igenzinnig criminoloog in tegendraads auteur Familiedrama van Ross Macdonald FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK De draak die uit het zuiden kwam Zwarte James Bond n haute couture Meer actie voor behoud Gewestelijk Orkest Z.H. "lof. mr. W.H. Nagel en J.B. Charles worden 65 jaar Als schrijver en dichter is hij vaak misverstaan -^>ert Stuyf tslagen door eaterschool 'n Vuile egoïst 8 september in première Bij ongeluk gedood The Drowning Pool Mandingo Cleopatra Jones (JW/KWARTET VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND/FILM-KUNST 9 >ijj gr Koos van Weririgh Mandag is de verjaardag van jiidse hoogleraar in de cri- ologie, W. H. Nagel. Aange- hij in 1910 geboren is hij dus zijn 65e en kan hij lederen van de AOW'ers intreden. Niet alleen Nagel i geworden, ook de dichter- •engtijver J. B. Charles. Het is onder deze, uit de Twee- Wereldoorlog overgebleven, P dat grote bekendheid Zo'i gekregen. 4 is de nestor van de Neder- criminologie. Een jaar of de oorlog promoveerde hij Joifce Groningse universiteit op over 'De criminali- ian Oss', een plaats, die in de 'er jaren zeer hoge criminali- Ijfers kende. Het is een voor Jjd zeer opmerkelijk geschrift, i de auteur laat zien, dat het het bijzonder op aankomt ;oek te verrichten in de cri- >gie en niet te blijven steken iridische beschouwingen. Het bat is een nog altijd zeer (id boek, waarin de Osse cri- ttteit en de achtergronden Bn uitvoerig worden I 1956 is Nagel hoogleraar aan iksuniversiteit in Leiden en ien heeft hij zich in het vak rschillende gebieden verdien - gemaakt. Hij redigeert twee ationale tijdschriften, nl. Ab- on criminology and peno- en International journal of talogy and penology. Het bij- van deze tijdschriften is, altijd op tijd verschijnen, m met veel wetenschappelijke iriften niet het geval pleegt Jk het buitengewoon moeilijk iemands werk in het kort een te.geven, zou ik niettemin 'oging daartoe willen onderne- De criminologie is altijd sterk t (geweest) op de daders van jven. Wat zijn dat voor men- Vat beweegt hen een misdrijf 4gen? Wat zijn de oorzaken? ^\,deze vragen zijn in de loop (Tgnden vele theorieën ontwikkeld. ie theorie legt het accent op 1-economische omstandighe- le andere op persoonlijkheids- _jrken en een derde op psychi- ïfwijkingen. \T|is. me^ anderen, de mening LV^aan, dat met behulp van the- die uitsluitend op de dader zijn, het verschijnsel crimi- niet uitputtend kan worden «eerd. Hij is één van de eerste éologen geweest, ook interna- *1 gezien, die aandacht heeft ;d voor het slachtoffer van idrijf en met name voor de es tussen dader en slachtoffer, lens over de dader, zijn per- jkheid en maatschappelijke (gronden, betekenen niet veel r dat men weet tegenover (slachtoffer hij staat en in relatie. Dit houdt een nood- k (ke verruiming van het veld K «iderzoek in. Studies, waarin relaties onderzocht zijn. heb- Jlan ook belangrijke inzichten I ontstaan. crimineel gedrag wordt verstaan zijn even grote belangstelling ge niet. Zijn voorkeur gaat uit naar die vormen, die als politieke crimi naliteit bekend staan. Steeds heeft hij er met veel nadruk op gewezen, dat criminologen ten onrechte angst hebben voor de politiek. In een lezing voor studenten in Rot terdam in 1972 zegt hij. dat de internationale criminologische con gressen in 1935 gewijd waren aan onderwerpen als de zakkenroller en de gevangenisarbeid en dat na de oorlog bij wijze van spreken, werd verder gesproken over de gevange nisarbeid en de winkeldiefstal. 'In tussen waren er dertig miljoen do den gevallen aan barbaarse misda digheid. Het was onthutsend dat men deed alsof grote echte misda digheid niets met de criminologie te maken had'. Het bestuderen van deze misdadigheid, die vijandig staat tegenover de mens, is voor Nagel centraal. De gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog zijn bepalend geweest voor de wijze waarop Nagel tegen het vak aankijkt en waarop hij dat beoefent. Hij gaat daarin geheel zijn eigen gang. Het is moeilijk hem bij een stroming of richting in te delen. Over enige tijd wordt begonnen met de publikatie in boekvorm van zijn in de loop der jaren gegeven collegestof. Dat biedt wellicht de mogelijkheid tot een plaatsbepaling. J.B. Charles De tweede wereldoorlog en het ont staan daarvan vormen ook de schrikwekkende achtergrond van zijn activiteiten als J. B. Charles, de zeer verguisde en zeer geprezen auteur van boeken als: 'Volg het spoor terug' (1953), 'Van het kleine koude front' (1962) en 'Voor kinde ren vaii ezeldrijvers' (1965). Weinig boeken in het na-oorlogse Nederland hebben zoveel stof doen opwaaien als deze geschriften. Het interessante daarbij is, dat niet al het stof dezelfde kant op waaide, De waarderingen van 'Volg het spoor terug' lopen bijvoorbeeld uit één van 'het schelden van een straatjongen' tot 'het beste Neder landse boek over de oorlog'. De eerste typering komt voor in Else- viers Weekblad; de tweede in de NRC. Ik vermoed, dat de door Charles behandelde onderwerpen èn de wijze waarop hij schrift samen verantwoordelijk zijn voor de op winding. De onderwerpen oorlog en bezet ting en de houding, die men daarin heeft aangenomen, liggen zeer ge voelig en zijn emotioneel. Men kan zich voorstellen, dat iemand daar een rustige verhandeling over schrift, waarbij allerlei zaken tegen elkaar worden afgewogen en een voorzichtige conclusie tevoorschijn komt. Dat is echter niet de werk wijze van Charles. Hij is niet be zig als een historicus, die afweegt of op afstand bekijkt. Hij kiest positie en hij verlangt van anderen dat ook te doen. Wat hij wil is, dat mensen zich betrokken voelen bij wat er in de wereld gebeurt. En wat hij misschien nog meer wil is, dat de mensen zijn visie en betrok kenheid delen. k tiek (Lminologische geschriften van laten verder zien, dat niet Cljjwat in het algemeen onder üg Zwart en wit In een interview met Ischa Meijer in de Haagse Post van 30 november 1974 noemt hij zichzelf een zwart en-wit-man, die het volgende dui delijk wil maken: 'Wat is goed en wat is niet goed, wat is a en wat is b, wat is plus en wat is min. En dat hebben we nodig, omdat we men sen zijn, die zo graag wegzakken in een brei van emoties en aardig doen'. Lezing van zijn geschriften leert, dat aardig doen er in elk geval niet bij is. Tegen mensen, die hij niet plus. dus min vindt, is hij niet aardig. Colijn heeft hij hard aange pakt, Luns roept uitsluitend afkeer in hem op, Kissinger noemt hij steeds bij zijn Duitse voornaam Heinrich, Duitse generaals, die on der Hitier gediend hebben en nu hoge NAVO-posities bekleden zou den alsnog moeten sneuvelen, de godsdienst vindt hij een gevaarlijk verschijnsel. Dat zijn geen aardige opmerkingen voor degenen, die van mening zijn dat Colijn een redder was van het vaderland in de dertiger jaren, dat Luns en de NAVO onmisbaar zijn en dat Kissinger zo zegenrijk in het Midden-Oosten bezig is. En het is ook niet aardig voor al die trouwe kerkgangers. Vaak misverstaan Bij het doorlezen van de besprekin gen van zijn boeken valt het op, dat Charles vaak misverstaan wordt. Dat komt, dunkt mij. omdat men afgaat op enkele uitlatingen, die weliswaar gepeperd genoemd mogen worden, maar uit hun ver band gehaald zijn. 'Dat is met na me het geval bij 'Van het kleine koude front', dat in het begin van de zestiger jaren verscheen en al een eind verder van de oorlog ver wijderd was dan 'Volg het spoor terug'. Bij sommige recensenten is een zekere wrevel te bespeuren over Charles' eindeloze gezeur over die oorlog, die immers allang is afgelopen. Max Ford noemt hem in Het Parool 'een in het verzet ge fixeerde en maniakale hater van het fascisme' (14 juli 1962). In het orgaan van het Gereformeerd Poli tiek Verbond merkt Verbrugh, nu lid van de Tweede Kamer, op, dat Charles zo fel en zo verblind heeft gestreden tegen wat hij 'fascisme' noemt, dat hij er zelf 'fascist' door is geworden (februari-maart 1963), Voortdurend wordt op zijn onver zoenlijkheid gewezen. Dit soort opmerkingen gaat echter voorbij aan wat Charles in feite wil betogen. Op 14 december 1973 heeft hij, onder zijn eigen naam, in dit dagblad een artikel geschreven, ter gelegenheid van het feit, dat het die dag 25 jaar geleden was dat de oorlogsmisdadiger Kotalla, één van de Drie van Breda, ter dood is veroordeeld. In tegenstelling tot wat velen zouden verwachten van deze onverzoenlijke, is hij. al jaren, een voorstander van vrijlating van de in Breda verblijvende oorlogs misdadigers. Hij vindt het een totale ongerijmd heid, dat de Duitse generaals, die de overrompelingsplannen maakten en uitvoerden en daarmee de mo gelijkheid schiepen voor het werk van de Kotalla's, niet alleen vrijuit gaan, maar zelfs tot steunpilaren van de Westerse defensie verheven worden. Terwijl uitvoerders als Kotalla ervoor moeten opdraaien. Tegen de verkeerde boom opblaf- fen, noemt hij dat. De mensen, die de misdaden mogelijk hebben ge maakt, zijn grotendeels de dans ontsprongen. Daar protesteert hij tegen. En tegen de gemakzucht waarmee wij dit alles over ons heen laten komen, zonder ons ooit eens af te vragen waarom iets plaatsvindt en welke belangen op het spel staan. Alleen gebeurt dat niet altijd in termen, die in aan merking komen voor een prijs der elegantie. Hij heeft geen goede ma nieren, denkt men dan; wat hij te zeggen heeft zal dus wel niet veel zaaks zijn. Eén van de treurigste misverstanden is altijd weer. dat de inhoud van iets beoordeeld wordt naar de vorm. waarin het wordt gepresenteerd. Ook een mooie vorm is echter geen garantie, dat de boodschap goed overkomt. Ik denk, dat veel mensen met een Max Ha- velaar-mentaliteit het boek van Multatulif prachtig vinden vanwege het fraaie Nederlands. De wereld is helaas vol misverstand. Boodschap Nagel/Charles behoort echter tot de weinigen, die zich daar niet bij neer wensen te leggen. De bood schap, die in vele, vaak grillige schrifturen herhaald wordt is door de recensent van Van het kleine, koude front in deze krant. Van Doorne. als volgt samengevat: 'Denk, leef, doe zelf. Vraagt u af, of wat de meerderheid voorschrijft, misschien uit lafheid, gemakzucht of domheid is voortge komen' (9 juni 1962). Helaas was Van Doorne destijds niet rijk en hij is het kennelijk sindsdien ook niet geworden: 'Een boek dat. was ik schatrijk, op mijn kosten aan elke Nederlander zou worden uitge reikt'. Een herdruk van het boek schijnt in voorbereiding te zijn. Van de ongemakkelijke opvattingen van Charles over de actualiteit kan men echter ook regelmatig kennis nemen in het maandblad Maatstaf. We mogen hopen, dat de gezond heid van de 65-jarige, die de laatste tijd te wensen overliet, zich in opgaande lijn zal bewegen. In een wat somber gesprek met Martin van Amerongen van Vrij Nederland zei hij een tijdje geleden: 'Ik ge loof dat ik maar van nationaliteit verander' (24 november 1973). Dat zal hij waarschijnlijk niet doen. Trouwens, waar zou hij heen moe ten gaan? Koos van Weringh is hoogleraar in de criminologie aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam. DAM Het bestuur van jheaterschool te Amsterdam ''mede dat het Koert Stuyf ontheven van zijn taak van leider van zijn studierichting ijdse dans. Het ontslag gaat Ifaar officieel pas op 1 novem- h, maar het bestuur heeft [met onmiddellijke ingang ge- Met het gevolg dat de .ar bij de aanvang van het izoen dat deze week begon ier is verschenen, ituur zegt bereid te zijn Stuyf als docent in zijn ei- judierichting eventueel aan de te willen handhaven. Maar zijn wegblijven voelt Stuyf einig voor, zo krijgt het be- e indruk. Voor de leerlingen onderwees, zal het bestuur o een mogelijkheid te vin- in studie desalniettemin toch te zetten, sluit tot ontslag werd geno- op unaniem advies van de studieleiders en de directie, afgelopen jaren is het onmo- gebleken met Stuyf samen te i, aldus de verklaring van het r. DELFT Het actiecomité tot be houd van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland gaat haar actie uitbreiden om de minister van CRM. mr. H. W. van Doorn verder onder druk te zetten. De minister heeft onlangs een be slissing over een noodzakelijke ver hoging van de rijkssubsidie aan de provincie opgeschort: hij wilde eerst het resultaat van het overleg tussen Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland afwachten. Dit overleg, over een eventueel sa mengaan van het Noord.-Hollands Philharmonisch Orkest en het Ge westelijk Orkest, heeft deze week plaatsgevonden en niet tot enig resultaat geleid. De minister heeft overigens al eer der laten weten niets te voelen voor het voortbestaan van het or kest. De aanhoudende stroom adhe siebetuigingen. o.a. van B. en W. van Delft, de Culturele Raad, BBK'69, het Residentie-orkest en enkele politieke partijen, heeft daar niets aan veranderd. Het actiecomité oereidt nu een gro te manifestatie voor, die zaterdag 30 augustus op de Grote Markt van Delft gehouden zal worden. Een aantal artisten werkt belangeloos mee. Onder hen Marco Bakker, Maggie McNeal, Alexander Polo, Combo Ruud Bos en uiteraard het Gewestelijk Orkest. Om de eisen aan de minister kracht bij te zetten, wordt ook een handtekeningenactie onder de Delftse bevolking gehouden. .eratie' vraagt nota cultuurbeleid ERDAM De Federatie van enaarsverenigingen heeft de er van CRM gevraagd binnen termijn deze een nota cul- ileid kan toezeggen van waar- :t beleid op deelgebieden in inge samenhang kan worden en en ontwikkeld. Ook wil de itie weten binnen welke ter- er uitzicht is op een (nota) eel mediabeleid, waarvan het iediabeleid een onderdeel Deze vragen stelt de Federa- ar aanleiding van de hearing eptember over de discussieno- ssamediabeleld. Mnden het onjuist dat noch onze Federatie, noch de Raad voor de Kunst bij de voorbereiding van dezë nota is geraadpleegd'. De Fe deratie is voorts van mening dat de nota in haar huidige vorm zich weinig leent voor het leveren van uitgebreide detailkritiek. 'De relatie kunstbeleid mediabeleid wordt nu b.v. wel gesignaleerd maar niet be handeld. Dit stoort des te meer omdat een nieuw kunstbeleid, dat van doorslaggevende betekenis zou zijn. voor de meeste andere media (boek. film. andere audio-visuele media) tot nu toe niet in de be leidsnota's is gepresenteerd, aldus de Federatie. DEN HAAG Coen Flink regis seert 'n Vuile Egoïst' van Frangoi- se Dorin, dat Joop van den Ende Theaterprodukties GB.V. op 8 sep tember in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag in première brengt. Het stuk wordt gespeeld door Guus Hermus. Ko van Dijk, Georgette Hagendoorn, Bep Dekker. Leontien Ceulemans. Paul van Gor- cum en Ad Hoeymans. Ontsla ^vergunningen gevraagd personeel 't Hoogt in Utrecht UTRECHT Het bestuur van de Stichting Cultureel Centrum 't Hoogt in Utrecht, heeft bij de di recteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau ontslagvergunningen gevraagd voor het voltallige perso neel van het expositiehuis en voor de filmtechnicus. Deze provisori sche maatregelen heeft het bestuur moeten nemen naar aanleiding van de vooruitzichten voor de gemeen telijke subsidie (een beperking tot tweederde) en de huidige financiële situatie, waarbij de noodzakelijke aanvullenden subsidies voor 1975 onzeker zijn. Met de ontslagprocedure zal enige tijd gemoeid zijn. Het besluit van 't Hoogt hoopt, dat voor die tijd de gemeenteraad van Utrecht beslui ten zal hebben genomen, waardoor de aangekondigde ontslagen niet hoeven te worden geëffectueerd. Deze week werd bekend, dat B. en W. de problematiek van 't Hoogt in een beleidsnota aan de orde willen stellen. Over 1974 is een aanvullen de subsidie voor het ongedekt te kort nodig van 483.115, ruim 110.000 meer dan aanvankelijk werd geraamd. HOOFDDORP De 50-jarige M. de Boer uit Oude Wetering overleed gistermorgen als gevolg van een ongeval. Hij was uitgestapt om hulp te verlenen bij een verkeers ongeluk op rijksweg 4 tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Een passerende automobilist reed op de auto's in waardoor het slachtoffer bekneld raakte. Hij werd overge bracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam, waar hij in de loop van de ochtend overleed. Ross MacDonala vormt onder de Amerikaanse thrillerschrijvers een klasse apart. Dat komt niet omdat zijn intriges zo opmerkelijk zijn. maar omdat zijn stijl zo prachtig is: in één zin weet hij vaak de essentie van een landschap of een gezicht onnavolgbaar samen te vatten. Zijn hoofdpersoon, Lew Harper, is een klassiek voorbeeld van het klassieke Amerikaanse verschijnsel 'the private eye', de particuliere detective: een cynisch en wereldwijs man, met alle wa teren gewassen en voor geen ge weld vervaard, maar zo fatsoen lijk, dat hij toch altijd weer van verbazing met de ogen knippert als de beerput van menselijke re laties open gaat. De vele verhalen die hij vertelt zijn somber en ingewikkeld en moeilijk na te vertellen, meestentijds gaan ze over ongelukkige mensen die zich in dwangsituaties bevinden. Wat je ervan overhoudt zijn briljante flitsen, maar dat is genoeg. Zo'n misdaadboek. waarvan de waarde bijna uitsluitend op de perfecte literaire formulering be rust, is moeilijk te verfilmen. Haal je de taal weg, dan blijft alleen het kille geraamte over. Regisseur Stuart Rosenberg is er in 'The Drowning Pool' redelijk in geslaagd de sfeer van beklemming over te brengen en dat is geen geringe prestatie. Lew Harper (Paul Newman) trekt in 'The Drowning Pool' naar het diepe Zuiden van Amerika, omdat zijn oude vriendin (Joanne Woodward) zijn hulp inroept. Haar leven wordt vergald door een mislukt huwelijk, een gruwe- Paul Newman en Joanna Woodward in The Drowning Pool. lijke schoonmoeder en een enge, vroegrijpe dochter, de chantage- brieven die er nog bijkomen zijn net te veel. Terwijl Harper aan zijn onderzoek bezig is, geremd door de plaatselijke politie, wordt de schoonmoeder vermoord. De sporen leiden naar een vroegere chauffeur van de familie, naar een oliemagnaat die op nieuwe rijkdom belust is, naar een heel misdaad-syndicaat, maar hoewel de kringen zich verwijden weet Harper al, dat hij het veel dichter bij huis moet zoeken. Als alles gezegd is en gedaan (ontmoetin gen met vele obscure personages, gevaarlijke ritten in auto's vol moordenaars, een koud nachtje in de badkamer van een voormalig krankzinnigengesticht) blijft er een familiedrama over. En dat laat Harper in zijn eigen onsraa kelijke sop gaarkoken, hij heeft er geen boodschap meer aan. Erva^ ren acteurs zorgen voor vakbe kwaam spel, de situatie-spanning is tot het uiterste uitgebuit maar ja, het blijft behelpen. Echte Ross MacDonald-fans zullen voor en na van mening zijn. dat je beter het boek kunt lezen. W. Wielek-Berg Amsterdam - Tuschinski, 14 jr. Mi Ling en Tamara Dobsow in Cleopatra Jones. Het is nu al weer een jaar of vijf geleden dat de eerste zogenaamde 'zwarte' film op het scherm ver scheen: 'Cotton comes to Harlem', gemaakt en gespeeld door negers. Sindsdien zijn er hele series in dit genre ontstaan en de vrees dat de zwarte film zou blijven steken in imitatie van blanke succes-thema's gebaseerd op sex en geweld, bleek niet ongegrond. Er zijn wel pogingen geweest om serieuze zwarte films te maken (Sounder) maar die werden in de knop gebroken. Cleopatra Jones (Tamara Dobson) de heldin van zo'n serie, is een vrouwelijke James Bond. gestoken in opzienbarende haute couture costuums. Ze torent boven ieder een uit maar speelt het desalniet temin klaar overal ongemerkt binnen te dringen. In Cleopatra Jones and the Casino of Gold' vinden we haar in Hong Kong, waar ze met succes te velde trekt tegen de 'drakenlady'. een serpent van een wijf dat de gehele handel in verdovende middelen tot zich heeft getrokken. Cleopatra, zelf niet vies van karate, neemt een expert in de arm: een miniem Chinees vrouwtje dat dreunende schoppen uitdeelt. En zo gaat dat dan, van het ene pittoreske mes sengevecht naar de andereexoti sche schietpartij, steeds onberis pelijk opgetut in broekpak. avondjapon of kleuterjurkje. Echt een film voor het jaar van de vrouw. De dialoog is soms wel geestig, maar daarvan blijft in de bizarre Nederlandse vertaling niets over. Max Julien en William Tennant hebben het zaakje verzonnen. Chuck Bail heeft het geregisseerd. W. W.-B. Amsterdam-Cineac Damrak I; Den Haag- Passage; Rotterdam- Cineac A.D. JL8 jr. Wat er zich aan walgelijks af speelde op een slavenfokkerij in Louisiana zo omstreeks 1840 zal ongetwijfeld nauwelijks overdre ven kunnen worden. Maar wie dat honderdvijfendertig jaar na dato nog ereis aan de kaak gaat stel len, heeft helaas meestal niet zul ke fraaie bijbedoelingen. Wat voor kwasi-porno valt er niet te peuren uit de situatie van twee ongetrouwde mannen, vader en zoon, omringd door hokken vol slavinnen die geconditioneerd zijn op de fok? Het duo de Laurentiis (producer) en Richard Fleischer (regisseur) heeft op dit punt geen gelegenheid voorbij laten gaan. De hitsigheid viert hoogtij, vooral als een Mandingo, een pure vechtneger, wordt aangekocht. Tijdens een gevecht op leven en dood in een bordeel in New Orle ans met een andere neger kan hij voor het nodige sadistische vertier zorgen. En dan de opeenhoping van drakerigheden: de vrouw van de zoon lokt de Mandingo in haar bed, baart een zwarte baby, ze wordt vergiftigd, de Mandingo wordt op een lekker gruwelijke manier aan zijn eind gehol pen... Als er in de film eens wat zinnigs wordt gezegd of getoond over de verhouding neger-blanke (de vreemde haat-liefde tussen blank en zwart in de Zuidelijke staten waarvoor in die tijd de basis werd gelegd; de dubbele moraal met dubbele bodem, die een blanke man wel toestond sexuele relaties met het andere ras te onderhouden doch het de vrouw verbood op straffe des doods; het feit dat redelijk goed aardige mensen door het immo rele systeem tot kwaadaardigheid werden gedreven; de angst en het kwade geweten, die werden afge reageerd in wreedheid) ligt de hypocrisie er duimendik op: wij brengen niet alleen sex maar ook een Boodschap. Een smerige film is het. Er wordt gevaren onder valse vlag, de negers die erin meespelen moesten zich eigenlijk schamen. Amsterdam Cinerama en Rem- brandtpleintheaterDen Haag Apollo 1; Rotterdam-Calypso. 18 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9