3lan voor groot 'zeilmeer' )ij Emmen wekt ook verzet Samenwerking Arke en Neckermann niet laatste bundeling in reiswereld Toerisme Meer overgeboekt minder klachten Schiphol duurder andbouw betreurt verlies van duizend hectare goede grond F' P lagtwedde irzelt over an defensie Potkachels met snuifje weemoed Te veel mest: schade aan natuurgebied stel dat er geen krant was UW/KWARTET VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND RH 11 Dor Jan Sloothaak |MEN Alle zeilen zet Em- |n bij om eten groot meer te jjgen. 'Schansmeer' heet het treatieplan officieel, maar de kmenaren zeggen gewoon [meer. Er is bijval, maar ook (enstand." De landbouw zit it sneu aan te kijken tegen idee om duizend hectare «bouwgrond af te staan. 'En gaat juist om de beste land- iwgrond', zegt de heer J. Hos- js, vorzitter van de Drentse nstelijke boeren- en tuinders- »r wethouder H. J. Londo tilt ir niet zo zwaar aan. 'Als je de bd nodig hebt, loop je altijd m de boeren op en dan hoor je |d zeggen dat het nu net om de le landbouwgrond gaat. In het leden hebben we dat altijd har- kieus met de landbouwers kun- I oplossen'. 'zeilmeer' dat Emmen voor b staat, is niet mis. Er is een ptering mee gemoeid van meer honderd miljoen gulden. Eén de mee6t opvallendste onderde- re moeten verwerven. Laten we dat dan nu meteen maar ronduit er kennen en ernaar handelen'. Ir. Backbier over het verwijt dat er geen cijfermatige onderbouw aan het plan ten grondslag ligt: 'Zulke cijfers hebben gewoon weinig zin. Op grond van de huidige landelijke normen zouden we alleen al voor Emmen bijvoorbeeld zo'n zeven honderd ligplaatsen nodig hebben. Voor de gehele regio - en daarvoor is het plan bestemd - kom je nog hoger uit'. 'Goede grond' i/eede 'Bosbaan' n Nederland? [is een internationale roeibaan, pleet met tribunes en de hele page er omhéen. Dat zou dan hveede in Nederland worden, na (losbaan in Amsterdam. I meer zelf en de oeverrecreatie ban een vierhonderd hectare [groot als het Zuidlaardermeer). andere zeshonderd hectare is [dag- zowel als verblijfsrecrea- met bungalows, kampeerterrei- I en alle mogelijke sport- en featie-elementen, zowel te water bp het land. eras het eerste gezicht lijkt zo'n r op het Drentse heideland fvelijks op zijn plaats. Ir. F. J. tbier, stafmedewerker van ge- btcwerken. ontzenuwt die ver- ptelling. Nig niet zo lang gele- lliep van Bourtahgê tot Klazie- ken een berucht moeras. Er wa- (ook meren. Dorpsnamen herin- fi er nog aan: Zwartemeer, termeer, Een eeuw geleden wa- die meren, er wel degelijk. 'En wens', zegt wethouder Londo, je 't zo bekijkt past de indus- van Emmen ook niet in het (tse landschap'. ben heeft intussen een ont- l-bestemmingsplan voor het ansmeer' en verdedigt dat nu (lover de provincie, provinciale planologische dienst [Drente vindt namelijk - net de boeren - dat Emmen wel met die vierhonderd hectare voor het meer zelf en de oeverrecreatie toe kan. Drente's CBTB-voorzitter Hospers: 'Er zijn afspraken gemaakt. In de voorgenomen reconstructie van de Drentse en Oost-Groningse veenko loniën wordt in totaal 6700 hectare voor recreatie uitgespaard, waarvan voor Emmen vierhonderd. Emmen is daarmee zelf akkoord gegaan en als we dat nu gaan veranderen, willen de andere gemeenten ook meer'. 'Duizend hectare' Dat laatste nu hoeft helemaal niet zo te zijn. vindt wethouder Londo. Hij ontkent bovendien ten stellig ste dat Emmen akkoord is gegaan met vierhonderd hectare. 'We wil den altijd al duizend hectare. In de 'Cozod' (een in het gebied opere rende commissie ruimtelijke orde ning) is die vierhonderd hectare wel eens genoemd en dat is een eigen leven gaan leiden'. De wethouder geeft wèl toe dat in de reconstructieplannen inderdaad vierhonderd hectare is toegedacht aan Emmen. En Emmen praatte zelf mee in de reconstructiecom missie die dat vaststelde. Op een gegeven moment zei commissie voorzitter mr. K. H. Gaarlandt: Ik weet wel, wethouder, dat je duizend hectare wilt, maar je kiijgt maar vierhonderd. De rest zal Emmen dan zelf moeten verwerven'. Maar om dat laatste gerealiseerd te krijgen, moet Emmen de instem ming van gedeputeerden hebben om het ontwerp-bestemingsplan goedgekeurd te krijgen. Het feit dat de Provinciale Planologische Dienst die vierhonderd hectare wel voldoende vindt, speelt daarbij ook een rol. Aan de andere kant heeft Emmen zijn hoop gericht op een provinciale ambtelijke werkgroep. die heeft gepleit om de huidige versnipperde zandwinning te ver vangen door een centrale zandwin ning. Het zeilmeer zou zo'n cen traal zandwingebied kunnen zijn. 'Werk met werk' Overigens heeft Emmen daarmee nog niet de gewenste duizend hec tare. Wethouder Londo rekent met een Kroon-procedure. 'Dan duurt het zeker nog zes of zeven jaar voor we kunnen beginnen'. De ge meente speelt overigens met de ge dachte het plan zo op te stellen dat een eerste fase (175 hectare) geen moeilijkheden hoeft te ondervin den. Deze fase zou in samenhang met het laatste stuk rondweg, waarvan het tracé nog niet hele maal vaststaat, kunnen worden uit gevoerd. Om met de wethouder te spreken: 'Werk met werk maken'. De tegenzin van de landbouw hangt ook samen met het feit dat men de noodzaak voor duizend hec tare op dit moment niet zo ziet zitten. In een later stadium wil men eventueel wel weer praten, aldus de heer Hospers. Er zal dan echter eerst moeten blijken dat de expansie van Emmen inderdaad zo sterk is dat een zo groot plan -gerechtvaardigd is. Hij vindt trou wens ook dat Emmen de zaak cij fermatig onvoldoende heeft kunnen onderbouwen. Meteen Tegen deze gedachtengang verzet Londo zich fel: 'Iedereen weet dat je uiteindelijk bij het maken van zo'n groot meer toch bij die dui zend hectare uitkomt. Het zou ont- fatsoenlijk zijn. een kwestie van onbehoorlijk bestuur, om dan nu net te doen of dat niet zo is. Als we dat meer mogen maken, zullen we in de toekomst toch ook in ieder geval die andere zeshonderd hecta- De plaats van het meer zint de landbouw ook niet. Het gaat om goede grond, zegt de heer Hospers. Er worden suikerbieten, aardappe len en tarwe verbouwd en tenslotte is de agrarische industrie (aardap pelmeel. suikerbieten enz), ook af hankelijk van een bepaalde aan voer. Duizend hectare minder bete kent ook een terugloop in de aan- voe- naar die fabrieken. Volgens de heer Hospers is er wel andere grond die ëerder in aanmering komt, maar hij vindt het niet op de weg van de landbouworganisaties liggen om zelf een andere plek aan te wijzen. Wethouder Londo: 'We hebben onze redenen voor die plaats. Door de toekomstige wegen structuur ligt het meer daar goed bereikbaar. Een andere reden is dat het 't laagste deel van de Hondsrug Watertoevoer? Wat dit laatste betreft meent Hos pers overigens dat je nog maar niet één, twee drie. zo'n meer hebt. Er zal moeten blijken dat het water er kan worden vastgehouden. Hij meent dat het vanuit het veertien meter lager gelegen IJsselmeer om hoog gemalen zal moeten worden naar Emmen. Watertoevoer op zichzelf vindt hij overigens wel een goede zaak. Ir. Backbier heeft een wat andere kijk op de zaak: 'Wij denken het meer met grondwater te vullen. De ligging daar op de Hondsrug en de bodemgesteldheid geven een Indi catie dat dat kan. Er zit daar een kwel in de Hondsrug. Verder kan zo nodig een buffervoorraad worden aangelegd en als dat nog niet vol doende is kan inderdaad water van elders worden betrokken'. Een (met. eer duur woord: geo-hydrologisch) bodem-onderzoek zal eind dit jaar mogelijk meer licht op deze kwestie werpen. Ook middenstand Een belangrijk voordeel is volgens de wethouder dat er een stuk nieu we werkgelegenheid wordt gescha pen. Eerst voor het uitvoeren van het plan en daarna permanent voor drie- tot vierhonderd mensen. Ooi de middenstand is erbij gebaat, vooral ook in de buitendorpen als Emmererfscheiden veenEmmer- compascuum en wellicht ook Nieuw Weerdinge. 'De reacties die ik van de mensen krijg zijn hartverwar mend'. zegt de wethouder. APEL De gemeente Vlagt- e aarzelt over de militaire ien bij Ter Apel. Volgende woensdag komt staatssecreta- >temerdink (defensie) ze toe- ?n in een openbare raadsver- ring. Maandag, twee dagen r, organiseert de vier man e raadsfractie Landlust een al- tieve hoorzitting in Jipsing- m. groep is verbolgen omdat de lële hoorzitting in de woonkern Apel is, terwijl het militaire ilex juist in het platteiandsge- kendie komt. Wat de vorige regering r'en lukte met het plan-Kikkert, Den Uyl wel, heeft Landlust "sjes;d. Bij het plan-Kikkert ging roi n<ec*lter om enkele duizenden 223-4ires grond voor een oefenter- Nu gaat het om een militair 1 'n'a ilex met 800 tot 900 militairen, naan verkplaats met burgerpersoneel mm Qinstens' 250 hectare oefenter- 'cuio. Sommigen zeggen dat Vlagt- toie nu een paard van Troje jmhaalt en dat het huidige edeni in feite de eerste fase is van en jrspronkelijke plannen. Vooral or he bordje 'minstens' voor het oe- taesi'wekt wantrouwen. J32ssecretaris Stemerdink heeft dot het nieuwe plan eigen- i bij een compensatie is voor het i5787 dat de gemeente vroeger is an dedaan met het felbestreden «st u-Kikkert'. Defensie heeft er i laai geen belang bij, zo ver- iipbeJigde de staatssecretaris, dat er va ka ilan bij Ter Apel tot ontwikke- aft.e. wordt gebracht. Die bewering door de tegenstanders met Borreltje zout genomen, maar e felle actie van indertijd is rotest van de groep Landlust oosi^te maar een zwakke afspiege- Oost Het vroegere actiecomité 1480- -Kikkert noord' is niet weer &ven geroepen en een nieuw i kom de communisten in het leven i kentpen aktiecomité. wordt kenne- B'ib« jiet gedragen door de betrok- itbus bevolking maar door mensen ,'ver heel Oost-Groningen ver- i wonen. De aarzeling die er idanks is. wordt vooral veroor- jk j doordat de plannen nog niet eet zijn uitgewerxt. Men dat de staatssecretaris woens- Kr''yat meer licht op de zaak kan schijnen. Daar gaan de potkachels. Voor verzamelaars wellicht om van te watertanden. Deze potkachels worden hier uit het oude gebouw ge haald, en zullen worden verkocht aan de meest bieden de. Vermoedelijk zal er geen gebrek zijn aan bieders. Dit zijn dan de kachels die nog roodgloeiend gestookt kunnen worden. Met cokes bijvoorbeeld. De verhui zende ambtenaren krijgen in hun nieuwe behuizing discreet weggewerkte radiatoren, kortom centrale ver warming. DEN HAAG De vestiging van een omvangrijk intensief veehou derijbedrijf in het Limburgse Griendtsveen kan tot gevolg heb ben dat de mineralen in de bodem van een natuurgebied (het zogehe ten Peelrestant) toenemen en dat hierdoor een nadelige verrijking van het gebied ontstaat. De toena me aan mineralen zou worden ver oorzaakt door bemesting van nabij gelegen grond. Dit vermeldt minister Van Doorn in zijn antwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Jansen over de toe komstige situatie in Griendtsveen. Het veehouderijbedrijf zou een ca paciteit voor 800 vleesstieren en 1500 fokzeugen moeten krijgen. Burgemeester en wethouders van Horst (onder welke gemeente Griendtsveen valt) hebben al aan gekondigd een hinderwetvergun ning te willen verlenen aan het bedrijf, dat hinderwetplichtig Is vanwege het bewaren van mest. Vooral over de bemesting van on der andere 115 hectare 'agrarisch gebied van hoge landschappelijke waarde' maakt het Kamerlid zich blijkens zijn vragen zorgen. Hij vreest dat hier sprake zal zijn van 'dumpen' van organische mest, waardoor het karakter van het be trokken gebied ernstig zou worden aangetast Volgens minister Van Doorn zal de mest echter alleen mogen worden verspreid volgens de normale bemestingspraktijk en zal de hoeveelheid voorlopig niet uit komen boven het toelaatbare. Het is, zo blijkt uit het antwoord, bovendien hoogst onwaarschijnlijk dat het in de buurt gelegesn natuur reservaat Maria Peel via een sloot schade zou ondervinden van de be mesting. Het natuurgebied het Peelrestant daarentegen kan wel worden geschaad. De voor volgende zomer aan gekondigde samenwerking tus sen de reisorganisatoren Nec kermann en Arke, twee snel gegroeide touroperators in Ne derland, illustreert opnieuw dat in de reiswereld nog steeds hard wordt gewerkt aan ver dere bundeling van krachten. Weliswaar gaat het in dit geval niet om een volledige integratie - beide ondernemingen blijven zelf standig en kopen alleen samen vliegtuigstoelen in - hun toenade ring toont wel duidelijk aan, dat sterk gestegen kosten (vooral die van de vliegtuigbrandstof) het de alleenstaande touroperator elk jaar moeilijker maakt in de harde concurrentiestrijd overeind te blijven. Dat geldt vandaag maar dat zal in de komende jaren in nog ster kere mate zo blijken te zijn. Want zowel luchtvaartmaatschappijen als reisorganisatoren rekenen er vast op. dat het einde an de brandstofprijsspiraal voorlopig nog niet in zicht is. Vandaar dat' beide touroperators juist op het gebied van de lucht vervoer zijn gaan samenwerken. Gezamenlijke inkoop van stoelen, drukt nu eenmaal de prijs en kan de Invloed van stijgende brand stofprijzen tot een minimum be perken. Een woordvoerder van Arke zegt het zó: 'Door deze samenwerking hopen wij een verwachte nieuwe prijsexplosie tegen te gaan. Die explosie zit er dik in. maar door gezamenlijk onze stoelen in te kopen hopen we die volgend jaar kunnen indammen. Althans wat het transportgedeelte van de va kantiepakketten betreft (ongeveer dertig procent van de totale reis- som). Ten aanzien van de rest - onder meer stijgende personeels kosten en hotelprijzen - zijn nog moeilijk calculaties te maken maar we verwachten dat deze een prijsstijging van de arrangemen ten van tien procent tot gevolg zullen hebben'. Voor die gezamenlijke stoelenin- koop hebben de reisorganisatoren een driejarig contract afgesloten met Transavia, waarmee zij sterk emotionele bindingen zeggen te hebben. Voor de luchtvaartmaatschappij betekent dat een nieuwe vrij ste vige ondergrond (samen denken de touroperators volgend jaar 170.000 vliegtouristen te kunnen aanbieden) in de concurrentieslag met Martinalr en KLM, die niet alleen de steun krijgen van de Holland International-reisgroep (volgend jaar meer dan tweehon derdduizend vliegtoeristen, ver wacht de directie), maar deze ook min of meer in bezit hebben (sa men met de Nederlandse Scheep vaart Unie, de spoorwegen en en kele banken.). Grotere toestellen Dat wil echter niet zeggen, dat - ondanks die banden - de tourope rators incidenteel niet voor be paalde vluchten in zee zullen gaan met Martinair en KLM. Of liever: wel moeten gaan, want Transavia mag zijn vloot dan dit jaar hebben vernieuwd met de 130 stoelen biedende Boeing 737 (als vervanging van de kleinere en brandstofslurpende Caravelles), over zogenaamde wide-body's als Boeing 747 en DC 10, beschikt de maatschappij niet. Weliswaar overweegt zij de aankoop van zo'n jumbo (Boeing 747. DC-10 of de Europese Airbus), maar besluiten daarover zijn nog niet genomen. En het ziet er - ook al gezien de financiële situatie van het bedrijf - niet naar uit. dat- het die vol gende zomer al in de lucht heeft. Voor grotere groepen zal de maat schappij alleen de Boeing 707 - ruim 180 stoelen kunnen inzet ten, maar daarvan heeft zij er maar één. Vliegunie Het principe van gezamenlijke stoelenkoop is voor Nederland overigens niet nieuw. Al een jaar of zeven terug werd met dit doel de Vliegunie opgericht, waarin een zevental touroperators (onder meer Christoffel, NRV, Necker mann, Arke en Sterreizen) zitjh verenigden om samen een zo goedkoop mogelijke prijs bij Transavia te bedingen en het mo gelijk te maken bestemmingen in hun programma's op te nemen, .Irath ^Fwhdorf 4 j^/^-^Paffendorf Sfldingeiy^ O^rembt \Esch BerreiJ^ stran HepJbr dl I 1 tzweiler N 1 door Dick Ringlever Vliegtoerist: inzet voor hard concurrentiegevecht. die zij alleen niet, maar samen wèl konden brengen. Tegenstrij dige belangen van de deelnemers deden dit plan echter schipbreuk lijden. De Vliegunie bestaat nog wel. maar het is niet meer dan een papieren vlieger. Behalve Neckermann en Arke, zijn de anderen hun eigen weg gegaan. Sterreizen trad in de Hol land Internationalgroep, (waarin onder meer FIT, Eurotours, Mag neet, Silverjet en Centouri zit ten). en NRV en Christoffel ope- ren geheel zelfstandig. Vooral de laatste met groeind re sultaat: voor dit jaar rekent men op 100.000 boekingen, een aantal waarmee deze touroperator in Ne derland op de tweede plaats is gekomen. Of zelfs zulke eenheden in de toekomst voldoende zullen blijken te zijn om zich zelfstandig te kunnen handhaven, is echter nog een vraag. Insiders in de reiswe reld houden het althans niet voor onmogelijk, dat de Rotterdamse touroperator nog eens banden zal aangaan met Sunair, de Belgische reisreus. die enkele jaren geleden een Nederlandse dochter ten doop hield en nauw gelieerd is met de Belgische luchtvaartmaatschappij Trans European Airways. In ieder geval staat wel vast, dat na de Holland International-fusie het samenwerkingsverband tussen Neckermann en Arke niet de laat ste bundeling zal zijn. Wil een haast per definitie marginaal ope rerende touroperator (zelfs de HINT-groep lijdt nog miljoenen- verliezen) ook in de toekomst het hoofd boven water houden, dan lijkt verdere bundeling niet meer dan een levensvoorwaarde. Ondanks het grote aantal Nederlandse toeristen, dat deze zomer slachtoffer werd van overboekingen door Spaanse hoteliers (met name op Mallorca, waar zich enkele honderden gevallen voordeden), heeft de geschillencommissie Consumentenbond- Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus daarvan tot nu toe. weinig gemerkt. Ganzebord voor monumenten-trip In navolging van de WV in Raal- te, heeft ook de streek VW Gel ders Rivierengebied een ganze- bordspel ontworpen voor trekken de vakantiegangers. Wie de route volgt, komt langs de meest belang rijke monumenten van de streek. Het spel is voor twee gulden ver krijgbaar bij de VW's in de streek, bij de campings en bij de VVV Gelders Rivierengebied in Tiel (Stationsplein 37). 'Hoewel deze problemen de afge lopen maanden nogal in de publi citeit zijn geweest, hebben wij daarvan nog niet de weerslag on dervonden in het aantal klach ten', aldus de Consumentenbond. De geschillencommissie wijt dit vooral aan het feit, dat de reisor ganisatoren er voor het grootste deel in geslaagd zijn voldoende bevredigende alternatieven te bie den. Daarnaast speelt een rol, dat touroperators de laatste jaren de klachten steeds meer zelf afhan delen. Tot en met juni heeft de commis sie 216 klachten ter behandeling binnengekregen. Hoewel ervaring heeft geleerd, dat de meeste klach ten in het tweede halfjaar worden ingediend, rekent de commissie erop, dat afgaande op de eerste cijfer het totale aantal dit jaar lager zal zijn dan vorig jaar. Dit ondanks het feit, dat het aantal vliegtoeristen eerder geste gen dan gedaald is. Twee op drie Schiphol heeft zijn parkeertarieven voor luchtreizigers aanzien lijk verhoogd. Vooral zij, die hun auto langer laten staan (met name de vakantiegangers) zullen dit nogal gevoelig merken bij de kassa. Bedroeg het tarief voor een plaatsje op het terrein voor lang- parkeerders (P3) tot voor kort nog een rijksdaalder per dag, nu is dat aanzienlijk meer: twintig gulden voor minimaal vijf dagen en daarna drie gulden per dag. Ook op de andere terreinen zijn de prijzen omhoog gegaan. Op P 7 (overdekt onder het stationsge bouw) betaalt men nu per dag vijftien gulden en op PI en P4 vijf, resp. 7,50 gulden. Reden is de sterk teruggelopen winst van de luchthaven: van veertien miljoen gulden in 1973 tot 1.5 miljoen gulden vorig Jaar. Afgezet tegen het totaal aantal toeristen, dat via het reisbureau de vakantie laat regelen (een dik ke 700.000) valt de ontevreden heid trouwens al geruime tijd mee. Vorig jaar werden 557 klach ten gegrond verklaard en kregen de klagende toeristen met elkaar 180.000 gulden schadevergoeding. Het aantal ingediende klachten liep in dit jaar terug van 917 (in .1973) tot 859. Zoals het zich nu laat aanzien zal het aantal van vorig jaar dit Jaar niet eens worden gehaald. Volgens de commissie worden ongeveer twee op de drie klachten gegrond verklaard. Vakantiegangers met kritiek kun nen deze binnen een maand na terugkomst ter kennis brengen bij het reisbureau. Levert dit geen bevredigende oplossing, dan heeft men nog twee maanden de tijd in beroep te gaan bij de geschillen commissie (Kortrijksestraat 47. Den Haag). danwistüniet dat er een grote dierententoonstelling gehouden werd

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11