i/oor begeleiding geen iparte afdelingen dichtbij JtÊ*7 statenlid eruggevonden op ntilliaans strand Kamerleden willen openheid over situatie bij DAF Jichtingen teleurgesteld door weigering subsidie Appel-kalender Door jarenlange voorbereidingen streep gehaald •edikant wil in Suriname bemiddelen PvdA niet gelukkig met NW-publikatie en mille beloning «Httor opheldering 'joord in Leiden Volop zomers Strandverwachting op zoek naar de voorvaderen solidariteit gat gevangen braillegram dakzitter ROUW/KWARTET DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 5 n onze sociaal-economische redactie oo STERDAM Voorlopig zullen er in Nederlandse verpleegtehuizen geen aparte afdelingen ko- i.etk n, die zich specialiseren in het begeleiden van stervende patiënten. ld d Stichting Terminale Zorg Am- dam en de Rotterdamse Stoch- 'Voorbij de Laatste Stad', die met de opvang van ongenees- zieken willen bezig houden, ben van de commissie verstrek - een van de Ziekenfondsraad te en gekregen dat zij niet voor vtvjgidiëring in aanmerking komen. commissie acht stervensbegelei- in eerste instantie een taak de verpleeghuizen, waar deze ns ook plaatsvindt. Wanneer de in deze verpleeghuizen niet zo mogelijk zou zijn. acht de missie nader onderzoek en een vihtuele uitbreiding van het per- eel wenselijk. Concrete a an be ogen worden evenwel niet ge- Ingeland en de Verenigde Sta- zijn de laatste jaren speciale tuten voor de begeleiding van venden - met name kankerpa- iten - opgericht. De zorg van t instituten strekt zich niet al- i uit tot de hulp aan de sterven- i zelf, maar ook tot de opvang i de familieleden en de begelei- l van het rouwproces, poging om in Nederland op een enschappelijke manier iets te aan de nood op dit terrein is de afwijzing van de subsidie- vragen voorlopig van de baan. pogingen in andere steden ln ons land om een speciale voorzie ning voor stervensbegeleiding van de grond te krijgen zijn overigens tot dusver op gebrek aan financiële steun gestrand. Het voorstel tot af wijzing van de subsidie-aanvraag komt vandaag in de Ziekenfonds raad. De kans dat de commissie verstrekkingen door de raad in het ongelijk zal worden gesteld Is even wel uiterst gering. Teleurgesteld De vice-voorzitter van de Stichting Terminale Zorg in Amsterdam en omgeving, ds. M. B. Blom toonde zich gisteren zeer teleurgesteld 'Wij zijn er van overtuigd dat er in Nederland op dit terrein acute nood heerst. Het gaat ons om de groep patiënten die thuis of in de be staande ziekenhuizen of verpleegte huizen niet de speciale zorg én n een onzer verslaggevers !N HAAG Groot nieuws uit Paramaribo; nieuws althans dat Surinaamse regering voorlopig even opgelucht adem doet halen, t al een paar dagen verdwenen parlementslid Lee Kong Fong terecht en ds. L. Zeefuik van de evangelische broedergemeente Paramaribo heeft zich bereid verklaard om te bemiddelen ssen premier Arron en het boos uit zijn partij weggelopen parle- intslid, mevrouw Albertine Liesdek. gr ez« Vë |l de regering opgelucht is, bleek jsdagavond al. Er was voor die sch nd een vergadering van de mi- erraad belegd. Tijdens die ver lering zou naar de mening buitenstaanders de regering filnketwijfeld haar eigen, uiterst positie onder ogen zien. Die gadering echter duurde niet lang de ministers haastten zich na x>p onmiddellijk naar een gere- nmeerd restaurant om uitvoerig gezamenlijk een stukje te eten. regering wil kennelijk afwach- hoe de bemiddeling van ds. fuik afloopt (er is zaterdag een prek onder zijn leiding tussen mevrouw Liesdek) - ischien komt Lee Kong Pong ook terug naar Paramaribo met voornemen de regering verder steunen. strand Kong Fong ls gevonden op het and van Aruba in de Nederland - Antillen, waar hij zich ver van Surinaamse (en deels door hem oorzaak te) zorgen wilde houden. zal hem niet helemaal lukken, nt de regeringsfractie in het lement heeft meteen een offl- le afvaardiging in de persoon Jon Wong naar de Antillen ituurd. Deze mag Lee Kong Fong tellen welke concessies de de Chinese importhandelaren ift gedaan en onderzoeken of Kong Fong bereid is op die is alles uk het verleden te ver en en te vergeven. itimist is dus enig perspectief voor de pnaamse regering, maar toegege- men moet zichzelf wel bij de dmisten rekenen om dat te zien. belangstelling kijken de Suri- ners er dan ook naar uit welke ster#iding gouverneur Ferrier de ko- Cifnde dagen zal innemen. En met net gouverneur de Nederlandse rege- retë. want formeel geldt nog steeds het goed functioneren van het staatsbestel. En omdat de Surinaamse Staten al meer dan veertien dagen niet bij een geweest zijn, komt er steeds meer reden om te twijfelen of het Surinaamse bestel nog wel functio neert. Parlementsvoorzitter Wijntuin heeft inmiddels zijn Haagse collega Vondeling tot vandaag uitstel ge vraagd voor de samenstelling van een Surinaamse delegatie die op 2, 3 en 4 september het debat over Suriname's onafhankelijkheid in de Tweede Kamer zal bijwonen. Hoe Wijntuin denkt dan een delegatie te kunnen samenstellen, is niet dui delijk want er is ook voor vandaag in Paramaribo geen vergadering geconvoceerd. aandacht kunnen krijgen, die bij hun situatie past. Ook op het punt van de begeleiding en de opvang van de familieleden wordt in het algemeen helaas wei nig gedaan. Het is daarom ontzet tend jammer dat de commissie ad viseert ons verzoek om subsidie af te wijzen Ook door de jarenlange voorbereiding wordt op deze wijze een streep gehaaid', aldus ds. Blom, Hij wijst er met nadruk op dat de stichting de resultaten van weten schappelijk onderzoek naar een op timale begeleiding zo breed moge lijk ter beschikking wil stellen. Ook prof. dr. B. van der Werf- Messing, voorzitter van de stichting 'Voorbij de Laatste Stad' wijst de argumenten van de commissie ver strekkingen van de hand. 'Er is in Nederland op het terrein van de stervensbegeleiding zeer weinig on derzoek verricht. We weten niet hoe een optimale begeleiding werkt en we weten ook niet welke voor zieningen er precies nodig zijn. Daarom hebben wij een project op gezet. dat zich zowel op de leniging van de nood als op het verzamelen van wetenschappelijke gegevens richt. De Ziekenfondsraad wil de stervens begeleiding nu kennelijk in de verpleeghuizen laten. Daar gebeurt momenteel ongetwijfeld goed werk, maar het is afhankelijk van indivi duele verplegers. Juist door het op doen van ervaringen op één specia le afdeling en door het verrichten van onderzoek willen wij tot aan bevelingen voor een betere begelei ding komen, aldus prof. Van der Werf-Messing. Onderzoek De subsidie-aanvraag van de Stich ting 'Voorbij de Laatste Stad' - ruim vijf ton - betreft voornamelijk het onderzoek naar de wijze waarop 'de patiënt lichamelijk en geestelijk op de meest hoogstaande wijze kan worden opgevangen'. De speciale terminale afdeling zou kunnen worden ondergebracht in de verpleeginrichting Antonius IJsselmonde. Deze inrichting be schikt reeds over de nodige consu lenten. Voor specifieke kanker-problemen zou de staf van de dr. Daniël den Hoed kliniek en het Rotterdams- Therapeutisch Instituut consultatief kunnen optreden. De stichting Terminale Zorg ln Amsterdam vraagt voor een specia le voorziening in het verpleegtehuis 'De drie hoven' in Amsterdam-Slo- tervaart ruim drie ton subsidie. Het gaat daarbij om circa 25 bedden. Bovendien wil de stichting een am bulant team oprichten, dat sterven den en hun gezinnen thuis kan begeleiden. Een dergelijk team zou gezinnen kunnen helpen zolang als maar enigszins mogelijk en verantwoord is de stervende thuis te begeleiden en te verzorgen. 'Het sterven thuis, in de eigen ver trouwde omgeving, verdient de voorkeur boven het sterven ergens in een ziekenhuis, zoals het sterven in een aparte afdeling voor termi nale zorg de voorkeur verdient bo ven het sterven ergens op een 'ge wone afdeling', aldus de stichting. Kunstschilder Karei Appel overhandigde gisteren burgemeester drs. J. A. C. van Burg (links) van Purmerend het eerste exemplaar van een kalender met nog nooit eerder gepubliceerde reprodukties die in een beperkte oplage verspreid zal worden. In de kantine van drukkerij Henkes-Senefelder is een expositie van de originelen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Van der Doef, Hartmeijer en Wierenga hebben de regering gevraagd of de directie van DAF- Trucks haar wel volledig heeft ingelicht over de situatie in het bedrijf. De Immerleden willen met name weten of de regering op de hoogte was van het mogelijke ontslag van duizend werknemers, waarover door de Industriebond NW is gepubli ceerd. De vragen zijn voornamelijk gericht aan de ministers Lubbers, Boersma en Pronk. De laatste om dat Indonesië in het verleden zou hebben verklaard behoefte aan DAF-vrachtwagens te hebben. Dit zou zijn gebeurd, zo vernemen wij van goed ingelichte zijde, tij dens het overleg tussen Nederland en Indonesië in april. De Nederland se regering zou in het kader van de werkgelegenheidspolitiek een order bij DAF kunnen plaatsen en de geproduceerde wagens Vervolgens aan Indonesië kunnen schenken. Het geld zo u dan uit de werkgele - genheidspot van het kabinet komen en niet ten laste zijn van de gelden voor ontwikkelingshulp. Het is niet duidelijk of deze plannen nog steeds bestaan in Den Haag. De kamerleden willen voorts weten of het waar is dat de regering van plan zou zijn de positie van het bedrijf te versterken door een deel neming van vijftig miljoen, op voorwaarde dat DAF-Trucks gereor ganiseerd zal worden. Zij vinden dat zo'n beslissing niet kan worden genomen op basis van interne be- drijfsrapporten. De vragenstellers bepleiten een deelname van DSM in DAF-Trucks waardoor onder meer een betere overheidscontrole en een betere leiding van het be drijf mogelijk zou worden. Mede verantwoordelijk In een verklaring heeft de Tweede Kamerfractie van de PvdA 'zonder zich te willen begeven in formele verantwoordelijkheden' laten weten zich mede verantwoordelijk te voe len voor het uitlekken van de in formatie over de dreigende ontsla gen bij DAF-Trucks. De fractie van de PvdA heeft deze vertrouwelijke informatie gekregen en in overleg met de 'bron' besloten de vier be trokken vakbonden in de automo- J. van der Doef bielindustrie deze Informatie ver trouwelijk ter hand te stellen. De fractie is teleurgesteld dat de Industriebond NW zonder enig overleg het besluit heeft genomen deze informatie publiek te maken. De fractie hoopt in een nader ge sprek. dat binnenkort plaatsvindt, de motieven te vernemen die de industriebond hebben bewogen om tot publicatie over te gaan. De fractie heeft er wel alle begrip voor dat werknemers 'die om hun naak te bestaan vechten en in een loya- Liteitsconflict verkeren tussen het belang van de bedrijfsleiding en het belang van hun collega's die met ontslag worden bedreigd', be sluiten om dergelijke informatie door te spelen aan hun volksverte genwoordigers. De fractie keurt de heksenjacht die momenteel door de bedrijfsleiding van DAF-Trucks wordt gemaakt op de 'bron' van de informatie af. De fractie acht het meer in het belang van bedrijf en werknemers dat door gezamenlijk overleg maatrege len kunnen worden getroffen om het dreigende massa-ontslag te voorkomen. Statuut, volgens welk met vele mafh bekrachtigd stuk de gouver- ■s ^ur de plicht heeft toe te zien op adr uwefR een verslaggever IDEN De hoofdofficier van De tltie te Den Haag heeft tienduf- 5esl< ld gulden beloning uitgeloofd m or inlichtingen die kunnen lei- tot aanhouding van de dader len 10 de moord op de 27-jarige Mar- ;ht',(rctha Tegela op 10 augustus ln de endi idsehout te Leiden. Dit heeft een ordvoerder van de recherche te iden gisteren meegedeeld. Van onze weerkundige medewerker Het zomertje uit duizenden gaat vandaag en morgen door. Het wordt dan ook gecoached niet zo maar door een huis- tuin- of keu- kenmeid-hogedruk, maar door een zeer langgerekte gordel van maxi ma. Die zone begint ten zuidoosten van New-Foundland en strekt zich over de Britse eilanden, onze omge ving, Denemarken en de DDR tot Polen uit. Op deze route krijgt geen regenwolk vooreerst kans de water voorziening op peil te brengen. De pressies van formaat worden name lijk al in het verre westen omgebo gen naar het noorden en ze lopen dan via Groenland en Jan Mayen verder naar het oosten. Uitlopers daarvan komen nu nog niet verder zuidelijk met bewolking en regen dan de Faroër en het noordelijk deel van de Noordzee. Nu wordt er vrijdag wel een front verwacht, dat in zuidelijke richting over de Britse eilanden en de Noordzee zal trek ken en dit geeft voor het komende weekeinde bij ons kans op meer bewolking en minder warm weer. De stabiliteit van de luchtdrukverde ling bleek woensdag ook duidelijk uit de lengte van de vliegtuigcon- densatiesporen Vooral in de vroege morgen hadden deze een zeldzame lengte en vond toen nog slechts zeer langzaam een vergroving plaats. Nu de wind op de klassieke wijze naar de noordoost- tot oost hoek is geruimd, later zuidooste lijk, kan de temperatuur elke dag wat winst boeken. Gisteren zijn er maxima geweest tot circa 24 graden Celsius, vandaag kan het op enkele plaatsen 25 graden worden. Augustus 1975 is op dit moment, vier dagen voor het sluiten van de boeken, nog record-warm: de ge middelde etmaaltemperatuurdage lijks in De Bilt gemeten, bedraagt Weerrapporten van gisteravond 19 nur: weer, max. temperaturen en neerslag 7-19 uur. Amsterdam licht bewolkt 22 0 De Bilt licht bewolkt 24 0 Deelen onbewolkt 23 0 Eelde licht bewolkt 24 0 Eindhoven licht bewolkt 23 0 Den Helder half bewolkt 21 0 Luchth. R'dam licht bewolkt 23 0 Twente licht bewolkt Vllsslngen licht bewolkt Zuid Limburg onbewolkt Aberdeen zwaar bewolkt onbewolkt 22 Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mtlnchen Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Tel Avlv zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt regen zwaar bewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt l droog en zonnig 20.2 graden Celsius, In de boeken geldt nog een record van 19,8 gr. C. in augustus 1947, vanaf 1706. De ge middelde dagelijkse maximum-tem peratuur is 26.3 gr. C. Het hoogst bekende uiterste sedert 1849 te Utrecht/De Bilt, in de boeken is 26.1 gr. C.. ook in augustus 1947, magr dan voor de hele maand Het wordt dus kiele-kiele met die te verwachten temperatuurdaling tijdens het komende weekeinde. In titograd in het zuiden van Joe goslavië werd het gisteren 31 gra den, maar Zagreb in het noorden kwam niet verder dan 21 graden. Erg nat was het op Sicilië met Catania op 12 mm over dag-regen. Messina 33 millimeter. Ook Gela in het zuidwesten daar was erg nat met 31 mm, Cozzo Spadaro in het uiterste zuiden 29 mm. Enkele ui terste temperaturen, gisteren ge meten in Isral: Jeruzalem 28, Tel Aviv. 29. Haifa 32 en Eilat 38 gra den Celsius. Vandaag en morgen geen vuiltje aan de lucht. Fraai en zonnig strandweer met 22 tot 25 graden luchttemperatuur, zeewater circa 20. De roind is oost en dus pas op op afdrijven naar zee op luchtbed den en in rubberboten! onder redactie van loessmil Er zijn van die mensen die geen verjaardag overslaan. Zelfs verre neven en nichten worden niet vergeten, maar hoe uitgebreider het arsenaal van verre en zeer verre familieleden, hoe minder je ze van 'familieziekte' kunt betichten. Vooral niet als het gaat om de echte stamboom- spitters, bedrijvers van een soort familie-archeologie (genealogie heet dat officieel), de mensen die niets liever doen dan graven in hun verleden. Die gravers richten dan een familievereni ging op en sturen een eigen blad rond naar al hun naaste en ver re familie, met alle vondsten over de gemeenschappelijke voorouders er in. Dat is geen hobby van de laatstp tijd. Zo is het een familie Meihui zen, die 140 man sterk op 6 en 7 september z'n tweejaarlijkse fa milie-reünie in het Groningse Paterswolde houdt om van daar uit in de veenkoloniën de plek ken te bezichtigen waar hun Zwitserse voorvader Samuel Pe ter Meihuizen in 1714 neer streek. Die familievereniging waarbij nog steeds veel leden van de Zwitserse tak zijn aange sloten bestaat nu al vijftig jaar. Ook op 6 september houdt de familievereniging Knol (half zo oud als de Meihuizen-club) de jaarlijkse reünie, ditmaal in Mastenbroek. 'Meer dan 300 ja ren hebben de Knollen, hebben wij, onze invloed uitgeoefend op de samenleving', aldus het fami lieblad De Knollentuin, waarin verder ondermeer over de 'Knol len in de verstrooiing, gesproken wordt en over de betrekkelijk- 'De vele fascistische machtsgre pen in de laatste halve eeuw hebben ons geleerd dat, wat be gint als anti-communistische terreur, uiteindelijk zich keert tegen alle democraten, tegen al le menselijke vrijheden'. Aldus het Nederlands Portugal Comité, dat onder het motto 'Portugal mag geen Europees Chili wor den' alle anti-fascisten, progres sieve partijen en organisaties oproept zich nu solidair te tonen met alle vooruitstrevende groe peringen en partijen in Portugal zelf, diie de sinds 25 april vorig jaar verworven vrijheden in hun land met hand en tand verdedi gen. De eenvoudigste manier om mee te doen met deze solidari teitsbetuiging is een briefkaart pakken, daar naam. adres en handtekening op zetten, vervol gens het zinnetje 'ondergeteken de betuigt zijn (of haar) adhesie met de oproep tot solidariteit met alle democratische krachten in Portugal en hun strijd tegen het fascisme' er op te schrijven en het geheel te sturen naar: Nederlands Portugal Comité, postbus 5277 in Amsterdam. hoogwater voor vrijdag 29 augustus Vllsslngen 6.09-18.26 Haringvlletslulzen 7.40-20.00 Rotterdam 8.48-20.54 Schevenln- gen7.02-19.26 IJmuiden 7.49.20.13 Den Hel der 11.27-23 36 Harllngen 1.40-13.56 Delf zijl 3.58-16.09. heid van deze 25ste verenigings verjaardag (.want wat is 25 jaar in hei bestaan van de naam Knol in de wereld?'). De familie Knol houdt er een eigen wapen op na en heeft voor de leden die de Knollendag bijwonen, een in signe met het Knollenwapen te koop, opdat iedere Knol als au thentiek herkenbaar is. De Van Zandt-ens. nazaten van de Arnhemmer Adam Wesel van Zandt die in 1657 naar Amerika emigreerde, pakken hun reünie zo mogelijk nog grootser aan. De zeventig Amerikaanse leden van de familie die als 'New York Van Zandt Society' elk jaar in de VS bijeenkomen, hebben elkaar met een rondschrijven opgewekt om op 21 september op kasteel Doorwerth in Oosterbeek te ko men: 'Pack your suitcase! We are going to our original grand parents' homeland!' Behalve de Amerikaanse tak komen er nog eveel meer Van Zandt-ens naar Oosterbeek. Hun namen mogen wellicht verbasterd zijn tot Van de Zandt, Van der Sandt, Van Sandt, Van Santen, Van Zand- ten of welke bijna gelijkluidende naam ze in de loop der eeuwen ook gekregen hebben, van origi ne zijn het allemaal Van Zandt- ens. Dat heelt het Amerikaanse echtpaar Glenmore en Sarah Carter-Van Sant haarfijn uitge plozen. Dank zij hun inspanning komt zelfs de Mr. H. W. van de Zandt-drumband opdraven, ge noemd naar een notaris die 55 jaar geleden in Velp overleed. Mogelijk hebben ze op die af stand iemand over het hoofd ge zien die ook bij de roemrijke familie hoort (een van hen schonk de stad New York zijn eerste presbyteriaanse kerk). Die kan zich nog met bekwame spoed melden bij de heer W. M. van de Zandt. Heggewinde 18 in Waddinxveen. Wie antwoord verwacht, moet wel een extra postzegel bijsluiten. Verbeteringen in de linnengoed voorziening van de 250.000 Westduitse dienstplichtigen zul len voor een 'enorm gat' op de defensiebegroting zorgen, heb ben functionarissen van het Westduitse ministerie van de fensie gewaarschuwd. En over een 'gat' gesproken: die dienst plichtigen schijnen met zulke kapotte sokken rond te marche ren, dat er gedacht wordt aan vijf extra paar sokken per sol daat. Dat betekent één en een kwart miljoen extra paren sok ken. die naar schatting van die zelfde ambtenaren negen mil joen mark moeten kosten, wat neerkomt om meer dan zeven mark per paar. Voor zo'n kapita le bestelling schijnen ze in West-Duitsland geen goedkoper adres te kunnen vinden. De Amerikaanse Western Union Telegraafmaatschappij is begon nen met het opmaken en verstu ren van speciale telegrammen voor blinden, nogal groot uitge vallen natuurlijk omdat ze hele maal in braille gesteld moeten worden. Joseph Wiedenmeyer, een voor malige regeringsfunctionaris die zich al jaren beijvert voor de blinden in zijn land en van wie ook het idee van het blindente- legram afkomstig is. ontving bij wijze van officiële start het eer ste 'braillegram'. Langs een van de grote snelwe gen in de Amerikaanse staat Florida heeft de politie een chimpansee gevangen. Het 136 kilo zware dier was kort tevoren ontsnapt en stond nu aan de kant van de weg alsof het wilde liften. De aap was óp van de zenuwen en daarom voerden de politiemannen hem een hele fles zoete wijn op. De daardoor ge kalmeerde en enigszins versufte chimpansee kon toen. zwaar on der invloed, aan zijn baas terug gegeven worden. Bovenop een café in het Noord brabantse Budel zit als het goed is, nog steeds een 23-jarige man. die daar in z'n eentje bezig is het zogenoemde wereldrecord dakzitten te verbeteren, waar voor hij het negen dagen moet uithouden. Hij zit er nu sinds zaterdagavond, blijkbaar ook al een prestatie die toch wel een paar vragen oproept: wat is de aardigheid van een wereldrecord dakzitten. waarom houdt de rijks politie een wakend oogje op hem en waarom heeft de zitter voor zijn record speciaal een bar uitgekozen? 'Dit zal hem er wel van afbrengen om onder het werk een .dutje te doen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5