Bewoners Vollenhove met rug tegen de muur BontShow pi Leveringsvoorwaarden auto's weinig verbeterd autobiografie Fries dorp wenst Fries te blijven Ascona en Manta in nieuwe gedaante Kleine verandering bij Zweedse Volvo lijzen voor behoud van tedenschoon Friesland i Restauratie beneemt uitzicht volkomen life' Bergschenhoek tegen plannen rond Hofpleinspoorlijn Arts.J. B. Roosen zet GG en GD op voor Zoetermeer 'Eemshaven geen fiasco' Zakenlieden redden Aston en Maserati Kale Ford en Eend niet voor Nederland PROUW/KWARTET MAANDAG 1 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND/AUTO RH 9 Gaat de Rijksdienst voor de monumentenzorg zo ver met zijn stadsverniemvings-'woede' dat men blind is voor de eigentijdse verlangens van Neêrlands bevolking? Een aantal inwoners van het Overijsselse Vollenhove meent in ieder geval dat het er erg op lijkt dat die stadsvernieuwing hen al te zeer dupeert. Monumenten zorg wil een stuk muur rondom het gemeentehuis in vroegere havezathe Old Ruitenborgh herbouwen. Een groep inwoners van de Bentstraat heeft daar met een handtekeningenactie tegen geprotesteerd. Een kleine vijftig meter muur zal langs hun straat worden getrok ken, precies tegenover een tiental woningen. Niet alleen zij zijn daarover verbolgen, ook de gemeenteraad is verdeeld. Bij Monumentenzorg zegt men dat je bij de aanwijzing als beschermd stadsgezicht nu eenmaal met dit soort dingen wordt geconfronteerd. Van een onzer verslaggevers VOLLENHOVE Het gemeen tebestuur van Vollenhove heeft het aan de stok gekregen met een tiental van zijn bewoners. Op de achtergrond speelt een derde partij haar rol: de Rijks dienst voor de monumenten- wrg. Het gaat allemaal over een muur die al dan niet moet worden herbouwd. Verschillende bewoners van de Bentstraat zeggen van niet. Die muur komt namelijk precies voor hun neus aan de andere kant van de straat. Het gemeentebestuur zegt van wel. 'Wij kunnen niet anders', zegt burgemeester W. Blanken. 'Monumentenzorg wil het zo. Als we niet toegeven verspelen we in ieder geval voorlopig de subsidie voor restauratie van de hele have zathe Old Ruitenborgh.' In die havezathe zetelt tegenwoor dig het gemeentehuis van de ge meente Brederwiede, dat daarmee ten magnifieke plaats heeft gekre gen in een omvangrijk groengebied. Daaromheen was vroeger (en is grotendeels ook nu nog) een om muring. k bewoners van de Bentstraat inden het best dat er wordt geres- aureerd maar ze voelen er niets oor dat hun uitzicht dan wordt ledorven door een twee en een lalve meter hoge muur. Ze be- chouwen het als een uitwas van de egenwoordige roep om zaken als tadsvernieuwing, dat Monumen- enzorg die muur precies voor hun tteus nodig acht. De bewoners van de Bentstraat vrezen dat hun uitzicht zó zal worden. Ictie in ze accepteren het niet dat het emeentebestuur met Monumen- enzorg meegaat. )e heer J. van der Linden heeft en handtekeningenactie op poten ezet en twintig handtekeningen erzameld, ook van mensen die een last van de muur zullen heb- en maar blijkbaar uit solidariteit och hebben getekend. 'Het argu- ïent dat het allemaal precies weer o moet worden als het vroeger is eweest gaat niet op., zegt mevrouw an der Linden. 'Ze hebben een ileuwe entree aan de Bentstraat emaakt voor het gemeentehuis. )at was vroeger ook niet zo. Bo- tendien is het stuk muur dat ze nu voor onze neus willen optrekken •eze entree aan het nieuwe gemeen- ehuis is ook niet origineel maar locht wel van Monumentenzorg, an de overzijde van de straat is nu tn provisorisch hek, waar de muur moeten komen. Achter die muur iat dan ook het fraaie park rondom thuil. vroeger veel verder doorgetrokken geweest dan nu de bedoeling is.' Ir. P. van Dun het betrokken dis trictshoofd van Monumentenzorg, ontkent dat niet. 'Maar die entree is veel minder ingrijpend voor het stadsgedicht dan die muur', aldus de heer Van Dun. Vollenhoven heeft verschillende havezathen en de ommuringen daarvan zijn ken merkend voor het stadje. Het gaat om een rehabiiitatiesubsidie voor alle panden. Als de raad akkoord gaat met aanwijzing als beschermd stadsgezicht, kan men ook dit soort dingen niet negeren, meent de heer Van Dun. Geen uitwas Hij vindt het overdreven om van een 'uitwas' in het kader van de stadsvernieuwing te spreken. Ob jectieve normen voor dit soort za ken zijn er niet. De situatie wordt van geval tot geval bekeken. 'In dit geval komen licht en lucht niet in het gedrang', meent hij. 'De men sen hebben nu uitzicht op de tuin rond het gemeentehuis, maar een muur kan ook wel aantrekkelijk zijn.' Mevrouw Van der Linden denkt daar anders over. 'Er worden hier veel bejaarden en die zitten straks tegen een muur aan te kij ken', <,egt ze. De feitelijke situatie is thans zo dat het echtpaar Van der Linden zelf geheel vrij uitzicht op het park heeft. De ande, c panden hebben uitzicht op een strook struiken die oorspronkelijk achter de muur stond. 'Zij hebben dus toch al geen vrij uitzicht', aldus burgemeester Blanken. Maar mevrouw v.d. Lin den vindt een groenstrook die 's winters ook nog doorzichtig is, toch heel wat anders dan een blinde muur. De burgemeester meent ook dat de bewoners er rekening mee moeten houden dat de muur ge woon herstel van een situatie is van tien jaar geleden. De muur verdween toen op een merkwaardi ge wijze. 'Een gemeentevrachtwa gen reed de gammele muur om', zegt de burgervader. En toen heeft men' de stenen weggehaald. 'Hoe het ook precies is gegaan, die muur is wederrechtelijk weggehaald en de gemeente heeft zich verplicht de situatie te herstellen.' Wat de burgemeester dwars zit is dat de mensen alleen de negatieve kant van de zaak naar voren halen. 'Die muur is maar een klein onder deel en uitstel betekent dat ook allerlei andere dingen niet door gaan, zoals herstel van diverse ge bouwen waaronder woonhuizen.' In de gemeenteraad staakten in eerste instantie de stemmen met 7 tegen 7. Vooral het AR-raadslid van Heerde heeft zich tegen de muur gekeerd en alternatieven voorge steld: een lagere muur of verder naar achteren. Als in een volgende vergadering een ontbrekende man wèl aanwezig is, slaat de balans waarschijnlijk door naar de kant van de rehabilitatie. De gemeente heeft een brief van Monumenten zorg dat men alternatieve oplossin gen afwijst. 'Maar', zegt de heer Van Dun, 'bij de uitvoering kan het misschien nog wel wat anders wor den. Daarop wil ik echter niet vooruitlopen.' BERGSCHENHOEK B. en w. van Bergschenhoek hebben aan de raadsleden van deze gemeente een advies uitgebracht om bezwaar te maken tegen het rapport van de studiegroep Hofpleinspoorlijn. De raad zal zich op 1 september over deze zaak uitspreken. In het advies sluit het college zich aan bij de eerder geuite kritiek van de ge meentebesturen van Nootdorp, Pijn- acker en Berkel en Rodenrijs. Evenals deze gemeenten is Berg schenhoek bang dat het groene middengebied op onaanvaardbare wijze zal worden aangetast indien de huidige plannen doorgang zullen vinden. Volgens het rapport Hofpleinspoor lijn zal er een stad ontstaan van ongeveer 50.000 inwoners, die zich uitstrekt van de bestaande bebou wing in de Noordpolder tot aan de Bovendijk. Een tweede plan voor ziet opname van de Wildersekade en Bergschenhoek ln deze stad. Voor de omgeving van Nootdorp en Pijnacker is eveneens een dergelijk plan uitgewerkt. Langs de Hof pleinspoorlijn zouden 40.000 wonin gen gebouwd moeten worden voor de inwoners van de Haagse agglo meratie. In Berkel en Rodenrijs zouden 18.000 nieuwe woningen moeten komen. Voor Bergschenhoek voorziet het plan een sterk gewijzigde ruimtelij ke structuur. Samen met Berkel en Rodenrijs zullen er drie kernen ontstaan van betrekkelijk laag ni veau. Een werkelijk centraal punt ontbreekt. Voorts is de hele nieuwe wijk gepland in het verlengde van de start- en landingsbaan van vliegveld Zestienhoven. B. en w. van Bergschenhoek stellen in hun advies aan de raad dat uitbreiding van de woonkern Berg schenhoek niet als ongewenst aan gemerkt behoeft te worden. Wan neer gekozen zou worden voor de bouwplannen rond de Hofplein spoorlijn zal het groene middenge bied op onaanvaardbare wijze wor den aangetast, zo besluiten b. en w. hun nota. ZOETERMEER De 47-jarige arts J. B. Roosen uit Nijverdal is be noemd tot gemeentelijk geneeskun dige in Zoetermeer. Tot 1974 heeft de heer Roosen een huisartsenprak tijk gehad, na die tijd is hij werk zaam geweest bij de bedrijfs ge neeskundige dienst voor Almelo en omstreken. In Zoetermeer wordt de heer Roos en belast met het opzetten van een G.G. en G.D. Onder die G.G. en G.D. zullen ressorteren: het vervoer per ambulance van slachtoffers van ongevallen, een bedrijfsgeneeskun dige dienst en de schoolartsen- dienst. De nieuwe functionaris krijgt ook tot taak adviezen uit te brengen over zaken die met de gezondheidszorg en de maatschap pelijke dienstverlening te maken hebben. Daarnaast moet hij ont wikkelingen die op het gebied van de gezondheidszorg en de maat schappelijke dienstverlening in Zoetermeer gaande zijn coördine ren. Van een onzer verslaggevers SIEGERSWOUDE De meeste in woners van het 'Friese De Wulp' willen geen aansluiting bij de pro vincie Groningen. Het gaat om een deel van het Friese dorp Siegers- woude in de gemeente Opsterland. Een stemming heeft uitgewezen dat van de uitgebracht 126 geldige stemmen 80 tegen en 46 voor de grensregeling zijn. Op een hearing was eerder de indruk gewekt dat eigenlijk de gehele betrokken ge meenschap (in totaal 250 mensen, waarvan 153 stemgerechtigd) tegen de grensregeling was. Een aanzien lijke minderheid heeft er kennelijk minder bezwaar tegen. Het betrok ken gebied is volgens de argumen taties van de provincies Friesland en Groningen in feite meer betrok ken bij het dorp De Wulp in de Groningse gemeente Marum. Daar om kan men beter er maar éen leefgemeenschap van maken om een dubbele bestuurlijke overkoepe ling te vermijden. Het gaat om 175 hectare, waar tegenover tezijnertijd de Groningse gemeente Grootegast 25 hectare aan het Friese Achtkar- spelen zal moeten afstaan. De stemming in Siegerwoude is gehou den op initiatief van het gemeente bestuur van Opsterland. De stem ming zal meewegen in de stand puntbepaling en zal ook een rol spelen Ln de gemeenteraadvergade ring op 1 september. ran onze correspondent EEUWARDEN Namens het provinciaal bestuur van Friesland Kit gedeputeerde drs. J. Mulder 14 onderscheidingen uitgereikt ln gemeenten, stichtingen en personen die zich actief hebben 1 itoond voor het behoud van monumenten. Be uitreiking van legpenningen oorkonden was een van de vele Riviteiten die in dit monumen- "jaar in Friesland worden ont- i&keld. Een andere aktiviteit bleek nog tijdens de bijeenkomst. Fries genootschap voor ge wied-, oudheid- en taalkunde heeft de vorm van een aardig rijk ffllustreerd boekje met de titel "n het gezicht van Friesland' een 'pport over de bescherming van tl karakteristieke uiterlijk van en dorp gepubliceerd. Het eer- exemplaar daarvan werd aan deputeerde Mulder aangeboden. onderscheidingen werden uitge lat aan de gemeente Harlingen, een voorbeeld is geweest op het Wied van de restauratie van ka- sterlstieke stadsdelen, de ge- "ente Dokkura, die hard geijverd voor het aangewezen worden beschermd stadsgezicht en de 'roeente Hindelopen, die in een puwe bestemmingsplan tegemoet rwt aan wat nodig is met het oog P het monumentale karakter van r® stad. De stichting De Fryske Mole die ijvert voor het behoud van molens in Friesland en de Hein Buisman Stichting, die de zaken met betrekking tot monumenten restauraties in Harlingen regelt, kreeg ook onderscheidingen. Verder werden dezen toegekend aan de volgene personen: mevrouw T. Castelein-van der Hem te Leeuwarden, die door haar per soonlijke iinzet zorgde dat een oud kerkje in Lions behouden bleef, mevrouw G. C. -larmsma-Otten te Olteterp, die restauratie van het kerkje in haar woonplaats wist te bewerkstelligen, A. Bokma, die zich heeft ingezet voor het behoud van molens, H. J. de Feyfer te West Terschelling, die op zijn eiland op de bres staat voor de monumenten, W. T. Keune te Dokkum die veel heeft gedaan voor kerkrestauraties in noord-oost Friesland, mr. dr. H. Obreen te Hogebeitum die wist te voorkomen dat de voormalige Cam- minghastins te Franeker afgebro ken werd en ir. P. J. Tichelaar te Makkum. die in dit voormalige Zuiderzeedorp het behoud van mo numenten heeft bevorderd. Gedeputeerde Staten: GRONINGEN Gedeputeerde sta ten van Groningen menen, dat de vestiging van DSM in het Eemsha ven gebied moet worden aanvaard als 'ruggegraat van het petroche misch gebeuren' aan de Groningse noordkust. Het college stelt, dat de vrees dat de Eemshaven (kosten 120 miljoen en het vorig jaar ge reed gekomen) een fiasco wordt 'niet reëel lijkt', ondanks het feit dat meer dan een jaar na de ope ning van deze haven nog geen en kel bedrijf zich er heeft gevestigd. Hel Eemshavenbeleld moet er vrij wel uitsluitend op gericht zijn de door Sicco de Jong huidige en toekomstige werkgele genheid van de Groningse bevol king te verbeteren. Deze visie op de Eemshaven is neergelegd in een nota over de zeehavenontwikkeling aan de Gro ningse noordkust, die over enige tijd zal verschijnen. Volgens GS zal de Eemshaven met nu nog een 650 ha groot industrieterrein voor het jaai 2000 in ieder geval niet verder mogen uitgroeien dan tot een ha ven met 1100 ha industrieterrein. Opvalt, dat ook de PPR-gedepu- teerde Halbe Kuipers zich achter vestiging van DSM ln het Eemsha- vengebied heeft geplaatst. Zijn par tij publiceerde nog slechts enkele weken geleden een nota waarin werd uiteengezet dat de komst van DSM naar de Groningse noordkust onaanvaardbaar is. (Advertentie) mode 1975-1976 i te houden in onze salon Bonthuis Kleiweg 145-Rotterdam A In overleg met de ANWB heeft de BOVAG de leveringsvoorwaarden voor auto's hernieuwd. Hier door wordt de garantie iets meer toegespitst, maar verder stelt het geheel weinig voor. De nieuw" leverings- en betalings voorwaarden geven de koper het recht zijn koop te annuleren, in dien de overeengekomen levertijd tenminste drie maanden is over schreden. In de praktijk trekt de klant zich hier echter weinig van aan. Indien hij zijn bestelling in trekt omdat er niet op tijd geleverd wordt zou de dealer alleen in theorie een proces tegen hem kun nen aanspannen. Maar dan zouden de dealers wel aan de gang kunnen blijven. Merkwaardig is echter, dat in het overleg tussen ANWB en BOVAG niet eens duidelijk is vastgesteld, dat de dealer verplicht behoort te zijn om voor de overeengekomen prijs of een lager bedrag te leveren. De auto prijzen gaan thans aan de lopende band omhoog. Daarbij bepalen de importeurs doorgaans dat eenmaal als bestel ling genoteerde wagens nog tegen de oude prijzen geleverd worden. Maar dat gebeurt lang niet altijd. Garantie Het enige reële dat het overleg tus sen ANWB beschouwd als verte genwoordiger van de (auto)consu ment en de Bond van Automo biel- en Garagebedrijven heeft op geleverd Is dat de garantie op repa- Het Engelse merk Aston Martin en het Italiaanse merk Maserati blij ven voorlopig tenminste voortbestaan. Aston Martin is van een faillissement gered door een consortium van Amerikaanse en Canadese zakenlieden. Maserati is van sluiting gered door de Italiaan se industrieel De Tomaso, die eer der zijn eigen autofabriek aan Ford verkocht. In Engeland is Aston Martin La- gonda 1975 opgericht, nu nog met 75 van de oude werknemers, maar in de hoop er toch opnieuw 250 de helft van weleer werk te verschaffen. Topman is de Ameri kaanse zakenman Peter Spraque, m,et als voornaamste partner de dealer van Aston Martin en Rolls- Royce in de Canadese stad Toronto, George Minden. Aan de fabriek te Newport Pagnell is een miljoen pond sterling voor nieuwe investe ringen toegezegd. Citroën heeft met het Italiaanse staatsbedrijf Gepi eri met De To maso een basisakkoord gesloten over de overdracht van Maserati. De fabriek behoorde geheel tot Ci troën S.A. Toch verwachten de nieu we- bewindvoerders, dat wel een deel van de 800 werknemers van Maserati ontslagen moeten worden. raties niet alleen voor de te ver vangen onderdelen, maar ook voor het in het garagebedrijf verrichte werk gaat gelden. Dus voor alle montage- herstel- en onderhouds werkzaamheden en bovendien voor door het garagebedrijf aan anderen uitbesteed werk. Het probleem is echter nog, dat de voorwaarden niet bindend zijn voor alle BOVAG-bedrijven. De voor naamste reden daarvan is, dat som mige autobedrijven zich contractu eel verbonden hebben hun ver koopcondities af te stemmen op die van de fabrikant of importeur. Al leen de garantie op eenmaal ver richt onderhoud is wel bindend. Wie een auto nieuw of tweede hands koopt, doet er goed aan na te gaan of de garantiebepalin gen tenminste compleet zijn voor alle werkzaamheden, die uit techni sche panne kunnen voortvloeien. Want ligt dat contractueel niet vast. dan heeft men bij een BO- VAG-bedrijf geen reële kans op ver haal. Wat altijd een probleem is bij Niet-BOVAG-bedrijven. De nieuw ontworpen carrosserie van de Opel Ascona, die het mo del meer op de Rekord doet lijken. Vijf jaar na de introduktie van beide modellen heeft Opel de As cona en Manta een nieuwe carrosserie gegeven. De nieuwe Ascona en Manta hebben een strakkere vormgeving, zijn langer en ruimer geworden en bieden een aantal detailverbeteringen. De Opel Ascona is 17 cm. langer geworden en meet nu 4.32 meter. De Manta de Coupé-uitvoering van de Ascona is nog dertien centimeter langer. Dit is in de bin nenruimte goed merkbaar. Boven dien is het comfort van deze nieu we Opeis nog verhoogd doordat de voor- en achterwielen verder uiteen staan, door een nieuwe voorwielop hanging en door verbeterde stoelen. Volgens de Duitse fabriek van Ge- De Zweedse merken Volvo en Saab hebben, afgezien van de. komst van de 'Nederlandse' Volvo 66, vooral kleine veranderingen op hun 1976-modellen aangebracht. Nieuw bij Volvo zijn echter twee nog al exclusieve wagens: een verlengde Limousine TE en een station car basis van de 264. Daarmee ondergaat de 260-serie de meeste wijzigingen. Deze topserie van het Volvo-programma heeft op de in Frankrijk gebouwde zescilin- dermotor nu ook een variant met carburateur. Daaruit komt 125 DIN- pak vermogen tegen 140 pk voor de tot nu toe alleen verschenen injec tiemotor Wel blijft het vermogen van de Volvo 264 enkele pk's achter bij die van de Renault 30 TS en Peugeot 604, waarin zich eenzelfde aluminium motor bevindt. Het bijzondere van de 264 TE of Top Executive is. dat deze prestige- wagen 70 cm, verlengd werd ten opzichte van de gewone 264 GL. Verder heeft de TE luxe extra's: van pluche tot kwadrofonlsche mu ziek. Dit zeker kostbare model en de nieuwe 265 Stationcar zullen pas volgend jaar in Nederland arrive ren. De 265 DL krijgt de nieuwe carburateur-motor. Voor de Volvo viercilinder 240-serie beperken de wijzigingen zich vrij wel tot een nieuwe versnellingsbak. Bij de eveneens Zweedse Saab-mo- dellen zijn de koplampen verbeterd en is het aantal leverbare extra's uitgebreid. De Saab 96 L wordt nu standaard geleverd met dezelfde schokabsorberende bumpers die als die van de Saab 99. Doch de stati oncar-versie van de 96 L de Saab 95 —wordt niet langer in de Euromarktlanden geleverd. neral Motors zijn de carrosserieën, de motoren en de overbrenging ge- ruisarmer geworden. De nieuwe modellen zijn ook nog iets ver breed, hebben nu radiaalbanden in standaarduitvoering en kregen een benzinetank van 50 liter inplaats van 45 liter: geplaatst boven de achteras. De motoren zijn wat de prestaties betreft gelijk aan die van de oude Opel Ascona en Manta, waarvan overigens 1.2 miljoen exemplaren gebouwd zijn: gemiddeld ruim 200.000 per jaar. Op speciale bestel ling blijft een 1200 cc-uitvoering van de Ascona leverbaar, die 60 DIN-pk vermogen heeft. De zwaar ste 1.9 liter motor is die van de Manta GTE. welke op 105 DIN-pk vermogen komt. De prijzen worden bij dc Introduktie over ruim een maand bekendgemaakt. Officieel worden de nieuwe Opeis op 10 september onthuld: tijdens de autotentoonstelling te Frankfort. Om temidden van de vele prijsver hogingen tot een concurrerende prijsverlaging te komen zijn Ford in Engeland en Citroën ln Frankrijk modellen gaan 'strippen.' Zo heeft de Britse Ford een Escort Popular uitgebracht met een prijsverlaging van 15.6 pet. Dit model komt niet naar Nederland. Citroën heeft wel een enigszins ka lere versie van de CX 2000 in Nederland uitgebracht, maar de ge le chroomloze 2CV met kale stoeien en ronde koplampen blijft in Frankrijk. Althans voorlopig: im mers ook een geplukte Eend ou het bij ons best doen. Het stationcar-programma van Volvo is uitgebreid met de 66 (links) en de 265 (rechts). In het midden achter de enige combi, waarover Volvo tot nu toe beschikte: de 245.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9