Restauratie Oude Kerk Amsterdam vergt nog drie j aar VLOEROPPERVLAKTE STEEG HALVE METER Surinaamse gezinnen overgebracht naar hotel Brandgevaarlijk pand ontruimd Vragen over bezoek gouverneur Jakarta Klaas Beuker herkozen tot voorzitter RKPN Protest tegen tariefsverhoging Amsterdamse tram Visser verdrinkt bij meren schip LERARES NXII TYPISTE kom niet met uzelf in konflikt, wordt lid van het C£N\D Gevraagd 2 nette winkelmeisjes Slagerij Zandbergen Grimbergen Kassenbouw voeten leggersploegen TROUW/KWARTET DINSDAG 2 SEPTEMBER 1975 Hl| door Jan Roelfs AMSTERDAM Het vloeroppervlak van de Oude Kerk is sinds het verre verleden ongeveer een halve meter verhoogd. Dat mag een merkwaardige con statering zijn, omdat men veelvuldig hoort van het inklinken van de grond. Maar de vaak grote hoe veelheden puin, zand en vooral huishoudelijk- en fabrieksafval mede gevolgen van de welvaart die in de bodem verdwijnen, zijn er oorzaak van dat de bodem van de steden stijgt. De vloer van de kerk is daarbij aangepast. Natuur lijk hebben we bij de restauratie van zo'n groot en oud gebouw met verzakkingen te maken, maar ik ben nog telkens onder de indruk van de solide houtfundering, gelegd door bouwvakkers in de be gintijd van Amsterdam'. in de Nieuwe Kerk werd toegepast - te besluiten. De Oude Kerk krijgt een lage temperatuur, waarbij men moet bedenken dat het gebouw vermoedelijk minder veelvuldig in gebruik zal zijn als straks de kerk van de Dam. Het is zeer wel denk baar, dat we ter bescherming van het kostbare orgel van de Oude Kerk zullen overgaan tot het aan brengen van een luchtbevochti- gingsinstallatie. Wat de restauratie van het grote orgel betreft is er nog steeds een studie gaande. Moet de romantische klank van het grote orgel worden bestendigd of zal de restauratie zich richten op herstel van de oor spronkelijke klank? Eindfase ingeluid Prof. Ir. C. Wegener Sleeswijk, die deze opmerkingen maakt, hoopt de omvangrijke restauratie van de kerk 'die de prille jeugd van Amsterdam gekend heeft', als geen ander bouwwerk zo lang met de stad verbonden is, eind 1978 gereed te hebben. Dan zal er weinig minder dan een kwart eeuw aan wat hij in haar genre de aller mooiste kerk van de 'Noordzee-gothiek' van West-Europa noemt, zijn gewerkt. 'We zijn nu in de eindfase aangeland. In grote lijnen resteert nog de zuid-westhoek. Daarna moeten we het hele bouwwerk met behulp van steigers controleren. En of dan gezien de voortdurende prijsstijgingen het thans gecalculeerde restauratiebedrag van 25 miljoen gulden, nog reëel zal zijn, moet worden afgewacht. Welke indruk overheerst wanneer u de restauratie van twintig jaar in ogenschouw neemt? 'Ik ben telkens weer bijzonder getroffen door de onver wacht mooie ruimte, in combinatie met de lichtval, die het Interieur van de kerk na de inwendige restauratie biedt. Ik acht het een groot winstpunt, dat we de kerk op déze wijze verassend herkenbaar hebben weten te ma ken. Naturlijk is die ruimte er altijd geweest, maar ze was versluierd, onherkenbaar.' Grootste overkapping Tijdens de restauratiewerkzaamheden is in de vlie ring van de Oude Kerk een gewelfschotel te voor schijn gekomen. Het betrof een afbeelding van de heilige Sint Nicolaas, die met een verflaag was over dekt. Boven: de afbeelding zoals die na verwijdering van de verflaag werd aangetroffen. Onder de ge welfschotel, schoongemaakt, geretoucheerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zeven Surinaamse gezinnen van in totaal achtentwin tig mensen zijn gistermiddag van uit een brandgevaarlijk pension aan de Amsterdamse Dirk van Has- seltsteeg overgebracht naar hotel 'De Wirwar'. Dit is het resultaat van overleg tussen vertegenwoordi gers van de Surinaamse welzijns- stichtingen Best en Welsuria en wethouder De Cloe (sociale zaken) en enkele ambtenaren. Afgelopen vrijdag kregen de bewo ners van het pension te horen dat ze er per 1 september uit moesten, omdat de eigenaar het wilde slui ten. Het pension voldoet niet aan de door de gemeente gestelde eisen. Tegelijkertijd kregen de gezinnen te horen, dat zij naar het woonoord Tussenhaven bij de Schelllngwou- derbrug moesten verhuizen- Dit voorstel dat van de gemeentelijke sociale dienst kwam ontlokte een storm van protesten bij de wel zij nsstich tingen. Volgens een woordvoerder van de Stichting Best Roland Levens is het woonoord Tussenhaven voor de Su- AMSTERDAM Het PPR-raadslid Peter Lankhorst vindt het een vreemde zaak dat b. en w. van Amsterdam, de gouverneur van de Indonesische hoofdstad Jakarta hebben uitgenodigd, ondanks pro testen van de linkse partijen. Vol gens Lankhorst hebben de PvdA, PPR, PSP en CPN ook in het verle den bezwaren tegen het bezoek van de gouverneur geuit. Afgelopen vrijdag hebben de gewestelijke af delingen van de PvdA. PPR en PSP een verklaring tegen de komst van de gouverneur afgelegd. De CPN- raadsfractie had al eerder geprotes teerd. D'66 is de enige progressieve partij, die niet tegen het bezoek is. Vorige week woensdag kwam de Sadakin met zijn familie op Schip hol aan. Lankhorst wil in navolging van de verklaring van de gewestelijke af delingen, dat b. en w. elke samen werking met Indonesië opschorten, totdat ln dat land alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten en de democratische rechten hersteld zijn. ROTTERDAM Het congres van de Rooms Katholieke Partij Neder land (RKPN) heeft met bijna alge mene stemmen de heer Klaas Beu kers herkozen als partijvoorzitter. De algemene ledenvergadering koos ook een nieuw hoofdbestuur. De restauratie-architect wijst er op we vroegen naar het meest ingrijpende karwei dat de kerk de grootste houtoverkapping van Europa bezit. Het herstel van dit onderdeel en het blootleggen van de oude beschilderin gen erop, tezamen met de restauratie van de vele ramen, was een zeer bewerkelijke opgave. Schimmel, vraatzuch tige torren en rot hadden de overkapping hier en daar grondig aangetast. Er waren uiteraard heel wat verroeste brugstaven en men heeft veelvuldig als vervangend materiaal brons moeten toepassen. Een andere, niet geringe operatie, gold de vernieu wing van de dakbedekking: de ra ming is dat er 193.000 nieuwe leien zijn gelegd. Gemiddeld werken er nu vijfentwintig tot dertig vaklie den aan het volledige herstel van dit Amsterdamse monument. Dat is meer dan in voorgaande jaren, maar nodig om op tijd klaar te zijn. Klassieke verwarming Prof. Wegener Sleeswijk deelt mee, dat destijds is gekozen voor lucht- verwarming, dat wil zeggen lage luchtverwarming, geen vloerverwar ming'. De vraag naar de meest doelmatige verwarming van dit soort gebouwen is nog steeds in discussie. Destijds is, na overleg met orgel- en ver warmingsdeskundigen, voor dit min of meer klassieke verwarmingssy steem als het beste gekozen. De verwachtingen ten aanzien van het effect van vloerverwarming gaven toen geen aanleiding om tot dit systeem - dat enige tijd later wel rinaamse gezinnen onaanvaardbaar. 'De mensen worden op een veraf gelegen plaats opgesloten. Er zijn geen winkels en er zijn nauwelijks recreatiemogelijkheden. Wij vinden het uitstekend dat de levensgevaar lijke pensions door de gemeente gesloten worden, maar dan moet er wel voor beter onderdak gezorgd worden. Wij zijn bang dat als Tus senhaven eenmaal door ons geac cepteerd is. het voorgoed een op vangcentrum voor Surinamers wordt, ondanks het besluit van het gemeentebestuur om Tussenhaven niet als zodanig te gebruiken aldus Ronald Levens. Geboorte-vondsten Wanneer over het onderwerp vond sten wordt gesproken, valt er bij alle deskundigen, die bij de herstel werkzaamheden betrokken zijn, terstond een zeker enthousiasme te bespeuren. De restauaratie heeft namelijk - en dat wordt cultureel- historisch opmerkelijk geacht - aangetoond, dat de Oude Kerk ze ker één en zeer waarschijnlijk twee voorgangers heeft gehad, die (be halve stukken van de toren) geen deel uitmaakten van het nu be staande bouwwerk. Er is een opho ging aangetroffen waarin de funde ring van de oudere kerk is uitge graven en waaruit geconcludeerd mag worden, dat die ouder is dan de kerk waarvoor de fundering werd gelegd. Aangenomen wordt dat er voor de komst van de Oude Kerk in eerste aanleg een Hallenkerk, die moet hebben geleken op de heden daagse grote kerk in Monnikendam, een basiliek of pseudobasiliek heeft gestaan. Over de hoge leeftijd van de huidi ge kerk is dit bekend: het oudste jaartal - 1412 - komt voor op een balk in het noorder dwarspand, dan is er nog het jaartal 1555 op een oud raam in de noordbeuk van het koor. Een aanduiding 1560 op een gewelfschotel waar de ribben van de koorsluiting tezamen komen en tenslotte het jongste jaartal - 1571 - in de aanbouw tegen de oostmuur van de noorderkoorbeuk. Dertig mille per jaar In 1955 heeft de hervormde ge meente van Amsterdam de Oude Kerk overgedragen aan de toen in he" leven geroepen 'Stichting de Oude Kerk', die zich als doel stelde het gebouw te restaureren en daar na het gebouw ter beschikking te stellen voor protestantse- en oecu menische diensten en andere cultu rele activiteiten van nationale of plaatselijke betekenis. De heer E. W. Besijn, secretaris- penningmeester van de Stichting van het begin af merkt op: 'Onze Stichting moet één procent van de totale restauratiekosten voor haar rekening nemen. Dat wil zeggen, dat rijk, provincie en de stad Am sterdam de restauratiewerken tot voor 99 procent financierden. Dat betekent voor ons, dat we jaarlijks gemiddeld dertigduizend gulden op tafel moeten leggen, waarvoor telkens een beroep wordt gedaan op het particulier initiatief. We vragen om giften en schenkin- De Oude Kerk gezien van de zijde van de Oude Zijds Voorburgwal met de aangebouwde gevelwoninkjes. gen voor de oudste kerk van Am sterdam. Helaas moet worden vastgesteld, dat onvoldoende sprake is van een brede en daadwerkelijke belangstel ling voor dit bouwwerk, dat als geen ander verankerd is in de ge schiedenis van de stad. Men dient de Oude Kerk niet alleen te zien als een kerkgebouw, maar ook als een lokaal en als een waardevol en onvervangbaar bezit. We zouden heel graag intensieve belangstelling van de gehele burgerij willen erva ren. Tot dusver is de situatie - in he* algemeen gesteld - zo, dat wij bijdragen ontvangen hebben uit een beperkte kring van bedrijven en van particulieren, bij wie de restauratie aanspreekt. De Oude Kerk is van Amsterdam. Het zou mogelijk moeten zijn dat de Am sterdamse burgerij vlotweg die der tig mille per jaat bijeenbrengt, dat er een vanzelfsprekendheid ont staat om te helpen ons gezamenlijk bezit veilig te stellen voor de toe komst. Bestuurslid Besijn zegt dat er nog maar een beperkte hoeveelheid middelen in kas is, dat opnieuw openingen moeten worden gemaakt bij het bedrijfsleven en particulie ren. 'We overwegen om in de na bije toekomst deze restauratie centraal in de belangstelling te plaatsen', aldus de heer Besijn, die erop wijst dat het aantal bijeen komsten in de grotendeels herstel de kerk een sterk opwaartse lijn vertoont. Er is, nu het schip en bijbehorende ruimten gereed zijn gekomen, alle gelegenheid voor het houden van concerten, congressen, ook voor exposities en wat dies meer zij. Er komen steeds meer aanvragen om de kerk te mogen gebruiken. Het stichtingsbestuur staat open voor iedere acceptabele mogelijkheid. Zo komt er onder meer een orchideeën tentoonstel ling. Kerkherstel in Amsterdam: de Ronde Lutherse Kerk is vrijwel ge restaureerd, de Engelse kerk op het Begijnhof heeft eveneens een we dergeboorte ondergaan, de restau ratie van de Nieuwe Kerk vordert zichtbaar, de Zuiderkerk en Ooster- kerk zijn in bezit van de burgerlij ke gemeente. Alleen de Petruskerk te Sloterdijk is nog steeds niet in een restauratieproces betrokken, dat geldt ook voor de Westerkerk, die reeds vele jaren aan een gron dige opknapbeurt toe is. AMSTERDAM De gezamenlijke actiegroepen 'Amsterdam-autovrij' protesteren tegen de tariefsverho ging van tien procent bij het open. baar vervoer in Amsterdam die maandag van kracht wordt. Een zware tariefsverhoging als deze zal het openbaar vervoer in de hoofd stad extra impopulair maken. En dat voor een gemeentebestuur, dat altijd zegt het openbaar vervoer te willen stimuleren, aldus de actie groepen. De ledenvergadering van 'Amster dam-autovrij' besloot dit weekeinde b. en w. van Amsterdam voor te stellen bij de ingang van de IJ- tunnel een kleine tol te heffen. Dat zou het gratis maken van openbaai vervoer een van de stokpaarden van Amsterdam-autovrij mede mogelijk maken, aldus de ledenver gadering. Zij sprak het 'ernstige vermoeden' uit, dat het gemeente bestuur van Amsterdam gezien het uitblijven van bestellingen voor nieuw materieel, de uitbreiding van het lijnennet en de plannen voor, de zogenoemde binnenring, tot een flinke vermindering van het aantal reizigers wil komen LAUWERSOOG De 22-jarige vis ser H. Smit uit Bedum is in vissershaven van Lauwersoog ver dronken. De man wilde van de ZK- 4 op de kade springen toen het schip afmeerde, maar hij viel te water. Gisteravond was hij nog niet gevonden. Rijkspolitie en Gronin ger brandweer waren gisteravond tegen half acht nog bezig te zoe ken. G. Szabo tandarts Willem de Zwijgerlaan 108, Den Haag PRAKTIJK HERVAT GEMEENTE BENTHUIZEN Voorbereidingsbesluit („Dorp") De Burgemeester van Benthuizen maakt bekend, dat de raad dier gemeente bij besluit van 11 augus tus 1975 heeft verklaard, dat het gebied Beelaerts- park, zoals nader op de bij het besluit behorende tekening van gemeentewerken is aangegeven, een herziening van het bestemmingsplan („Dorp") wordt voorbereid. Bedoeld voorbereidingsbesluit ligt met bijbeho rende tekening voor een ieder ter gemeente-secre tarie, afdeling Algemene Zaken, ter inzage. Benthuizen, 27 augustus 1975. De Burgemeester van Benthuizen, (I. J.P. Keijzer) Chr. School voor I., L. en MHNO „PRINSES BEATRIX" Van Horvettestraat 3 - Voorburg Gevraagd voor zo spoedig mogelijk voor 14 lesuren Positief Christelijke beginselen Inlichtingen bij de direktrice mevr. G. D. Ka zemier - Tel. 070-867257: GEMEENTE DE LIER Voorspoedige indiensttreding wordt gevraagd een Degenen die.ervaring hebben genieten de voor- keur. Een gedeelte van haar dagtaak zal tevens bestaan uit lichte administratieve werkzaamheden. Vereist is het bezit van het diploma MULO/MAVO en typen. Salaris 671 tot 1436 bruto per maand, afhankelijk van leeftijd en ervaring. Vakantietoeslag 7,8 pet. van het jaarsalaris. weh/aartsvaste pensioenvoorziening. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit bied te richten aan burgemeester en wethouders van Do Lier, Hoofdstraat 141, De Lier. Bon voor inlichting! Naam: Adres: Plaats: fa open enveloppe zonder postzegel adresseren aan: CN V-Antwoordnummer 1096, Utrecht. personeel gevraagd voor onze filialen te Rijnsburg en Katwijk. Hoog loon. Tel. 071-122407 (na 18 uur 071-154372). Rijnsburgerweg 80. Leiden. vraagt voor direkt hulp servicemonteur bouwploegen voor de bouw van kassen AANM. VOORSTRAAT 14A. POELDIJK. TEL. 01749-6340. woonruimte aangeboden Zoekt u naar kamers of etages en div. andere woonruimten of kan toorruimten. kom dan naar het ka mer- en etagebemiddelingsbedrijf „Centrum" op woensdag, donder dag en zaterdag a.d. Van Baer- lestr. 24, Den Haag, tel. 070- 654778. Steeds van 11.00—18.00 uur. T105 woonruimte gevraagd Uw flatwoningen, villa's en bunga lows. kantoorruimten en etages worden snel verhuurd of verkocht door kamer- en etagebemidde lingsbedrijf Centrum B.V. op woensdag, donderdag en za terdag a.d. Van Baerlestr. 24. Den Haag. tel. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur. T106 onderhoud en reparatie PARAPLU-REPARATIE (ook opvouwbare) WANDELSTOKKEN. INVALIDEN- STOKKEN. RUBBERDOPPEN. Re paraties worden alleen aan de zaak aangenomen. Paraplu-maga zijn Van Oerle. Haarlemmerstraat 95. Leiden, tel. 071-23458. T109 Erkend Schildersbedrijf voor al uw wit. behang en synthetisch muurverven. Sinds 1880. Ook bui tenwerk. Gespecialiseerd in muur verven van plafonds en muren. Tel. 070-395726-464277. T109 AUTORADIO, gratis inbouw; Phi lips-dealer, Blaupunkt. autoluxe. Magnoliastraat 28. tel. 601080. AUTORIJSCHOOL DE RANDSTAD I geeft autorijles in frans, duits of engels, lesprijs 20 per vól uur. Incl. schr. theorie. Ook 's avonds bereikbaar. Tel. 070-467374, b.g.g. 637851. T1171 Dansen is Plezier voor Twee! Doet u straks ook mee? Jongelui, oude ren, alleenstaanden, gehuwden welkom bij Evert Castelein (keus uit 43 clubs) Bollenstreek - Rijns burg - Zoetermeer. Aanvang vanaf 20 augustus. Leiden 24 augustus. Inschrijving voor alle klubs vanaf 15 augustus 071-23563. T125 n Gouden Tientje vooru? Wie fotografeert onze vliegtuigre- klame? 10 voor n goede foto. 'n Echt gouden tientje voor de aller mooiste foto. Succes! Danscen trum Evert Castelein, Hooglandse Kerkgracht 48, Leiden. Bondstraat Lissen. 071-23583-62604- 63165. T125 DATSUN Ü2LL5 AUTOBEDP'JF BROERTJES SASSENHLtM Ö2522-I2921 Dansles9 Gezellig, goed en hart stikke fijn bij Evert Castelein. Jon geren - ouderen - alleenstaanden - gehuwden welkom! Lisse - Noordwijkerhout - Rijnsburg - Zoetermeer vanaf 20 augustus. Leiden 24 augustus. Inschrijving' vnor alle clubs vanaf 15 augustus Tel. 071-23583/62604. T125 Dansen is plezier voor 2! U hoort het via de radio, u zag het op de tv. in de krant maar ook in ca lucht. Fijn dansen leren? Welkom bij Evert Castelein, Bollenstreek, Rijnsburj, Zoetermeer en Leiden. Inschrijving vanaf 15 aug. T125 en kennismaking, korrespondentie Wedn. 65 j. z.k.m. een vrouw tot 64 j. om samen door het leven te gaan. Alleen zijn erg moe, i.b.v. benedenhuis. Br. nr. 2659 bur. v.d. blad. T129

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12