\d Tak staatsamateur af MEER PUBLIEK IN DUITSLAND 31 Badmintonj eugd krijgt kansen Zeer snelle af gang voor Stan Smith IP9 Eisen topzeilers geheel afgewezen najaarsbeurs (gebruiksgoederen) Nederlandse amateurkampioen voelt zich sterker geworden estien lelers )or terland Ireigbrieven oor Zoetemelk Wereldkampioenschap ook propagandistisch van grote waarde Moeilijke indeling van roeiers IpUW/KWARTET VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 SPORT 11 MEN Ad Tak, amateurkampioen op de weg, sluit zaterdag t de strijd om de wereldtitel de periode af waarin hij heeft feefd en gewerkt als de Oosteuropese amateurs. Maandag 1 sep- per verlaat hij het Nederlandse leger. een paar dagen, dan ben ik tsamateur af, zei Tak gisteren de amateurs nog een keer •u hadden getraind. De groep zo'n 180 kilometer, de afstand zaterdag ook voor de wielen ligt 's middags om twaalf uur het tschot wordt gegeven. In die p van ongeveer 150 renners de echte staatsamateurs weer favorieten. 'Het zou mij niet lazen', stelde Tak, 'als de kam- ■n weer uit Polen komt, mis- m uit Rusland of Tsjechoslo- AMEN De rijkswacht en e Bijzondere Opsporings Bri- ade (BOB) van Namen heb- en extra maatregelen geno- ïen om Joop Zoetemelk zon- ag tijdens de strijd om het rereldkampioenschap wiel- ennen in Mettet te bescber- ïen. Volgens de rijkswacht de BOB zou Zoetemelk reigbrieven hebben ontvan- en. oop Zoetemelk, die gister- iddag met de gehele Neder- indse wegploeg van de profs de fiets vanuit Putte in amen arriveerde, nam het ogal luchtig op. 'Ik krijg re- ïlmatig boze brieven uit Bel- Ik zie ze vrijwel nooit ant mijn vrouw maakt ze tijd open. Laatst heb ik er ïlf een open gemaakt omdat iets hards in zat. Het was eer een brief uit België. Toen hem openmaakte viel er lolly uit met een briefje aan, waarop stond: beter eraan te zuigen dan aan het :hterwiel van Merckx'. onze sportredactie 'ERDAM Bondscoach Geor- lobel heeft gisteren de namen le vijftien spelers, die samen lectie vormen voor de volgen- iek te spelen wedstrijd tegen id, bekend gemaakt. De wed- voor de voorronde van het ees kampioenschap, wordt in gen gespeeld. el heeft zich beperkt tot vijf als leveranciers voor Oranje- laten: PSV. Ajax, Feyenoord, wente en NEC. Knobel kan ekenen op de twee in Spanje jvende steunpilaren Johan f en Johan Neeskens. lectie ziet er als volgt uit: Jan Beveren, Adrie van Kraay, Lubse, Willy van der Kuylen lené van de Kerkhof (allen i Piet Schrijvers. Ruud Krol, .Suurbier en Ruud Geels (allen Wim R ijsbergen, Wim van gem en Wim Jansen (allen loord), Frans Thïjssen en Overweg (beiden FC Twente) Peters (NEC). ;rs zijn behalve Cruijff en :ns ook doelman Jan Jong en de jeugdige aanvallende irsels Johan Zuidema, Bert Marwijk, Bobby Vosmaer en Kist. ORANJE rkelijk is dat Van Marwijk en ler (op het ogenblik herstel- van een blessure) ook niet eselecteerd voor Jong Oranje, ok volgende week woensdag de Finnen speelt. Dat duel afgewerkt in Kokkola. lectie voor Jong Oranje be- uit: Harry Schellekens (NEC), Ifoek (Volendam), Jan Ever- Martin Vreijsen (Feyenoord), van Rijnsoever, Kees Kist en Hovenkamp (AZ'67), Cees jt en Willy van de Kerkhof i, Peter Arntz en Jan van en (Go Ahead), Jaap Bos (FC te), Nico Jansen en Heini Ot- p Amsterdam). Leo Balkestein lm Meustege (beiden Sparta). use voetbalbond heeft giste- ok de selectie voor de wed- Itegen Nederland in Nijmegen fl gemaakt. Daarin ontbreekt Ikracht Arto Tolsa die voor felgische Beerschot speelt. Hij fe: een straf uit die hij van de na de interland tegen Italië gd heeft gekregen. Wel bij de zit de voor MVV uitkomen- Pekka Laine. |tien geselecteerden zijn: Go- pckelman, Pertti Alaja, Erkki Esko Ranta. Eero Rissa- Jrkki Lentinen. Ari Maekynen, Riskanen, Jouko Suonalainen, Toivola, Matti Paatelainen, Rissanen, Kalle Nieminen, Hamalainen. Juha Pekka en Henry Forsell. wakije. De Denen Hansen en Mar- cussen kunnen meetellen en wij natuurlijk ook, want we hebben een goede ploeg en de geest is uitstekend'. Staatsamateurs, het woord klinkt in de Nederlandse wielerwereld .soms als een vloek, als een beschuldiging voor oneerlijke concurrentie. Tak echter heeft daar niet zo'n moeite mee. 'Het zijn gewoon goede ren ners die het vaak iets gemakkelij ker hebben dan wij en die meestal ook wat ouder zijn. Maar ik heb het het laatste Jaar ook goed gehad. In mijn diensttijd kreeg ik alle gelegenheid te trainen en mij voor te bereiden op de wedstrijden. In mijn laatste jaar als staatsamateur ben ik zeker beter gaan rijden. Van de wat hogere leeftijd van de Oost europeanen is het enige belangrij ke dat zij iets meer ervaring heb ben. Ik dacht niet dat wij daarvoor opzij behoefden te gaan'. De zekerheid sterker te zijn gewor den is voor Tak geen uitgangspunt zichzelf onder de favorieten te rangschikken op het parcours van Mettet, dat de amateurs drie keer hebben gereden om de versnellin gen uit te proberen en de hellingen en de andere moeilijkheden te le ren kennen. Voor hem is een ama- AD TAK, hier als winnaar van de strijd om de nationale titel geeft hoog op van de sfeer in de ploeg, teurskampioenschap op de weg toch min of meer een loterij, waarvoor de Nederlandse ploeg zich overigens wel rijkelijk van loten wil voorzien. AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Verbonden Watersport Vereni gingen heeft afwijzend gerea geerd op een aantal eisen, die veertien leden van de Olympi sche kernploeg in een brief van 21 augustus j.l. hebben geformu leerd. De veertien zeilers, onder wie de stuurlieden Joop van Werkhoven, Guus Bierman, Fred Imhoff en Heike Blok vroegen onder meer om de vervanging van Jack van Helemond als coach voor de Olympische Spelen. Verder achtten zij het onjuist dat uitsluitend de moeder van een deelnemend team, tevens echtgenote van de voorzitter van het KNWV als nieuwsbron voor het ANP fungeert. Zij spraken in dit verband hun teleurstelling uit over de wijze waarop de pers is ingelicht om trent de Nederlandse zeilers bij de pre-Olympische zeilwedstrij den in Canada en de Verenigde Staten en repten van tenden tieuze en misleidende berichtge ving. In een persbericht zegt het bestuur dat mevr. Vollebregt- Tonnon met medeweten van het KNWV reeds gedurende ander half jaar optreedt als correspon dente van het ANP maar dat de berichtgeving over de wedstrij den in Canada en Amerika is gebeurd via een aldaar aanwezi ge ANP-redacteur en de interna tionale persagentschappen. Het bestuur eist van de veertien dat zij openlijk de gewraakte passage intrekken en schriftelijk hun verontschuldigingen aan mevr. Vollebregt aanbieden. Ver der ziet het bestuur op dit mo ment geen enkele aanleiding om Jack van Hellemond nog voor de aanstaande Olympische Spelen te Nvervangen. Tenslotte betreurt het bestuur het, dat de onderte kenaars van de brier geen ge bruik hebben gemaakt van de altijd openstaande mogelijkhe den tot intern overleg, maar hun bezwaren direkt aan de open baarheid hebben prijsgegeven. Tak: 'Ik verwacht dat wij vana vond met elkaar zullen gaan spre ken om de taktiek voor de wed strijd te bepalen. Ik neem aan dat wij zullen proberen anderen de koers te laten maken en dat een Nederlander die voorin rijdt van de anderen steun krijgt. Het lijkt mij niet waarschijnlijk dat de winnaar alleen aan de streep komt. Ik reken meer op een groepje van rond de tien man. Mettet is namelijk lang zo zwaar niet als Montreal vorig jaar. Echt moeilijk is het parcours van de professionals. Dat hebben wij ook een keertje gedaan tijdens de trainingsrit. Ik had liever daar gereden. Het kan mij niet gauw te moeilijk zijn. In de Ronde van Oostenrijk heb ik de zware bergrit gewonnen en in het bergklasse- ment eindigde ik als derde. Yvoir is meer mijn plek dan Mettet'. De 22-jarige Brabander heeft twee maanden na zijn Nederlands kam pioenschap op de weg geen plan nen professional te worden. Hij is in bepaalde opzichten een echte amateur, die een overstap naar de beroepsrenners uit wil stellen tot tenminste na de Spelen van Mont real. 'Het lijkt mij geweldig zoiets een keer mee te maken. Zo zeker is het bovendien op dit moment nu ook weer niet bij de professionals. Ik heb van dichtbij gezien dat er heel wat los is en dat het succes daar maar voor weinigen ligt. Al leen als ik wereldkampioen zou worden, zal ik misschien voor een moeilijke keus komen te staan. De kans dat ik kampioen word is na tuurlijk niet groot. Een Nederlands kampioenschap is heel wat anders dan een wereldkampioenschap'. Tak heeft in ieder geval al een baan aangenomen voor halve dagen in de komende win+ermaanden. Niet opnieuw in zijn oude timmer mansvak. Hij acht de combinatie van topsport en het werken in de bouw, hij timmerde betonbekistingen, ongeschikt om aan de top te blij ven. Hij hoeft zich voor het nieuwe seizoen geen zorgen te maken nu zijn sponsor Caballero aan het eind van dit wielerjaar stopt. Met de harde kern van zijn oude ploeg Langerijs, Jonkers, Jacobs en Tak en Verboom vindt hij vrijwel zeker onderdak bij de nieuwe groep, die Rini Wagtmans voor het volgende seizoen wil formeren. 'Ik heb meer aanbiedingen gehad, maar dan ging het maar om een of twee man uit onze ploeg en wij willen graag een grotere groep bij elkaar houden met onze soigneur Sjeng Collard'. De man die in Hoogerheide een indrukwekkende overwinning be haalde in de strijd om de Neder landse titel heeft na eind juni wei nig groot werk meer gedaan. Hij heeft voornamelijk criteria gereden en zich daarin, op een uitzondering na, steeds bij de eerste vijf geklas seerd met overwinningen in Reuver en Zundert. 'Een beetje meesprin ten kan ik, een supersnelle ben ik niet. Als ik in de Nederlandse kam pioenstrui rij heb ik geweldige mo raal Het geeft je toch een kick' en daarom ben ik eigenlijk steeds vooraan geëindigd'. Hij zal die trui overigens vrijwel zeker zaterdag niet dragen in zijn laatste wedstrijd als staatsamateur. Een strijd die vorige week danig in het gedrang leek te komen, toen hij in de vierde etappe van de Grote Prijs Wilhelm Teil in een afdaling lelijk kwam te vallen. De wonden zijn nog steds zichtbaar op zijn heup. Waarom niet in de rood-wit-blauwe trui? Omdat wij een goede ploeg van zes renners hebben en dan moet je je niet van de anderen willen onderscheiden. AMSTERDAM De Nederlandse Badminton Bond gaat zich meer op de jeugd richten. Voor de centrale training zijn acht spelers uitgenodigd, die hebben deelgenomen aan het laatste toernooi om de Europese jeugdtitels in Kopenhagen- Van dit achttal is alleen Pierre Swerts afgevallen, omdat hij de wekelijkse trip Hoensbroek- Den Haag te bezwaarlijk vindt. FOREST HILLS Met titelhouder Jimmy Connors en enkele an dere kampioenskandidaten comfortabel gezeten in de gemakkelijke stoelen van het clubhuis ze hadden een extra vrije dag, omdat ze zo laat waren gearriveerd heeft Arthur Ashe de taak toebe deeld gekregen de eerste bal te slaan van Forest Hills 1975, waar van de openingsdag op de 'new look' West Side Tennisclub een recordaantal toeschouwers van 12.723 trok. De huidige Wimble- donkampioen, die enigszins onaangenaam was verrast door het feit dat hij 's morgens om half twaalf de baan op moest, versloeg 'Luckey Loser' Victor Amaya met 63, 76. Hoe spijtig de technische commis sie van de NBB de afschrijving van de jeugdige Limburger ook vindt, men kan er voldoende begrip voor opbrengen. Waarnemend voorzitster Steef de Graaf: 'Het is de bedoe ling. dat we in de toekomst meer regionaal gespreide trainingen gaan verzorgen. Dat kunnen we echter pas organiseren als een f uil-time bondscoach aangetrokken I hebben. Hierdoor blijft een talent als Pierre Swerts in het luchtledig hangen. Maar ik kan hem geen ongelijk geven, dat hij geen zin heeft om "elke week' van zuid-Limburg naar Den Haag te komen.' De badmintonbpnd gaat doelbewust meer aandacht besteden aan de jeugd. Trainer Fred de Jong: 'Er zit voldoende talent. Maar je moet er wat mee doen. Veel meer in ieder geval dan tot nu toe het geval is geweest. Ik heb twee Europese jeugdkampioenschappen meege maakt, maar mijn ervaring is. dat de selectie na zo'n evenement niet goed wordt opgevangen.' De 33-jarige Brabander gaat een eerste aanzet geven tot een wat gunstiger situatie. In de sporthal aan de Gaslaan in Den Haag krijgt hij de supervisie over een selectie van ongeveer 15 spelers, die geen van allen ouder zijn dan 22; jaar:. De Jong: 'Ik ga drie weken met deze groep werken. Daarna ga ik met toen spelers verder, waaruit weer een keuze gemaakt wordt voor de interland tegen West-Duitsland en de internationale kampioen schappen van Tsjechoslo wakije. Wat er daarna gaat gebeuren, iS nog onduidelijk.' Ook Steef de Graaf weet nog' niet hoe de toekomst er na 1 jaipuari 197G uit komt te zien. 'Ik ben melt deze functie geconfronteerd zondejr erom gevraagd te hebben.' Zij [is lid van het NBB-hoofdbestuur en toen bleek dat de technische commissie na het aftreden van voorzitter Jan Hilgers stuurloos was, toonde zij zich bereid om tijdelijk het voorzit terschap op zich te nemen. Maar daar is verandering in gekomen: 'Het is me duidelijk gewordeii dat de districtsafgevaardigden in de commissie geen tijd hebben voor het nationale werk. Dat is triest-, maar een keihard feit. Daarom heb ik me voorgenomen het maar in m'n eentje te gaan doen. Ik had geen keus!' Andere geplaatste spelers, die zich met Ashe voor de tweede ronde kwalificeerden, waren Roscoe Tan ner met een overwinning van 75, 46, 61 op, Dave Schenider, Ha rold Salomon, die een set afstond alvorens de Hilversum-relevatie Victor Pecci aan de kant te zetten: 5—7. 6—2, 6—2, Cliff Richey. die Marcelo Lara, versloeg (76, 60) en Vitas Gerulaitis, die met 57, 6—3, 6—.2 won van Joaquin Rasga- do. Enkele uren later, toen de zon Fo rest Hills een uitermate zomerse aanblik had gegeven, volgden Tony Roche (61, 74 tegen Dave Kan ter), John Alexander (76, 61 tegen Marty Riessen) en Jan Kodes (63, 61 tegen Graham Stilwell). Onder het licht van de schijnwer pers maakte Tom Okker, die twee dagen tevoren voor dit seizoen de stedencompetitie en zijn korte set jes had afgesloten zijn rentree in het grote tennis. De als zesde ge plaatste Nederlander zegevierde met 6—z?, 2 over de Westduit ser Jürgen Fassbender. Rolf Thung die de laatste maanden op weinig successen kan bogen, werd met 6—0, 6—3 uitgeschakeld door de Zuidafrikaan Frew McMil- lan. Bij kunstlicht deed zich de eerste verrassing voor Stan Smith, vier jaar geleden winnaar, verloor in 57 minuten van de Nieuwzee- landse veteraan Onny Parun: 4i6, 26. Smith, die twee jaar geleden nog samen met Jimmy Connors als de Amerikaanse nummer één werd gerangschikt, faalde op wat eerst zijn sterkste wapen was: de service. De eerste ging meestal uit en Pa- run kon de tweede aanvallen. De Nieuwzeelander kwam daarbij in de voordelige netpositie terecht en re gelde vandaar het gebeuren. HEREN ENKELSPEL: Drysdal e (ZAfr)- Peaver (GBr) 64. 64 Richey (VSt) - Lara (Mex) 76. 60 Alexander (Aus)- Riessen (VSt) 76. 6—1 Solomon (VSt)- Peccl (Par) 5—7, 6—2, 6—2. Austin (VSt)-Krulevitz (VSt) 36. 64. 6—3 V. Armltraj (Ind)-Kamiwazumd (Jap) 75, 5—7, 75 Pattison (Rho)-PRoisy (Fra) 64, 63 Taroczy (Hon)-Mlgnot (Bel) 64. 64 Cano (Arg) -Coraejo (Chl) 2— 6, 6-0 76. Tom Okker (Ned)-Jürgen Fassebender W.D.ld) 64, 62 Onny Parun (NZ)- Stan Smith (VS) 6—4. 6—2 Alan Stone (Austr.)-Bob Carmlchael (Asur) 64, 7 6 Alvaro Flllol (Chili)-Dennis Ralston (VS) 7—6. 6—7, 7—5 Armlsted Neely (VS)-Tom Gorman (VS) 6—3, 7—6 Kim Warwick (Austr)-Barry Philips Moore (A- surt) 62 76 Frew McMillan (Zal-Rolf Thung (Ned) 6—0. 6—3 Jan Kodes (Tsj.sl.)-Graham Stilwell (GB) 6—3. 61 Roger Taylor (GB)-Jlri Hrebec (TsJ.sl.) 76. 16. 64 Tony Roche (Austr.)- Dave Kanter (VS) 6—1, 7—5 Kjell Jo- ahnsson (Zweden)-Vladimir Zednlk (TsJ,sl.) 6—7. 6—3 7—6 Phil Dent (austr.)-Jeff Borowlak (VS) 6—3. 60 Roscoe Tanner (VS)-Schendler (VS) 7— 5. 46. 61. Gulllermo Vllas (Arg)-Hans Goldstein (Braz) 62. 62. BONN Het wereldkampioenschap 1974 is voor West-Duitsland meer dan alleen een sportieve triomf geworden. Uit deze week gepubliceerde cijfers blijkt, dat er een grote propagandistische waarde van het toernooi om de hoogste voetbaleer is uitgegaan. Meer dan 150.000 Duitsers zijn lid geworden van een voetbalclub. Tijdens het seizoen 1974-1975, zo blijkt uit de cijfers, is het aantal bij de DFB (Duitse Voetbal Bond) aangesloten leden opgelopen met 160.975 tot 3.574.051. In dezelfde periode nam het aantal aan de competitie deelnemende elf tallen toe met vijfeneenhalf pro cent, waardoor nu 109.124 elftallen zijn geregistreerd. Volgens de DFB zijn er in de periode 1960-1975 ruim 1.8 miljoen voetballers bij ge komen. 'Deze cijfers geven aan dat de voetbalsport nog steeds aan po pulariteit wint. Ze geven ook aan dat de clubs met hun aktiviteiten, ondanks economisch en financiële problemen, succes hebben gehad', aldus Wilfried Gerhard, perschef van de DFB. De Duitse voetbalbond is vooral blij met de grote aanwas van jeugdige leden. In de leeftijdsgroep van 14 tot 18 jaar steeg het aantal leden afgelopen seizoen met 31.437 tot 525.625. Terwijl in dezelfde periode de leeftijdsgroep tot 14 jaar een nog grotere aanwas kende: met 74.551 tot 659.331. Die stijging wordt vooral toegeschreven aan de prestaties van het nationale elftal tijdens het wereldkampioenschap. Maar de Duitse triomf heeft ook de betaalde clubs geen windeieren ge legd. In totaal kwamen daar 6.670.597 betalende bezoekers. Het grootste aantal sinds de oprichting in 1963. Het voornaamste gevolg was natuurlijk dat de penning meesters ook een aanzienlijke in komensvermeerdering konden con stateren. De omzet bedroeg in het afgelopen seizoen zo'n 50 miljoen mark. Daardoor hebben de clubs die het in het begin van de jaren zeventig financieel erg moeilijk hadden weer onverwachte armslag gekregen. COMPETITIE Dat het einde van de weg omhoog nog niet in zicht is, bleek afgelopen woensdag op de midweekse vierde competitieronde. Er werd op die dag namelijk een nieuw record ge vestigd: 280.000 toeschouwers op een competitiedag in de Bundesli- ga. De Duitse competitie heeft door de geringere onderlinge krachtsver schillen ook aan aantrekkelijkheid- gewonnen. Zo bestond het gepro moveerde Urdlngen om Bayern München, houder van de Europa Cup voor landskampioenen, met 2-1 te verslaan. Bayern verkeek zich volledig op de nieuwkomer. Dett- mar Cramers volgelingen dachten dat het allemaal makkelijker zou gaan, zeker toen Gerd Müller de club aan de leiding had geholpen. SEPP MAIER Maar Günther Köstner werd na de rust de grote man van Urdingen toen hij met twee felle schoten Duitslands voetballer van het jaar. doelman Sepp Maier, versloeg. Het fanatieke aanvallen van Bayern in de slotfase kon de afgang niet meer voorkomen. De streekderby tussen Hannover en Hamburg SV (voor ruim'60.000 toe schouwers) liep op een deceptie uit. Achteraf bleek de beslissing al in de tweede minuut gevallen te zijn. Toen namelijk had Haydufck de enige treffer van de wedstrijd voor Hannover ingekopt. Voor Hertha BSC-trainer Georg Kessler was het opnieuw geen al te vrolijke dag. Zijn ploeg verloor dit keer bij Werder Bremen met 3-2. Uitslagen: Fortune Dusseldorf-Elntracht Frankfurt 1-1, Bayer Urdingen-Bayern München 2-1. Werder Bremen-Hertha BSC 3-2. Schalke '04-Bochuxn 1-1. FC Köln-FC - Kalserslautern 1-1, Hannover '96-Ham burger SV 1-0. Kiekers Offenba- eh-Rot Welss Essen 0-4. Karlsruhe SC Elntracht Braunschweig 0-2. Stand: Borussda Mönchengladbach, Eim- tracht Braunschweig en Fortuna Düssel- dorf 4-6, Bayern München. Rot Welss Essen, Elntracht Frankfurt 4-5. BELGIë In de Belgische competitie is het trotse RWD Molenbeek van de eer ste plaats verstoten door een 2-1 nederlaag in 'De Bosuil' tegen de nieuwe leider. FC Antwerp. Voor de Antwerpenaren scoorden de Neder- ander lLouis van Gaal en Kodat. Voor RWDM de Nederlander Eddy Koens. Opmerkelijk was ook de nederlaag op eigen veld van Anderlecht. De door Hans Croon getrainde Brusse laren zagen de Nederlander Hans Posthumus de winnende treffer voor Lierse SK maken. Posthumus is na vier wedstrijden met vijf doelpunten topscorer in België. Alleen het gepromoveerde Lokeren is nu nog zonder puntenverlies, maar de ploeg is een wedstrijd achter. KV Mechelen werd nu met 3-0 verslagen door doelpunten van Devrlendt Lubanski en de Nederlan der De Koning. Uitslagen: racing Mechelen-Beveren 0-0. Anderlecht-Llerse SK 0-1. Oostende-La Louvière 1-1. Standard Lulk-FC Luik 1-1, SC Charleroi-Beerschot 0-1, Antwerp FC- RWD Molenbeek 2-1, Lokeren-KV Meche len 3-0, FC Brugge-Beringen 31. Stand: FC Antwerp 4-7. Lokeren 3-6, Lierse en RWDM 4-6, Waregem 3-5. Beer schot en Beveren 4-5. ENGELAND Manchester Unites heeft zijn eerste ver- llespumt moeten Incasseren door een ge- llkspel (1-1) op eigen veld tegen Co ventry City. United blijft echter op de eerste plaats met zeven punten uit vier FRANRIJK Uitslagen: Lyon-Nantes 3-2, Sadnt Etlen- ne-Bordeaux 5-2, Lens-Paris SG 3-3. So- chauxTroyes 22, Relms-MarseUle 3-1. Monaco-Nlmes 31. Strasbourg-Valencien nes l-O. Metz-Lille 5-2, Nancy-Avlgnon 3- JOEGOSLAVIc Dynamo-Radrückl Kragujevax 2-0. Rad- nlcki NIS-Pa rtlsan 0-2, Buducnost-HaJ- duk 1-2. ZelJeznicarRed Star 1-4. Olym- pla-Cellk 10. RljekaBorac 0-0. OFK Bel- grado-Vardar 1-0, Velez Mostar-Sloboda 4-2. Vojvodina-Sarajevo 1-0. Stand: Rode Ster 3-6. Olympia 3-5. Sara jevo. Partisan. Velez. Dynamo. Hajduk Borac. OFK Belgrado 3-4. OOSTENRIJK Uitslagen: Austria Klagenfurt-Wacker Innsbruck 1-2, Llnzer ASK-Vöst Linz 1-4. Rapid-Austria Salzburg 2-1. Grazer AK- Admira Wacker 0-0, Austria Wacker- Sturm Graz 0-0. Sta,nd: Wacker Innbrusck en Austria Wacker 4-6. Sturm Graz en Admlra Wac ker 4-5. NOTTINGHAM Het was de stilte voor de storm, die gisteren in Not tingham heerste. Figuurlijk gespro ken dan altijd. Het wedstrijdwater van het Holme Pierrepontcentrum, dat voor de derde dag achtereen beheerst werd door een zinderende hitte, lag er stil en verlaten bij. Slechts een enkele ploeg trok aan de vooravond van de met zoveel spanning tegemoetgeziene halve fi nales van de wereldkampioenschap pen roeien moeizaam zijn baantjes. Hoewel de weersverwachting in de Engelse Midlands vooralsnog spreekt van een bestendiging van het weer tot vrijdagavond en mete orologisch gesproken een letterlijke storm niet direct te verwachten is hebben de organisatoren hun les geleerd. Bij de finales van de dames duurde het tot kort voor de laatste start eer de regatta eindelijk werd on derbroken, voor de halve finales van de heren publiceerde de FISA gelijktijdig met het wedstrijdsche ma een tijdindeling die zal worden aangehouden als de wind vrijdag mocht terugkeren. In dat geval zul len de races zo mogelijk althans in de vroege avond in snelle opeenvolging worden geroeid. Bij de indeling voor de halve eind strijden is de Nereus-Nautilius vier zonder stuurman iets fortuinlijker geweest dan de ongestuurde twee van Nereus. De vier heeft, roeiend op een hartverwarmende wijze als dn de herkansingen, beslist de mo gelijkheid bij de eerste drie te ein digen en derhalve een plaats in de finale op te eisen. Voor Jan van der Horst en Willem Boeschoten, die al via de series tot de halve finales doordrongen, zal de strijd nog aanmerkelijk moeilij ker worden. 'Zo'n indeling met Po len, Joegoslavië en West-Duitsland maakt het wel erg zwaar', aldus coach Van Manen, 'maar het is wel zo dat de onderlinge verschillen gering zijn'. Een belangrijke factor zal zijn wat de Roemenen Ilie Oanta en Dlml- tru Grumezescu gaan doen. Op een erbarmelijk slechte serie van de twee, die in 1973 in Moskou goud en een jaar later in Luzern zilver won. volgde woensdag een duidelij ke zege in de herkansing. al. ©ZONDAG JAARBEURS UTRECHT AUGUSTUS (ADVERTENTIE) dagelijks geopend van 9-18 uur zondag 31 augustus geopend van 10-18 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11