Arrestatie kerkleiders leidt tot spanningen Integratie theologie in Utrecht gaat niet door Koninkrijksdebat definitief later Christenen in China komen nog steeds (in geheim) bijeen •Voorzitter Namibische kerk vraagt om hulp Onze adressen Uitgeweken statenlid blijft op Antillen Alfrink telegrafeert president Park Amerikaanse theologie in discussie Chili: bisschoppen protesteren bij junta Studie beïnvloedt kerklidmaatschap Geldboete wegens preek tegen geldboetes Koningin uit Italië terug Fietser (72) omgekomen PvdA blijft achter Mario Soares staan Bonden kwaad over sluiting van Noack Rode Kruis helpt Nepal Actie 'Graan doet leven' bracht al ton op, maar gaat door Gesprek met P.v.d.A.- voorziiter len van den Heuvel Schoolstrijd in Nieuw-Zeeland 'TRÖUW/K-WASffËT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 KERK/BINNENLAND Van een correspondent WINDHOEKDe nationale conventie in Namibië (NNC) heeft een beroep gedaan op de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties om nog deze week naar Namibië te komen in verband met de verslechterende situatie in het land. De voorzitter van de evangelisch lutherse kerk in Zuidwest- Afrika (VELKSWA), dr. Lukas de Vries heeft zich in verband met de zich toespitsende toestand met een hulproep tot de kerken, de VN en alle regeringen gericht. Hij noemt de situatie in Zuid- west-Afrika 'chaotisch'. Deze tekeningen zijn uit de werkmap "Werkeloos toezien?', een geschriftje van twintig pagina's met discussiestof voor gespreksgroepen en particu lieren over de werkloosheid en daarmee samenhangende problemen, dat het diocesaan pastoraal centrum. Kap. Koopmansplein 3 in Den Bosch, voor drie kwartjes per stuk aan de man brengt. Met de in 'Werkeloos toezien' aangesneden punten houdt men zich in Noord-Brabant en de contreien rondom Nijmegen dit najaar bezig. Achtergrond vormt de oproep van de raad van kerken in ons land tot versobering en de vraag die hierbij direct opkomt: maak je de werkoosheid niet alleen maar erger als je aan het versoberen slaat? Aanleiding tot de hulproepen is de golf van arrastaties in Namibië, die thans ook de kerk heeft bereikt. In de afgelopen dagen zijn vijf leden van de twee zwarte lutherse kerken door de Zuidafrikaanse veiligheids politie gearresteerd met een be roep op de anti-terreurwet. Over eenkomstig de veiligheidswet wor den de arrestanten in afzonderlijke cellen vastgehouden. De gevange nen zijn de directeur van de theo logische hogeschool in Otjimbing- we, ds. Zefanja Kameeta, de propo nent Festus Nahole en twee niet- theologen, de voorzitter van de NNC, J. Kanguehii, een leraar aan de kerkelijke middelbare school Maarten Luther in Okombahe en Emmanuel Guiteb, de leider van de evangelisch lutheresn in Otjiwaron- go. Deze vier arrestanten zijn lid van de evangelisch lutherse kerk in Zuidwest-Afrika (ELK), die in een federatief verband samenwerkt met de evangelisch-lutherse Ovamboka- vangokerk (ELOK). De kerken heb ben samen meer dan 350.000 leden, ruim de helft van de totale bevol king van Namibië. Klemens Kapuoo. Deze acties waren soms van bloedige aard. De lijfgar de levert haar gevangenen door gaans uit aan de Zuidafrikaanse politie. Teleurstelling Vijfde Van de ELOK is lid de redacteur van het kerkblad Omukweto ds. Ze- bulon Ekandjo uit Oniipa. de vijfde arrestant. Ekandjo was al enige tijd vermist. Tijdens een verblijf in An gola. waar talrijke leden van de Ovambokavangokerk zijn heenge- vlucht. is hij gearresteerd geweest door de bevrijdingsbeweging UNI- TA. Direct na zijn vrijlating en zijn terugkeer in Namibië, werd hij door de Zuidafrikaanse politie gear resteerd. Het blad van ds. Ekandjo wordt gedrukt door de drukkerij van de ELOK in Oniipa. die veel drukwerk aflevert waarin tot erger nis van de Zuidafrikaanse autori teiten getuigd wordt van de evan gelische verwerping van de apart heid. De drukkerij werd reeds een maal verwoest door een tot dusver niet opgehelderde bomaanslag. De voorzitter van de ELK, dr. Lukas de Vries, meldt dat Zuidafrikaanse politie en strijdkrachten in het hele land zware kontrole uitoefenen. Hun aanwezigheid versterkt de angst, en de wil tot verzet van de bevolking. De toestand werd nog verscherpt doordat de laatste dagen herhaaldelijk acties tegen zwarte burgers werden uitgevoerd door de lijfgarde van de herero-hoofdman Dr. De Vries schrijft in een brief aan de Zuidafrikaanse bestuurder van Namibië Jannie van der Walt dat de kerk niet langer haar mati gende invloed op de bevolking kan verzekeren, omdat de haat en de teleurstelling tot een oncontroleer bare hoogte zijn gestegen. De Vries verlangt van Van der Walt dat hij onmiddellijk handelend optreedt tegen het vasthouden van kerkle den dan wel hen voor een gewone rechter ter verantwoording roept. De vier leden van de ELK werden zondag gevangengenomen, toen zij aanwezig waren bij een officieel toegelaten bijeenkomst in het ar beiderskamp Katatura in Wind hoek. In Katatura mogen de zwarte contractarbeiders 's avonds en in het weekend de poort niet uit. Overdag en door de week werken zij voor blanke .bedrijven in de stad. De bijeenkomst was georgani seerd door politieke groepen. Tij dens de vergadering drongen bewa pende politiemannen en militairen het werkkamp binnen en sloegen de mensen met stokken en met behulp van honden uiteen. Volgens dr. De Vries gaat het met Kameeta's gezondheid niet goed. Toch kreeg men geen toestemming om Kameeta door een arts of domi nee te laten bezoeken. Elifas De huidige golf van arrestaties is nu ruim twee weken aan de gang. sins op 16 augustus hoofdman File- mon Elifas tijdens een bezoek bij vrienden in Ondangua door een onbekende werd doodgeschoten. De moord was voor de Zuidafrikaanse minister van justitie James Kruger aanleiding om direct de politie en het leger in Namibië te versterken. Kruger voerde als argument voor zijn maatregel mogelijke onrust in Ovamboland aan. De moordaanslag werd door de Zuidafrikaanse com missaris voor de zwarte bevolking, Jannie de Wet. meteen toegeschre ven aan de Swapo. de door de Verenigde Naties erkende bevrij dingsorganisatie van Namibië. Een officieel onderzoek hoefde hij daar voor niet af te wachten. Lee Kong Fong, het naar de Antil len uitgeweken Surinaamse parle mentslid. mag dan gevonden zijn; hij is voorlopig niet van plan terug te keren naar Paramaribo. Dat be tekent dat de pat-stelling in het Surinaamse parlement (19 voor en 19 tegen de regering) voortduurt. De regering voelt zich daar kenne lijk lekker bij. want gisteravond verscheen premier Arron op de Su rinaamse televisie om alsof er geen vuiltje aan de lucht was. te babbe len over de invoering van een alge mene ziketenkostenregeling in Su riname. Wat heeft hij ook te vrezen, zolang Lee Kong Fong er niet is? Het is waar: de regeringspartijen kunnen niets tot stand brengen, maar de oppositie evenmin De laatste kan alleen de vergaderingen van het parlement boycotten en zolang dat gebeurt, is er geen quorum. (Om wettig te kunnen vergaderen, moe ten minstens twintig statenleden aanwezig zijn). Zover laat voorzit ter Wijntuin het echter niet ko- HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. GRONINGEN: Nieuwe Fbbingestr 25, Groningen. Tel 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200-17030. Postbus 3. Waarnemers in Zuidwest-Afrika vinden het daarentegen vreemd dat de herero-hoofdman Klemens Ka puoo ln de nacht van de moord aan zijn lijfwacht opdracht gaf geen ge weld te sparen tegen alle niet here ro's (blanken uitgezonderd) die de volgens Kapuoo historisch aan hem toevallende hegemonie in Namibië betwisten. De Ovambo's geven Ka puoo op dit punt enige zorg. omdat zij in Namibië veruit de best opge- lëide en talrijkste stam vormen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De volledige inpassing van de katholieke theologische hogeschool Utrecht (KTHU) in de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Utrecht gaat niet door. Het plan is eenvoudig niet haalbaar gebleken. Het gentlemen's agreement, dat in 1970 tussen de KTHU en de univer siteit voor de tijd van vijf jaar gesloten was, wordt met ingang van 1 september beëindigd. De KTHU heeft de kroon nu verzocht om officiële erkenning als theologi sche faculteit, zoals de katholieke theologische hogescholen van Am sterdam. Heerlen en Tilburg die al hebben. Verschil Voor een volledig oecumenisch stu dieprogram. waarin protestanten en rooms-katholieken resp. tot predi kant en tot priester worden opge leid, bleek de tijd niet rijp. Het theologisch onderwijs aan de Utrechtse universiteit is overwe gend op protestantse (hervormde) leest geschoeid. Dat betekent, om maar een enkel voorbeeld te noe men, sterker aandacht op de lite raire vorming, de bestudering van de bijbelse teksten in het He breeuws en Grieks, dan men in r.k. kring nodig oordeelt, waar het ac cent weer meer op de mensweten schappen valt. Integratie zou ook betekend heb ben, dat voor een aantal vakken twee docenten naast elkaar (een protestants en een rooms-katho- liek) benoemd zouden moeten wor den. Bovendien bleek een onover komelijk punt, dat het r.k. episco paat inspraak wenste in de benoe ming van althans een deel van de docenten. Dat is in de huidige op zet van het theoiogisch onderwijs Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/PARAMARIBO Er is gisteren in Paramaribo geen delegatie aangewezen, die het debat in de Tweede Kamer over Suriname's onafhankelijkheid zal bijwonen. Het is nu definitief zeker dat dat debat in elk geval niet op de vastgestelde data (2, 3 en 4 september) doorgaat. sterker aandacht voor de bijbelse teksten aan de openbare universiteiten on mogelijk. Wel is het de unanieme wens van de faculteit, de KTHU, de bisschop pen en het ministerie in Den Haag. dat de samenwerking, die in de afgelopen vijf jaar is gegroeid, in de een of andere vorm zal worden voortgezet. Welke vorm. zal in de komende tijd worden uitgepro beerd. Pater drs. C. G. M. Bak. studie adviseur van de KTHU. zei ons. te verwachten, dat er in de praktijk niet veel zal veranderen. Als het grote voordeel, dat de vijf jaar hebben opgeleverd, zag hij, dat de studenten elkaar hebben leren ken nen. Dat geeft winst voor de oecu mene, wanneer zij later elkaar als predikant en priester weer ontmoe ten. Voor de 150 studenten van de KTHU betekent de beëindiging van het gentlemen's agreement geen na righeid. Zij blijven ingeschreven bij de universiteit en kunnen hun studie volgens plan afmaken. UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft aan president Park van Zuid- Korea telegrafisch gevraagd het le ven te sparen van de dichter Kim Chi Ha. die voor de tweede maal is gearresteerd en die vermoedelijk nu de doodstraf niet meer kan ontlo pen. In zijn telegram vraagt de kardinaal aan de Zuidkoreaanse president de vrijheid van menings uiting en de mensenrechten te eer biedigen. De Japanse commissie voor gerechtigheid en vrede en de Wereldraad van Kerken hebben dergelijke oproepen gedaan. Van het gisteren gepubliceerde ar tikel 'Noord- en Zuidamerikaanse theologie in discussie' van drs. Theo Witvliet zijn door een techni sche vergissing de inleidende regels weggevallen. Deze luiden als volgt: 'Sergio Torres is een Chileense priester. Na de coup, twee jaar ge leden, moest hij zijn land verlaten. Nu werkt hij onder de Portoricanen in New York. Torres merkte dat er in de Verenigde Staten belangstel ling bestond voor de Latijns-Ame rikaanse bevrijdingstheologie'. SANTIAGO De bisschoppen van Talca, Chilian en Los Angelos in Chili hebben bij de regering van het land geprotesteerd tegen de manier waarop de bevolking van het platteland wordt behandeld. De boeren worden als gevolg van de weigering van de regering hen fi nancieel te helpen thans gedwon gen hun land weer af te staan aan de grootgrondbezitters. In hun brief zeggen de bisschoppen bovendien dat de herhaaldelijk geuite verzekering van de junta, dat in Chili niemand vervolgd mag worden om zijn opvattingen, blijk baar een holle frase is. 'Er zijn feiten en personen, die uw bewe ring tegenspreken', aldus de bis schoppen. De kerk in Chili heeft centra ingericht, waar de bevolking voedsel uitgereikt krijgt. Vooral bij kinderen is plaatselijk groot gebrek aan eten. TILBURG De studenten aan de katholieke hogeschool te Tilburg geven zich minder als rooms-ka- tholiek op, naarmate ze langer stu deren. Da+ blijkt uit. een computeronder- zoek van de inschrijvingsgegevens van het afgelopen "studiejaar. Van de eerstejaars-studenten noemde zich 83 procent rooms-katholiek. van de tweedejaars 78 procent van de achtstejaars nog maar 56 pro cent. MADRID In de Baskische grens plaats Irun is de priester Basilio de Iraola veroordeeld tot een geld boete van bijna 4000 gulden. Op 24 en 25 juli had de priester in zijn preek felle kritiek geleverd op het feit, dat priesters tot geldboeten worden veroordeeld, wanneer zij zich in de preek uiten over politie ke situaties. men. Hij schrijft eenvoudig geen vergaderingen uit. Formeel kan het Nederlandse par lement over deze zaak besluiten zonder de aanwezigheid van Suri- namers en Antillianen, maar dat vinden de Nederlandse parlementa riërs toch niet zo elegant. Dat bete kent dus dat het debat in het Nederlandse parlement onbepaalde tijd is uitgesteld. Wil Suriname echter vasthouden aan de datum van 25 november voor de onafhan kelijkheid, dan zal toch zeker ln de laatste week van september een debat nodig zijn, want anders ko men de Eerste Kamer en de parle menten in Paramaribo en Willem stad in tijdnood. Inmiddels is in Paramaribo op het ministerie van financiën op de afde ling comptabiliteit een kleine stipt heidsactie gaande bij de daar wer kende ambtenaren. Een klein en onbetekend detail in de hele Suri naamse overheidsmachinerie, maar die afdeling comptabiliteit verzorgt wel de betalingen voor heel wat mensen en instellingen. En omdat er al sprake is van een behoorlijke achterstand in de betalingen, on dervinden velen Surinamers in hun dagelijks leven de gevolgen van deze actie. De oorzaak van de actie is dat de minister van financiën (Arron) weigert het nieuwe bestuur van de vakbond van comptabilitelt- sambtenaren te erkennen. Van een verslaggever DEN HAAG Koningin Juliana is donderdagavond omstreeks zeven uur op vliegveld Soesterberg terug gekeerd in Nederland van haar va kantie in Italië. Prins Bernhard maakt nog tot 2 september een informele vakantiereis ln Afrika. Var een verslaggever WEERT De 72-jarige J. Tinde- mans uit Weert is ln zijn woon plaat sop zijn fiets aangereden door een personenauto en omgekomen. Van een verslaggever AMSTERDAM —Partijbestuur en fractie van de PvdA hebben giste ren verklaard onvoorwaardelijk achter de Portugese socialistische partij van Soares te blijven staan. De socialisten zijn het met nun Portugese geloofsgenoten eens. dat de machtsaanmatiging van de com munistische partij moet worden be streden. Deze laatst genoemde partij zou als deel van de arbeidersbeweging ook nu een belangrijke rol kunnen spe len bij de democratische opbouw van het land, maar de PvdA ver bindt hieraan de voorwaarde 'dat dez£ partij bereid moet zijn de macht te delen met andere anti fascistische en anti-kapitalistische partijen en groepen'. Ook zou de communistische partij bereid moe ten zijn de machtsuitoefening aan een democratische controle te on derwerpen De PvdA meent in de verklaring dat al degenen die vroeger weiger den te protesteren tegen Salazar en Caetano nu niet moeten gaan jam meren over de democratie in Por tugal. 'Verdacht en hypocriet' noemt de partij in dit verband de uitlatingen van Amerikaanse zijde. Tenslotte pleiten de socialisten voor snelle economische hulp aan Portugal. 'Die hulp moet erop zijn afgestemd dat Portugal in feite nog een ontwikkelingsland is', aldus de PvdA. Van een verslaggever UTRECHT De voedingsbonden van NVV, NKV en CNV en de Unie BLHP hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen sluiting van de vestiging Noack ln Amersfoort door Unilever. D e Unilever vleesgroep heeft dinsdag deze mededeling af gegeven in verband met de inkrim ping van de hammenexport naar de Verenigde Sta-en. Naar het oordeel van de bonden is een sluiting van Noack niet aan de orde. De banden verwijzen daar voor naar de besprekingen tussen betrokken partijen, die geleid heb ben tot een structuurrapport van het produktschap voor vee en vlees. WASHINGTON Groepen christenen in China blijven nog steeds bijeen komen en niet alleen in het geheim. Aldus zegt dr. Herman Will, hoofd van de afdeling voor wereldvrede van de raad voor overheid en samenleving van de Amerikaanse verenigde metho disten kerk na een bezoek aan China. Volgens dr. Will is de georganiseer de vorm van godsdienstig leven van allerlei aard dan wel beëindigd, maar kleine christelijke groepen vergaderen nu in particuliere wo ningen, in scholen en zelfs in club lokalen of fabrlekskantines. Hoofdbron van informatie was voor dr. Will Ting Kuang-Hsln. episco paal oud-bisschop in China. Deze verzekerde dat voor de christenen geen formele kerkstructuren zijn overgebleven en dat zij er voorals nog ook geen behoefte meer aan hebben. Maar de informele ge meenschappen zouden op het ogen blik groeien binnen uiteenlopende groepen van de bevolking en plan nen ontwikkelen voor het opleidien van leke- voorgangers eerder dan van full-time geestelijken. Christenen in China, aldus voorts de methodisten-bezoeker, die vorige maand drie weken in China was. zijn voorzichtig in het contact met geloofsgenoten uit andere landen, omdat zij zich de anti-buitenlandse uitspraken in China in de tijd van Van een verslaggever DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft tienduizend gul den ter beschikking gesteld voor hulp aan de slachtoffers van havige moessonregens, die de afgelopen dagen Nepal hebben geteisterd. Door overstromingen zijn meer dan honderd mensen om het leven ge komen: ongevee r 75.000 mensen zijn aangewezen op hulp van het Rode Kruis van Nepal. de 'culturele revolutie' in de zesti ger jaren nog maar al te goed herinneren. Van èen verslaggever RAALTE De landelijke actie 'Graan doet Leven', gevoerd ter ge legenheid van het 25ste Sallandse oogstfeest Stöppelhaene ten bate van een graanveredelingsproject in Gambia, heeft voorlopig een ton opgebracht. Gisteren is in Raalte een cheque met dit bedrag over handigd aan de ambassadeur van Gambia te Brussel, de heer Abou Momar Taal. Tijdens een Sallandse koffiemaal tijd, waaraan behalve d eambassa- deur ook Ir. A. H. Boerma, direc teur-generaal van de wereldvoedse lorganisatie, aanzat, overhandigde de burgemeester van Raalte. drs. W. M. Zuidwijk, deze cheque aan ir. Boerma. De actie is verlengd tot 6 september, onder andere in ver band met de vakantie van de war me bakkers. Men verwacht een eindbedrag van zeker 250.000 gul den. Voor de actie worden 500.000 zakjes slermais verkocht. Hieraan verle nen vierduizend warme bakkers hun medewerking. Gistermiddag reed een corso van oogstpraalwa- gens door Raalte. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: 0 De wereld gaat aan vlijt ten onder, over het boek van Okke Jager. Bevrijde tijd. 0 Aantjes: We zijn 2000 jaar verder en kijk eens om U heen, 0 Prof. Hoenderdaal over de remonstranten. 0 Albert van den Heuvel: Nieuwe fase in verhouding tot Indonesische kerken. 0 Operaties zonder mes. 0 Weduwnaar verkeert in onmogelijke positie. 0 Kohnstamm sprak de taal van het kind. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.: Abonnementsprijs 25,50 per half jaar; 51,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogeublik ingaan. Bon ingevuld in BLOK LET TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Oen Haag. Het is duidelijk waarin volge spraakgebruik het onderschei ft sen een christelijke en eei ,i christelijke politieke partij b Een christelijke politieke !r heeft op de een of andere 1 uitgesproken in haar st of beginselprogram dat zij haar beslissingen wil uitgaald wat naar haar mening u evangelie komt. Dat houdt v*h sprekend in dat degenen di partij in welk bestuurlijk li i dan ook vertegenwoordigen >r moeten worden met dat begi >b te stemmen en zich mee te >r onder die taak om, laten wdr gen, het evangelie of wat drk komt gestalte te geven in d ju tieke praktijk. In een niet-c lijke partij, die daarom no onchristelijk is of hoeft t<1£ wordt dat uiteraard niet gefr noch verwacht. Men is er i51 meer vrij in om z'n eigen uitc punten te hebben, wanneer, de beleidslijn die overeengen is maar niet doorkruist. Bij stelling van prof. Steenkan aanzien van het CDA speelt lijk geen van beide meer e slissende rol. Wordt iemani partij-organen naar voren j ven die wel de beginselkwe toegedaan maar een totaal standpunt heeft ten aanzie beleidskwesties ook vanu evangelie, volgens hem i hij niet te weren. Anderzijlze iemand dus niet achter de b m len staan, maar het eens zi de op dat moment vigerende tische koers en zodoende ziel afvaardigen. Het is duideli men op die manier nog alleefl kan nastreven een zo groot r lijk aantal mensen in allerleis men te krijgen, waarbij noch het uitgangspunt noch leidslijn meer een beslissen LI spelen. Wie dat nastreven misschien wel een christelijk-, tij maar zullen hun doel niet ken. Terecht schreef het ARl de-kamerlid Hannie van L1 dan ook (in de Haagse Post) roept Steenkamp aldoor: wiN den de grootste politieke ring, wij worden dit en wij 10 zus! Dat ergert me, want i ir nog niet wat we worden'. WELLINGTON De bijzondere (o- verwegend christelijke) scholen in Nieuw-Zeeland hebben gereserveerd tot afwijzend gereageerd op een plan van de overheid tot integratie van openbaar en bijzonder onder wijs. De bijzondere scholen krijgen over heidssubsidie, die door de stijgende kosten in gevaar is. Een recent wetsontwerp biedt hun de moge lijkheid, zich met behoud van eigen identiteit in het geheel van het openbaar onderwijs in te voegen. Bestuursleden van de presbyteri aanse scholen hebben het plan on aanvaardbaar genoemd, omdat zij toch op de duur verlies van het speciale karakter van de christelij ke school vrezen. Ook de r.k. scho len tonen zich gereserveerd. (Advertentie) :or NED. HERV. KERK ta, Beroepen te Vriezenveen: Drost te Lemmer: te Waardei ds Vlijm te IJsselmuiden. Afscheid (31 aug.) van Oirsc 16 L. van den Berg wegens en_ Uitgeest: C. J. Hollemans opl. tot zendingspred.; van dam-IJsselmonde: A. Baas, Katwijk aan Zee (geest. psych. ziekenhuis O verduin Voorburg: J. F. Wagener, Spankeren: van Oldenkepi F van Ooijen, ber. te Bredi streekge. M^rne-Ambt W. A. Hage, ber. te Midn (t.b.v. de vrijz. mod.); van-- warden: A. Groenenboom, diezelfde dienst zal worden tigd tot pred. voor b.w. i.v.: ben. tot geest. verz. van het'n= nessenhuris aldaar. JjF1 Intrede te Soest (buit. wij]'1" P. H. van Harten uit Dintelo10 Aalsmeer: J. B. Cats uit 's-( deel; te Zwijndrecht: A. Tref Nieuw-Stadskanaal; te Leerdöe H. Kieskamp uit Oud-Alb Haarlem (t.b.v. de vrijz. m<rD H. Marwitz uit Zierikzee (v<n.s pred. voorg. afd. Laren c.a. c}* NPB). GEREF KERKEN JJ Aangenomen naar Witmft Pingjum: C. Versteeg, kand. marsum; naar Zwammerdan 1 van der Heiden, kand. aldaa ie Afscheid van Amsterdam: T. Andel wegens em.; van oe dam-Charlois: D. Roest L em.; van Onstwedde: J. Go gens em.; van Den Andel C. Schaap wegens em. (wore 11 verz. van De Kimme te dam): van 's-Gravenhage-( van Leeuwen, ber. te Maassl Intrede te Rotterdam-Zu Griffioen uit Doorn: te Dr D. H. Elderman uit Katwl J den Rijn; te Renkum: H. P Baarn. Emeritaat verleend m.l.v. aan W. Kreizen te Delft reeds afscheid genomen enpr reeds te Ruurlo). GEREF KERKEN (vrijg.) Afscheid van Axel: J. van dk len wegens em. L Intrede te Beverwijk: K. Fope ma uit Musselkanaal-VAlha mondte Post-Garrelsweer: vg F. van Bijzet uit Damwoude* GEREF GEMEENTEN Intrede (2 sept.) te Werk kand. J. Kareis uit Rotterda^ DOOPSGEZ. BROEDERSCH) Afscheid van Terhorne (str Midden-Friesland;): H. R ning. ber. te Drachten. BAPTISTENGEM. ;et ke Afscheid van Hoogezand: CL, ber. te Treebeek. ,'Df 0 Kerk en Wereld te Drif (tel. 03438-2241): 10-11 oktober conferentie dr. H. Berkhof over dlei 'Christelijk geloof; 17-18 oktober conferentie F. Boerwinkel over diens bo de of nieuw begin'; 26-27 september 'Met de g naar een nieuwe levensstijl' 0 Solfdaridad (interkerkelij a1 dariteitsactie met Latijns-Ar belegt regionale bijeenkom okt. Rotterdam, 11 okt. (Utr.), 18 okt. Deventer, Zaandam, 1 nov. Eindhoven Drachten. Opg. en inf. 655207. ich ni in ati as di M wa mi

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2