awda zet westerse jmmunisten voor blok Volksheld Moedjib kon belofte niet inlossen Nieuwe man tegen Rusland en India 'akistan erkent ieuwe regering angladesj direct t Joan Little niet schuldig aan moord >den in Bangladesj Jury beslist na tachtig minuten Achmed populair [W/KWARTET ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1.975 BUITENLAND gen MABAD (Reuter, UPI, AP) Als eerste land heeft Pakistan euwe regering van presidt Khondakar Moestaque Achmed in ladesj erkd. De premier van Pakistan, Zoelfikar Ali Bhoeto, it gisteren in een verklaring' bekendmaakte, riep de veertig •n die lid zijn van de Islamitische conferentie en andere ;n van de derde wereld op zijn voorbeeld te volgen. inbre 3 ljf larm lideli rde ruil geh ije o aan mdje ietki Aan ije en van Den' veg :einlad ing fcendmaking heeft in diplo me kringen verrassing gewekt, had verwacht dat Pakistan j1( Penning van het nieuwe be- fgzou wachten op wat de grote luidheden zouden doen. Van Mogendheden hebben de Vere- Staten al laten weten dat ze '^lle diplomatieke betrekkingen H nieuwe bewind zullen aan- maar dat de Amerikaanse Jsade in Dacca nog geen con- ^iad gehad met de nieuwe re- Van de nieuwe president ls Ijkend dat hij een pro-Ameri- standpunt inneemt. Vanuit i werdgemeld dat het be- van de staatsgreep in het ^gsblad Izwestia stond, maar geen commentaar geleverd a j^patieke kringen in Peking ge- dat China de staatsgreep in sj met welgevallen heeft daar zij een eind heeft kt aan het pro-Russische be- van sjeik Moedjiboer Rach- acht het niet uitgesloten ïina diplomatieke betrekkin iet de nieuwe regering zal ipen. it Achmed heeft inmiddels rede voor de radio aange- dat Bangladesj 'nauwere vriendschappelijke betrek- lvc :nt kingen nastreeft met de drie grote mogendheden. De Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en Chinese Volksrepubliek.' Ook met Pakistan schijnt de nieuwe president naar verzoening te streven. Hij zei dat zijn land zou aansturen op beter banden 'met landen waarmee wij in het verleden geen vriendschap hebben kunnen sluiten.' Vanuit India was gisteren nog geen officiële reactie op de staatsgreep bekend, maar die zal niet gunstig zijn, daar de nieuwe president zich steeds heeft verzet tegen te grote invloed van India in Bangladesj. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren gezegd dat het nog te vroeg was om iets zinnigs over een eventuele Britse erkenning van het nieuwe bewind te zeggen. De dood van sjeik Moedjiboer', die in Engeland als een gerespecteerd staatsman bekend stond', aldus de woordvoerder was ln regeringskrin gen met leedwezen ontvangen. In een commentaar op de staats greep zei de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking, Jan Pronk dat het nog te vroeg was om te zeggen wat voor Invloed de coup op de Nederlandse ontwikke lingshulp aan Bangladesj zou heb ben. In Den Haag is meegedeeld dat de45 zielen tellende Neder landse gemeenschap in Bangladesj niet dn gevaar verkeert. Joan Little (rechts) verlaat de rechtzaal nadat ztf heeft gehoord dat de jury haar niet schuldig vindt aand e haar tenlastegelegde moord. k van pag. 1 0 be<f van het nieuwe kabinet Bij wordt vandaag in de Indi- ofdstad New Delhi verwacht. telhi maakte gisteren bekend e yjeuwe machthebbers de Volksrepubliek Bangladesj' l veranderd in 'Islamitische kiek Bangladesj. Westerse di- ten in Pakistan en India l dit uitgelegd als een bedoe- )n president Moestaque Ach- 6t volk, dat voor het overgro- j de islam is toegedaan, ach- 0± te krijgen. Voorts zou een tsch imago de politieke en lële steun van de rijke Arabi- inden kunnen opleveren. n gefetsgreep werd gisterochtend nietadio-Bangladesj bekendge- 'President sjeik Moedjiboer is gedood en zijn auto- regering omvergeworpen, p is gepleegd door de minis- handel, Khondakar Moesta- Ihmed, met steun van het De mededeling dat sjeik q -J) gedood was werd later niet dl ld. Pas negen uur later de radio in een officiële bekend dat de 55-jarige uursl zijn president om het leven was geko men. Volgens nog niet bevestigde berichten uit Pakistan zijn ook premier Mansoer Ali en de minister van waterbeheersing, Rao Semia- bat, bij de coup gedood. De twee neven van Moedjib. die volgens be richten int New Delhi werden ge dood, zijn sjeik Moni, uitgever van de Bangladesj Times en sjeik Sja- hidoel Islam, voorzitter van de stu dentenvereniging van de Awami- liga. Veel doden In New Delhi werd gisteravond be kend gemaakt dat de staatsgreep aan een groot aantal mensen het leven heeft gekost. Het Indiase persburau Press Trust of India meldde dat uit berichten van over de grens kon worden opgemaakt dat zeker 200 aanhangers van sjeik Moedjib waren gedood. Verder zou in Dhanmandi een voorstad van Dacca waar Moedjib woonde, hevig zijn geschoten. Later trok het Indiase persbureau; deze berichten terug, maar zei erbij dat dit gebeurde op bevel van de cen sor in India. Direct na de coup werd de uitzon deringstoestand afgekondigd, de luchthaven van Dacca gesloten en RALEIGH (UPI, Reuter) De 21-jarige zwarte Joan Little ver liet gisteren de rechtzaal in de Amerikaanse stad Raleigh als vrije vrouw. De jury van zes blank en zes zwarten had beslist dat zij niet schuldig was aan de haar telaste gelegde moord op een gevangenbewaarder. Daarmee was een eind gekomen aan één van de meest omstreden rechtzaken in de Verenigde Staten. Joan Little werd ervan beschuldigd dat zei de 62-jarige blanke bewaker Clarence Alligood in een gevange nis in de staat North-Carolina had vermoord met, een ijspriem. Zij zat daar gevangen op verdenking van diefstal en heling. Op een morgen werd het ontzielde lichaam van Al ligood in Joans cel gevonden. Hij was gedood door elf steken met een priem. Joan Little was verdwenen. De gevangenis-autoriteiten be schuldigden haar direct, van moord. een uitgaansverbod ingesteld, dat echter gedurende anderhalf uur werd opgeheven om de moslems in staat te stellen voor de vrijdagse gebeden naar de moskee te gaan. Daar werd gebeden voor de nieuwe machthebbers, aldus de radio. In zijn eerste radiotoespraak als president, waarschuwde Achmed dat elk verzet tegen de nieuwe regering met kracht de kop zal worden inge drukt. De nieuwe regering in Bangladesj erft alle problemen waarmee Moed jiboer sinds de onafhankelijkheid heeft geworsteld: een lege staats kas, onvoldoende voedselproduktie, een geboortecijfer van ruim, drie procent, waardoor de bevolking (ruim tachtig miljoen) per jaar met meer dan twee miljoen zielen toeneemt, corruptie, een bureaucra tie die niet voor haar taak bere kend is en een feodale structuur die de relatief kleine groep rijken rijker maakt ten koste van de im mense massa armen. begaan om te kunnen ontvluchten. Het meisje vertelde na haar aanhouding een heel ander vertiaal. Zij zei dat Alligood haar cel was binnen gekomen met ont bloot onderlijf en haar gedwongen had sexuele omgang met haar te hebben. Uit het onderzoek was in middels inderdaad gebleken dat de bewaker zijn broek buiten de cel had uitgetrokken en kort voor zijn dood geslachtsverkeer had gehad. Deze gegevens waren eerst door de justitie achtergehouden. Het gevaJ-Little trok sterk de aan dacht van mensen en organisaties die zich bezig houden met de bur gerrechten, de toestanden in de Amerikaanse gevangenissen en de positie van de zwarte bevolking. Er werd geklaagd over de slechte be handeling van zwarten door het gevangenispersoneel. Er kwamen tal van getuigenissen los van zwar te vrouwen die in gevangenissen sexueel misbruikt waren. Ondanks dit rumoer zette de justi tie in North-Carolina de zaak tegen Joan Little door en beschuldigde haar van moord, iets waarvoor in deze staat de doodstraf staat.. Later luidde de aanklacht doodslag, wat met levenslang kan worden be straft. Aanranding Na een proces van vijf weken had de jury gisteren tachtig mdniuiten nodig om tot een uitspraak te ko men. De twaalf waren van oordeel dat Joan Little de bewaker had gedood uit zelfverdediging en dus niet schuldig aan moord of dood slag was. De aanklager had dit be streden met het argument dat voor zelfverdediging één steek met de ijspriem wel genoeg was geweest. De rechter liet het meisje heen gaan, maar veroordeelde meteen haar advocaat Jerry Paul wegens minachting voor de rechtbank. De verdediger kreeg veertien dagen hechtenis, omdat hij aan het begin van het proces de rechter vooringe nomenheid had verweten. fi tspel.j ;ren iet g >ndg< ;ken vi af in je. bierpe wending van het Kremlin naar een revolutionaire 11 heeft de Westerse communistische leiders overvallen, te mdat het andere communistische partijen een aantal jaren ft afgehouden van revolutionair enthousiasme. ig gemii e ve mmi chev< Aai teling aan uisv< b< ondi '«van Berk! Watt mor jmst Brilt DU mi li He V n. Jadka a jei Is ds. sweld :nde st. rum 13.00 len ïntcn bcr 0-16 •Dc i. Inf kei in de Prawda van vori- waarin er bij de Westerse len op wordt aangedrongen en krachtiger op te rukken t socialisme werd door Ge- irchais, de secretaris-gene- de Franse communistische fgedaan als een onbelang- Drisoh essay maar dat zaf "tschlen toch gaan opbreken, lin de Prawda, zo be- hij, was op zichzelf een taar op de zeventigste ver- n weer een ander artikel, door Lenin 'en we moe- lelangrijkheid van het aartd- - overschatten.' r hebben beslissende koers en van het Kremlin, zoals lond tussen Stalin enHit- buiitenilandse communisten en, ofschoon Moskou er dik tevoren al aandacht aan jteed in 'historische studies', op het jongste voorbeeld iwda. Het Kremlin acht I een aantal redenen nodig 'code' te gebruiken, ervan houden verband ierne partij geschillen over spikkeling van nieuwe be- De koersverandering in naar een meer revolutionai- komt voort uit het de- sn die Sowjetrussische lei van de voordelen van de willen profiteren en wat zij 'de scherper wor- risis van het kapitalisme' willen uitbuiten, genoemde groep, die over meen vereenzelvigd wordt Breznjew, betoogt dat omvang van de door overi- kredieten gefinancierde issen Oost en West het de Le en militaire macht in de 'JJnie mogelijk maakt te De tweede groep, over het vereenzelvigd met partij - Michail Soeslow, heeft betoogd dat de huidige 'J|an het kapitalisme' een gelegenheid biedt vaart te d, 1 0[ Praw 'deen kl rische ling zetten achter wat de pairtij pers 're volutionaire vemanderingen noemt. Intern debat De strijd, die tussen de regels door in de Sowjetrussische pers te mer ken was, leek begin dit jaar met een overwinning van de gxoep- Breznjew te eindigen. Een Moskou- se krant kondigde toen ondubbel zinnig aan dat de revolutie was uitgesteld. De krant verklaarde dat de arbeidersklasse en de commu nistische partijen in het Westen een zakelijk verbond moeten slui ten met de andere partijen en een hoge graad van politieke rijpheid moeten verkrijgen. Op deze manier wordt de overgang naar het socia lism e mogelijk. 'Maar', zo legde de krant uit, 'de politieke rijpheid en de organisatiegraad van de arbei dersklasse en de hechtheid van haar verbond met de andere maat schappelijke lagen zijn nog opvol- doende 'om vruchten af te werpen'. Aan de andere kant maakt het jongste artikel in de Prawda' duide lijk dat deze 'rijpheid' al is verkre gen en dat het alleen de 'gematig den' een term, die minachtend wordt gebruikt in de Westerse communistische partijen zijn. die net revolutionaire potentiëeel van de massa onder de duim houden. Door dit argument aan te dragen is de Prawda in de discussie gedoken, die de Westerse communistische bewe ging verdeeld en ze doet dit op een moment dat die discussie het kritie ke punt heeft bereikt tl,id Frankrijk Vrogde maand gaven drie leden van het poldtburo van de Franse com munistische partij een persconfe rentie, waarop zij zeiden dat partij- Leden hun leiders hadden verweten 'Illusies' te hebben gewekt over de socialistische partij en het verbond daarmee. De woordentwist over die 'illusies' heeft echter vanzelfspre kend ook betrekking op het polit- buro zelf. Door de 'gematigden' aan te vallen mengt de Prawda zich in de interne aangelegenheden pn dis cussies van de Franse communisti sche partij. De leiders daarvan heb ben vaak gezegd dat zij zoiets niet zouden toestaan. Toen Marchais echter een vraag werd gesteld over het artikel in de Prawda probeerde hij er eerst over heen te praten en pas daarna zei hij dat het politburo het zou bestuderen en er 'als dat nodig is' een mening over zou op stellen. Het stilzwijgen dat het politburo sindsdien heeft bewaard wekt de indruk dat het een dergelijk netelig probleem graag uit de weg zou gaan. Als het nog langer stil blijft zal het duidelijk zijn dat de pro- Moskouvleugel van het politburo de overhand heeft gekregen en dat de Franse corrynunisten voor het Kremlin hebben gebogen, zoals ze dat in het verleden al zo vaak hebben gedaan. Als de stilte wordt doorbroken is een ruzie tussen de Franse communisten en het Krem lin overmdjdelijk. Italië De Italiaanse communistische par tij heeft door middel van een arti kel in Unita al laten doorscheme ren dat zij het niet eens is met sommige aspecten van het artikel in de Prawda. Zelfs Unita's eerste reactie laat de grove onderschat ting zien van de belangrijkheid van de nieuwe koers van het Kremlin. Dit komt omdat ook de Italiaanse communisten een openlijke ruzie willen vermijden. De vraag echter of de Westerse communistische on der aanmoediging van Moskou een scherpe ruk naar links zullen ma ken is te belangrijk om lange tijd onaangeroerd te blijven liggen. Machtige groepen binnen de partij en zullen willen weten wat het antwoord van hun leiding aan Mos kou is. En de publieke opinie zal niet toelaten dat het probleem on der het tapijt wordt geveegd, ook zouden de politbuto's in Rome, Pa rijs en andere steden dat ook wil len proberen. Marchais heeft al gezegd dat de politiek van zijn partij in Parijs en niet in Moskou wordt bepaald maar de Prawda zegt dat een recente resolutie yan het centrale comité van de Sowjëtrusaische communis tische partij 'het enig juiste pad voor de revolutionaire praktijk heeft gelegd', en de Prawda maakt duidelijk dat het voor de hele we reldwijde communistische beweging spreekt. Uitdaging Wie heeft er gelijk, de Prawda, of Marchais. De Franse. Italiaanse en andere Westerse partijen houden staande dat de macht moet worden bereikt via parlementaire verkiezin gen en daar is de Prawda het niet mee eens. De Prawda veroordeelt de 'oppuirtunistische standpunten, die vandaag de dag in de mode zijn' en die inhouden'dat het ver overen van de macht het resultaat moet zijn van één of ander natio naal referendum, dat het enige middel zou zijn waarmee de wil van de meerderheid kan worden uitge- vol, is een meerderheid geen ge drukt.* Voor de echte communisten, zo houdt de Prawda met stelligheid vol, is een meerderheid geen gge- talsmatig maar een politiek begrip.' Het blijkt niet alleen uit verkiezin gen 'maar ook gedurende de revo lutionaire activiteieten van de mas sa', die uitstijgen boven de normen van het 'vreedzame' burgerlijke le ven. Wie heeft er gelijk, de Prawda of Marchais? Als hij geen afstand neemt van de Prawda zullen zijn tegenstanders nu de gelegenheid hebben om te zeggen dat hun vertrouwen over de oprechtheid van zijn toewijding tot de democratie gerechtvaardigd ls gebleken. Als hij haar wel van re pliek dient kan hij kritiek op het Kremlin nauwelijks vermijden en dat zal de verdeeldheid binnen zijn eigen politburo verergeren. Het is een weinig benijdenswaardige posi tie en hij heeft dat allemaal aan de Prawda te danken. Van onze redactie buitenland De 55-jarige Moedjiboer Rachman, die gisteren een gewelddadig in Bangladesj, had ook bepaald geen rustig leven achter de rug. de gevangenis en werd zelfs eenmaal ter dood veroordeeld. Dat ideaal (vrijheid voor Bangladesj) in vervulling ging. Moed jibs vonnis werd niet uitge voerd en hij kon als vrij man terugkeren in een onafhankelijk Bangladesj Bengalen-land) dat hem binnenhaalde als de onbe twiste leider. Helaas was het de volksheld niet gegeven de nieuwe staat door die eerste vreselijk moeilijke jaren heen te loodsen. Hij bleek niet bij machte de voortwoekerende corruptie aan te pakken en een begin te maken met de broodnodige hervormin gen. In de vier jaren van zijn bewind werd de politieke en eco nomische chaos in Bangladesj als maar groter. Voor een deel-^wer- den de moeilijkheden veroorzaakt door de natuurrampen die het jonge land troffen, maar gebrek aan goede leiding en misstanden op zo ongeveer alle niveaus bin nen de overheid hadden evenzeer funeste gevolgen. einde vond bij de staatsgreep Hij zat verscheidene keren in was vlak voordat zijn grootste Terreur De populariteit van Moedjib daal de snel. De onvrede groeide en in de politiek ging het geweld steeds meer overheersen. Zowel uiterst linkse als rechtse groeperingen bezondigden zich aan politieke 1 terreur. Maar ook binnen de al machtige regeringspartij van Moedjib, de Awami-Liga, werd bloed vergoten in de strijd om de macht. Moedjib zelf maakte ge bruik van een speciaal keurkorps, de Rakhi Bahinï, dat binnen en buiten de, partij gehaat en ge vreesd was. Dit prlvéleger moest hem beschermen tegen een staatsgreep omdat hij niet hele maal op het leger kon vertrouwen. Aan de parlementaire democratie maakte hij vorig jaar ook formeel -een einde, door alle macht aan zich te trekken en een éénpartij - staat af te kondigen. Moedjiboer Rachman werd 17 maart 1920 geboren in een Ben gaals dorp. ruim honderd kilome ter zuidwestelijk van de hoofdstad Dacca. Als zoon van welgestelde ouders kon hij st-jideren in Cal cutta (politiek) en Dacca (rech ten). Als student al was hij actief in de beweging die .meer rechten wilde voor Oost-Pakistan. In 1948 werd hij voor het eerst vanwege zijn politieke stelldngname gear resteerd. De zaak van Oost-Pakis tan heeft zijn leven verder be heerst. Hij zette zich af tegen de rege ring, die in West-Pakistan was gevestigd en het oostelijk deel van deze wonderlijk samengesteld de natie verwaarloosde. In de ja ren vijftig al was Moedjib een nationaal figuur, bekend door zijn vlammende redevoeringen tegen de sociale onrechtvaardigheden en politieke misstanden. Hij gold in die tijd voor een linkse politicus, maar heeft dat later als rege ringsleider van Bangladesj nooit waar kunnen maken. Onafhankelijkheid Het conflict tussen het oostelijk en westelijk deel (1600 kilometer van elkaar verwijderd) van de i voormalige Britse kolonie bereikte in 1970 een hoogtepunt na de eerste algemene verkiezingen ln dit land dat in 1947 onafhankelijk werd. In het oostelijk deel (Ben galen) behaalde Moedjlbs Awami- liga een overweldigende meerder heid. In het westen was de wat links gerichte Bhoeto de grote winnaar. Het vormen van een re gering gaf hierna grote proble men, waardoor de onrust in het oosten steeds groter werd. In 1971 zette president Jachja- Chan hét leger in om de órde te herstellen. ten om het Pakistaanse leger te bestrijden. Tien miljoen Bengalen vluchtten naar India om aan de greep van de Pakistaanse strijd krachten te ontkomen. In april 1971 werd in Dacca toch de nieu we staat Bangladesj uitgeroepen en Moedjiboer Rachman werd aangewezen als eerste president- Zelf zat hij op dat moment op een onbekende plaats in West- Pakistan te wachten op zijn pro ces. Er is nooit een vonnis open baar gemaakt, maar Moedjib ver telde later dat hij ter dood was veroordeeld. Het vonnis zou vijf tien december worden uitgevoerd, maar vlak daarvoor werd Moedjib naar zijn eigen verhaal door een vriendelijke bewaker naar een ander deel van de gevangenis ge bracht, daardoor ontkwam de eer ste president van Bangladesj aan executie. Moedjiboer Rachman Moedjib (al eens eerder beschul digd van samenzwering) werd ge arresteerd. Het hek was nu hele maal van de dam in Oost-Pakis tan. De Bengalen riepen steeds luider om volledige onafhanke lijkheid en Moedjib werd hun idool. Er kwam een guerrilla-be weging (de Moekti Bahind) opzet- Indiase troepen De strijd in zijn vaderland was inmiddels beslecht door de India se troepen, die begin december Bangladesj binnenvielen en de troepen van Pakistan binnen veertien dagen versloegen. De Pa kistaanse president Jachja Chan droeg toen de macht in het wes ten over aan Bhoeto. Deze liet Moedjib tenslotte vrij en begin 1972 kon de charismatische leider naar het vrije Bangladesj terug keren om er aan zijn zo weinig gélukkige regeringsperiode te be ginnen. Bangladesj heeft ruim tachtig miljoen inwoners. Het is in grootte het achtste land ter wereld. Het ontstond pas in 1971, toen het zich in een bloedige oorlog losmaakte uit Pakistan. Deze voormalige Britse kolonie was sinds 1947 onafhankelijk. Het land is straatarm en wordt vaak geteisterd door overstromingen die dan weer dikwijls honger veroor zaken. Het land leeft voornamelijk van de landbouw met thee en jute als belangrijkste produkten. De industrialisatie is nauwelijks op gang gekomen, de buitenlandse investeerders blijven weg. Minder dan een half miljoen mensen werkt in de industrie. De land bouw wordt geteisterd door natuurrampen, maar ook door de slechte economische structuur. Khondakar Moestaque Achmed, de nieuwe machthebber in Bangladesj, is meer dan twintig jaar een naaste medewerker geweest van sjeik Moedjiboer Rachman. De 57-jarige voormalige minister van handel draagt in het open baar altijd een zwart mutsje, een onderdeel van de moslimdracht. Hij wordt beschouwd als een rechts-liberaal met sterke pro- Amerikaanse opvattingen. Hij vluchtte naar India toen de Pakis tani in 1971 de Bengaalse nationa listen versloegen en werd daar minister van buitenlandse zaken in ballingschap. Moestaque Achmed werd overge plaatst toen Bangladesj in decem ber 1971 onafhankelijk werd en Moedjiboer het presidentschap op zich nam. In zijn redevoeringen heeft hij zich altijd scherp afgezet tegen India, omdat hij het gevoel had dat de Indiase regering de hand heeft gehad in rijn over plaatsing als minister van buiten landse zaken. Kort na de uitroe ping van de staat Bangladesj trad hij af maar sjeik Moedjiboer slaagde erin hem van gedachten te doen veranderen. Moestaque Achmed is samen met Moedjiboer één van de oprichters geweest van de Awami Liga. Hij is op het politieke toneel al tijd wat op de achtergrond geble ven maar verwierf onder de be volking populariteit door rijn ste vige aanpak van de geschillen met India. Als minister van wa tervoorziening nam hij in 1973 een standvastige houding aan waar het de' verdeling tussen In dia en Bangladesj betreft van het water van de rivier de Ganges gedurende het droge zeizoen. Dit maakte hem nog populairder en sjeik Moedjiboer benoemde hem tot minister van handel. Moestaque Achmed heeft vanaf het begin zijn steun gegeven aan de beweging, die invloed van de Sowjet-Unie in Bangladesj wilde terugdringen. Toen Moedjiboer meer betrekkingen probeerde aan te gaan met de Verenigde Staten heeft hij Moestaque Achmed waarschijnlijk als contactman ge bruikt. De nieuwe machthebber heeft al tijd een grote rivaal gehad ln Tajoeddin Achmed, de eerste mi nister van de voorlopige regering van Bangladesj en de grondlegger van de pro-Sowjetrusslsche poli tiek. Tajoeddin trad in 1971 af ten gunste van sjeik Moedjiboer. De sjeik heeft altijd getracht de schakel te vormen tussen de vleu- gel-Tajoeddin en die van Moes taque binnen de Awaml Liga. Moestaque Achmed fechijnt zich sterk te hebben verzet tegen de vestiging van de één-partij staat, waartoe Moedjiboer eind vorig jaar overging. 'We hebben ons hele leven niet voor de democra tie gevochten om nu een één partij staat te krijgen', zei hij te gen zijn volgelingen. Zijn afkeer van de Sowjet-Unie en India heeft Moestaque grote aanhang bezorgd onder die delen van net leger, die zich keerden tegen de vorming van het speciale korps veiligheidstroepen tijdens de noodtoestand, die vorig jaar van kracht werd. Algemeen werd aangenomen dat Moedjiboer zich met de veiligheidstroepen trachtte te beschermen tegen een machts greep van het leger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7