Hoge rente tot 8/i% wil besnoeien op Uitbreiding actie zal ook NS treffen ipenbaar ervoer Kernprobleem: verhouding geloof en praktijk 61/0/ /4/0 8 Crosland Filters bezet weinig geld. op NMB Vaste Termijn Spaarrekeningen Üeen nieuwe investeringen Zendamateurs seinen voor schippers Regering wil voor werkloze vrouwen meer mogelijkheden AR-bestuurslid dr. S. Faber over het CDA en de christelijke politiek: Brekers van de blokkade |OUW/KWARTET DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND uit konu an et i vern jeerjarenplan Strandpark met 20 gratis attrakties. Safaripark met 500 wilde dieren. ^Welkom op Beekse Bergen! beek/e bergen Tussen Tilburg en Hilvarenbeek. 0/ /O 2/0 op spaarrekeningen met een vaste termijn van <2 jaar op spaarrekeningen met een vaste termijn van 3 jaar op spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar op spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaar op spaarrekeningen met een vaste termijn van 7 jaar •Gedurende de looptijd kan niet tussentijds over het tegoed worden beschikt. •Direkt ingaande dagelijkse renteberekening. •Gestorte gedragen zijn niet aan rentewijzigingen onderhevig. •Eerste inleg en verdere bijstortingen ten minste f I.OOO,- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van een verslaggever DEN BOSCH Personeelsleden van het metaalbedrijf Crosland Fil ters in Den Bosch hebben gister morgen voor de tweede keer dit jaar het bedrijf bezet. Aanleiding hiertoe was een mededeling van de directie dat de toegezegde rijks- steun zal uitblijven omdat de voor genomen omzet niet haalbaar blijkt te zijn. Dat wordt door het perso neel bestreden. Vandaag zal er tus sen directie en personeel overleg plaatsvinden. Volgens de 33 bezetters van Cros- land Filters (in totaal zijn er 39 personeelsleden) is het niet waar dat de regering heeft geëist dat het bedrijf per 1 juli volgend jaar weer rendabel moet draaien. Wel zou op die datum bekeken moeten worden of het bedrijf in de toekomst weer rendabel zou kunnen draaien. Na de eerste bezetting in januari besloot de regering tot een vergaan de financiële steun. Voorwaarde hierbij waren volgens de bezetters onder meer dat de directie een nieuw pand zou kopen of huren en dat de noodzakelijke machines zou den worden vervangen. Ook zou het personeelsbestand moeten worden gehandhaafd. De bezetters eisen nu- dat de directie zich houdt aan deze voorwaarden en de werkgelegen heid voor het voltallige personeel veilig stelt. Volgens de bezetters werkt de directie aan een plan om een gedeelte van het bedrijf af te stoten. Het personeel zegt een der gelijke maatregel beslist niet te zullen accepteren. De bezetting van het bedrijf is volledig buiten de vakbonden om gegaan. De vakbonden zullen zich waar schijnlijk niet achter de bezetting stellen. Nadat de directie van Cros- land Filters had laten weten niet te kunnen voldoen aan de voorwaar den voor overheidssteun, had giste ren de Rijksnijverheidsdienst een bliksemonderzoek moeten instellen om na te gaan of het bedrijf even tueel na produktieinkrimping nog verder kan werken. Dat onderzoek kon nu niet doorgaan. 'Op grond van dat onderzoek had den wij voor 1 september nog eens met de regering willen praten over mogelijkheid tot steun. Men heeft nu voor bezetting gekozen, maar het personeel had ook de resultaten van het onderzoek kunnen afwach ten. Ik zie nog niet dat wij als bonden ons achter de bezetting zul len opstellen', aldus de heer Budze- laar. districtsbestuurder van de in dustriebond NKV. Een definitieve beslissing over het bondsstandpunt zal overigens mor gen vallen, na beraad met de leden bij Crosland Filters. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De zonder vergunning werkende radio zendamateurs spannen samen met de protesterende binnen schippers. Volgens woordvoer der J. Ettema van de 27 MCers (die onlangs door een wetsvoorstel van staatssecre taris Van Huiten illegaal wer den) bevonden zich gisteren 65 illegale zendamateurs aan boord van binnenschepen, waarmee actie werd gevoerd. Zij ond erhielden met hun ap paratuur de verbindingen tus sen het Rotterdamse actie centrum en groepen schippers overal in he t land. De heer Ettema verklaarde dat zij sa men met de verbolgen schip pers zullen trachten staatsse cretaris Van Huiten ten val te brengen. teit in de binnenscheepvaart wil staatssecretaris Van Huiten met zijn voorstel deze bedrijfstak sane ren. Omdat Van Huiten niet inging op het ultimatum, dat hem door de protesterende schippers tot vrijdag middag twee uur was gesteld, be gonnen maandagmorgen in alle vroegte de acties, die hun hoogte punt vonden in algehele afsluiting van de belangrijkste havens en wa terwegen van ons land. De Nieuwe Waterweg en de door vaart van kanalen en sluizen in het Rotterdamse havengebied werd gis teren totaal belemmerd. In Amster dam en IJmuiden was de situatie niet anders. Andere belangrijke plaatsen, waar blokkades werden opgeworpen, zijn de Rijn en de Waal bij Arnhem, het kanaal Gent naar Terneuzen, de sluizen van het Eemskanaal bij Delfzijl, de water wegen naar Flevoland, de IJssel bij Zutphen en de gemeentehaven van Maasbracht, waardoor geen scheep vaart meer mogelijk is tussen Maas en Julianakanaal. Eisenpakket Behalve handhaving van de evenre dige vrachtverdeling (die tot nu toe vrijwel elke binnenschipper op ge zette tijden een vracht garandeert) hebben de protesterende schippers nog het volgende eisenpakket opge steld: invoering van een Europees classificatiebewijs met daaraan ver bonden een sloop- en saneringsre geling: invoering van wettelijke geregelde bodemtarieven: een alge meen vaarverbod voor de zondag: bekendmaking van geheime tran sporttarieven van de Nederlandse Spoorwegen (die volgens de actie voerders concurrentievervalsend zijn): en tenslotte vergaande fisca le en sociale maatregelen voor hun bedrijfstak. De Onafhankelijke Schippers Orga nisatie (ONS) is de enige organisa tie die zich formeel achter de acties van de binnenschippers heeft geschaard. De besturen van de zes schippersbonden hebben verklaard zich van de acties te distantiëren, omdat zij eerst de behandeling van het gewraakte wetsvoorstel willen afwachten. Volgens het actiecomité staat echter 95 procent van de Ne derlandse binnenschippers achter de harde acties. België Ook in België lieten de proteste rende schippers zich niet onbe tuigd. Ook hier werden op tal van belangrijke scheepvaartknooppun ten versperringen opgeworpen, on dermeer op de Sambre. het kanaal van Gent naar Oostende, het ring- kanaal van Gent en op de Schelde en de Maas. De Belgische acties werden ontketend door het Ver bond van Onafhankelijke Vakvere nigingen, waarbij ongeveer tiendui zend schippers zijn aangesloten. Ruim duizend schippers nemen aan de blokkade deel, voornamelijk om hun eisen kracht bij te zetten waar het gaat om de indexering van vervoerstarieven. erkenning van vrouwenarbeid en een wekelijkse rustdag. Naar verluidt zouden ook de binnenschippers in Frankrijk aanstalten maken om in navolging van hun Nederlandse en Belgische collega's acties te ontketenen. DEN HAAG De regering is bezig meer mogelijkheden te scheppen voor werkloze vrouwen om weer aan de slag te raken. Wat die mogelijkheden precies inhouden hangt af van de begrotingsbespre kingen in het kabinet, maar er zal stellig iets uit voortvloeien. Minis ter Boersma van sociale zaken heeft dit gisteren gezegd in de vas te Tweede-kamercommissie voor sociale zaken. Het ligt in de bedoe ling dat deze projecten ook kansen bieden voor vrouwen die de voor keur geven aan deel tijd-arbeid. Voor die deeltijd-arbeid zijn de mogelijkheden, ook al gezien de moeilijke economische situatie, be perkt, aldus de bewindsman. Er zijn wel veel mogelijkheden, maar die zijn voorlopig nog theoretische. Bin nenkort zal een departementaal rapport openbaar worden gemaakt over de deeltijd-arbeid, waarbij juist ook de hogere functies aan dacht krijgen, zo kondigde de mi nister aan. |it was al bekend geworden dat gister Westerterp van verkeer en iterstaat bij de begro tingsge- tekken in het kabinet in juli veel heeft moeten laten. Ook voor (gen bouw en waterstaatswerken hij aanzienlijk minder geld was verwacht. ;ussen werkt Westerterp aan een er jarenplan personenvervoer'. zal dit najaar aan de Tweede Her worden aangeboden. Er zou lange-termijn visie in worden iplooid, waarin het openbaar voer nadruk krijgt door nieuwe ;s te ringen en verbeterde voor- lingen. Het beleid zou er, mede tarieven en parkeerbeleid, op !en gericht om daar, waar inbaar vervoer maatschappelijk voordeligst is, het privé-auto- 'oer terug te dringen. Vervolg van pagina 1 ROTTERDAM AMSTERDAM De jeugdige actieleider (21) Leo van Laak van de proteste rende binnenschippers ziet er geen been in de actie nog uit te breiden als het wetsvoorstel van staatssecretaris Van Hui ten wordt aangenomen. De blokkade zal dan ook door het belemmeren van oeverver- bindigen spoorwegen en het wegtransport treffen. De Nederlandse Spoorwegen hiel den gisteren al rekening met deze mogelijkheid door de spoorweg over het Delfthavense Schie In Rotter dam niet meer te openen. De NS: 'We willen voorkomen dat binnen schippers onder de geopende brug gaan liggen en zo het treinverkeer lamleggen'. De naast de spoorbrug gelegen verkeersbrug zal ook niet meer voor het scheepvaartverkeer worden geopend. Doel actie De actie van de binnenschippers richt zich tegen afschaffing van de evenredige vrachtverdeling. Deze voorziet in het bij toerbeurt be vrachten van alle binnenschippers via beurzen. Gezien de overcapaci- fcn onze sociaal-economische redactie pN HAAG Het kabinet wil flink besnoeien op de uitgaven jor openbaar vervoer voor de komende jaren. In verschillende (reken en steden zullen bus-, trein- en tramverbindingen moeten ■orden beperkt. Voor investeringen, zoals een nieuwe spoorlijn Q^iar Almere in de Flevopolder, zal de komende jaren vrijwel geen njld zijn. ontwikkeling is het gevolg de besluiten die het kabinet in I heeft genomen over de rijksbe- >ting voor 1976, en de 'meerja- imingen' voor de eerstkomende jaar. De precieze plannen wor- over drie weken, met Prinsjes- bekendgemaakt. Wat er echter nu toe van is doorgesijpeld, is de verkeersdeskundigen van ie PvdA in de Tweede Kamer re- ieptfi zich 'uitermate veel zorgen' te denken. 'De geloofwaardigheid van kabinet-Den Uyl is hier aan de 5. Mij lijkt dat. het kabinet moet ïgkomen op de besluiten die :n blijkbaar zijn gevallen', aldus PvdA-kamerlid Van der Doef. openbaar vervoer vormt een de snelst stijgende uitgaven- )ten voor het rijk. Het ministerie verkeer en waterstaat neemt lier bepaalde voorwaarden de ex- iitatietekorten van NS, stadsver- Ier en streekvervoer over voor re- iping van het rijk. Nu hierin ver lering dreigt te komen, zal dat 1 koste gaan van het aantal trei- hi, trams en bussen en van het btal lijnen. personenvervoers-plan van Wester terp Gruijters ter ore kwam, heeft hij zijn verzet hiertegen m de pu bliciteit gebracht. Hij eist van het kabinet 'op de lange termijn enige zekerheid' dat er geld zal komen voor het openbaar-vervoerbeleid zoals dat voor juli werd gedacht. Gruijters heeft zijn eis gisteren, toen er een korte vergadering van de ministerraad was, ter tafel ge legd bij zijn collega-ministers. De woordvoerder van minister Gruij ters wilde geen commentaar geven. Wel sprak hij het gerucht tegen dat Gruijters nu zou weigeren deze week naar de Tweede Kamer te komen voor het debat over de 'oriënteringsnota'. ADVERTENTIE Er worden reeds grootscheepse pogingen ondernomen om de gerezen meningsver schillen in het CDA-kamp te bagatelliseren. Dat gebeurt onder meer als men betoogt, dat het eigenlijk maar een theoretische en academische discussie is. Het is toch absurd om te veronderstellen, dat niet-christenen in de rij zullen staan om het CDA te versterken? Welnu, waarom maken Aantjes en de ARP dan zo'n drukte? Deze vraagstelling is eenzij dig. De KVP doet immers in hardnekkigheid niet voor de ARP onder. Jaar in jaar uit is door de KVP vastgehou den aan de 'openheid' van het CDA. En de KVP-top heeft luttele weken voor het eerste CDA-congres duide lijk laten weten, dat de Woudschoten-afspraken geen verandering in dit standpunt hebben gebracht. Uit de vasthoudendheid van ARP én KVP mag afgeleid worden, dat er wezenlijker zaken in het geding zijn dan op het eerste gezicht mis schien lijkt. Ik meen, dat het draaipunt van de hele discussie besloten ligt in de vraag in hoeverre het voe ren van christelijke politiek in de praktijk mogelijk ge acht wordt. Grondslag Men ls het er langzamer hand wel over eens, dat het CDA op grond van de statu ten als een christelijke or ganisatie beschouwd moet worden. Is dat niet voldoen de? Is het niet een beetje een ketterjacht, dat daar naast ook nog vastgelegd moet worden, dat CDA- funetionarlssen aanspreek baar zullen moeten zijn op him persoonlijk geloof? Is dat geen spijkers zoeken op laag water? Dat is naar mijn mening niet het geval. Een kardinaal punt is na melijk. dat de grondslag ge heel verschillend beleefd wordt. Dat hangt nauw sa men met de verschillende visies, die christenen hebben op de opdracht én de moge lijkheid om in onze gebro ken samenleving gestalte te geven aan hun levensover tuiging. Dit onderwerp staat momenteel in het brand punt van veel theologische en kerkelijke discussies. Uiteraard kan daar in het bestek van dit artikel niet nader op ingegaan worden. Ter illustratie zij slechts vermeld, dat dezelfde grondslag zowel tot een lou tere getuigenispolitiek als tot een oppervlakkige mede menselij kheidsroes kan lei den. Dit houdt in, dat men er met het formuleren van een grondslag niet uit is. Daarna komt de vraag aan de orde, die het CDA tot dusver verdeeld houdt: moe ten CDA-autoriteiten aange- sproen kunnen worden op hun christelijke levensover tuiging? Als men de christe lijke politiek serieus neemt, zal hierop naar mijn mening een volstrekt bevestigend antwoord gegeven moeten worden. Kern Er bestaan van ouds zeer nauwe banden tussen de christelijke partijen en het christelijk onderwijs. Het is daarom misschien nuttig mijn standpunt te verduide lijken met een voorbeeld uit de wereld van het onderwijs. Het bestuur van een christe lijke school is onder meer verantwoordelijk voor het benoemen van leerkrachten. Stel nu, dat zo'n bestuur het niet zo verschrikkelijk belangrijk vindt of de juffen en meesters meelevende christenen zijn. Wat bete kent dat in de praktijk? Dat betekent, dat zo'n schoolbe stuur een bedroevend klein beetje op de rekening heelt voor een eigen inbreng van het christelijk onderwijs! Anders zou zo'n bestuur er immers wel degelijk belang aan hechten, wie er voor de klas staat. De parallel met de CDA is duidelijk. Als men het maar een onbelangrijk en acade misch probleem vindt of toekomstige CDA-politici al dan niet christen zijn dan betekent dat in de grond van de zaak een ontkenning van de eigen aard en de eigen inhoud van de chris telijke politiek en daar blijft het niet bij Ook het be staansrecht van het chris telijk onderwijs en de chris telijke organisaties wordt op deze manier wezenlijk aan getast. Bovendien zijn er duidelijke raakvlakken met de relatie tussen het christelijk geloof en het persoonlijk gedrag. Hier ligt. naar niijn overtui ging de kern van het pro bleem: de verhouding tussen geloof en praktijk. Het is de verdienste van Aantjes, dat hij weigert om thans op het partijpolitieke toneel een beslissing te nemen, die op den duur fnuikend kan zijn voor het hele scala van christelijke organisaties. Over dit fundamentele vraagstuk zullen de kerken en de christelijke organisa ties zich eerst onderling diepgaand moeten beraden Echo Heeft Aantjes zijn nek te ver uitgestoken? Sommigen, ook in zijn eigen kring, be weren dit. Maar maskeren zij daarmee niet hun onge loof in eigen plaats en taak van de christelijke politiek? Natuurlijk, de resultaten van tientallen jaren christe lijke politiek maken een mens er niet vrolijker op. Eén van de fouten is onge twijfeld de vaak vergaande vereenzelviging geweest met 'wereldse' machten. Onder anderen Boerwinkel heeft daar overtuigende dingen over gezegd. De situatie verandert echter snel. In een steeds onhèr- bergzamer wordende wereld brokkelt de christenheid (althans in het westen) da nig af. Is dit het juiste ogenblik om een punt te zetten achter de hoop op een christelijke politiek? De reacties op het CDA- congres hebben mij geleerd, dat velen, christenen en niet-christenen. tenminste geraakt zijn door de rede van de antirevolutionaire fractievoorzitter. Hij 'droomde' van een politiek, waarin een echo te beluiste ren zal zijn van een christe lijke levensstijl. Als men door dit Ideaal ge grepen is dan is het on denkbaar als toekomstige CDA-politici niet aangespro ken zouden mogen worden op hun christelijke levens overtuiging. Want daarmee reduceert en relativeert men de mogelijkheden voor een eigen inhoud van de chris telijke politiek. Zou Aantjes in zijn verzet tegen een dergelijke gang van zaken zijn nek te ver hebben uitgestoken? Ik kan mij niet voorstellen dat de antirevolutionairen hun po litieke voorman op dit prin cipiële punt in de kou zullen laten staan. S. Faber terdam op de Nieuwe Waterweg bij Massluis ontstonden spanningen toen sleepboten van de gemeente lijke havendienst, overigens tever geefs. tegen de blokkadeschepen aanduwden Bij de IJsselkop te Huissen doorbrak een binnenschip 's morgens om acht uur de blokka de door op volle kracht door het enige overgebleven gat te varen. Soepel waren de blokkade-schipper in Delfzijl voor veertien Urker vis sersschepen: zij mochten doorvaren naar zee. voornemens zullen echter astisch moeten worden herzien er geen geld voor komt. Van der (VSJef vreest dat de particuliere per- nenauto nog meer de vrije loop Ja ten zal moeten worden dan nu het geval is. Buiten de Randstad 1 het openbaar vervoer geen euwe impulsen meer krijgen, zo- t het verzorgingsniveau wel moet ïen. 'Als dit doorgaat, komt het Vpfbinet in strijd met de regerings verklaring. Als we met de mond 't nkstenbaar vervoer prioriteit geven. 1 wIPeten we dat ook met de finan- ismaln doen', vindt het PvdA-Kamer- iitin|- aerzet Gruijters tegen de besnoeiingen op de n graven groei voor openbaar ver- roer komt ook van minister Gruij- pïs (volkshuisvesting en ruimtelij- et at ordening). Deze voert deze week :n oj de Tweede Kamer een discussie ischCr de orienteringsnota ruimtelij- ordening'. Gruijters werkt al -metfi het vervolg op deze nota, de De voorlopige die Gruijters hierover deze tek in de kamer dacht te ontvou- jn, worden echter omvergehaald 1 deor de besnoeiingen op het open- tra^r vervoer. septf" n,ieuwe versie van het el K1 de f eentl (ADVERTENTIE) smal Het enige zeeschip dat gistermor gen in Rotterdam de blokkade wist te doorbreken, was het motorschip Polar Argentina. Om zes uur 's morgens, toen de binnenschepen zich nog niet geheel hadden aan- eengerijd bij de Koningshaven op de Nieuwe Maas, manoeuvreerde ^it schip (zie foto) door een gat. Het Duitse binnenschip Haniel, dat zijn grote zus volgde, botste hierbij tegen een van de blokkadeschepen en liep lichte schade op. Bij de tweede muur van schepen in Rot-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3