itakingsgolf bij iasken-proces Sadat wil akkoord over Sinaï wel paraferen )p Cyprus werd onrecht met roter onrecht beantwoord Corsicanen voelen zich achtergesteld [donesisch schip van [mor teruggehaald it protest tegen decreet Mijnwerkers in Engeland slikken loonbeperking Joodse betogers en Palestijnen woedend Merkwaardig verzoek aan Papadopoulos Plan om Israël uit VN te weren faalde in Lima rken staan sterk dankzij invasie /KWARTET VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND l)RID (UPI/Reuter/AP) Duizenden arbeiders staakten gis- in Baskenland (alleen al 6500 in Bilbao) uit protest tegen de Indeling van de zaak tegen twee Basken, tegen wie de dood- f geëist is, op beschuldiging van moord op een politieman. Het Jes begon in de kazerne van het 63-artillerie-regement in het Jje Castillo del Val. fide vooravond van dit proces ligde het Franco-regiem een terrorisme- wetuit, die het fcchijnlijk maakt, dat de twee aan de wurgpaal geëxecu- zullen worden. Dat is de •even straf op moord op nannen. Vier landelijke laden werden in Madrid in genomen onder dezelfde wet, Jok een soort repressieve cen- jheeft ingesteld. pees mocht op het laatste ■nt niet worden bijgewoond egenwoordigers van huma- organisaties.De maatregelen overal in Europa protesten takt. Ruim driehonderd poli- gevangenen in acht gevange- i in Spanje zijn in hongersta- ■gegaan. ikort zullen ook vijf andere leden van de ETA, de Baskische guerrilla-organisatie, voor een mili tair-tribunaal moeten verschijnen. Een hunner wordt verdacht van de geslaagde aanslag op premier Car- rero Blanco in Madrid in september 1973. De twee die nu terecht staan, de 23-jarige Jose Antonio Garmendia Ortolo en de 33-jarige Angel Otea- gui Echeverria, worden beschuldigd respectievelijk van moord en mede plichtigheid aan moord op een po litieman. Garmendia kan volgens zijn raadgevers niet terecht staan omdat een kogelwond opgelopen bij zijn arrestatie hem van een groot deel van zijn geestelijke vermogens heeft beroofd. Door getuigen en door zijn medeverdachte Oteagui werd Garmendia trouwens niet her kend. .RTA (Reuter, UPI) Een Indonesische onderzeebootjager probeerde voedsel te brengen naar Portugees Timor en daar itelingen op te halen, heeft zich op bevel van de Portugese riteiten teruggetrokken, zo werd gisteren in diplomatieke ;en in Jakarta bekendgemaakt. kun hel te eur, er :et Be< L szagvoerder van het schip had lestand van drie dagen weten reiken tussen de strijdende sn, om voedsel en andere iden in de hoofdstad Dili aan te brengen. Maar voor het kwam zorgden Portugese au- iten in Jakarta ervoor dat het teruggeroepen werd. Zij len dat het lossen van voorra- anleiding zou geven tot nieu- teravechten. De Indonesische ja- ers ertrok daarop uit Portugese jewojen en voegde zich bij de an- schepen van de Indonesische e die zich ophouden in de van het eiland. >rtugezen zouden de opdracht «ugtrekking hebben gegeven t zij de besprekingen wilden Dhten, die een Portugese deie- onder leiding van de vroegere ;ese minister van overzeese sdelen, Almeida Santos, met jesische autoriteiten zal voe- ïverigens barstten de geveeh- Pl issen het Fretilin, het revolu- Ire front voor een onafhanke- Oost-Timor en de UDT, de cratische unie van Timor, na het vertrek van de Indo- Ve&ie jager weer los, aldus voor ts de ie bronnen. Riivretilin zou het havengebied Dili in handen hebben en de zou het vliegveld van de se jfistad beheersen. Volgens mili- kringen in Jakarta springen ijdende partijen zo royaal met iiten ie 0m, dat de voorraden lang hand uitgeput moeten raken, ndonesische persbureau Anta- leidde gisteren dat meer dan p vluchtelingen uit Timor sinds ze J eg in van de strijd hun toe- soek i hebben gezocht in het Indo- lijkl he consulaat in Dili. DJ Inmiddels heeft het vrachtschip Mac-Dili dat met ruim 700 vluchte lingen uit Timor op weg is naar de Australische haven Darwin melding gemaakt van ernstige moeilijkhe den. De voedselvoorraden van het schip dat vandaag in Darwin zal aankomen, waren gisteren al uitge put en verder bevinden zich een aantal zwaar gewonden aan boord. LONDEN (Reuter. UPI) Dwars tegen het advies van zijn bestuur ders in heeft de machtige Britse Bond van mijnwerkers zich met een meerderheid van ruim 116.000 tegen bijna 76.000 stemmen achter de loonbeperkingsmaatregelen van premier Wilson geschaard. Dezelfde bond, waarvan de staking nog geen twee jaar geleden de Conservatieve regering van Edward Heath ten val bracht, accepteerde daarmee de door de regering ge stelde maximumruimte voor zes pond verhoging op het weekloon. Hun bestuurders hadden hen voor gehouden, dat zij met him loonei sen verder moesten gaan. De steun van de mijnwerkers betekent voor Wilson dat hij waarschijnlijk het grootste deel van de vakbeweging meekrijgt met zijn anti-inflaüebe- leid. Weer Franse politieman gedood BASTIA (Corsica) (Reuter, UPI, AP) Bij een vuurgevecht in de Corsicaanse hoofdstad Bastia tussen Franse politiemannen en leden van de Corsicaanse afscheidingsbeweging, de 'actie voor de wedergeboorte van Corsica' (ARC) is gisteren één politieman om gekomen en liepen er 18 verwondingen op. tenlandse hotelgiganten, die bij de Corsicanen ook scheve ogen hebben gemaakt omdat het eiland zelf er te weinig vruchten van plukt. De actie voor de wedergeboorte van Minister Kissinger (rechts) overlegt met de Israëlische premier Jitzak Rabin (links) over de Egyptische opmerkingen over het op handen zijnde Sinai-akkoord. Beide mannen worden bijge staan door hun deskundigen. ALEXANDRIE, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) Terwijl gisteravond naar schatting 20.000 de monstranten door Jeruzalem marcheerden uit protest tegen de missie van minister Kissinger en het op handen zijnde Sinaï-akkoord tussen Egypte en Israël, verklaarde de Egyptische president Anwar Sadat in Alexandrië dat hij nu bereid is zijn paraaf te zetten onder datzelfde akkoord. 'Van onze kant bestaat er geen aarzeling meer', aldus Sadat na het vierde bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Sadat zei 'dat de kans groot is' dat de overeenkomst zondag of maandag ondertekend wordt. Nadat Kissinger gisteren zes uur met de Israëlische leiders had ge sproken vloog hij naar Alexandrië om met Sadat van gedachten te wisselen. Gisternacht keerde hij terug in Jeruzalem. De haast Is volgens waarnemers te verklaren uit Kissingers bedoeling voor zo veel mogelijk te breiken vóórdat de sabbath vandaag bij zonson dergang begint en regeringsdien sten gesloten worden. Optimisme stemming. Sommigen hielden echter nog een slag om de arm wat betreft de vraag of Israël het document later in Genève zal on dertekenen. Dit hangt af van de houding van het Amerikaanse Congres inzake het stationeren van Amerikaanse technici in de Sinaï. Voor de Israëliërs is dit van vitaal belang. Parafering van het ak koord betekent dat de tekst van het akkoord vastligt. Het wordt pas van kracht nadat het is on dertekend. De leider van de de mocraten in de Amerikaanse Se naat Mike Mansfield, is tegen stander van het stationeren van Amerikaanse technici in de Sinaï., met in zijn achterhoofd de ellen de van de Amerikaanse inmen ging in Indo-Ohina. Zowel in Egypte als in Israël Palestijnen heerste gisteren groot optismisme over het oplossen van het laatste obstakel, namelijk dat van het aantal waarschuwingsposten in de Sinaï-woestijn en de Amerikaanse technici die deze voor een deel moeten bemannen. Volgens func tionarissen uit het gevolg van Kissinger bestaat hierover tussen Egypte en Israël nu wel overeen- Naarmate het akkoord meer ge stalte krijgt wordt de campagne v^n de Palestijnen ertegen inten siever. Jassir Arafat, leider van de overkoepelende Palestijnse verzets organisatie PLO, verklaarde gis teren dat 'wij alles in het werk zullen stellen om alle aspecten van de Amerikaanse regeling in dit gebied te bestrijden'. De Palestijnse guerrilla's hebben altijd scherpe kritiek uitgeoefend op de bereidheid van Sadat om het door Israël veroverde Egypti sche gebied stukje bij beetje terug te krijgen vla door de VS geleide onderhandelingen. Zij vinden dat Sadat het nationale belang van Egypte laat prevaleren boven dat van het pan-Arabische doel van het herstel van de nationale rech ten van het Palestijnse volk. Sadat heeft inmiddels een hoge afgezant langs de Arabische ste den gestuurd om de leiders te overtuigen van Egypte's trouw aan de Arabische zaak. Giseren kwam deze, Ashraf Marwan, aan ln de Saoedi-Arabische hoofdstad Riaad, waar hij een onderhoud had met koning Khaled, kroon prins Fahd en ook met Arafat. De Egyptische afgezant omschreef zijn ontmoeting met Arafat als 'voortreffelijk'. Gisteren hebben Israëlische vlieg tuigen een klein Palestijns vluch telingenkamp. en een in de nabij heid gevestigd opleidingskamp voor guerrillastrijders aangeval len. De aanval duurde tien minu ten. ATHENE (AFP) De voormalige Griekse dictator George Papadopou- los, die ter dood is veroordeeld we gens zijn aandeel in de staatsgreep van 1967, heeft van het gemeente bestuur van Nea Smimi (een voor stad van Athene) het merkwaardige verzoek gekregen er voor te zorgen dat de stoffelijke resten van zijn va- der worden verwijderd uit een van de mooiste graven, dat de gemeente hem gratis gegeven had uit erkente lijkheid voor zijn verdiensten jegens het vaderland. In het verzoek staat dat de gemeente het bewuste graf nu kan verkopen voor ongeveer 15.000 gulden en dat Papadopoulos voor een normale prijs een ander graf kan kopen voor het gebeente van zijn vader. Voor het leven van één politieman moet worden gevreesd, zo is door de politie meegedeeld. De schiet partij kwam aan het eind van een betoging waarin Corsicaanse sepa- risten protesteerden tegen de maat regel van de regering in Parijs, die de ARC eergisteren buiten de wet stelde. En deze maatregel volgde weer op een eerdere schietpartij tussen Franse politiemannen en le den van de beweging, die vorige week vrijdag plaatsvond. Een groep leden van de ARC had toen een boerderij van een Algerijnse Frans man bezet en vier Noordafrikanen die bij hem in dienst waren, gegij zeld. De politie bestormde, na een aantal waarschuwingen, de boerde rij en werd met een regen van kogels ontvangen, waarbij twee po litiemannen de dood vonden. De ongeregeldheden van gisteren begonnen toen zich kort na mid dernacht naar schatting 300 jonge demonstranten hadden verzameld bij het gemeentehuis in Bastia. Zij gooiden met stenen en flessen naar de politie die zich rond het gebouw had verzameld, waarop deze de be togers met traangas uiteendreef. Deze trokken daarop in groepjes door de stad en richtten vernielin gen aan. Na ongeveer een uur ver zamelden zij zich weer bij het ge meentehuis, waar kort daarop de schietpartij begon. Volgens de poli tie bevonden zich onder de beto gers en in de huizen rond het plein voor het gemeentehuls sluipschut ters van de beweging. Hoeveel slachtoffers er onder de betogers gevallen zijn is niet bekendge maakt. De politie heeft gisteren en kele arrestaties verricht en bij huiszoekingen zouden wapens ge vonden zijn van het zelfde kaliber als die weLke tegen de politie ge bruikt zijn. Troepen Na het Incident heeft de Franse minister van binnenlandse zaken, Michel Poniatowsky onmiddellijk overlegd met het hoofd van de Franse veiligheidspolitie. Na afloop werd meegedeeld dat het sturen van Franse troepen niet uitgesloten moet worden geacht, als de situatie op het eiland verslechterd. Gisteren is de leider van de ARC, Edmond Simeoni, die de bezetting van de boerderij georganiseerd had, door de rechtbank van staatsveilig heid in Parijs in staat van beschul diging gesteld. Hij wordt ervan be schuldigd 'aanvoerder te zijn van een gewapende bende die vecht te gen de Franse staat' en hij kan daarvoor ter dood veroordeeld wor den. De Corsicaanse beweging richt zich vooral tegen de centrale regering in Parijs en de voormalige Franse kolonisten in Algerije door Corsica nen 'zwartvoeten' genoemd die sinds 1962 met steun van de Franse regering op het eiland Corsica neergestreken zijn. Met behulp van een compensatiefonds voor verloren eigendommen Ln Algerije, kochten zij veel grond op die dor de au tochtone Corsicanen verlaten was. en kregen zo een groot deel van de Corsicaanse wijnhandel in handen. Hotelgiganten De laatste jaren is daar nog bij gekomen de enorme toeristische exploitatie van het eiland door bui- Corsica is dan ook al sinds haar oprichting zestien jaar geleden be zig om van de regering in Parijs een grote mate van zelfbestuur te krijgen, in plaats van de centralis tische overheersing door de Franse regering. En na Jaren officiële drempels te hebben versleten ln Parijs is men tot harde acties over gegaan, die tot nu aan drie mensen het leven hebben gekost. Om enigs zins aan de wensen van de Corsica nen tegemoet te komen heeft Pa rijs ln juli een plan voor de ont wikkeling van Corsica op econo misch en cultureel gebied gelan ceerd. In de oude hoofdstad Corte zou zelfs in 1977 een universiteit geopend worden. Maar een politie ke autonomie zal Parijs niet toe staan. Referendum Naar schatting zijn minstens 50.000 Corsicanen naar het vasteland ge trokken en kwamen dan vooral te recht in Marseille dat wel de 'hoofdstad van Corsica' wordt ge noemd. Vooral de jongere Corsica nen trekken weg in de hoop op betere banen of om een opleiding te beginnen. De ARC ondervindt in zijn streven naar autonomie ook kritiek van Corsicanen. Zo gelooft Alexander Sangulnetti, een gaullis tische leider en voormalig minister niet dat het zin heeft Corsica auto nomie te geven. "Dan beginnen de Bretonse bevolking, de Basken en de Catalanen ook'. De burgemeester van Bastia, Jean Zucarelli, wil de regering in Parijs voorstellen een referendum te houden op het el- land zodat Iedere Corsicaan kan meebesluiten over de toekomst van Corsica. LIMA (Reuter) Arabische gede legeerden op de conferentie van de niet-gebonden landen ln de Peru aanse hoofdstad Lima hebben er mee ingestemd om voor de slot verklaring geen aanbeveling ln te dienen tot schorsing van Israël uit de Assemblee van de VN. Er zullen aan het permanente bureau van de conferentie wel andere maatregelen jegens Israël worden voorgesteld. Dat gebeurde ook op de conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid te Kampala. Daar wilden de regeringsleiders ondanks Arabi sche druk alleen maar in het alge meen maatregelen aanbevelen om Israël onder druk te zetten de be zette gebieden te ontruimen en de nationale rechten van de Palestij nen te herstellen. Vooral Syrië en de PLO hadden zich in Lima bijzonder ingespannen voor een aanbeveling tot uitstoting, maar in het zicht van de Ameri kaanse waarschuwing in dat geval de financiering van de VN te sta ken. waren de meeste deelnemers niet erg enthousiast voor dit Idee te krijgen. :w:- Martin Pool viert ty jedri n in taan oude vrouwen, in het zwart gekleed, grijswitte haren langs een diepgegroefd gezicht. Een wat Te man, zestig jaar misschien, heftig sprekend. 'Nee, wij gaan hier niet weg. Er kome wat ko- 'ij willen in ons huis blijven. Hier is mijn vrouw gestorven, en vorig jaar mijn dochter. Ik zal ook sterven.' Oud» n Trï« oei h< RciOkp An<! c lin is groen, er groeien wat a tegen het witgepleisterd Een Turkse militair luistert pend mee. De vrouw zegt: u onze oude pappas hiernaast i? Hij is 85 jaar. hij is uit zijn er, hier vlakbij, verdreven, nu hij zolang in ons dorpje j hoopt nog altijd dat hij in vrijjfclooster mag terugkeren. Hij de hele dag op een bankje huis. onen nog maar 46 Griekse oten in het Cyprische dorpje 'U. Tot vorig jaar waren het er iet was een uitsluitend Grieks Toen de Turkse troepen het en van Cyprus bezetten, in augustus, vluchtte bijna ie- naar het zuiden. Alleen de bleven achter, net als in illen andere dorpjes. Samen het er een tweeduizend. Dan :r nog ongeveer 8000 Grieken het schiereiland Karpasia loten raakten en niet meer <iappen konden. Daar zijn ook annen, vrouwen en kinderen fen. complete gezinnen die j terken kunnen en zo enig geld zichzelf kunnen verdienen, al weinig want de oogst aan n en carobs kan niet worden ^anjcht, het gebied is door de troepen volledig afgegren- Rode Kruis De rest van de Griekse bevolking in het bezette noorden van Cyprus wordt in leven gehouden, nu al een jaar lang, door geld- en voedsel- zendingen van het Internationale Rode Kruis. Op een vaste dag in de week komen de zware witgeschil derde vrachtwagens van de Vere nigde Naties het voedsel brengen: vlees en vis in blik. meel om zelf brood van te bakken, kaas en een half blikje Hollandse gecondenseer de melk per persoon. We brengen ook een bezoek aan een Maronisten-dorpje vlakbij Myrtou. Deze mensen, vormen een bijzondere minderheid. Het zijn Katholieken, behorend tot de kerk van Rome, al hebben ze een eigen patriarch in Libanon. Zij genieten bijzondere voorrechten: ze mogen eenmaal in de twee weken hun familie in het zuiden van Cyprus bezoeken en hun kinderen die daar op school gaan mogen in de vakan ties naar hun dorp terugkeren. Het dorpshoofd verzekert ons dat de ongeveer duizend Maronieten door de Turkse troepen geen haar is gekrenkt. Maar de mannen hebben geen werk, de meeste velden zijn onbereikbaar geworden door mili taire maatregelen en daarom zijn ze nu helemaal afhankelijk van de voedselzendingen van het Interna tionale Rode Kruis. Vluchtelingen De Maronieten en Griekse bevol- kingsresten in het door Tukije be zette gebied zijn een randprobleem, vergeleken bij de ongeveer 200.000 vluchtelingen die door het geweld van de oorlog de vorige zomer naar het zuiden van Cyprus zijn ge stroomd. Een derde van de bevol king van dit eiland is gevlucht of onverzorgd en behoeftig achterge bleven. Wie teruggaat in de ge schiedenis van dit verdoemde ei land vindt parallellen in de invasie van de Saracenen in 647, die de overgave van Cyprus eisten en ver volgens steden en dorpen bezetten: de bevolking vluchtte in wanhoop de bergen in. Dertien eeuwen later lijkt zo'n snelle invasie nog altijd winst op te leveren. De besprekin gen over de toekomst van Cyprus zijn niet langer gebaseerd op de internationaal gegarandeerde grondwet van de onafhankelijke re publiek Cyprus, maar op het harde feit van een geslaagde bezettingso peratie en de politieke krachtver houdingen in de wereld. Maar de Turkse invasie was toch gerechtvaardigd? Een Turkse Cyprioot, architect, in Londen ge studeerd, nu terug op zijn eiland: 'De hele wereld heeft ons vergeten in de jaren dat wij achtervolgd en opgejaagd werden door de Griekse meerderheid op het eiland: 500.000 Grieken tegen 120.Q00 Turken. Eerst hebben de Grieken met aller lei terreuracties de Engelsen ver jaagd om Cyprus met Griekenland te kunnen verenigen. Die 'enosis' (aansluiting bij Griekenland) zou voor ons fataal zijn geweest, want dan zouden we helemaal geen recht van spreken hebben gehad. Toen hun plan niet slaagde en Cyprus een -republiek moest worden waarin onze rechten werden vastgelegd ln zoveel ministersposten, zoveel pro cent van de ambtenaren, zoveel van de politie en het leger, eigen gemeenteraden enzovoort. toen probeerden ze onze rechten te on dermijnen. Weet u dit we hier een complete burgeroorlog hebben ge had ln december 1963 en daarna, dat daarbij honderden van onze mensen zijn afgemaakt, dat onge veer 40.000 zijn gevlucht naar en kele stadswijken en gebieden op het eiland waar ze zich enigszins teweer konden stellen? Waar ble ven toen de internationale hulpin stanties? Maandenlang waren wa ter, elektriciteit, postverkeer, alle contacten naar bulten afgesneden, tot 1968 mochten wij niet buiten onze gebieden komen. Als de Turk se regering ons al die tijd niet geholpen had waren we verloren geweest. Makarios (president van Cyprus) dacht dat hij ons wel klein zou krijgen door de besprekingen over de eis tot zelfbestuur te rekken. Vluchtelingen op Cyprus. maar hij heeft een misrekening ge maakt. En wie denkt dat wij nu onze kansen op een veilig bestaan in een eigen Turks gebied op Cyprus zullen laten schieten vergist zich even hard als Makarios. Wij staan voor onze rechten.' Wie terugkijkt ln de recente ge schiedenis van Cyprus moet toege ven dat Makarios zich inderdaad op de Turkse positie heeft verkeken. Hoewel hij Lon weten lat de Turk se regering iedere gelegenheid zou aangrijpen om de Turks Cyprioten een handje te helpen, heeft hij zijn onderhandelaar Glafkos Kleridis in het verleden nooit voldoende vol machten gegeven om met de we derpartij tot een akkoord te komen. En toen eenmaal de Turken de gelegenheid tot een interventie in de hand werd gespeeld, door het gebrek aan politiek inzicht van de Griekse kolonels die een anti-Ma- karios-coup op Cyprus lieten uit voeren en een man tot president lieten benoemen die als een brute 'killer' van Britten, Turken en poli tieke tegenstanders bekend stond toen waren de poppen goed aan het dansen. De Turkse Interventie' kreeg het aureool van een bevrij dingsactie. Pas toen het Turkse le ger orders kreeg ondanks lopende onderhandelingen tot de zogenaam de Atilla-lijn op te rukken werd de ware opzet van de Turken duide lijk: een zó groot gebied op Cyprus bezetten dat de onderhandelingspo sitie voor de Turks-Cyprioten on aantastbaar zou zijn. Groter onrecht Die opzet Is ge6latgd. Maar het vroegere onrecht tegen de Turkse bevolking van Cyprus Is met nog groter onrecht tegen de Griekse bevolking beantwoord. Veertig pro cent van het eiland ls bezet, terwijl de Turkse Cyprioten niet meer dan 18 procent van de bevolking uitma ken. ZIJ stellen dat zij ruim 30 procent van de grond bezaten het wordt door de Grieken betwist. Maar zeer waarschijnlijk zal de ui teindelijke verdeling van het eiland in twee gebieden een Turks in het noorden, een Grieks in het zuiden met een vorm van gezamen lijk federaal bestuur wel om die dertig procent heendraaien. Daarbij moet. dan een bijzondere regeling komen voor gezamenlijk gebruik van de internationale luch thaven van Nicosia (nu in handen van de Verenigde Naties, hersteld van de zware schade maar nog niet in gebruik) en van de haven van Famagoesta (nu een Turkse oor logshaven), Die tien rpcoent extra bezet gebied blijft dan enderhande- lingsmtrge: Overal doen hierover speculaties de ronde, maar de sfeer in Grieks-Nicosla is gelaten. Maka rios heeft het spel verloren, Kleri dis moet er straks bij de nieuwe onderhandelingen - in New-York maar het beste van maken. Een demonstratie van uit Engeland met vakantie naar Cyprus gekomen Grieken (géén verdeling, Cyprus moet één blijven) trekt geringe, matte belangstelling. Eén ding wat opvalt: geen Griekse vlaggen, al leen de vlag van de republiek Cyprus zelf wordt geheven. De droom van 'enosis' met Grieken land is voorbij. Er ls nog meer voorbij: de presi dent-aartsbisschop Makarios heeft zijn aureool verloren. Nog altijd is hij de verheven man tegen wie de Griekse-Cyprloten opzien, maar hij is niet langer hun wonderdoener meer. Zijn paleizen zijn verwoest bij de coup van de Griekse Intri ganten. zijn werkvertrek achter de regeringsvoorlichtingsdienst wordt met mitrailleurposten bewaakt. De oorlog heeft 70 procent van de Cyprische economie verstoord, een ontzagwekkend vluchtelingenvraag stuk geschapen met daarbij een grote werkloosheid. Maar de beta lingsbalans van Makarios' regering ls, dankzij ruimschoots geschonken hulp, nog steeds gezond, het Cypri sche pond staat sterk. Aan de Turkse kant ontbreekt het aan vak kennis en ervaring, veel van de citrusboomgaarden ln bezet gebied zien er verwaarloosd uit, ln de ha ven van Famagoesta statn kranen ongebruikt. En 8000 Turkse Cyprio ten die nog altijd ln het zuiden waren gebleven worden, van huis en haard gescheiden, naar het noorden overgebracht. 'Waarom moest deze ellende over ons komen, deze straf voor belde partijen? Waarom kan niemand helpen?' We laten twee oude vrou wen snikkend achter. (Onze medewerker Martin Pool ls de afgelopen weken op Cyprus ge weest om onderzoek te doen voor een internationale hulporganisatie).

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7