Surinaams parlement komt weer niet bijeen Onzekere toekomst voor Werkwinkel KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio- en televisieprogramma's Van Doorn Even puzzelen Deelname aan onafhankelijkheidsdebat blijft onzeker Alle hens Opstand in Italiaanse gevangenis TROUW, KWARTET DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND/RADIO en TV Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ook gisteren is het Surinaamse parlement niet bijeen geweest, zodat er nog steeds niets bekend is o'ver de deelneming van Surinaamse parlementsleden aan het debat op het Haag se Binnenhof over Suriname's onafhankelijkheid. Bij de oppositie zelfverzekerder dan ooit kan men nu horen dat Statenvoorzitter Wijntuin het par lement niet bijeen durft te roepen omdat anders officieel en voor ie dereen duidelijk kan worden vast gesteld, wat iedereen in Paramaribo zonder kennisneming van officiële stukken al lang weet, namelijk dat de regering-Arron geen meerder heid meer heeft. Vorige week had het Surinaamse parlement al niet vergaderd (nadat de stemmen over de kwestie van de onafhankelijkheid en de grondwet één keer waren gestaakt). Voor gis termorgen was wel een vergadering uitgeschreven en zaterdag zijn er zelfs uitnodigingen voor die verga dering rondgestuurd, maar een half uur later weer even rap terugge haald als zij waren rondgebracht. Het officiële argument voor het uitstel is, dat er geen quorum zal zijn om wettig te vergaderen, maar dat bestrijdt de oppositie heftig. Daar popelt men juist om te verga deren om op die manier met een stemming officieel vast te leggen hoe de situatie is. 'Vakantie' Men mag aannemen dat er achter de schermen door de regering en de regeringscoalitie hard wordt ge werkt om alles weer in het gareel te krijgen. Daarom zijn het hele weekeinde allerlei personen en in stanties druk op zoek geweest naar het dissidente Statenlid Charles Lee Kong Fong, die met onbekende bestemming op dit precaire ogenblik met een nogal geheimzinnige 'poli tieke vakantie' vertrokken is. Hij heeft daarbij het parlement in een 19 tegen 19-verhouding achtergela ten. Om hem nu weer in het regerings kamp te trekken, heeft de regering dit weekeinde allerlei maatregelen genomen om de invoer wat vrijer te maken en de knellende banden van het Centraal Inkoop Bureau Suriname iets losser te maken. (Het CIS is een regeringsinstelling, die tot groot ongenoegen van Lee Kong Fongs handeldrijvende ach terban toeziet op import en prijs vaststelling). Het is duidelijk: de regering wil de vakantie houdende Lee Kong Fong graag deze concessies voorhouden om hem op die manier te bewegen weer naar Paramaribo terug te ke ren in een wat betere stemming dan waarin hij vertrokken was. Op die manier krijgt de Surinaamse regering haar meerderheid (van één stem) weer terug. Lijmen Er zijn meer aanwijzingen dat de regeringspartijen er op uit zijn een wat vriendelijker politieke situatie te creëren om daarmee als het parlement weer bijeenkomst de uit de regeringscoalitie weggelopen parlementsleden enigszins te lij men. Zo heeft de leiding van de NPK- regeringsfractie in het parlement zich zeer nadrukkelijk gedistan- cieerd van een beschouwing in een blad van een van de vakbonden, het COL-bulletin. In dat blad wer den mevrouw Liesdek en Lee Kong Fong (de twee dissidenten, die met hun houding de regeringsmeerder heid omzetten in een minderheid) uitgemaakt voor alles wat lelijk is. Volgens de leiding van de regerings coalitie moet echter dat stuk be schouwd worden als 'een lasterlijke aantijging'. Ter toelichting: de re dactie van het COL-bulletin wordt gevoerd door de heren Rusland en Sylvester, beiden lid van het parle ment voor de regeringscoalitie. Erg lang kan overigens dit verstop pertje spelen van de regering en oppositie niet duren, want volgende week (op 1 september) moet gou verneur Ferrier'de zitting van het nieuwe parlementaire jaar openen. Dat is een plechtigheid, die duide lijk in de Surinaamse staatsrege ling is voorgeschreven en getrouw naar de Nederlandse prinsjesdag is gecopieerd. De gouverneur (verte genwoordiger van de Koningin en nog steeds zolang het Statuut voor Suriname geldt een hoge Neder landse ambtenaar) opent dan het parlement met een soort troonrede. Als dat feest om wat voor reden dan ook volgende week niet zou doorgaan, zijn natuurlijk de poppen goed aan het dansen en zal de Nederlandse regering niet kunnen blijven volharden in de politiek van lijdelijk toezien (die zij nu volgt). Vervolg van pagina 1 Van een verslaggever UTRECHT De stichting Werkwinkel van de NOS mag nog een jaar haar werk doen, dat bestaat uit het aanreiken van mogelijk heden om als vrijwilliger in het welzijnswerk iets te doen. De verdere toekomst van Werkwinkel zal afhangen van de bevin dingen in een onderzoeksrapport van de dienst kijk- en luister onderzoek van de NOS en van de stichting zelf over het effect van het programma op vrijwilligers en de welzijnsorganisaties die eraan hebben meegewerkt. Dit zegt de stichting Werkwinkel in een gisteren verschenen communi qué, naar aanleiding van Let nieu we programma, dat morgen van start gaat. Het onderzoekrapport gaat een dezer dagen naar het mi nisterie van CRM, dat Werkwinkel financiert. Werkwinkel gaat zijn derde jaar in op een tijdstip dat lang voor het eigenlijke winterseizoen ligt omdat, aldus de stichting juist kort na de vakantie vee! mensen zoeken naar nieuwe mogelijkheden om hun 'vrije tijd' te vullen. Het komend jaar worden verschillende nieuwe acties gepresenteerd die om man kracht vragen. Zo komen er wijk- acties voor veiliger speelgelegen- heid voor de jeugd, er zal verzor gend werk aan de winkel zijn (bij voorbeeld wandelen met chronisch zieken) en er is opvang nodig voor mensen in een crisissituatie. In de eerste uitzending wordt aan dacht gevraagd voor het werk van groepen, die op lagere scholen meer aan 'vredesopvoeding' willen gaan- doen. Daarvoor zijn vrijwilligers nodig die naar de onderwijzers stappen om hen op de hoogte te brengen van alle mogelijke projec ten die her en der ontwikkeld zijn. De nieuwe vrijwilligers die zich voor dit project aanmelden kunnen zich aansluiten bij bestaande groe pen. die het materiaal aandragen (ADVERTENTIE) Multo'banden Spaar de Esveha Multo garantiemerken voor zo n fraaie Ballograf. ten de ministerraad om nemen, omdat de functie van NOS-voorzit- ter niet voorkomt op de lijst van functies die kabinetsberaad vergen. Premier Den Uyl die om deze reden vrijdag ook naar buiten geen kri tiek op de handelwijze van minister Van Doorn kon laten horen, heeft toen wel aangekondigd, dat het reglement van de ministerraad op dit punt zal worden gewijzigd. In zijn antwoord aan de Kamerle den Kruisinga en Van Leijenhorst bestrijdt de minister, dat de benoe ming van het PPR-Kamerlid het radio- en tv-beleid in belangrijke mate in handen van de PPR zou brengen. 'Er zijn vele anderen die dit beleid mede beïnvloeden en tot stand brengen. Van een machts concentratie van de PPR is dus geen sprake'. De minister heeft zijn beleid ook in een gisteren verstuurde brief aan de NOS nog eens uiteengezet. Hij ontkent dat hij de laatst overgeble ven kandidaat van het NOS-be- stuur, de heer Vermeer, heeft ge dwongen zijn kandidatuur in te trekken. De heer Vermeer zou vol gens de minister zelf hebben aan gekondigd dit te overwegen, omdat hem in een gesprek met Van Doorn gebleken was, dat de minister hem niet geschikt achtte voor het voor zitterschap van de NOS. De heer Vermeer had zijn kandidatuur overigens nog niet daadwerkelijk ingetrokken, toen op 4 augustus de benoeming van mr. Jurgens allang een feit was. Mr. Van Doorn wij3t erop, dat de NOS zelf had aangedrongen op een voorzitter die niet te oud zou zijn om voor twee periodes benoemd te worden. De heer Vermeer voldeed daar niet aan, omdat hij al 58 jaar is. Gezien die leeftijd meende mr. Van Doorn voorts, dat de heer Ver meer ook niet in staat zou zijn. de lichamelijke belasting van die zwa re post te dragen. In zijn brief spreekt de minister niet over de vraag, of hij Vermeer heeft afgewezen, omdat diens idee ën over het omroepbestel hem niet aanstonden. De minister lijkt wat verwonderd over de verontwaardiging bij de NOS dat hij, nadat de eerste drie kandidaten waren afgevallen, geen tweede aanbeveling van de NOS heeft gevraagd. Hij wijst erop. dat het ten eerste de vraag Is. of een tweede aanbeveling in overeen stemming zou zijn met de wet. Vervolgens benadrukt hij dat de NOS zelf op een spoedige benoe ming van de nieuwe voorzitter had aangedrongen, omdat tal van be langrijke omroepzaken geregeld moeten worden. Mr. Van Doorn herinnert de NOS eraan, dat het NOS-bestuur haast een jaar nodig had om de eerste aanbeveling op te stellen. Zolang wilde hij niet een tweede keer wachten. De minister houdt vast aan zijn eerder verklaring, dat. hij in mei nog niet dacht over de benoeming van mr. Jurgens tot voorzitter. Hij wijst er voorts op. dat in NOS- kringen zelf voor die datum wel over mr. Jurgens als kandidaat was gesproken, maar dat men toen had besloten hem niet op de aanbeve lingslijst te zetten. Eind juni heeft minister Van Doorn de heer Jur gens pas gevraagd of hij eventueel beschikbaar zou zijn voor het ambt De acties van binnenschippers betekende 'alle hens' voor de redactie van Aktua TV. Begrijpe lijk, want daarmee staan de be langen van het hele land op het spel. Maar de wijze van vragen stellen getuigde nogal eens van onervarenheid. Een van de TROS- medewerkers sprak met staats secretaris Van Huiten. die voor de boze schippers de gebeten hond is. Zinspelend op suggesties tot een snel breken van de blokkade, vroeg de verslaggever wat de plannen dan wel waren. In een zo precaire situatie een domme vraag. De TROS-man scheen het ook niet vreemd te vinden, dat de staats secretaris niets over eventuele tegenmaatregelen wilde onthullen. Staatssecretaris Van Huiten zei dat het hem zorgen baart, dat mensen bij het opkomen voor eigen belangen zo weinig verantwoordelijkheids gevoel blijken te bezitten jegens de veel grotere aantallen mensen die zij met hurracties schaden. Als de schippers ook na een eventueel aanvaarden door de Tweede Kamer van het wetsvoorstel tot opheffing van de evenredige vrachtverdeling toch doorgaan met hun blokkade, gaan we als land kapot, aldus de heer Van Huiten. En alweer heb ik een voor de hand liggende vraag niet horen stellen, namelijk deze- hoe konden op zoveel vitale punten in onze waterwegen 1800 schippers met hun boten dwars gaan liggen zonder dat 'het gezag' iets zag of deed? Nog even, en we zitten in het Wilde Westen. Maar dan ontbloot van de romantiek, zoals die er bij de AVRO onschuldig met karre- vrachten tegenaan was gesmeten voor Texas in Holland. Een 'cowboyshow' met artiesten die een lieve cent verdienen door een sfeertje op te roepen dat alles met met een rage en weinig met het ruige leven van de koeienjongens te maken heeit. Country and wes tern is in. en voor zo af en toe klinkt het niet eens onaardig. Er zijn trouwens meer van die gewilde genres, waarin alles al gauw op el kaar lijkt. Door de actualiteitenrubriek van de TROS te volgen met nog weinig zeggende 'items' over moeilijkheden bij DAF en een faillissement in de bouwwereld heb ik maar een zeer klein deel kunnen volgen van presi dent Sadats gesprek met Lord Chalfont. Voldoende echter om te moeten constateren dat ik mij een belang wekkende en openhartige gedachten wisseling heb laten ontgaan. Een gesprek dat uitgroeide tot een per soonstekening van het Egyptische staatshoofd. Een goed filmportret maken is een kunst-apart. Het is afhankelijk van de kwaliteit van de vragen en de betrokkenheid van de vragen steller of de wezenstrekken van de ondervraagde duidelijk worden. Wat dat betreft viel er wat te leren op het tweede Duitse net. Daar ont rolde zich het scherp geanalyseerde portret van Johannes Mario Simmel. schrijver van talrijke bestsellers. Drt, knappe werkstuk van Friedrich Müller en Henric von Barnekow komt voor aankoop in aanmerking. En niet in de eerste plaats omdat Simmels boeken ook in Nederlandse vertalingen verschenen. TON HYDRA ROME (Reuter, UPI) In de Re- bi bbia-gevangenis in Rome zijn gis teravond ongeveer 800 gevangenen in opstand gekomen. Zij eisen dat een nieuwe gevangeniswet. waardoor hun straftijd kan worden bekort, onmiddellijk tot uitvoering wordt gebracht. De gevangenen, die na het vrije uur weigerden naar hun cellen terug te keren, hebben zich in de tuin en op het sportveld van de gevangenis samengetrokken na dat zij het meubilair uit hun cellen van de daken hadden gegooid. Gis teravond werden 4000 politiemannen gereed gehouden om op te treden. door Vilhelm Moberg Copyright Hollnmlln B.V. Itnnrn 134 Maar nu hadden de mensen geen vertrouwen meer in bankbiljetten, de ijzig koude herfstwind van het jaar zevenenvijftig had de grond- speculanten weggeblazen. Wat had Karl Oskar zich vaak woe dend gemaakt om die parasieten! Ratten waren het. die het graan van de akkers en de eetwaar uit de voorraadschuren wegvraten. Door de grote krach werd het land zolang het duurde van hen ver lost, maar ook in dit opzicht leken ze op ratten: ze lieten een heleboel vuil achter. Er brak een moeilijke tijd aan voor de kolonisten, nu de handel stil kwam te liggen: ze kon den niets verkopen, want koop krachtige lieden waren er niet. Voor zijn graan en zijn varkens vlees nam Karl Oskar niets anders aan dan gouden munten of deuge- lijk papiergeld, en die herfst was geen van belde in omloop. Werd Karl Oskar ln dat zevenen vijftig niet rijker, armer werd hij ook niet. Wat ging het hem aan dat de banken sprongen, als hij er toch geen cent op had staan? Zijn be drijf was zijn eigendom, de grond was net als altijd, zijn schapen kregen lammeren, zijn koeien kalf den net als anders. Ze hadden een tijdlang geen cent in huis om iets te kopen, maar ze hadden een dak boven hun hoofd, hun kookkachel gaf warmte en voedsel hadden ze genoeg. Wat kon hun de rest dan nog schelen? Als een squatter was Karl Oskar begonnen, hij behoorde tot het Zweedse klompenvolk, the wooden shoe people. Anderen keken wat meewarig op deze mensen neer, maar het klompen volkje zat na ze ven jaar veilig en rustig op eigen grond, ook na het jaar zevenenvijf tig. toen duizenden andere immi granten zich tijdens de grote krach niet staande wisten te houden. Sinds Karl Oskar een eigen span trekdieren had, had hij elke herfst minstens vijf acres grasland omge ploegd. Nu kon hij zijn ogen laten gaan over een ontgonnen gebied van meer dan 30 acres. Het volgend voorjaar kon hij zaaien op akkers die vier maal zo groot waren als die van Korpamoen, terwijl de grond wel drie keer zo vruchtbaar was. In goede jaren was zijn oogst groter dan die van de rijkste boer in Ljuder. Hij zat graag voor het raam naar zijn velden te kijken: allemaal grond die door zijn toedoen van aanzien veranderd was. Nu groeide er tarwe, haver. Indian corn, aard appelen en wortels en knollen. Het was alles zijn werk en van niemand anders. Kristina zou zeggen dat hij hoog moedig was. Het was de Schepper die uit niets iets kon maken, dat kon alleen de Almachtige. Maar hij mocht zich toch zeker wel de hand langer van de Schepper noemen? Kristina stond op goede voet met de Almachtige. Hij was haar toe verlaat. maar zo was het met Karl Oskar niet. Sinds de jaren van tegenslag in Korpamoen stond hij wantrouwend tegenover Gods hulp. W£t een mens ook deed nooit kon hij zich helemaal zeker voelen van Gods bijstand bij wat hij ging ondernemen. Hij was haar toever laat, maar zo was het met Karl 140. 'Jullie syn cnettergek!' gaf Theobald de Norse woedend te ken nen. 'Sien jullie dan niet hoe reeds de roockwolcken uyt de vensters naer buyten coomen? De boel gaet in brandt, corporael! En als jullie nou niet snel aan het blussen gaen. dan ligt er hier vanaevond nog slechts een roockende puynhoop! Dan ben je je warme hap en je onderüack kwijt en stae je wereke- loos op de straet! Wat schiet je dan op met al je gestaeck!' 'Toch blyft het de schuldt van 't bussecruyt'. hield de kleine korporaal koppig vol. 'Luyster nou eens goet, korpo raal', hernam de baroen. 'Pater Berthold heeft my beloofd, dat hy het schietkanon sal gaen uytvin- den. Als we dat eenmael hebben dan breeckt er voor jully een gou den tydt aen, want dan cunnen we op een afstand vechten'. 'Op een afstand vechten?' vroeg de oude snorrebaard ongelovig 'Bedoelt u dat de vyand dan 'Juyst! D&t bedoel ick!' vulde de baroen aan. 'De vyanden cunnen dan niet meer slaen ofte pricken, terwyl jullie hen met je canon by bosjes op het veld van eer kunt doen vallen!' 'Hoeraa- aaü! Dat sullen se fyn vinden!' riep.de oude vechtjas. 'Wees gerust ouwe baroen! Hahahah! Wy blussen. En jij sorgt voor het non!' De bejaarde krijgsman zijn meester een vriendschappel »er slag op de schouder, die echtei hard aankwam, dat hij hem gebeente haast verbrijzelde. stortte hij zich met zijn man juichend 't slot binnen gereed het bluswerk kundig aan te pakljied 'Neem meteen de drie indring^, t gevangen!' brulde Theobald no| 'Joehoe klonk het veri antwoord en toen verdween laatste soldatenbeen in het 4-ee portaal Njkh Radio vandaag HILVERSM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerle. (7.30 Bws. 7.41 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8 36 Gymn. v.d. huisvrouw 8 45 De wonderlij ke letter M. 9.40 Schoolradio. 9.50 -School radio. 10 00 (S) Aubade. (10.30 Nws.) 1130 Bejaarden programma. 11.55 Scheepspraat. 12.00 (S) Van twaalf tot vijf: gevarieerd progr. met om 12.30 en 15.30 Nws OVERHEIDSVOORL.: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. KRO: 7 10 (S) De hutegeklutste kinder spelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazi ne. KRO: 18 30 Nws. 18 41 Echo. 18 50 (S) Lichte grammofoonmuziek. 19.00 (S) Bel Canto AVRO: 20 00 Vanavond. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Vanavond laat nieuws 23.20 (S) Er floot geen vogel ln de wei. 23.55-24 00 Nws. HILVERSM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (800 Nws. 8 11 .Radiojournaal 8 50 Morgenwijding. Journaal i 1130 (S) Rondom twaalf. (1155 Beursberichten) OVERHEIDS- VOORL.: 12 30 Uitzending voor de land bouw AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken muziek. 13 00 Nws 13 11 Radiojournaal. 13 21 (S) Omroeporkest: klassieke mu ziek. 14 00 (S) Gesproken woord. 14.30 (S) Met het oog op luisteren. 15.20 (S) Essay 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal 16 05 (S) Gebakken vensterbanken en andere smoezen. 17 00 (S) Mobiel. 17.55 Mededelingen AVRO: 18 00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18 21 (S) Skymasters. 18.45 Toppers van toen 19.25 (S) Ik hoor. Ik hoor wat u wellicht niet hoort. NOS: 19 50 Den Haag vandaag 20 00 Nws. KRO: 20.05 Overwe ging. 20 15 (S) Klassieke Kamermuziek. 21 15 Babel-dokumenten. 22.15 (S) Het Omroep Kamerkoor: Zeven madrigalen. 22 35 Babel-kalender. 22.55 (S) Cello en plano. 23 55-24.00 Nws. HILVERSM ni VARA: Van 6 00-18 00 Akt. vla Dingen van de dag. 7.02 Drie op Je boterham 9.03 Pep op drie. 11 03 (S) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie draait tussen de middag. 14 03 Gesodemeurders. 16.03 (S) Mlz met na 17.00 de LP top-20. 17.55 Samenvatting Prof-toer van Neder land. NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. VARA: 19 02 Drie loopt achter. 20 02 (S) Nashvulle 22 55 Mededelingen. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 Nachtdrle-draal. 2.02 HELP 4.02 Truck. KRO: 6.02-7.00 Scheer je weg. Speciaal 9 Voor en na de finale van Spel zonder grenzen (in België - 21.05) belicht Hier en Nu actualiteiten, onder meer een eigen reportage uit het 'overjordaanse', het Fries als officieel erkende taal en een ge sprek met Rinse Zijlstra die burge meester wordt en flitsen uit de na- competitie. Ned. 2/20.45 en 22.25 Onderwerpen in Nader Bekeken zijn: het CDA-congres, de ophef fing van de christelijke korfbal- bond. de medianota van minister Van Doorn en een film over gebie den die Israël moet prijsgeven. Ned. 1/21.10 Over het leven aan boord van Amerika's oudste vliegdekschip, de F. D. Roosevelt, bericht een repor- tageploeg van de EO. Ned. 1/21.40 Een in 1898 nabij Kensington gevonden steen vormt nog altijd een raadsel. Er zijn geleerden die volhouden dat er oud-Germaanse schrift op aangebracht is, andere deskundigen zeggen dat de runen- tekens vervalsingen zijn. Ned. 1/22.05 Rudolf J. Schummer maakte een reportage over de tekenfilm in het 'derde rijk.' Zelfs Mickey Mouse werd verbodenwegens subver sieve invloeden. Duitsl. 2/22.00 Q AVRO-radio zendt opnamen uit van het Europees Muziekfestival voor de jeugd. Hilv. 2/12.40 Na flitsen van Mokum 700 in de RAI kan men luisteren naar volks liedjes, door Romke de Waard ge speeld op de beiaa.d van de Wes tertoren in Amsterdam. Hilv. 1/20.36 TV vandaag NEDERLAND I EO PllS 15.00-15.30 Van hart tot hart, ros gevarieerd programma n as TELEAC rgen 18.15 Les Gammas ln a NOS a 18.45 Minimolen le 1 18.50 Journaal Ptisc EO fce 19.05 Choralerna. zanggroep j,oo 19.40 Over verslaving gesproken, t korte film tot NOS Ik) i 20.00 Journaal piale EO prd 20.21 De Waltons, Amerikaanse serie me; 21.10 Nader bekeken: >n I aktualiteiten pme 21.40 Het leven aan boord van ^teit de F.D. Roosevelt, A. dokumentaire 22.05 Het raadsel van de oude steen, dokumentaire NOS 22.50 Journaal 22.55-23.10 Wielrennen, reportagj Prof Ronde van Nederland NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Bonny, jeugdserie 19.30 De geheimen van de j de dierenwereld, natuurfiimse^ on keft fn; [jas t pt v, lkun< (iciël ie te le b {elsin en NOS 20.00 Journaal NCRV [van 2U.21 Denkend aan... Salland, Jit gevarieerd programma m 20.45 Hier en nu 21.05 Spel zonder grenzen ?dinÉ 22.25 Hier en nu lis. D 22.45 The Black and White jn Generation, zang vnn NOS Va" 22.55 Den Haag vandaag se 23.10-23.15 Journaal fcani fgent Oskar niet. Sinds de jaren van tegenslag in Korpamoen stond hij wantrouwend tegenover Gods hulp. wat een mens ook deed nooit kon hij zich helemaal zeker voelen van Gods bijstand bij wat hij ging ondernemen. Hij moest op eigen kracht vertrouwen. Onze Lieve Heer liet het graan groeien, maar hoeveel zou Karl Os kar geoogst hebben, als hij niet zelf zijn akkers omgeploegd en niet zelf gezaaid had? Was het dan zo'n zondige overmoed van hem, als hij bij het zien van Lijn velden dacht: allemaal het werk van mijn eigen handen? Zo wilde hij voortgaan: meer land ontginnen, meer vee fokken, meer bomen vellen, meer en grotere schuren bouwen, elke dag opnieuw wilde hij zijn bedrijf uitbreiden, zo lang hij ertoe in staat was. Zijn arm zou vroeg genoeg krachteloos en oud zijn! Elke dag opnieuw verder zwoegen, met inspanning van al zijn krach ten dat was nu eenmaal het lot van de settler. Horizontaal: W doornachtige hees ter. 8 afk. van item, 9 bereide dierenhuid, 10 reeds, 12 plaats in N.Br. 13 vrouw van Jacob, 15 inge wand van haring, 17 g?sloten, 19 vochtig, 21 rivier in Duitsland, 23 verharde huid, 24 verkennersleider, 23 eenjarig kalf, 26 lidwoord (fr.), 27 Myth, figuur, 29 kleverige stof, 31 watering, 32 tijdperk, 34 troef kaart, 35 knaagdier, 37 holte in een muur, 39 voorvoegsel. 41 roofvogel, 43 algemeen kiesrecht (afk.), 44 gewoon. Verticaal: 1 stoomturbine (afk.), 2 priem, 3 droogoven. 4 de dato (afk.), 5 gekheid, 6 vreemde munt, 7 voorzetsel, 8 als gevolg van, 11 naar de letter, 12 boom, 14 plaatjs- je onder Gramsbergen, 16 plaats in Drente, 18 marterachtig roofdier, 20 laan, 22 vreemde munt, 23 peul vrucht, 28 Europeaan, 30 plaats in de .N.Ó-P. 32 vervelend wezen. 33 meisjesnaam, 36 vis, 38 gebergte op Kreta, 40 rondhout, 42 en dergylij- ke (afk.), 43 spil van een wiel. OPLOSSING VAN GISTEREN Hor.: 2 reeks, 6 al, 8 eb. 10 sla, 11 are, 12 non. 14 snedig. 16 arak. 17 Eede, 18 rad, 19 mede. 21 edel, 23 nat. 25 bron. 26 ader. 27 poesta, 29 ara. 30 een, 31 ode, 33 Aa, 34 er, 35 trein. Vert.: 1 benard, 3 es, 4 els, 5 kanaal, 6 Arie, 7 leg, 9 bora, 11 addenda, 13 naderen, 15 eed, 19 mentor, 20 straal, 22 dos, 24 aera, 25 boer, 27 pee, 28 adé, 32 ei. i. Hi 1 Kr rn c h. TREKVOGELS Niet staatssfltze taris Brinkhorst van buitenlaan zaken, maar staatssecretaris IVfeden van CRM antwoordde - op Med Kamervraag - waarom Nedei>ver geen stappen bij de Verenigdegn': ties onderneemt., tegen de jacte in trekvogels in Italië, dat nogjerd wetenschappelijk is bewezen datisch uitroeiing van de trekvogels odnaar mens zou bedreigen. In ons al (of over de trekvogelmoord van )en'. derdag werd dit ten onr^edew staatssecretaris Brinkhorst irt ha* mond gelegd, aldus het minidkan van buitenlandse zaken. Staakou cretaris Brinkhorst meent dabcialis niet doelmatig is de treïcvogelntorde op de agenda van de algeilgen: vergadering va* de VN te blicat plaatsen, omdat er te weinigt toe langstelling voor zou zijn. hiei [ligt One, (oen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4