Kissinger begint nieuwe pendel in Midden-Oosten Rinus Michels tijdelijk toch trainer Ajax Verstandig ■Si Nieuwe Leidse Courant PPR wil eerst Van Doorn horen In deze krant Begin woensdag in Jeruzalem Sail 700 Amsterdam trekt massa mensen Tto uh> net Nieuwe Haagse Courant CHU over grondslag van het CDA - pag. 3 Het onderwijs vraagt..... en met iulance kantelt, ly ongedeerd ërioden zon 3r gerantsoeneerd Namibische Ovambo-leider doodgeschoten Sportvissersvaartuig bij Texel lekgeslagen Een open oog voor nieuws. Typisch Trouw. Welkomstvoordeel. L> v'» hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9601 - MAANDAG 18 AUGUSTUS 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons. bezit zijn. TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 JONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Binnenland De mens van nu wil vaak niets weten van zijn voor ouders, het zijn maar stum pers, wij staan toch ver bo ven hen? Maar Gerrit van der Heide, adjunct-directeur van het Zuiderzeemuseum, in Enkhuizen, is een heel an dere mening toegedaan, Ilfj wil dan ook meer -bégirlp kweken voor degenen die ons zijn voorgegaan! Ftèd Lam- mers schrijft hierover op pagina 8. «Taxichauffeurs eisen beveiliging 4 Buitenland Nieuwe machthebbers Bangladesj stevig in zadel 5 Felle strijd om Angolese haven 5 Kerk Het liedboek bleef toe, want dat was taboe 2 Uit de kerkbladen 2 Brieven van lezers Z Cu.-nmentnnr 3 strips en feuilleton 4 Weer5 Uw probleem is het onze 8 ■Cu erioden met zon, afgewisseld >or stapelwolken, waarvan echt enkele met een bui. atige tot vrij krachtige wind t west tot noordwest. Maxi- um temperaturen omstreeks graden. HiGEN EN OVERMORGEN: j zonnig en op de meeste aatscn droog. Weinig ver- pdering in temperatuur. Morgen zon op: 05.29 zon onder: 19.57 maan op: 18.28 maan onder: 03.05 VAIL, CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken vliegt woensdag naar het Midden-Oosten voor onderhandelingen over een tussen tijds vredesakkoord tussen Egypte en Israël. Van een verslaggever AMSTERDAM De manifesta tie Sail 700 die dit weekend in Amsterdam is gehouden heeft een enorme belangstelling ge trokken. Meer dan honderddui zend mensen zijn voor dit spek takel naar de hoofdstad geko men Wethouder Lamftiers verklaarde zondagmiddag, dat het niet uit gesloten is, dat de manifestatie jaarlijks op een of andere ma- een onzer verslaggevers TERDAM Op een kruising otterdam is gistermiddag een "ance die met een couveuse- op weg was naar een zie- aangereden door een per- ,uto en gekanteld. De be- der van de ziekenauto, die met .he signalen door een rood ersljcht reed. werd gewond. De eboren baby bleef ongedeerd. ■EN In het Wllheiminazie- uis in Assen is in de nacht zaterdag op zendag de 18-jari- )ornelis Vermey uit Wijster eden. De jongen is door nog kende oorzaak op de weg Bei- Vestefbork rnet zijn bromfiets een boom gebotst en liep Jij zwaar hoofdletsel op. 'We meiien dat er een grote kans van slagen is. De president zou anders njet\ hebben toegestemd in mijn nieuwe missie', aldus Kissin ger gisteravond tijdens een pers conferentie in Vail, Colorado. Hij zei dat Egypte en Israël het in principe eens zijn over een aantal zaken met betrekking tot de nieuwe Israëlische verdedigingslijn in de Si- "naï-woestijn, maar -andere vraag stukken, waaronder de terugtrek king van de troepen rond de stra tegische Giddi- en Mitlapassen. Egyptische regeringsfunctionarissen hebben met instemming gereageerd op het plan van minister Kissinger en zeggen te hopen dat hij de overgebleven problemen kan oplos sen. Israël heeft niet onmiddellijk gereageerd, maar het Israëlische ka binet heeft gistermiddag meege deeld, dat het niet tevreden is over de houding van Egypte. Volgens ingewijden hebben verschillende ministers zich op het standpunt gesteld dat de nieuwe onderhande lingen te vroeg worden begonnen. Minister Kissinger begint de onder handelingsronde woensdag in Jeru zalem, waar hij met de Israëlische WINDHOEK (Reuter, UPI) Phile- moa Elifas .leider van de Ovambo- groep in Namibië (Zuidwest-Afrika), is aan schotwonden in een zieken huis overleden. Dit is gisteren be kendgemaakt door de Zuidafrikaan- se commassaris-generaal van Nami bië. Elifas was de leider van onge veer 400.000 Ovambo's. In een officiële verklaring die gis termorgen in Windhoek werd uitge geven wordt gezegd dat Elifas be trokken was bij een schotenwisse ling in de woning van een vriend en dat hij naderhand in een zieken huis aan Schotwonden is overleden. Nadere détails over de toedracht van het incident worden niet gege ven. Elifas was een krachtig voorstander van volledige onafhankelijkheid voor Ovamboland. In zijn beleid van het verkrijgen van onafhankelijkheid via onderhandelingen ontmoette Eli fas felle tegenstand van de Swapo, de Zuidweslafrikaanse volksorgani satie. SwapoMelders noemden Elifas een verrader van Ovambo omdat hij bereid was tot een gesprek met de Zuidafrikaanse regering. Hij werd ervan beschudigd een marionet te zijn" van de regering Vorster. regering zal spreken. Daarna g^at hij naar Alexandrië voor een onder houd met de Egyptische president Anwar Saaat. Kissinger zal ook be zoeken brengen aan Syrië, Jordanië en Saoedi-Arabië. Hij wordt op 1 september in Washington terug verwacht. Na hét mislukken van de jongste missie-Kissinger In maart zei de minister dat hij niet naar het Midden-Oosten zou terugkeren voor hij er zeker van was dat hij 90 procent kans van slagen had. Sindsdien zijn de onderhandelingen tussen Egypte en Israël via Wash ington gelopen. Drie hoofdpunten Het groene licht voor de onderhan delingen kwam gistermiddag toen het Israëlische kabinet akkoord ging met de standpunten van het onder handelingsteam van premier Rabin Volgens Israëlische kringen moet er nog worden onderhandeld over een drietal hoofdpunten: de eis van Is raël dat Egypte zijn troepen niet verder verplaatst dan twaalf kilo meter oostwaarts en niet voorbij de huidige VN-bufferzone; een verschil van enkele meters tussen Israël en Egypte over een nieuwe Israëlische verdedigingslijn; de plaatsing van zes elektronische waarnemingspos ten in het gebied van de passen, die geheel door Amerikanen zullen worden bemand. De centrale raad van de Palestijnse verzetsbeweging PLO heeft zaterdag gezegd- dat Egyptische concessies aan Israël nadelig zijn voor de Pa lestijnse zaak. De raad zei de on derhandelingen over een tussen tijds akkoord te zullen trachten te torpederen. De verklaring is onder tekend door Jasser Arafat, de leider van de PLO. Een aantal Egyptische blade, waar onder Al Achram en Al Achbar. hebben dit weekeinde gemeld dat twee leden van de revolutionaire raad in Libië een paar dagen gele den een mislukte greep naar de macht hebben gedaan. Het is de vierde maal dat bericht wordt over een coup tegeh' de Libische leider Khaddaffi. Een van de twee mili tairen, de secretaris-generaal van de Socialistische Unie majoor Ha- wadi, is aangehouden. Ook zijn 30 leden van de organisatie van vrije officieren en commandanten van de republikeinse garde, die aan de samenzwering zouden hebben mee gedaan zijn gearresteerd. DIEVER De 33-jarige barhouder G. L. Lens uit Meppel kwam zater dag bij een verkeersongeval op de weg langs de Smildervaart om het leven. Hij kwam in botsing met een tegemoetkomende personenau to. De bestuurder en de inzittende hiervan raakten lichtgewond. nier herhaald wordt. Binnen een maand zullen de organisatoren zich hierover beraden. In ieder geval zal de vloot van 'tall ships', de grote opleidingssche pen niet elk jaar de haven kun nen aandoen. Eens Mn de vijf jaar kan het mogelijk zijn dat deze vloot in de hoofdstedelijke haven komt. De oud-Hollandse zeilscheepjes kunnen wel ieder jaar binnengehaald worden. De Nederlandse Zeevaartschool is zaterdagmorgen als eerste geëindigd in een roeiwedstrijd tussen marinesloepen, bemand met dertienkoppige teams, af komstig van de negen grote op leidingsschepen die op de mani festatie aanwezig waren. De wedstrijd begon om negen uur. Duizenden belangstellenden wa ren toen al op de been. Op 'het zelfde tijdstip begon de botter- vloot op het IJ rond te varen. Enige uren later waren er al meer dan honderdduizend toe schouwers aanwezig. Zestig gerestaureerde zeilende binnenschepen voeren zaterdag middag langs de Lemster aak 'de Groene Draeck', waar prinses Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen zichtbaar van het schouwspel genoten, (zie foto). Onder het geknal van vuurwerk ter vervanging van kanongebul der en musketsalvo's is zaterdag avond een groot spiegelgevecht gehouden, waaraan meer dan honderd platbodemjachten deel namen. De achtergrond vormden de schitterend verlichte wind jammers. die de Amsterdamse haven het aanzicht van een ha ven uit vroegere eeuwen gaf. De zaterdag werd besloten met een groots vuurwerk. Zondagmiddag zeilde een vloot van meer dan 250 ronde- en plat bodemjachten, botters en aken over het IJ. Tienduizenden wa ren weer van dit schouwspel ge tuige. Op pagina 3 meer foto's van dit evenement. ~r- Oordeel over zaak-Jurgens opgeschort Van onze parlementsredactie UTRECHT Hoewel er in de kerngroep (het ledenparlement) van de PPR bijzonder kritisch wordt gedacht over de procedure die minister Van Doorn (CRM) heeft gevolgd bij de benoeming van mr. E. C. M. Jurgens tot NOS-voorzitter, heeft zij zaterdag tijdens een vergadering in Utrecht haar eindoordeel over deze zaak,nog even opgeschort. Echtpaar omgekomeA in brandende auto Van onze correspondent SCHEEMDA Het echtpaar Bos- scher uit Blijham is zaterdagnacht op rijksweg 32 bij Scheemda in de vlammen van hun brandende auto omgekomen. Ze waren zonder voor rang te geven de rijksweg opgere den waarbij J. W. D. uit Finster- wolde met zijn auto op de achterkant van hun auto botste. Beide wagens raakten in brand. De automobilist kon zich redden en moest met een gebroken kaak in het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen worden opgenomen. Van een verslaggever TEXEL Het Helderse sportvissers- vaartuig 'Amstel 15' is zaterdag op het» Texelse strand ter hoogte van paal 13 aan de grond gelopen. De 65 sportvissers, onder wie een hen- gelclub uit Steenwijk, kwamen wa dend door de ruwe zee veilig aan land. Opvarenden vertelden dat de motor kracht tekort was gekomen, waardoor men aan lager wal raakte. Het 41 jaar oude scheepj^ van nog geen 200 ton sloeg bij de stranding lek op een strekdam. De kerngroep wil het Tweede-Ka merdebat over de omstreden benoe ming nog afwachten en eventuele van de minister nog nadere inlich tingen hebben. Het beleid van het partijbestuur dat deze lijn had ge volgd, werd met 32 tegen elf stem men bij negen onthoudingen goed gekeurd. Een motie van. het actie centrum Amsterdam waarin het be- A'an onze sportredactie AMSTERDAM Na een week vol ontkenningen van beide kanten is gisteravond bekend gemaakt dat Rinus Michels inte rim-trainer wordt bij Ajax. Bei de partijen kwamen in de mid daguren tot overeenstemming over een tijdelijk dienstverband in afwachting van de echte nieuwe trainer die Ajax als op volger van Hans Kraay nog steeds zegt te zoeken. Hoe lang Michels blijft is niet bekend ge maakt. Het bestuur van Ajax maakte de overeenkomst met Michels be kend in een communiqué, dat de volgende inhoud had: 'Op verzoek van de heer Michels heeft reeds zondag een gesprek met het bestuur van Ajax plaatsgevonden. Hoewel tijdens deze bespreking de heer Michels te kennen gaf een functie bij .Ajax niet te ambiëren, doch in aanmerking nemende de proble men waarmee Ajax is gecon fronteerd en de moeilijkheden om op korte termijn een tech nisch directeur te vinden, heeft de heer Michels zich bereid verklaard ingaande 1 september a.s. voor een interim-periode ais technisch directeur bij Ajax in dient te treden'. Rinus Michels was zaterdaga vond aanwezig bij de wedstrijd Sparta-Ajax (zie foto). Gezien de reeks zeer stellige ontkennin gen van de voorgaande dagen werd op dat mo ment nog niet verwacht dat Michels op korte termijn naar Ajax zou vertrekken. Mi chels; zag een Ajax dat aan alle kanten ernstige gebreken ver toonde en slechts met de groot ste moeite in de slotfase een gelijkspel (1-1) kon redden. (Zie verder sportpagina). leid van Van Doorn werd betreurd, werd op verzoek van het bestuur ingetrokken. Dolf Coppes, die tijdens het Ka merdebat het woord zal voeren na mens de PPR-fractie, kondigde wel aan dat hij de handelwijze van de minister scherp onder de loep zal nemen. De partijvoorzitter me vrouw Ria Beckers verklaarde dat de minister de geloofwaardigheid van de PPR ln het geding had gebracht: de partij heeft de schijn van vriendjespolitiek tegen zich ge kregen. Roel van Duyn, de Amsterdamse wethouder,meende dat de minister ha het wegvallen van de andere kandidaten de hele inspraakproce dure had moeten overdoen en daar bij kijkers, luisteraars en de lagere rijen van de omroepen een kans had moeten geven. 'De minister had een half jaar moeten uittrekken voor een gede gen verkiezing van de NOS-voorzit ter', aldus Van Duyn. Het aftredende Tweede-Kamerlid Pier van Gorkum gaf een verkla ring van de bekende open bruef waarin hij de procedure scherp had veroordeeld. Hij zei nooit meer ge loofwaardig tegen hèt buitenspel- zetten van ondernemingsraden te hebben kunnen protesteren, als hij het nu niet voor de ondernemings raad van de NOS had opgenomen. Dolf Coppes riep Jurgens onder luid applaus op, er om te beginnen voor te zorgen dat de onderne mingsraad van de NOS 'nu einde lijk eens goed kan gaan werken'. VERKLARING JURGENS Jurgens zelf had aan het begin van de vergadering een schriftelijke verklajring uitgereikt waarin hij zegt op 13 juli aan-Van Doom te hebben meegedeeld dat hij bereid was kandidaat te zijn, nadat hij eerst tot de conclusie was gekomen dat hij geen andere mogelijkheden had tot het inbouwen van nog an dere elementen van inspraak. Het had hem bedroefd dat zovelen met hun oordeel over de benoeming niet hebben willen wachten tot zij over alle feiten zouden beschikken. Jurgens ging ook in op de vraag of een PPR-man ooit in een openbare functie mag stappen zonder daar voor na open kandidaatstelling rechtstreeks te zijn gekozen. 'In de Zie verder pagina 3. Wij dachten al een hele tijd dat over de gebeurtenis sen in Noord-Ierland geen verstandig woord meer te zeggen valt. Eén der partijen toont ons ongelijk aan: 'Deze ontwikkeling dreigt tot een burgeroorlog te lei den', zegt de (official) IRA. Inderdaad. Nieuwe abonnee:. Straat Plaats Oirn- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam- Adres: Plaats: Ik ontvang graag: 4 fraaie zwart-kuhstledercn onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotief modellen. Werkelijk een sderaad op uw tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, orl gincel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te nebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet'nodig. Die betalen wij. e'. 1 l

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1