UCI CHANTEERT GANGMAKERS ron Vissers zorgt weer voor jroblemen in de wi elersport ritse 'voetbalfanaten' auwelijks te stuiten Nereus/Orca presenteert zich als grootste ploeg Peter Snijders judocoach Sprinters kunnen ook niet imponeren Eerste rit telt niet Koch en Walrave hebben voortbestaan stay eren in handen Prestaties op WK wielrennen vallen tegen I.oeg kort voor start vaB profronde van Nederland teruggetrokken nielingen en rellen gaan gewoon door Wereldkampioenschappen roeien in Nottingham begonnen -1- JUW/KWARTET VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 SPORT PS11/RH13 (OCOURT Het lot van do layerij, zowel bij de amateurs als ij de profs, ligt sinds gistermid- ag in handen van de Nederland- gangmakers Noppie Koch en Iruno Walrave. In een gesprek at zij met enkele bestuurders an de UCI hadden over de gere- m moeilijkheden tussen dit. ireetal en de internationale wie- irorganisatie werd door de toe- bmstige 'wielerpaus' Mario Pac- [arelli de zwarte piet in handen an het, Nederlandse duo gespeeld, (et zoveel woorden kwam het er p neer dat Pacciarelli, gesteund por de Zwitser Perfetta en de ooi Jekiel, de Nederlanders voor e keus stelde het door hen aan- rgane proces tegen de UCI maar i vergeten en zo niet dan zou de UCI er wel voor zorgen dat ln november op het dan te houden congres de stayerij van het wed- shrijdprogramma wordt geschrapt. 12a dat kunt u uw collega gang makers en de stayers toch niet afdoen', kregen Koch en Walra ve te horen. DeJ beide Nederlanders hebben de tijfd tot het einde van de baan- katmpioenschappen in Rocourt maandag gekregen om een be sluit te nemen. In afwachting daajrvan zullen Koch en Walrave ruggespraak houden met enerzijds de KNWU en anderzijds hun ad vocaat, mr. Jansen van Raay. Op yverzoek van de KNWU vond gistt^-morgen achter gesloten deu ren het gesprek tussen de UCI- bestuurders en de Nederlandse gangmakers plaats. Daarbij wer den zowel KNWU-directeur Harrie Meuwese als hoofdbestuurslid Arie Zwartepoorte door de UCI-regen- ten geweigerd. Zoals bekend nam de UCI in 1970 in Leicester het besluit dat in het vervolg stayers alleen achter gangmakers van het eigen land mochten rijden. Maar pas in 1973 werd het besluit in de praktijk gebracht. Toen werd Noppie Koch, die in San Sebastian met Dieter Kemper zou starten, door de UCI naar huis gestuurd. Hij en Bruno Walrave, die veelvuldig met, West duitsers reed, namen het niet. Zij spanden een rechtszaak aan tegen de UCI, waarin de rechtbank in Utrecht mede op grond van een adviserende uitspraak van het Eu ropese gerechtshof bepaalde dat het UCI-besluit inzake de gang maker-stayer-combinatie strijdig was met de EEG-bepalingen. De UCI werd veroordeeld in de pro ceskosten en kreeg een dwangsom van ƒ1000 per dag opgelegd voor het geval men het vonnis niet zou naleven. Koch en Walrave zouden nu, in dien zij dat. zouden willen, al een behoorlijk bedrag van de UCI kunnen opeisen want de bepaling is nog altijd van kracht. Maar de beide gangmakers wilden de zaak niet op de spits drijven en von den steun bij de KNWU, die op het in Rocourt gehouden congres een voorstel lanceerde om vaste combinaties, zoals die vroeger ook waren getolereerd, wel tot de kampioenschappen toe te laten. Waar dat voorstel is gebleven is niet duidelijk. Het werd in ieder geval niet. in het openbaar behan deld. Waarschijnlijk echter is de UCI gezien het voorstel bereid ge weest tot het gesprek met Koch en Walrave. Tijdens het gesprek werd het de Nederlanders duide lijk dat de UCI echter niet bereid is het reglement opnieuw te ver anderen en dat de internationale bond eventueel tot het uiterste wil gaan. Dat zou het einde van de stayerij kunnen betekenen. Koch en Walrave gaan een paar moeilijke dagen tegemoet. Dat staat vast. ROCOURT Bepaald voorspoedig gaat het allemaal niet met de Nederlandse afvaardiging op de wereldkampioenschappen wiel rennen in het Belgische Rocourt onder de rook van Luik. Eigenlijk heeft alleen stayer Gaby Minneboo voldaan aan de verwachtingen. In de derde stayersserie bleek hij oppermachtig en plaatste zich met de snelste tijd van alle series over de veertig kilometer voor de finale. i een speciale verslaggever i AVE Ton Vissers heeft kort voor des start van de profronde Nederland, nieuwe stijl, weer eens toegeslagen. Gisteren na- lijk werd bekend dat zijn toch al omstreden (door Alsaver ge- jisorde) ploeg niet zou vertrekken voor? deze ronde. Woensdag- hd had niet Vissers, maar een woordvoerder voor hem, de anisatoren opgebeld dat de ploeg niet kjon komen. De organisa- in overwegen nu een juridisch adviseur» in te schakelen om te I of er gerechtelijke stappen (wegens' contractbreuk) tegen Iers zouden kunnen worden ondernomert. lachtoffers van de zet van Vis- leken ln eerste instantie ook Nederlanders uit zijn ploeg, rancken, Jan Aling en Jan van (ijk te worden. Toch vertrok- zij (overigens in hun eigen BAL De wedstrijd AJax-Spar- :>r de na-competitle lui de eredl- tal dinsdagavond 26 augustus ln [Feyenoordstadion worden ge- e ontmoeting begint om uur. FC Twente-AZ '67 wordt [de avond ln het PSV-stadion ln loven gespeeld. uMEN De Amerikaan Tim heeft op de eerste dag van de om de Amerikaanse wereldkam- schappen ln Kansas City het arecord 400 meter vrije slag he- rbracht op 3.53.31. Het oude stond sinds 19 Juni van dit (Long-Beach) op zijn naam met TIEK Bij haar derde worp le internationale atlethiekwed- fen, die in Zurich werden gehou- heeft de Russische Faina Melnlk prei d re cord discuswerpen verbe- De Olympische kampioene be- een afstand van 70.20 meter |s dertig cehtimeter verder dan Jaar bij wedstrijden ln Praag, zij het wereldrecord op 69.90 r stelde. TIEK Bij wedstrijden ln h vestigde Frank Nusse een l Nederlands record op de 400 horden. De Amsterdamse atleet tde op de derde plaats achter de Pascos en de Amerikaan Bolding (48 seconden. Hij had het natio- tecord een week geleden bij wed- ln Kopenhagen gebracht op po s recor £n 1 *ecoi nden. trui) gisteravond. Want drie Franse ploeggenotlen van Joop Zoetemelk, Misac. Peirin en Genet mochten van hun bond hier niet starten omdat zij i zondag in de Tour de Limousin moeten vertrekken. Die drie opengevallen plaatsen konden nu al mag het heel officieel volgens du regels niet ingeno men wordian door de drie van Vis sers. Het trio Vrancken-Van Katwijk- Aling heeflt nauwelijks meer een goed woorö over voor Vissers. Jan van Katwijk: 'Ik heb sinds drie weken geeii contact meer met Vis sers gehadj. Wanneer je hem belt dan hoor 'je altijd dat hij in het buitenland. is of pas heel laat 's avonds thhiis zal komen. Ik hoorde pas gisteriprvond dat ik toch in de ronde van start kon gaan. Materia len hebben wij allang niet meer gehad. Eéifc broek en één trui heb ik nog. Wanneer het vanavond zou regenen (en het regende red.), 'dan ben ik veimlicht mijn kleren zelf te gaan wassen omdat ik anders de volgende dag met vuile kleren aan moet vertrekken. De vraag is ook hoe krijg ik mijn kleren droog. Verwarming brandt er nog niet. Ik hoop maari dat het niet gaat rege nen andeqs zit iik lelijk in het schip'. 'Wanneer 'tk alles van tevoren had geweten had ik aan het begin van het seizoen nooit het contract bij Vissers getekend. Van Alsaver ho ren wij allang niets meer. Ik geloof dat de firma zelfs niet meer be staat. Wat er volgend jaar ook ge beurt met Vissers ga ik nooit meer in zee. Overigens moet Ik wel zeg gen dat hij elke maand het salaris heeft betaald. Alleen de afgelopen maand nog niet. Maar dat kan natuurlijk nog komen. Gelukkig rijd ik in de criteria en in de Vlaamse kermiskoersen vaak voor aan en kan daardoor nog wel wat verdienen. Anders was het onge twijfeld armoe troef.' 'Buitenlandse wedstrijden zijn er voor ons allang niet meer bij. Wij moeten alle contacten met organi satoren zelf leggen en dan ben je natuurlijk een speelbal die van de een naar de ander wordt gegooid. Ik heb al gezegd ik rijd momenteel goed mijn prijs, anders zou ik niet in staat zijn wielrenner te blijven'. Ook Jan Aling, de Drent die vorig jaar naar het Brabantse Bladel ver huisde en thans een buurman van Jan van Katwijk is heeft geen goed woord voor Vissers meer over: 'Ik heb er m'n buik meer dan vol van. Ik heb hem maandag nog gebeld omdat ik wilde weten of wij wel of niet in Grave aan de start moesten komen. Ton zei: 'Ik heb nu geen tijd', ik bel Je morgenavond wel terug.' Dat heeft hij natuurlijk niet gedaan. Ik had het ook niet ver wacht. Ik heb toen zelf maar weer gebeld. Maar Vissers was niet thuis zolas men in Oisterwijk zei.' Vissers was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Zijn vrouw deelde mee dat hij naar Gent was en pas diep in de nacht zou terug komen. Dankzij de medewerking van Joop Zoetemelk, die in deze ronde, waarin de buitenlanders dui delijk in de meerderheid zijn wel enkele Nederlanders meer aan zijn DEN De Engelse recht- hebben het deze dagen druk met de berechting voetbalfanaten. Afgelopen [einde vielen er behalve 16 >nden ook 279 arrestaties rond de voetbalvelden te Een krant noemde dat 'relatief gezien vredige' ka(j van het seizoen. Maar de z(jte Britten denken er an- uipdover. jede enkele jaren nog een gezellige was, is nu een gevaarlijk© vin9ieid geworden. Het bezoeken brengt gro- met zich mee. De ge- jmbMige herrieschoppers immers en h geen onderscheid. Ze slaan als ze zin hebben. En ze rich- rernielingen aan als ze daar zin in hebben, ma ieistpngelse krant plaatste bij een een zwaar bebloede jon- jet onderschrift: 'Denk de vol- T keer dat uw kind naar een Elwedstrljd gaat aan deze fo- ïico loopt een ieder die komt De dwaze voetbalfanaten l erom bekend dat zij de trei- die hen vervoeren graag slo- Tot hun uitrusting behoren h, ploertendoders en boksbeu- Onder hun schoenen zitten waarmee zij anderen bij het pen ernstige verwondingen in aanbrengen, de bezoekersaantallen valt aam af te leiden, dat een deel het publiek genoeg heeft van lewelcL Op de eerste competi- van dit seizoen kwamen 40.000 bezoekers minder dan jaar op dezelfde dag. Het is ten dat dreigementen (ver ging van wedstrijden, afschaf- Jan de speciale supporterstrei- |#»f wedstrijden zonder publiek) IVffect missen. ((ngelse parlement gaat zich nu )ver de zaak buigen. Er zijn t llen ingediend waarin wordt aangedrongen op zware bestraffing van de boosdoeners. Omdat geble ken is daalde meeste moeilijkheden beginnen op de staantribunes, wordt aaiigedrongen op een ver plichte sclUeiding van de fans van beide elfthlilen. Daarvoor zouden grote heklken geplaatst dienen te worden. De politie I heeft echter al gezegd dat ook da® niet de alles reddende oplossing ifc. De 'Bobby's' hebben immers te J weinig mogelijkheden om tussen >de dicht opeen gepakte fans snel in te grijpen. Zij zijn in ieder geval jwel voorstander van het voorstel dp verkoop van sterke drank in de stadions te verbieden. Ook wordtb verwacht dat er iets minder moeilijkheden zullen komen als de supporterstreinen op z'n vroegst eer) uur voor de aanvang van de wedstrijd arriveren. Geble ken is imnpers dat supporters die 'even de ifcijd hebben' graag tot gewelddadigheden over gaan. Een zegsman van hetmtodsterie van sportzaken heeft al laten weten dat alles niet eens aan de voetbalsport zelf ligt. Voetbad, zo meent men daar, is alleen een excuus. Als de wedstrijden i worden verboden dan zoekt men \Jred naar andere moge lijkheden oni relden te veroorzaken. 'En', zo zed .men, 'als we erin zou den slagen cim de volledige veilig heid binnen -de stadions te garan deren. dan z< widen de grootste her rieschoppers elkaar wel buiten op wachten'. l COMPETITIE I Alle op woensdagavond gespeelde wedstrijden ln' de Engelse competi tie zijn geëindigd in een gelijkspel. Nog een overeenkomst was dat in drie van de \|ijf ontmoetingen de gelijke spelen 1 tot stand kwamen door doelpunten in eigen doel. Het onfortuinll jkst was Leicester City dat in die wedstrijd tegen Manchester City een voorsprong van 10 in bl essuretijd verloren zag gaan door een doelpunt van eigen speler Alan Birchenall. Leeds United moest allies op alles zetten nadat Paul Madlaley zijn ploeg cp een achterstand van 0—1 had gezet tegen Norwich City. Een doelpunt van Trevor Cherry, twintig minuten later, betekende echter 11. Middlesbrough en Newcastle United moesten het beiden van doelpunten in eigen doel hebben om tenslotte geflijk te spelen met 11. De wed strijden Stoke City-Wolverhampton Wanderers en Tottenham Hotspurs- Ipswich Town eindigden via 'nor male' doelpunten in respectieveijk 1—1 en 2—2. Door deze uitslagen blijft Manches ter United met vier punten uit twee wedstrijden ongeslagen de ranglijst aanvoeren, gevolgd door acht clubs met drie punten. BELGISCHE COMPETITIE Al op de tweede dag van de Belgi sche competitie heeft kampioen RWD Molenbeek afstand genomen van de concurrentie. Met een over winning van 20 op Charleroi kwam het puntentotaal van RWDM op vier. Eddy Koens (opnieuw) en Teugels waren de doelpuntenma kers. Van de 'grote drie' van het Belgi sche voetbal haalde Anderlecht het eerste punt binnen door een gelijk spel in de uit-wedstrijd tegen het in de eerste divisie debuterende La Louvière. Arie Haan gaf de ploeg van Hans Croon een voorsprong. Foda maakte even voor rust gelijk. Standard Luik van Cor van der Hart verloor voor de tweede achter eenvolgende maal: ditmaal met 20 bij Beerschot. De doelpunten werden hier gemaakt door Lozano en Cabral. Lierse SK reageerde hardhandig op een doelpunt dat Mechelenspeler Hanssens in de 54ste minuut scoor de. Posthumus, met opnieuw twee doelpunten, Jan Ceulemans en Hoe- kema brachten de eindstand op 4 VK Mechelen-FC Antwerp 00. RWD Mo- lenbeet-Charlerol 20. Beerschot-Stan- dard .20. La Louvière-SC Anderlecht 1 1. Llerse-Mechelen 41. Beveren-Berchem O-O. Cerkel Brugge-Waregem 0-0, Berin gen-Lokeren 04. Stand aan de kop na twee speeldagen: 1, RWD Molenbeek 4 punten. 2. Berchem. Ware gem, FC Antwerp en Beerschot 3 pmt., 7. Oostende en Lokeren 2 pnt. zijde kan gebruiken zijn de drie renners toch van start gegaan. In de ploegentijdrit reden vooral Van Katwijk en Aling voor wat ze waard waren. En de bijzonder snel le Van Katwijk verleende zelfs aan Kees Bal voorrang, omdat hij niet zou willen dat hij als gastrenner in de Oranje trui zou worden gehesen. Zover is het uiteindelijk niet geko men, want de ploeg van Zoetemelk moest met de vierde plaats in de proloog genoegen nemen. De ploeg verloor over een afstand van 3200 meter twee ronden van 1600 meter elk bijna acht seconden op de Bel gische formatie van Willy Jossard. Frans Verbeeck was hierin de men tor en hij werd na afloop van de tijdrit dan ook verdiend ais eerste leider van het algemeen klassement gehuldigd. GRAVE Het kriterium dat gister avond in Grave, bedoeld als eerste etappe van de proftour door Neder land werd verreden, telt in tegen stelling tot de opzet van de organi satoren niet mee voor de algemene rangschikking voor de wedstrijd. In de jury heeft namelijk ook zitting de heer Baudon, een man van Franse nationaliteit die als afge vaardigde van de UCI (de Union Cyclist International) het overkoe pelend orgaan van alle wielerbon den optreedt. De heer Baudon kon er niet mee akkoord gaan dat de prof tour uit zes etappen bestaat. Het UCI-regle- ment luidt namelijk dat een meer daagse ronde twee of vijf oftewel minstens tien ritten moet tellen. Het kriterium werd hierna als offi cieel deel van de ronde geannu leerd. De organisatoren waren van dit punt in het reglement niet op de hoogte. Wel werd gereden om de dagprijzen. Maar Frans Verbeeck die als eerste van de winnende formatie in de proloog over de fi nish reed vertrekt vanmiddag als leider in het algemeen klassement in de 'eerste echte rit' in Apel doorn. Maar met de sprinters ging het gisteren bijvoorbeeld ook al niet van een leien dakje. Het trio Lau Veldt, Ben ten Tlje en Peter van Doorn kwam in de eerste ronde niet tot een serie-overwinning. Ze moesten het opnieuw proberen in de herkansing. Toen slaagden Van Doorn en Ten Tije wel, maar Veldt kon na in totaal twee ritten gere den te hebben zijn biezen al weer pakken. Voor het vijftienjarige sprlntstertje Marijke Lagerlof eindigde het we reldkampioenschap gisteren met een vijfde plaats waarin in een match a trois werd gereden. Daar mee heeft zij zich toch goed kun nen handhaven in dit toernooi, hoewel het toch wel duidelijk was dat het toernooi door het wegblij ven van de dominante Russinnen veel aan kwaliteit had ingeboet. Arie Zwartepoorte is in zijn nieuwe job van jurylid bij het stayeren met tal van problemen geconfron teerd. Zo kwamen uit de grote kis ten, die de eigendommen van de UCI herbergen, de rugnummers voor de gangmakers met grote mot- tengaten er in. Blijkbaar had het hele spul na de wereldkampioen schappen vorig jaar in Montreal geen daglicht gezien en had het ongedierte zich erg tegoed gedaan. Omdat er op korte termijn geen andere rugnummers die zijn van bijzondere afmetingen voorhan den waren rijden de gangmakers nu werkelijk als zigeuners rond. De flarden hangen er bij. Een ander probleem ontstond coen na de eerste dag van de baankam- pioenschappen van de tien leren UCI-pakken voor de gangmakers drie bovenstukken verdwenen ble ken te zijn. Nu zijn de gangmakers toch altijd al erg oplettend of een collega zich door minieme trucjes niet weet te bevoordelen. Van alles wordt er uitgehaald. Woensdag verscheen een Spaanse gangmaker met een bijzonder type buikband. Zwartepoorte behoefde niet eens op te letten want voordat hij de man zelfs maar had gezien kwam een andere gangmaker hem al waarschuwen. Wat bleek? De Spanjaard had aan zijn buikband aan de zijkant klep pen laten naaien, die hij met een licht rukje los kon trekken. Zo ontstond, nadat hij zijn broek wat naar beneden had getrokken en zijn jack omhoog had gewrongen Van een speciale verslaggever NOTTINGHAM De Nereus- Orca vier met stuurvrouw pre senteerde zich zoals een grootse ploeg dat pleegt te doen. De combinatie bracht Nederland op de openingsdag van het toer nooi om de wereldkampioen schappen roeien zijn eerste plaats in de eindstrijden van zondag. Sterker nog, de Neder landse vertegenwoordigster, met drie van de vier roeisters in de gelederen die in 1973 te Moskou met goud en een seizoen later in Luzern met zilver werd be loond, bewees gisteren in Not tingham opnieuw een ernstige gegadigde voor het eremetaal te zijn. Van start of nam Nereus-Orca de leiding. Slechts de nieuwe Russiche vier kon de oranjeploeg op korte afstand volgen. De Russinnen slaagden er echter niet in het taf je voorsprong dat de Nederlanders in de beginfase hadden genomen goed te maken. De vele aanvallen ten spijt. De oogst voor de Nederlandse af vaardiging was gisteren, toen met een zwakke tegenwind en somstijds met regen werd geroeid, zoals ver wacht mocht worden. De dubbel vier met Triton-DDS bereikte de halve eindstrijden. Een prestatie die ook de lichte vier zonder stuur man van Het Spaarne levende. De dubbel' twee van RIC, de dames combinatie acht, alsmede de lichte Nereus-Trlton acht en Harald Punt zullen daarentegen de komende da gen via de herkansingen moeten trachten verder te komen. De quadruple Njord-Triton-DDS zorgde overigens in het vrijwel ver laten in de regen triest aandoende ultramoderne Holm Pierrepont wa tersportcentrum voor de enige op winding van de uitermate regelma tige races. Dat gebeurde niet door de derde plaats die veilig werd ge steld en die betekende dat de halve eindstrijden bereikt waren. Het was immers aan geen twijfel onderhevig dat de Nederlanders in de series de Canadezen achter zich zouden hou den en zich bij de laatste twaalf zouden scharen. Toen de finishlijn overschreden was kwam het onverwachte Ne derlandse protest. Nadat de ploegen na een valse start voor de tweede maal klaarlagen aan het ponton zou de starier de Nederlandse qua druple niet hebben gevraagd of de ploeg al gereed was en zonder waarschuwing het sein 'Parti' heb ben gegeven. In de boosheid van het moment volgde het protest. 'Het heeft ons zeker drie volle se conden gekost', betoogden de roei sters tegen FISA-president. Thomas Keiler. De autoritaire Zwitser was geen partij voor de Nederlanders. Hij betoogde dat bij een protest eerst de waarborgsom moest wor den gestort en dat dan pas het onderzoek zou kunnen beginnen. De roeisters, nu lichtelijk van de emoties en de verontwaardiging be komen, zetten toen maar niet meer door. Temeer niet omdat een twee de of derdep laats voor de indeling naar sterkte bij de halve finalés nu niet al te veel verschil maakt. Even voorspelbaar als die derde plaats van de nationale dubbel vier was de nederlaag die Andrea Vis sers en Hellie Klaasse in een voor- wedstrijd van de dubbel sculls le den. De sterke Russinnen Galina Ermolaeva en Elena Antonova, ti telverdedigsters. en de nieuwe Oost-Duitse dubbel twee behoorden tot de tegenstanders van de Am sterdamsen. In de start werd de RIC-twee al verslagen. LICHTE ROEIERS Skif (winnaars naar halve finales, rest naar herkansingen): eerste serie: 1. Wil liam Belden (VS) 2000 m ln 7,36.13. 2. Raymund Haberl (Oost) 7.44,81, 3. Peter Zeun (Eng) 7.49.52: tweede serie: 1. Paul Rowe (Aus) 7.42.56. 2. Anthony Corcoran (Ieri) 7.47,00, 3. Harald Punt (Ned) 7,55,11; derde serie: 1. Reto Wyss (Zwi) 7.37,99, 2. Paul Rotsaert (Belg) 7.55,77, 3. Michael Hört (WDld) 7.59.11. Vier zonder stuurman (eerste drie naar halve finales, rest naar herkansingen): eerste serie: 1. West Duitsland 6 43.34 2. Nederland (Het Spaarne) 6 45,64, 3. Dene marken 6.56,39; tweede serie: 1. Australië 6.42,39, 2. Frankrijk 6.4 ,94, 3. Verenigde Staten 6.45,18: derde serie: 1. Turkije 6.58.59, 2. Zweden 7.03,25, 3. Mexico 7.05,19- Acht (winnaars naar finale, rest naar herkansingen): eerste serie: 1. Verenigde Staten 6.13.39, 2. Groot Brittannlë 6.13,55. 3. Nederland (Nereus-Triton) 6.20.07; tweede serie: 1. West Duitsland 6.17,97. 2. Canada 6.10,14, 3. Mexico 6.36,60. DAMES Skiff (eerste drie naar halve finales, rest naar herkansingen)eerste serie: 1. Christine Schelbllch (DDR) 3.55,04. 2. Jean Lind (VS) 4.00.9 3. Christine Was- terlaln (Belg) 4.05.10: tweede serie: 1. Genovalte Romaneshke (Rus!) 3.56,21, 2. Marianne Ambrus (Hong) 3.56,92, 3 An na Maresova (Tsj) 3.59.73; derde serie: 1. Christel Agrlkola (WDld) 3 59.44. 2 Eva Ambroziak (Pol) 4.03.14, 3. Diana Bishop (GB) 4.06,35. Twee zonder stuurvrouw (winnaressen naar finale, rest naar herkansingen): eenste serie: 1. Roemenië 3.48,56, 2. Bulga rije 3.56.83, 3. TsJechoslowaktje 3.55,52; tweede serie: 1. Oost Duitsland 3.49.55. 2. Rusland 3.49,90, 3. Polen 3.55,46. Dubbel twee (winnaressen naar finale, rest naar. herkansingen): eerste serie: 1. West Duitsland 3.33.60, 2. Frankrijk 3.39.39, 3. Verenigde Staten 3.39,80; twee de serie: 1. Bulgarije 3. 7.92, 2. Oost Duitsland 328.81. 3. Rusland 3 32.72. 4. Nederland (RIC) 3 37,34. Vier met stuurvrouw (winnaressen naèr finale, rest naar herkansingen): eerste serie: 1. Nederland (Nereus-Orca) 3.29.10. 2. Rusland 3 30.61. 3. Verenigde Staten 3.35.97; tweede serie: 1. Oost Duitsland 3.24.28. 2. Bulgarije 3.27.22. 3. West Duits land 3.29.30. Dubbel vier (eerste drie naar halve fina les. rest naar herkansingen): eerste serie: 1. Oost Duitsland 3.21.33, 2. Bulgarije en Rusland (dead heat) 3.22.87: tweede se rie: 1. Hongarije 3.30.70. 2. TsJechoslowa- klje 3.32.66. 3. Nederland (Njord-Triton- DDS) 3.33,94; derde serie: 1. Verenigde Staten 3 26.23. 2. Roemenië 3.27,61, 3. Po len 3.33.84. Acht (winnaressen naar finale, rest naar herkansingen): eerste serie: 1. DDR. 2. Roemenië. 3. Weet Duitsland. 4. Nederland (tijdopname apparatuur weigerde); twee de serie: 1. Rusland 3.15.45. 2. Verenigde Staten 3 15.91. 3. Hongarije 3.20.70. (dat is een bekend gebaar van alle gangmakers) een grotere windvan ger dan toegelaten is. De buikband van de Spanjaard werd dan ook gekortwiekt. Voor de series en de herkansingen leverde het verdwijnen van de bo venstukken nog geen problemen op. Die komen pas als er in de finales met tien man gereden moet wor den. 'De enige oplossing is dan maar tien hoopjes met kledingstuk ken te maken en te loten', aldus Zwartepoorte, die Intussen wel drie andere bovenstukken van een af wijkende makelij heeft georgani seerd. Een ander probleem, waarvoor geen kruid gewassen schijnt, is dat er in de catacomben van de piste in Rocourt slechts elf motoren staan voor de stayerij. Ook dat kan straks in de finales problemen gaan ople veren als er meer dan een motor met pech komt te staan. Een rede lijke oplossing daarvoor is niet ge vonden. Wel een soort noodverband: de commissarissen hebben bepaald dat een renner drie ronden de tijd krijgt om aan te sluiten nadat de reservemotor in de baan is geko men. Theoretisch zou het nu kun nen gebeuren dat een coureur een kwartier aan de kant zou kunnen zitten alvorens de race te kunnen hervatten. DAMES Sprli versl:. Iva ZaJichkova (Tsj) verslaat' Shêilïa \oung (VS) in drie ritten. Om de vijfde tot en met achtste plaats: 1. Marijke Lagerlof (Ned). 2. Christiane Goemlnne (Bel). 3. Linda Rombouts (Bel). 4. Vivl- anne Bailly (Bel). AMATEURS Achertvolging. halve finales: eerste rit: 1. Thomas Huschke (DDR). 5.04.64. 2. Jan Jankiewlcz (Pol) 5.08.15; tweede rit: 1. Vladimir Osokien (Rus) 5.00(94. 2. Orfeo Pizzaferrato (Ita) 5,02.03. Sprint 16e finales: eerste serie: Tkac (Tsj) 12.17-Ben Ten Tlje (Ned), tweede serie: Kravtosov (Sov) 12.81-Leusenkamp (VS), derde serie: Rossi (Ita) 11.93- Raasch (ODl)-Maveau (Bel), vierde se rie: Vymazal (Tsj) 11.75-Dick (ODl)-Med- hurst (GB), vijfde serie: Elschstadt (Odl) 11.52-Kotlinski (Pol)-Anguelov (Bul), zesde serie: Pontet (Fra) 12 04- Marino (Ita)-Lablunovski (VS), zevende serie: Geschke (ODD 11.93-Bagarello (I- ta)-Petry (Bel), achtste serie: Moreion (Fra) 12.01-Kucirek (Tsj)-Cuypers (Bel), negende serie: Kockot (Pol) 11.47-Klen- ner (ODl)-Dazzan (Arg). tiende serie: Vackar (Tsj) I2.15-Semenetz (Sov)-Van Doorn (Ned.). De winnaars gaan over naar de achtste finales. Herkansingen: eerste serie: Raasch (OD1) 12.50-Ben ten Tlje (Ned), tweede serie: Maveau (Bel) 12.59-Leusenkamp (VS), derde serie: Kotlinskl (Pol) 1245-Med- hurst (GB), vierde serie: Dlcx (OD1) 13.75-Anguelov (Bul), vijfde serie: Iablu- novskl (Sov) 12.10-Bagarello (Ita), zesde serie: Marino (Ita) 12.52.Petn' (Bel), ze vende serie: Klenner (WD1) 11.66-Kucirek (Tsj)-Semenetz (Sov). achtste serie: Vaai Doorn (Ned) 11.73-Dazzan (Arg). Stayers derde rit: 1. Gaby Minneboo (Ned) 40 kilometer ln 32.38.04. 2. Jean Plnsello (Fra) op 80 mtr, 3. Klaus Bur- ges (Wdl) op 2 ronden en 35 mtr.. 4. Hugo van Castel (Bel) op 2 ronden en 140 meter. 5. Jaime Bordoy (Spa) op 2 ronden en 235 mtr. 6. Bruno Rohner (Zwi) op 3 ronden en 145 mtr. STRAFFEN ZEIST Wlm Jansen ls door de bucht- commlssle van de KNVB ln Zeist ge schorst voor .een wedstrijd naar aanlei ding van de gebeurtenissen tijdens de wedstrijd FC Utrecht-Feyenoord ln stadi on De Galgenwaard. De motivatie van de straf van de Feyenoorder, die ook tot 1 Januari het recht van aanvoerder werd ontzegd, een wedstrijd voorwaardelijk en driehonderd gulden boete kreeg, luidde: Jansen ls ln de uitoefening van zijn functie van aanvoerder schromelijk te kort geschoten door tot drie keer toe niet te voldoen aan de sommatie van de scheidsrechter om het spel te hervatten, c.q. te doen hervatten na een door FC Utrecht gemaakt doelpunt. Hetgeen ten gevolge had dat de wedstrijd werd ge staakt." De AJacieden Wlm Suurbler en Henk van Santen benevens Spartaan Plm Doesburg werden bestraft wegens het opzettelijk onderuithalen van een tegenstander zon der de Intentie de bal te spelen. Suur bler kreeg een schorsing van twee wed strijden, Van Santen en Doesburg een wedstrijd. De overige straffen zijn: Excel sior: P. van Keulen een wedstrijd on voorwaardelijk en een wedstrijd voor waardelijk. FC Dordrecht: A. Ruts: een wedstrijd en ƒ100.- met de mogelijkheid tot verweer tegen omzetting van een voorwaardelijke uitsluiting Ln een on voorwaardelijke. Fortuna SC: J. Bux: twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 7o. PEC: J. VerheiJen: twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100. Vlteisse: B. NIJhuis: een wedstrijd onvoorwaardelijk en 125. FC Den Bosch: W. Bouhuljs en J. Heljmans: een wedstrijd onvoorwaar delijk en een wedstrijd voorwaardelijk. Willem II: A. Dansma: twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100. SC Cam buur P. Noordmans: een wedstrijd voorwaarde lijk en een wedstrijd onvoorwaardelijk. FC Groningen: A. Wessels: een berisping. FC Groningen: W. Kuiper: een wedstrijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voor waardelijk. Veendam: W. Walstra: een wedstrijd onvoorwaardelijk en een wed strijd voorwaardelijk en ƒ75. Veendam: A. Neuteboom: een wedstrijd onvoor waardelijk en ƒ150. Eindhoven: H. Bloe- mers: een wedstrijd voorwaardelijk en 150. Jongbloed (FC Amsterdam) SchriJnemakers (MW) en Advocaat (Ro- da JC) kregen een boeking, de zaken van Pfeiffer (Roda JC) en Drost (PEC) wor den mondeling behandeld. DEN HAAG Peter Snijders wordt de nieuwe judo-trainer van de Budo Bond Nederland. De viervoudige Europese kam pioen zal over twee weken zijn contract, dat tot eind 1976 loopt, tekenen en daarmee offi cieel de opvolger worden van Wim Ruska. De benoeming van Snijders volgt op een nieuwe aanpak van het trainerswezen. De BUDO Bond wil af van het eenmans-trainerschap en riep een trainerscommissie in het leven. De Korte werd rayon- trainee Gieling jeugdtrainer en Snijders senioren trainer, tesamen vormend de trainerscommissie met in principe toch de eindbeslissing bij Snijders. Daarnaast kreeg de heer Hogendljk een managersfunctie toegewezen. Hij zal zich niet met technische zaken bemoeien, maar voorname lijk als begeleider optreden bij in ternationale evenementen (EK WK). Snijders over zijn enigszins "bela den' functie (Ruska zorgde enige weken geleden nog voor een rel in het bondsbureau, daarmee de nega tieve publiciteit rond de bond nog eens aanwakkerend): 'We moeten bij de basis beginnen. Het staat er niet zo goed voor met het Neder landse judo, zeker internationaal gezien niet. Een enkele uitzonde ring ais Peter Adelaar daargelaten. Bij de samenstelling van de kern ploeg richt ik mij op de eerste vier van' het Nederlandse kampioen schap en enige talenten, die er volgens mij bij kunnen komen.' 'De Olympische Spelen is natuurlijk wel het doel waar je voor werkt. Maar of we daar ook daadwerkelijk naar toe zullen gaan, weet ik niet. Het geld (het sponsorcontract met Rucanor werd voor drie jaar ver lengd) is er in leder geval wel. Adelaar bijvoorbeeld zal zich bij de beste acht van de Europese titel strijd moeten plaatsen, wil hij voor uitzending naar Montreal in aan merking komen. Voor 'de Spelen gaan we tien dagen in een trai ningskamp. Normaal is er het hele jaar door gedurende twee weekein den per maand een training van in totaal zes uur. Ik heb geen moei lijkheden om dit trainerschap te combineren met mijn werk als do cent lichamelijke vorming aan een psychiatrische kliniek in Utrecht. Daar heb ik alle medewerking ge kregen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13