1 bonden eisen tigrrjpen van legering in le scheepsbouw Praktijk van moet kleiner huisarts worden iraël-winkeltje in Arnhem draait goed DAF 66 omgebouwd tot een Volvo 66 Wormer heeft weer een gat Sluit uw camera niet opl uEngelse taal heeft het jrans verdrongen op lagere school fImp0£ rz&S&SF. Duurdere krant: veel opzeggers Rijkspostspaarbank uw met mes ^-.rgestoken LHV-bestuur: hooguit 2500 fondspatiënten 'rd')nomisch steuntje zien tegen een ideële achtergrond 6 Ook elders vestiging voorbereid Sluiting parlement voortaan maandag lUW/KWARTET ZATERDAG 23 AUGUSTUS .1975 BINNENLAND Van onze onderwijsredactie N HAAG Het Engels heeft de lagere school het Frans jenoeg verdrongen. De hoofden lagere scholen verwachten In 1978 ongeveer een derde alle lagere scholen Engels op lesrooster heeft staan. Dit jkt uit een enquete die door NIPO is gehouden, opkomst van het Engels is litijds gestimuleerd door het uwe voorontwerp van de wet s(het basisonderwijs, waarin En- vanaf de vierde klas verplicht zou worden. Vooruitlopend op de ze wettelijke maatregel (die ove rigens nog lang op zich zal laten wachten) zijn veel scholen toen maar vast uit zichzelf begonnen. Het voornaamste argument voor Engels op de basisschool is, dat kinderen het gemakkelijkst talen leren, als ze jong zijn. Er worden echter ook bezwaren tegen de invoering van een mo derne taal in het basisonderwijs aangevoerd. De drie onderwijzers bonden waarschuwden in 1968 te gen vreemde-talenonderwijs bui ten schoolverband. Hierdoor zou den kinderen die van hun ouders niet naar Engelse of Franse les mogen benadeeld worden. Een ander argument tegen vreemde talen op de lagere school is dat het effect gering zou zijn. In het Katholiek Schoolblad somt de heer P. J. M. Uttien, leraar Engels, enkele bezwaren op. On derwijzers beginnen vaak enthou siast, maar het komt nogal eens voor dat de zaak na een paar maanden in elkaar klapt. Ook de kwaliteit van het gegeven onder wijs zou te wensen overlaten. Soms zijn onjuiste motieven in "het spel: een naburige school geeft Engels, dus wij moeten ook wel. Tenslotte zouden de metho des die de uitgevers op de markt brengen niet allemaal even goed zijn. Het verdwijnen van het Frans (zie de krant van vrijdag) is zeer spectaculair. Enkele jaren geleden volgde meer dan de helft van de leerlingen die naar Havo, gymna sium of atheneum gingen nog Frans op de lagere school. Engels leerde hooguit acht procent van de kinderen. "Nog een kleine verduidelijking is nodig op ons artikel van gisteren over het Frans, dat volgens de kop door de leerlingen van geen nut geacht wordt. De door het Nijmeegse instituut onder zochte werkelijkheid is anders: De leerlingen vinden alleen Engels en Duits nuttiger voor later dan Frans. Zo vindt tachtig procent Engels nodig voor het latere be roep, veertig procent zegt dat van Duits en twintig procent vindt kennis van het Frans noodzake lijk voor de beroepsuitoefening. (ADVERTENTIE) een onzer verslaggevers i fERDAM De vakbonden hebben de regering de eis gesteld, iUzij op korte termijn krachtig ingrijpt in de scheepsbouw. De 'en (de industriebonden NW, NKV, CNV en de Unie BLHP) gisteren met deze eis gekomen, omdat zij door een aantal ont- et ^relingen zeer bezorgd zijn geworden over de werkgelegenheid scheepsbouw.' De bonden 'menen dat de waar schuwing, die zij nu via de pers hebben gedaan, voldoende moet zijn om te laten zien hoe ernstig de situatie is. er i •nden menen, dat de werkge- gebruikmakend van de ïëtlte economische toestand-uit Wop een sanering, in plaats van aksl herstructurering. Zo'n beleid aldus de bonden, tot massa- en leiden. willen de bonden een 'ende) overheidsbemoeienis de scheepsbouw en wel zoda- dat de ondernemers toestem- nodig zullen hebben voor be- igen die gevolgen hebben voor •kgelegenheid of de structuur bedrijfstak, lering zal niet officieel van eisen pp de hoogte worden 'Men weet ontzettend goed •m het gaat. Het heeft geen zin om een brief te schrlj- want dat zou toch alleen maar tevolg hebben dat er weer een issie wordt benoemd.' Gefaald De bonden beschuldigen de over head en de werkgevers ervan, dat zij hebben gefaald bij het gezond- maken van deze bedrijfstak. De overheid omdat zij honderden mil joenen guldens in de scheepsbouw heeft gepompt 'met 'als enig resul taat dat Cornells Verolme, die aan het eind van de Jaren zestig failliet dreigde te gaan, zijn geld terug heeft.' De scheepsbouwers hebben naar het oordeel van de bonden, 'ondanks afspraken zelfs niet ge probeerd tot samenwerking te ko men.' Zou het tot acties, bijvoorbeeld sta kingen van werknemers komen, dan zullen de bonden deze steunen, zo bleek gisteren in de persconfe rentie. Zie verder economische pagina. Eerste stap naar einde DAF-personenauto Van onze auto-medewerker BEED Het Zweedse Volvo-concern heeft de DAF 66 omgebouwd tot een Volvo 66. De vernieuwde wagen wordt gekenmerkt door een forser uiterlijk, tal van veiligheidsvoorzieningen en een nieuw schakelmechanisme. Het model is de eerste stap op weg naar het einde van de DAF-personenauto's. AMSTERDAM Als op de prijs van kranten vier procent BTW ge heven zou worden zou dit tot ge volg hebben dat negen procent van de lezers de krant opzeggen. Vier procent zou uitkijken naar een eventuele goedkopere krant. Dit is het resultaat dat gescoord werd in een enquête van het NIPO. De meeste mensen die de krant dé deur uitdeden bevinden zich in de groep mensen met een inkomen dat schommelt tussen de 1350 en 1750 gulden per maand. Wat de leeftijd betreft, zouden de meeste opzeggers tussen de 45 en 54 jaar oud zijn. uw nationale spanrinstelling Ui.Vi Voorlopig blijft de DAF 46 en 66 nog wel in produktie. Maar het voortbestaan van de DAF 66 zal direct afhangen van de extra prijs voor de Volvo 66 en de reactie van de kopers. De nieuwe prijzen wor den begin september bekendge maakt. Het wordt dan eerst duide lijk, wat men voor een veilige DAF, die voortaan Volvo heet, meer moet betalen. In het nieuwe model Volvo 66 is een oud euvel van DAF verholpen: dat de automatische auto bij het starten meteen dreigt te gaan rij den, omdat een neutrale stand ont breekt. Tot de andere verbeteringen uit oogpunt van veiligheid be"horen (ADVERTENTIE) bdustriebonden van de werkne- jj hielden gisteren een persconfe- over de sombere situatie in ,-ieepsbouw. Links de heec Bijl J™het CNV en rechts de heer lout van het NW. huüCHT In de directiekamer een Utrechts bejaardentehuis de 28-jarige F. K. gisteroch- 3e 26-jarige vrouw Muriel M. im elf messteken toegebracht een gekarteld tafelmes. De r werd zwaargewond overge- t naar het ziekenhuis Over zij is buiten levensgevaar. gw HT: lóg, luchtte aanvankelijk in zijn maar meldde zich later op de vrijwillig bij de politie van le aan de IJssel. Vakantie voorbij, camera de kast in? Zonde van al die andere mooie, fijne, kleurrijke momenten. Een Kodak filmpje hoort erbij. De kleuren uit het gele doosje. Om nooit te vergeten. een voorruit van gelaagd glas, slij- tagespots, op de banden en meer waarschuwingslampjes plus een knipperlichtinstallatie. De kleinste Volvo aller tijden heeft verder zwarte stalen bumpers met kunst stof bekleding, die bumpers en een typische Volvo-grille onderscheiden het nieuwe type van de wat minder robuuste DAF-modellen. De Volvo 66 is een in Nederland gebouwde auto van een Zweeds merk, met een oorspronkelijk Itali aanse carosserie - van Giovanni Mlchelotti - en met Franse moto ren. De motoren blijven de 1100 cc en 1300 cc van -Renault. De 1100 motor van.de Volvo 66 DL levert 47 DIN-pk; de 1300 van de Volvo GL 57 DIN-pk: net als bij de DAF 66. Volvo bouwt in Frankrijk ook sa men met Renault en Peugeot grote motoren: zescilinders. De Zweedse fabriek heeft nu het kleine model Volvo 66 in produktie genomen ria talrijke botsproeven. Een nieuwe middenklassewagen is ook al in ontwikkeling genomen, maar zal dit jaar niet meer verschijnen. Die komt in prijs tussen de Volvo 66 en de Volvo 242. Verwacht mag worden, dat zodra dit middenklassemodel in produktie genomen zal zijn hèt lot van het merk DAF bezegeld is. De aantal len. die van de kleine DAF 46 en 66 nog gebouwd kunnen worden, zijn te gering om de produktie in de fabriek te Born in Zuid-Limburg weer rendabel te maken. DEN HAAG Twee journalisten van Elseviers-magazine zijn don derdag 14 augustus Tsjechoslowa- kije uitgezet, naar Praagse kranten gisteren schreven wegens 'samen zwering'. De twee Charles Vlek, fotograaf, en René de Bok 'waren op een toeristenvisum Tsjechoslo- wakije binnengekomen en wilden een reportage maken over Alexan der Dubcek. Het communistische partijblad 'Rude Pravo' schrijft,-dat de twee bij hun arrestatie na een ontmoeting met Dubcek belastend - WORMER Een paar honderd meter van de plaats waar in 1959 een mysterieus gat ontstond is nu opnieuw een gat ontstaan: in een weiland van veehouder W. Dokter in Wormer, twee- k driehonderd meter van de weg. De middellijn van het gat is ongeveer zeventig meter; hoe diep het is, was gisteren nog niet vastgesteld. De eerste gedachten gingen uit naar een meteoriet, maar directeur Th. Vermeesch van de Volkssterre- wacht Simon Stevin in Hoeven vond het niet nodig een onderzoek in te stellen. Voor hem staat het vast dat het géén meteoriet is. 'Als een meteoriet -een gat met een doorsnee van zeventig centimeter slaat moet het wel een zeer flinke meteoriet zijn en die komen spora disch voor, zegt de heer Vermeesch. Ook omdat het nieuwe gat vlakbij dat van 1959 ligt acht hij het uit gesloten dat een meteoriet de oor zaak zijn zou. Dat zou allemaal te toevallig zijn, ik denk eerder aan een verzakking van de bodem en dan ligt het gat op het terrein van - een geoloog'. Adjudant E. Harmelink, groepscom mandant van de rijkspolitie in Wormer, zegt: 'De grond bestaat daar uit laagveen, die heel slap is. Alleen bovenop ligt een laagje klei. Als jé daardoor heen stoot kun je zonder veel moeite een paal tot diep in de grond drukken. Meters diep komt men pas op de zandlaag terecht'. Adjudant Harmelink hoopt dat au- tomobllisten het gat niet als een bezienswaardigJueid voor het week end zullen beschouwen; dan zal de politie voor een afzetting moe ten zorgen. Er Is bovendien nauwe lijks iets bijzonders te zien, zegt hij. ih 1959 trok het gat veel'Inter nationale belangstelling. De (toen nog zo geheten) mijnopruimings- dienst stelde een onderzoek in, maar werd niets wijzer. Het gat is daarna dichtgegooid. IxStaS Veehouder Dokter terieuze gat. het my Van een verslaggever UTRECHT Door het instellen van een maximumaantal ziekenfondspatiënten per huisarts moet de gemiddelde praktijkomvang worden teruggebracht. Een maximum van 3000 fondspatiënten zou in vier jaar tijd moeten worden teruggeschroefd naar 2500. Deze maatregel maakt deel uit van de 'Blauwdruk' die het bestuur van de Landelijke huisartsenvereniging (LHV) de komende maanden aan de leden gaat voorleggen. Om de kwaliteit van de medische hulp te verbeteren wordt een systeem van onderlinge toetsing voorgesteld dat volgend jaar al op proef zou moeten gaan draaien. Vanuit de basis zouden op een aan- I (en onzer verslaggevers [HEM De eerste Israël-shop van Nederland, die aan de Jacob Cremer- »t te Arnhem gezocht moet worden, bestaat nu enige maanden en gezegd kan (en dat zij goed draait. Verwacht wordt dat elders in het land meer van derge- 1 winkeltjes gesticht zullen worden. Op vier plaatsen Rotterdam, Nijmegen, pen en Putten, wordt thans de mogelijkheid geboden om tegen weinig kosten __,een dergelijke shop te beginnen. De bedoeling van zo'n winkel is Israël econo- [h een steuntje te geven, maar men moet dat wel zien tegen een ideële achter- lacq kan best wat morele sdigingen gebruiken, ir B. G. Bessems, ini- Ifnemer van het Arn- winkeltje, spreekt iraël-moeheid' in Ne- id, opgetreden met na- a de oliecrisis. Verder hij op toenemend an- Uvlpltisme hier en daar. in "^'verband hij eraan her- T t dat in Zuidduitse aat Beieren platen met •aken van Adolf Hitler hitparade staan. Kan liet zijn dat men het r maar curieus vindt te bezitten? Best mo- ,e ®i, mrar intussen luls- ^"taen er toch maar naar. et-*lem van hit nazisme is .steeds niet helemaal J* jetigd. Daarom ls het ken. itslil. zaak uiterst voorzichtig te zijn. In het Israël-winkeltje wor den alleen authentieke arti kelen verkocht. Dat geldt niet alleen voor de voe dingswaren, ale kosher zijn en in bepaalde gevallen worden bereid in tegenwoor digheid van een rabbijn, die bij aflevering een certificaat afgeeft. Het geldt voor alles wat men er vind. De wijnen, de blikjes met vruchten, de zilveren sieraden, de par fums. de doosjes van olijve- hout, de Davidssterretjes In allerlei uitvoering en de zuur tjes. Eenmaal per veertien dagen komt er een zending met modekleding uit Israël aan. De baten van het winkeltje gaan naar een fonds van de Theodor Herzl-stichting. Herzl was, zoals bekend, de pionier van het zionisme. Met de gelden wil men on der meer jonge mensen In de gelegenheid stellen naar Israël te gaan, zodat er weer nieuw bloed in komt. Initia tiefnemer Besseens ls zelf geen jood. Hij besloot tot het winkeltje nadat er een economische boycot van Is raël op gang kwam. HIJ is driemaal in het land ge weest. kent het bijbelse Is raël. bezocht de moderne steden en wijdde één reis speciaal aan de klbboetsim. Zegt dat hij gegrepen is door de levensdrift van het Israëlische volk. Twintig Idealistische mede standers staan bij toerbeurt belangeloos achter de toon bank van het winkeltje, waar de vlag van Israël uit hangt en waar een protret van Golda Melr de aandacht trekt. Joden komen er spe ciaal voor de produkten, die kosher zijn. De klandizie van Nederlanders is groot, ze komen zelfs uit Amster dam. Er wandelen ook nogal eens zwarte rijksgenoten binnen. Men kan er zich ook aan de hand van aller hande geschriften over Is raël oriënteren. Discussies over de problematiek, die een eeuwige problematiek lijkt te zijn, worden ook vaak gevoerd. Andersden kenden, wat deze netelige kwestie betreft, waar niet irfinrv)on posilxis Utll.initMMi Het vignet van de Israël- shop in Arnhem. alleen de heer Henry Kis singer zijn handen vol aan heeft, zijn ook welkom. Als ze maar niet de ruiten In gooien, wat één keer ge beurd is. Een winkeltje, dat zich con tra de Arabieren opstelt? 'Beslist niet', aldus de heer Bessems. 'we zijn vóór Israël maar niet tegen de Arabie ren (met de PLO ligt het natuurlijk iets anders). Trouwens in Israël zelf heb ben de gemiddelde jood en Arabier er ook geen behoef te aan elkaar het leven zuur te maken. De moeilijkheden liggen aan de top. Als mor gen naast ons een Arabische winkel opengaat, zal ik ze hartelijk begroeten'. Behalve dat Bessems de ex port van Israël naar Neder land wil bevorderen, streeft hij er ook naar zoveel mo gelijk Nederlanders voor een paar weken naar dat land te krijgen. Ook dat, is de erva ring, werkt verhelderend. Met El-Al heeft men in dat opzicht leuke contacten. En verder is er dan nog de Meet-Israël-actie. Een toer- nee langs verschillende plaatsen, die maandagavond in het Arnhemse Sonsbeek begint. Wervelende avond jes, naar men hoopt, met Israël als middelpunt, maar ook met Hollandse accent jes. De zangeres Maria Lau- laa treedt op deze avonden op als gastvrouw en zingt oude jiddische liederen en volksliederen uit diverse an dere landen. In stands kan men informatie krijgen over alles wat met Israël of het jodendom te maken heeft (weet u dat er alleen in Nederland meer dan veertig Instellingen zijn, die zich met dat onderwerp bezig houden?). tail terreinen landelijke kwaliteits normen moeten worden ontwikkeld. Het takenpakket van de huisarts groeit, aldus het LHV-bestuur, en kleinere praktijken zijn mogelijk omdat het aantal, hulsartsen vrij snel toeneemt. Nu het artsentekort is opgeheven is het niet meer ge rechtvaardigd dat sommige huisart sen meer dan twee keer zoveel (fonds)patiënten hebben als de nu geldende rekennorm- van 2600. De stok. achter de deur om de in te stellen maxima te realiseren zou inhouding van het ziekenfondsho norarium voor ingeschreven 'bo ventallige' patiënten -zijn. De LHV heeft ook regelingen uitgewerkt voor nieuwe vestigingen, van huis artsen en het overnemen van pa tiënten uit te grote praktijken. Het zou van kortzichtigheid getui gen, schrijft het bestuur, als de Van onze parlementsredactie DEN HAAG De zitting van het parlement zal voortaan slechts en kele uren gesloten zijn. Voorheen werd de zitting der Staten-Generaal op zaterdag voorafgaand aan de derde dnsdag in september geslo ten. Nu zal dat gebeuren op de maandag daarvóór. Dit is de eerste van een aantal suggesties van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Anne Vonde ling. die in de praktijk wordt ge bracht. Vondeling zèU zou nog lie ver zien dat een formaliteit als het, jaarlijks duiten en weer openen van de zitting helemaal werd afge schaft. De Tweede Kamer-voorzitter wil overigens Prinsjesdag niet afschaf fen, hoewel hij de vorm wel wat veranderd zou willen zien. Zo ls hij hej. oneens met de opstelling van allerlei mensen in de Ridderzaal op de derde dinsdag in september en wil hij bovendien beter laten uitko men, dat d-* Kamer gastheer ls en de regering gast. vereniging zich niet uitspreekt over een vestigingsbeleid. Als de groei ende stroom jonge huisartsen zich ongecoördineerd vestigt, kan dat ernstige problemen opleveren. En ais de vereniging het zelf niet doet, zal.d? overheid het vestigingsbeleid wel gaan regelen. Toetsing De onderlinge toetsing stelt de LHV zich voor In groepen van vijf a zeven huisartsen, die om beurten als 'toetser' optreden. De toetser draait een deel van zijn tijd mee in de praktijk van leder van zijn colt lega's. De anderen nemen bij toer beurt voor hem waar. Verslagen van de toetsing worden met de betrokken arts besproken, en periodiek ln de hele groep. Die probeert naar aanleiding daarvan kwaliteitsnormen op te stellen, die naar het LHV-bestuur worden ge zonden. Daar kunnen voorstellen voor landelijke normen worden uit gewerkt en aan de algemene leden vergadering voorgelegd. Aangeno men normen zouden landelijk moe-» ten worden toegepast. 'Ik kan nog niet komen spe len. Ik word per uur betaald voor het gazon-knippen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3