Nieuwe ervanger oncalves genoemd Leeuw van Juda was al yóór zijn dood ontluisterd Nederland wil voortrekker zijn in VN-zitting T Portugese gouverneur vlucht weg van Timor Nieuwe Spaanse wet tegen guerrilla's van kracht Amin wil Zambia uit organisatie zetten Vijfde divisie zwijgt Haile Selassie in volkenbond China zou grens iet Sowjet-Unie en idia versterken Mevr. Peron bindt in voor haar legertop Relaties tussen India en Bangladesj blijven gehandhaafd Ian Smith kan niet om Moezorewa heen lOU W/KWARTET DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND :ids jISSABON (Reuter, AP, UPI) De labiele toestand in Portugal eeiiuurt voort. Nauwelijks een uur nadat de indruk bestond dat Qp1 jremier Gongalves weer gebeiteld zat omdat de twee andere leden ved ran bet leidende driemanschap hem weer steunden, werd er in- doo sens een nieuwe naam genoemd van een mogelijke opvolger: de aaa narinecommandant José Pinheiro Azevedo, die thans vice-presi- Cos lent is- h rolgens gisteravond verschenen tui. ranten in Lissabon was de val van giet kabinet Gongalves op handen Vg. n voor het eerst werd dit door een wecj /oordvoerder van het bureau van r e e premier niet tegengesproken. De i 5 /oordvoerder zei: 'De toestand is ïogal onstabiel en dit is een moge- ijke oplossing, maar ik kan het liet bevestigen of ontkennen'. Aze vedo behoort tot de linksradicale ■h- fficieren. Hij was vroeger militair d"j ttaché in Londen. De socialistische lartij heeft de communisten en d lun aanhangers in de strijdkrach- iuL en beschuldigd van het voorberei- ekl en van een machtsovername. -„hn iezetting lt 6 lommando's van het continentaal eiligheidscommando COPCON lebben dinsdagmorgen vroeg de 7 rnreaus bezet van de Vijfde Divisie - de propaganda-afdeling van de arsi ^weging van de Strijdkrachten. In en korte verklaring was de actie an de commando's toegelicht als ir en maatregel om hen te bescher- •ati nen een mogelijke aanval. laar een van de officieren van de ,p ommandö's zei ter toelichting: 'De r lijfde Divisie heeft haar radio-uit- J ending en wel gestaakt, maar gaat erder gewoon met alles door. Wij ind®ijn hier om daar een eind aan te i ee la^en i m lowel radicale als gematigde offi- l ieren hebben de Vijfde Divisie m Portugals grote propagandamachi- olg'ie uit de overzeese gebieden) ge haakt vanwege de manier waarop d- eze de zg. 'culturele dynamisatie' ostf an het platteland uitvoerde, met gt ame in het diep-religieuzc noor- ve en van Portugal. De Vijfde Divisie n t ordt nu aangekeken op anti-com- ïtru Dunistische rage die de boerenbe- ;tra olking heeft aangestoken. De re- olutionalre raad droeg het perso- ïeel van de Vijfde Divisie onder Teiding van luitenant Ramiro Cor- - feia maandagavond al op zijn 1 Ir zerkzaamheden te staken, maar dit rerd geweigerd. Het belegde 'n ver dij adering in het Militair Sociologisch Centrum te Lissabon. Deze vergade ring werd door de commando's ge dwongen uiteen te gaan. Al het personeel van de divisie kreeg de order zich bij zijn oorspronkelijke onderdelen te melden. Demonstratie Terwijl de communisten, die deze week één front vormden met een aantal linkse splinterpartijen, zich gistermiddag op een massale de monstratie voorbereidden, laaide in de provincies het anti-communisti sche geweld weer op. In Leiria, dat 120 kilometer ten noorden van Lis sabon ligt, slaagden demonstranten er alsnog in het communistische partijkantoor te plunderen en in brand te steken. Bij eerdere de monstraties kwam hier een man om het leven door geweervuur uit het gebouw. Dinsdagavond hielden de boeren in het dorpje Rio Maior, dat aan de .weg van Lissabon naar Leiria ligt, een autokaravaan aan met gewa pende communisten die op weg naar Leiria waren om hun partij kantoor te verdedigen. De commu nisten werden ontwapend en aan de Nationale Garde uitgeleverd. In Esmoriz, dat in de buurt van Oporto ligt, raakten twee leden van de communistische partij gewond bij een aanval op hun hoofdkwar tier. Een van de hoogtepunten uit de loopbaan van keizer Haile Selassie was tegelijk 'n dieptepunt in de geschiedenis van zijn land: 1936 de keizer doet een beroep om hulp op de Volkenbond tegen de verraderlijke inval van Mussolini's troepen in zijn land. De toen door Engeland voorgestelde olieboycot tegen Italië ging niet door deze had volgens historici binnen een week de Italia nen tot staan kunnen brengen. LISSABON, DARWIN (Reuter, UPI, AP) Terwijl de Portugese koloniale regering onder leiding van gouverneur Lemos Peres het door burgeroorlog verscheurde Portugees Timor ontvluchtte, maakte aan de andere kant van de wereld de vroegere Portugese minister van overzeese gebiedsdelen, Antonio de Almeida Santos zich klaar om naar Timor te Althans om in de buurt ervan te komen, want de luchthaven van de hoofdstad Dili op Timor is gesloten en de Portugese strijdkrachten heb ben geen enkele zeggenschap meer op het eiland. Vooreerst zal Santos zich dan ook voegen bij een Portugese delegatie in het Australische Canberra, die daar al eerder was gearriveerd. De- ze delegatie heeft daar gisteren met Australische autoriteiten en rode- kruis functionarissen vergaderd en een woordvoerder van het Australi sche ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat waarschijnlijk vandaag een aantal missies naar Timor zullen vertrekken. De Portugezen willen proberen een gesprek op gang te brengen tussen de democratische unie van Timor (UDT) en het revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Timor (Fretilin), die op het eiland in een bloedige strijd verwikkeld zijn. Chaotisch iV DELHI (Reuter, AFP) Chi- zou zijn militair potentieel zo- pel in Tibet, met name aan de Indiase grens, als langs de grens net de Sowjet-Unie aanzienlijk lebben versterkt. Dit heeft het In- iase dagblad 'Indian Express' gis- eren gemeld. Iet blad zegt zijn gegevens te heb- )en van welingelichte bronnen tond de Dalai Lama, wiens hoofd- wartier in de Noord-Indiase staat Limachal Pradesj ligt. Volgens het )lad heeft China zijn leger in Tibet litgebreid, raketten aangebracht en en groot aantal lanceerbases en vliegvelden aangelegd. dir MADRID (Reuter, AP) —Aan de vooravond van het controversiële proces tegen twee Baskösche natio nalisten is gisteren in Spanje de nieuwe wet tegen guerrilla-activi teiten van kracht geworden na pu blicatie in het staatsblad. De wet, welke per decreet van 22 augustus werd afgekondigd door het Spaanse staatshoofd generaal Fran co. voorziet in de doodstraf voor hen die worden veroordeeld wegens het ter dood brengen van leden van de veiligheidstroepen. Deze straf geldt ook voor hen die door het regiem zware verminking of dood van ontvoerde personen ten laste wordt gelegd. De wet heeft een voorlopige geldingsduur van twee jaar en geeft de politie een aantal bijzondere bevoegdheden. Van terrorisme verdachte personen kunnen zonder vorm van proces tien dagen vast gehouden worden en de politie kan zonder vooraf gaande toestemming van de rechter huiszoekingen verrichten. De wet stelt verder alle communistische, anarchistische en afscheidingsbe wegingen. alsmede alle groeperin gen die het gebruik van geweld als werktuig van politieke actie tegen het dictatoriale regiem niet uitslui ten, formeel buiten de wet. Dat is niet nieuw want deze groeperingen werden al in eerdere wetten verbo den. Hongerstaking Volgens politieke waarnemers kan de wet door de regering ook ge bruikt worden om de pers te muil korven. In de wet is namelijk ook een artikel opgenomen waarin het verboden wordt enige sympathie uit te spreken voor afscheidingsbewe gingen als de Baskische ETA. Ver der kan^kritiek op politie-optreden tegen guerrilla's en tegen de be handeling van hen in processen, met zware geldboetes gestraft wor den. Volgens Baskische bronnen zijn nu meer dan 280 politieke gevangenen in acht Spaanse gevangenissen be gonnen aan een hongerstaking uit protest tegen het proces in Burgos tegen de twee Basken, Jose Antonio Garmendia Ortola en Otaegui Echeverria, dat vandaag begint. De twee Basken worden berecht, door een militair tribunaal en de aan klager heeft al de doodstraf geëist wegens het doden van een politie man. De Portugese autoriteiten op de en clave Macao aan de Zuidchinese kust verklaarden gisteren dat de evacuatie van de Portugezen op Ti- mor gebeurde op bevel van de Por tugese president da Costa Gomes, nadat er een zwaar bombardement op Dili had plaatsgevonden. De gouverneur is met zijn gevolg per schip naar het voor de kust gelegen eiland At-auro uitgeweken. Het schip, de Mac-dili, voer volgens de verklaring in Macao daarna weer terug om ongeveer 750 vluchtelin gen op te halen, voornamelijk Por tugese burgers. De kapitein meldde via de radio dat de toestand in Dili zeer chaotisch is en dat honderden vrouwen en kinderen om het leven zijn gekomen tijdens de nu ruim twee weken durende gevechten. Volgens het Indonesische legerblad Berita Yoedha heeft het FYetilin vliegtuigen gebruikt om kleine bommen af te werpen op de hoofd stad Dili. Verder zouden aanhan gers van de op Indonesië gerichte derde politieke groepering Apo- deti, zich hebben aangesloten bij het Fretilin. In Jakarta is de Portugese ambas sade onder militaire bewaking ge steld na geruchten dat sommige groeperingen van plan zijn bij het gebouw te demonstreren tegen de gevechten op Portugees Timor. BUENOS AIRES (Reuter) Me vrouw Peron heeft toegegeven aan de druk van haar legercommandan ten en het ten tweede male aange boden ontslag van haar stafchef generaal Alberto Numa Laplane aanvaard. In zijn plaats heeft zij een nieuwe man moeten slikken, die in 1951 wijlen haar echtgenoot hielp omverwerpen, generaal Delia Larocca. Aanvankelijk wilde zij een jonge medestander onder de generaals op deze post hebben, generaal Alberto Samuel Ca ceres, commandant van het Eerste Legerkorps. Maar dat verzoek veroorzaakte een geweldige crisis: het zou de terugtrekking van zeven oudere generaals dan Caceres met zich meegebracht hebben een feitelijke onthoofding van de strijdkrachten. Na het zo hard te gen hard gespeeld te hebben, waar door de geruchten van een militai re machtsgreep zich vermenigvul digden, bond mevrouw Peron in en benoemde generaal Delia Larocca tot stafchef. De hele rel die generaal Laplane zijn functie als stafchef kostte, was veroorzaakt doordat deze zonder slag of stoot de benoeming van kolonel Vicente Damasco tot minis ter van binnenlandse zaken had geaccepteerd, terwijl het leger zich bewust van iedere deelneming aan de burgerlijke overheid wenst te onthouden. NEW DELHI (AP) India blijft Bangladesj erkennen en de diplo matieke betrekkingen tussen de twee landen normaal handhaven, zo heeft-het Indiase ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekend gemaakt. De regering van India en Bangla desj heftOBi maandag boodschap pen uitgewisseld waarin zij te ken nen geven dat alle bilaterale ak koorden tussen de twee landen van kracht zullen blijven. 0I fan een onzer redacteuren )e gisteren overleden ex-keizer Haile Selassie van Ethiopië was het grootste deel van zijn leven :en geacht staatsman, over wie meestal met veel eerbied werd gesproken. Hij leek een ouderwetse >l n naar wijze en vriendelijke leider, die het beste voor had met zijn onderdanen. Nu, bij zijn dood, is !r niets meer over van dat beeld. Haile Selassie gaat niet de geschiedenis in als een eerbiedwaardig 'ant 'orst, maar als een feodaal heerser, die te lang aan de macht bleef en te weinig deed voor zijn go£ straatarme volk. teri sta te keizer van Ethiopië verdween vo- ..rlal te jaar al roemloos naar de ach- rdigj^grond. Hervormingsgezinde mili- vjairen ontnamen hem stapje voor tapje alle macht om hem tenslotte p 12 september definitief van zijn "oon te stoten. De keizer, voor wie laaitere Ethiopiër altijd diep had Jioeten buigen, werd met een 'olkswagen van zijn paleis naar en kazerne overgebracht. Jeugdige mstanders, die getuige waren van eze historische afgang, riepen 'de eizer moet hangen' en 'de keizer is en dief'. volk had aangetrokken. En daar kan maar weinig tegen worden in gebracht. Hervormer mythe van de goede vorst was en al de wereld uit geholpen. De eizer, die bijna vijftig jaar Ethiopië id geregeerd, was publiekelijk be- ïuldigd van corruptie. Hij zou ch voortdurend zelf verrijkt heb- en miljoenen onwettig verkre- en dollars hebben overgemaakt op uitenlandse bankrekeningen. Wat irvan waar is doet er niet zoveel leer toe. Veel ernstiger was de sci.uldiging dat de keizer zich te ïinig het lot van het Ethiopische Opmerkelijk is dat Haile Selassie zijn lange regeringsperiode begon als een gematigd hervormer. Hij gaf zijn achterlijke land een wat moderner aanzien door wegen, scholen en ziekenhuizen te bouwen. De enorme macht van de adelijke grootgrondbezitters werd door hem wat ingedamd. Maar later bleek de keizer zelf onwrikbaar vast te zitten in het feodale patroon waarbij alle macht berust bij een kleine groep. Haile Selassie weigerde de macht te verdelen, maar ging zijn onmisken bare bestuurstalenten steeds meer gebruiken om zichzelf op de troon te houden. Er was wel degelijk een sterke oppositie tegen hem, maar hij overleefde een aantal aanslagen en kon enkele samenzweringen in de kiem smoren. In 1960 al kwamen de strijdkrach ten tegen hem ln opstand, maar hij wist verschillende onderdelen tegen elkaar op te zetten en kon betrek kelijk onbeschadigd verder regeren. Haile Selassie werd in 1892 geboren als Tafari Makonnen. Zijn vader was gouverneur van de zuidelijke provincie Harar. Het leek er aan vankelijk niet op dat hij nog eens de troon van Ethiopië zou bestijgen, want keizer Menelik had wel nako melingen. Deze werd opgevolgd door een kleinzoon, LIJ Jasoe gehe ten. Keizer Jasoe was g'een succes. Er ontstond een sterke beweging tegen hem, waarvan de jonge Tafa ri het middelpunt werd. In 1916 werd de ongewenste keizer afgezet en vervangen door zijn tante. Tafa ri werd toen meteen aangesteld als regent en bovendien werd hij aan gewezen als troonopvolger. Pas in 1930 werd hij zelf keizer. Hij nam de naam Haile Selassie aan. Hoewel zijn stamboom niet zo ver terug gaat ging de keizer er toch prat op dat hij rechtstreeks afstamt van koning Salomo en de koningin van She ba. Hij heeft dat zelfs in de logstijd en het prestige dat hij daarmee verwierf is vele jaren in tact gebleven. Hij heeft zijn succes in het buitenland gebruikt om van Addis Abeba een soort pan-Afri- kaans centrum te maken. Hij be hoorde tot de oprichters van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid. die haar hoofdkwartier in Ethiopië heeft gevestigd. Vooral in het westen werd Haile Selassie vaak gezien als één van de belang rijkste woordvoerders van Afrika. Achterop Ethiopische grondwet laten opne men. Wereldfaam De Ethiopische keizer kreeg grote internationale bekendheid in 1935 toen de Italiaanse legers van Mus solini zijn land binnenvielen. Hij plaatste zichzelf aan het hoofd van de Ethiopische troepen die de Itali anen tegen moesten houden, maar de invasielegers bleken te sterk te zijn. Zijn app'l voor de overigens machteloze Volkenbond bezorgde hem op slag wereldfaam. Haile Se lassie vluchtte naar Engeland, waar hij vijf jaar als balling heeft ge leefd. Met de hulp van de Britten werden de Italianen vijf jaar later uit Ethiopië verdreven en kon de keizer aan het hoofd van een eigen leger de hoofdstad Addis Abeba binnentrekken. Haile Selassie had nu faam ge maakt als heldhaftige leider in oor- Nederland wil weer voortrekker zijn op de zevende speciale zitting van de VN over een nieuwe economische orde, die weldra in New York bègint. Dat bleek uit een interview met minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwerking en uit gesprekken met ambtenaren van zijn ministerie en dat van buitenlandse zaken. Pronk: 'Vorig jaar tijdens de zesde speciale zitting van de VN (over grondstoffen) hebben wij regelmatig anders gehandeld dan de rest van de Europese gemeenschap. Wij vonden dat veel eisen van de derde wereld redelijk waren, andere rijke lan den waren dat niet met ons eens. Wij zijn van plan tijdens de zevende speciale zitting het zelfde te doen: ons zelfstandig opstellen als wij dat nodig vin den. Nederland zal zich laten leiden door zijn eigen ideeën over wat nodig is'. Wat betreft het gezamenlijke standpunt van de Europse ge meenschap ziet Pronk én punt meenschap ziet Pronk één punt het een minimumprogramma. Ik bedoel het wereldwijd' 'export- stabilisatieschema', waarover de Europse gemeenschap wil pra ten'. Daarmee wordt bedoeld dat uitvoer! nkomsten aan ontwikke lingslanden worden verzekerd. Verdiend een ontwikkelingsland plotseling veel minder doordat de prijzen van grondstoffen ge kelderd zijn, dan wordt vanuit een speciale pot bijgepast. Min of meer zo'n regeling heeft de Europese gemeenschap al met 46 landea in Afrika, het Caraïbisch gebied en de Stille Oceaan (de ACS-landen). Grondstoffen Aarzelend wil de EG. praten over grondstoffen accoorden, waardoor de prijzen van grond stoffen (bijvoorbeeld bauxiet en bananen, koffie en koper) niet meer van zeer hoog tot zeer laag schommelen, zodat leverancier en gebruiker weten waar zij aan toe zijn. Als de prijs van bijv koffie onder een bepaald punt zakt wordt er van uit de markt genomen en tijdelijk 'opgesla gen'. Er is daardoor minder aan bod en de prijs stijgt weer. Wordt de prijs te hoog dan wordt koffie uit de pakhuizen op de wereldmarkt gebracht en de prijs daalt. Strijdpunt tussen de arme lan den en de rijke industrielanden op het punt van de grondstoffen- accoorden is altijd: waar moet, als er zo'n accoord komt de nieuwe prijs liggen? Moet het een gemiddelde zijn van de hui dige prijs? Dan schieten de ont wikkelingslanden er nog nauwe lijks mee op, alleen schommelt de prijs dan niet meer zo. Of moet die prijs hoger liggen? Ne derland kiest heel duidelijk voor een hogere prijs. 'De positie van de ontwikkelingslanden moet door grondstoffen-accoorden verbeterd worden'. Op het punt van de koppeling van grondstoffenprijzen aan die van industrleprodukten zegt Ne derland niet zonder meer ja. Het principe van die koppeling is bekend: worden de industriepro- dukten (kunstmest en machines bijv.) die de ontwikkelingslan- Minister J. Pronk den bij ons kopen duurder, dan mogen zij de prijzen van de grondstoffen, die zij naar de rij ke landen verkopen, verhogen. Nederland is bereid dit te bekij ken, maar heeft de indruk dat zo'n koppeling geen keiharde eis van de ontwikkelingslanden mee is. Verandering van VN Sterke nadruk zal de Nederland se delegatie in New York leggen op het agendapunt "Verandering (herstructurering) van de Vere nigde Naties'. 'De VN', aldus Pronk, 'is een log lichaam ge worden waar wel wordt gespro ken maar waar geen beslissingen worden genomen. Een Europese veiligheidsconferentie, een con ferentie over het Midden-Oos ten, spelen zich af buiten de VN. Die kant dreigt het ook op te gaan met de economische on derwerpen: "het overleg over olie en andere energie wordt gevoerd buiten de VN om, over verande ring van het wereld geldstelsel van groot belang voor de ontwikkelingslanden even eens. En dat is slecht omdat dan niet de belangen van alle landen aan de orde komen. Er zijn er bij die buiten de boot vallen'. 'Daarom moet het gezag van de VN worden vergroot zodat dit soort, onderhandelingen binnen de volkerenorganisatie zelf kun nen worden gevoerd. Tot nu toe heeft geen enkel land zich uit gelaten over de voorstellen die een paar maanden geleden zijn gedaan om de VN te verbeteren en te versterken. Ik ben erg nieuwsgierig te zien wat in New York de eerste reacties zijn'. Schiet de VN niet voor een deel zij,n doel voorbij? Zij verandert immers niets aan de rol van de grote multinationale onderne mingen? Zij kan niets doen aan de toestand in de leden-landen zelf. aan de verdeling van het inkomen daar bijvoorbeeld? Pronk: 'Versterking van het ge zag van de VN is alleen mogelijk als alle landen zich houden aan de beslissingen die door de VN worden genomen. Het geringe gezag van de volkerenorganisatie is voor het grootste deel niet de schuld van de VN zelf, maar komt doordat landen dé beslis singen van de VN aan hun laars lappen. Veel landen stellen hun eigen belang voorop en boven dien vertegenwoordigt de rege ring van het éne land haar be volking beter dan die van het andere land. Dat zul je altijd houden'. Uitstel van betaling Ook wil ons land in New York praten over een 'schuldenmora torium', een uitstel van betaling van de schulden die de meest getroffen arme landen hebben aan de rijken (leningen die met rente moeten worden terugbe taald). Overigens zal, zo wordt benadrukt, ons land niet meteen al overgaan tot zo'n uitstel van betaling als de anderen er niet voor voelen. En dat zal wel niet zo zijn. Maar de keizer verzette in eigen land de bakens niet op tijd, waar door zijn land achterop raakte bij tal van andere Afrikaanse landen. Met een gemiddeld jaarinkomen van ruim tweehonderd gulden per hoofd van de bevolking behoort Ethiopië tot de armsten onder de armen. Van de Ethaopiërs kan ne gentig procent lezen noch schrijven en van de kinderen in de leerplich tige leeftijd gaat maar vijftien pro cent inderdaad naar school. Her vormingsplannen zijn stuk gelopen op de macht van de koptische kerk (tegens grootgrondbezitter) en de adelijke landeigenaren. Een periode van vreselijke droogte gevolgd door honger heeft de af gang van Haile Selassie versneld. In 1974 stierven er in het noorden tussen de 100.000 en 200.000 men sen van de honger. Maar de keizer deed alsof er niets aan de hand was. Er ontstond mede daardoor onrust in het leger en onder de strijdkrachten. Die leidde tot een proces van geleidelijke afbraak van de keizerlijke macht. Haile Selassie moet toen nog wel gelegenheid hebben gehad om af te treden en zo nog iets van de eer te redden. Maar hij bleef in zijn paleis totdat de militairen hem kwamen halen. NAIROBI/LIVINGSTONE (Reuter- /AP) De voorzitter van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid, de Oegandese president Idi Amin. heeft de Zambiaanse leider Kaoen- da beschuldigd van 'het verkwanse len van het Afrikaanse volk aan de racistische leiders en aan het impe rialistische mlnderheidsregime in Zuid-Af rika'. De OAE had op zijn laatste verga dering landen als Zambia en Tan zania gemachtigd de diaioog met Zuid-Afrika ter bevrijding van Rhodesië en Namibië voort te zet ten, maar Amin wenst nu dat Zam bia uit deze organisatie wordt ver wijderd. Kaoenda had de laatste vergadering daarvan uit afkeer van Amin niet willen bijwonen. Amin wa^ woensdag voor een operatie in het ziekenhuis van Tripoli in Libië waar Khadaffi hem kwam opzoe ken. Zijn amandelen zijn eruit ge haald. Het Keniase blad Daily Nation schreef naar aanleiding van Amins verwijt: Laat hij zijn Arabische broeders maar eens de les lezen over de wijze waarop zij in 1973 het door de Arabische Liga afge kondigde olie-embargo tegen Zuid Afrika hebben genegeerd. De Arabische oliegrootmachten hebben hun handelsbetrekkingen met Zuid-Afrika in tact gelaten en soms zelfs uitgebreid omdat ze hun oliedollars wilden inruilen tegen racistisch goud'. SALISBURY (AP) Alle zestien zwarte leden van het ln meerderheid blanke parlement van Rhodesië heb ben woensdag verklaard dat zij de Afrikaanse Nationale Raad (ANR) onder bisschop Moezorewa beschou wen als 'de ware stem van het Afri kaanse volk' in het land. Ze ver klaarden niet de wens te koesteren de rol van de raad over te nemen of in haar plaats deel te nemen aan een andere constitutionele con ferentie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7