Kabinet al heel eind met nivelleren van inkomens Regering in Portugal binnen paar dagen weg Bekers (ïetNieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leidse Courant zj !n deze krant Mevrouw Van Leeuwen geen onderminister Vogelmoord vroeg begonnen - pag. 5 Vakantie nog regelen? Voordeel depressie: beter water Slechts half procent mkomens trekkers verdient 'teveel' Hoon voor Rabin en Kissinger ouw overvallen gezegd Premier Gongalves verliest laatste steun Nixon spreekt over Watergate en... ontkent Aantjes zoekt andere kandidaten HIER bouwt DAIVf CH1PS Dam Chips failliet: 270 ontslagen Viking zoekt leven op Mars T Trouw is een trofee op zich. Haal hem in huis. Welkomstvoordeel. V 00» hij" O 33e JAARGANG NO. 9604 - DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 touw In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 QNNEMENT 13.52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van een verslaggever MIDDELBURG Economi sche depressie is een ramp, maar die ramp heeft ook voordelen. Het gaat zo slecht met de economie van onze zuiderbuten, dat de in dustriële activiteit aanzien lijk afneemt, en dat heeft tot gevolg dat het water in liet Kanaal van Gent naar Terneuzen veel beter wordt. Die verbetering is gebleken Buit metingen van het Rijks instituut voor de zuivering van afvalwater. Ir. H. Slump [van Rijkswaterstaat zegt dat °kef verbetering behalve aan .v. de overvloedige regenval 1694 van het afgelopen najaar, to ook te wijten is aan de ■wlechte economische toe- ■■stand in België. )aar komt nog bij 'dat het n00'e zomerweerde groei i an groene,' zuurstofbevor- lerende algen heeft bevor- •en lerd. Het zuurstofgehalte to tedroeg zelfs dertig procent, kami 'orig jaar ontbrak zuurstof eiej ip bepaalde plaatspn geheel. "i )oordat de verbetering van ele'° le kwaliteit van het water eroorzaakt is door drie [ongewisse) factoren, is het *'v2r naar de vraag of die verbe- T( ering zal voortgaan, zegt de teer Slump. TMaar, we heb- ers i,pn vermoeden dat ,_8 'E ielgische bedrijven milieu- tv. lewuster zijn geworden.' is echter afwachten of ^Hat bewustzijn zich zal uiten B» de bouw van uitgebreide uiveringsinstallaties. m Iverigens hebben de bewo- dam Iers langs het kanaal even - nu espijt. Ze ademen weer be- /ersu rekkelijk frisse lucht en temi 'ike" n«* meer de rot- ngsgeur die het water ver breidde. Ook zijn er weer [e eerste vissen gesigna- erd, ofschoon het water og lang niet brandschoon Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl kan binnenkort een punt zetten achter het beleid tot verklei ning van inkomensverschillen. Tenminste, voor zover het de bedoeling is dat de hoogste netto in- komehs uit arbeid niet meer bedragen dan vijfmaal het netto minimumloon. Deze doelstelling is thans al op een haartje na bereikt. Een verhouding van een op vijf voor de netto inkomens uit arbeid 'valt aanvaardbaar te noemen', schreef het kabinet in juni in de interimnota inkomensbeleid. Een dergelijke verhouding bestaat al onder het onverheidspersoneel, 1 wanneer je tenminste topsalarissen als die van ministers, commissaris sen der koningin en burgemeesters van grote 'steden buiten beschou wing laat. Cijfers Rechtse jongeren hebben gisteren in Jeruzalem fel gedemonstreerd tegen een tussentijdse regeling met Egypte. Zij trokken naar de woning van premier Rabin en drongen liet huis van minister van buitenlandse zaken Allon binnen. ECHT De 45-jarige mevrouw C. Balk-Van Leeuwen uit iht, is gisternacht beroofd van ïhonderd gulden spaargeld. Dat ïrde door een gewapende over- die het huis binnendrong en in haar slaapkamer bedreigde een pistool. )eweging-De Zeeuw wordt splinterpartij. Dr. ir. D. de Zeeuw, de afgetreden KVP- voorzitter LISSABON (UPI, Reuter) De Portugese regering van premier Vasco Gongalves zal hooguit nog enkele dagen aanblijven. Dat valt op te maken uit een verklaring van president Da Costa Gomes van gisteravond. Eerder op de dag hadden de Portugese communisten Gongalves openlijk laten vallen. President Da Gosta Gomes beëdig de gisteravond enkele onder-minis tère van'de regering-Gongalves, die nog geen-Twee weken oud is. Bij die gelegenheid prees de president de beëdigden voor hun moed om zitting tenemen in een kabinet 'waarvan de duur in dagen liit te drukken is'. De communistische partij, lange tijd de'enige steunpilaar voor Gon galves, riep gisteren haar aanhang op mee te doen aan een demon stratie vóór de plannen van de radicale generaal Otelo Saraiva de Carvalho. Mét deze opmerkelijke ommezwaai van de communisten leek het lot van premier Gongalves bezegeld. Generaal Carvalho, lid van het lei- laatselijk regen randerlijke bewolking met latselijk regen of omveers- ien. Overwegend matige nd uit uiteenlopende rich- ïgen en maxima van 20 gra- Celsius vlak aan zee tot geveer 25 gr. in ,het oosten het land. )RGEN EX OVERMORGEN: inige perioden, aanvanke- c nog hier en daar een bui middagtemperaturen rond graden. irgen zon op: 05.32 onder: 19.53 maan op: 19.14 onder: 05.17 kagent moet meer iverlener zijn Binnenland 'Studenten op verkeerde plaats' 3 Kerk Zendingsarbeiders voortaan 'leenmannen' 2 Sport Ajax-AZ'67 1-1 en Sparta-FC Twente 1-1 13 Economie Honderden guldens te besparen op buitenlandse vliegreis 17 Brieven van lezer; z Strips en feuilleton i Kadio en tv -| Pu/.zei i Weer 5 Conuneutaar 5 Dichtbij en verder5 Autonieuws li Weekbladen 11 Spoedberaad Zijn de rijke landen bereid iets van hun welvaart af te staan aan de arme landen? Dat is één van de vragen waarop de Verenigde Naties een antwoord proberen te vinden in een reeks speciale zittingen over de 'nieuwe economische orde'. Maandag 1 september beginnen zij aan de zevende bijeenkomst in deze reeks. Buitenland-redacteur NICO KUS SENDRAGER zal daar bij zijn. Van daag begint hij aan een serie van vier voorbeschouwingen op pagina Gongalves was gisteravond ook op vallende afwezig bij het spoedbe raad dat president Da iCosta Gomes had met de chefs van de drie krijgsmachtonderdelen en enkele leden van de zogenaamde groep- Antunes. Met deze naam worden de negen, gematigde officieren aange duid, die enkele weken geleden in een open brief de Portugezen oprie pen het wat' kalmer aan te ■doen met hun revolutie. Carvalho. die er gisteravond wel bij mocht zijn. WASHINGTON (UPI) Oud- presiflent Richard Nixon van de Verenigde Staten heeft na ruim een jaar het stilzwijgen verbroken over de Watergate- zaak, die vorig jaar een eind maakte aan zijn president schap. Hij blijkt zijn oude stra tegie niet veranderd te hebben, want zijn eerste verklaring na zijn aftreden is meteen weel eer» ontkenning. In een nota van 171 bladzijden legt Nixon uit dat hij nooit opdracht heeft gegeven het schandaal in de doofpot te stoppen. Zijn nota gaat over een teer belangrijke passage uit één van de vele geluidsbandjes van ge sprekken tussen Nixon en diens vroegere adviseur John W. Dean. Nixon zegt daar te gen Dean: dat hij 'alles tegen moet houden' en 'alles moet verdoezelen'. Aan het eind van de wat onsa menhangende zin zegt hij: 'Aan de andere kant, uh, uh, ik heb liever, zoals ik al zei dat je het op de andere manier doet.' Na een jaar stilzwijgen legt Nixon nu uit, wat hij daar mee bedoelde. 'De andere ma nier' slaat volgens hem terug op iets wat hij veel eerder te gen Dean had gezegd, namelijk dat zijn vijf belangrijkste staf leden maar alles open en eer lijk moesten vertellen aan de onderzoeks-commissie van jus titie 'Dat heb ik altijd gewild.' zegt Nixon nu. Ilij moest een jaar geleden aftreden omdat hij juist van alles^-bad gedaan om het Watcrgateschandaal te verdoezelen. niet, maar het waren er in elk geval minder dan 49.500 en meer dan 38.500.). De een-op-vijf van het kabinet slaat alleen op inkomsten uit ar beid, de CBS-cijfers betreffen ech ter totaahnkomens. Het aantal in komenstrekkers dat in 1972 buiten de kabinetsnorm viel, is dus nog wat kleiner dan genoemde 45.000. Maar veel maakt dit niet uit. Het CBS telde in 1972 6,4 miljoen inkomenstrekkers. Daarbij zitten ook belastingbetalers, die slechts een deel van het jaar verdienden, zoals schoolverlaters, vakantiewer- Hoeveel inkomenstrekkers moeten nog een veer laten voordht ze pas sen in de door het kabinet nage streefde (en door het NKV gesugge reerde) verhouding van een op vijf? Een antwoord is te vinden in de cijfers over de inkomens in 1972, die een paar weken geleden door het Centraal Bureau voor de Statistiek werden bekendgemaakt. In dat jaar bedroeg het minimum loon netto (voor een gehuwde met twee kinderen, inclusief vakantie bijslag en kinderbijslag) ongeveer 9700 gulden. Het aantal mensen dat in datzelfde jaar netto (dat is na aftrek van belasting) meer vérdien- de dan vijf maal dit bedrag (48.500 gulden), was bij benadering 45.000. (Een exact cijfer heeft het CBS kers, part-timers, gehuwde vrouwen die stopten met werken. Laat men die buiten beschouwing, dan blij ven er een vijf miljoen inkomens trekkers over. Minder dan één procent van hen verdiende in 1972 méér dan de kabinetsnorm. Zie verder pag. 3, Van dnze parlementsredactie DEN HAAG Het a.r.-Tweede Kamerlid mevrouw J. van Leeu wen wil geen staatssecretaris van onderwijs worden. Zij heeft dit aan minister Van Kemenade meegedeeld. De minister was het er eerder met de a.r.-fractie- leider W. Aantjes over eens ge worden dat mevrouw Van Leeu wen de beste kadidaat was voor de opvolging van dr. A. Veer man,, die om gezondheidsrede nen zijn functie moet neerleg gen. Mr. Aantjes liet gisteren weten nu met een aantal personen, onder andere uit de onderwijswereld, overleg te zullen plegen over de vacature op onderwijs. De zaak is volgens hem weer helemaal open. In AR-kring worden als mogelijke kandidaten genoemd de heer K. de Jong O.zn, rector varf een scholen gemeenschap in Amersfoort, en mevrouw J. G. Kraayevèld-Wouters, AR-Tweede Kamerlid. den driemanschap in Portugal en commandant van de militaire vei ligheidsdienst (de COPCON), publi ceerde vorige week zijn plannen voor een raden-republiek. In zijn stuk haalde hij flink uit naar de communisten, die volgens hem de hoofdschuldigen zijn in de Portuge se crisis. Voor de communisten was deze be-" schuldiging gisteren geen beletsel meer om toch de kant van Carval ho te kiezen. Deze koerswijziging kwam nadat de communisten we kenlang het doelwit waren geweest van wilde betogingen in met name het noorden van Portugal. Daarbij moest de nauw met hen verwante Portugese Democratische Beweging (MDP) het zwaar ontgelden. Giste ren nog werd het MDP-kantoor in de stad Oporto met brandbommen vernield. Oporto bracht gisteren meer slecht nieuws voor premier Gongalves. Hij moest toezien hoe daar zijn toever laat generaal Corvacho als com mandant voor de noordelijke strijdkrachten werd vervangen door generaal Ferreiro. die meer op de hand van Carvalho is. Mevrouw Van Leeuwen heeft ver schillende motieven om van een benoeming tot staatssecretaris af te zien. Zij wil voor de twee jaar, die haar als staatssecretaris nog resten onder dit kabinet, geen afstand doen van de talrijke bestuurlijke functies die zij heeft. Voorts weegt bij haar de ontwikkeling van het CDA zwaar. 'Ondanks alle moeilijkheden van het ogenblik heb ik de moed nog niet helemaal opgegeven dat het, CDA slaagt. Maar mocht dat niét zo zijn, dan de kans groot dat ik niet terugkom in de Kamer na de verkiezingen. De AR is ge baat bij' een staatssecretaris, die in de verkiezingstijd het beleid mede kan uitdragen'. 'Voldoende ruimte' Aanvankelijk was mevrouw Van Leeuwen ook niet zo gebrand op de functie van staatssecretaris, omdat zij de indruk had dat er onder de sterke onderwijsminister Van Ke menade voor een nieuwe tweede man op enderwijs te weinig ruimte voor een eigen inbreng zou zijn. Op die mening is zij echter nu terug gekomen. Zij heeft na een diep gaand gesprek met Van Kemenade de. overtuiging^gekregen, zegt me vrouw Van Leeuwen, in haar ver klaring, 'dat voldoende ruimte aan wezig is voor een inbreng zoals deze van een AR-staatssecretatis mag worden verwacht.' Zie ook pagina 4. Dam Chips in Hoofddorp is failliet verklaard, maar het bord dat mel ding maakt van de nieuwbouw, staat er nog heel optimistisch. HOOFDDORP Dam Chips ls fail liet verklaard. Voor de 270 perso neelsleden (van wie 160 buitenlandse werknemers) is ontslag aange vraagd. De oorzaak van de moeilijk heden bij Dam is, volgens de di rectie, de sterk gestegen prijs van aardappelen. Ook het bouwen van een nieuwe fabriek in Hogendorp, waarvan sinds kort een deel in ge bruik is, heeft het bedrijf parten gespeeld. Dam Chips is begonnen als een groenteschoonmaakbedrijf en patat- voorbakkerij. Het groenteschoon maakbedrijf werd opgeheven en 'de patatvoorbakkerij groeide uit tot een van de grootste chipsfabrieken in ons land. De meeste aandelen van Dam Chips zijn in handen van Van Dijk Groente lm- en Exportbedrijf in Oelft. Mevrouw Van Leeuwen KAAP CANAVERAL (UPI. Reuter) Steriel ingepakt vertrok gistera vond de eerste Viking van het Ken- nedy-ruimtevaartcentrum voor een lange reis n&ar de planeet Mars. De lancering was tweemaal uitgesteld wegens storingen. Hoofddoel van het tot nog toe meest gecompli ceerde en duurste onbemande ruimtevaartuig is eep poging om op de planeet sporen van leven aan te tonen, als die er zijn. Het kunnen hooguit primitieve or ganismen zijn, en daarom was de Viking ook zo netjes gesteriliseerd. Het zou erg slordig zijn als hij bacteriën 'vond' die' hij zelf had meegebracht. Als het meezit moet op 4 juli volgend jaar de 200e verjaardag van de Amerikaanse on af hankelIjkheid het instrument tenpakket een zachte landing op Mars maken. "Met kleine schepjes worden dan bodemmonsters gebracht in appa raten die automatisch het optreden moeten vaststellen van scheikundi ge reacties die wij typerend vinden voor het bestaan van levende orga nismen. Intussen blijft het grootste deel van de Viking in een baan om de planeet foto's nemen en andere metingen doen. De kans om op die manier leven aan te ton in wordt door de pro jectleiding geschat op twee procent. Volgende week maandag moet een tweede Viking vertrekken met de zelfde opdracht maar een andere landingsplaats. De kosten van het project bedragen ongeveer een mil jard dollar. Het Instituut voor vredesvraagstukken wil ook meer harmonie op het voetbalveld. De sportiefste en be?te club zou een beker moeten krijgen. Die was er al, maat je kan niet overal op letten natuurlijk. Een beker voor de vreedzaamste "krant is er nog niet. Nieuwe abonnee:- Plaats:. -Giro:, Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres Plaats: Ik ontvang graag: O '1 fraaie zwart-kunstléderen onder/etters met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad oj) uw tafel, k J O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemknlender. Modern, ori i gineoL Vü'jt dc_kiudcrkumcr, de keuken of waar Uau ook. M M De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-vnordoel. Ilii betaalt _jf (na twee Weken gratis ier kennismaking <1« krant le 1 lebben fy ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, nnLwuordrtummei 2792. Amsterdam. Kon postzegel is niet nodig. Die betalen wij. A?..1 v 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1