)rie maanden schorsing oor dwarsligger Koch RIC dubbeltwee te snel gestart Nidi den Hertog weer achterhaald Olga Commandeur maakt favorietenrol snel waar ry faalt volledig tijdens stayers wild-west - Theo Smit weer snelste sprinter Poolse selectie voor interland tegen Nederland Andrea Visser-Hellie Klaasse uitgeschakeld Wim Jansen in beroep tegen straf Guy Drut weer sneller Borg en Nastase moeten zich te verantwoorden Europese atletiekkampioenschappen voor de jeugd van start Wereldrecord Bruce Furniss onpW/KWARTET ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 SPORT 21 lURT 'Alleen als de al. U er m slaagt die schor- Ingedaan te maken valt er «Jjnij nog te praten. Maar .at het hard tegen Aldus Noppie Koch gis- idag na de tweede her- figsrit van de amateur- waarin hij met Matje aan de rol vlak voor het onder de Spanjaard Mora /as gereden. De resultaten verpletterend voor Oran- ronk werd gediskwalifi- Koch kreeg een schorsing ■ie maanden en een boete 000 Zwitserse francs. Ge- ierd tegen deze uitspraak jury werd er niet. De an Koch was te duidelijk ard tegen hard van Koch ide. dat de aan de gang zaak tussen Koch en Walra- rzijds en de UCI anderzijds k op de spits gedreven zal Koch: 'Vanmiddag nog ga act opnemen met mijn ad- Maar zoals het er nu bij liet het er wel naar uit dat >rts geding tegen de UCI In dit mogelijke korte gaat het er om de UCI te iten te voldoen aan de door ïtbank in Utrecht opgelegde m van 1000 voor iedere Koch en Walrave niet met indse stayers hebben kun- den. in het koffiedik te kijken: het einde van de stayerij n. Want ongetwijfeld zul- UCI-regenten dan ook hun je doorzetten en in novem- het congres de stayerij van gramma afvoeren, leurtenissen in de tweede lingsrit, waarin behalve )k de Westduitse gangmaker drie maanden werd ge- omdat hij het slechte voor in de Utrechter had gevolgd, eigenlijk de schuld van de 'oiter bij de stayers, de Belg bri. Hij had in de eerste rit 1 te hoog rijden van zijn oot Gust Meuleman getole- nu kreeg de stayerij de van dat slappe beleid ge- ierd. oen de Spaanse gangmaker lie met Bordoy achter de i!ly Sprangers op de tweede rondenlang weigerde de ïnde Koch te laten passeren ri op de protesten van Koch reageerde met een handbe- in de richting van de rd, dook Koch tot ontzet- i een ieder onderdoor. Even ilgde de Duitse combinatie Burges. s Fabbrl onverbiddellijk. Hoflich kregen van hem vlag hetgeen betekende dat rijd moesten staken. Beiden schter door. Fabbri: 'Ik heb vlag bijna onder zijn neus Koch heeft mij hier voor zet door niet uit de baan te ijn voorstel aan de jury om "e maanden te schorsen steun van alle leden. De ïdse chef d'equipe Bas tcht er nog aan te proteste- ir wijzigde zijn besluit op :deling van de Zwitser Per il hier niets meer aan te u zijn. rdat Koch het besluit van missarissen had vernomen, hij: 'Ik laat me toch niet i Spanjaard in de maling Wat had ik dan moeten Remmen soms? Dan had mijn nek gezeten', falrave waarschuwde: 'Nop- kan je een schorsing van ken tot drie maanden kos- ch nijdig: 'Dat moeten ze ien. Maar dat betekent dan einde van de stayerij'. it vonnis was gevallen was ch even stil de beslissing voortbestaan van de staye- nu in zijn handen: in het pel zat Koch nu met de )iet. Hij probeerde nog een te maxen: 'Kan ik die misschien in gedeeltes Iramma ivisie idFC Utrecht E'67 rdFC Amsterdam •e Graafschap en—PSV jlteRoda JC -FC Den Haag kcelsior opnemen net als Meuleman? Die is ook door de UCI geschorst maar mag alleen van maandaag tot en met vrijdag niet rijden. Dat lijkt mij ook wel wat'. Het klonk erg wrang. De Nederlandse amateur stayers kampioen Gaby Minneboo krijgt het erg moeilijk in de 'finale, die vanmorgen gereden zal worden want omdat Martin Venix en Matje Pronk e; niet in slaagden de eind strijd te bereiken zal Minneboo het in zijn eentje moeten opnemen te gen drie Spanjaarden (Caltentoy, Bordoy en Espinos), twee Belgen Van een speciale verslaggever APELDOORN Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Nidi den Hertog dit seizoen een zware teleurstelling moeten onder gaan. Niet de man die bijna 200 kilometer lang een groep van vijf renners tot grotere spoed aanzette maar de weer bijzonder snelle Theo Smit werd gistermiddag winnaar van de eerste echte etappe van de ronde van Nederland, de ruim 200 kilometer lange rit van Apeldoorn naar Apeldoorn. voorop rijden. Ik wilde m'n eigen supporters laten zien waartoe ik in staat ben. Dat ik steeds opnieuw de groep aanvoerde ligt gewoon in de aard van het beestje. Wanneer ik eenmaal ben ontsnapt ken ik geen grenzen meer. En dan ga ik zo geweldig door tot ik helemaal leeg ben gereden.' Helaas gebeurt dat vaak voordat de finish is bereikt. Over een poging op de Postbank, ongeveer 50 kilo meter voor het einde van zijn me dekoplopers, Pronk en Van Stayen weg te komen zegt hij: 'Das was na tuurlijk weer gekkewerk. Je haalt dan het ritme uit de groep en dan ga je eraan voor je moeite'. Over zijn maagklachten: 'Dat komt natuurlijk door de vermoeidheid. Dat zal morgen wel weer over zijn. Vandaag heb ik veel pijn gehad, wanneer ik morgen weer fit ben ga ik er zeker weer tegenaan.' Enkele meters verderop kwam Theo Smit handen te kort om alle felici taties in ontvangst te kunnen ne men. Op zijn eindsprint had ook deze keer niemand een antwoord. Zeker twee lengte voor de toch ook niet langzame Barry Hoban bereik te hij de finishlijn. Smit: 'Ik ben blij met m'n overwinning. Ik heb nu ook in Nederland laten zien dat ik één van de rapste renners ter wereld ben.' Minder fijn vond Smit de vraag van een van de omstan ders wat hij deze keer in de bergen zou presteren. Smit: 'Jullie moeten eens ophouden altijd dezelfde vraag te stellen. Het wordt een beetje te flauw zo.' Tijdens de tweede rit deden zich ook enkele valpartijen voor. Kort na de start de eerste. Hiervan was Louis Verrijt uit de ploeg van Van Looy het voornaamste slachtoffer. Hij werd met een gebroken pols naar het ziekenhuis vervoerd. In de eindsprint kwamen acht renners ten val. Hierbij was ook Jos Schip per, die voor zijn doorzetten op deze dag derhalve ook maar karig werd beloond. Ook Jan Aling be hoorde tot de slachtoffers. Aling reed zijn gehele shirt aan flarden en dan te bedenken dat de Bladel- naar nog maar één shirt van de schaars van Ton Vissers verkregen materialen overhad. In welke trui moet Aling nu vandaag in Goes vertrekken? igenFC Vlaardingen een—FC VVV I SportHaarlem Bosch—Veendam lingenHeracles p—PEC SfoortSC Cambuur SCVitesse 4 Dordrecht Nidi den Hertog viel als het ware met zijn demarrage in het startsein van wedstrijdleider Bram Koop- mans. Onmiddellijk nadat de ren ners waren losgelaten ging hij voor de groep uitrijden. In tegenstelling tot andere wedstrijden, bijvoorbeeld de Amstel Gold Race en het Natio naal kampioenschap in Hogerheide kwam voor de Ermeloër direct hulp opdagen. Eerst kreeg hij gezelschap van twee renners uit de ploeg van Peter Post, Dave Lloyd en Bert Pronk en even later sloot ook Jos Schipper bij de leiders aan. Toen even daarna via een snelle tussen- sprint ook de Belg Ludo van Stayen, die als bewaker van de oranje trui door leider Frans Ver- beeck was meegestuurd, vooraan kwam postvatten, was het eerste avontuur in de proftour begonnen. Niemand heeft op dat moment ge dacht dat deze ontsnappingspoging het verloop van deze wedstrijd vol ledig zou gaan bepalen. Ook had niemand er een vermoeden van dat de groep aanvankelijk rustig zou blijven toezien hoe de kopgroep steeds verder uitliep en op zeker moment, dit was na 94 kilometer koers een voorsprong van 8 minu ten en 45 seconden had opgebouwd. De leiders die het avontuur als een grapje waren ingegaan, zelf geloof de ze niet in het succes, sloegen nu de handen ineen en wilden de voorsprong met hand en tand ver dedigen. De groep was echter ook wakker geworden. Na enkele scher mutselingen kwam het peloton na 125 kilometdr goed op gang. En onder aanvoering van veelal de renners van Rik van Looy en aan gevoerd door Frans Verbeeck. die zijn trui nu wel degelijk in gevaar zag komen, begon het peloton aan een furieuze achtervolging. De voorsprong zakte als sneeuw voor de zon en bij de eerste door tocht in Apeldoorn, er moesten nog vier ronden van elk viereneenhalve kilometer elk worden afgelegd, keek de groep nog tegen een achterstand van 50 sconden. Hetgeen voor ve len onwaarschijnlijk had geleken gebeurde toch. Tien kilometer voor het einde streek de groep op de leiders neer. Bij deze leiders bevond zich toen Nidi den Hertog niet meer. Hij kreeg in de omgeving van de Postbank, na 145 kilometer koers last van zijn maag en liet dokter Simons bij zich roepen. Den Hertog viel als eerste bij de leiders weg en kon ook het tempo van de groep niet meer bijhouden. Ontluis terd en erg teleurgesteld kwam hij tenslotte bijna vier minuten na de voluit sprintende Theo Smit over de eindstreep. Den Hertog: 'Het was vandaag in feite m'n eigen wedstrijd door m'in eigen streek. Vooral in de omgeving van Ermelo waar ik woon wilde ik WARSCHAU De trainer can het Poolse nationale elf- lal Kazimierz Gorski heeft de selectie van achttien spelers bekend gemaakt voor de wed strijd tegen Nederland, die op 10 september in Cliorzow wordt gespeeld. De spelers komen bij elkaar in een trai ningskamp in Kamien bij Rybnik. Op 3 september staat In Krakau een oefenwedstrijd Dp het programma tegen de Duitse club Hannover. De selectie luidt: doelverdedi- gers Jan Tomaszewski, (LKS), Jan Karwecki (Lech), verde digers: An toni Szymanowski (Wisla), Marian Ostafinski (Ruch), Wladyslaw Zmuda (Slask), Henryk Wawrowski (Pogon), Miroslaw Bulzacki en Ryszard Polak (beiden LKS), middenvelders: Leslaw Cmikiewicz en Kazimierz Deyna (beiden Legia). Henryk Kasperczak (Stal Mielec), Zygmunt Maszczyk en Bronislaw Bula (beiden Ruch), aanvallers: Grzegorz Lato en Jan Domarski (bei den Stal Mielec), Andrzej szarmach (Gornik). Joachim Marx (Ruch) en Robert Ga- docha (FC Nantes). NOTTINGHAM De derde plaats was een zekerheid, de tweede helaas noodzakelijk. De cijfers gaven het donderdag nadat de se ries van de wereldkampioenschappen roeien in het Pierrepont wa tersportcentrum van Nottingham waren afgewerkt heel duidelijk aan. Andrea Vissers en Hellie Klaasse zouden daags daarop bij de herkansingen van de dubbel twee de Frangaises Corine le Moal en Frangoise Whittington achter zich moeten houden om de eind strijd van zondag te bereiken. Immers, de snelste twee boten gin gen over naar die finale. En in de herkansing van de RIC-dubbel twee waren ook de Russinnen Galina Ermolaeva en Elena Antono- va, de wereldkampioenen van 1974, ingedeeld. NOP KOCH met BERT PRONK in actie. Na een verboden inhaalmanoeuvre werd het duo gedis kwalificeerd en Koch voor drie maanden geschorst. (Sprangers en Van Gastel), twee Duitsers (Breuer en Podlesch), de Italiaan Orlatti en de Fransman Pinsello. Peter van Doorn is er in Luik niet in geslaagd zich ln de achtste fina les te kwalificeren voor de kwartfi nales. Hij werd in de vijfde serie derde e>n laatste en slaagde ook niet in dp repechages A.MATEU1ÏS Stayers: eerste herkansing: 1. Hugo van Gastel (Belg) 40 km in 33.31.47, 2. Jean Breuer (Wdld) op 65 m. 3. Paul Rothils- berger (Zwl) op 305 m, 4. Taddeo Grifo- nl (It) op 330 m, 5. Martin Venix (Ned) op 1 ronde 225 m. 6. Francois Caethoven (Belg) op 2 ronden 100 m. Tweede herkanding: 1. Wllly Sprangers (Belg) 40 km ln 34.43.75. 2. Bordoy (Sp) op 105 m. 3. Rohner (Zwl) op 1 ronde en 150 m. 4. Cox (GB) op 4 ronden'en 140 m. Pronk (Ned) en Burges (Wdld) wer den gediskwalificeerd. Achtervolging: finale: 1. Thomas Husch- ke (DDR) 5.03.43. 2. Vladimir Osokien Rusl5.08.75. om de derde plaats: 3. Orfeo Plzzaferrato (It) 5.04.98. 4. .Tan Janklewicz (Pol) 5 10,68. Sprint: kwartfinales: eerste serie: Rosslt (It) verslaat Pontet (Fr), tweede serio: Geschke (DDR) verslaat Maveau (Belg); derde serie: Raasch (DDR) verslaat Klenner (Wdld): vierde serie: Moreion (Fr) verslaat Kokot (Pol). PROFS Achtervolging: eerste serie: Jacques Si- mes (VS) 6.35.16-Marc Steels (Be!) 6 38 03; tweede serie: Pietro Agerl (It) 6.28.04-John Bijlsma (Aus) 6.40.32: derde sene: Joseph Borguet (Belg) 6.23 25- Danny Clark (Aus) 6.35 77: vierde serie: Dirk Baert (Belg) 6.13.26-Giacomo Baz- zan (It) 6.16.97: vijfde serie: Ferdinand Bracke (Belg) 617.-Rene Pijnen (Ned) 6.25.77zesde serie: Knut Knudsen (Noo) 6.09.02-Roy Schuiten (Ned) 6.12.40. Gekwalificeerd voor de kwartfinales: Knudsen. Schuiten. Baert. Bazzan. Brac ke. Borguet. Pijnen, Algerl. DAMES Achtervolging: eerste serie: Nicole van den Broeck (Belg) 4.22-06-Suzan Guerney (VS) 4.24 60: tweede serie: Mary-Jane Reoch (VS) 4.15.36-Llnda Rombouts (Belg) 4.26.24; derde serie- Keetie van Oosten (Ned) 4.10.21-Denise Burton (Eng) 4 18 18. Gekwalificeerd voor de halve finales: Van Oosten. Reoch. Bur ton. Van den Broeck. Sprint: finale: Sue Novarra (VS) wint ln twee ritten van Iva Zajickpva (Tsj Om de derde plaats: Sheila Young (VS) wint in twee ritten van Linda Stein (VS). ROTTERDAM Feyenoord heeft hoger beroep aangetekend tegen de straf, die de tuchtcommissle van de KNVB donderdag aan Wim Jansen heeft opgelegd. Volgens Jansen heeft de zaak zich anders toegedra gen dan in de motivering van het vonnis wordt gesteld. Feyenoord heeft deze zienswijze ter kennis van de KNVB gebracht. De Rotterdamse club zal proberen in afwachting van het hoger beroep gedaan te krijgen dat de straf van Wim Jansen wordt opgeschort. 'On begrijpelijk', is het oordeel van Jansen zelf. 'Ik had in het geheel niet verwacht, dat ik voor zoiets geschorst zou kunnen worden. Tij- het voorval heeft scheidsrech- Spaarne ter Beek geen gele kaart getrokken of een waarschuwing uitgedeeld. We wisten alleen dat hij een aan tekening op het wedstrijdformulier had gezet. Daarom heeft Feyenoord ook geen mondelinge behandeling van deze zaak aangevraagd.' De tuchtcommissie heeft Johan Zuidema (NEC) en Gerrie Deijkers (PSV) tot een wedstrijd onvoor waardelijk en een boete van drie honderd gulden veroordeeld. Dit naar aanleiding van gele kaarten in de wedstrijd NEC-PSV in het kader van het NEC-toernooi. De resterende straffen zijn: PSV: G. Deijkers: een wedstrijd onvoor waardelijk en 300, NEC: J. Zuide ma: een wedstrijd onvoorwaardelijk en ƒ300. Willem II: J. van Berg: twee wedstrijden onvoor waardelijk, een wedstrijd voorwaar delijk en ƒ100. WEST-BERLIJN Tijdens de z.g. Istaf atletiekwedstrijden in het Olympisch Stadion in West-Berlijn heeft de Fransman Guy Drut het wereldrecord op de 110 meter hor den verbeterd. Drut noteerde een handgestopte tijd van 13.0 seconden. Het oude record stond met 13.1 se conden op naam van de Amerikaan Rod Milburn, die deze tijd twee maal liep op 6 juli 1973 in Ziirich en op 22 juli van datzelfde jaar in Siena. Op 23 juli van dit jaar kwam Drut in St. Maur ook tot 13.1 se conden. Het lukte niet. Zoals al gevreesd werd. Het werd die 'zekere' derde plaats, niet de tweede waarop de kleine Nederlandse kolonie heime lijk hoopte. De Nederlandse twee greep wel, in de moed der wanhoop met een zeer snelle start even de eerste plaats. Na 200 meter hadden de Russinnen zich hersteld. Toen kwam het zware gevecht met Le Moal en Whittington. Meter na me ter won de Franse dubbel twee. Nadat de helft van de 1000 meter was afgelegd, roeide RIC in derde positie, een halve lengte achter de Frangaises. De vermoeide Neder landse dubbel twee miste eenvoudig de kracht om dat verschil nog weg te werken. Uitgeput gingen de RIC- roeisters door de finish. De enige Nederlandse ploeg die zijn herkansing nog moet roeien, is de dames-combinatie acht. Die komt zaterdag in actie doch zal vrijwel zeker de eindstrijd niet bereiken. Pas na die dag kan de voorlopige winst- en verliesrekening van het Nederlandse dames- en lichte roei en worden opgemaakt. De halve finales die dan zijn verwerkt, vor men namelijk de eerste werkelijke schifting van de sterken en de zwakkeren. De lichte roeiers, overigens zwaar gehinderd door de sterke tegen wind, hadden hun gebruikelijke lo ting met uiterst schaarse nieten. Bij de herkansingen moesten im mers slechts vier sklffeurs, een vier zonder stuurman en een enkele acht worden uitgeschakeld. De Nederlanders al vertegen woordigd in de halve finales door de vier zonder stuurman van 't. maakten geen fout. Skiffeur Harald Punt. die de Mexi caan Scheffler de Belg Rotsaert en de Japanner Tanaka tot tegenstan ders had, zou zelfs dank zij een derde plaats nog een ronde verder zijn gekomen. De Hagenaar nam geen risico. Hij leidde onmiddellijk en voerde 1300 meter lang het veld aan. Inmiddels waren Rotsaert en Tanaka op grote achterstand ge raakt. BROOKUNE De Zweed Björn Borg en de Roemeen Ilie Nastase zullen zich volgende week moeten verantwoorden voor de disciplinaire commissie van de A.T.P., de vereni ging van tennisprofs. De organisa toren van het onlangs gehouden toernooi in Toronto hebben de bet- de spelers er van beschuldigd te weinig inzet te hebben getoond. In de kringen van de A.T.P. gelooft men niet dat Borg en Nastase een schorsing te wachten staat, maar veeleer een boete. Tom Okker is bij de loting voor Forest Hills in dezelfde helft on dergebracht als Jimmy Connors. Björn Borg, Rod Laver, John Alexander, Harold Salomon en Cliff Rlchey. De Nederlander komt ln de eerste ronde uit tegen de Duitser Jürgen Fassbender. Rolf Thung, die in de onderste helft Is ingedeeld (de helft van Guillermo Vilas) krijgt in de eerste ronde de Zuidafrikaan Frew Mcmil- lan als tegenstander. km) 1. Smit (Ned) 4.39.33 met bonifica tie 4.39 18: 2. Hoban (Gbr) z.t. met bon. 4.39.23; 3. Huizebosch (Ned) z.t. met bon. 4 39 28: 4 Raas (Ned) 4.39 33: 5. Verbeeck (Bel) 6. Plet van Katwijk (Ned) 7 Re- nier (Bel) 8. Jan van Katwjlk (Ned) 9. Reibroeck (Bel) 10. Karstens (Ned) 11. Priem (Ned) 12. Van Sweevelt (Bel) 13. Chassang (Fra) 14. Kuiper (Ned) 15. Groen (Ned) 16. Ludo Peetere (Bel) 17. Nistal (Spa) 18. Lasa (Spa) 19. Jacobs (Bel) 20. Janbroers (Ned) 21. Ollva (Spa) 22. Ceulen (Ned) 23. Prinsen (Ned) 24. Verstraeten (Bel) 25. Van der Stappen (Bel) allen z.t. ATHENE De eerste dag van de Europese jeugdatletiekkampioenschappen in het Karaskaikis-sta- dion in Athene is voor Nederland niet ongunstig verlopen. Zoals verwacht had de Nederlandse jeugdrecordhoudster op de 800 meter, Olga Com-mandeur, geen moeite om zich te plaatsen voor de eindstrijd van zondag. De 16-jarige Velsense, die eerder dit seizoen voor een toptijd van 2 minuten en 2.8 seconden zorgde, won de eerste serie op overtuigende wijze. Zij bleef tot bij het uitkomen van de laatste bocht in het veld en sprintte toen weg. Zij won in 2 minuten en 8.4 seconden voor de Bel gische Rita Thijs (2.08.7). Fieke Kamps, de tweede Nederland se deelneemster, had meer moeite om de eindstrijd te bereiken. In haar serie werd door de Oostduitse Hllde Ulrich met 2.07.3 de snelste tijd gerealiseerd. Fieke Kamps ein digde als derde in 2.07.9 vlak achter de Joegoslavische Zora Tomecic (2.07.9). Evenals Nederland zal ook Joego slavië met twee loopsters in de fina le vertegenwoordigd zijn. De tweede Joegoslavische is Avdivisic, die in de serie van Olga Commandeur in 2.08.8 derde werd. Arno Körmeiing, de Nederlandse jeugdrecordhouder op de 800 meter, drong door tot de halve finales van dit nummer. De Almeloër eindigde in zijn serie als tweede in 1.52.1. De halve finales worden vandaag gelo pen. Olga Commandeur en Fieke Kamps zullen morgen in elk geval twee maal moeten lopen. Het tweetal vormt met Ineke Hussaerts en Erna Smit de Nederlandse ploeg voor de 4 x 400 meter. Oorspronkelijk ston den voor gisteren de series van de 4 x 400 meter op het programma maar omdat slechts zeven landen voor dit nummer hadden Inge schreven, wordt het zondag meteen als finale verwerkt. Ineke Hussaerts startte gisteren wel op de Individuele 400 meter. De Rotterdamse werd kansloos uitge- DEN HAAG Mleke van Doom, de Ne derlandse kampioene en recordhoudster hoogspringen. Is ln een ziekenhuis ln Hilversum aan haar rechtervoet geope reerd. De atlete uit Llsse. die afgelopen zondag haar Nederlandse record ln Utrecht op 1.88 meter bracht, had al geruime tijd last van haar rechtervoet. In de voet was van een middenvoets beentje een stukje bot losgeraakt, dat haar voortdurend pijn bezorgde. Mickc van Doom zal tenminste een week ln het zlkenhula blijven en daarna nog twee weken moeten rusten. Aan de internationale atletiekwedstrij den. die dinsdag 26 augustus In Stutt gart worden gehouden, zullen vijf Neder landse atleten deelenemn. Het zijn: Frank Nusse AAC. 400 m horden), Ruud Wlelart (AV Haarlem, hoog). Roy Sedoc (AAC. hlnkstapsprong). Tolne van de Goolberg (CIKO '66. 400 m) en Mleke Sterk Atmodes. 100 m horden). Het tweetal loopt de 10.000 meter, waar voor de organisatoren de sterkste lange afstandslopers ter wereld hebben uitge nodigd. Op de kunststofbaan van Crystal Palace komen ook Frank Nusse (400 m horden) en Tolne van de Goolberg (400 m) aan de start. schakeld. Zij eindigde als laatste in een tijd van 57.55 seconden. De Oostduitse Christine Brehmer, die onlangs het officieuze wereldrecord voor meisjes op 50.84 seconden bracht, bevestigde haar favoriete rol. Zij noteerde ln de series de beste tijd met 52.82 seconden. In de andere serie kwam haar landgenote Koch tot 53.08 seconden. Tienkamper Arjan Wolters stelde ln de eerste drie nummers wat teleur. De Amsterdammer liep de 100 me ter in 11,64 seconden, sprong 6,53 meter ver en stootte 11,02 meter met de kogel. De Engelsman Aston Moore werd Europees jeugdkampioen hinkstap- springen met 16,16 meter. Hij had een voorsprong van tien centimeter op de Rus Koetoenov, die tweede werd. Karin de Nijs slaagde er niet in zich te plaatsen voor de finale van de 1500 meter. Het Zeeuwse meisje moest echter uitkomen op een voor haar vreemd nummer. Omdat elk land per nummer slechts twee deel neemsters mag inschrijven had de nationaal technische commissie jeugd van de KNAU Karin de Nijs, die veel sterker is op de 800 meter, ingezet op de 1500 meter. Die wetenschap inspireerde de blonde sculler allerminst. Zoveel temeer echter de donkere Mexi caan. die eindelijk in een FISA- toernooi een zege binnen bereik zag komen, al was het maar in een herkansing. Hij ging de lusteloos roeiende Nederlander voor de ver laten tribunes voorbij. De acht van Mexico had minder succes. De ploeg trok het verliezen de lot en werd de enige ploeg, die in het grote nummer van de lichte roeiers werd geëlimineerd. Twee se ries en een herkansing waren er voor nodig om van de zeven In schrijvingen te komen tot de zes finalisten. De Nereus-Triton-acht roeide in de herkansing rustig naar een derde plaats. De tweede dag bracht, volgens de traditie het einde voor de dappere maar langzame Turkse en Japanse afgevaardigde. Voor een stukje his torie zorgde skiffeur Hung Sheng Hslung. Verwacht werd dat ook China na de herkansingen zijn ver tegenwoordigers zou hebben verlo ren. De sculler uit Houpei loochen- strafte die te snel getrokken con clusie. Een tweede plaats maakte hem de eerste Chinese roeier, die in de 83 jaar dat de wereldroelfe- deratie bestaat, is doorgedrongen tot de halve finales van een FISA- toernool. DAMES Skiff, herkansineen (eerste drie ln halve finales, overigen uitgeschakeld) eerste serie: 1. Antholne (Fra) 4.17.94. 2. SPas. sova (Bul) 4.27,82. 3. Brechan (Noo) 4.31.24. 4. Cameron (Can) 4.38.83. 5. Chlng-Plng (Chi) 4.54,14: tweede serie: 1. Denemarken 3.46.64, 2; Noorwegen 3.49.24. 3. Canada 3.51.83. 4. België 3.58.08. dubbel twee. herkansingen, (eerste twee ln finale, overigen naar kleine finale): eerste serie: Sowjet-Unle 3.43.99. 2. Fran krijk 3.49.04, 3. Nederland (Vissers en Klaasse) 3.50.26. 4. Canada 3.57,09, 5. België 4 02,91; tweede serie: 1. Oost- Duttsland 3.52,36. 2. Tsjecho-Slowakije 3.57,86. 3. Verenigde Staten 3.59.04, 4. Denemarken 4.01,48, 5. Oostenrijk 4.02,18. Vier met souurvrouwe, herkansingen (eerste twee naar finale, overigen naar kleine finale): eerste serie: 1. West- Dultsland 3.37,65, 2. Sovjet-Unie 3.38,48. 3. Groot-Brlttanni3.41,58, 4. Australië 3.46,48, 5. Ierland 3.57,75 tweede serie: 1. Bulgarije 3.42,35, 2. Verenigde Staten. 3.47,70 3. Roemenië 3.47,16 4. Tsjecho- Slowaklje 3.52,57, 5. China 4.05,56. Dubbel vier, herkansing (eerste drie naar halve finales, nummer vier utgescha- keid): I. Groot-BrlttanlS 7.34,25, 2. Cana da 7.46.31. 3. Italië 7.48.52, 4. China 8.06,52. Achten: herkansing (eerste vier naar fl« nale, nummer vier uitgeschakeld): 1. Groot-Brlttannlë 7.08.20, 2. Zweden 7.10,55, 3. Nederland (Nereus-'t Spaarne- Phocas-Argo-NJord-De Hoop) 7.11,17, 4. Canada 7.18,89 5. Mexico 7.26,28. LICHTE ROEIERS: Skiff, herkansingen (eerste drie naar hal ve finales, overigen uitgeschakeld): eer ste serie: 1. Corocran (Ier, 9.03,77, 2. Cheng-Hslung (Chl) 9.07,34, 3. Zeun (GBr) 9.18.55. 4. Nolo (Ita 9.23,15, 5. Dllek (Tur) 9.37.63 tweede serie: 1. Ha- berl (Oost) 8.43.41. 2. Höft (WD1) 8.49.30 3. Thome (Can) 8.52.53. 4. GUJe (Noo) 8.55.89 derde serie: 1. Scheffler (Mex) 8.36.37. 2. Punt (Ned) 8.38. 46. 3. Rot saert (Bel) 8.53.35. 4. Tanaka (Jap) 8.57,74. KANSAS CITY Tijdens de zwemwedstrijden om de Ameri kaanse kampioenschappen heeft Bruce Furniss het wereldrecord 200 meter vrije slag heren gebracht op 1.50,37. Het oude record stond sinds 9 juni op zijn naam met 1.50,89. Net als op de eerste dag werd tijdens de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen, die tevens tellen als kwalificatiewedstrijden voor de Pan- Amerikaanse Spelen in oktober, een wereldrecord verbeterd. Was het eerst Tim Shaw, die de show stal, ditmaal zorgde de 18-jarige Bruce Furniss voor het hoogtepunt. Hij bracht zijn eigen wereldrecord 200 meter vrije slag van 1.50,89 naar 1.50,37. Net als een dag eerder op de 400 meter vrije slag gingen vrijwel alle finalisten zeer snel door het water en stelden hun persoonlijke records scherper. In het begin kon Tim Shaw zijn grote concurrent nog re delijk bijhouden, maar later moest hij Bruce Furniss laten gaan. De tussentijden van Furniss waren: 50 meter ln 26,3, 100 meter in 54,33, 150 meter in 1.22,5. Tim Shaw werd tweede in 1.52,05, voor James Montgomery, die 1.52,27 liet af drukken. Maar liefst zes zwemmers bleven beneden de grens van 1.53,0. In de overige finalenummers wer den nog eens vier nationale records verbeterd. Shirley Babashoff won de 200 meter vrije slag dames in 2.02,39, de op een na beste prestatie aller tijden. Het wereldrecord Is met 2.02,27 ln handen van de Oost duitse Kornelia Ender. Het oude Amerikaanse record stond op naam van Shirley Babashoff met 2.02,50. Ook Jill Petton, die als tweede ein digde, Het met 2.02,70 een zeer scherpe tijd afdrukken. Op de 400 meter wisselslag per soonlijk dames dook Jennl Franks met 4.53,86 een heel eind onder het nationale record, dat met 4.58,13 op naam stond van Kathy Heddy. Deze zwemster verbeterde zichzelf ook aanzienlijk door in 4.53,99 als twee de te finishen. Tijdens de estafettes wisten voorts John Naber en Linda Jezek de Ame rikaanse records 100 meter rugslag te verbeteren. Als lid van de North River Yacht Club startte Naber op de 4 x 100 meter wisselslag ln 57,56 seconden. Het oude record was met 57,70 ln het bezit van Mike Stamm. Linda Jezek startte voor Santa Cla ra in 1.04,51, hetgeen 0,17 seconden onder het record van Margie Mor- fitt was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21