Ed van Westerloo naar de 'belangrijkste krant van ons land' ft) JMJ KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's sfiS li Even puzzelen Ouwetjes Nieuwe hoofdredacteur NOS-journaal ziet ruimte voor z'n plannen 'Wetsontwerp Roethof eerst bestuderen' in woning gedood Leraren protesteren tegen beslissing over toeslagregeling TROUW/KWARTET VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND/RADIO EN TV PS4-RH door Willem Schrama HILVERSUM Praten met de nieuwe hoofdredacteur van het NOS-journaal lijkt aanvankelijk ^n*Zo was het n^oSten^en 8 althans in journalistieke zin weinig rendement op te leveren, omdat hij tevoren via de telefoon aflevering die je van de stoel deed al aankondigt 'met geen woord over het journaal te zullen reppen'. Later verduidelijkt hij nog eens tuimelen van verrukking hoewel waarom. 'Het is terecht niet meer zo als vroeger, dat je als baasje zomaar even kunt gaan vertellen enise ondervragden staande hielden wat je van plan bent, zonder daarin je medewerkers te kennen. Daarom heb ik me voorgenomen en'moo^was6Bé^vanïetwe?" aan niemand mededelingen te doen over wat ik met het journaal van plan ben. Daarover ga ik de komende maanden eerst eens met de mensen zelf praten.' KARELTJE KNETTER De door de Tros uitgezonden serie over dieven in gevangenschap leverde een pregnante conclusie op. In m'n eigen woorden: ouderwetse dierentuinen dienen schielijk te worden opgeheven en minstens zo snel moeten ook de overvolle steden veranderen. Want daar leven zowel mens als dier achter tralies en daar worden ze beiden knettergek van. De Tros had geen deskundigen uitgenodigd om de theorie te bestrijden maar het staat iedereen vrij er toch eens over na te denken. Ed van Westerloo (37), eindredac teur van KRO's actualiteitenrubriek Brandpunt, neemt met ingang van het nieuwe Jaar plaats op de stoel die door Dick Simons vrijwillig werd verlaten gedurende een perio de waarin 'de grootste krant van Nederland' nogal aan kritiek onder hevig was. Afgezien van een aantal interne conflicten, waren met na me de nieuwsdoserlng en de 'kleur loosheid' van het nogal droge NOS- joumaal onder Simons onderwerp van gesprek in het Gooi. En niet te vergeten de daarmee samenhan gende vraag in welke vorm een taakafbakening tot stand moest worden gebracht tussen het neu traal geachte NOS-journaal en de meer maatschappij beschouwende actualiteitenrubrieken ?van de ver schillende omroepen. Ook onder de 58 journaal-mede werkers zelf leefde het verlangen wat meer armslag te krijgen. Plan nen daartoe van de toenmalige programmacommissaris Steketee vonden minder weerklank dan de zogenaamde streefnota, die na een brainstorming van de journaalre dacteuren zelf het licht zag. Uit gangspunt daarvan was dat het journaal binnen de NOS als zelf- Minister Van Agt: DEN HAAG Minister Van Agt van justitie vindt dat de proble matiek rond het initiatief-wets ontwerp van het Tweede-Ka merlid Roethof (PvdA) over de hulpverlening aan minderjari gen, moet worden bestudeerd voordat er iets zinnigs over kan worden gezegd. Kamerlid Roethof noemt zijn wets ontwerp een eerste stap op de weg. die er uiteindelijk toe moet leiden, dat het volledig gezag over minder jarigen nog slechts zal bestaan over hen rie jonger zijn dan twaalf jaar. Hij wil dat zorgvuldige hulpverlening aan minderjarigen van twaalf jaar en ouder niet strafbaar meer zal zijn. Minister Van Agt antwoordde gister avond In de tv-rubrlek Den Haag Vandaag op de vraag hoe hij en staatssecretaris Zeevalking op het wetsontwerp zullen reageren: 'Na de studie kan er niets of wel iets uit komen.' Verduidelijkend voegde hij hier later aan toe. dat van hem als KVP-er geen wetsontwerp is te ver wachten, dat de centrale waarde van het gezin aantast. Hij tekende aan als commentaar op het ontwerpRoet- hof wat wordt bedoeld met 'zorg vuldig' in de zinsnede, dat de straf baarstelling wordt Opgeheven Jegens degenen, die minderjarigen verber gen als deze hulpverlening 'zorgvul dig' is. De minister vond dit nogal vaag. Het belangrijkste- element van het initiatief is dat de hulpverlener de mogelijkheid krijgt de minderjari ge. die op zijn hulp een beroep doet. van dienst te zijn zonder daarbij het gevaar te lopen te wor den veroordeeld. 'Als deze hulpver lening uit de strafrechtelijke sfeer wordt gehaald, kan altijd nog de kwestie door de civiele rechter be handeld worden. De civiele rechter zal, als onafhankelijke figuur, alle omstandigheden in het concrete geval weten af te wegen. Dan komt ook het belang van het kind beter tot zijn recht', aldus dr. Roethof. Ed van Westerloo standig journalistiek orgaan zou moeten functioneren. Bovendien beoogde deze nota een ontkoppe ling van het journaal op beide net ten, alsmede een uitbreiding met tien minuten. Als Ed van Westerloo in januari het roer van plaatsvervangend hoofdredacteur Stokla overneemt, zal het NOS-journaal al drie maan den in die opzet functioneren. Vanaf 29 september verdwijnt de 8 uur-editie van het eerste net, en daarvoor in de plaats wordt op Nederland 1 om half tien 's avonds een extra journaal van tien minu ten uitgezonden. De vroege en late edities blijven gehandhaafd. dat journaal. In die zin vind ik het de belangrijkste krant van Neder land, die nota bene een aantal malen per dag verschijnt, en dat 365 keer per jaar. Een onafhanke lijke, vrije en open informatie is toch een hoeksteen van een demo cratie. Ik wil niet de dominee uit hangen, maar je begrijpt waarom dit voor mij doorslaggevend is ge weest'. Mijn opmerking, dat een ambitieus journalist van 37 laar best nog wat sterker gemotiveerd kan zijn doelend op de garanties, die hij gezien zijn journalistieke verleden zeker geëist moet hebben alvorens aan de slag te gaan wekt enig gegniffel. 'Dan komen we toch op het terrein waarover we niet zouden praten', zegt hij. 'Natuurlijk ben ik van plan om wat van het journaal te gaan maken, maar als ik die vraag nou naar buiten toe moet beant woorden. kan ik alleen maar zeg gen dat ik de volle overtuiging heb dat het NOS-journaal, de hele om- roepconstellatie en de praktische werksituatie mij voldoende moge lijkheden ter beschikking zullen stellen om te beantwoorden aan mijn opvatting, dat ik het Journaal het belangrijkste Journalistieke produkt van Nederland vind'. Meer achtergrond Dit diplomatieke antwoord is veel zeggend voor een man, die drie en een half jaar voorzitter is geweest van de werkgroep actualiteit, waar in tussen vertegenwoordigers van alle informatieve televisieprogram ma's overleg is gevoerd over de afbakening van taken tussen Jour naal en actualiteitenrubrieken. Instemming Van Westerloo. die door zijn Brandpunt-collega's gekarakteriseerd wordt als een uitstekend journalist met bovendien zeer goede contac tuele eigenschappen, is voorlopig van plan al zijn energie op Brand punt te blijven richten, al zal hij zich in zijn vrije tijd al behoorlijk intensief met het journaal gaan bezighouden. Op het eerste gezicht lijkt zijn benoeming in het woelige Gooise wereldje veler instemming te hebben. Getuige de zonder moei te verlopen inspraakprocedure, ge tuige de reacties van de journaal staf en getuige de geanimeerde kennismakingsbijeenkomst afgelo pen dinsdagavond. Van Westerloo. die niet gesollici teerd heeft, maar die nog maar vijf weken geleden voor zijn nieuwe functie werd gepolst, heeft de stap gewaagd na het afwegen van de volgende twee argumenten: 'Het gevoel dat een dergelijke verande ring na twaalf Jaar Brandpunt zo wel voor mezelf als voor Brandpunt goed kan zijn, speelt natuurlijk een rol. Maar doorslaggevend is voor mij geweest dat ik het NOS-jour naal het belangrijkste journalistie ke produkt van Nederland vindt. Ik zal dat uitleggen. Het NOS-journaal is nog voor heel veel mensen de enige informatiebron. En voor nog veel meer mensen is het zo ze er een krant bij mochten hebben de enige bron waaraan ze de be trouwbaarheid van die krant kun nen toetsen. Dat is nogal wat'. 'Begrijp me goed, ik zie dat niet als een verworvenheid van het NOS- journaal, maar gewoon als een vaststaand feit. Miljoenen mensen moeten het dagelijks hebben van of hun beleveringswereld is gefixeerd op een paar punten in het verleden óf de samenstellers van Zo was het hebben de beste 'ouwetjes' niet vertoond. Enfin het waren pogingen om de zomer door te komen. Maar nu wordt het echt tijd om met iets nieuws te verschijnen. Onder de tekstschrijvers voor de Sterreclame zitten taalbedervers. Ik weet wel dat uitdrukkingen als 'ontzettend gezellig' en 'geweldig zacht' in veler mond bestorven lig gen. Maar door ze bij herhaling via de tv te lanceren wordt er bijge dragen aan de gewenning. Donderdag zat er weer zo'n onding tussen: 'vreselijk lekker'. Wie lust er nog een broodje-'angstaanja- gend'? Jammer dat de uitzendtijden van de programma's op het eerste en tweede net niet beter op elkaar konden worden afgestemd. Ik had graag ongestoord willen blijven kijken naar de film Op drift in derulmte. Een authentiek aandoende science fiction van John Sturges die heel knap de spanning in de cabine en in het vluchtcentrum wist op te voeren. Achter het nieuws is de eerste actualiteitenrubriek waarin een serieuze poging is ondernomen om de jonge blokkadeleider van de schippers Leo van Laak psycholo gisch te ontleden. Deze knaap draafde al een paar dagen over het scherm alsof hij iedereen in zijn zak had zonder dat de kijker behoorlijk te weten kwam wat voor vlees hij met deze Leo in de kuip had. Het portret is weliswaar nog niet helemaal af want Van Laak speelt zo zelfbewust blufpoker dat hij zich niet blootgeeft maar wij weten in ieder geval dat hij zichzelf niet arrogant vindt. De autoriteiten die hij heeft ontmoet hebben hem triest gemaakt. Hij vindt dat zij niet flexibel genoeg kunnen reageren. Hij daarentegen is koel blijven denken. Dat geloof ik maar dan wel in één richting. In meer richtingen overwegen is dan ook het privilege van de wijze zou Kung Fu zeggen. 143. .Ik ga het meteen vragen!' riep Berthold Schwartz. 'Als u nu op het blussingswerk der soldaten let, dan doe ik mijn plicht in de kerkers. En als ik terugkom ken ik het geheim van het canon!' 'Wee je gebeente als je het niet kent!' riep Theobald hem dreigend achterna. 'Ik zal de brandstapel zó groot ma ken dat er gemakkelijk nog een vette monnik bij kan!" 'Maak je geen zorg baroen!' juichte de pater en stormde geestdriftig weg. Even later stond hij al voor het hek van de stikdonkere kerker, waarin ons drietal opgesloten zat. 'Wees zo goed en kom even aan het hek. zei hij tot de scmid. 'Noli abutere patientia mea.stel mijn geduld niet op de proef. Gij zijt Immers een zeer groot geleerde en knap alchimist die kennis heeft van vele geheime zaken. Deel mij dus mede hoe het schietcanon werkt en wel licht kan ik een goed woordje doen voor u allen bij mijn meester. Me mento holoctustam! De brandsta pel wenkt immers al op de achter grond.' Smidje Verholen viel bijna van zijn stokje en stamelde: weet gij nu van het kanon af. IJ moet nog uitgevonden worden!' - is het precies', antwoordde de ter. 'Ik weet er geen snars van^ maar als gij het wel weet zeg dan maar gauw want een brands pel voor heksen en tovenaars snel gebouwd!' 'Stil 'es even', mei de Humfrie zich nu in het gespi c 'Voor de kennis van kanoni e moet ge bij mij zijn. Ik was k< g nel in het Britse leger en weet wel iets van kanonnen af. maar op. Wat wilt ge weten?' PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND ==~=j kxj v. «J lt ra 'Zowel in de beleidssfeer als in de werksfeer zijn we daarin geslaagd', zegt Van Westerloo. Met betrekking tot de werksfeer noemt hij als praktisch voorbeeld, dat de grote hoeveelheden buitenlands nieuws, die het NOS-journaal dagelijks krijgt aangeboden, voortaan ook ter beschikking staan van de actuali teitenrubrieken. In de beleidssfeer heeft het overleg geresulteerd in een wat ingewikkelde formulering -wr i van de toekomstige koers van het vrouw dij ruzie journaal, die er niettemin op neer J komt dat zowel kwantitatief als in houdelijk een uitbouw wenselijk is, zolang deze maar tot doel heeft het nieuws voor een groot publiek beter toegankelijk te maken. Met andere woorden: meer achtergrondinfor matie, zonder onnodig de actuali teitenrubrieken van de omroepen in de weg te lopen. Radio vandaag Speciaal HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 702 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerle: klass. muziek. (7.30 Nws. 7 41 Echo.) 8 24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voorde-huls vrouw. TON HYDRA 8.45 De wonderlijke letter M: progr. voor het Hollandse Huishouden. 9 40 Schoolra- Dat gegeven moet eveneens door slaggevend zijn geweest voor Van Westerloo. die zijn eigen program ma altijd zoveel mogelijk heeft 'ge democratiseerd' (het publiek bij Brandpunt was zijn idee), omdat hij de televisie toch al 'een veel te elitair gebeuren' vindt. Van een verslaggever AMSTERDAM De 36-jarige com puterprogrammeur M. G. wordt er van verdacht gistermorgen zijn 33- jarige vrouw R. G.-M. bij een ruzie ln hun woning aan de Bloemgracht in Amsterdam om het leven te heb ben gebracht. In de loop van de mid dag is sectie op het lichaam verricht. Het lichaam van de vrouw werd door de politie op een matras aangetrof fen, nadat de advocaat van de ver dachte aangifte had gedaan. De man zat in de woonkamer op een stoel. Het echtpaar was in een echtschei dingsprocedure verwikkeld. (ADVERTENTIE) Spaar de Esveha Multo garantiemerken voor zo'n fraaie Ballograf. door Vilhelm Moberg Copyright llollamlia BV. Haarn 137 Maar de kinderloze echtparen ln de gemeente wilden niet mee betalen aan het traktement van de nieuwe onderwijzer en dat zou ook niet billijk geweest zijn en daarom moesten de ouders van schoolkin deren alles zelf opbrengen. Hij kreeg een dollar per maand voor elk kind dat zijn lessen volgde. In de school was een kamer voor hem ingericht, ook had hij vrij brand stof. terwijl de gemeenten hem 10 bushels gemalen rogge per Jaar gaf, zodat hij gratis brood had. Behalve ln de Lutherse leer en Zweeds zou hij de kinderen ook ln schrijven, rekenen, geschiedenis en aardrijkskunde onderrichten: mis ter Johnson was een bekwaam on derwijzer gebleken. Maar toen hij zijn taak een tijdje vérvuld had. werd er van hem beweerd dat hij aan de drank was. Volgens verha len van de kinderen zou het een paar keer voorgevallen zijn dat hij onder schooltijd schunnige verha len had verteld. Toen had een deel van de ouders er op aangedrongen mister Johnson zijn ontslag te ge- vdh. Maar andere ouders hadden liever een onderwijzer die dronk dan helemaal geen. Het kerkbe stuur had op advies van Karl Oskar de beslissing uitgesteld. Nu wilde hij de mening van Ds. Törner ho ren: Zullen we water in de wijn doen en de schoolmeester houden? De predikant antwoordde dat mister Johnson zich wel aan sterke drank te buiten ging. maar dat er geen bewijs was. dat hij jn taak niet goed had vervuld. Hij had de kin deren veel kennis bijgebracht. Ze zouden niet licht zo'n goede school meester weer krijgen. Het trakte ment was ook niet zo hoog dat het voor een andere Zweedse onderwij zer aanlokkelijk was om hierheen te komen. Zolang de drankzuchtig heid de kinderen geen schade be rokkende moest de gemeente hem maar houden. Jong was bij niet meer en de dominee had een ern stig woordje met hem gesproken onder schooltijd. HIJ hoopte maar dat mister Johnson zich hieraan zou houden. Voor zijn drie school kinderen. Hohan. M&rta en Harald betaalde Karl Oskar drie dollar per maand aan de schoolmeester. In de lente zouden het er vier zijn, als ook Dan, de oudste van de Ameri kanen naar school zou gaan. Voor Ds. Törr.er wegging deelde hij geschenken uit aan alle zes kinde ren. Het gelukkigst van allen was Harald. die een Zweeds boek kreeg: Leesboek voor de Lagere School, dat de predikant uit het oude land had laten komen. Hij had Harald een tijdlang les gegeven en herin nerde zich dat het een buitenge woon intelligente jongen was. Hij kan Zweeds lezen als de beste zei zijn moeder trots. Zodra hij een stukje gelezen heeft, kent hij het ook al van bulten. De vader voegde eraan toe: de Kleine Catechismus ln het Zweeds had de jongen ln een paar avonden helemaal van buiten geleerd. En legde je hem een Engelse tekst voor, dan las hij dat bijna even goed als een Amerikaan. Dominee Törner keek van Harald naar Karl Oskar* Van alle kinderen lijkt deze het meest op zijn vader! Dominee bedoelt natuurlijk, dat hij zijn vaders neus heeft! lachte Karl Oskar. Harald was de enige die de 'Nils- ncus 'geërfd had, die grote kokkerd van een neus die het gezicht van Karl Oskar ontsierde. Maar de fa milie beweerde dat de bezitter van zo'n neus geluk had in zijn leven. Als de andere kinderen Harald soms plaagden om zijn neus, dan zei zijn vader altijd: Je moet er altijd maar goed aan denken, dat dit de beste neus is die je vader ooit gehad heeft! En tegen ds. Törner zei hij: hij hoopte dat Harald die neus aan volgende generaties door zou geven, zodat over een goede honderd Jaar die grote neus het gezicht zou sie ren van menige Amerikaan, als een herinnering aan het geslacht van Nils. In het grote elkenbos op het schier eiland tegenover Nordbergs eiland je. anderhalve mijl van het huis van Karl Oskar af. stond het nieu we houten kerkje van de Zweden, met een hoten toren met een steeds puntiger toelopende spits van wel dertig voet hoogte. De tim merlieden hadden er erg veel moei te mee gehad om die spits zo mooi mogelijk te maken, maar toen hij eenmaal op de toren stond en ze het geheel vanaf de grond bekeken leek hij maar zo vreselijk klein. twaalf tot vijf: gevar. progr. (12.30 en 15.30 Nws.) 17.00 (S) Lichte muziek. 17.10 (S) De hutgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.22 Echo magazine. KRO: 18 30 Nws. 18.41 Echo. 18 50 Ver kenning: nieuws, feiten en achtergron- n'.ng Kompetitie. 19 05 (S Folk music. 19 30 (S) In antwoord op uw schrijven. 21.00 (S) Gled. Paul, Jenny en Louis: muzikaal klankbeeld. 22.00 Relsoogst: toeristisch magazine. 22.25 Overweging 22.30 Nws 22.40 (S) Goal: progr. vanuit en rondom de sport. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 811 Radlojoum.) 9 00 Schoolradio. NOS: 9 20 Wat heeft dat kind? pedagogische rubriek. 9.35 Waterstanden. 9 40 (S) Toe- rismo: Toeristische lnf. AVRO: 10.00 (S) Kleutertje Luister. 10.10 Arbeidsvitami nen. (1100 Nws. 11.03 Radlojourn.) 11.30 (S) Knipperlicht. 11.55 Beursplein 5. 12.00 (S) Trad- volksmuziek vandaag. OVERHEIDSVOORLICHTING: 12.30 Ter zake. AVRO: 12.40 (S) Koninklijke Luchtmacht Kapel. 12.55 Radlojourn. 13.00 Nws. VPRO: 1311 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Progr-overzicht. 13.30 Interview 14.00 Muziek: de wereld van muziek en geluid op zijn kop of anders om. 15.30 Permameent Wave. 16.00 Nws. 16.03 Vandaag dit, morgen dat. 16-05 Tahiti. 17.30 Welingelichte kringen: rechtstreeks debatprogr 17.55 Meded. VPRO: 18 00 Nws. 18.11 VPRO-vrijdag: nieuws, achtergrondlnf en muziek. VA RA: 20.00 Nws. 20.05 VARA-klasslek: La Damnation de Faust. opera van Hector Berlioz. 22.25 De Staalkaart. 22.55 (S) Muziek van deze eeuw. 23.25 (8) Muziek van deze week. 22.55-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospeisound, muziek voor Jonge mensen. 8 03 Klankbord. 8.10 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 (S) De muzi kale frultmaand. verzoekprogr van en voor zieken. TROS: 10.03 Pep-op-drie. 11 03 Drie draait op verzoek. NCRV: 12.03 (S) Drie tussen de middag: Bij Barend. 13.03 (S) Hier en Nu. 13 08 Drie tussen de middag: Eddy go round. NOS: 14.03 Pop kon takt. 16 03 De Hllmeesters met de nationale Hitparade. NOS: De vakaturebank. 18 10 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt aohter. AVRO: 20.05 Burengerucht: Muziek made 0 De KRO vertoont fragmenten uit de galavoorstelling in het Parij- se Wintercircus ten bate van oud artiesten. Ned. 1/19.05 In het Parijse Olympia werden vorig jaar opnamen gemaakt van Michel Fugaln en zijn spectaculaire groep Big Bazar. Ned. 1/20.50 0 Stellig de moeite waard is het gesprek van Joos Florquin met de cultuurfilosoof en historicus prof. dr. F. van der Meer. Ned. 1/21.55 Televizier Magazine vraagt aan dacht voor reacties op de 'Mediano ta' van minister Van Doorn en het feit dat er vijftien jaar lang Euro- visie-nieuwsuitwisselingen zijn. Ned. 2/21.55 0 De achtste aflevering van de IKOR-serie Geloven in de onvol tooid verleden tijd handelt over de joodse sekte van de Essenen. Ned. 1/22.40 Radio Bremen herhaalt het in drukwekkende televisiespel Selbst- bildnis Béatrice S. De door psychia ters op de been gehouden actrice Béatrice Schweitzer speelt har ei gen tragische levensverhaal. Duitsl. 1/22.35 In VAR A-Klassiek kan men luis teren naar een twaalf jaar oude opname van de dramatische legen de La damnation de Faust van Hector Berlioz. Hilv. 2/20.05 Voor de KRO haalden Tom Bouws en Ton Zandkamp hun Rei- oogst binnen in Kopenhagen. Hilv. 1/22.00 In Germany. 21.02 De negen-uur-show. 22 05 (S) Superclean Dreammachine. 22.55 Meded. 23.02 (S) Vanavond laat. 0 05 Weekend Muziek Magazine. 1.02 Soultlme U.S.A. 2.02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag en dauw. (2.02, 4.02 en 5.57 Radlojourn.) NCRV: 6.02-7.00 (S) Klaar wakker. TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal KRO 19.05 Gala de l'Union des artistes 1975: circus-gala-voorstelling NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Mijn vrouw de buurvrouw, tv-serie 20.50 Michel Fugain et le big bazar: gevarieerd muziekprogramma 21.55 Prof .Dr. F. van der Meer, cultuurfilosoof, historicus i Fries; interveiw IKOR 22.40 Geloven in de onvoltooid verleden tijd NOS 23.10-23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO'stoppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Kung Fu, tv-serie 21.10 De Gebroeders Hammond, tv-serie 21.55 Televizier Magazine 22.35 AVRO's Sportpanorama NOS 23.05-23.10 Journaal Van een verslaggever DEN HAAG Het Nederlands ge nootschap van leraren (NGL) heeft zijn leden opgeroepen te proteste ren tegen de beslissing, waarmee minister Kemenade de toeslag heft laten verdwijnen voor leraren, die aan meer dan één dagschool voor voortgezet onderwijs lesgeven. Tot 1 augustus gold, dat er een toeslag van twee tot maximaal tien pro cent werd gegeven op de salarissen van de betreffende leraren. Verwacht wordt, dat ettelijke hon derden leraren ln beroep zullen gaan tegen het inhouden van de toeslag. De maatregel treft, volgens het NGL, leraren voor de zoge naamde kwetsbare vakken zoals muziek, Spaans, maatschappijleer en klassieke talen. Vul horizontaal in: 1. optocht, 2. vrucht, 3. zeezwaluw, 4. vuilnishoop, 5. Spaans paard. 6. oorzaak, 7. soort kers, 8. eetgelegenheid voor studen ten, 9. wijze, 10. dwaze gewoonte, 11. schuivende ijsheuvel, 12. schermbloemig gewas, 13. kleurstof. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes namen van graansoorten. Oplossing van gisteren. Horizontaal: 1. spelt, ante; 2. pon, era, urn; 3. Artis, pret; 4. rins. eg. ode: 5. teelt. Roer; 6. rag. Ate, dar; 7. Og. Ares, rlo; 8. eis, iel. Ide; 9. potentaat. Verticaal: 1. spar, troep: 2. porie, agio: 3. ent, neg, ast; 4. leis, larie: 5. tr. set, teen; 6. aap, gres, Lt; 7. nu, rood, Ria: 8. trede. Aïda; 9. enter, roet. 2 O 3 t, Sv 7 V 8 10 II 12 !3

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4