Felle kritiek op verkeersplan voor Loosduinen Kort f Nieuwbouw Raad v. State op hoek Parkstraat Onderzoek naar 'stille armoede' in Zoetermeer Rijk wil Caecilia gaan restaureren Maatregelen voor scholen bij vliegbasis Leeuwarden Jagers zijn altijd de klos: kort geding om 'beledigende' taal Geen kerkdiensten meer in de ds. Karresschool Ontwerp toch ongewijzigd Rederij laat vier trawlers aan wal liggen Ook in Vogelwijk huizen voor rijks genoten, zegt PPR Muziekbibliotheek verlaat Den Haag NABEZORGING VAN DE KRANT In verband met geluidshinder Nieuwe buslijn tussen Alphen en Amsterdam Amersfoort koopt landgoed voor 7,5 miljoen gulden Gemeente hoeft woningen niet te ontruimen Jongen verongeluk^ wil) TROUW KWARTET DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De totstandkoming van het structuurplan voor Groot-Loosduinen (Nieuw Waldeck, Houtwijk, Kraaijenstein en het oude dorp) blijkt geen gemakkelijke zaak. Brak vorige week de gemeenteraadscommissie voor stadsontwikkeling zich het hoofd over het ontwerp-structuurplan (met de nodige kritiek)gisteren had de commissie voor verkeer zeer veel tijd nodig voor een discussie over het verkeer in het nieuwe stadsdeel. Ook in deze commissie viel je nodi ge kritiek te horen op de opstellers van het ontwerp. De heer Bol (CDA) sprak van een slecht con tact tussen de gemeente en de be trokken insprekers. Met de wensen van laatstgenoemden is volgens het CDA-raadslid te weinig rekening gehouden. De heer Linssen (WD) merkte op. dat 'de verkeerssüruc- tuur het sluitstuk van het hele plan lijkt'. Het raadslid Ten Velden (PvdA) had bezwaren tegen het pntbreken van belangrijke details, zoals de halteplaatsen voor het openbaar vervoer, terwijl PPR- spreker Geleijnse in de plannen de auto nog steeds voorop ziet staan, 'terwijl het openbaar vervoer er maar wat bij bungelt'. De heer Geleijnse uitte vooral kritiek op het feit, dat de commissie een afgerond plan voor zich kreeg. Zonder ande re mogelijkheden te bekijken ls een zinvolle discussie nauwelijks moge lijk, zo zei hij. Nieuwe buslijn Een zeer belangrijk punt ln de discussie was het openbaar vervoer. Verkeerswethouder Wallis de Vries vertelde, dat in afwijking van de oorspronkelijke plannen op het moment de mogelijkheden bestu deerd wordt om toch een nieuwe buslijn dóór de wijk Waldeck II te laten lopen. Waar de haltes van de diverse openbaar vervoer-lijnen zullen komen kon hij niet meede len. omdat het plan hiervoor nog niet uitgewerkt is. Een woordvoer der van de HTM vertelde dat mo- SCHEVENINGEN Vier vissers schepen van de Scheveningse rede rij Van der Toorn zullen niet meer uitvaren. Het gaat hier om de SCH 5. de SCH 60. de SCH 248 en de SCH 250. De directie van de rederij heeft hiertoe besloten in ver band met de recente saneringsrege- ;liog. DEN HAAG De gemeente moet in wijken als de Vogelwijk. Marlot en het Benoordenhout panden hu ren om rijksgenoten tijdelijke of permanente huisvesting te bieden. Dit zegt het Haagse PPR-raadslid J. Verduyn Lunel in vragen aan b. en w. De heer Verduyn Lunel wijst erop, dat er door de concentratie van rijksgenoten in de oude stads wijken een grote druk ligt op deze wijken. De gemeente zou niet al leen huizen moeten aankopen, maar ook bij de Federatie van Wo ningbouwcorporaties moeten be werkstelligen, dat woningbouwvere nigingen hun huizenbezit ook ge bruiken om rijksgenoten woon ruimte te bieden. Bovendien kan de gemeente een betere spreiding van de rijksgenoten mogelijk maken met het eigen gemeentelijk wo- ningbezit. Ten slotte dient Den Haag ook met de omliggende ge meenten te gaan praten over de huisvesting van rijksgenoten, aldus het raadslid. Hoewel het lawaai al vele Jaren een feit is werd toch pas in de laatste jaren de situatie ln toenemende mate als hinderlijk ondervonden. Vertegenwoordigers van de omwo nende bevolking hebben ook zitting fn het Overlegorgaan. Plannen voor de bouw van een nieuwe lagere school te Marssum (geïntegreerd met een kleuter school) hebben ln verband met dit standpunt thans veel aandacht ge kregen. Het is de bedoeling dat TNO wordt Ingeschakeld voor ad- vlezen over het aanbrengen van extra geluldwerende voorzieningen. Subsidie Daarnaast is de aandacht gericht op andere, reeds bestaande scholen ror.d de vliegbasis, die overlast on- dervinden. Hett overlegorgaan wil een onderzoek doen instellen naar voorzieningen die eventueel aan deze scholen getroffen moeten wor den. Gedeputeerde staten zullen aan de provinciale staten een voorstel doen om het orgaan een bijdrage van tienduizend gulden toe te ken nen. De taak ervan is het begelei den van onderzoekingen naar de lawaaibelasting, die door de vlieg basis wordt veroorzaakt, en het ad viseren over aspecten van geluids hinder in bestemmings- en streek plannen. Het orgaan kan desge wenst verdere onderzoekingen in stellen of doen instellen en daarbij deskundigen inschakelen. Het kan ook op eigen initiatief advies uit brengen over maatregelen die ter beperking van de geluidshinder en andere schadelijke gevolgen van de vliegbasis, zouden kunnen worden genomen. Om het overlegorgaan zo goed mogelijk inhoud te geven ach ten gedeputeerde staten financiële bijdrage gewenst. menteel vier varianten zijn uitge werkt voor de aanleg van een trambaan op de Oude Haag weg. Deze varianten zullen evenals die voor de Lippe Biesterfeldweg binnenkort aan het college van b. en w. worden aangeboden. Een flinke discussie leverde ook de te verwachten parkeerproblematiek op. De heer Bol (CDA) vroeg zich af of alle auto's wel dicht bij de huizen moeten kunnen komen: 'Is het niet beter de autos' van de weg te halen en op te bergen in gara ges. bij voorbeeld onder openbare gebouwen?' Ook de heer Ten Vel den (PvdA) pleitte daarvoor. Hij vroeg in hoeverre het Zoetermeerse experiment met parkeergarages (waarvoor minister Gruijters fose subsidies heeft vestrekt) ook in de nieuwe wijken Waldeck en Hout- wijk te realiseren is. Van de zijde van de gemeente zal in elk geval bij de minister gevraagd worden om mogelijke steun. Ook werd ge steld dat -men in elk geval zal proberen zoveel mogelijk auto's 'onzichtbaar weg te werken'. Enquete Mevrouw Otter (CDA) vroeg ten slotte aan de wethouder om In een binnenkort tóch te houden enquête de vraag te stellen of bewoners bereid zijn hun auto's in parkeer garages te stallen i.p.v. op de open bare weg. De commissie ging eruiteindelijk zij het niet eenstemmig mee akkoord dat het ontwerp-structuur plan in de huidige vorm in de gemeenteraad zal worden gebracht. Deze zal de definitieve beslissing moeten nemen. DEN HAAG De muziekbiblio theek van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverendgingen verhuist van het SCHAK-gebouw in Den Haag naar de openbare biblio theek van de gemeente Breda. Het hoofd van de muziekbibliotheek in Breda zal ook de bondsmuziekbibli otheek beheren. Na 1 september kunnen koren er terecht. Naar schatting 650 koren huren jaarlijks muziek van de bondsbibldotheek. Bij de Koninklijke Bond zijn 475 verenigingen aangesloten. Na het plotseling overlijden van de biblio thecaris werd enige jaren geleden de boekerij in Huizen (NH) naar Den Haag overgebracht. Voor een beter onderdak en een betere dienstverlening aan de koren is be sloten de bibliotheek nu van Den Haag naar Breda te verhuizen, al dus de Koninklijke Bond. Wandelaar in de nacht afgetuigd en bedreigd Van onze correspondent GRONINGEN De gemeentepoli tie van Groningen heeft een zestal jongelui achter slot en grendel ge zet omdat ze ervan worden ver dacht gezamenlijk een eenzame wandelaar in het Noorderpark over vallen te hebben. Het slachtoffer, een dertigjarige Groninger, is gisternacht afgetuigd. Hij werd gesommeerd zljri geld af te geven. In weerwil van de hand tastelijkheden, is het de overvallers overigens niet gelukt geld te krij gen. DEN HAAG Waarschijnlijk zal nog dit jaar de laatste hand gelegd worden aan plannen voor nieuwbouw op de hoek Kneu terdijk-Parkstraat, op de plaats waar momenteel het ministerie van financiën staat. Het nieuwe gebouw zal huisvesting moeten bieden aan de Raad van State. Aan de nieuwbouw zullen stren ge eisen gesteld worden. Het gebouw moet qua vormgeving aansluiten op de aangrenzende panden. Volgens een gemeente lijke zegsman is in het ontwerp, zoals dat nu ter tafel ligt, re kening gehouden met een voet gangersroute tussen de Park straat en de Paleisstraat, recht tegenover het Paleis Noord einde. Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk. maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519, b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. ZOETERMEER In de Zoetermeerse nieuwbouwwijken wordt in oktober een onderzoek gehouden naar de zogenaam de 'stille armoede'. De steekproef zal zich niet beper ken tot Meerzicht, waar grote fi nanciële problemen voor het me rendeel gesignaleerd zijn, maar zich ook uitstrekken tot de wijken Pa- lenstedn en Driemanspolder. In elke wijk worden 250 personen onder vraagd: 125 willekeurig gekozen huurders van woningwetwoningen en 125 bewoners van premiehuur- woniingen. Uit de (gemiddeld veer tig minuten durende) gesprekken met 750 gezinnen moet blijken met Van onze correspondent LEEUWARDEN Van de problemen die zich voordoen als gevolg van de geluidshinder, veroorzaakt door de militaire vliegbasis bij Leeuwarden, zijn die van het onderwijs het meest urgent. Dit is het standpunt van het 'Overlegorgaan geluidshinder', dat ruim een jaar geleden werd ingesteld door de provinciale staten van Friesland en de gemeenteraden van Leeuwarden, Leeuwardera- deel en Menaldumadeel. De Boerhaavezalen aan de achterzijde van het Caecilia-complex, dat dringend aan restauratie toe is. LEIDEN De Rijksgebouwendienst is van plan het Caecilia- complex in Leiden te restaureren. Met de gemeente Leiden voert de dienst momenteel besprekingen over de aankoop van de danig vervallen gebouwen. Het Caecilia-complex. behorend tot de oudste gebouwen van Leiden, zal na restauratie onderdak moeten bieden aan het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurweten schappen Dit museum ls nu zeer krap gehuisvest aan de Steenstraat. Vanavond behandelt de gemeente raadcommissie voor ruimtelijke or dening een voorstel van b en w. om het complex te ve'kopen voor ƒ100,000, plus het symbolische be drag van één gulden, dat gebruike lijk is bij dergelijke transacties. Het Caeciliacomplex bestaat o.m. uit een gebouw, waar ooit het stadsmagazijn —een opslagplaats voo gemeentelijke materialen en gereedschappen gevestigd was, en de Boerhaavezalen. Een klein deel van het gebouw is in gebruik als atelierruimte welke financiële moeilijkheden zij te kampen hebben, wat daarvan de oorzaken zijn en welke gevolgen deze problemen hebben voor hun welzijn. Bij dit onderzoek, dat wordt verricht door de Stichting voor de Statistiek in Den Haag, zal de bewoners (die anoniem blijven) gevraagd worden naar hun inko men, schulden, leningen, verhuis- en vervoerskosten etc. Op grond van de resultaten, die in december bekend worden, kan de gemeente nagaan hoe deze problemen op te lossen en in de toekomst te voorko men zijn. Voor het onderzoek is ƒ60.000 beschikbaar gesteld. Reeds vorig jaar is in de gemeente raad gesproken over het instellen van een onderzoek naar de stille armoede. Naar aanleiding van brie ven van bewoners en de informatie van het Welzijnsteam Meerzicht, waarin de vermoedens over .de stil le armoede' in Meerzicht naar vo ren komen, is men nu overtuigd van de noodzaak zo snel mogelijk met het onderzoek te beginnen. ALPHEN a.d. RIJN De Vervoers maatschappij Centraal Nederland gaat vanaf maandag een sneldienst tussen Alphen aan de Rijn en Am sterdam verzorgen. De bussen, die lijnnummer 97 krijgen, zullen al leen tijdens de ochtend en avond- spits van maandag tot en met vrij dag rijden. De eerste bus vertrekt om kwart voor zeven van het Alphens station, stopt in Leimuiden en rijdt dan rechtstreeks door naar het Haar lemmermeerstation in Amsterdam. De bus zal om vijf over half acht bij het eindpunt, de Vrije Universi teit arriveren. De tweede ochtenddienst doet be halve Leimuiden ook Schiphol-cen- trum aan. Deze bus vertrekt om tien over zeven van het station- Alphen en arriveert om vijf over acht bij het VU in Amsterdam. In de namiddag vertrekt de eerste bus van Amsterdam naar Alphen om 17.14 uur van de Vrije Universi teit, de tweede een half uur later. De snelbussen zullen resp. om 18.10 uur en om 18.35 uur in Alphen aankomen. Alleen de eerste mid dagbus zal Schiphol-centrum aan doen. De extra sneldiensten stop pen in Alphen aan alle halten van lijn vier en in Leimuiden aan de halte Provincialeweg/Burgemeester Bakhuizenlaan. Van een verslaggever AMERSFOORT Met zes stem men tegen heeft de gemeenteraad van Amersfoort gisteravond beslo ten 7.5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor aankoop van het landgoed De Schothorst in Hoog land met de daarop gevestigde erf pacht van het gelijknamige insti tuut voor de veevoeding. De tegen stemmers hadden er voornamelijk bezwaar tegen dat het college nog nauwelijks een bestemming voor het gebied van ongeveer zestig hec tare heeft. Er slaan negentien wo ningen op. Hoogland is onlangs door Amersfoort geannexeerd. DEN HAAG De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B. Pronk, heeft beslist dat de gemeen te Den Haag twee panden aan de Pletterijstraat niet hoeft te ontrui men. De eigenaar van de gebouwen had dit geëist, omdat de gemeente de toen leegstaande gebouwen ge vorderd had op naam van de Stich ting Huisvesting voor Jongeren. De Stichting bood er onderdak aan een aantal jonge mensen nadat de ge meente zich bereid verklaarde en kele verbouwingen te verrichten om de panden bewoonbaar te ma ken. De eigenaar verweet de Stichting huisvesting te hebben verleend aan de Sosjale Joenit, een zgn. alterna tieve hulporganisatie. Volgens de huiseigenaar heersten er wantoe standen in de panden, die hij toe schreef aan deze organisatie. De Sosjale Joenit, die slechts formeel in het bestuur vertegenwoordigd is, .heeft echter niets met de werkwijze van de Stichting te maken. De eigenaar wilde, dat de gemeente de panden zou ontruimen omdat er geen huisvesting werd geboden aan gezinnen. Volgens mr. Pronk moet een gemeente echter niet alleen rekening houden 'met de belangen van de gezinnen, maar ook van anderen, zoals jongeren. De gemeente Den Haag onderzoekt momenteel wat er moet gebeuren en of het experiment het vorde ren en opknappen van woonruimte herhaald kan worden. Parkeer-actie De gemeente van Zoetermeet heeft een bedrag van 7000 guli den beschikbaar gesteld om op grote schaal a-ktie te gaan voe ren tegen het foutieve parkeren, In december van dit jaar zullen zo'n zeshonderd posters en stic-j kers verspreid worden onder d^ bewoners van Zoetermeer. Bo-i vendien zuilen bij de invalswe^ gen borden geplaatst worden die de automobilisten op het par keerprobleem wijzen. Onder d vierde, vijfde en zesde klasse: van alle Zoetermeerse basisscho len wordt een wedstrijd uitge schreven om de poster tegen he fout parkeren van kleuren te voorzien. De klas die dit op de beste, meest originele manie doet kan daarmee een prijs win nen, te weten een reis naar d grote verkeerscentrale van d Rijkspolitie in Driebergen. Artiesten-voetbal Zondag organiseert de Leids voetbalvereniging Lugdunum eei wedstrijd tegen een elftal vaij Nederlandse artiesten. De op brengst van deze voetbalwed' strijd, die gefloten wordt doo i zanger Joop de Knegt, gaat naa de school voor geestelijk gehan dicapte kinderen aan de Da Cos tastraat te Leiden. Het geld daar gebruikt worden voor aanleg van een verkeerstuit waar de kinderen zoveel moge lijk kunnen wennen aan de ver;; keerssituaties op straat. De wed strijd begint om twaalf uur ei de entree-kosten bedragen ƒ1," per persoon, Veenhage Het verzorgingstehuis voor be'J jaarden 'Veenhage' in Nootdorp wordt volgende week maanda in gebruik genomen. Zaterda 'o krijgt iedereen de gelegenheij6 het gebouw van binnen te bekijl£ ken, en wel van twee tot vi i uur. Het nieuwe verzorgingshu is gelegen aan de Dorpsstraat 6 Krez In bijna dertig plaatsen in Zuid11 Holland kunnen jongeren zie inschrijven voor de cursi 'KREZ'75. KREZ is de afkorting van 'KRI a atief Zijn, een cursus, die do<^ de gezamenlijke organisatii voor jeugd- en jongerenwerk i l' Zuid-Holland georganiseei wordt. KREZ'75 wordt in t maanden oktober en novemb van dit jaar gehouden en te zes avonden. Op die avonde 'J, kan men onder leiding van ee deskundig docent bezig zijn m ;0 kreatieve handvaardigheid i i€ met kreatieve beweging. Om ip, KREZ-cursus te kunnen volgi ie is het niet noodzakelijk dat maag aangesloten is bij een jeugd- fe; jongerenorganisatie. De kost< ai van de cursus bedragen 25 g'jpa: den per persoon. Voor opgave ei nadere informatie kan men t r0 recht bij het Jeugdwerkcentru ut Janzeuven, Jan van Nassaustra ol 7 in Den Haag. sit HEEREWAARDEN De 10-Jaril Koenraad D. H. A. van Doorn u Heerewaarden in de Betuwe is gi^i termiddag in zijn woonplaats bij ei verkeersongeluk om het leven gek men. De jongen raakte bij het ovetn steken van de straat onder een pav serende personenauto en overleed t plaatse. 4TE Van onze Haagse redactie j DEN HAAG 'Bijna wekelijks verschijnen er artikelen tegen jacht in allerlei bladen. Daarin worden ook opmerkingen v£ beledigende aard gemaakt. De jagers zijn wel wat gewend.' voerde de advocaat van Norman van Swelm dinsdag aan tijdi het kort geding dat de Koninklijke Nederlandse Jagers verenigt had aangespannen tegen de heer Van Swelm. In artikelen in een aantal dagbla den heeft Van Swelm zich volgens de jagersvereniging beledigend ten opzichte van de jagersvereniging en haar leden uitgelaten. Zo zou hij hebben gezegd: 'Jagen is moord van het zuiverste water'. Vooral over deze uitspraak viel de advo caat van de jagersvereniging, mr. J. R. Voóte. Hij vond dat hiermee de eer en de goede naam van de jagers werden geschaad. Van Swelm ontkende deze uitspraak let terlijk tegenover de betreffende journalist te hebben gebezigd. Mond snoeren De jagersvereniging eiste dat Van Swelm zich voortaan van beledi gende uitspraken zou onthouden. 'De jagersvereniging wil Van Swelm hiermee enigszins de mond snoeren. De vrijheid van menings uiting brengt met zich mee dat Swe J ,0 'ar «n grievende uitlatingen niet all onrechtmatig zijn', aldus mr. Wortelboer, die namens Van Swe optrad. Hij vroeg zich af of jagersvereniging er soms op uit vi om een voorbeeld te stellen, vo ook omdat in andere artikelen wel ergere uitspraken over de gers worden gedaan. Mr. Voüte begon zijn pleidooi rrinai een uiteenzetting over het nut v„ de jacht. 'De jagersverenigi werkt samen met allerlei instantr01"'1 voor natuurbehoud en heeft goefctrs kontakten met enkele ministeri De vereniging beoogt het in sta fe k houden van de fauna in Nederlai ig Mr. Voüte zei dat gerechtvaardig ergJ kritiek altijd is toegestaan, ook vjaire meneer Van Swelm. 'Het gaat echter om, waar hij de perken bulten gaat.' De vice-president van de Haa#der rechtbank, mr. B. Pronk doet dirf°et dag as. uitspraak. "olk; en tonst. DEN HAAG Op zondag 31 augustus zal in de ds. Karresschool aan Naarderstraat in Den Haag de laatste ned. herv. kerkdienst gehouden worden. Het opheffen van de dienst in deze jarenlang gebruikte schi Uite makt deel uit van de noodzakelijke bezuinigingen van de ned. herv. g aan meente in Den Haag. De bezoekers van de kerkdiensten in de school zi esCi vanaf 7 september aangewezen op de Goede Herder Kapel. Het kerlfeini werk in de wijk zal gewoon doorgaan. tepj >P 1 rooi en i te e >en eize ad chul ich

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6