Kamernood voor jongeren nog nooit zo erg geweest dichtbij ommentaar Huurprijzen enorm opgelopen, soms tot woekerhoogten üeuwe uitleg (1) euwe uitleg (2) luchtigheid gering begint herziening en 1 grondwet MAI-bureau in Utrecht ziet er geen gat meer in het weer - Buien gepasseerd 'claar hebben wij niks aan' kluispruik uitbundig popfestival wegwezen büW/KWARTET ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 5 aan de vooravond van Tiet !S van het CDA dat vandaag in Haag wordt gehouden, maakt de uren van beslissende betekenis De discussie van haar voorman, Aantjes met voornamelijk [voerders van de KVP is uitge- Jd in een verklaring van het dage- i&A bestuur van het CDA waarin i. jjt beslist welke uitleg moet wor- jL, gegeven aan de afspraken die in dschoten op 21 en 22 februari de partijgrondslag en de werking van zijn gemaakt. teT >ren kan geen lid van de ARP officiële stukken of verklaringen er (haar woordvoerders er van op de laitgte zijn geweest dat de afspraken "WjWoudschoten verschillend konden g^flen uitgelegd. Altijd heeft de ARP ijkpfd dat binnen het CDA een en fep op het evangelie legitiem zou 551 En zeker de leiders van deze moeten steeds heel goed hebben rt wat deze formule voor haar n moest betekenen: namelijk dat j hen vanzelf spreekt dat zeker de tgenwoordigers van het CDA ook l( hun eigen politiek handelen het Igelie als richtsnoer aanvaarden. I CDA heeft nu in meerderheid irs beslist. Het heeft de mogelijke jeke drijfveren van de CDA-verte- loordigers zelf in zijn verklaring idonderdagavond in het midden Uit uitlatingen van woord- van de KVP is duidelijk (rden waarom het CDA-bestuur 'elbewust heeft gedaan: de KVP iet alle geweld de mogelijkheid iuden dat niet-christenen in het imstigc CDA op vooraanstaande ■jn meedoen. •(wisseling van officiële stukken en kringen is dit voor de ARP een igen nieuw element. Misschien men zeggen: zou de partij hier- iebben geweten, dan zou niet 92 Jnt van de kiesverenigingen vóór, ["I juist tegen de statuten van het hebben gestemd, dan ook niet duidelijk aan welk iat de drie voornaamste pertijbe- lers de heren De Koning, Kuiper «•AÜjjlstra, de vrijheid hebben ont- K<j in het dagelijks bestuur van het voor de verklaring te stemmen aan de wensen van de KVP ioet komt. iebben daarmee niet slechts de Aantjes in de kou laten staan, zij »n ook gehandeld in strijd met "Standpunt dat het overgrote deel juin partijbestuur nog pas enkele 1 tevoren had vastgelegd. Men le christen-democratische voorlie- likwijls bewonderen om de wijze >p zij hun partijen leiden, maar urf kan ook een beetje te ver nse roevige geschiedenis van de afge- weken levert in elk geval het punt op dat de ARP thans einde- precies moet weten waar zij met BePDA aan toe is. Zij zou er tndig aan doen. deze nieuw ver- }n wetenschap te gebruiken om n genomen beslissingen opnieuw te tegen. i CDA-congres zal de verklaring dagelijks bestuur wel aanvaar- s®maar het is niet ingesteld om ;van de federatie voor voldongen te plaatsen. De ARP zal de ie uitleg van de partijgrondslag ös de eisen van behoorlijke par- pcratie eerst zelfstandig moeten h voordat zij die tot de hare kan vanh. F. Duynstee, rector magnificus le r.k. universiteit in Nijmegen I dat de niet-christenen een indemocratische politiek willen ichrijven, omdat zij daarvan po- betrouwbaarheid, evenwichtig- 'lanyegelijkheid e.d. verwachten, grond van de zaak triest als dat :rspectief wordt van het CDA kiezers. ;an en mag in een Christelijke Ike groepering evenwel nooit om jichtigheid, degelijkheid en derge- taken gaan. aal behoort altijd te staan het na- wan gerechtigheid en het vesti- kn het recht waar onrecht heerst. Wi4— tuen inze Haagse redactie HAAG De regering heeft in de eerste twee van een van veertig wetsontwerpen fle algehele herziening van de wet voor advies naar de Raad ftate gezonden. Deze wetsont- h betreffen de zogenaamde ike grondrechten en de vrlj- ran onderwijs. De regering Is de adviezen van de Raad tate en de reactie van de rege- laarop, te publiceren, als eer- ap op weg naar een grotere aarheid van het bestuur. Sassieke grondrechten gaan e gelijkstelling van de vrij- 'an godsdienst met de vrijheid andere' levensovertuiging, als seri?iegeling van de ontwikkeling Nederlandse samenleving zo- tallè5- Den Uyl zei. openeming ln rondwet van het recht van ng, de bescherming van de Jnlijke levenssfeer, het recht ese£age en verbetering van per- H-pTegevens, het actief en passief cht, de uitbreiding van de id van meningsuiting tot on- Hdere radio en tv. door Fred Lammers UTRECHT/LEIDEN 'De si tuatie is hopeloos, ik kan niet anders zeggen. We zien er echt geen gat meer in. We werken hard, maar resultaten zien we nauwelijks en dat is erg depri merend'. Tot deze verzuchting komt mevrouw Jojo van Gent- Visser van het MAI-bureau in Utrecht als ik met haar praat over de problemen die in de meeste grote steden van ons land zijn ontstaan bij het huis vesten van studenten en wer kende jongeren. De landelijke tendens is dat het kameraanbod afneemt en het aantal jongeren dat om welke reden dan ook een kamer zoekt, snel groeit. Utrecht wordt daarmee extra ge confronteerd. 'Wij hebben hier bij het MAI-bureau een wachtlijst van veertienhonderd gegadigden voor een kamer. Nog nooit tevoren heb ben we zo'n grote wachtlijst gehad. Wij zijn overgeschakeld op het uit geven van nummers. Degenen die zich laten inschrijven krijgen bij die inschrijving van ons te horen wanneer ze weer aan de bel mogen trekken. Deden we dat niet dan stond het elke dig zwart van de belangstellenden op onze stoep', al dus Jojo van Gent. Maar die be langstelling is er evengoed. 'Het is nu zo dat wij degenen die nu komen vragen over een maand of drie maar eens terug te komen. We vinden dat ook erg verdrietig maar we hebben gewoon niets. We streven ernaar per week honderd jongens en meisjes te helpen, in de praktijk halen we dat aantal lang niet', aldus Jojo van Gent. 'Gega digden die in Utrecht en naaste omgeving wonen laten we helemaal niet meer aan bod komen. Zij kun nen wel op en neer gaan reizen. Maar neem nu maar iemand die in Friesland woont of ergens in een klein plaatsje in de Betuwe, dat niet is te bereizen. Voor zulke men sen moet er iets gebeuren, willen ze volgende maand met hun studie kunnen beginnen. Toch vrees ik dat we op dit gebied grote moei lijkheden gaan krijgen. Volgende week zijn de introductiedagen van de universiteit. Veel van de 3.500 eerstejaars, die Utrecht verwacht, komen uit het oosten en uit Bra bant, streken waar geen kwantita tieve woningnood meer bestaat. Ik verwacht de komende dagen vele bezoekers, die denken dat zij bij ons de kamers maar voor het uit zoeken hebben' Woeker Het wordt Jojo van Gent duidelijk af en toe te veel. 'We komen aan ons eigenlijke werk nauwelijks meer toe in de zomermaanden. We lijken wel uitsluitend een kamerbe middelingsbureau', zegt ze. Aan de andere kant is ze blij dat de meeste studenten en werkende jongeren, die in Utrecht, willen wonen, naar het MAI stappen omdat op die ma nier wordt voorkomen dat ze in handen vallen van figuren, die de kamernood misbruiken om woeker prijzen te bedingen of kamers te verhuren, die eigenlijk niet ver huurbaar zijn. 'Deze week kregen we nog iemand die vijf kamers aanbood voor twaalfhonderd gulden per maand. Ik heb die man aan zijn verstand gebracht, dat wij aan zijn praktijken niet mee willen Bij het MAI-bureau in Utrecht staan elke morgen tegen tien uur, voordat de deur open gaat, al jongeren te wachten, op zoek naar een kamer. honderd gegadigden per maand. 'Wij gaan van het standpunt uit. dat iedereen die een kamer zoekt net zo vaak mag komen als hij of zij wil. Dat betekent in de praktijk dat de doordouwers wel slagen Maar niet iedereen heeft gelegen heid elke dag aan te komen. De studerenden hebben in dit opzicht een streepje voo" op werkenden. Maar ja, aan elk systeem zitten be zwaren.' Een van die volhouders in Amster dam is Meindert van de Heuvel (21) uit Hoevelaken, student in de psychologie. 'Ik heb besloten net zolang bij het MAI-centrum te gaan zitten totdat ik wat heb. Als er een aanbieding binnenkomt krijg ik dat meteen door en ben ik de eerste die er op af kan gaan. Ik denk wel dat mijn methode resul taat zal opleveren', aldus Meindert Bij het MAI heeft men hem gast vrij ontvangen. 'Wij kunnen zijn initiatief wel waarderen, al zouden we niet graag hebben dat iedereen zijn voorbeeld volgt', vindt me vrouw Avishaul. 'Iedereen die ouder is dan achttien jaar heeft recht op een zelfstandige woning van goede kwaliteit tegen een re delijke prijs,' Tot deze con clusie kwam staatssecretaris Marcel van Dam vorige maand in zijn nota over het huisvesten van alleenstaan den. Hij kondigde plannen ann om de komende vier jaar veertigduizend extra woon eenheden tot stand te bren gen voor deze categorie. Het zijn mooie plannen, maar voo.Iopig zijn het alleen nog maar goede voornemens, die aan de Tweede Kamer zijn gepresenteerd. Tussen plan nen maken en het realiseren daarvan ligt een periode, waarin het huisvestingspro bleem van vele jongeren tot ernstige moeilijkheden kan leiden, zoals op het ogenblik nu honderden studenten en werkende jongeren tevergeefs op zoek zijn naar een kamer. werken, maar ik ben er heilig van overtuigd dat hij die vijf kamers op korte termijn verhuurt voor de prijs die hij bedingt.' Groningen In andere universiteitssteden doen de instellingen die zich bezighou den met kamerbemiddeling dezelfde ervaringen op. Zelfs in Groningen zijn prijzen van 150 gulden per maand normaal geworden. Daar zitten vierhonderd studenten zon der kamer. 'Vooral door de sanering van oude wijken neemt het aantal kamers af. We hopen nu dat de resolutie die de Groninger Studenten Bond en de HBO-bond (die zich bezig houdt met de belangen van de studenten in het hoger onderwijs) heeft aan genomen succes heeft. Daarin wordt van de gemeente en de Stichting Studenten Huisvesting geëist op korte termijn maatregelen te nemen en met nieuwbouwplan- nen te komen', vertelt Henk van der Velde, van het actiecomité 'Stop de Kamernood'. Een beroep op de bur gerij van Groningen, eerder deze week gedaan, heeft slechts vijftien kamers opgeleverd. In Wageningen hebben diverse stu denten, die tevergeefs naar een ka mer hebben gezocht, al hun intrek genomen in een tent op een cam ping even buiten Wageningen. Er moeten op korte termijn in Wage ningen duizend kamers worden ge vonden. Volgende week gaan de studenten huis aan huis aanbellen om de burgerij te bewegen leeg staande kamers ter beschikking te stellen. In Utrecht gebeurt eind au gustus hetzelfde in bepaalde stads wijken. Aankomende eerstejaars studenten trekken er daar met hun mentoren er op uit. Amsterdam Het MAI-centrum in Amsterdam werkt niet meer met wachtlijs'en. omdat zoiets volgens mevrouw Daf- na Avishaul van dit centrum 'on doenlijk' is. Bij het MAI-cenlrum in Amsterdam komen er zo'n acht- Nooit zo slecht 'Het is nog nooit zo slecht geweest Ik doe dit werk nu al jaren, vorige jaren was het omstreeks deze tijd naar met die huisvesting, maar nu ben ik al blij als ik één kamertte per dag krijg aangeboden', krijg ik als reactie van Bob Suurhoff van de ASVA in Amsterdam. Hij zest dat de problemen minder groot zouden zijn als bij het plaatsen van de studenten meer zou worden ge let op hun woonplaats. 'Nu komt het vaak voor dat studenten die in Amsterdam wonen in Groningen moeten gaan studeren en omge keerd Dat is onder de gegeven omstandigheden bespottelijk', meent Bob. Riekje de Jong van de Studenten raad van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft de indruk dat de plannen die staatssecretaris Van Dan, onlangs aankondigde om te komen tot betere huisvesting van jongeren bij veel mensen de me ning hebben doen postvatten dat er nu geen problemen meer zijn. 'Tal var mensen denken dat zodra die plannen op tafel werden gelegd, de problemen van de tafel waren met als resultaat minder aanbiedingen. Dat is natuurlijk maar een van de oorzaken. Er komen steeds meer studenten, alleen bij de VU reke nen wé al op 2500 eerstejaars We nemen alles aan wat we kunnen krijgen, zelfs in Badhoevedorp en Purmerend. al is het natuurlijk niet ideaal zo ver weg te moeten gaan wonen als je studeert in de hoofd stad'. aldus Riekje de Jong. Hospita's sterven uit In Den Haag is de toestand volgens het MAI centrum 'erg slecht'. De prijzen van de kamers die beschik baar zijn liggen hoog, terwijl juist behoefte is aan goedkopere kamers. De gemeente Den Haag doet weinig aan de problemen. In Den Haag pn de meeste oude steden is de ten dens dat het gilde van de hospita's aan het uitsterven is. 'Dat is erg jammer, omdat onze ervaring is dat juist die ouderwetse hospita's erg tolerant zijn. Hoe jonger de ver huurders hoe meer noten ze op hun zang hebben wat betreft de mensen die zij in huis nemen', krijg ik van mevrouw Avishaul van het MAI in Amsterdam te horen. Het is begrijpelijk dat verhuurders bepaalde eisen hebben, maar soms zijn die eisen onredelijk, bijvoor beeld als het houden van een poes en het ontvangen van visite wordt verboden en het uitsteken van de driekleur op 30 april verplicht wordt gesteld. En wat men naast strenge bepalingen nog durft te vragen voor een kamertje van twee bij drie is triest', zegt mevrouw Avishaul Leiden In Delft en Leiden staat men voor dezelfde problemen. Ook daar hon derden kamers te kort al beheert de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in Leiden nu een riante flat met 81 wooneenheden en 238 kamers verspreid over de stad. 'We hebben vele nieuwbouwplannen, 25 flats zijn in aanbouw en andere plannen wachten op goedkeuring. Een teer punt is dat wij geen sub sidie krijgen voor huurkamers, al leen voor de nieuwbouwflats. Dat is onredelijk. De bewoners van onze flats betalen maar 131 gulden per maand, voor het huren van een kamer in de binnenstad in een oud huis betaal je tegen de 200. Marcel van Dam zou aan dit probleem ook wel eens aandacht kunnen schen ken. temeer omdat ondanks die mooie flats de meeste belangstel ling toch blijft uitgaan naar een kamer ln de binnenstad', aldus me vrouw Schouten van de Stichting HWJ Leiden. Rotterdam, Maastricht en Eindho ven behoren tot de steden die gun stig afsteken tegen de rest van Nederland. Daar is nauwelijks spra ke van kamernood. al loopt het aanbod in Eindhoven iet-s terug. Van onze weerkundige medewerker Een treuzeltrog van lage druk van de Britse eilanden zal nu eindelijk onze omgeving wel eens gepasseerd zijn met enkele buien. Daarna kan de zon zich beter ontplooien door de welwillendheid van een Azoren- hogedrukuitloper tot het zeegebied ten zuidoosten van IJsland, die langzaam naderbij komt. De tem peratuur wordt er de komende da gen nauwelijks zomers door: die blijft hangen op 20 graden censius. In Keulen was het gisteren met 18 graden maximaal twaalf graden kouder dan donderdag. Alleen in het oosten van de DDR is het nog tropisch geworden: 30 gr. C. in Dresden. De scheiding tussen de warme en koele lucht liep gistera vond van Wit-Rusland via Finland en Duitsland en de Alpen tot de azuren-kust. In de nabijheid van het front tekenen zich nog wel regengebieden af. en aanvankelijk onweerde het ook, maar lang niet zo hevig als een etmaal eerder in ons land. Frankfurt a. M. en Saarbrücken tapten gisteravond 15 mm regen af. Kassei en Stuttgart 11 mm. München rapporteerde on weer. De Londense weerkundigen hebben inmiddels hun zegje gezegd over het weer tot half september. Vooral in de eerste septemberhelft ver wachten ze een flinke portie warm en zonnig weer met ver boven nor male temperaturen. De computers stelden van half juli tot half au gustus nog steeds overeenkomst vast tussen de huidige algemene luchtcirculatie op het noordelijk halfrond en die in de lange zomers van 1949 en 1947 en bovendien die van 1937 een seizoen dat wat scheutiger was met onweer dan de beide andere. Op het ogenblik wijst de luchtdruk nog niet in de rich ting van stabilisering. Wie op het ogenblik naar de oceaan kijkt, ziel Weeirapporteii van gisteravond 7 uur, maviniiimleinperaturen en neerslag tussen 7-1!) uur: zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt z half bewolkt Lucnth. R'dam licht bewolkt Twente geheel bewolkt Vllsslngen onbewolkt Zd.-Limburg zwaarbewolkt regen bul zwaar bewolkt geheel bewolkt onbewolkt Ifcht bewo'kt regen eehe°l bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen zwi.tr bewolkt zwoar bewolkt licht bewo'kt onbewolkt onweer onweer licht bewolkt half bewolkt licht hewolkt onbewolkt onbewolkt regenbui onbewolkt regen Snllt \V»nr-n Zürlrh daar een sterke opvlamming van de west-zuidwestelijke circula'ie in het zeegebied ten westen van de Britse eilanden er zijn gisteren voor ver keersvliegtuigen windsnelheden to! 200 km 'i doorgegeten op 30 gr. W.L. en tut 260 km. u. op 40 gr. W.L. Met die stromingen is nu weer een nieuw depressiefront naar West- Europa onderweg. Op het -wer.r schip ten zuiden van IJsland was het alweer flink regenen geblazen gisteravond bij een rap dalende ba rometer Dundei dagmorgen lag op die plaat" nug de as van hel ocea nische i> 'jerti vhiy-'eem. Veel nul ter was he' in V»'«/manna eyjtn in Zuid IJsland: 26 mm water bij een stormachtige zuidoosten wind. Deze depress-- activiteiten gaan gepaard met een nieuwe aanzuiging van zachte lucht uit subtropische gebie den naar West-Europa .Die lucht is. zoals bekend, vochtig, vandaar dat het tijdens het weekeinde op de Britse edanden alweer gaat regenen en motregenen en ook bij ons in een latere fase de zon schuil zal gaan achter wolkensy sternen. Ver- mncdeliik zullen de regenhoeveel- heden binnen de verken blijven. St- rndvp- wachting Vandaag meer zonnige perioden half bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt INJOGW \TF.rt Vllcsinsrrn 3 23-15 29: Harlngvlletslulzen: 4 57 17 15: Rotterdam: 113-18 07: Sche vepingen- 4 26-16.48: IJmulden: 5.CO- 17.22Den Helder: 9 19-2115: Harllngen: 11 27-23 41; Delfzijl- 1 25-13.26. VOOR MAANDAG 25 AUGUSTUS Vllsslngen: 3 52-16 00: Harlngvlletslulzen: 5.26-17 45: Rotterdam: 6.39-18.36: Sche- venlngen: 4.54-17.15: IJmulden: 5.30- 17.51: Den Helde.: 9 46-21.42: Harllngen: 11.57-0.00: Delfzijl: 1.55-13.56. dan gisteren. Kans op een bui: vrij gering. Een frisse noordwester, la ter terugdiaaiend naar zuidwest tot zuid. Lucht- en zeewater circa 20 gr. C. Verdere vooruitzichten: zacht met wat regen. onder redaclie van loessmit 'Het moet de woonwagenbewo ners een machteloos gevoel ge ven te merken dat hun akties, goedwillend of kwaadwillend, geen - wezenlijke verandering brengen. Zij blijven zich teleur gesteld voelen, gepasseerd, niet serieus genomen. Er is wel een ongewenst effect, de burger maatschappij wordt namelijk nog meer versterkt in haar op vatting dat de woonwagenbewo ners toch maar schooiers zijn. Je kunt er niets mee beginnen. Toch besteedt die maatschappij tonnen geld aan de woonwagen bewoners. Er wordt zoveel over hen gepraat en geschreven Vele werkers en de instellingen ach ter hen offeren tijd, geld en moeite om hulpverlenend met deze groepering bezig te zijn' Aldus een stukje uit de scriptie van maatschappelijk werker F. van Rijen uit Valkenswaard, die voor dat werkstuk drie jaar on der woonwagenbewoners werkte. In hetzelfde nummer van Het Wiel maandkrant voor woon wagenbewoners waarin frag menten van de scriptie waren opgenomen, stond ook een brief van een woonwagenbewoner'Er wordt de laatste jaren veel aan dacht aan ivoonwagenbewoners besteed, zowel ten goede als ten kwade. Alle goede bedoelingen ten spijt wordt niets bereikt'. Woonwagenbewoners zijn. dat blijkt wel, in het algemeen hele maal niet zo gelukkig met al die bemoeienissen. Want er mogen dan tonnen aan hen besteed worden en scripties bij het leven over hen geschreven, er zijn er genoeg die zich alleen maar blauw ergeren aan alle maat- Niet voor niets poseert deze in pruik geklede dauie in de ope ning van een kluisdeur. Haar jurk is kostbaar genoeg om in een kluis opgeborgen te worden. Het kledingstuk is gemaakt uit anderhalve kilo lang haar, ont worpen door de Parijse kapper Alexandre en daardoor zo exclu sief. dat het voor niet minder dan twintigduizend gulden ver zekerd is. Er zijn nog twee van zulke peperdure haarjurken. die met dit exemplaar geshowd wor den aan drogisten, parfumeurs, kappers en schoonheidsspecialis ten die de Indro-parfumcric- beurs in Utrecht bezoeken, waar hun op deze bijzondere manier een nieuwe shampoo voor lang haar wordt voorgeschoteld. Al te grote uitbundigheid van feestgangers op een bruiloft ln een Libanees dorp heeft drie kinderen tussen drie en elf jaar het leven gekost. Ze werden ge troffen door kogels die ln de lucht geschoten hadden moeten worden. Het is in Libanon niet ongebruikelijk om bij feestelijke gelegenheden wapens af te schieten, maar deze bruiloftsgas ten vergaten in hun vreugderoes hun wapens omhoog te richten. schappelijk, cultureel en op bouwwerkers die het zo goed met hen menen. In Centraal een blad van het Landelijk Ka tholiek W oonwagenwerk zegt Jan Schneider, bekend aktie- voerdzr in de woonwagenwereld: 'Die mensen komen dus 's mor gens op het kampf.en ze weten de koffieketel direct te vinden en daar blijven ze mees tal bij Ik vind dan ook clat ervoor betaald moet worden, dat wil zeggen ik zelf moet be taald wórden voor hetgeen ik doe. Dus in de plaats van soci aal-cultureel werkers, kampbe heerders. die de hele dag koffie liggen te zuipen, daar hebben wij niks aan'. Een andere woonwagenbewoner, L. Reijnen, zegt in hetzelfde blad: 'Voor begeleiders zijn wij een gewild object. Er worden steeds meer verenigingen en stichtingen opgericht, die een eigen leven gaan leiden, de een benoemt de ander, iedereen maakt kans of krijgt kans op een schitterende carrière, behal ve ivoonwagenbewoners zelf'. En: Als die begeleiders zich niet waar kunnen maken, geven ze ons de schuld van de mislukking en van hun afgang. Als de dres suur viet lukt. ligt dat aan het dier. nietwaar?' Er zijn zelfs, zegt hij, 'helpers die we nooit meer kwijtraken, die ons terzij de blijven staan en via de daar aan verbonden promoties hun pensioen beogen te behalen'. Als je zulke wrange opmerkin gen hoort, zou je haast voorzich tig concluderen dat al die goed bedoelde hulpverlening alleen maar averechts werkt. Met angst en beven hebben de 280 bewoners van het dorpje Watchfield zo'n 160 kilometer ten westen van Londen deze zaterdag tegemoet gezien. Al een paar dagen zien ze voor hun verbijsterde ogen hele hordes langharige jongelui hun dorp binnenstromen, met opgerolde slaapzakken, potten en panne tjes en baby's op armen en rug gen. Met elkaar hebben vele dui zenden van deze veelkleurige uitgedoste jongelui zich genes teld op een ongebruikt vlieg veldje naast het dorp, waar van daag het negen dagen durende 'free pop festival' begint. Vorig jaar vond eenzelfde evenement plaats in een park bij het kas teel Windsor, maar daar liep de zaak zo uit de hand zeshon derd man politie raakte in ge vecht met de popfans. van wie er vijftig gewond werden en tweehonderd gearresteerd dat de overheid voor het festlval- 1975 het rustige Watchfield heeft aangewezen. De dorpelingen hebben alles geprobeerd om er onderuit te komen en uiteinde lijk opgewonden geroepen, dat het vrouwvolk op straat niet meer veilig zou zijn, maar ze konden de muziekminnende me nigte met z'n tweehonderdtach tigen niet tegenhouden. Ze heb ben nu besloten om de twee plaatselijke café's zo goed als gesloten te houden. Het ene gaat helemaal dicht, het andere heeft maar heel weinig bier ln huis en niet meer dan 72 glazen. Melk is er volop en duizenden broden liggen klaar, maar daar hebben de organisatoren van het festival zelf voor gezorgd. En po litie. Een legertje van ruim'vier honderd man zal proberen het dorp rustig te houden. Diep onder de indruk waren twee veertienjarige Utrechtse jongens van een scène in de film 'Inpakken en wegwezen', waarin binnen zes minuten een auto wordt opengebroken en weggereden. Toen de film was afgelopen, bésloten de jongens het ook te proberen, maar on danks pleinen en straten vol ge parkeerde auto's in het centrum is het ze niet gelukt. Binnen vier minuten al waren ze zelf 'Inge pakt' en was wegwezen er niet meer bij: hun verwoede pogin gen hadden al heel gauw de argwaan van een politieagent gewekt, die de voorstelling on middellijk afgelastte. Tiet kan me niet schelen, dat je zo van gezelligheid houdt, ga ergens anders eten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5