Leiden hekelt nota directeur gemeentewerken Kort Anemoonstraat wil harde actie 12r Actie voor behoud tweetal poldermolens in Rijnland Geen alarmsirene voor Van Vliet Den Haag zal spoedig trimpaspoort krijgen Kamerlid vraagt: Is rijksweg 19 echt wel nodig? Celstraf en tbr wegens ontucht met 6-jarig kind Ds. Prins (Den Haag) gaat met emeritaat Buurtbewoners laken overlast bedrijf VROOMSDREESMANN TROUW KWARTET WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden menen dat de directeur van gemeentewerken 'zich zeer geblameerd heeft' door een structuurschets voor Leiden-west op te stellen. De schets, waarin het nieuwbouwplan voor het Academisch Ziekenhuis afge kraakt werd, is volgens B. en W. te vergelijken met de bekende 'mosterd na de maaltijd'. De raadsleden Beijer (PPR), Buring en Höppener (beiden PvdA) had den b. en w. gevraagd waarom de schets een maand lang verzwegen was. WIJ hebben het rapport niet aan de orde gesteld uit hoffelijk heid jegens de directeur van de dienst gemeentewerken, antwoor den b. en w. nu. Ir. Vos, directeur van gemeentewerken, denkt daar anders over: 'B. en w. hebben on voldoende kennis genomen van het rapport. Zij hebben zich in juni te weinig in de zaak verdiept om de schets met de raadscommissie voor ruimtelijke ordening te kunnen be spreken'. Deze commissie kreeg, tijdens een vergadering begin Juli. wel een an- Te duiH* der rapport van de dienst gemeen tewerken voorgelegd. In dit rapport werd verwezen naar de structuur schets van 5 juli, aldus b. en w. Daaom is volgens hen geen sprake van een 'verzwegen rapport'. Ir. Vos bepleitte ook een andere ligging van het ziekenhuis, dichter bij het station. In een nota, die vijf dagen na de bewuste schets ver scheen, besteedde de dienst ge meentewerken veel aandacht aan de bereikbaarheid en de ligging van het nieuwe ziekenhuis. Alleen dit rapport werd door b. en w. aan de raadsleden voorgelegd. Ir. Vos noemt de kritiek op zijn handelwij ze het uitbrengen van de schets 'onjuist'. De heer Vos: 'Het is natuurlijk een goed recht van b. en w. om het niet eens te zijn met onze visie'. Met het weinig vleiende antwoord van b. en w. zegt hij 'geen probleem' te hebben. Jaren eerder De structuurschets van ir. Vos en zijn medewerkers had enkele Jaren eerder moeten verschijnen om nog zinvol te zijn voor de discussie rond het academisch ziekenhuis aldus b. en w. De grondverkoop voor de nieuwbouw is echter al een feit geworden. Tijd om de zaak 'terug te draaien' is er daarom niet. Ir. Vos voelt zich evenwel in 't geheel niet geblameerd. 'De schets, een discus sie-nota. reikt verder dan het nieu we ziekenhuis. Het hele westelijk deel van Leiden kwam ter sprake. Eén van de belangrijkste vragen was natuurlijk, hoe een evenwichti ge inpassing van het ziekenhuis in de omgeving mogelijk is'. De heer Vos toonde zich in de schets een fel tegenstander van de 'massale' en 'onherbergzame' bouw. zoals dde het Academisch Zieken huis voor ogen staat. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Van der Doef (PvdA) heeft mi nister Westerterp verkeer en wa terstaat) schriftelijk gevraagd het nut van de aanleg van Rijksweg 19 door Midden-Delfland in her-over weging te nemen. Onlangs besloten Gedeputeerde Staten van Zuid-Ho lland een deel van een provinciale weg, dat zou aansluiten op Rijksweg 19, niet aan te leggen. 'Dit betekent dat een belangrijke aansluiting niet tot stand komt', aldus het Kamerlid, 'en dat noodzaakt tot herziening van de prognoses over het gebruik van Rijksweg 19'. Van der Doef wil, dat de aanbeste ding van zgn. kunstwerken voor de omstreden rijksweg in Midden- Delfland wordt uitgesteld tot na de her-overweging. In zijn vragen ver wijst het Kamerlid naar toenemen de bezwaren van diverse gemeenten tegen de aanleg van Rijksweg 19. De opdracht voor de structuur schets Leiden-west is door b. en w. vooral gegeven met het oog op spoedige woningbouw en de aanleg van sportvelden in het bewuste ge bied. In de opdracht aan gemeente werken is niet met zoveel woorden de plek voor het nieuwe ziekenhuis genoemd, zo blijkt uit het antwoord van b. en w. 'We zijn ervan uitge gaan dat die bekend was', aldus b. en w. Overigens is het zoals gemeld lang niet zeker dat de voorgenomen nieuwbouw van het ziekenhuis er komen zal. Staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) vond dat de uitvoering van de plannen veel te duur zou wor den. Een herbezinning op die plan nen is noodzakelijk. Eén van de twee molens in Rjjnlapd, waarvoor nog veel geld nodig is. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De in Leiden gevestigde Rijnlandse Molenstichting heeft in beginsel overeenstem ming bereikt met de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder over de aankoop van twee wind watermolens in de polder. Waagtheater De Delftse Kunststichting ver hulst morgen naar de eerste ver dieping van het Waagtheater. Daar kan men in het vervolg, als paspoorthouder, veertien da gen van tevoren plaatsen be spreken of. voor de gewone toe gangsbewijzen, zeven dagen van tevoren terecht. Verder verstrekt de Delftse Kunststichting alle gewenste informatie over voor stellingen in de Stadsdoelen. de Aula van de TH en het Waag theater. De openingstijden: op werkdagen van 11 tot 13 uur en van 14 tot 16 uur. Behalve met vragen over de verschiUende programma's kan men er met suggesties terecht. Autovalet Als eerste in Nederland heeft het Haagse Westeinde Zieken huis een 'autovalet'. een volauto matische kledingikiosk, geïnstal leerd. Met deze kosk kunnen 300 medewerkers van het ziekenhuis worden bediend. Door het in werking stellen van de automaat krijgen zij hun gewassen dienst kleding terug, dde door personeel van de wasuerij is opgehangen. De voordelen van deze kiosk zijn dat de kledinggebruiker 24 uur per dag zijn gewassen dienstkle ding kan ophalen en dat de waskosten worden teruggedron gen. De autovalet is afkomstig uit Engeland an wordt al door en kele ziekenhuizen in dat land gebruikt. Wanneer het experi-| ment met de automatische kle-L dlngknecht slaagt, zullen in heu nieuw te bouwen Westeinde-zie-l kenhuis drie van deze kioskea worden geplaatst. )i Oude medicijnen Omdat oude, niet meer gebruiktel medicijnen vaak schade toe-I brengen aan het milieu wanneei# zij door het toilet gespoeld ok| via de vuilniszak afgevoerd wor-' den, organiseert de werkgroea] milieuzorg inVoorschoten oj^ én september een grootscheeps? ophaalaktie voor oude medicij-B a en. Maandag kan iedereen die nog in het bezit is van dergelij^ ke medicijnen deze inleveren biP elke apotheker in Voorschoten* Zij zorgen er dan voor dat d<p medicijnen op verantwoord#1 wijze vernietigd worden. a Oorlogsslachtoffers De Stichting Vrienden Israëli sche Oorlogsslachtoffers organi seert op zondag 31 augustus ia het Haags Montessori Lyceun Nassau Bredastraat 5. een kin derm odeshow, gepresenteei door Sonja Barend. Naast des show, gekoppeld aan een klein kermis, zijn er nog tal van ar dere attrakties. De kleding d beschikbaar is gesteld door ee Haagse kimderboetoek zal zonda twee keer geshowd worden; oi elf uur 's morgens en om ha drie. De toegangsprijs bedraaj vijf gulden maar behoeft ni«| betaald te worden door kinder* die jonger zijn dan veertiej jaar. De volledige opbrengst vaj de modeshow is bestemd voor revalidatie van Israëlische ooi| logssiachtoffers. Walvis Jonas naar Delft en Leidschendam DEN HAAG 'Jonas' is de naam van een twintig meter lange opgezette walvis die een toernee rond de gehele wereld maakt. Toen Jonas aan de noordkust van Noorwegen werd gevangen, werd er heel wat voorzichtiger met hem omgesprongen dan bij de helaas nog steeds voortduren de 'normale' vangst van walvissen. Een zeer ervaren harpoenier doodde hem snel met een goedgericht schot, waarna het lichaam werd opgeblazen met lucht en naar het landstation gesleept. Daar stonden ex perts klaar om hem helemaal schoon te maken en voor ontbinding te behoeden. Er varen 'flensers' hebben ver volgens het lichaam geprepa reerd. Toen dit karwei ge klaard was werd in 't lichaam van Jonas, onzichtbaar van buiten, een speciaal ontwik kelde vriesinstallatie ge plaatst. Daarna werj Jonas op een uitsluitend voor hem ver vaardigde lange vrachtwagen, zijn reis rond de wereld be gonnen. Morgen en donderdag is de walvis op het President Ken- nedyplein in Leidschendam te zien: vrijdag, zaterdag en zondag op de Minervaweg in Delft. Mocht de Stichting inderdaad tot aankoop van deze zgn twaalfkante stenen vijzelmolens overgaan, dan zou dat betekenen dat 25 Rijnland se poldermolens in het bezit van de Rijnlandse Molenstichting zijn. De twee bedoelde molens, die tot de grootste van Rijnland behoren, staan op de Poaldijk, nRAijpwe- tering. Een van de molens heeft een stlchtingsstcen uit 1780 en is daarmee de oudste Rijnlandse pol dermolen. Stenen poldermolens zijn door gaans rond: de twee twaalfkante molens waarom het hier gaat zijn uniek in ons land. De merkwaardi ge bouw van het ta 1 windwa termolens was destijds ln strijd met de door het Hoogheemraadschap Delfland goedgekeurde plannen voor ronde molens. Toen de gecom mitteerden zich tegenover Rijnland moesten verantwoorden, verklaar den zij dat deskundige metselaars van mening waren geweest dat het 'werk -der ronde molens nooit zo goed gemetseld kon worden als dat van kante molens'. Voor de aankoop van beide molens, die niet alleen bouwkundig maar ook historisch en landschappelijk van groot belang zijn, zal de Rijn landse Molenstichting 60.000 gulden moeten betalen. De Stichting doet een beroep op iedereen, die het behoud van de molens ter harte gaat, een bijdrage te storten op postrek endngnummer 9013 van de Algemene Bank Nederland NV te Leiden, met vermelding 'ten gunste van Rijnlandse Molenstichting'. DEN HAAG De Haagse recht bank heeft een 27-jarige Haagse losarbeider M. T. veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering wegens het plegen van een zedenmisdrijf, ont voering en mishandeling van een zesjarig meisje. De man had het meisje weten weg te lokken uit de ouderlijke woning. In zijn woning mishandelde hij het kind. waarna hij haar meenam naar een fabrieks pand en ontucht met haar pleegde. DEN HAAG Ds. J. P. Prins, gere- formaerj predikant te 's Gravenha- ge-Loosduinen, zal volgende maand met emeritaat gaan. Op zondag 28 september zal ds. Prins zijn af- scheidsdienst houden in de Petra- kerk aan de Albardastraat. Daags tevoren wordt de gemeente in de gelegenheid gesteld van ds. Prins afscheid te nemen tijdens een re ceptie. eveneens in de Petrakerk. Ds. Prins is sinds 1952 aan d geref. kerk van Den Haag-Loosdui nen verbonden. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De invoering van een trimpaspoort in Den Haag begint na jarenlange discussies vaste vormen aan te nemen. Het paspoort zal waarschijnlijk 25,— per jaar gaan kosten. door Adr. Hager SCHEVENINGEN De programmakeuze van Herman van Vlid werd bepaald door het algemeen bekende. Hij concerteerde giste| avond in de Nieuwe Kerk en gezien de belangstelling kan wordei vastgesteld, dat zijn spel in Scheveningen inmiddels de aandacïj heeft getrokken. In de gemeenteraadscommissie voor jeugd, sport en recreatie heeft de heer Wiersma (PvdA) gisteren voorgestel dat de gemeente, om dit experiment populair te maken, niet de volksgezondheid als uitgangs punt moet nemen, maar vooral het 'plezierige aspect' naar voren moet brengen. Hij is van mening dat de voorgestelde prijs van 25 per Jaar te hoog is. Een reductie voor 65plussers en kinderen is zeker no dig. Hierin werd hij gesteund door de heer Verduyn Lu-nel (PPR), die zelfs opperde de prijs gelijk te ma ken aan die van het 65plus-pas- poort, te weten zes gulden. Wethou der Vink zei vijfentwintig gulden niet te veel te vinden. Als Hage naars het trim-programma zonder speciaal paspoort zouden afwerken zouden zij vele tientallen guldens méér moeten betalen. Wel zal hij voorstellen voor kinderen en be jaarden de halve prijs te rekenen. Het paspoort is vanaf de datum van aankoop een Jaar geldig. Vol gens de wethouder moet er een groot aantal verkooppunten zijn. De wethouder was het met alle commissieleden eens, dat een drin gende oproep de kopers aanspoort eerst een sportkeuring of een keu ring door de huisarts te laten ver richten. Zeker voor de wat oudere mensen is dat van groot belang. - Als mogelijke trim plaatsen worden genoemd de atletiekbanen aan de Laan van Poot en de Zuidlaren- straat, de Uithof en het zwembad. Beziet men de discografie van Her man van Vliet dan is het niet moeilijk hem muzikaal te plaatsen. Naast eigen bewerkingen van psal men en gezangen en Nederlandse koraalbewerkingen speelt hij op de plaat werken van onder andere Boyce, Guilmant, Lemmens, Mulet, Widor en Reger. Die voorkeur her kende men ook gisteravond met Jan Zwart, Loeillet, Mendelsohn, Smart Guilmant, Widor en de 'co- raalfinale alle roem is uitgesloten' van Feike Asma. Met Van Vliet's uitbundigheid in Zwart had het Van Dam-orgel nog al moeite. De vrees dat hij het in effect ging zoeken nam de concert- gever weg met een stijlvolle en puntgave vertolking van Bach's trio in c-moll. Ondanks bekwame, over het algemeen gave en muzikale in terpretaties van bijvoorbeeld aria en gigue van Loeillet en allegretto van Guilmant riep het spel n iette- i 1 min de vraag op o fzijn muzikaf ontwikkeling niet een sterke leidj man mist. Technisch heeft hij dat onderstreepte ik reeds bij voif ge concerten veel in zijn ma: doch men kreeg de indruk dat I muzikaal niet geheel zeker is de te bewandelen weg. Het virtuose element in de muzi met Widor's stoccata als voorbi is op dit moment meer in zijn lif dan een fuga van Mendelsohf waarbij men zowel de opbouw de rust miste. Het concert werd de band opgenomen, voor een tolker altijd een middel om van leren, zij het dat hij daarbij storende brandweeralarm voor zal moeten nemen. Voor Hen van Vliet geen alarm, doch wellief een moment van bezinning op vraag welke weg hij in de toekom gaat bewandelen. Zijn talent is i bezinning ten volle waarc Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De vestiging van een Konmar-supermarkt aan de Haagse Anemoonstraat is om wonenden een doorn in het oog. Buurtbewoners overwegen mo menteel harde acties te onder nemen om een eind te maken aan de overlast, die door het bedrijf veroorzaakt wordt. De gemeenteraadscommissie voor wijkaangelegenheden, die op dins dag 9 ueptember een bezoek brengt aan de Bomen- n Bloemenbuurt, is van 'het toenemend gavoel van De situptie in de Aremoonstraat is veel omwonenden een doorn in het oog. onbehagen' op de hoogte gesteld. De bewoners overwegen een 'Actie comité Herstel Leefklimaat omge ving Anemoonstraat' in het leven te roepen. Het leefklimaat in de omgeving van het bedrijf is volgens hen voortdurend verslechterd, voor al door geluidshinder, stankoverlast en een enorme verkeersdrukte. De bewoners menen, dat de gemeente Dn Haag moet ingrijpan. Nijpend tekort Tal van andere klachten zijn even eens terechtgekomen op het bureau van wethouder Van Hagen (wijk- contacten). Zo ls erop gewezen, dat de Bomen- en Bloemenbuurt een nijpend tekort aan recreatieruimte (speelgelegenheid, groenvoorzienin gen, een wijkgabouw) heeft. Over je verkeerssituatie in de Bo men- en Bloemenbuurt bestaat nogal wat ontevredenheid. Bewo ners menen dat er veel schort aan de verkeersveiligheid. Zij vinden, dat er in een aantal straten ver keersdrempels aangelegd moeten worden om de snelheid van het verkeer te beperken. Met ddtzelfd doel is voorgesteld In bepaalde straten een maximum-snelheid van 20 kilometer per uur ln te stellen. Het oversteken van het Goudenre genplein, ter hoogte van het Kli mophof. is volgens omwonenden op spitsuren een levensgevaarlijke be zigheid. De huidige toestand van het Goudenregenplein ls niet best, 'een grote rommel', aldus de bewo ners. Zij vragen zich af wat er met het plein zal gaan gebeuren: 'Komt er een plantsoen of komen er par keerplaatsen?' Het werkbezoek van de raadscom missie voor wijkaangelegenheden wordt op 9 september besloten met een openbare bijeenkomst, die om 19.30 uur begint in de aula van het Tweede Vrijz. Chr. Lyceum, Gouds bloemlaan 131. Kleuterbroekje Acryl/nylon. Gebreid, met*/* denim effekt. Gekleurde ceintuur en sierstiksels. Kleuren o.m. marine, bruin en groen. Maten 98t/m 116 Corduroy jongensbroek 100% Katoen. Kleuren: o.m. zwart, bruin en groen. Maten 122 t/m 170. Maat 17019.- maat122 Meisjespantalon 1 Helanca. Twee steekzakken en uitlopende pijpen. Kleuren o.m. zwart, groen en beige. Maten: 122 t/m 170. Maat 17019.- maat 122 Corduroy kleuterbroekje 100% Katoen. Stoer jeansmodel. Kleuren o.m. zwart, bruin en groen. Maten 98 t/m 116

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6