A l^jax met één doelpunt Ineer naar de UEFA-cup Joop Zoetemelk in zetel naar de eindzege Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij 'UI Het zal je lot maar wezen. Nereus-twee zorgt voor het enige succes(je) echts vijfduizend man in sfeerloze Kuip Nicholson topsprinter Frisolploeg naar België ax-Sparta AZ-FC Twente 0-4 Anticlimax in profronde En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. WK in België Daarom dus zelfbediening vandaag. Wereldkampioenschappen in Nottingham: Penningmeester FIDE overleden W/KWARTET WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 SPORT 13 l onze speciale verslaggevers VERDAM Uitgerekend Ajax, de ploeg die na ontelbare relletjes uiteindelijk onder protest aan pgenaamde 'na-competitie' meedeed, heeft zich alsnog geplaatst in het, op 17 september te be ten, UEFA-Cup toernooi. Ajax klopte in de Feyenoord-Kuip een al uitgeschakeld en daardoor >os Sparta, dat letterlijk niets deed om het Rotterdams publiek aan zich te binden. Door doel- |en van Geels (3 maal), Meyer en Steffenhagen won Ajax met 50, waarmee voldoende over (edstrijd is gezegd: Ajax 'kréég' die winst. haalde echter pas opgelucht l toen achteraf bleek dat FC |te tegen AZ'67 niet verder dan ,was gekomen en het beslissende op het nippertje overbodig was tden. Voor Ajax en de KNVB is rbitragezaak zaterdag in Bern der geval niet meer dan een ipe zaak. TERDAM Als ooit bewe- is dat al het geharrewar deze 'na-competitie' het publiek op ondubbelzin- wijze heeft afgeschrokken, gebeurde dat wel bij het tussen Ajax en Sparta. Voor betekende het treffen een e kans op deelname aan nternationale voetbal, ter- g orjBparta, juist tegen Ajax, de e presentaties van de laat- eken wenste voort te zetten, die wedstrijd was de Kuip zo'n 5000 toeschouwers ge- Een financiële strop voor iviurfbetrokkenen. :htbi die sinistere omstandigheden en Ajax en Sparta een toch onbelangrijke strijd. Zonder - ambiance, zonder haast, zelfs GooQgeiuid 0p de tribune. Deson- v/as het begin van Ajax onderend. Krol lanceerde, nog ;en speelhelft, zichzelf, spurtte van Esdonk op afstand en te vidaama alle tijd om een voor- it te denken'. Die kwam, exact i h it hoofd van Ruud Geels, die inderd door bewaker Dries beheerst langs Sparta's in- -doelman Joop Mom (Pim urg is geschorst) wist in te 1—0. 299 fplai irt daarop sloeg zelfs de vlam sven in de Kuip. Eerst miste Meyer een unieke kans voor kort daarop deed Arne Sklp- an de andere kant hetzelfde, een minuut later lukte het in samenwerking met Van [Sparta's buitenspelval, althans scheidsrechter Korver, te len; doch toen wist Meutstege nippertje een snelle tweede H^oal te voorkomen. Hrkelijk was, dat Ajax in de ip volgende fase niet de rust [om het spel naar eigen hand iten- Maar- 20 vroegen de ver- toekijkenden zich af, waar is g?Pax gebleven dat ooit via rus- Itgekiend voetbal bleef loeren jansen en kansjes? Waar is Mühren, ooit een midden- ateeg? Waarom is de toch zo >lj Ajax gestarte Geert Meijer ";t tot een uiterst bedenkelijk waarom is het bij René gebleven bij één goede wed- Dit soort vragen kon Ajax ilijven stellen, ook al bleek de [t van Sparta - klaarblijkelijk de wedstrijd geïnteresseerd elijks voor een echte wed- toereikend, en kwam Ajax kinderlijk eenvoudig aan 20. Notten zette, na een klein °pg«fiur, de bal voor. Geels kopte, f. Be ongehinderd, de bal over de ir. If opgestelde Mom, raakte lee de kruising van paal en arna Geert Meijer simpeltjes ist te scoren. lijk bleek hoe moeilijk Sparta It seizoen gaat krijgen. In de met Ajax (normale competl- (n FC Twente (na-competitie) le pioeg zich gigantisch opge- Nu ontbeerde het kracht en Ing. 'Houden we dit 34 wed- vol?' zo vroeg Sparta's in Doesburg zich al direct na 'ee al genoemde duels af, en •ees werd bewaarheid. Sparta, £it juist door Doesburg's ont- Gotn, was vooral in dit opzicht )r.jrgiet, had op het middenveld igezicht en miste de spits van a 74Jiijk kaliber. Daardoor kon 'zonder tot enig niveau te ko- telkens weer tot Voorman senJrlngen - en na een foutje van jtege, kwam Notten vrij en reels, alweer met het hoofd. I0 zorgen - een afgang voor was niet meer te vermijden. i een wonder dat na zo'n ont- inde, alles beslissende eerste de wedstrijd na de pauze de- ef tot een farce werd? Sparta anlfle wel, doch kon niet en Ajax ijdieel hautain alsof het die voor- ig van 30 door magistraal «al had gekregen. Zo kabbelde K luel voort, een pure antl-recla- oor het voetbal, een verbijste- Ischrille tegenstelling met, bij- ze*eeld, de competitiewedstrijd b Telstar en FC Den Haag, af- djen zondag. tend was de vierde goal die 'kreeg'. Na een ogenschijnlijk teloos af te stoppen aanval. Serde bijna ledereen in Sparta's -isie, waarna de bal heel droog de voeten van de aanstormen- jno Steffenhagen rolde, die van 15 meter hard raak schoot. 1 liet ver daarna sloeg een pass alweer een levensgroot |Bn de Rotterdamse verdediging. b pikte de bal op. liep langs lch Eindstand van de na-competitie Ajax 3 2 0 1 4 7—2 FC Twente 3 2 0 1 4 6—2 AZ'67 3 1 1 1 3 3—6 Sparta 3 0 1 2 1 2—8 Mom en scoorde toen 50. Ajax had zijn plaats in het inter nationale voetbal toch 'gekregen'. CEES JANSMA EINDHOVEN Guy Defaix, de manager van FC Twente, mocht de teleurstelling als eer ste slikken. Drie minuten voor het einde van het laatste duel in de na-competitie van de ere divisie tegen AZ'67 met als inzet een plaats in het UEFA-Cup toernooi, hoorde een tussen reservebank en PSV-secretariaat pendelende Defaix via de radio dat Ajax met 50 van Sparta had ge wonnen. Zijn FC Twente was in het bijna lege Phlips Sport park op 40 blijven steken: één goal te weinig om met Ajax een beslissingswedstrijd te spe len. FC Twente reikte tegen AZ'67 tot een sensationele tweede helft, nadat de rust met 00 was ingegaan. Met de komst van Eddy Achterberg in de tweede helft veranderde alles. Twee goals van Achterberg zelf en nog eens twee Van der Val en Bos brachten FC Twente plotseling op een 4—0 voorsprong. Een marge, die uiteindelijk toch niet genoeg was. En dat alles na een eerste helft, waarin AZ'67 veruit de beste ploeg was geweest. AZ '67, de naar Europees voetbal hunkerende Alkmaarse formatie, moest ook gisteravond zonder linksbuiten Bert van Marwijk aan treden, de van Go Ahead gekomen international kampt nog steeds met een knieblessure. Zijn plaats op de vleugel werd ingenomen door mid denvelder Nygaard, waardoor het middenrif uit het trio Hovenkamp- Wildbret-Suurendonk bestond. Het gretige AZ'67 dat de laatste na- competitle-ronde met 1 punt voor sprong op FC Twente en Ajax be gon, had in het begin duidelijk het beste ven het spel. Dat overwicht werd mede mogelijk gemaakt door een slordig spelende Twentse af weer. Vooral Epl Drost vergiste zich enkele malen nadrukkelijk. Die nonchalance en de goede opbouw van AZ '67. veelal via Hugo Hoven- kamp, leidde binnen een half uur tot .betrekkelijk goede kansen voor Hovenkamp, Kist (driemaal) en Suurendonk, die evenwel allen op opmerkelijke wijze werden ver prutst. FC Twente, opererend zonder Theo Pahlplatz (Ab Gritter nam zijn plaats in, kon er in de eerste helft niet veel meer dan zegge en schrij ve twee doelgerichte schoten van Kick van der Vall en Jan Jeuring tegenover stellen. Twente's aan voer stokte op het middenveld, waar de goed gestarte Frans Thijs- sen allengs door Hugo Hovenkamp werd overvleugeld. Daarnaast viel de dubbele tweestrijd Miihren- Wildbret en Suurendonk-Van der Vall zeker ook niet in Twente's voordeel uit. AZ '67 was kort voor de pauze nog twee keer dicht bij een goal. Eerst kopte Theo Vonk de bal uit een vrije trap van Joop Wildbret tegen de paal en vervolgens mikte Bobby Vosmaer met het hoofd uit vrije positie een meter te hoog. Gezien al die Alkmaarse wapenfei ten. vielen de zaken voor AZ'67 kort na rust dan ook wel zeer onvoordelig uit, toen FC Twente plotseling wél uithaalde. Tot 4 maal toe en binnen 20. minuten. Eddy Achterberg was dus de grote man in de voor AZ'67 zo droevige scene. Achterberg stond als vervanger van Ab Gritter nog geen drie minuten op het gras, toen hij een fout van Henk van Rijnsoever afstrafte: 0 1. De Keu was 4 minuten later ten zeerste betrokken bij de opbouw voor de tweede goal. Samen met Frans Thijssen stelde hij Kick van der Vall in staat de tweede goal binnen te schieten: 02. En vervolgens accentueerde de in het Twentse land nog immer zeer populaire Achterberg zijn hoogst opmerkelijk aanwezigheid middels het derde doelpunt. Jaap Bos zag een schop voorlangs gaan en een gretig toehappende Achterberg sco ren: 03. Nog was het niet genoeg, want ook in het vierde doelpunt had Achter berg een aandeel. De invaller ont futselde een liggende Vooljs de bal, waarna hij Juist buiten het straf schopgebied een vrije trap forceer de. Uit die free-kick van Arnold Mühren kopte Jaap Bos ongehin derd raak: 04. En toen was het voor TC Twente een kwestie van afwachten. In Eindhoven was het bij rust toen het dus nog 00 stond bekend, dat Ajax tegen Sparta met 3—0 voorstond. Toen FC Twente plotse ling zo sensationeel te werk ging, moest de beslissing via het doelsal do van Ajax en FC Twente vallen. Vóór de laatste ronde was dat van beide teams precies gelijk: 22. De spanning was te snijden, die ten einde kwam, toen FC Twente met 4—0 finishte en vervolgens nog op het veld uit een kille luidspreker te horen kreeg, dat er precies één goal te weinig was gescoord om naast Ajax te komen MATTY VERKAMMAN Met een harde kopstoot brengt Geels Ajax op 10. Visser van Sparta kan er niet bij. Van onze sportcorrespondent SIMPELVELD Het bergkriterium in Simpelveld, waarmee de proftour door Nederland werd besloten, is een grote anti-climax geworden. Volkomen passief en plichtmatig reden de renners in gesloten formatie de twintig rondjes van viereneenhalve kilometer. De 15.000 toeschouwers die naar Zuid-Limburg waren gekomen, waren zeer teleurgesteld. De renners hebben de wielersport hier mee geen goede dienst bewezen. Slechts twee renners begrepen waarvoor de massa opgekomen was. Dat waren de Spanjaarden Oliva en Perurena. De eerste reed 72 kilome ter lang met een voorsprong, schommelend tussen de 30 en 40 seconden, voor de groep uit. Wan neer er ook maar één tegenaanval zou ondernomen zijn, dan was hij waarschijnlijk direct weer ingelo pen. Toen hij eenmaal was achter haald, zeilde hij meteen diep in de achterhoede. De laatste werd met de etappezege beloond. Dit was Pe rurena, de kampioen van Spanje. Hij sprong 10 kilometer voor het einde uit de compacte groep en pakte 17 seconden. Ook de ploeglei- Advertentie) ders waren het met hun renners over het algemeen niet eens. Peter Post bijvoorbeeld toonde zich zeer verbolgen over de houding van de coureurs en noemde het geheel een belachelijke vertoning. Dat ook het publiek het optreden van de renners laakbaar vond be wees de uitlating van 2 supporters die helemaal uit de kop van Noord- Holland waren gekomen om deze apotheose van een overigens wel geslaagde ronde mee te maken. Zij hadden het plan vanuit Limburg door te reizen naar het wereldkam pioenschap in België, maar na Sim pelveld hebben zij de buik vol van de wielrennerij. Zij keerden dezelf de avond nog naar huis terug. In het peloton huisde ook de uit eindelijke rondewinnaar Joop Zoe temelk. Ook Zoetemelk, toch bij zonder populair, verzuimde van de gelegenheid gebruik te maken te laten zien dat hij en niemand an ders de sterkste in deze ronde was. Het parcours leek immers op het lijf van Zoetemelk geschreven te zijn. De bijzonder zware Hulsberg, een klim met een stijgingspercentage van 12 procent en een lengte van 1300 meter kwam maar liefst 20 keer in het het criterium voor. De oranjetruidrager liet zich in een zetel naar de eindstreep brengen, dit te midden van zijn ploegmaten, die er voor waakten dat hun kop man niets meer kon overkomen. Ook de renners van Peter Post bleven massief toekijken. Thurau. de Jonge Duitser, waarvan werd verwacht, dat hij zich nog niet bij zijn nederlaag, (hij stond binnen de minuut geklasseerd) zou neer leggen. ondernam helmaal niets. Frans Verbeeck, de sterke Belg, was ogenschijnlijk tevreden met zijn groene trui, ook hij deed niets om Zoetemelk uit de trui te rijden. Het comité Prof tour door Nederland zal geen juridische stappen onder nemen tegen Ton Vissers, die het vlak voor de start liet afweten en zijn contractuele verplichtingen niet is nagekomen. UITSLAG LAATSTE ETAPPE: 1. Perurena (Sp) 90 kilometer ln 2 uur, 38 minuten en 27 seconden (met bon. 2.38.12). 2. W. Peeters (Belg) 2.38.57 (met bon. 2.38.47), 3. Chalmet (Pr.) z.t. (met bon. 2.38.52). 4. L. Peetere (Belg.) z.t.. 5. Jacobs (Belg.) 2.39.03, 6. P. van Katwijk (Ned.) z.t.. 7. Karstens (Ned.)/ z.t., 8. Ver beeck (Ned.) z.t., 9. Raas (Ned.) z.t., 10. Priem (Ned.) z.t.. 11. Vlanen (Ned.) z.t. EINDKLASSEMENT: 1. Zoetemelk 23.00,35 2. Verbeeck op 33 sec., 3. Vlanen op 53 sec., 4. Thurau op .58 sec.. 5. Karstens op 1.28 min., 6. Priem op 1.38. 7. Tabak z.t., 8. Bal z.t., 9. Opdebeeck z.t., 10. Kuiper op 2.35, 11. P. van Katwijk op 3.3£, 12. Pronk z.t., 13. Den Hertog op 4.18, 14. Jacobs op 5.01. 15. MlnUkiewlcz op 6.58. Van een speciale verslaggever ROCOURT De wereldkampioen schappen op de wielerbaan bij Luik zijn dinsdag afgesloten. De aan dacht wordt nu verlegd naar de wegkampioenschappen, die zondag de aandacht gaan opeisen. De Au straliër John Nichoison werd we reldkampioen bij de beroepssprin- ters. Er waren drie britten nodig, om de Deen Peder Pedersen defini tief naar de tweede plaats te ver wijzen. Nicholson had al in de eerste rit toegeslagen, maar hij werd wegens onreglementair rijden naar de tweede plaats verwezen. Hij won echter de tweede rit en de belle, die de beslissing bracht. De Japan ner Abe verwierf de bronzen me daille ten koste van de Australiër Clarke. Ook hier waren drie ritten nodig voor de beslissing. De Westduitsers prolongeerden de wereldtitel ploegachtervolging ama teurs. Het viertal Schumacher. Vonhof, Braun en Lutz won met minimlem verschil van de Russi sche poursuite-ploeg. De tijden in de finaie waren 4 39.69 voor de winnaars en 4.39.98 voor de Russen. In de strijd om de derde plaats versloeg Oostduitsland Italië. Tij den: 4.41.55 en 4.43.19. Van onze sportcorrespodent SIMPELVELD Frisoldirecteur Ni co de Vries gaat met zijn wieler ploeg naar België. Na de Neder landse profronde maakte hij offi cieel bekend, dat hij volgend jaar een Belgische licentie gaat aanvra gen. Fedor den Hertog en Cees Priem zijn de enige renners, die zeker zijn van een plaats bij de nieuwe formatie. Ook de Australiër Don Allan rekent op een plaats, maar weet het nog niet zeker. Hij was dinsdag optimistisch en verwachtte, dat zijn broer David ook bij de nieuwe ploeg zou worden ondergebracht. De coureurs Piet van Katwijk. Ne derlands kampioen Hennie Kuiper, Theo Smit en Albert Huizebosch waren niet zo pessimistisch over hun toekon st. Ze dachten stuk voor stuk toch wel vrij snel een nieuwe werkgever te kunnen vin den, al vonden ze het feit, dat ze de opheffing van hun equipe door hun werkgever van de buitenwacht moesten horen wel een vreemde Nico de Vries verklaarde, dat de Belgische Frisol-ploeg geleid gaat worden door Edgar de Maere. Hij ontkende, dat zijn besluit was inge geven door de weigering van de KNWU om door hem voorgestelde veranderingen door te voeren, maar hij erkende, dat hij de aanpak bij de KNWU te amateuristisch vond. De reden is gelukkig eenvoudig. Ans, het kofficmcisjc, speelde in de Staatsloterij.En won een prijs.En is daar om vandaag 'n dagje winkelen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2Vz op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de tv. en in dc kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Vlfanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste J maandag van de maand cn duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotuummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kimt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle Informatie: 070 - 653955. Van een speciale verslaggever NOTTINGHAM Jan van der Horst en Willem Boesschoten hebben voor het enige Neder landse succes gezorgd bij de dinsdag in het Engelse Notting ham onder ideale weersomstan digheden begonnen wereldkam pioenschappen roeien voor de heren. De twee zonder stuur man van Nereus werd in de derde serie tweede achter de Finse concurrentie. Van der Horst en Boeschoten na men direct de leiding, maar na 1250 meter kwamen de Finnen op en de beide Amsterdamse studenten zagen geen kans de achterstand goed te maken. Finlands Ahonen en Hanska finishten ln 7.20.14. De Nederlandse twee zonder stuurman had 7.21.93 nodig. Op duidelijke af stand volgden dan nog de Verenig de Staten. West-Dultsland en Spanje. De Duitsers raakten de rechte lijn kwijt en kwamen zelfs in de baan van Nereus. zonder hun boot te hinderen. Daarvoor was de voor sprong intussen te groot. Bij de vier zonder stuurman slaag de de Nereus-Nautilus-comblnatie (Huib van Drooge, Hans v. d. Pol, Jeroen Vervoort en Ronald Ver voort) er niet ln direct naar de halve finale door te dringen. De Nederlandse boot voer in de tweede serie als derde door de finish, ach ter Roemenië en Groot-Brlttannlë. Via de herkansingen komen ze nog eens aan bod. BIJ de achten belande de Neder landse ploeg ln de achterhoede. De tijd van onze landgenoten 6.12.93 was de magerste uit de beide series. De winnende Russen maakten 5.50.01 en Nieuw Zeeland, dat de andere serie won 5.50.52. Vier met stuurman: Eerste serie: 1. Rus land 6.35.95. 2. Oostduitsland 6.40.80, 3. Westdultsland 6.41.57. Tweede serie: 1. gen naar herkansing. Double scull: Eerste serie: Italië 6.53.19, 2. Bulgarije 6.53.63. 3. Rusland 6.57.31. Tweede serie: 1. Oostduitsland 6.53.06, 2. Westdultsland 6.55.84. 3. Frankrijk 6.59.26. Derde serie: 1. Noorwegen 6.50.57, 2. Tajechoslowaklje 6.52.48. 3. België 7.03.98. Deze ploegen geplaatst voor halve finale. Skiff: Eerste serie: 1. Drea (Ier) 7.37.83, 2. Winter (Odl) 7.38 62. 3. Wolf (Ooe- tenr.) 7 49 28. Tweede serie: 1. Kolbe (Wdl) 7.43.91. 2. Dletz (VS) 7.48.74. 3. Svensson (Zwe) 7.52.41. Derde serie: 1. Ibarra (Arg.) 7.36.19. 2. Karpplnen (Fin) 7.38.63. 3. Dovgan (Rus) 7.41.20. Twee zonder stuurman: Eerste serie: 1. Oostduitsland 7.11.35. 2. Tsjechoslowaklje 7.17.61. 3. Bulgarije 7.18.73. Tweede serie: 1. Polen 7.19.41, 2. Canada 7.22.33, 3. Joegoslavië 7.22.96. Derde serie: 1. Fin land 7.20.14, 2. Nederland (Van der Horet-Boeschoten) 7.21.93, 3. Ver. Staten 7.23.93. Achten: Eerete ronde: 1. Rusland 5.50.01, 2. Australië 5.47.35. 3. Oostduitsland 5.59.71. Nederland werd zesde en laatste ln 6.12 93. Tweede serie: 1. Nieuw Zeeland 5.50.52, 2 Tsjechoslowaklje 5.56.72, 3. Ver. Staten 5.58.57. Winnaars naar finale. Re6b herkansing. Vier zonder stuurman: Eerste serie: 1. Oostduitsland 6.37.12, 2. Tsjechoslowaklje 6.47.32, 3. Ver. Staten 6.50.53. Tweede serie: 1. Roemenië 6.40.82, 2. Groot-Brlt tannlë 6.49 46, 3. Nederland 6.51.57. Derde serie: 1. Rusland 6.37.01, 2. Frankrijk 6.42.47, 3. Zwitserland 6.43.83. De win naars gaan naar halve finale. Rest naar herkansingen. Dubbel vier: Eerste serie: 1. Tsjechoslo waklje 6 13 81. 2. Bulgarije 6.20.84. 3. Groot-Brlttannlë 6.23.86. Tweede serie: 1. Oostduitsland 6.09 84. 2. Rusland 6.14.93, 3 Frankrijk 6.20 10. Derde serie: 1. Nteuw-Zeeland 6.20 93. 2. Polen 6.23.10, 3, Westdultsland 6.27.75. Eerste drie naa finale. Overige ploegen herkansing. BERGEN De heer P. Smit (58), penningmeester van de wereld schaakbond (FIDE) is te Bergen aan een hartverlamming overleden. De heer Smit was onder meer ook erevoorzitter van de schaakvereni ging VAS/ASC uit Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13