Ziekenfonds voor alle Nederlanders Vijkagent moet leer optreden Is hulpverlener' Premier Goncalves van Portugal vecht terug Sociaal n-0if \r Grafsteen met tv Klasseverschillen vallen weg Techniek maakt vliegen goedkoop - pag. 9 Uw kleine advertentie let Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Drnhert Liga: Communisten op Azoren belaagd m huisdier heeft ;o slecht als ildpad Vijf arrestaties na bosbrand in West-Duitsland Oliebrand eist al drie doden Vakbonden in VS steunen acties tegen graan-export Zelfde tarief. Al jaren. Alle lezers eerste klas. Welkomstvoordeel. [V hoort bifu. Trouw 33e JAARGANG NO. 8602 - DINSDAG 19 AUGUSTUS 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dac al resultaat, hebben UAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAM MING A DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 INNEMENT I 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 FLORIDA (UPI) De Amerikaan Donald Wells uit de staat Florida heeft een nieuwtje bedacht voor mensen, die er behoefte aan hebben zich te onderschei den met de grafstenen voor hun overleden verwanten. Hij wil voor hen een graf steen met ingebouwd tele visietoestel bouwen. De be doeling is dat in het toestel een filmpje wordt geplaatst over de overledene. Drukt men op een knop, dan wordt dat filmpje afgedraaid op het schermpje in de graf steen. Wells zegt dat hij voor 6000 dollar een prototype van zo'n grafsteen-tv kan bouwen met een levensduur van 500 jaar. Hij heeft zijn idee opgedaan op een kerk hof, waar hij de rustplaats vond van een man, die 107 jaar was geworden. Op de steen stond vrijwel niets over die man en dat vond Wells jammer. Hij heeft ook een naam bedacht voor zijn macabere consumptie-arti kel: 'Monument voor de eeuwigheid'. onze Haagse redactie HAAG De Coornhert Liga (een vereniging voor strafreclit- orming) wil de taak van de wijkagent belangrijk uitbreiden ijzigen. De wijkagent zou meer hulpverlener dan politieagent en zijn. ïhrijft de liga in haar alterna- justitiebegroting, genaamd jn en strafrecht'. Zij vindt dat vijziging van de taak van de lent een belangrijke taakver- ig voor politie en justitie met iee kan brengen. De tijd die ee vrijkomt, kan dan worden ikt voor belangrijker werk. 5t een aanpassing van de taak e wijkagent te komen, zal het ireau meer een wij keen tra le worden, waarin ook andere verlenende instellingen zijn gebracht, of, andersom, de sent zou in een dienstverle- wijkcentrum moeten worden gebracht. kcentrum ie manier zal het aanzienlijk mogelijk zijn om hulp te ver men stapt gemakkelijker bij een wijkcentrum dan n politiebureau. Bovendien is ulp verlenen op deze manier leter mogelijk, omdat de poli- u kunnen verwijzen naar een in het wijkcentrum aan- maatschappelijk werker ïgekeerd. ze opzet zal de wijkagent zich n de eerste plaats dienen op illen als functionaris van de maar veel meer als hulpver- Hij moet zich ook niet be- tot het slachtoffer van be- misdrijven, maar de hulp- ling uitbreiden tot de dader, dien, zo schrijft de Coornhert het in veel gevallen moei- bepalen wie dader en wie offer is. De afloop van een ivecht bijvoorbeeld, bepaalt nogal eens wie het etiket dader en wie slachtoffer opgeplakt krijgt. Een dergelijke aanpak zou vervol ging in een groot aantal gevallen kunnen voorkomen, doordat 'dader' Zie verder pag. 3 LISSABON (Reuter, UPI) De Portugese premier Vasco Gongal- ves, die van verschillende kanten zwaar onder druk staat, wil van nog geen wijken weten. Hij is gisteren in Lissabon begonnen aan een campagne om weer wat steun te krijgen van zijn tanende aan hang. u de 1 tot deurs 3e ),- roog en zonnig oog en vrij zonnig weer. In t algemeen weinig wind. Mi- numtemperaluren ongeveer graden, maxima rond 22 aden. )RGEN EN OVERMORGEN: rst vrij zonnig en droog, la- enige tijd regen. Weinig randering in temperatuur. Morgen zon op: 05.31 onder: 19.55 maan op: 18.53 onder: 04.11 igeniyk zijn we maar een tootje Generaal Goncalves hield gister avond een redevoering voor een aantal linkse wljkcomité's in een arbeiderswijk van Lissabon. Hij vroeg om steun voor zijn strijd tegen zijn vijanden binnen de Be weging van de Strijdkrachten. Goncalves heeft hulp gekregen van de vakbeweging, die voor vandaag een staking van een half uur heeft uitgeroepen. De actie moet om elf uur beginnen. De meerderheid van de strijdkrach ten heeft zich de afgelopen weken duidelijk tegen Goncalves gekeerd. Verder willen ook de socialisten on der leiding van Mario Soares dat hij zo snel mogelijk zijn functie neerlegt. De druk op premier Gon- Calves, die nu voor de vierde maal een Portugese regering leidt, groei de vorige week sterk door de felle anti-communistische betogingen, die verscheidene plaatsen in noord- Portugal teisterden. Goncalves is uitgesproken pro-communistisch, Azoren Deze furie tegen de communisten is inmiddels overgeslagen naar de Azoren, de Portugese eilandengroep in dt Atlantische Oceaan. Een menigte van naar schatting vier duizend man heeft daar zondaga vond en maandag het kantoor van de communisten in de stad Angra do Heroisme belegerd. Zij probeer den het gebouw in brand te steken, maar de mensen in het kantoor wisten het vuur weer te doven. De soldaten, die de belegerde commu nisten moesten ontzetten, werden eerst geruime tijd tegen gehouden. Er wordt beweerd dat er vanuit het gebouw op de menigte is geschoten. Daarbij zouden zes gewonden zijn gevallen. Al eerder hadden betogende boeren op de Azoren plaatselijke vestigin gen van de MDP, een met de com munisten verwante kleine partij, geplunderd. Meubels en archieven werden op straat gegooid, alles wat in het gebouw was werd vernield. Er waren op dat moment geen MDP- ers in het gebouw zodat niemand gewond werd. De MDP heeft aange kondigd dat zij al haar activiteiten op de Azoren zal staken. Bij de verkiezingen van dit voor jaar kregen de communisten maar twee procent van de stemmen op de Azoren. Vorige week nog tracht te de r ring in Lissabon de onte vreden 1 op de eilanden te sus sen do ir aanzienlijke economische hulp aan te kondigen. Compromis Het regerende driemanschap van Portugal (president Da Costa Go- mes premier Goncalves en generaal Carvalho) heeft maandag een spoedvergadering gehouden met de chefs van de drie onderdelen van de strijdmacht. Wat er besproken is, is niet bekend gemaakt. Volgens het dagblad Republica (nu geleid door communisten) hebben de ge matigden en de uiterst-linksen (met Carvalho) binnen de strijd krachten een compromis bereikt Binnenland Een stroom van reacties kreeg de AVRO op het eind vorig jaar uitgezonden televi sieprogramma 'En duizend anderen' over kinderen in te huizen, die moeilijk in gezin nen te plaatsen zijn. Van 813 j belangstellenden bleef ten slotte een aantal van 254 mo gelijke pleeggezinnen over. In september of oktober kunnen J de eerste elf kinderen bij hiin pleegouders worden onderge bracht. Riet Diemer sprak aierover met Jan Brandt van de Gelders-Overijs- selse Pleeggezinnen-centrale i en Henk van Reenen, stafme- dewerker van de Stichting voor het Kind. Haar verhaal i staat op pagina 5. Ameland aansprake lijk voor verdrinken 3 J Buitenland Beide Korea's zoeken steun in derde wereld 7 Kerk Lutheranen leggen nadruk op eigen karakter 2 Kerk in de wereld Brieven van lezers Nieuwe boeken Strips en feuilleton Kndio en tv W eer iiininenlaar Dichtbij en verder In een van Portugals best bewaakte gevangenissen is gisteren muiterij uitgebroken. Een militaire woord voerder heeft dat gisteren bekend gemaakt. Hij zei dat tussen tien en twintig gevangenen waren ontsnapt uit het Trafaria-fort. Verder wilde hij geen details verstrekken. over een nieuwe koers voor de re gering. Dat zou volgens het blad ook leiden tot een nieuwe regering, hoogst waarschijnlijk zonder Gon calves. LüNEBURG Er zijn nu vijf men sen gearresteerd op verdenking van brandstichting in verband met de bosbranden die vorige week op de Lüneburger Heide in de Bondsrepu bliek 100 vierkante kilometer bos en heide hebben verwoest. De arrestanten zijn drie vreemdelin gen van 52, .41 en 36 jaar en een bewoner van het betrokken gebied, een 23-jarige man. Ook is een 17- jarige jongeman aangehouden die als geestelijk gestoord werd beschre ven. Hij is naar een inrichting over gebracht. ADVERTENTIE DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Alle Nederlanders zullen straks recht hebben op de bestaande verstrekkingen van het ziekenfonds en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, inclusief tandheelkundige hulp en geneesmiddelen. Klasse-verschillen zullen wegvallen en voor de uitvoering zal één uitvoeringsorgaan per regio zorg dragen. Bij een brand in de raffinaderij van Gulf Oil in Philadelphia worden sinds gisteren minstens zeven bran weermannen ver mist, die stonden te blussen op een van de plaatsen, waar op nieuw hevige explosies plaats vonden toen men de vlammen onder controle dacht te hebben. De brand ontstond zondagmor gen in een opslagtank, en heeft tot nu toe zeker drie doden en dertien gewonden opgeëist. WASHINGTON (AP) De Ameri kaans havenvakbonden willen hun boycot van de graanverschepingen naar de Sowjet-Unie doorzetten. George Meany, president van de overkoepelende vakcentrale AFL- CIO, vertelde maandag dat de arbei ders in de havens aan de Oostkust, de Golf van Mexico en de grote meren opdracht hebben geen graan te laden voor verscheping naar Russische havens. 'De Russen krijgen door de recente aankopen vrije toegang tot onze binnenlandse graanmarkt en dat zal de Amerikaanse consument miljar den dollars gaan kosten,' aldus Meany. Dit zijn enkele hoofdpunten uit het ontwerp van de algemene wet ge zondheidszorgverzekering (de volks verzekering tegen ziektekosten). Dit wetsontwerp van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en Mertens van sociale zaken is zonder financiële paragraaf door het kabinet goedgekeurd en inmid dels naar de Raad van State ge stuurd. De Unie van Ziekenfondsen, die er voortijdig de hand op heeft weten te leggen, heeft het wetsont werp gisteren gepubliceerd. Hoewel de financiële paragraaf nog ontbreekt, is het streven er volgens de Unie op gericht om bij invoe ring van een uniforme verzekering voor iedereen tot een zodanig systeem van premieheffing te ko men, dat zo min mogelijk verschui vingen zullen ontstaan in de indi viduele inkomens. Zoals bekend hebben de vakcentrales al jaren gepleit voor een premie-heffing naar draagkracht. Of het kabinet zal kiezen voor een premieheffing naar draagkracht of voor een voor ieder gelijk bedrag is mede door het ontbreken van de financiële paragraaf nog niet bekend. Een deel van de financiering van het nieuwe stelsel komt volgende maand in de ministerraad op de agenda. Gelijke aanspraken Iedere Nederlander krijgt recht op de verstrekkingen waarop de zie kenfondswet en de AWBZ (ver pleegtehuizen, inrichtingen etc.) aanspraak geeft. Die aanspraken zijn voor iedereen gelijk en uiter aard zal ook de medische behande ling voor iedereen gelijk zijn. Ver schillen in klassetarieven voor de medische behandeling zullen ver dwijnen, maar in de ziekenhuizen zullen de klassen blijven Maar de vergoeding daarvoor aan het zie kenhuis zal dan particulier moeten worden betaald. De staatssecretarissen willen met hun wetsontwerp een grotere sa menhang in de gezondheidszorg be vorderen. De verstrekkingen van de nieuwe volksverzekering zullen daarom worden uitgebreid 'tot met de gezondheidszorg samenhangende vormen van maatschappelijke dienstverlening, zodat bijvoorbeeld ook dagverblijven en gezinsvervan gende tehuizen via de nieuwe ver zekering kunnen worden gefinan cierd'. Verder wordt behalve de er kenning van inrichtingen ook de erkenning van instellingen moge lijk gemaakt. Daardoor kan de hulp van sociaal-pwychiatrische diensten en andere vormen van zorgverle ning buiten de inrichting als verstrekking worden aangewezen Bovendien wordt de financiering van groepspraktijken en gezond heidscentra mogelijk gemaakt. De bewindslieden willen ook iets doen aan de nu weinig overzichte lijke en sterk verbrokkelde tarief - en homreringssystemen. Ze stellen voor het Centraal Orgaan Zieken- Zie verder pag. 3 (ADVERTENTIE) over vlees gesproken een beste keus! De sociale kloof tussen fondspatiënt en 'particulier' loopt op zijn laatste benen: staatssecretaris Hendriks heeft zijn wetsontwerp de deur uit. Voor sommige artsen wordt het wat aanpassen. Bij Trouw gold 'particulieren volgens afspraak' altijd al. Nieuwe abonnee:- Straat" Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bearuicr. ooom-.i wetse locomotlermodcllen. Werkelijk een sieraad op uW t4 O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende Tiemkalender. Modern, ori gincel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij' betaalt (na twee weken gratis- ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers," antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Mi

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1