Van Doorn ?r fors van krijgt langs Niet de naam, maar de daad moet tellen Schippers opgeroepen: blokkade beëindigen afistituut met zeventig an wordt gesloten Stemerdink: Defensie kan in Vlagtwedde niet alle problemen oplossen itiek van alle kanten op benoeming NOS-voorzitter Ds Gaay Fortman: De procedure was ongelukkig Heidefeest in Ede zuiniging bij onderwijs pte «s; Den Uyl laat Van Doorn niet vallen café doodgestoken De 'C' mag niet 'het midden' aanduiden CDA in discussie NCW tegen plan één ziekenfonds RITA UW/KWARTET DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND i onze parlementsredactie N HAAG Minister Van Doorn (CRM) kreeg het gisteren zwaar te verduren in de Twee- Kamer. Die kritiek op zijn handelwijze bij de plotselinge benoeming van zijn partijgenoot, PPR-kamerlid mr. E. Jurgens, tot voorzitter van de NOS, was zo algemeen dat ds. Abma P) zelfs verzuchtte: 'Ik zou de minister graag verdedigen, maar ik kan er de argumenten t voor vinden'. IF BK? meeste fracties in de Kamer den, dat de minister de wet iswaar formeel heeft gevolgd, ir toch tegen de geest van de heeft gehandeld door in het eel niet met de NOS te praten r de benoeming van de heer gens. n moeilijk als de minister had etwijfeld de PPR-fractieleider, de Gaay Fortman, het. Hij st zich in talloze bochten wrin- om te ontkomen aan de scher- veroordeling van de PPR-minis- waartoe hij telkens weer door oppositie werd uitgedaagd. Vol- De Gaay Fortman zijn alle ilemen ontstaan doordat er een procedure is gekozen. Hij It dat er in het vervolg een sollicitatieprocedure voor dit h posten moet worden begon- Gaay Fortman noemde de pro- dan ook ongelukkig, temeer r de schijn is ontstaan, dat het om vriendjespolitiek ging. 'De NG] ister heeft ons allerminst een oegen gedaan met de benoe- CE van Jurgens, zoiets maakt de tij niet populair. De benoeming in de ministerraad besproken OG ten worden om die schijn van ndjespolitiek te vermijden', zei PPR-leider. bestreed heftig, dat de PPR r deze affaire ook de handen Ij het politieke spel zou hebben vuilgemaakt, een bewering die van tal van kanten met enig leedver maak werd gedaan. 'De PPR is als partij van inspraak en medezeggenschap volstrekt on geloofwaardig geworden', zei de heer Wiegel (WD). 'De PPR heeft haar imago .^verspeeld; ze is daar mee terug op de vlakke bodem van de vaderlandse politiek, een partij als alle andere partijen, consta teerde de heer Schakel (ARP). Noch de PPR, noch de PvdA wilde ingaan op de beschuldigingen dat Van Doorn onwaarheden zou heb ben gesproken over het verloop van de procedure. De PvdA-woordvoer- der Voogd vroeg zich wel af, waar om de PvdA in korte tijd uit alle belangrijke posten bij de omroep was gewipt. Vertrouwenscrisis Voor de rest ging het van dik hout zaagt men planken. 'De minister kan niet iedereen altijd bedotten: hij had Jurgens al lang in zijn hoofd, toen hij dat nog openlijk ontkende', zei Wiegel. Er is een vertrouwenscrisis tussen de minis ter en de omroep ontstaan, meende de heer Van der Sanden (KVP). Het heeft de schijn van vingervlug heid. zei de heer Schakel. De Ka mer vond het ook allerminst duide lijk. waarom de laatste NOS-kandi- daat, het PvdA-lid drs. A. Vermeer, voor Van Doorn niet aanvaardbaar was. 'Wij zijn geschokt over de wijze waarop Vermeer is behan deld'. meldde de heer Van der San- den. Van Doorn Gisteren werden de heidefeester van Ede geopend met een landing van parachutisten op het openluchttheater. Heidekoningin Calluna XX was uiteraard ook aanwezig. Zij zal met haar charmante glimlach de Edese heidefeesten, die tot en met zaterdag worden gehouden, alle luister bijzet ten. J- een verslaggever I4 HAAG Het zeventig personeelsleden tellende centraal tólavftituut voor hersenonderzoek aan de IJdijk in Amsterdam wordt Van onze parlementsredactie itsw 1 januari 1976 gesloten. Ongeveer de helft van de zeventig soneelsleden behoren tot de wetenschappelijke staf. tssecretaris Klein, die het be- - i van de regering gisteren mee- LCa1de, zegde toe al het mogelijke sullen doen om het personeel rs te plaa/tsen. De beslissing is uen om te bezuinigen op de oting van onderwijs en weten- ppen van volgend jaar. ars regering heeft overwogen dat instituut zijn centrale plaats B. het lartsï Egy|. is thei De ere ithi lak (in Minister Van Doorn verdedigde zich tiek die de Kamer eerder over hem Veel kritiek in raad en op hoorzitting heen had doen gaan. Hij benadruk te dat bij de NOS geen tweede aanbeveling had kunnen vragen, toen de eerste NOS-kandidaten wa ren afgevallen, omdat daar geen tijd voor was. De NOS had, zo betoogde de minister, zelf op haast aangedrongen. Voorts zei mr. Van Doorn dat de NOS in het huidige systeem alleen maar een aanbeve ling en géén bindende voordracht doet. Tegen zo een bindende voor dracht zou mr. Van Doorn grote bezwaren hebben. Desondanks was de minister bereid de wettelijke voorschriften op dit punt nog eens te bekijken. Mr. Van Doorn zei voorts dat hij niet erg onder de indruk was van de interne in spraakprocedure die de NOS zelf had gevolgd bij het opstellen van het aanbevelingslijstje. Van een onzer verslaggevers TER APEL Als de gemeente Vlagtwedde een werkelijk structu rele oplossing van zijn problemen wil, kan men niet bij de defen sie terecht. Men moet dan maar bij andere ministeries aanklop pen. Defensie kan slechts een kleine bijdrage daartoe leveren in de vorm van de huidige militaire plannen met onder meer slechts honderd man burgerpersoneel. Dit zei staatssecretaris Stemerdink gisteravond in een raadsvergadering te Ter Apel, gevolgd door een hoorzitting, die werd bezocht door vierhonderd mensen. fervolg van pagina 1 partner im het CDA tegemoet e"ïo|™en- noeilijkt grotendeels heeft moeten afstaan aan sterke onderzoekteams bij TNO en de universiteiten. De centrale plaats zou het instituut weer terug kunnen krijgen als tot nieuwbouw werd besloten voor zo'n twaalf mil joen gulden en het instrumentari um voor nog eens een miljoen zou worden uitgebreid. De regering vindt die kosten niet verantwoord. Dr. Klein zei dat de keus gemaakt moest worden tussen bezuiniging op alle onderzoekactiviteiten of beëindiging van enkele middelgrote onderzoekactiviteiten. In het eerste geval zou het onderzoek over de hele linie schade lijden, de gevol gen van de tweede mogelijkheid zouden de ontwikkeling van de we tenschap het minst aantasten, al dus dr. Klein. Op het instituut worden onderzoe ken gedaan op wezens als slakken, hagedissen, slangen, ratten en ko nijnen. De staatssecretaris werd hard aan gevallen. Als er inderdaad geen de- fensiebelang met de militaire vesti ging is gemoeid, zoals de staatsse cretaris heeft gezegd, trek het plan dan maar liever in, zo werd door een deel van de raad gezegd. Dit geluid kwam met name van de vijf man sterke fractie-Landlust (een van de beide PvdA-fracties). Deze kreeg steun van de pacifist Klom penmaker uit de andere PvdA-frac- tie. De overige elf raadsleden willen alleen het militaire complex als er een meer structurele aanpak komt. Volgens de staatssecretaris moet de DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond geweigerd minis ter Van Doorn openlijk af te vallen ten aanzien van diens beleid bij de benoeming van mr. Jurgens tot NOS-voorzitter. De minister had het recht, deze benoeming buiten de ministerraad om te doen, men kan over die beleidskeus twisten, TJ« zei drs. Den Uyl, zonder zich zelfs J\laXO.K.l£cicill 111 te willen uitlaten over de vraag, of ook hij persoonlijk die beleidsjeus afkeurt. Die afkeuring mag volgens hem ook niet worden afgeleid uit het besluit van de ministerraad om voortaan verplicht te stellen, dat de benoe ming van de NOS-vooraitter in de ministerraad aan de orde komt. Premier Den Uyl heeft, zo verklaar de hij, op 5 juli, dus lang voordat de benoeming op 30 juli rond was, een gesprek met minister Van Doorn over het NOS-voorzitter- schap gehad. Daarbij is de naam van mr. Jurgens ook kort ter spra ke geweest. Van een verslaggever DEN HAAG De 29-jarige Marok kaan A. Abouri uit Scheveningen is in de nacht van dinsdag op woens dag in een Haags café met een mes gestoken. Kort daarop is hij in het ziekenhuis overleden. De dader is nog niet gepakt. Getuigen zagen dat Abouri een woordenwisseling had. Hierna werd hij neergestoken. De vermoedelijke dader vluchtte het café uit. Een van de getuigen zette de achtervol ging in. maar raakte de man kwijt. gemeente dan maar een totaalpak ket vragen, waarbij ook de andere ministeries een aanvulling geven. Wantrouwend stond men tegenover de bewering dat het ministerie al leen maar een morele schuld tegen over het gebied wil inlossen in verband met de moeilijkheden bij het vroegere plan-Kikkert. De staatssecretaris ontkende dusge- vraagd echter dat Vlagtwedde in werkelijkheid is gekozen omdat het goed past in de nieuwe NAVO- strategie, waarin Noord-Duitsland een belangrijke rol speelt. Principe-besluit Hij gaf verder de garantie dat Vlagtwedde nog in de gelegenheid komt om zich uit te spreken over de definitieve plannen en deze als nog kan afwijzen. Hij eist echter eerst wel een principe-besluit van de gemeenteraad. De heer Stemer dink kon daarom geen details ge ven over de plannen. De heer Landlust stelde voor om een volks stemming te houden. De staatssecretaris trok zijn bewe ring dat het plan alleen maar de inlossing van een morele schuld is, overigens gedeeltelijk in. Tenslotte heeft Vlagtwedde het vroegere 'plan-Kikkert (oefenterrein 6000 hectare) zelf afgewezen en de ge meente draagt daarvoor zelf de ver antwoordelijkheid. O Vervolg van pagina 1 Gisteravond om acht uur begon wat in de loop van de dag al was aangekondigd dit gesprek tus sen een delegatie uit het kabinet en de schippersorganisaties. de ver- voersbonden en de organisaties van verladers over de situatie, ontstaan na de verwerping van de wet tot afschaffing van de evenredige vrachtverdeling. Van de kant van het kabinet namen waarschijnlijk aan het gesprek deel minister Wes terterp en staatssecretaris Van Hui ten, minister Lubbers en minister Boersma. Gistermorgen vroeg werd ook in België een akkoord bereikt met de blokkerende binnenschip pers. dat gisteravond weer werd ver worpen. De Belgen willen de blok kade voortzetten, maar aangezien ze zich solidair verklaarden met de Nederlandse schippers, die de blok kade hebben opgeheven, wordt over leg gepleegd over de nu te volgen koers. In Nederland werd gistermor gen dankzij een bemiddelingspo ging van wethouder Lammers van Amsterdam de blokkade van het Noordzeekanaal reeds opgeheven. Informeel De staatssecretaris heeft dinsdag nacht en gistermorgen voor het eerst overleg gevoerd met de voor zitter van het actiecomité 'Behoud Evenredige Vrachtverdeling'. Leo van Laak. Tot op dat moment had de staatssecretaris steeds geweigerd te praten met de actiegroep. Het eerste gesprek had een informeel karakter en was bedoeld om te kijken of er een tweede, meer for meel gesprek met het kabinet kon volgen. In dat tweede gesprek heeft het kabinet duidelijk gemaakt dat het bereid is de punten die het actieco mité naar voren heeft gebracht na der te overwegen. Van Huiten is er overigens nog steds van overtuigd dat zijn wets ontwerp een goed ontwerp is. 'Mij staat alleen de bevordering van het welvaren van de schippers voor ogen'. Hij zei gisteren nog eens dat de schippers af moeten van de pas siviteit, die hen door de evenredige vrachtverdeling wordt opgelegd. Bovendien vindt de staatssecretaris dat de begeleidende maatregelen, die hij met de afschaffing van de EV wil invoeren, te weinig effect zullen hebben als de EV niet wordt afge schaft. Om die laatste reden vroeg hij, toen het wetsontwerp tot afschaf fing van de EV werd verworpen met alleen de stemmen van de ARP voor, schorsing van de beraadsla gingen over het tweede wetsont werp. dat handelt over een nieuwe sloop-uitkeringsregellng. 'Ik moet mij eerst diepgaand bezinnen op de consequenties van het verwerpen van dit wetsontwerp voor de alge mene sloopregeling'. zei de staatsse cretaris gisteren in de Kamer. De VVD deed. evenals dinsdag, een felle aanval op de staatssecretaris. 'Gezien de moeilijkheden conclu deert de WD dat de staatssecreta ris niet in staat is een gunstig klimaat te scheppen voor overleg. De VVD meent dan ook dat de regeringspartijen een duidelijke uitspraak moeten doen of deze staatssecretaris kan aanblijven of niet', aldus het VVD-Kamerlid me- ROTTERDAM Overal in het land begonnen gisteravond na acht uur aan blokkades deelnemende schepen zich los te varen. De dui zenden nieuwsgierigen, die zich gis teravond in Rotterdam naar het Noordereiland, de Maasbruggen en de Maasboulevard spoedden om het schouwspel van het uiteen manoeu vreren van de grootste scheepsbar- rière van Nederland gade te slaan, moesten tot vanmorgen geduld hebben. Tussen de drie rijen brede blokkade lag een groot aantal sleepschepen. dat op sleepboothulp is aangewezen. In overleg met de Rotterdamse havendienst werd daarom besloten het daglicht af te wachten. vrouw Smit-Kroes. Dinsdag had zij zich, zei het in minder felle be woordingen. ook al op een dergelij ke manier uitgelaten en daarbij als eventuele opvolger voor de heer Van Huiten oud-burgemeester Tho massen van Rotterdam genoemd. 'Aanslag' Staatssecretaris Van Huiten: het welvaren van de schippers... <fon oü?i' nais in de AR-fractie slecht ge- n. dat de KVP-bestuurders op CDA-congres de beslissing over radslag zouden hebben gefor- De AR-kamerleden menen dit de oplossing van de moei- edem aanmerkelijk heeft be- Jlijkt. „.partijbestuur van de ARP ver- rt, zoals bekend, vrijdag over conflict in het CDA. De fractie "iet aan het partijbestuur heb- overgelaten, uit te maken of CDA in de huidige situatie voor 1RP nog wel aanvaardbaar kan Eventueel zal deze vraag ook een buitengewone vergadering de partijraad worden voorge ssen zijn ook in de CHU pro- en over de situatie in het CDA en. Het schijnt dat bij tal van kiesverenigingen bezwaren en en zijn opgekomen over de ling van de CH-bestuurders op Eu CDA-congres. Het bestuur van .vCHU heeft voor volgende week l jUilfcsdag een spoedvergadering ingeroepen. Mevrouw Smit-Kroes was het overi gens eens met het voorstel van de heer Van Zeil (KVP) om een over- leg-commdssie in te stellen onder leiding van een onafhanelijk voor zitter. De staatssecretaris beschouwt dit voorstel van de KVP-er als een regelrechte aanslag op het vertrou- ,v wen in hem. 'In wezen zegt de heer Van Zeil hetzelfde als mevrouw Smit-Kroes die vind dat ik maar' moet verdwijnen. Als er een meer-, derheid voor het voorstel van de heer Van Zeil te vinden is zal ik zo. snel mogelijk een gesprek aanvra- gen met de minister-president'. De' staatssecretaris zei dat er veel voor nodig zou zijn om hem dan nog over te halen staatssecretaris te blijven. Het liep echter zo'n vaart niet, want de heer Knot (PvdA) haastte zich naar de interruptie-microfoon om de staatssecretaris ervan te overtuigen dat de drie linkse par tijen niet achter het KVP-voorstel sto-nden. Noordzeekanaal open Inmiddels is na het opheffen van de blokkade bij Belsen het Amster damse scheepvaartverkeer weer op gang gekomen. De binnenschippers besloten tot beëindiging van de blokkade in het Noordzeekannal, nadat wethouder Lammers van Am sterdam en loco-burgemeester Ver- heij dinsdagavond een gesprek tot stand hadden weten te brengen tussen staatssecretaris Van Huiten en actievoerder Leo van Laak. Het Amsterdamse gemeentebestuur was tot zijn bemiddelingspoging geko men omdat aldus wethouder Lammers 'belangrijke scheepsbe- wegingen waren verstoord'. De 120 binnenvaartschippers die te Terneuzen het kanaal Terneuzen- Gent blokkeren, hebben woensdag avond laten weten dat zij de blok kade zouden handhaven in de afge lopen nacht. Ook op de Volkerak- sluizen ten noorden van Willemstad in het Hollandsdiep was de blokkade gisteravond nog een feit. door mgr. drs. J. W. M. Bluyssen punt in een bepaalde poli-^ tieke gedragslijn is van slissende betekenis. De Kerk mag zich niet uitsluitend bezighouden met haar eigen wel en wee. Het is haar opdracht om het heil van de we reld te dienen en dus ook om een werke lijke bijdrage te leveren aan gelukkig samenleven van mensen. Pogingen mam raterg «(gesteld? reds 1. ren, Mt. kerk leiéri L orm Ipunit laag vergaderen de besturen de christen-democratische i in de Tweede Kamer over roorstel van mr. Aantjes om de •linge samenwerking te verste- De verwachting in Den Haag het beraad over dit voorstel onbepaalde tijd zal worden isteld. (ADVERTENTIE) jebruikt ii I lllleen half borrelglaasje) maakt dus 2x zoveel J Jrinks urt een fles. me, (betekent perlongdrink „„atbekertje °.'o besparing in geld e" 1 ilcohot-gebruik De bewustwording hiervan is de laatste jaren in de kerken sterk gegroeid. Ik heb dit zelf ervaren tijdens het Vaticaans concilie Steeds sterker kwam daar de gedachte op, dat het concilie zich ook moest uitspreken over grote vraagstukken en noden van de moderne we reld. Daaruit is een belang rijk document voorgekomen, getiteld: 'De kerk in de we reld van deze tijd'. Nu was er natuurlijk al veel eerder gewerkt aan de door werking van het evangelie in de maatschappij. Zo zijn in ons land politieke partij en opgericht: de ARP, de CHU. de KVP; ieder (al thans tot voor kort) sterk verbonden met een bepaalde christelijke kerk. Onder invloed van allerlei ontwikkelingen op maat schappelijk, maar ook op kerkelijk gebied, zijn deze partijen nu bezig met een ingrijpende herstructure ring. Zij stellen zich ten doel om samen een nieuwe partij te vormen, het Chris ten Democratisch Appèl. Uiteraard brengt dit een hernieuwde bezinning met zich mee op het uitgangs punt van zo'n partij. In discussie is wat het Evange lie kan betekenen voor het politieke handelen, op welke wijze het Evangelie de grondslag kan vormen voor een politiek programma en voor een politieke groepe ring. Op het congres van het CDA van verleden zaterdag was het concreet een hevig om streden discussiepunt of vertegenwoordigers van het CDA niet slechts het poli tiek program maar ook het christelijk beginsel moeten onderschrijven of niet. Diepere vragen Dit punt lijkt met een toe splitsing van diepere vragen. Vragen die betrekking heb ben op de verhouding van politiek en geloof. Hierin ligt nu precies de reden waarom ik mij als bisschop gerechtigd voel een bijdra ge te leveren aan de alge mene oordeelsvorming, geen laatste oordeel' dus. Allereerst zou ik dit willen benadrukken. Wanneer het Evangelie of de Bijbel of het christelijk geloof (ik ga voorbij aan het verschil tus sen deze woorden en neem zelf aanduidingen voor het zelfde) wordt genomen als richtlijn voor politiek han delen. dan moet tegelijker tijd duidelijk gemaakt wor den. welke consequenties uit dit uitgangspunt gelrokken worden op politiek gebied. Dan is het niet voldoende te belijden dat het Evangelie van beslissende betekenis is voor de politiek, die de par tij voorstaat. Dan dient een ernstige poging gedaan te worden om te laten zien, wat de betekenis van het Evangelie is voor het te voe ren beleid. Anders gezegd: het hele karakter, van een partij moet blijken, niet uit haar naam of uit de eerste artikelen van haar statuten, maar op de eerste plaats uit haar beleidsprogram en haar politieke daden. Op dit punt moeten we nuchter en realistisch zijn: het vermoeden, de indruk, de argwaan of hoe men het noemen wil, kan ontstaan, dat het christelijk etiket van zo'n nieiiw te vormen partij dient om de macht van het politieke midden te organiseren. Men zou. zo zegt men, bij de christen democraten hechten aan het christelijk beginsel om het als een oproep of herken ningsteken te laten klinken voor die mensen die het christelijk geloof belijden, maar geen uitgesproken po litieke voorkeur hebben. Ik denk dat het zeker in de huidige stand van de partij vorming (ik spreek dus niet over een vcorbije periode) van belang is er voor te zorgen dat aan deze indruk geen grond wordt gegeven. Ik bedoel dit de inhoudelij ke vulling or concretisering van een christelijk uitgangs- Gelukkig worden daartoe ernstige en eerlijke pogin gen gedaan. Wat bijvoor beeld op het laatste CDA- congres is gezegd over het politieke gewicht van Jezus' woorden over de hulp aan de minsten der Mijnen, heeft mij sterk aangespro ken. Inderdaad: het evangelie houdt ln eerbied voor de armen, verdediging van de zwakken, veroordeling van de overheersing door het geld, omverwerping van to talitaire machten. Zo werkt ons geloof als een oproep, maar ook als een aanklacht. Want ons eigen handelen is er maar al te vaak niet mee in overeenstemming. 'Hongerigen worden niet ge voed, zij sterven langs de weg', aldus een spreker op hetcongres. 'Vreemdelingen worden niet gehuisvest, ze worden gediscrimineerd en uitgewezen'. Hier ligt een geweldige uitdaging voor een christelijke politiek. Het is duidelijk dat dit enorme inspanning zal vragen en ook dat dit niet zonder spanningen. meningsver schillen. zelfs conflicten verwerkt kan worden. Maar christelijke politiek kan ook in een andere zin opgevat worden. Het chris telijke zou er dan in de allereerste plaats in bestaan om conflicten te vermijden. De opdracht van de chris ten. ook op politiek terrein, zou gelegen zijn in de ver zoening van de tegengestel den. Verzoening en vrede, die door de Bijbel worden verkondigd en niet strijd en tegenstelling zouden aller teerst door de christelijke partijen moeten worden be vorderd. Ik denk dat beide opvattin gen van christelijke politiek niet volstrekt onverenigbaar met elkaar zijn, maar dat er toch wel zeer duidelijk spra ke is van een verschillend accent, een andere prioriteit in doelstellingen. Het 'heil' dat in het Evange lie als belofte verkondigd wordt, ligt altijd en wezen lijk vooruit op wat mensen kunnen bereiken. Misschien kan ik het ook zo zeggen: een politiek programma kan gebonden zijn aan het evangelie, maar nooit kan het evangelie gebonden zijn aan een politiek program. Vertalingen Het gaat hier om concrete vertalingen van de christe lijke boodschap. En dat is het tweede punt wat ik naar voren zou willen brengen vertaling doet nooit geheel en al recht aan oorspronke lijke woorden. Hoezeer de vertaling ook probeert het origineel te benaderen, ze kan het nooit helemaal weergeven. Het Evangelie vertalen in politiek gedrag is wel helemaal een hache lijke onderneming. In be paalde politieke keuzen spe len namelijk altijd factoren mee als: eigen ervaring, kijk op wat haalbaar is enz. Dit kan leiden tot verschil lende richtingen van den ken en handelen. Een poli tiek beleid laat zich niet zo maar afleiden uit het chris telijk geloof dat men be lijdt: juist omdat het zicht op de maatschappelijke wer kelijkheid. waarin het Evan gelie gestalte moet krijgen in hoge mate mede bepaalt wat te doen staat. Politiek op grond van Evan gelie is dus altijd een groot waagstuk, een risico. De diepste oorzaak daarvan is hierin gelegen: wat Jezus in wezen op het. oog heeft en wat in het Evangelie tot ons komt. reikt veel en veel ver der dat wat langs politieke weg kan worden geprësteerd. Conclusies Aan deze gedachten, die al te beknopt moesten worden geformuleerd zou ik enkele conclusies willen verbinden. Ik denk dat de christelijke naam van een partij nooit wil betekenen deze partij is christelijk en die helemaal niet. Zo'n naam houdt aller eerst een opgaaf in, een uitdaging, een grond voor kritiek, in ieder geval een bijzondere verantwoordelijk heid. Hieruit volgt bovendien de principiële rechtmatigheid van de keuze van dié chris tenen die op grond van hun eigen verstaan van de bete kenis van het Evangelie voor onze tijd, menen hun voorkeur te moeten geven aan andere politieke partij en. Hieruit volgt tenslotte, dat ik de overtuiging en moedi ge poging bewonder om het Evangelie in concrete poli tieke daden te vertalen, ter wijl het mij tegelijkertijd bezwaarlijk lijkt om indivi duele personen op die over tuiging 'te binden'. Zo we zenlijk is het onderscheid tussen het Evangelie en de politiek, bij alle politieke verantwoordelijkheid die het Evangelie aan christenen oplegt. Mgr. Bluyssen is r.k. bis schop van Den Bosch. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De christelijke werkgeversorganisatje NCW gelooft niet dat het plan van staatssecreta ris Hendriks (volksgezondheid) voor één ziekenfonds voor allen de voksverzekering tegen ziekte kosten iets zal helpen om de groeiende kosten van de gezond heidszorg in de hand te houden. De regering kan beter eerst de wetten zien aan te passen om deze kosten te beheersen. 'Bij de toch al hoge premies voor de sociale verzekering hebben wij geen behoefte ons in een nieuw avontuur te storten', zo schrijft het NCW in zijn weekblad 'De werkgever'. Om de gezondheidszorg voor ieder een bereikbaar te maken is een stelsel van zieken fondsen voor ie dereen zoals door Hendriks beoogd, niet nodig, meent het NCW. Een premie voor ziektekosten in de vorm van een vast percentage van ieders inkomen zal in sociaal op zicht de toets der kritiek niet kun-- nen doorstaan. Het NCW vindt dat! de regering via het plan van Hen driks misbruik maakt van de socia le verzekering om politieke visies in de gezondheidszorg te verwezenlij ken. 'U moet toegeven, dat we aar- dug kunnen mikken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3