Zoetemelk zijn slag Weinig kans voor roeiers tijdens voorwedstrijden Voetbal in Amerika nog vooral mengeling van geld en spektakel Stam pakt 'zijn' toch niet "tV 1 winnaar en in oranje trui Alleen gunstige loting voor Nereus twee zonder stuurman Ploegleiders boos op jury bitser Dieter Kemper winnaar bij prof stayers X; ROCOURT Er was tijdens de wereldkampioenschappen op de baan in het Belgische Rocourt bij de profstayers maar één favo riet: Cees Stam. De Nederlander die enkele weken geleden zijn na tionale titel kwijtraakte omdat hij wegens een blessure af moest zien van deelname, had na zijn herstel getoond weer in grote vorm te zijn. Hij kon weer spelen met zijn tegenstanders en zich gewaag de escapades veroorloven. Stam was klaar voor de wereldtitel. Maar gisteravond stond er een ander op de hoogste plaats van het ereschavot: de Duitser Dieter Kemper. (tam achter Joop Stakenburg: wereldtitel weer kwft't Cees Stam kent de moeilijkheden in het stayers wereldje als geen an der. Dë UCI ligt op de loer om de stayer-ij de nek om te draaden, er is te weinig kwaliteit om steeds weer goede wedstrijden te garanderen en de stayerij is beladen met een zwart verleden. Cees Stam wilde het daarom soms best wel eens extra interessant maken door ande ren ook een kans te gunnen en zo in ieder geval strijd te garanderen. De vraag blijft of Stam gisteravond ook dat spel wilde spelen. Het leek er wel op, Stam begon in achtste positie. Maar dat was geen enkel bezwaar voor de Zaankanten Bin nen de kortste keren vocht hij zich een weg naar de top van het rij- dersveld. Nestelde zich op de eerste plaats en ging wachten op de din gen die zouden volgen. Achter hem had Dieter Kemper, al tweemaal eerder wereldkampioen, zich op de tweede plaats genesteld terwijl Jan Breur, de Nederlandse kampioen een verrassende derde plaats in nam. Twaalf minuten voor het einde achtte Kemper de tijd gekomen om een aanval op Stam te lanceren. De Nederlander verloor het eerste duel en Kemper nam ruim dertig meter voorsprong. Dat beloofde dan die sprankelende finale te worden waarop Stam hoopte. Achter Joop Stakenburg begon hij acht minuten voor het einde van éen uursrace aan zijn aanval. Pas toen bleek hoe goed Dieter Kemper zijn race had voorbereid. Stam kroop vlak bij, maar toen hij' aanzette voor de passeermanoeuvre verloor hij het contact met de mo tor. De gevolgen waren te groot. inze sportcorrespondent ELVELD Joop Zoete- tieeft gisteren in de voor- etappe van de Ronde federland, een zware rit le Zuidlimburgse en Bel- heuvels, een optie op de ge genomen. De in Frank- wonende Nederlander f in de laatste ronde, op ilijks vijf kilometer van de mst, uit een negen man kopgroep en nam on- I hevig verzet van onder >OÉ Frans Verbeeck en de se kampioen Perrurena resterende kilometers een ffong van dertien secon- Dit kleine verschil was nde om de oranje trui pijn ploegmaat Gerard |i over te nemen. [arriveerde ruim een minuut temelk een groep, waaruit pman bij het binnenrijden Ilfipelveld was weggesprongen, reik, op de vraag of de ronde tt: Dat kun je natuurlijk leggen. Wanneer ik morgen bergcriterium lek rijdt, dan eraan voor mijn moeite. Ik et parcours hier in Simpel- Ijzonder zwaar, maar ik ge it i ik in deze mening niet (elk heeft zijn machtsgreep fe dag kunnen voorbereiden, loton, waarin alle favorieten, èntallen kilometers zeer pas- Ierdoor kon een groep van inners, Fedor den Hertog, Ceulen. Domingo Perrurena. torres, Gerrie Knetemann en bsman Jean Chassang, die al eerste beklimming in de gingen, ruim zeveneneen- iiinuut voorsprong nemen. Den Hertog was een gevaar- andidaat voor de Oranje trui groep. Hij begon de rit met riterstand van 4 miim. 21 sec. Ileidende Vlamen en reed in geving van Battice, in de ne provincie Luik, als virtu- er in de karavaan, elk: 'Ik heb de gehele dag brs prong van de kopgroep i de gaten gehouden. Ik ken- andere wedstrijden in Sim- het plaatselijke rondje en —it er over één ronde zeven a Unuten gereden zou worden. Ie de voorsprong van Fedor h mogelijk houden en zeker fen dat hij in de aankomst- ^zou arriveren met een ng die hem een ronde zou Ên. Daarom heb Ik mijn ïnmaal terug in Nederland. naar Gulpen (dit was na er 135 km) in de aanval rd. Vooral Jan van Katwijk, %Lgl JOOP ZOETEMELK oranje trui Jan Aling en Kees Bal hebben veel werk verzet: en natuurlijk Gerard Vianen: die heeft gereden voor mij met een inzet, of ik en niet hij in de leiderstrui reed'. 'Toen wij in Simpelveld terugkwamen, hoorde ik dat Fedor nog maar vier minuten had. Op dat moment demarreerde Tabak. Ik ben aan zijn wiel ge sprongen. maar toen ik omkeek, zag ik dat Thurau, die ik als mijn grootste concurrent beschouw, had aangepikt. Toen zijn we niet door gegaan. Toen de kloof toch weer groter begon te worden, heb ik de achtervolging opnieuw georgani seerd. Nu kreeg ik Verbeeck, Kuiper en Santy aan mijn wiel. En toen ben ik zo hard mogelijk doorge gaan, vooral omdat Thurau de slag had gemist'. Enkele meters verderop stond een teleurgestelde Peter Post zwaar op zijn renners te mopperen. Post: 'Ik begrijp niet dat jullie dat gaatje niet dicht kunnen rijden'. Thurau verontschuldigde zich bij zijn ploegleider met het feit, dat zijn ketting van zijn fiets was gelopen. Dit juist op het moment dat Zoete melk voor zijn greep naar de macht uithaalde. Gerard Vianen vond het feit, dat hij zijn Oranje trui weer uit moest trékken, helemaal niet erg. Hij zei: 'Wat geeft dat nu, het blijft in de familie. Ik heb altijd gezegd dat ik voor Joop zou rijden, als het erop aankwam'. Zoetemelk is dus de gro te kanshebber op de eindzege ge worden. De Ronde van Nederland- nieuwe stijl kan daardoor de win naar krijgen waarop was gehoopt. Een klinkende naam op de erelijst van een evenement, dat volgens de voorzitter van de organisatie, Kurt Vyth, ook volgend jaar op de ka lender zal worden geplaatst. Toch heeft ook Joop Zoetemelk wel enkele kanttekeningen op het ge heel. 'Men heeft een beetje met twe maten gemeten. Zo worden de Nedrlandse ploegen dicht bij een etappeplaats ondergebracht, terwijl de buitenlandse minstens veertig kilometer moeten rijden. Dat werkt frustrerend. Bovendien is het bij zonder vermoeiend, omdat je veel te laat je eten krijgt en nog later n-aar bed gaat'. Overigens vindt Zoetemelk dat hij steeds beter gaat rijden. 'Ik voel dat ik de oude vorm van begin 1974 weer langzaam te rugkrijg. Na de Tour de France voel ik mij veel sterker. Als ik de oude Zoetemelk weer ben. zal ik het vol gende week na het wereldkampioen schap wel zeggen'. Vierde etappe: 1. Zoetemelk (Ned 186 kilometer in 4 uur. 56 minuten en 53 seconden (met bon 4.56.38). 2. Perurena (Sp) 4.57.04 (met bon. 4.56.54), 3. Ver beeck (Belg) 4.57.16 (met bon. 4.57.11), 4. San-ty (Fr) zt, 5. Knetemann (Ned) zt, 6. Kuiper (Ned) at. 7. F. den Hertog (Ned) 4.57.20. 8, Torres (Sp) 4.57.24 9. Chas- sevmg (Fr) at, 10. Karstens (Ned) 4.58.16. 11. P. van Katwijk -(Ned), 12. Priem (Ned), 13. Hoban (Eng), 14. Vianen (Ned). 15. L. Peetere (Belg), 16. Gonzales (Sp) 17. Schipper (Ned). 18. Ceulen (Ned). 19. Opdebeeck (Belg) 20. Tabak (Ned). 21- Vanneste (Belg). 22. Bal (Ned), 23. Nazabal (Sp), 24. De Cauwer (Belg). 25. Thurau (WDld) allen zt als Karstens. Algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned) 20 uur. 21 minuten en 32 secon den. 2. Verbeeck (Belg) op 33 seconden. 3. Vianen (Ned) op 53 sec., 4 Thurau (WD1) op 58 sec., 5. Karstens (Ned) op 1.33 min.. 6. Priem (Ned) op 1.38, .7. Opdebeeck (Belg) z.t.. 8. Tabak (Ned) zt.. 9. Bal (Ned z.t., 10. Kuiper (Ned) op 2.35, 11. P van Katwijk (Ned) op 3.35. 12. Gonzales (Sp) z.t.. 13. Pronk (Ned) z.t.. 14 F. den Hertog (Ned) op 4 18. 15. Jacobs (Belg) op 5.01. 16. Mlntklewlcz (Fr) op 6.58, 17 W. Peetere (B.ELG( OP 9.03. 18. Van Sweefelt (Belg) z.t., 19. Delcroix (Belg) op 11 00. 20. Aling (Ned) z.t.. 21. Lloyd (Eng) op 11.04. 22. Perure na (Sp) op 11.55. 23. Knetemann (Ned) op 12.17. 24. Vanneste (BELG( OP 12.43. 25. Haitz (WDld) op 14.27. Stam verloor op enkele meters elke kans op de wereldtitel. Hij kwam in de 'vuile wind' te zitten, moest heel lang knokken om weer aan de motor te komen en zag toen hoe ruim vijftig meter voor hem Dieter Kemper de zaak zeer stevig in han den had genomen. De tijd en de kracht ontbraken Stam op dat moment om nog een nieuwe aanval in te zetten. Het betekende een verloren spel dat echter altijd nog zijn vruchten kan afwerpen. Zeker op de Duitse win- terbanen, waar Kemper mag gaan pronken met zijn derde regenboog trui. En waar Cees Stam steeds de uitdager zal zijn. Verrassend in de finale was het rijden van de tweede Nederlander. Jan Breur. Hij hield achter de weer zeer druk met taktische manoeu vres werkende Bruno Walraven voortdurend een uitstekend uitzicht op de derde plaats, zij het dan ver achter het duo Stam-Kemper. De belangrijkste concurrent voor die bronzen medaille was de Fransman Dupontreux. Maar in de slotfase slaagde Breur er in een lange sprint in hem van de derde plaats af te houden. PROF. STAYERS: 1. Kemper (Wdl) 73.566 km in 1 uur 26.61 seconden 2. Stam (Ned.) op 40 me ter 3. Breur (Ned) op 330 m.. 4 Dupon treux (Fra) op 405 m., 5. Savary (Zwi) op 1 ronde en 245 m.. 6. Benfatito (Ita) op 1 ronde en 265 m.. 7. Peffgen (Wdl) op 3 ronden en 185 m 8. Stevens (Bel) op 4 ronden en 105 m9. Avogardl (Ita) op 5 ronden en 280 m. De Belg Zelck staakte na 51 minuten de strijd. AMATEURS Ploegenachtervolglng: Eerste halve fina le: 1. Rusland 4.36,78, 2. DDR 4.38.55: tweede halve finale: 1. West-Duitsland 4.38.14, 2. Italië 4.39,93. PROFS Sprint: H0LV9 FINALES: Peder Pederse (Den) verslaat Danny Clarke (Aus) in twee ritten; John Nicholson (Aus) ver slaat Ryoji Abe (Jap) ln twee ritten. Om de vijfde tot en met achtste plaats: 1. Cutting (VS). 2. Turrlni (Italië), 3. Card! (It.). De Nereus/Nautilus-combinatie vier zonder stuurman staat ook in de voorwedstrjjd voor een zware opgave. Van een speciale verslaggever NOTTINGHAM De elite herenploegen hebben gistermorgen bezit genomen van het Holme Pierre- pont watersportcentrum. De stormachtige wind die de finales van de dames beheerste was gaan liggen en de weersomstandigheden om te trainen waren ideaal. Eén bezwaar hadden de roeiers en coaches echter. De gretigheid om maar zo snel mogelijk de oefencampagne op het wedstrijd water voort te zetten maakte dat het bijzonder druk was op de baan, waardoor serieus trainen erg moeilijk bleek. STMPELVELD De Ronde van. Nederland heeft in Simpelveld een nieuw incident gekend. In feite een vervolg op het ongenoegen, dat de ploegleiders niet onder stoelen of banken hebben gestoken ten aan zien van de houding van de jury. Dit college heeft in de afgelopen dagen diverse boetes uitgedeeld on der andere voor het urineren op daarvoor niet geëigende plaatsen en het stayeren tijdens de wed strijd. Vooral dit laatste is op de smalle wegen van Zeeland, Brabant en Limburg vrijwel niet te voorkomen. Vooral omdat er het hier voorname lijk ging om renners, die door pech achterop waren geraakt. Zondaga vond al werd door mede-organisator De Vries een verklaring afgelegd, waarbij werd gezegd dat de orga nisatie het met de jury niet eens was en scherp zou protesteren. Maandag kreeg het incident een vervolg, toen zowel Peter Post als Emiel Jossart de rugnummers van hun ploeg wilden inleveren en niet meer wilden vertrekken, omdat er opnieuw voor onzinnige feiten straffen waren uitgedeeld. Van de vier Nederlandse ploegen heeft de Nereus twee zonder stuur man als enige goede kansen direct door te dringen tot de halve fina les. Van der Horst en Boeschoten, roeiend in een serie van vijf boten, hebben daartoe aan een derde plaats nog voldoende. Die moet be reikbaar zijn met tegenstanders als Spanje en Finland. De twee met stuurman van Dudok van Heel zou vandaag de Oostduit sers Jörg Lucke en Wolfgang Gun- kel, winnaars van zilver in 1974, moeten verslaan om direct een ronde verder te kunnen komen. Tot de tegenstanders van de Ne reus /Nautilus vier zonder stuurman behoren onder andere de Britten, tweede in de laatste Rotseeregatta en vierde in de open Westduitse kampioenschappen te München. HOPELOZE OPGAVE Voor een werkelijk hopeloze opgave staat de Laga/Nereus acht in zijn serie waarin een overwinning goed is voor een plaats in de finale. Oost en West Duitsland, alsmede de sterke Russen behoren onder meer tot de tegenstanders die de Neder landse formatie dan ontmoet. Overigens zijn in Nottingham, dat gisteren dankzij bankholiday ge noot van een extra lang weekeinde, de wereldkampioenschappen beslist geen voornaam onderwerp van ge sprek. Dét is veeleer het treffen tussen de lokale rivalen Notting ham Forest en Notts County, zater dag in de Engelse voetbalcompeti tie. De wereldkampioenschappen roeien 1978 voor dames en heren zijn de finitief toegewezen aan Nieuw Zee land. Vorig jaar werd al besloten de titelwedstrijden daar in principe te houden. De afgevaardigden op het FISA-congres hadden toen echter de nodige bezwaren tegen de orga nisatie in Nieuw Zeeland. Vooral omdat de wedstrijddata - de de cembermaand was voorgesteld - te laat vielen. Tijdens het congres van de wereld roe if ederatie, gisteren in Notting ham gehouden, werd Nieuw Zeeland als organisator aangewezen. Ver wacht verzet daartegen van de Oostduitse bond bleef uit. Slechts Oostenrijk stemde tegen. De wed strijden worden gehouden op het Karapiromeer bij Hamilton. De eindstrijden van de dames zijn vastgesteld op 4 november, die van de heren een dag later. Ook de organisatoren van de FISA- kampioenschappen voor jongens voor de komende jaren werden aangewezen. In 1976 is Villach (Oostenrijk) van 10 tot en met 14 augustus gastheer. Ook de kampi oenschappen lichte roeiers zullen er worden gehouden. In 1977 roeit de jeugd in Tampere (Finland). Een jaar later zijn de wedstrijden in Belgrado. MOSKOU Mogelijk zullen in de Joegoslavi sche hoofdstad de meisjes hun eer ste FISA-kampioenschappen krij gen. Een voorstel daartoe zal ln 1977 tijdens het congres in Amster dam worden behandeld. Teneinde het mogelijk te maken de verbeter de accomodatie te beproeven waar in 1980 de Olympische roeiregatta zal worden gehouden, werden de jeugdkampioenschappen van 1977 tenslotte toegewezen aan Moskou. Het verstrekkende voorstel ten aanzien van de zeer sterke beper king van het voeren van reclame op de kleding van deelnemers, alsmede op en rond de baan in de omgeving van start en finish bij internationale roei wedstrijden werd aangehouden tot woensdag. Bij aanvaarding ervan zal tegemoet worden gekomen aan de wens van het IOC daaromtrent. VOETBAL Wlm van Hanegem is gisteren niet met Feyenoord vertrok ken naar het Internationale voetbal toernooi In Barcelona. Van Hanegem is geblesseerd aan een voet en wil rust houden. VOETBAL Fortune SC heeft giste ren vla zijn Juridische adviseur kon- takt opgenomen met de KNVB over de gele kaart die Roemgens afgelopen zondag van scheidsrechter Gans lr. de wedstrijd tegen Vitesse kreeg FSC meent dat Gans ten onrechte d« kaart aan de Limburger voorhield. SCHAKEN De Nederlander Paul van der Sterren is tijdens het schaak toernooi om het wereldjeugdkampi oenschap in Tjentlste het goede spoor bijster. Na een nederlaag tegen de Rus Tsjekov volgde ln de achtste ronde opnieuw verlies, nu met wit tegen de Engelsman Mestel. Tsjekov boekte een zege op de Poolse concur-' rent Kuligowskl en heeft nu de lei ding met 6.5 punten uit acht partij- Van onze sportredactie SAN JOSE Buitenlandse voet ballers vieren op het ogenblik, op bescheiden schaal weliswaar, tri omfen in Amerika. Nadat enkele ■jaren geleden wat slordige dollars verloren waren gegaan bij het uit de grond stampen van Europa's meest populaire sport, is de zaak recentelijk nog iets grondiger aangepakt. De miljoenenaankopen die in het buitenland werden ge daan lijken mede daardoor einde lijk te kunnen gaan zorgen voor een doorbraak. De succesformule is duidelijk: geld en spektakel. Amerika loopt niet zo snel warm voor de voetballerij. Niet zo vreemd natuurlijk, want men be schikt immers over een eigen sportbrouwsel, football, waarin het er vele graden forser en har der toegaat dan bij voetbal op z'n hardst hier. Wat er nodig was om de voetbalsport dan toch er in te krijgen hadden de Amerikaanse geldschieters dan ook snel door. Vooruit, laat de spelregels dan ongemoeid, maar maak er voor de rest wel steeds een spektakelstuk van. Zo is het ook gebeurd. Met als topper natuurlijk Pele, de Brazili aan die maar geen afscheid van zijn sport kan nemen, en die zelfs in Amerika een begrip werd. En dat begrip is dan. zo menen de bazen van de North American Soccer League, de grote winst van dit seizoen geworden. In cijfers van het thans beëindigde seizoen valt dat allemaal nog niet goed uit te drukken. Er deden dit keer twintig teams mee die bij hun thuiswedstrijden gemiddeld 8000 toeschouwers trokken. Vorig jaar, toen er vijftien teams wa ren, was dat gemiddelde even hoog. En de cijfers van dit jaar worden nog beïnvloed door de aanwezigheid van Pele die voor een aantal toeschouwersrecords bleek te kunnen zorgen. 'Maar' zo stelt Phil Woosnam, be stuurslid van NASL, 'door Pele zijn we wat erkenning betreft in eens vier jaar opgeschoten. De mensen weten nu dat er voetbal is en we zijn op weg ten belang rijke sport in Amerika te wor den. Dat zal gebeuren, niet mor gen, maar het zal gebeuren'. Amerikanen Aan de grootscheepse aanpak van het voetbal in Amerika kleven natuurlijk ook bezwaren. Zo ko men geboren Amerikanen vrijwel niet aan bod. Er zijn immers overal betere spelers te koop. Toen aan het einde van het sei zoen een 'all-star' team werd ge vormd stond daar precies één Amerikaan in: Bob Smith, een verdediger uit Philadelphia. En wat te denken van de New York Cosmos zelf die in hu nteam zes Britten hebben een Brazi liaan, een Portugees en een speler uit Trinidad. Terwijl daarnaast ook de in Duitsland geboren, maar tot Amerikaan genaturali seerde Werner Roth deel uitmaak te van het team. Dat is een gevaar. De toeschou wers zouden te snel alle herken baarheid in hun team gaan mis sen. Daarom ook stelt Woosnam voor om in de reglementen op te laten nemen dat ieder elftal min stens vijf oj zes echte Amerika nen dient op te stellen. 'Dat is', zo zegt Woosnam, 'nog niet ge noeg. Ik denk dat we met een plan voor reserve-elftallen zullen komen. Dan zouden de Amerika nen kunnen leren van professio nele coaches en buitenlandse spe lers en toch ook nog iedere week een competitiewedstrijd kunnen spélen'. Publiciteit Amerika maakt veel werk van de voetbalsport. Dat ondervinden met name de buitenlanders die in de competitie spelen. Laurie Cal loway, de eerste Brit die in Ame rika ging voetballen, vond de ver schillen nogal duidelijk. Calloway speelt nu twee seizoenen voor de San José Earthquakers (de Ameri kanen zijn zeer inventief in het vinden van namen vol bombast). Hij was het eerste seizoen uitge leend door Shrewsbury, maar het beviel hem zo goed. dat hij in San José bleef. Hij gelooft in de Ame rikaanse werkwijze. Als het in Engeland ook zo wordt aangepakt. zo meent Calloway, dan zouden de toeschouwersaantallen ook niet meer zo hard teruglopen. Calloway meent dat het voetbal in Amerika een succes wordt door de publiciteit waarmee alles om geven is en het gevoel voor de spektakel bij de clubs. 'Engelse clubs weten niet hoe ze zichzelf aan moeten prijzen. Engelse sta dions lijken dikwijls op een bouwval en de misdragingen van groepen fans jagen de rest van het publiek weg'. De 30-jarige Calloway vindt dat de clubs in Groot Brittannië moeten zorgen dat hun spelers veel nauwer bij de fans worden betrokken. Show Calloway: 'Er zijn niet veel En gelse clubs die dat doen. Hoewel er enkele elftallen zijn waar het wel gebeurt en waar men ook al wat resultaten begint te zien. En kijk eens naar de wedstrijden hier. Als een toeschouwer hier vroeg is. dan kan hij zich vier uur lang vermaken. Er is altijd wel iets te zien. Maar in Engeland Is er niets, zelfs tijdens de rust is er geen show'. Calloway voorspelt de voetballers uit Amerika een grote toekomst. 'De toekomst voor het voetbal ligt hier. De kinderen hier zijn sterker dan de Europese. Wat ze nodig hebben is goede begeleiding. Ze hebben nu al de aanmoediging dat succesvol profvoetbal hier mogelijk is'. /KWARTET DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 SPORT 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11