Hans de Jong schreef al ruim 3500 weerpraatjes dichtbij Commentaar Weer of geen weer, de weerman moet om zes uur op ipenheid (1) benheid (2) ?isje verongelukt Temperatuur lager Strandverwachting op visite bij een kroonprins veilig protest comité kOUW/KWARTET ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND telkens weer oplaaiende discussie in ARP en CHU aan de ene en KVP aan de andere kant oirer de 1 "Wi]Dndslag van het CDA sIaat buiten- ^JfJJanders nu eens met geamuseerde lazing, dan weer met neerslachtig- d. Dat is te betreuren, want ver- noch moeheid doet goed aan ifflMltfi uitgangspunt van de christeri-de- icratische politiek. Maar anderzijds het niet te verwonderen, want het ;ens weer wisselen van dezelfde ;umenten en subtiliteiten, zaait ck eEds sterker twijfel aan de echtheid Idem boudbaarbe'd van het christen-dc- bliji cratisch verbond. vei ittemin zal de discussie niet kunnen Vei 10uden, zolang één van de partners appe de *ederat'e de KVP blijft »rgaan te proberen een bepaalde ;hyn ai aan eenmaal bereikte overeen- i ^nsten te geven. Dat is deze zomer si«Er en aherminst voor de eerste r gebeurd toen van de zijde de KVP en zeker niet door driessen alléén opnieuw de welbe de 'openheid' van het CDA werd adrukt. Het meeste wat men uit "TZ gelijke uitla ingen mag opmaken is, vooraanstaande KVP-ers (Steen- I ïp vóórop) het voor mogelijk hou- II dat belangrijke posten binnen het A zullen openstaan voor mensen wie artikel 2 van de CDA- uten slechts dode letter kan zijn. KVP moet weten dat dit op lannen voet staat met de opvattin van haar beide protestantse zus- ïrtijen voor wie naar het ird van de vroegere AR-voorzitter 'ÏA. Veerman geldt dat binnen CDA een beroep op het evangelie rekt legitiem behoort te zijn. Dat en formule die er onherroepelijk moet leiden dat de machtsbasis het' toekomstig CDA beperkt zal en er zijn tal van aanwijzingen dat dit de KVP (nog steeds niet ost van het machtsdenken) niet gen komt. :en wat laat, maar glashelder en dig artikel in het weekblad 'De van deze week heeft de AR- Itieleider in de Tweede Kamer, mr. Aantjes, de problemen en dilem- die hier liggen uit de doeken an. Eén van zijn conclusies luidt weer nieuwe formule's (nieuwe raken dus) niet helpen. De ge- lenis van de ontwikkeling van de iten-democratjsche samenwerking t hem in ruime maté gelijk. door Fred Lammers lm r wat dan? De grondslag van het raakt dc diepste overtuiging van lieden en volksvertegenwoordigers, [is nu wel ten overvloede gebleken daarover niet kan worden onder leid, al is dat wel aanhoudend iobeerd. De formules die hieruit :pro| voortgekomen zijn dan ook- keer ;eer weer achteraf door KVP-ers k'gijliscussie gesteld. lat zal wel zo blijven, want die chte van een 'open' partij is ei- jk al zo oud als de KVP - dus dertig jaar oud. Bij Je omvor- van de voor-oorlogse Rooms- olieke Staatspartij tot de na-oor- KatKölieke Volkspartij werd al penheid, die breedheid als karakte- k van de partij geprezen - welis- meer uit behoefte van KVP-ers zichzelf eens te kietelen omdat ren dat nalieten, maar ondertus- die oude gedachte blijkt nog nieuw onkruid op de meest rwachte plaatsen op te leveren, ïg de KVP dat onkruid zelf niet todanig signaleert (en daar ziet liet naar uit), blijft de indruk van iding over het meest éssentiele bestaan. riol je KVP nu zelf eerst eens een res hield om uit te maken wat de de is geweest van die dertig jaar beid, welke inspiratie daarvan uit- is en voor dc toekomst te achten is - misschien worden er concretere punten van discussie racht dan nu. het geval is door terloopse uitlatingen van indi- le KVP-ers, die voorlopig nog andere uitwerking hebben gehad het stichten van verwarring en p losse schroeven zetten van een na tien jaar durende discussie. rfili GORREDIJK Uitslapen is er niet bij voor Hans de Jong in Gorredijk. Elke ochtend om zes uur, weer of geen weer, moet hij uit de veren om een groot aan tal landgenoten op tijd zijn weerpraatje te kunnen voorzet ten, onder meer de abonnees van Trouw/Kwartet. Sinds 1964 is hij onze weerman, daarvoor was hij dat al enige jaren van de in Trouw opgegane Nieuwe Provinciale Groninger Courant. 'Ik heb geen dag verstek hoeven laten gaan, zodat ik bij elkaar nu ruim 3500 weerpraatjes voor de le zers van Trouw heb geschreven. Ze zijn allemaal keurig ingeplakt in boeken. Daar zorgde tot vorig jaar mijn nu 83-jarige moeder voor. Te genwoordig moet ik het zelf doen. Ik hoop dat er nog heel veel stuk jes bijkomen, want mijn werk heeft me nog geen moment verveeld', ver telde de nu 54-jarige Hans de Jong mij, toen ik hem gisteren in Gorre dijk opzocht. Niet alleen Trouw/Kwartet voorziet hij van weerpraatjes. Ook acht pro vinciale kranten behoren tot zijn afnemers van (regionale) weer- overzichten. Dan schrijft hij nog voor het weekblad .Schuttevaer en houdt hij radiopraatjes over het weer voor de NCRV en de RONO. Ook is er nog altijd het plaatselijke krantje in Gorredijk 'De Woud- klank'. Daarmee is het eigenlijk allemaal begonnen. 'Als kind had ik al uitzonderlijk veel belangstelling vofer het weer. Ik deed zelf metingen en noteerde de temperaturen op eep grote kaart. Als het onweerde ging Ik er midden in de nacht mijn bed voor uit. Dat doe- ik trouwens nog. On weer fascineert me'. Als jongen van een jaar of vijftien begon Hans de Jong ook een dag boek bij te houden, waarin hij al lerlei bijzonderheden over het weer noteerde. Daarvan heeft hij nu veel profijt, naar hij vertelt. Het was in de tijd dat in 'De Woudklank' zijn eerste weerpraatjes. verschenen. Spoedig kwam daar de Friesche Koerier bij. 'Ik ben er mee doorge gaan toen ik onderwijzer was ge worden. Twintig jaar ben ik bij het onderwijs werkzaam geweest, steeds ln Gorredijk en naaste omgeving. Op school heb ik mijn interesse voor het weer uiteraard op mijn leerlingen overgedragen. Dat kón ik niet laten. Grappig is dat ik af en toe nog oud-leerlingen ontmoet, die nog steeds meer dan gewone be langstelling voor het weer hebben. Bij mijn twee dochters is dat niet gelukt. Mijn activiteiten interesse ren hen niets. Het was vroeger zelfs zo dat als ik hen 's morgen bij het naar schoolgaan adviseerde maar een regenjas mee te nemen, omdat er wel eens een bui zou kunnen vallen, ze jneestal expres zonder Jas vertrokken. Mijn oudste dochter kan er nu iets meer waardering voor opbrengen. Zij is-getrouwd en af en toe belt ze 'me op om te vertellendat ze een bepaald weer praatje met genoegen heeft gele zen'. In 1960 stopte Hans de Jong defi nitief met het lesgeven. 'Het ging me wel aan mijn hart de kinder schaar in de steek te moeten laten maar het eigen baas zijn. het nie- Vraag: welk weer was het op de 2e augustus 1891 Hans de Jong: binnen twee jaar een elfstedentocht mand boven en onder je hebben, met wie je strubbelihgen kunt krij gen, is reuze aantrekkelijk. Ik ben nu zo gelukkig dat mijn hobby mijn werk is gsworden\ 'De meester' Toch is Hans db Jong in Gorredijk 'de meester' gebleven of 'Gurbe', een bijnaam die hij dankt aan de tij.d dat hij in de Friesche Koerier een wekelijks artikel schreef, dat slechts zijdelings met het weer had te maken. Hans de Jong heeft een uitgebreid archief. Behalve zijn eigen weer- dagboeken zijn er de vele knipsels, de dagelijkse KNMI-rapporten en het Nederlands Meteorologisch jaarboek, dat in 1848 voor het eerst verscheen en waarvan hij alle exemplaren die sinds 1891 zijp ver schenen (op het boek uit 1895 na), compleet heeft. 'Van dié jaarboe ken, die enorm zeldzaam zijn ge worden, maak ik een dankbaar ge bruik ïrf mijn weerpraatjes. De mensen stellen het op prijs, zo heb ik gemerkt, als je niét globaal over de dingen heenstapt'. Leuke brieven De reacties die Hans de Jong van zijn lezerspubliek krijgt zijn talrijk. 'Ik ontvang hele leuke brieven, vaak verwerk ik die gegevens die mensen mij doorspelen in mijn verhaaltjes. Er zitten ook schaduw kanten aan. Als je in de publiciteit staat trek je_ook mensen, die je op alle uren 'van de dag, bijvoorbeeld als je op zondagochtend rustig aan de koffie zit, komen lastig vallen met allerlei zeurverhalen. De men sen vragen me van alles over het weer.' Deze week nog wilde een hoogbe jaard iemand weten wat voor weer het was geweest op 2 augustus 1891. de eerste verjaardag die koningin moeder Emma als regentes vierde. Ik kon hem van dienst zijrff Zoiets vind ik leuk. Er zijn ook advocaten die mjj inlichtihgen vragen voor verzekeringskwesties. Die laat ik er voor betalen. Vroeger deed ik dat allemaal gratis, maar daarmee ben ik gestopt. Ik beschouw nu slechts een deel van ae informaties, die ik geef, als service'. Medewerkers Behalve van zijn .eigen archief, dat zo is ^uitgegroeid in de loop der jaren dat Hans de Jong er in zijn 'weerkamer' geen ruimte meer voor heeft en hij er een stacaravan in zijn tuin heeft bijgenomen, put hij zijn kennis van een grote groep medewerkers.. 'Ik heb in alle hoe ken van het land zp'n 140 waarne mers zitten, die mij regelmatig in formaties geven over het weer. Ze bellen mij ook 's morgens vroeg op als er bijzonderheden zijn. Ze doen dat voor niets. Hun beloning is dat zij merken dat de gegevens die ze doorbellen in dc krant komen te staan'. Profeten Hans de Jong heeft maar één colle ga in Nederland, die woont in Pa- t-erswolde. Die voorziet de rest van de Nederlandse kranten van weer praatjes. En dan zijn er natuurlijk «nog de weerprofeten. zo als de mo lenaar in het midden des lands. Voor hun kennis geeft Hans de Jong niet vee!, evenmin als voor de Enk- huizer Almanak, die nog steeds be faamd is als weervoorspeller. 'Die almanak is commerciële koffiedik- kijkerij. Maar als traditie hecht ik er waarde aan. Laten ze daarom maar blijven doorgaan met het uit geven ervan'. Het is de ervaring van Hans de Jong dat je met redelijke kans op succes het weer eigenlijk maar voor één dag kunt voorspellen. 'Er zijn wel eens mensen die er anders over denken. Zo was er een Trouw-abonnee- die mij twee Jaar geleden ln februari opbelde om te vragen of ik even wilde zeggen wat voor weer het half juli in Karinthië zou zijn. Ik vertelde dat dit nauwelijks te doen was. De man hield vol. Ik heb me eraan gewaagd en het is nog uitge komen ook. Vorig jaar vroeg hij een voorspelling over het weer tij dens zijn vakantie in Zuid-Duits- land. Ik zal er toen wel naast hebben gezeten want ik heb nadien niets meer' van hegi gehoord'. t Een verrassing De mooie zoiper die we dit jaar hebben was ook voor vyeerman De Jong een verrassing. 'In april en mei zag het er nog niet naar uit. Sindsdien zijn er allerlei aanwijzin gen, overeenkomsten met de zomer van 1947 en het ontbreken van een zeer krachtige westelijke circulatie op de oceaan, dat ik durf voorspel len dat we 75 procent kans hebben dat het 'mdoie zomerweer na, de korte terugslag van vrijdag >in sep tember zal voortduren'. Winter Is er ook een strenge winter in het verschiet? Hans de Jong kijkt be dachtzaam maar zegt dan: 'Precies is dat nooit te voorspellen. Er zijn echter sterke aanwijzingen dat deze of de daaropvolgende winter weer zodanig zal zijn dat de elfsteden tocht kan worden gereden. Eerlijk gezegd hoop ik dat ook. Dan gaat mijn Friese hart kloppen, hoewel ik een liefhebber ben van de zomer. Het is mij niet gauw te warm'. 's Middags tussen vier en vijf uur schrijft Hans de Jong zijn voorlo pig weerpraatje voor onze krant. 'Ik laat dan ruimte open yoor actuele toevoegingen. Om acht uur bel ik de definitieve versie door'. Tussen de bedrijven door maak Hans de Jong tijd vrij voor het maken van lange wandelingen in de bossen bij Beetsterzwaag of de polders vlakbij zijn woning. En dan is er nog zijn speciale hobby die niets met het weer heeft te maken: het bakken van taarten en koekjes. Hij is daar volgens zijn vrouw een expert in. Meijer vanavond Dr het laatst het scherm ERSUM Bob Meijer zal vond voor de laatste keer in het ■journaal het-nieuws lezen. Zo ekend heeft hij de NOS-leiding vorige maand verzocht onthe- te worden van zijn taak als /slezer, omdat hij niet langer en kon lezen 'die vooral met kking tot het Midden-Oosten ilijk links geïnspireerd zijn'. Jeijer is twaalf jaar als nieuws- aan het journaal verbonden ist. Hij blijft overigens wel bij ournaal werkzaam als bureau- teur. [STER De 7-jarige Maria pek uit Monster is bij een ver- longeval in haar woonplaats het leven gekomen. Het meisje |ij haar zusje achterop de fiets zij werd -geschept -door een die geen voorrang verleende. Van onze weerkundige medewerker Dit weekeinde waait er weer eens oceaanlucht over ons land. Daar door is de temperatuur lager dan wij de laatste tijd gewend zijn ge weest. Maxima van 21 tot 22 gra den Celsius zijn nu de top van het bereikbare. VóOr de zon zich van daag zal laten zien, moet er eerst nog een depressie uit Engeland passeren. Die brengt regen en mot- bereikbare. Voor de zon zich van oever van de Ierse Z^ee was het gisteravond van 'dik hout zaagt men planken' met 21 mm zware regen. Het minimum was namelijk uitgediept tot 1.003 millibar. Dat gebeurde trouwens ook met het on weer s-lagedrukgebied uit Bretagne, dat 07is land gisteren met een be zoek vereerde. Het maakte met hef tige plensbuien in het noorden en oosten een einde aan de drie week- se absolute droogte daar. Enkele stations belden 12 tot 15 mm regen door, waaronder hagel, maar de buien waren zeer plaatselijk en lang niet overal zijn de kwalijke gevolgen van de droogte van de baan. De snelle komst van de sto ring had niet tot gevolg dat het KNMI z'n 130-jarig warmterecord misliep, maar het was op het nip pertje. De temperatuur in De Bilt kwam om elf uur 's morgens op 25.2 gr.C. e?i dat betekende een onafgebroken reeks van achttien zomerse dagen, één meer dan in de fraaie zomer van 1947. Onze medewerker in het Groninger Ten Post (maximum-temperatuur daar en in Eelde gisteren 27 gra denGorredijk 14.6) gaf een belang rijke aanvulling op de informatie die we gisteren gaven over hitteda- gen: dat zijn dagen met gemiddel de etmaaltemperatuur van 25 gra den of hoger. In een publikatie van het weerbureau Offenbach las hij dat er in de uitermate v:arme juli- maand van 1719 (gemiddelde in Amsterdam zwaar bewolkt 25 0 De Bilt zwaar bewolkt 25 Deeien regenbul 26 0.4 Eelde geheel bewolkt 27 1 Eindhoven zwaar bewolkt 24 O-1 Den Helder licht bewolkt Luchtb. R'dam zw. bewolkt 23 3 Twente zwaar bewolkt 27 0.3 Viissingen onbewolkt 21 0 Zd.-Limburg zwaarbewolkt 23 1 Aberdeen half bewolkt 23 0 Barcelona half bewolkt 29 0 Berlijn onweer 30 8 Bordeaux onbewolkt 27 1 Brussel zwaar bewolkt 22 0 Frankfort half bewolkt 0 Geneve regen 27 4 Helsinki geheel bewolkt 22 0.4 Innsbrück 26 6 Kopenhagen zwaar .bewolkt 22 0 Locarno geheel bewolkt 24 1 Londen regen 25 0.6 Luxemburg half bewolkt 23 0 Madrid licht bewolkt 29 0 Malaga onbewolkt 30 0 Mallorca onbewolkt 36 0 Mtlnchen zwaar bewolkt 26 0.6 Oslo Parijs regen hall bewolkt 19 24 1 0 Rome zwaar bewolkt 29 0 Spilt onbewolkt 20 0 Delft 22 gr.C.) maar liefst tien et- m.alf.n van 25 graden of warmer zijn voorgekomen met topper van 27.2 graden op de 15e. Wat een supermaand.. Het weer blijft de eerste dagen enigszins wisselvallig, zonder dat de zomerse inslag nu geheel en al teloor gaat. Het wachten is op een nieuwe hogedrukuitstulping van de Golf van Biskaje uit. zoals deze zomer al wel eerder vertoond is. De Londense weerkundigen schijnen aanwijzingen te hebben dat dit be gin volgende week gerealiseerd 'zal worden, maar hun collega's in Uk- kel leggen maandag juist het ac cent op hernieuwd koeler weer. In Rotterdam en Maastricht werd het gisteren maximaal 23 graden. Vlis- singen 21, maar in de DDR 30 gr.C. en in zuidoost-Engeland 25 graden. Vandaag eerst regen, daarna flinke opklaringen en een matige tot krachtige ivind uit zuidwest tot west. Têmperdtuur-maxima 20 tot 21 graden Celsius, zeewater 19 tol 20 gr. 's Middags beter strandweer. Verdere vooruitzichten: wat wissel vallig met van tijd tot tijd opkla ringen. HOOG WATER VOOR ZONDAG 17 AU GUSTUS Viissingen 10.30-23.06: Harlngvlletslulzen 12.11-0.00: Rotterdam 0.30-13.20: Scheven- lngen 11.40-0.00: IJraulden 12.22-0.00: Den Helder 3.06-15.41: Harllngen 5.30- 18.08: Delfzijl 7.56-20.41. HOOGWATER VOOR MAANDAG 18 AU GUSTUS Viissingen 11.45-0.00: Haringvlietsluizen 0.46-13.24: Rotterdam 1.56-14.27; Scheven- Ingen 0 18-13.02; IJmuiden 1.00-13 41 Den Helder 4 33-16.59: Harllngen 6 33- 19.26; Delfzijl 9.19-21.55. onderredactie van loessmil Adam Bakker weet het eigenlijk nog maar net: kort geleden won hij op de wereldjamboree (van de padvinderij dus. die tegen woordig 'Scouting' heet) in het Noorss Lillehammer een tien daagse reis naar Marokko inclu sief een verjaardagsvisite bij de Marokkaanse kroonprins Sidi Mohammed, en morgen vliegt hij er al naar toe. Nogal over rompelend. zeker als je vijftien bent en zo'n land alleen maar uitsprookjesachtige verhalen kent. 'Ik weet alleen dat ze daar gebouwen met van die bolle to rens hebben', zegt Adam. 'maar verder eigenlijk niet veel. Ik heb wel in de atlas gekeken en nu weet ik tenminste ongeveer hoe hoog de bergereer zijn. En nou de encyclopedie nog'. t Nu wist Adam wel al iets van Marokko. 'Veel landen hielden in - Lillehammer een nationale dag en Marokko schreef op zijn dag de prijsvraag uit. Daar moest je vier vragen voor beant- wdorden: je moest weten hoe de hoofdstad en de koning heten, wat de kleuren van de vlag zijn en wat de belangrijkste bodem vondst is. Die hoofdstad wist ik wel en ook dat de koning Has san heet, de vlag hing daar uit dus dat was ook niet moeilijk, en over de fosfaat had ik ergens horen praten. Ze hebben toen geloot onder de goeie oplossers en de prijzen zijn op een soort receptie bekendgemaakt. Dertien jongens wonnen een eerste prijs en dan waren er ook nog die bijvoorbeeld een leren poef kre gen'. Morgen vliegt hij eerst naar Pa rijs in z'n eentje, want hij is de enige Nederlandse eerste prijswinnaar waar een bege leider hem en de twaalf anderen opvangtr en dan. reizen ze met z'n allen verder. Wat er precies gaat gebeuren in die tien dagen, daar weet Adam nog niet veel vgn. Het heeft wel wat van een verrassingstocht. 'Ze zeggen dat het verjaardagsfeest van de- kroonprinswel drie dagen duurt en dat ze ons dan in de rest van de'tijd zoveel mogelijk van Ma rokko laten zien'. En 'ze' zeggen nog veel meer. Want waar lo\ geert Adam? 'Geen idee. Sommi gen zeggen dat we een aparte vleugel van het paleis krijgen, maar dat geloof ik niet zo'. En dan het prinsje. 'Ik denk', zegt Adam. 'dat hij dertien wordt, omdat ze precies dertien jongens hebben uitgenodigd'. Vindt hij het niet een beetje kinderachtig ojn als jongen van vijftien bij zo'n kleine jongen op bezoek te gaanNee, dat vindt Adam niet. maar wel gebruikt hij steeds het verkleinwoord 'jongetje' als hij het over het prinsje heeft. 'Ik ken het hele jongetje niet. Hij is wel in Lillehammer geweest, in elk geval de eerste dagen en bij de opening van de jamboree. Maar je zag hem nooit. Hij mocht nisi, zoals wij allemaal, in een tent slapen, maar logeer de in een hotel En als hij op het terrein was waren er zoveel lijfwachten om hem heen, dat je toch mets van hem zag'. Het is de bedoeling dat alle jon ge gasten in padvindersuniform bij koning Hassan thuis ver schijnen. De kleding is dus geen probleem, maar Adam zit er wel behoorlijk mee in z'n maag wat hij als verjaarscadeau {moet aan bieden. 'Ik vind dat erg rhoeilijk en ook mijn ouders hebben geen idee. In elk geval neem ik de Nederlandse contingentsdas mee (de oranje driekanten doek met zwart leeuwtje) en verder mis schien een boekje over Neder land. The Dutch Today heet dat. Dat heb ik ook aan een gastge zin in Noorwegen gegeven en daar vonden ze het erg leuk'. Geen probleem is in elk getal alle zoetigheid, die de gasten van prins Sidi Mohammed onge twijfeld voorgezet krijgen. Hoe veel het ook wordt. Adam kan dat wel aan, want hij is dol op snoep. Veiligheid gaat voor alles: Ook al ben je een hond, zo gauw je je per auto naar een frisse plek wilt verplaatsen om eens lekker uit te dollen, zul je toch eerst met je medehond samen op één warm plaatsje een poosje in de autogordel moeten zitten. Die riem kun je niet missen. Geen rit. Ronald Gerrits en Dick Verheul, twee dienstplichtige militairen die gelegerd zijn in het West- dudtse Seedorf, zijn nogal kwaad omdat ze tegen- hun principes verplicht worden Outspan-si naasappelen te eten, die ze bo vendien nog zelf moeten beta len. 'Gedurende de maanden ju ni en juli', schrijven ze. 'werden in de eetzalen van de legerplaats Seedorf Outspan-sinaasappelen te eten gegeven. Zoals iedereen weet worden deze Zuidafrikaanse vruchten geplukt door negers, die onderdrukt worden ddor een blank minderheidsregime. Van de wedde van de dienst plichtigen wordt maandelijks een bedrag van ruim honderd gulden ingehouden voor voeding. De dienstplichtige soldaten die normaal zo'n sinaasappel nooit zullen eten. worden nu gecon fronteerd met het feit dat er wel van hun geld Outspan-sinaasap- peln gekocht worden. Een afge vaardigde van de desbetreffende soldaten heeft een gesprek ge- bad met de voedingsofficier die met de inkopen belast is. Deze man zei letterlijk: 'Ik bestelde gewoon klasse A. exportkwaliteit, en als dat dan toevallig Outspan is. dan neem ik ze net zo goed als elk ander merk'. Wij, twee dienstplichtige soldaten in See dorf protesteren fel tegen deze stellingname en hopen dat dit s^hrijvjéh "tot gevolg heeft dat er geen Outspan-sinaasappelen meer van ons geld gekocht, wor den'. 'Wij erkennen het recht van een vrouw op zelfverdediging tegen de gewelddaad van- verkrachting en steunen je in je strijd voor rechtvaardigheid. Wij kunnen slechts hopen dat de loop van het proces niet beïnvloed zal worden door racisme'. Dit. is (Je inhoud van eCn tele gram dat het pas in Amsterdam opgerichte Nederlands Comité Joanne Little gestuurd heeft aan het 21-jarige negermeisje Joan na Little, die op het ogenblik in North Carolina (VS) terechtstaat, op beschuldiging van doodslag op haar (blanke) bewaker. Joan ne heeft de bewaker vorig jaar augustus in de gevangenis van Beaufort. waar ze de enige vrouwelijke gevangenen was neergeslagen met een ijshaak, toen hij liaa-r in haar cel pro beerde aan te raden. De man die de ijshaak zelf bij zich had. is aan zijn verwondingen overle den. Naar aanleiding van de zaak- Joanne Little hebben zeven vrouwenorganisaties het Neder lands Comité opgericht met het doel voortaan als één man op te komen voor het recht van vrou wen op zelfverdediging ingeval van aanranding en andere mis daden aan vrouwen begaan. De organisaties zijn: de Rooie Vrou wen in de PvdA. het Vrouwen- hu is Amsterdam, het Vrouwen huis Utrecht, het Vrouwencafé T.p'den. de landelijke organisatie (van Dolle Mina. de vrouwen- eroep CCC Amsterdam en het cnmité Wij Vrouwen Eisen. Ma, ik kan lezen wat er op staat: Nat, geverfd'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5