Plan om drie miljard in de economie te pompen Bril I iet Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Expositie massief eiken Uitgejouwde Costa Gomes zint op actie gezegd Meubelfabriek Oisterwijk Missionaris zwaar gedupeerd Lubbers wil DAF steunen - pag 3 Per jaar kopen wij anderhalf miljoen Bbrillen iekse folteraars en boekje open larm en droog ffie wordt ik duurder Aantal ministers akkoord, zaak vandaag in kabinet Belastingen moeten omhoog Zeep in fontein ll vrije toegang uw kopje koffie staat klaar !n deze krant CDA in discussie Blokkade kost miljoenen in Rotterdams havengebied Portugal blijft in spanning Japan heeft zo'n voorgevoel Trouw heeft ook altijd wat En dat blijft zo. Welkomstvoortfcel. hoort bij u "'d b 33e JAARGANG NO. 9611 - VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 de licht mousserende witte wijn! GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDAC TEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWEZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 1NNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL f 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 ^^UTRECHT In ons land wordt per jaar voor onge veer driehonderd miljoen gulden aan brillen uitgege ven. Hierbij zijn de zonne brillen niet meegerekend. Dit zei de heer J. Jacobs, secretaris van de Verenigde Dptiek Leveranciers, giste- en op een persbijeenkomst 'oor de Najaarsbeurs, die ran zondag tot en met vrij- lag in de Jaarbeurs in Jtrecht wordt gehouden. langezien er jaarlijks onge- eer 1.4 miljoen brillen over toonbank van de opti- iens gaan en de draagtijd 'an een bril (montuur) is eruggelopen van naar chatting 5.5 jaar tot 3.5 aar, ligt het voor de hand lat er op deze beurs vele lieuwe modebrillen te zien lijn. ar ruwe schatting draagt ijna de helft van de Neder- tncbe bevolking een briL i3 oog, zonnig en warm. rakke tot matige wind uit eenlopende richtingen. Ma- num temperaturen rond 27 uien mar 's middags bij ind van zee aan de kust lige afkoeling. De vooruit- :hten voor morgen en over- orgenzonnige perioden Ihatselijk een onweersbui en Hinder warm. Morgen zon op: 05.47 zon onder: 19.33 maan op: 23.20 maan onder: 14.54 Van onze sociaal-economische redaktie DEN HAAG De regering wil opnieuw geld in de economie pom pen, ditmaal drie miljard gulden. Ongeveer de helft hiervan dient ter stimulering van de bouw, deels om aflopende, vroegere stimule ringspro jekten een vervolg te geven. De andere helft is bestemd voor algemene lastenverlichting voor bedrijven (onder meer neemt het rijk opnieuw een deel van de stijgende sociale premies over) en verder voor steun aan bedrijven die in moeilijkheden verkeren en aan bedrijven met goede toekomstplannen, die de hele economie kunnen stimuleren. ENE (AP) Voormalige leden de militaire politie hebben gis- verklaard dat aspirant-folte- tijdens de nadagen van de cse dictatuur dagelijks werden gen en als onderdeel van hun ing de vloer met hun tong ten schoonlikken. De meest bij deze zaken betrokken ministers uit het kabinet zijn het gisteren over het nieuwe stimule ringsprogram eens geworden. Van daag moet het in de voltallige mi nisterraad definitief worden vastge steld. Over enkele weken, op prins jesdag, zal het program in detail bekend gemaakt worden. Minister Duisenberg heeft zich aanvankelijk verzet tegen het nieu we program. Hij vindt eigenlijk dat de Nederlandse regering het afgelo pen jaar al genoeg miljarden in de economie heeft gepompt, en dat nieuwe stimulansen voora/l uit het buitenland moeten komen. In dit verband is Duisenberg wei nig gelukkig met wat de Westduitse regering doet. In Bonn, waar net als in Den Haag aan het licht is gekomen dat door slechte economi sche toestanden de belastingen veel minder opbrengen dan voorzien, gaat de regering fors besnoeien op de uitgaven. Ook in Den Haag heeft het kabinet nog enige nieuwe besnoeiingen aangebracht in de uitgaven, nadat daarover al half juli aanvankelijk overeenstemming was bereikt. Met name van de investeringsuitgaven, zoals in de sector verkeer- en wa terstaat, is nu bijna niets overge bleven. Door de tegenvallende belastingop brengst en het nieuwe economische stimuleringsprogram loopt het ver schil tussen overheidsinkomsten en -uitgaven (begrotingstekort) vol gend jaar op tot het enorme bedrag van meer dan twaalf miljard gul den. Voor het lopende jaar was dit tekort aanvankelijk geraamd op 4,5 miljard gulden, maar dat zal uit eindelijk toch nog rond de tien miljard gulden worden. Ongeveer de helft van het tekort van twaalf miljard gulden zal vol gend jaar worden gefinancierd met ingehouden pensioenpremies op sa larissen van ambtenaren en met staatsleningen op de kapitaalmarkt. De andere helft zal moeten worden gefinancierd met schatkistpapier bij de banken. Daardoor komt bij de banken een grote hoeveelheid geld te liggen, die, als de economie aantrekt in de komende, jaren, tot besteding kan komen. Met name in de hoek van de confessionele rege ringsfracties maakt men zich ern stige zorgen over deze 'inflatoire wolk' boven de Nederlandse econo mie. Ook over de te verhogen belastin gen is het kabinet het nu eens geworden. Niet alleen de BTW gaat in de loop van volgend jaar met twee procent omhoog tot achttien procent, ook de inkomstenbelasting wordt verhoogd, Alle tarieven voor de inkomstenbelasting zullen één procent hoger worden, met uitzon dering van het laagste tarief dat twintig procent zal blijven. Autobelasting willen nie\; langer in het het basispatroon van ons zien, en niet langer werk- n bepalend laten zijn voor leven. Prof. dr. W. Albeda Verder zal de motorrijtuigenbelas ting aanzienlijk worden verhoogd, het meest echter voor de zwaardere auto's. De lichte auto's zullen van de verhoging weinig merken. Ver der zal het lage BTW-tarief van vier procent op een aantal goede ren. waaronder suiker, worden ver anderd in het hoge tarief (achttien procent). Ook de accijnzen op alco hol, rookartikelen en huisbrandolie zullen omhoog gaan. Minister Duisenberg: verzet opgegeven Van een verslaggever EINDHOVEN Twintig eer stejaars studenten van de TH in Eindhoven hebben gisteren 3.5 liter vloeibare zeep in de fontein op het Stadhuisplein in Eindhoven gegooid. Het re sultaat was een flink schui mende fontein met appelbloe- semgeur. Tegen een student werd pro ces-verbaal opgemaakt. Hij vertelde de politie dat het een studentengrap was. De fon tein is inmiddels stil gelegd en- zal helemaal moeten wor den schoongemaakt. De stu dent zal de kosten daarvan moeten betalen. (ADVERTENTIE) wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken Toonzalen: Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido.vlakbij Leidseplein). Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water). Ede, Grotestraat 72/74, hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk). Hengelo (O.), Deldener- straat 3-5, (bij het Stadhuis). Oisterwijk, Beneluxstraat 7 (achter het station). Utrecht, Hollantlaan 26 (bij afslag E36 Utrecht/Jutphaas/ I Nieuwegein). Valkenburg (L.), Reinaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). Zuidlaren, De Millystraat7 (vlakbij de Brink). a Hij stond samen met premier Gon- galves op het balkon toen 35.000 demonstranten van het 'Verenigde Revolutionaire Front' - gevormd door de communistische partij en een aantal linkse splintergroepen - hem uitjouwden en premier Gon- galves toejuichten. Hij heeft daarna de nacht doorge bracht in overleg met vertegen woordigers van de verschillende ri valiserende militaire groeperingen. En vanmiddag ging hij weer in vergadering met het hoogste drie manschap (waartoe premier Go- galves behoort), de commandanten der drie krijgsmachtonderdelen en een delegatie van de Revolutionaire Raad. De sfeer in Lissabon is nog steeds zeer gespannen, mede als gevolg van allerlei berichten over troepen bewegingen. De strijdkrachten in de centrale sector van Portugal, onder leiding van een van Góngal- ves tegenstanders, brigadegeneraal Franco Charais, die woensdag van hun oefeningen zouden terugkeren zijn nog steeds 'ergens onderweg' en de communisten vrezen dat ze naar Lissabon oprukken. Bosbranden Verder is er grote paniek over een hele reeks bosbranden, vooral langs de Spaanse grens, die enorme scha de hebben aangericht. In de buurt van Viseu is 20.000 hectaren in rook opgegaan en bij Braganca be strijden brandweer, leger en bev< 1- king een bosbrand over een front van vijft-ien kilometer. De onderdirecteur van het staats bosbeheer vestigde de aandacht op een vliegtuigje dat op verscheidene plaatsen gezien is waar kort daarna branden uitbraken. Hij beschuldig de in een radio-interview een re actionaire organisatie van de bran den, maar de boeren blijven geio- Een christelijke partij staat on der de voortdurende dreiging af te glijden naar een midden koers; een kleurloze midden partij te worden. Dat is nu in het CDA actueel. Zo kijkt mr. dr. A. Veerman aan tegen de discussie die op het ogenblik rondom het CDA wordt gevoerd en waaraan hij ook zijn bijdrage geeft in een beschou wing op pagina 3 van deze krant. De lezers zijn over dezelfde zaak aan het woord op pagina 9. Staatssecretaris Van Huiten at bij de familie Wildeboer in Genemuiden: zie de ru briek Dichtbij en verder op pagina 5. Buitenland Onze medewerker Martin Pool geeft op pagina 7 zijn indrukken van de toestand op Cyprus. 'Desnoods ben ik be reid onze eisen op een spandoek onder de aan dacht van de minister te brengen', zei de voorzitter van de Alge mene Vereniging van Schoolleiders vorig jaar. Nu is deze onder- wijsman, drs. K. de k - Jong, benoemd tot *■- staatssecretaris. Piet Hagen schrijft over hem op pagina 5. Kerk Arrestatie kerkleiders leidt tot spanningen2 Sport Ad Tak staatsamateur af 11 Economie Geen opvallende besluiten van komende IMF-top 17 Even puzzelen 4 Weeroverzicht 5 Commentaar Eainilicberiehlen 12 Vuisten zwaaiend en 'moordenaar' roepend protesteren demonstranten in Oporto tegen het herstel in zijn functie van de commandant van Portu- gals noordelijke district, brigadegeneraal Ernesto Carvacho. Deze was eer der op verzoek van gematigde commandanten ontslagen, omdat naar hun oordeel zijn communistische gezindheid in deze regio als een rode lap op een stier werkte. LISSABON (UPI, AP, Reuter) De Portugese president Costa Gomes, die tot dusver een zig-zag-beleid volgde om een fatale botsing tussen radicaal-linkse en gematigde eenheden van de strijd krachten te voorkomen, is naar verluidt diep beledigd sinds een demonstratie van dinsdagavond. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De bedrijven in het Rotterdamse havengebied heb ben miljoenen guldens schade gele den als gevolg van de schippers- blokkade, aldus mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de kamer van koophandel van Rotterdam. Deze schade ontstond hoofdzakelijk doordat er gedurende de blokkade door een groot aantal mensen in de haven niet kon worden gewerkt. De niet-materiële schade is volgens mr. Van Schaik veel groter: 'Rot terdam staat in de wereld bekend als een haven, die altijd open is. Die naam is thans geschaad. In het buitenland begrijpt men werkelijk niet waarom de blokkade zolang heeft moeten duren. De gevolgen zijn niet te onderschatten'. De heer Van Schaik. acht het niet uitgeslo ten, dat de reders in het buitenland met schadeclaims zullen komen. Mr. L. J. Pieters. voorzitter van de scheepvaartvereniging Zuid (werk gevers haven) had wat meer cijfers tot zijn beschikking. Hij gaf aan dat de schade voor zijn bedrijfstak tenminste vijf miljoen gulden groot was. De totale schade voor het gemeen telijk havenbedrijf van Rotterdam is ongeveer een half miljoen, door derving van zeehavengelden, die de gemeente ongeveer vijftig cent per ton opleveren. Een inzicht in de totale schade van drie dagen blok kade bestaat nog niet. Het ruimen van de blokkades heeft nergens in Nederland ernstige pro blemen opgeleverd. Zie ook pagina 9 TOKIO (UPI) Japan heeft Libië verzocht om tien extremisten van het Rode Leger, die daar verblijven, achter de tralies te zetten zolang keizer Hirohito op bezoek in de Ver enigde Staten is. De keizer brengt op 30 september, voor het eerst in zijn vijftigjarige loopbaan, een be zoek aan de VS dat twee weken zal duren. Vijf van deze tien extremisten zijn nog geen maand in Libië. Zij wer den daarheen gevlogen na hun gij zeling van vijftig personen in de Amerikaanse ambassade in Koeala Loempoer in Maleisië begin deze maand. Dat gebeurde terwijl pre mier Miki op bezoek in Washington was. ven dat de communisten ook hier de schuld van zijn. (ADVERTENTIE) 'De oude jeep van 1946 staat nu onder het afdakje van de kerk; half februari heeft hij het voorgoed begeven, toen het zuigerhlok op vier plaatsen tegelijk barstte. De jeep is na 29 jaar niet langer be rijdbaar. Ik ben zwaar gedupeerd, want in elf buitenposter ligt het werk voor mijn mensen sinds half februari practisch stil. Het is on mogelijk steeds afstanden van 150 km te lopen. En de ernstige zieken worden nu niet meer vervoerd. Geef me hulp!' Dit schrijft missionaris H. Demtner vanuit Indonesia. Hij is een van de 424 missionarissen en eigenlandse krachten die een beroep op u doen en u vragen hun ernstige vervoers problemen op te lossen. De MIVA, de Missie Verkeersmidde len Aktie, houdt dezer dagen voor hen haar jaarlijkse, landelijke kol- lekte en giro-aktie. Er is veel geld nodig om het MIVA-hulpprogram- ma 1975 uit te kunnen voeren. Helpt u mee? Dan kan de MIVA, die dit jaar 40 jaar bestaat, ook nu weer in veel ontwikkelingslanden het werk voor de menren daar voortgang doen vinden. Dit is hei gironummer: GIRO: 27 22 49 t.n.v. MIVA - Vijverstraat 12 - Breda. Naar ruwe schatting van een opticiën draagt bijna dt helft van ons allen een bril. Dat zal dus ook geldei voor de makers van uw ochtendblad. Zij hebber bovendien een uitgesproken voorkeur voor ongekleur de glazen: een onvervormde kijk op de wereld. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: Opgegeven door: Naam:_ Adres:_ _Giro: Betaalt per kwartaal Plaats- lk ontvang eraan: O I fraaie zwart-kunst lederen onderzetlers met zilver bedrukte ouder- *»ei\e locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ l O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij bef (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hfebbe ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. J ouder- rn. orl- I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1