'We worden doodgeknepen door het grote geheel' dichtbij I Minderheden ook in ons eigen land Filtersigaret meestal niet veel schadelozer dan normale sigaret mentaar Pieter Wijbenga: Friesland is volstrekt uniek fenadering (1) ^nadering (2) madering (3) Zomerritme terug weerrapporten 19 Strandverwachting 'paspoort' en de kaartenbak ouderwets zoon wraak V/KWARTET DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND - ...Jidertekening van het akkoord Jelsinki aan het eind van de (Conferentie voor Europese vei- en samenwerking) heeft de jkheid van toenadering tussen rrrmj. losten en het Westen' vergroot. icument is voor beide zijden een iging van de status quo (de nde situatie in Europa) en het rerplichtingen op, waarvan het akomen ongeloofwaardigheid in r 2nd werkt. ikkoord heeft echter evenmin ,pei lering gebracht in wat men wel iter de 'sociale status quo'. Voor de m t-Unie bestaat deze niet en blijft ïddoel: 'de overwinning van het !€d sme op wereldschaal'. De 'wet- jakheden van de geschiedenis' zou- 'nglr toe leiden dat de krachtsver- no^igen zich 'ten gunste van het sme moeten veranderen'. is Moskou bieden ontspanning t t reedzame coëxistentie 'generlei ie voor een sociale status quo'. aat er van uit dat de 'objectieve ckeling verder gaat in de rich- het socialisme'. In een inter- met het Westduitse weekblad liegel heeft de Sowjet-geleerde Woslenski (specialist voor :n betreffende de coëxistentie Duitse kwestie) over dit alles ijfel laten bestaan, iki vindt het vanzelfsprekend |ce stap op weg naar de., verdere ikeling van het wereldrevolutio- Ö.fjjproces, met als einddoel socialis ts^) communisme op wereldschaal, gesteund'. Dit niet als lippen- *1], maar 'omdat zulks daadwerke- ^jfoortvloeit uit de ideologie en !^_)fsprekeT ook de belangen van Jcialistische staten'. éwjet-specïalist maakte deze op- *jig naar aanleiding van de vraag Sowjet-Unie zich na onderteke- i*wan het akkoord van Helsinki 4föel kan veroorloven om het snel macht brengen van de commu- in Portugal of Italië te begun- Woslenski voegde aan zijn op- ig toe dat 'vreedzame coëxisten- dan mogelijk'zal zijn, als men leide kanten heel nuchter de ijkheden van ontspanning en kentie begrijpt', pn er naar zijn mening geen van zijn dat het akkoord van iki als een eerste stap wordt ^iuwd naar een zogeneomde con- (het samenkomen in één 'Dat is nu eenmaal het stand jan de Sowjet-Unie en 'de ande- jialistische landen'. Het zou vol- SVoslenski verkeerd zijn, vast te ki aan de illusies betreffende een gentie. |n alle twijfel een eind te maken Je Sowjet-geleerde dat 'wat de Stische staten betreft, tot het (>e van de vreedzame coëxisten- hoort dat deze... zich niet uit- itot het gebied van de ideologie |k) niet op dat van de nationale tiale bevrijdingsstrijd'. Zulks in Drd op de vraag, of het overeen- met de principes van Helsinki, in NAVO-staat zich 'naar het gme ontwikkelt en daarbij de i titeit van het socialistische kamp nndt*. rtag^as dunkt ons de moeite waard, und pt weer te geven wat een Sow- {kundige, die geacht mag worden jiciële opvattingen van de Sow- ie te vertolken, zonder omwegen Je betekenis van de 'verklaring jelsinki' te zeggen heeft. Uit zijn en blijkt zonneklaar dat men j de westelijke landen onder de msefe omstandigheden nog geen illu- ieft te maken over de mogelijk- van een werkelijke toenadering, lit laatste wil niet gezegd zijn In naar elkaar toe groeien door jding van de Sowjet-Unie onmo- is. Met name van de ontwikke- in dit land en in de andere van het Warschaupact (de Oost- 6e tegenhanger van de NAVO [hangen, of het toch tot een Jgentie van beide systemen zal Het ij de vraag of de leiders Kremlin deze ontwikkelingen in duur in de hand kunnen I gang van zaken ze*, onlangs de belangrijkste dissidenten is Msdenkenden) in de Sowjet Unie, op Medwedew, schrijver van het ledeóver Stalin 'Laat de geschiedenis iigdeen': 'Naai- mijn mening kan de jaclt in de Sowjet Unie worden nogjerd door marxisten, die er geen n datische opvattingen op na hou- Is odnaar in staat zijn een nieuw is al (of beeld) van het socialisme te 'an Jen'. onrledew gelooft dat de Sowjet-Unie t in haar huidige kader geliberali- niniskan worden: 'Het regime in het Staatou grondig veranderen, terwijl dattcialistische systeem gehandhaafd igelnforden'. Van belang is tenslotte algeéigens Medwedew 'alleen wester- te blicaties en politici' de autoritei- •inigt" toe kunnen brengen, een ge- hierover mogelijk te maken, ligt een belangrijke taak voor tne, die in dit opzicht iets kun- ben. Je hoort er weer meer van de laatste tijd: de etnologische (volkenkundige) minderheden. Basken roeren zich in Spanje in een gewelddadige sfeer. Schotten vechten voor een eigen natio naal bestaan. Vlamingen gaan weer regelmatig tekeer tegen het verfranste Brussel. In eigen land zijn er ook minderheden die op spelen. De Friezen kennen sinds enkele jaren hun eigen Frysk Nasjonale Partij. Groningen wil niet onderdoen, maar de Grönneger Bond heeft het bij de verkiezingen tot nu toe toch dik moeten afleggen. Je hoort soms boude uitspraken. We hebben een Fries en een Groninger die zich hieraan kort geleden 'schuldig' maakten ge vraagd wat hen beweegt. Van daag een gesprek met de Fries Pieter Wijbenga, die onlangs de pers haalde met een uitspraak te gen staatssecretaris W. Meijer (CRM)'Men ziet de Friezen als tweederangs burgers'. In een volgend artikel een ge sprek met drs. Harm Meijer, voorzitter van de Grönneger Bond, die vond dat de voor schriften van de PTT 'nazi-ach- tig' aandoen omdat de aandui ding in het Gronings van 'Aal- gemain veurzitter' van de Grönneger Bond niet in het te lefoonboek mocht. door Jan Sloothaak LEEUWARDEN 'Wij worden doodgeknepen door 't grote ge heel". Pieter Wijbenga zegt het met overtuiging. Wijbenga, leraar, ex-chef redacteur van het Friesch Dagblad en ARP-lid van de Friese provinciale staten, gelooft dat een 'gaaf en gezond leven zich ontplooit naar eigen aard en karakter". Die ontplooiing uit zich ook in een eigen vorm van het gemeenschapsleven. 'Er wordt veel gepraat over de rechten van de mehs, maar die zijn vaak individueel bepaald. Toch worden de etnologische minderhe den over de kop gezien. Ze willen ze niet zien.' De grote angst die bij de Europese minderheden leeft is die van de gelijkschakeling. Het nazidom hield voor hen een extra bedreiging in omdat zij moesten ondergaan in 'Een rijk met één Führer.' 'Bij sommigen zit er misschien ook een zekere nostalgie (heimwee) bij, maar de onderstroom is er één van angst voor de technologie en bu reaucratie.' We kennen wel zegt Wijbenga een verdrag tegen de genocide (uit moorden van volkeren), maar niet tegen culturele genocide. 'Geef de Basken in Spanje een stukje cultu rele zelfstandigheid en het Baski- sche probleem is uit de wereld ge holpen. Daar sluit ik bij aan. Men kan wel zeggen dat iedereen dezelf de rechten heeft, maar het gaat om meer. Dat openbaart zich in de vormgeving. De kleinste levensge meenschap is het huwelijk. Voor de statistieken zijn alle huwelijken ge lijk, maar in de praktijk van het leven is geen enkel huwelijk gelijk.' Zo is ook geen enkele provincie gelijk. Friesland onderscheidt zich alleen al door de taal, maar ook op andere gebieden. 'Het verzet in Friesland tegen de nazi's onder scheidde zich zeker op tien punten van de rest van Nederland', zegt de man die twee boeken over dat ver zet op zijn naam heeft staan en met het laatste deel bezig is. Hij wijst er op dat er 'nergens zoiets is als de Fryske Akademie'. Waar vind je zo'n samenwerking tussen geleerden en gewone men sen? Vrijwel alle 427 wetenschap pelijke werken zijn tot stand geko men doordat de 'doodeenvoudige sneuper die vaak het basismate riaal aandraagt samenwerkt met professoren, doctoren en doctoran dussen. En dan te bedenken, zegt Wijbenga, dat de Fryske Akademie twaalf jaar lang geen verhoging van de subsidie kon krijgen. 'De Akademie viel nergens onder omdat er geen andere, vergelijkbare, was en daarom moest ze maar worden bevroren. Maar buitenlanders die hier komen zijn jaloers omdat de wetenschap niet los is gemaakt van het gewone volk.' Hij vervolgt fel: 'En dan zijn er halfwijze studenten tegenwoordig, die menen dat de geschiedenis begon, toen zij hun mond open deden. Die denken dat zij de leiders worden. Bewaar me.' Pieter Wijbenga: Ons Fries zjjn komt niet tot ontplooiing. Altijd geweest Overigens gelooft Wijbenga niet dat de minderheden de laatste tijd weer méér opspelen. 'Ze zijn er altijd geweest.' Wijbenga behoort zelf tot de oprichters van een Fe deratie van Europese .Minderheden, waarvan hij (na de tweede werel doorlog) de eerste voorzitter van de Friese afdeling was. Minderheden hebben recht op een eigen leven en dat kan alleen gerealiseerd worden door decentralisatie van het be stuur. 'Zwitserland met zijn kan tons en Amerika met zijn federale opbouw zijn niet minder sterk.' Wijbenga heeft niet zoveel fiductie in een betere spreiding van de macht door de bestuurlijke herin deling met mini-provincies in Ne derland twaarbij Friesland dan wel intact blijft). 'Ik hoop het natuur lijk. Daar heb ik voor gevochten. Maar ik moet nog zien dat Den Haag macht wérkelijke macht afstaat.' Geen confectlepakjes Het verstrekken van extra midde len door de centrale regering ten behoeve van de Friese cultuur, kun je aldus een strijdvaardige Wij benga niet. beschouwen als een oneerlijk doceurtje dat aan de neus van andere provincies voorbij gaan. 'Sommige provincies hoeven geen zeedijken te onderhouden, andere wel. Mag zo'n provincie dan wat meer geld hebben? Zo heeft de éne provincie andere unieke dingen dan de rest van de provincies, bij voorbeeld een eigen cultuur. De cultuur van Friesland is volstrekt uniek, met een eigen taal die aan sommige universiteiten wordt gedo- ceert. Dat unieke geeft recht op een aparte behandeling. Elf provin cies hoeven geen elf confectiepak- jes aan. Ons Fries-zijn komt niet tot ontplooiing. Nationale gelijk schakeling maakt dat we ons als mens niet kunnen ontplooien. Dan worden we in feite tweederangs burgers..' DEN HAAG De roker van een filtersigaret krijgt in het alge meen minder schadelijke stoffen binnen dan wie een sigaret zonder filter rookt, maar het scheelt vaak erg weinig. Uit het jongste onderzoek van de Consumentenbond naar teer en nicotine in dertig merken blijkt bijvoorbeeld dat een Benson Hedges (met filter) 22 milligram teer en 1,3 milligram nicotine produ ceert, een Camel Filter 23 respectievelijk 1,2 mg. Dat zijn waarden die maar nauwe lijks onderdoen voor de koplopers onder de filterloze sigaretten: Gol den Fiction (26 en 1.3 mg), Cabal- lero (24 en 1.2 mg). Camel (24 en 1.5 mg), Lexington (24 en 1.2 mg). Pall Mali Export (24 en 0.9 mg). De laagste gehalten werden aange troffen bij de ook als zodanig aan geprezen Roxy Dual en Kelly Hal- varet (beide 11 mg teer en 0.4 mg nicotine). In Amerika, noteert de Consumentenbond, heeft de regel matige publicatie van gevonden ge haltes al geleid tot de produktie van enkele merken met maar 1 mg teer en 0.1 mg nicotine, aanzienlijk lagei dus dan de 'schoonste' Neder landse sigaretten. De bond vindt dan ook dat teer- en nicotinegenal- te (én een algemene waarschuwing tegen het roken) verplicht op de pakjes vermeld moeten worden. Zoals bekend heeft de overheid TNO opdracht gegeven, de gehalten in alle sigarettenmerken te meten zodat die daarna officieel kunnen worden gepubliceerd. Overigens wordt er de laatste tijd internatio naal op aangedrongen, ook de ge produceerde hoeveelheid giftig koolmonoxide van sigaretten in zulke metingen te betrekken. Dit gas wordt ernstig verdacht bij een rol bij het ontstaan van met name hart- en vaatziekten Juist sigaret ten met extreem weinig teer en nicotine, blijken nog wel eens ex tra veel koolmonoxide te produce ren, aldus een recent Westduits on derzoek. Van onze weerkundige medewerker Een abonnee in Haarlem deed za terdag een zeer bijzondere waarne ming. Hij volgde vanaf het strand tussen IJmuiden en Bloemendaal de ontwikkeling van een hoos bo ven zee, van de geboorte tot het moment van oplossen. De afstand tot het verschijnsel was naar schatting vier kilometer. Eerst vormde zich een zwart wolkje, waaruit een slurfje zo dun als een potlood zakte. Eenmaal het zeeop pervlak rakend zoog het zich vol water en verbreedde zich. Duidelijk konden snelle bewegingen als van een wormwiel worden waargenomen. De hoos ontketende enorme water fonteinen. Na 10 minuten was hij opgelost. Uit het Westland kwamen later nog berichten over grote schade door een windhoos. Haarlem kreeg een enorme regenbui. In principe is er geen verschil tussen een wind- en een waterhoos, alleen zuigt de eerste stof, hout, stenen en andere losse zaken op. Op 17 au gustus 1953 zag een aantal inwo ners van het Friese Makkum boven het IJsselmeer binnen anderhalf uur tijd op z'n minst 18 waterho zen, die elkaar met tussenruimten van enkele minuten opvolgden. Evenals ditmaal was er ook toen in de atmosfeer enige onstabiliteit. Een van de voorwaarden voor het ontstaan van dit type hozen is een niet te sterke wind. Het weer was ook gisteren nog niet overal pur sang zomers: een noor delijk windje hield het vrij koel en er vielen nog enkele buien, sommi ge aanvankelijk met onweer. Dat was onder meer zo in Hoogeveen, waar na afloop 6 mm werd afge tapt. Toch ziet het er nu allemaal heel gezond uit met de luchtdruk- verdeling. Het Azoren-hogedrukge- bied van 1027 millibar verbindt zich via een zich versterkende brug via de Britse eilanden met een Weerraporten van gisteravond 7 uur, ximum temperatuur en neerslag. Amsterdam licht bewolkt 20 0.6 De Bilt onbewolkt 20 0 Deelen licht bewolkt 21 0.3 Eelde onbewolkt 21 0 Eindhoven licht bewolkt 20 0 Den Helder half bewolkt 19 0 Luchth. Rtd licht bewolkt 20 0 Twente zwaar bewolkt 20 0.1 Vllsslngen onbewolkt 19 0 Zd, Limburg half bewolkt 19 0.1 Aberdeen geheel bewolkt 18 0 Athene onbewolkt 28 0 Barcelona zwaarbewolkt 26 0 Berlijn regen 16 1 Bordeaux onbewolkt 24 0 Brussel licht bewolkt 20 6 Frankfort licht bewolkt 5 Genève regenbul 19 0.1 Hels'nkl half bewolkt 19 7 Innsbruck regen 13 1 Kopenhagen licht bewolkt 19 0 Locflrno geheel bewolkt 22 0 Londen onbewolkt 24 0 Luxemburg llchtbewolkt 19 0 Madrid zwaarbewolkt 30 0 Malaga licht bewolkt 27 0 Mallorac half bewolkt 28 0 Mtlnchen regen 12 18 Nice weerlicht 25 0 Oslo licht bewolkt 22 0 Parijs llchtbewolkt 22 3 Rome geheel bewolkt 21 3 Split zwaarbewolkt 23 0 Stockholm halfbewolkt 22 0 Wenen zwaarbewolkt 17 4 Züurlch regen 16 1 Casa Blanca onbewolkt 29 O ander maximum van 1025 millibar boven Noord-Europa en dat bete kent een nieuw fundament voor het zomerweer. Hogere temperatu ren zijn alzo in het verschiet. En geland doet nu ook weer mee. want een IJslandse stormdepressie kan niet veel meer uitrichten dan wat meer bewolking in de weste lijke en noordelijke gebieden en wat regen in Ierland en West- Schotland Gisteravond werd door enkele Ierse stations 7 mm opgege ven. Uit een en ander blijkt dat zoals wij op deze plaats al eerder uitspraken, hetzelfde zomerritme zich weet te handhaven. Een tel kens terugkerend bijverschijnsel voorafgaande aan, het betere weer is een scheut regen in Midden- Europa. Ook nu weer zagen we Graz op 53 mm komen. Konstanz 70 mm en Split op 75 mm in een etmaal tijd. Gisteravond meldde Linz 14 mm en Salzburg en Praag 18 mm water, gevallen sinds gister morgen 7 uur. Vandaag overal zonnig en droog strandweer. Een zwak tot matig windje uit noordwest, later wellicht veranderlijk. Temperatuur van de lucht 20 a 21 graden, zeewater 19 a 20 graden. Verdere vooruitzichten: ook woensdag en donderdag uitste kend strandweer. onder redactie van loessmit 'De gereformeerde kerk van Am sterdam Centrum heeft onlangs een kandidaat beroepen die in middels in deze stadskerk als predikant werkzaam is. Via de Groninger Kerkbode kunnen wij u de volgende belevenis melden: 'In de tijd dat hij er nog als kandidaat-pastoraal medewerker arbeidde, stortte hij zich op een keer (wellicht onder het motto dat hij niet des duivels oorkus sen wenst te zijn) volijverig op de kaartenbak van zijn wijk. Hij ontdekte een aantal onjuisthe den: mensen die allang vertrok ken waren stonden nog altijd ingeschreven enz. Zelf had hij als student ook enige tijd in die wijk gewoond. Maar ook zijn ei gen kaart was er niet uitgehaald, toen hij verhuisde. Maar wie schetst zijn verbazing toen hij op deze kaart een wel heel bij zonder bijschrift ontdekte, en wél: 'waarschijnlijk overle den...'. Tot zover dit citaat uit de Gro ninger Kerkbode, dat wij weer citeren uit het gereformeerde kerkblad van Amsterdam. Een omweg dus. maar dat mag nie mand verbazen als zelfs de be doelde predikant en zijn vrouw geen idee hebben hoe ze in Gro ningen aan dat verhaal komen. Over ae identiteit van die predi kant wordt nogal geheimzinnig gedaan, maar de Amsterdamse gereformeerde d ie goed tussen de regels en vooral tussen de haakjes leest, heeft dat zo door: die heeft als goed verstaander maar een half spreekwoord no dig en weet dat de 'ledigheid' die des duivels oorkussen heet, de meeste overeenkomst vertoont met de naam van de onlangs in Amsterdam-Centrum aangestelde ds. B. Ledegang. Het verhaal klopt wel, zegt zijn vrouw, 'maar we snappen niet hoe ze er aan komen. Misschien heb ik het zelf wel eens aan iemand vertela. 'O moeder, dank voor uw goed heid uw toewijding, zorgen en leed Ook voor uw strengheid en leiding uw liefde .die 'k nooit vergeet Steeds was gij onze toevlucht onz' onuitspre kelijke schat Wil dan dit lied nu aanvaarden hierin ligt al les vervat Alweer zo'n vertederend Bloem pje der Vreugd voor de lieve Jeugd, dat onze (jeugd-)senti- mentele gevoelens zo aan spreekt? Nee, kantje één van een vers van de pers gerold grammofoonplaatje van de Stichting voor Recht Zonder Onderscheid (Stirezo), onverbre kelijk verbonden aan de naam van pater Koopman uit Nijme gen (op wiens naam en postgi- •onummer 2836477 het plaatje voor 5,50 te koop is). Het heet 'Voor moeder en kind' en is hetzelfde plaatje waarop de stem van NOS-nieuwslezer Fred Em mer intussen al zoveel stof heeft doen opwaaien. 'Voor moeder en kind' is, laat de stichting ons weten, vervaardigd omdat er mensen zijn die abortus provo cates goedpraten en er zelfs de indruk wordt gewekt 'als zou het beschermen van de ongeborenen een ouderwets, sentimenteel vooroordeel zijn.' Afgezien van de goede bedoelingen komt het ons voor. dat de stichting de strijd tegen abortus met een liedje als hierboven ook nogal ouderwets en sentimenteel aan pakt. Het gevoelige lied is geti teld 'Zegen aan de moeder.' Het gebeurde een paar jaar gele den in de wijk waar mijn man toen woonde; in 1973 werd hij daar assistent van de predikant. Toen hij het kaartsysteem op orde wilde brengen, kwam hij de mededeling 'waarschijnlijk over leden' tegen, en er mankeerde wel meer aan. Nu nog kan het voorkomen dat je bij mensen aan de deur komt die al jaren geleden vertrokken zijn, maar dat is nu een uitzondering. In onze eigen wijk klopt het intus sen allemaal aardig, maar daar moest ook heel wat gebeuren voor het zover was'. Twee wijken maar van heel Am sterdam, en daar is het al mis (geweest) met het ledenbestand. En bleef het daar maar bij, maar er klopt wel in meer gere formeerde kaartsystemen (en van andere kerken) iets niet. In het Jaarboek van de Gerefor meerde Kerken in Nederland zijn de statistische gegevens van kerken en leden opgenomen. Kloppen die dan wel? 'Voor onze gegevens', zegt de heer Van Gel der van het Algemeen Bureau van de Gereformeerde Kerken in Utrecht, 'zijn wij afhankelijk van de opgaven die ons door kerkelijke bureaus en scriba's worden gestuurd. Maar die zijn weer verschrikkelijk afhankelijk van wat hun leden doen. Nor maliter schrijft je 'oude' kerk je bij verhuizing e.d. uit en de 'nieuwe' schrijft je in. Maar als iemand jfijn attestatie niet op vraagt. dan blijft zo'n kaart on gewijzigd in de bak zitten'. Voor de gereformeerde statistiek ma ken zulke nalatigheden niet zo veel uit: wie zich niet laat uit- of inschrijven, blijft toch lid, zodat het geheel redelijk klopt. 'Het staat iedereen nu eenmaal vrij zijn attestatie al dan niet in te leveren. Zo'n attestaie is per soonlijk eigendom zoiets als een anaaqSETHAROD Gloria Hurd, een 23-jarige vrouw uit de Amerikaanse stad Cleve land, heeft een zoon gekregen: Anthony, ruim vijf pond zwaar en 47 centimeter lang. Zijn moeder is zelf nog geen 75 cen timeter groot, zijn vader daaren tegen meet 1.80 meter. Gloria heeft een moeilijke bevalling ge had zeven specialisten ston den haar bij maar ook in de daaraan voorafgaande maanden had ze het niet makkelijk: door haar geringe lengte was ze op het eind van de zwangerschap ongeveer even breed als lang. Haar zoon Anthony is volgens de dokters een volkomen normaal, gezond kindje. In Hardy (Arkansas) zit de 25- jarige Johnny Wesley Reese op beschuldiging van moord in de cel. omdat hij een staaf dyna miet heeft laten ontploffen on der het matras van zijn vrouw, die met een andere man samen woonde. De negentienjarige vrouw was bij aankomst in het ziekenhuis al overleden, haar vriend (37) werd licht gewond, Reese heeft de moord bekend en verklaard dat hij veertien staven dynamiet, evenveel slaghoedjes en lont gekocht had. Toen er niemand thuis was, had hij de staaf onder het matras verstopt en de lont vla het raam buiten gelegd. Hij had op de loer gele gen tot hij er zeker van was dat het paar In de slaapkamer was, had de lont aangestoken en was toen in een naburig bos gaan wachten op de knal. HOOG WATER woensdag 27 augustus Vllsslngen 4.53-17.02 Haringvlietslulzen 6.27-18.45 Rotterdam 7.39-19.38 Scheven- lngen 5.53-18.13 IJmuiden 6.33pl8.53 Den Helder 10.36-22.36 Harllngen 0.42-12.56 Delfzijl 2,55-15.00. 'Simpkins, laat mij dat maar doen Dit geheimzinnige plaatje kan twee dingen voorstellen: nachtmerrie achtige spooksels die zich door het duister voortbewegen, of mensen en bouwsels onder een dik pak sneeuw. Maar het is geen van beide, brandweermannen zich met zoveel enthousiasme in een spuitwed- strijd wierpen, dat ze elkaar en zichzelf onder een dikke laag blus- schuim bedolven. De foto is genomen in het Hongaarse plaatsje Almasfüzitö, waar

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5