mith wil niet hele lelegatie toelaten Nederland, de regering en de grenzen aan de groei 'Fretilin moordt tegenstanders uit' Divisie in ortugal beteugeld Verrassend pleidooi in Spanje voor politieke hervorming Golda Meir zuivert naam oud-stafchef Sinaï- akkoord hodesië-overleg afgesprongen gisteiesluit Revolutionaire Raad Actie tegen roken idia's leger in Ctie na zware rerstromingen Baader vermaakt zich met proces China niet uit op conflict beide Korea's leid J hij vol i man dat be uw s V€ van bij li oenoffer President Kenneth Kaoenda van Zambia voor het eerst samen op de foto met premier John Balthasar Vorster van Zuid-Afrika. Hun inspanningen hebben de Rhodesische rebellenregering niet aan de onderhandelingstafel kunnen houden. Vluchtelingen uit Portugees Timor: CANBERRA, JAKARTA (Reuter, AP) Volgens vluchtelingen van de Portugese kolonie op Timor, die ook gisteren in de Austra lische stad Darwin aankwamen, zijn de troepen van het revolu tionaire front voor de onafhankelijkheid van Timor (Fretilin) bezig met het genadeloos afslachten van mannen, vrouwen en kinderen. Een Australische piloot, die voor een Timorese luchtvaartmaatschap pij vloog, zei gisteren dat de solda ten van het Fretilin huizen in brand- staken en zonder aanzien des persoons aan het moorden waren in die gebieden die zij onder con trole hadden. 'Kinderen worden met hun hoofd tegen bomen geslagen', aldus de piloot, 'en dat alles omdat hun ouders achter de UDT stonden'. De UDT is de Democratische unie van Timor, een rivaliserende onafhan kelijkheidsbeweging die voorlopig de banden met Portugal nog zou willen handhaven. De UDT pleegde enige weken gele den een coup. die volgens woord voerders van de UDT moest voor komen dat het Fretilin de macht op Portugees Timor zou overnemen. Sindsdien zijn de gevechten tussen beide bewegingen gaande en heb ben de Portugese troepen op het oostelijk deel van het eiland geen enkele zeggenschap meer. behalve in de haven van de hoofdstad Dili. Ingrijpen De Portugese regering heeft her haaldelijk om ingrijpen van de Verenigde Naties gevraagd. Giste ren werd bekend dat Portugal VN- secretaris Waldheim maandag een brief had geschreven waarin deze werd opgeroepen onmiddellijk tot internationale actie over te gaan als niet binnen 24 uur een staat in de buurt van Timor had ingegre pen. Portugal heeft verder Australië en Indonesië gevraagd maatregelen te nemen om de evacuatie van Timorezen uit Dili te bespoedigen Gisteren zei de Australische eerste minister Gough Whitlam dat zijn regering er weinig voor voelde mi litair in te grijpen en dat hij Por tugal nog steeds verantwoordelijk achtte voor het gebied. 'Portugal kan niet zo maar zijn handen af trekken van Timor'. Volgens het Indonesische persbu reau Antara is het Indonesische consulaat in Dili een toevluchts oord geworden voor mensen die de strijd tussen beide politieke groepe ringen willen ontvluchten. Er zou den zich 200 mensen in het consu laat bevinden. Berichten als zou het consulaat door troepen van het Fretilin bezet zijn. werden tegengesproken. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken zei dat Indonesië, dat het wetsen van het eiland beheerst, vluchtelin gen zal opvangen. 6 pOUW/KWARTET WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 :xpen e kle in he ie-zie ioske] toe-] annee ïld i wor- kgroejj hee] edacij- d i bij ;hoi [CTORIA WATERVAL (AP, Reuter, UPI) Het fraaie witte restauratierijtuig werd gisteren ;er van de brug boven de Zambezi verwijderd en denderde terug richting Pretoria. De onder- ndelingen tussen het blanke rebellenbewind van Ian Smith en de zwarte nationalisten waren laagd, zo verluidde het, maar voor waarnemers betekende dit hetzelfde als voorlopig mislukt. urenlange discussies was het ge- om de Afrikaanse Nationale ld onder leiding van bisschop >rewa maandagmorgen zover krijgen dat hij de voortzetting het overleg in Rhodesië aan- irdde, maar de raad verbond de voorwaarde aan, dat aan deelnemers van zijn kant met Vorster en Kaoenda als getuigen immuniteit zou worden gegaran deerd. Dat wil zeggen, dat Ian Smith geen hunner zou laten op pakken. Dit wilde Smith wel toe zeggen voor die leiders die in Rho desië wonen, maar niet voor de in ballingschap levende zwarte Rhode sische leiders. Daartoe behoren on der meer de onderhandelaars James Chikerama en ds, Ndabaningi Si- thole. Obstakel Teruggekeerd in Loesaka verklaarde president Kaoenda dat de Afri kaanse Nationale Raad groot gelijk had met zijn standpunt dat Smith aan alle Afrikaanse onderhande laars immuniteit diende te verle nen. Hij noemde deze kwestie het belangrijkste obstakel voor de on derhandelingen en kondigde aan dat hij weldra weer contact met premier Vorster zou zoeken om te overleggen wat er nu moet gebeu ren. Het commentaar van bisschop Moezorewa, leider van de Afrikaan se Nationale Raad luidde: 'Als me neer Smith niet meegaand kan 2ijn in kleinigheden zoals deze immuni- teiitskwestie, dan geloof lk niet dat het hem ernst is. Maar als hij even serieus wordt als wij dan geloof ik dat er negentig procent kans van slagen Is'. Selectie ,n onverstoorbare premier Gonpalves (links) en een vastberaden clief- if Carlos Fabiao (rechts) verlieten gisteren na langdurig overleg het leis van president Costa Gomes. Volgens berichten die door hoge mili- ren bevestigd zijn heeft Fabiao uit naam van de gematigden het vertrek a de regering-Goncalves geëist. SSABON (Reuter, AP, UPI) Toen gisteren in Lissabon enige ■en de stroom uitviel dacht menigeen, dat het zover was en dat krachtmeting in de top van de strijdkrachten was begonnen, muzifet tekent het klimaat in Lissabons hoofdstad, waar president iftsta Gomes nog steeds zijn eierendans blijft volhouden door nu linkse en dan de gematigde leiders weer wat toe te stoppen. I°errmfJ op ■ekoi j wat i belangrijk besluit van de Re- utionaire Raad na zijn lange chtelijke vergadering was dat de Divisie (het propaganda ap- van de strijdkrachten dat •k door de communistische par- wordt gedomineerd) haar werk- tmheden moest opschorten we- 'herstructurering'. De Vijfde 'Jrisie ook bekend geworden de 'culturele dynamisatie'-pro- unma's die zij uitvoert op het itteland was zondag al hard de vingers getikt door president sta Gomes. Zij had namelijk en omroepen dat volk en leger nu er hecht achter Gongalves ston- zich daarbij beroepend op vaag communique van de pre- ent en dat ging deze laatste ook weer te ver. vergadering van gisteren bij. Ver der viel op dat Antunes zelf en majoor Victor Alves gisteren een bezoek brachten aan de militaire commandant van het centrale le- gerdistrict in Coimbra, een steunpi laar van hun groep. Buitenlandse televisieploegen moe ten het op het ogenblik nogal ont gelden in Portugal: in Oporto ia een ploeg van NBC (Amerikaans) door demonstranten gemolesteerd met de uitroep 'dood aan de CIA' en een Engelse filmploeg is in Lis sabon verscheidene uren bij de Vijfde Divisie ondervraagd. Een Westduitse persfotograaf die een demonstratie van de eenheidsvak bond in Oporto bijwoonde werd eveneens gemolesteerd. Er wordt door waarnemers in Salis bury op gezinspeeld, dat Smith er op uit is via het al dan niet verle nen van immuniteit zijn gespreks partners zodanig te selecteren dat zij een inschikkelijker gezelschap vormen. Smith zelf beklaagde zich dat de Afrikaanse leiders 'niet het hoge niveau van gesprek' hadden kun nen handhaven, dat Vorster en Ka oenda hadden bewerkstelligd. Terwijl de ANC-<ielegatie onder grote spanningen vergaderde om tot een gezamenlijk standpunt te komen zei Smith moe te worden van het duimen draaien en van het bridgen in afwachting van him be sluit. 'Be denk dat deze lui een beetje abnormaal zijn op het ogen blik', zo beschreef hij zijn gespreks partners. Terug in Salisbury verklaarde Smith zijn weigering om immuni teit aan de hele zwarte delegatie te verlenen met de mededeling, dat de niet in Rhodesië wonende zwarte leiders 'bekende terroristen' waren, verantwoordelijk 'voor moorden en andere misdaden die in dit land zijn begaan'. Sprekende onder meer over Sithole en Chikerama zei hij: "Deze mensen kunnen slechts wor den vergeleken met leiders van ter roristische groepen als Baader- Meinhof en Zwarte September. PARIJS (UPI) De Franse rege ring begint volgende maand met een campagne tegen het roken. Dat is in zoverre pikant dat ook de produktie en verkoop van tabaks producten in Frankrijk door een staatsmonopolie worden verzorgd. Maar 'het zou volstrekt onredelijk zijn om het alarm te negeren dat de dokters geslagen hebben', ver klaarde minister Simone Veil van volksgezondheid. Sedert mevrouw Veil met de voorbereiding van de campagne bezig is, heeft zij in het openbaar niet meer gerookt. gelijkertijd bracht de Revolutio- ire Raad een zoenoffer aan de licalere officieren door brigade- ïeraal Corvalho, een medestan- van Goncalves, in zijn com- indo te herstellen in Noord-Por- jal. Onder druk van gematigder ïheden onder zijn bevel was deze uit dit commando ontheven, rder besloot de Revolutionaire ad om de 240 leden tellende emblee van de Beweging van de ijdkrachten opnieuw in vergade- g bijeen te roepen, besluiten van de Revolutionaire ad trekken de aandacht omdat e ingevolge een besluit van die fde assemblee van de strijd- ichten alleen nog maar advlse- ide bevoegdheden had overge- ïden. n de niet meer tot de Raad ïorende officieren van de groep- tunes woonden er toch enkele de De zin van een symposium dat nergens uitkwam 'Het regeringsbeleid,' schreef deze week de stichting Natuur en Milieu aa nde Tweede aKmer, 'mist een visie die rekening houdt met toenemende schaarsten aan ruimte en natuurlijke hulpbron nen. De regering stelt geen grenzen aan de groei.' nV DELHI (Reuter. AP) De Biase strijdkrachten zijn gisteren tonnen met een grootscheepse idings- en bevoorradingsactie >r de door overstromingen ge- Korde bevolking van Patna, Bfdstad van de deelstaat Bihar. Igens de berichten staat het lotste deel van de stad, die meer h een miljoen inwoners telt, on- ongeveer drie meter water. Pat- I kwam blank te staan nadat de fieren de Ganges en de Sone Iten hun oevers traden, t water wast nog steeds en de prberichten zijn uitgesproken funstig, zeker tot en met don- tóag moet er in het getroffen >ied rekening gehouden worden ft zware regenval. Alle verbindin- p over land met de stad zijn (broken. Indiase luchtmacht voert voed- dekens en medicamenten aan. (probeert zoveel mogelijk dakloos Forden inwoners mee te nemen, k in de buurstaten Orissa en tar Pradesj wordt de situatie fl slechter. In Orissa hebben ^stromingen de afgelopen dagen ruim dertig mensenlevens geëist, [het hele gebied zijn honderddui- Iden mensen dakloos geworden. Die brief kwam nog net op tijd voor de behandeling van de Oriën teringsnota ruimtelijke ordening, waartegen zich de bezwaren van de stichting richten. Dat de regering geen grenzen aan de groei stelt, blijkt volgens de briefschrijvers ook uit de al verschenen structuursche ma's voor dririik- en Indus trie water voorziening en voor elektriciteits voorziening. Ook die gaan uit van voortgaande groei en niet van de grenzen die aan de groei moeten worden gesteld, verwijt de stichting de regering. En door op deze manier het ruim telijke beleid per sector uit te wer ken, worden de verschillende be langen onvoldoende tegen elkaar afgewogen. Om te weten welke ac tiviteiten in de verschillende secto ren nog mogelijk zijn ls eerst dui delijkheid nodig over de nog be schikbare speelruimte. En daarover blijft de oriënteringsnota in het vage. schrijft de stichting Natuur en Milieu. Daar heeft de stichting allemaal wel gelijk in. maar voordat die gevraagde duidelijkheid er kan ko men, zijn er nog wel een paar pittige vragen te beantwoorden. Eén: Waar liggen die grenzen aan de groei dan wel (ongeveer)? Twee: Hoe hadden we gedacht, de samenleving in te richten die aan de goede kant van die grenzen blijft? (Want dat zal toch een nog al ander soort van samenleving zijn). Dat we op die vragen nog nauwe- liiks een begin van passende ant woorden hebben, wordt boeiend geïllustreerd door een net versche nen boekje met de passende titel Nederland en de grenzen aan de groei. Het is het verslag van het symposium Tussentijds bestek 1975' dat in het prille voorjaar in Amsterdam wordt gehouden. Onmacht Oud nieuws dus, we hebben er des tijds al over in de krant geschre ven. Maar toch is dit vollediger verslag nuttig om de collectieve onmacht aan te tonen van een honderd vijf tig mensen die waren uitgenodigd uit hoofde van hun 'betrokkenheid bij veranderingspro cessen'. De opzet zag er aardig en degelijk uit. Eerst zou de Wetenschap de moge lijkheden en beperkingen aangeven van de verdere ontwikkeling van onze samenleving. Onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse a kademie van wetenschappen kwam een aantal mensen van re putatie heldere verhalen afsteken. Die zijn in hun geheel ln het boek je opgenomen. Nadat die informatie rustig was be zonken ging het symposium in werkgroepen uiteen om samen te bedenken en te bepraten hoe het nu verder moest. De korte versla gen daarvan staan in het boekje. Ademloos Daarna kwam het naar mijn gevoel belangrijkste onderdeel, de slotdis- cussie ln het volledige gezelschap. De wat verkorte maar bijna woor delijke weergave daarvan, is iets om ademloos te lezen. Onder het onnavolgbare voorzitterschap van prof. Lolle Nauta komt langzamer hand boven tafel dat achter de zorgvuldige formuleringen van de werkgroepenrapporten diepgaande verschillen van inzicht schuilgin gen. De zo zorgvuldige opgebouwde decors worden nu langzamerhand afgebroken, zegt hij halverwege. En de scène eindigt met de bespreking van een aantal wat haastig opge stelde aanbevelingen, die geen van alle overeind blijven. Toch is het te pessimistisch om dit af te doen met de omschrijving 'collectieve onmacht'. Je kunt- het ook van de andere kant bekijken: hier blijkt hoever we nog te gaan hebben voordat we werkbare ant woorden hebben op de vragen naar de grenzen van de groei en naar een bijpassende samenleving. Als zodanig was dat symposium een historische momentopname. Maar hier ligt .wel heel precies de reden van de vaagheid die de stich ting Natuur en Milieu tot haar on genoegen aantreft in de Oriënte ringsnota. De meningsvorming is nog in ontwikkeling. Smoes Nu kan dat. natuurlijk een comfor tabele smoes worden die erg lang vol te houden valt. Maar juist daar om is het goed dat er stichtingen, eenlingen en actiegroepen zijn die hinderljke vragen stellen en moge lijke antwoorden bedenken. Intussen is ln het halve jaar sinds dat symposium nog duidelijker ge worden dat in onze economische groei toch al stevig de klad ls gekomen. Niet omdat een bewust beleid het in die richting heeft, gestuurd maar omdat we in die door drs. situatie verzeild geraakt zijn. Tege lijk wordt duidelijk dat onze sa menleving op die situatie slecht is ingesteld. Het veranderen van een samenle ving kost tijd. Voor zover we op het ogenblik minder snel op de grenzen van de groei afstevenen, betekent dat ook het winnen van bedenktijd. Om te bevorderen dat die tijd in die zin ook nuttig wordt gebruikt is het stellen van hinderlijke vragen alweer een nuttig middel. Voor ieder die wil weten hoe ver we nog te gaan hebben, is de mo mentopname van dit voorjaar zeer zinvolle lectuur. 'Nederland en de grenzen aan de groei' verscheen als Aula-boek nummer 548 bij Het Spectrum, en kost vijf gulden. Daarmee is het overigens een aar dige bijdrage aan de begrenzing van de groei (althans van het bruto nationaal produkt). Het verslag ran het vorige Tussentijds bestek na melijk. kostte ƒ11.90. (Stichting Maatschappij en onderneming. Den Haag, 1973). De vergelijking is een beetje geflatteerd omdat de ge meente Amsterdam ditmaal met een subsidie uit de Jubileumpot hielp om de prijs laag te houden. Protest Tenslotte nog één detail uit het symposium. Het komt uit een ver klaring van minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking die eerst uitlegt dat hij en vele ande ren theoretisch al lang weten hoe dat probleem moet worden aange pakt, maar dat hij met die bood schap weinig voet aan de grond krijgt en dus toch compromissen moet aanvaarden. Dat. hij een 'op een-na-beste' strategie moet ge bruiken. 'waartegen ik. toen ik nog louter theoreticus was, altijd erg veel geprotesteerd heb en waarte gen ik. 's avonds laat, soms nog steeds protesteer. Maar het is niet anders'. BUITENLAND MADRID (UPI, AP) 'Een politieke bominslag,' zo noemt het Spaanse blad ABC de verklaring van een groep tamelijk rechtse Spanjaarden, die aandringen op 'diepgaande en dringende' her vormingen in Spanje. De groepering noemt zichzelf een politieke studievereniging en telt onder haar leden twee oud-minis ters. verschillende parlementsleden, enkele zakenlieden en een vroeger Spaanse ambassadeur in Washing ton. Dit vooraanstaande gezelschap heeft na haar eerste grote vergade ring een verklaring uitgegeven waarin openlijk wordt aangedron gen op snelle democratisering van de Spaanse samenleving. 'Wij zijn ervan overtuigd, dat Spanje door middel van diepgaande en dringen de hervorming moet veranderen van een autoritair naar een demo cratisch systeem', zo staat er. De groepering vindt dat bij die hervormingen meer op de toekomst dan op het- verleden moet worden gelet. Als eerste doel van dit proces noemt zij 'het scheppen van een volledige democratische samenle ving'. Volgens de verklaring gaat de groep (roepnaam Fedi) zich de komende maanden bezig houden met bestu dering van de grondnwetswijziging, de opvolging van generaal Franco (82 jaar), hervorming van de vak beweging en een ontwerp voor een nieuwe kieswet. Tot deze Fedi behoren de oud ministers van voorlichting Pio Ca- banillas en Manuel Fraga, van wie de laatste tegenwoordig ambassa deur in Londen is. Twee andere belangrijke ondertekenaars van de verklaring zijn Francisco Ferandez, tot vorig jaar hoofd van een groot staatsbedrijf, en Jose Maria de Areilza, oud-ambassadeur in Was hington en Parijs, die wordt be schouwd als een trouw aanhanger van prins Juan Carlos, die Franco moet opvolgen als staatshoofd. Het stuk van de Fedi komt nadat de afgelopen weken vele malen de verwachting is geuit dat de Invloed van uiterst-rechts op de Spaanse regering juist sterk zou toenemen. Vorige week nog gingen er sterke geruchten dat premier Arias het veld zou moeten uimen omdat hij teveel politieke vrijheden zou toe staan. De roep om een krachtiger optreden tegen politiek geweld heeft inmiddels geresulteerd in een nieuwe wet tegen het terrorisme. Hongerstaking In de gevangenis van Zaragozza zijn sinds begin deze week twintig politieke gevangenen in hongersta king om te protesteren tegen het proces dat twee millitante Basken te wachten staat. Tegen deze twee is door de aanklager al de dood straf geëist wegens het doden van een politieman. Deze twee Basken (José Garmendia en .Angel Otaegui) zullen door een militair tribunaal worden berecht. De advocaten van Garmandia heb ben gezegd dat hun cliënt niet terecht kan staan omdat hij her senletsel heeft opgelopen bij zijn arrestatie. Hij werd door een kogel in het hoofd getroffen toen hij probeerde te ontkomen. Journalist Het militair tribunaal in Barcelona heeft twee jaar gevangenisstraf op gelegd aan een journalist, die de Spaanse strijdkrachten zou hebben beledigd. Jose Maria Huertas schreef 'n maand Maria Huertas schreef een maand geleden een artikel over het nacht leven van Barcelona, waarin hij vertelde over weduwes van Spaanse officieren die bordelen hadden ge dreven. Huertas heeft al een maand in voorarrest gezeten. Elazar wou mobilisatie, zij niet TEL AVIV (UPI) De Israëlische oud-premier Golda Meir heeft in haar autobiografie verklaard dat zij er altijd spijt van zal heb7 ben, dat zij een dag voor het uitbreken van de oktoberoorlog in 1973 geen gehoor heeft gegeven aan 'de waarschuwingen van haar hart' om opdracht te geven tot een mobilisatie. In haar boek 'my life' dat maan dag is verschenen, brengt zij hulde aan de Amerikaanse oud-president Richard Nixon. Volgens haar was hij persoonlijk verantwoordelijk voor de luchtbrug die Israël tijdens die oorlog gered heeft, en heeft hij alle beloften gehouden die aan Is raël waren gedaan. Mevrouw Meir schrijft dat zij op vrijdag 5 oktober 1973 haar aarze lingen had moeten overwinnen en een mobilisatie-order had moeten uitvaardigen. Dan zou wellicht zijn voorkomen dat de Israëlische linies de volgende dag bij de verrassings aanval van Egypt.ee n Syrië onder de voet werden gelopen. Kennelijk om de naam van de toenmalige stafchef, luitenant-ge neraal David Elazar. te zuiveren merkt mevrouw Meir op, dat hij die vrijdag vier divisies had willen mo biliseren, maar dat de minister van defensie Mosje Dajan zich daarte gen had verzet, Tenslotte was be sloten twee divisies op te roepen. Elzar had voorts machtiging ge vraagd om zaterdag tegen de mid dag een luchtactie te ondernemen, twee voordat Egypte en Syrië in actie kwamen. Premier Meir en Da- Jan hadden hiertegen hun veto uit gebracht. omdat zij vreesden dat Israël dan als agressor zou worden gebrandmerkt. Een commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van het feit dat Israël destijds on voldoende voorbereid was op de strijd, kwam tot de slotsom dat generaal Elazar persoonlijk daar voor verantwoordelijk was. en dat hij daarom moest aftreden. De ge- neraa. deed dit. Vervolg van pagina 1 Inmiddels heeft de Amerikaanse democratische fractieleider in de Senaat. Mike Mansfield. reeds verklaard dat hij zich tegen het Inzetten van Amerikaans burger personeel in de Sinaï zal verzetten. Hij vergeleek het met het begin van de Amerikaanse rol in Indochi na en zei dat het nog niet zeker was dat het Amerikaanse Congres er zijn goedkeuring aan zou hech ten. issinger zei gisteren hier niet erg verbaasd over te zijn. 'Wij zul len deze zaak heel zorgvuldig met het Congres bespreken en ik heb de indruk dat we het er na enkele ernstige debatten er wel door zul len krijgen'. Verdere punten uit het akkoord, waarvan de definitieve tekst vol gens^ Amerikaans?" functionarissen toch nog wel enige moeilijkheden zal, japleveren, zijn: - Egypte en Israël zullen zich voor een periode van drie jaar en enkele maanden onthouden van geweld en mogen hiermee ook niet dreigen. Egypte beperkt zijn economi sche,. politieke en propaganda-oor- log tegen Israël en verleent schepen met ladingen voor Israël doorvaart door het Suez-kanaal. Een afzonderlijk deel van de overeenkomst bevat de verzekering van Amerikaanse economische en militaire hulp aan Israël. STUTTGART (Reuter/UPI) An dreas Baader. leider van de Rote Armee Fraktion heeft in een ver klaring aan het hof gezegd, dat zijn proces er een bewijs van is 'dat ge wapende strijd nuttiger is dan de burgerlijke wetgeving'. Hij vervolg de: 'We hebben hier allemaal erg veel plezier maar het proces toont wel aan hoe nutteloos de burger lijke wetgeving is'. Het proces toon de volgens hem dat de enige ma nier om revolutionaire denkbeelden door* te voeren die van de 'gewa- VS-senator Javits: WASHINGTON (UPI) Volgens de Amerikaanse senator Jacob Ja vits. die gisteren van een bezoek aan China terugkeerde, zal het Chi nese bewind een conflict tussen Noord- en Zuid-Korea niet bevor deren. China schenkt op dit moment de grootste aandacht aan de binnen landse economische ontwikkeling, zo zei de senator. 'Natuurlijk kan de Noordkoreaanse president Kim II Soeng hen wel betrekken in een conflict, maar de Chinezen zullen daar zeker niet naar toe werken'. Hoewel de Chinese leiders fel ge kant zijn tegen de Sowjet-Unie moeten de Verenigde Staten vol gens de republikeinse senator er toch rekening mee houden dat een toenadering mogelijk is. Hij meen de dat partijleider Mao Tse Toeng en premier Tsjoc en-Lai geleidelijk uit het politieke leven verdwijnen en noemde als nieuwe leider in opkomst de 39-jarige Wang Hoeng- Wen uit Sjanghai. De senator zag Ln de nabije toe komst geen verdere ontwikkeling van de Amerlkaans-Chinese betrek kingen. De Chinezen zullen voor hun eco nomische ontwikkeling, kredieten en investeringskapitaal nodig heb ben. aldus Javits. en zo gauw ze die uit het buitenland willen halen zo dat de Verenigde Staten de moge lijkheid bieden de handelsbestrek- kmgen met China verder te ont wikkelen. Maar tot dusver hebben de Chinese leiders nog niet laten blijken deze uit het buitenland te willen aanvaarden. pende strijd' was. Hij vroeg overi gens afgelasting van het proces om dat zijn groep een politiek program ma had uitgevoerd dat 'niets met terrorisme te maken had'. 'Onze arrestatie heeft de ontwikke ling van de stedelijke guerrillabewe ging in de Bondsrepubliek geens zins belemmerd, deze is slechts in kracht gegroeid', zo zei de 32-jarige Baader.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7