parta wil jong talent ook aatschappelijk begeleiden Elly Appel staat hoog genoteerd Junioren veroveren voetbaltitel IOC vindt eisen Montreal te hoog totterdammers hebben plannen voor stichting van voetbalschool reden-Chili Baastad pi Lubbers ft in Rotterdam Geen top-ijshockey in Houtrusthal Conflict over televisiebeelden Wereldrecord kogelslingeren In finale tegen Marijke Schaar Argentijnse profs kort voor einde van competitie in staking pinggeval Nijmegen weer in biljartbond iUWKWARTET ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 SPORT 21 i onze speciale verslaggever rTERDAM Als het aan Sparta-bestuurdfer Hans Sonneveld ligt staat er 'straks' een generatie tballers op met een geheel andere mentaliteit dan de huidige. Geen voetballers meer die het hele r doorzeuren over geld en nog eens geld; geen voetballers meer die de sfeer in het veld door hun hte instelling verzieken en hun falen afreageren op de scheidsrechters. In de visie van de 52- Sonneveld, ooit een verdienstelijk voetballer en cricketspeler, zijn onze vaderlandse profs in "ngrijke mate schuldig aan het teruglopen van de publieke belangstelling. Sparta wil daarom in ïabije toekomst een eerste aanzet geven tot een mentaliteitsverandering die op den duur een heil- ne uitwerking moet hebben op de publieke belangstelling. DKHOLM De Zweedse ten- ond heeft van de politie autori- toeste miming gekregen de Cup ontmoeting tegen Chili, van 19 tot 21 september in tad wordt gehouden, te organi- Tijdens de wedstrijden zal de wel de nodige veiligheids regelen treffen in verband met verwachten demonstraties, uilen twee straten, die grenzen het tennisstadion, geheel wor- afgesloten. Vergunningen aan eke organisaties om te demon- in zijn echter wel verstrekt, onkosten die deze veiligheids regelen met zich meebrengen zo deelde de politie mee, voor isbond. de kans dat ep nu werkelijk ^^pastad wordt gespeeld is nog erg klein. De Chileense ten- id heeft namelijk al herhaal- len laten weten niet in Zwe- willen spelen daar het bang de te verwachten demon- Het laatste voorstel van de ien was dan ook om de wed- in Santiago te houden, wat weer door Zweden werd ver- pSRDAM Het gevecht om propees bokskampioenschap in ialfzwaargewicht tussen de Ita- 6e titelhouder Domenico Adi- en zijn Nederlandse uitdager |Lubbers zal niet in het sport- l Ahoy' in Rotterdam worden Lden. elstrijd werd door de Europe- Iks Unie in Rome gegund aan aanse promotor Rodolfo Sa il. Op welke datum en waar de lnse promotor het gevecht wil plaats vinden is nog niet Hofmeester, de directeur van sportpaleis, die het. gevecht n Rotterdam had willen heeft nogal was bedenkin- ;en de handelwijze van de Boks Unie inzake de -feeding voor het gevecht Adi- J-Lubbers. 0 juli werden wij door de EBU bfisch op de hoogte gebracht ludi Lubbers als uitdager van de Üfi was aangewezen. Men liet loen tevens weten dat een Uele beursbieding op 13 au- in Rome zou moeten zijn. 1 augustus hadden wij de zaak fcieel rond. Diezelfde dag is er loneerd met het bureau van BU dat een beursbieding on- Gg was. die hebben wij telegra- bevestigd en dezelfde dag is (ursbieding per luchtpost ex- weggegaan. Toen kwam de thter al uit de mouw. Een van jren van het bureau van de rtelde dat de brief nooit op kunnen zijn omdat de irging in Italië zo'n vijftien in beslag neemt'. laatste punt windt Harry ster zich nu juist op. 'Toen de hoogte gebracht werden af. Jet feit dat een beursbieding in7 |i kon worden, wist men in 1 I natuurlijk ook al van die dagen. En wij moesten de ,ak in veertien dagen rond dat klopt natuurlijk niet. lianen willen dat gevecht lin eigen land hebben. Daar- wij ook maar niet inge- de suggestie van de EBU bedrag dat wij voor het over hadden telegrafisch EBU te doen toekomen. Een wordt geopend en dan dereen concurrerende wed- •gamisatoren op1 de hoogte vanfn van onze bieding. Dan is natuurlijk een eenvoudig om iets boven dat bedrag zitten en zo de organisatie it gevecht in handen te krij- iran Bij Sparta ligt op tafel een plan voor de oprichting van een voetbal school. Het streven is een aantal veelbelovende voetbaltalentjes uit verschillende leeftijdsklassen bijeen te brengen en daar de talentrijk- sten uit te selecteren. BEGELEIDING Sonneveld: 'De bedoeling is de jon gelui te laten trainen door oud voetballers van Sparta. Zij hebben de know how, die de garantie biedt van het hoogste rendement. Daar naast zullen we de maatschappelij ke begeleiding niet uit het oog verliezen. Sparta heeft gelukkig een aantal mensen voorhanden, die be reid zijn dit werk op zich te ne men. Het zijn de mensen met uit stekende contactuele eigenschap pen. die met de ouders van de spelertjes allerlei zaken kunnen be spreken, zoals studie en opleiding. Wi jwillen de jeugd bijbrengen dat ze zich niet meer moet spiegelen aan de hedendaagse voetbalprof.' Hans Sonneveld zegt een bewon deraar te zijn van het Engelse voetbal. Niet voor niets graasde hij als chief-scout met een tiental me dewerkers de engelse amateurvel- den af op zoek naar spelers, die de gaten konden opvullen die door het vertrek van Stef Walbeek, Hans Venneker en Nol Heijerman waren ontstaan. De missie mislukte, al kwamen er wel enkele spelers bo vendrijven die zorgvuldig werden genoteerd. ENGELSE PROFS 'Ik bewonder de instelling van de Engelse prof. Qua-oaktiek en tech nisch vernuft mag hij dan achter lopen bij zijn collega op het vaste land, maar van zijn instelling kun nen wij in Europa alles leren. Waarom blijft het publiek in Enge land warm lopen voor de voetbal sport? Door de niet aflatende ijver, inzet en gedrag van de spelers. Let maar eens op toernooien waar En gelse jeugdclubs aan deelnemen. In negen van de tien gevallen komen de Engelsen als eersten uit de bus. Dankzij vooral hun ongelooflijke spirit.' 'Mijn plan om de jeugd te vormen en te leiden vertoont grote over eenkomsten met de wijze waarop de jeugd in Engeland wordt opge leid. Ik ben ook van mening dat we DEN HAAG De onlangs opge richte stichting Holland Sport IJs hockey 'heeft het plan om naast HIJS een tweede ijshockey vereni ging in Den Haag op te richten moeten laten varen. De bedoeling van de stichting was om in de Haagse Houtrusthallen, het vroege re speeldomein van HIJS HOKIJ een team ondep de naam Holland Sport IJshockey te laten spelen be staande uit topspelers uit Canada en Nederland. Dit team zou dan gesponsord wor den door het bedrijfsleven en wel via advertenties in een ijshockey- blad dat gratis in Den Haag zou worden verspreid. Een vorm van sponsoring overigens die in de VS, West Duitsland en Canada al ja renlang met succes wordt toegepast. in Nederland totaal op de verkeerde weg zijn. Als bondscoach Knobel zegt dat hij Van Hanegem niet meer kan veranderen en hem daar om ook maar zijn gang laat gaan en Jantje Peters daarentegen wel op zijn duvel geeft dan zit hij fout. Hij moet al beginnen met de jon gens van tien jaar een andere voerbalopvoeding te geven. Maar daarvoor ontbreekt tot op heden een plan. Op die manier blijven we voortsukkelen. Zie je elke zondag dat onze profs de scheidsrechter volledig voor gek zetten. Zó Jaag je de mensen de stadions uit.' ARCHIEF Hans Sonneveld is bij Sparta in het bijzonder belast met het op speuren van jong talent. Een ar beidsterrein waarop hij al de nodige furore heeft gemaakt. Hij was het die nu gevestigde vedetten als Jan van Beveren, Jürgen Kristensen en Willy Kreuz ontdekte. Hij was het ook die Agne Skipper en diens clubgenoot Klaus Larsen uit Dene marken naar Nederland haalde. Sonneveld heeft in de loop 'der tijden een compleet archief aange legd, van honderden talentrijke amateurs, waarvoor de gegevens werden aangedragen door een le gertje van scouts, tipgevers en be vriende relaties. Sinds Rotterdams tweede erevisl- dieclub het zich financieel niet meer kan veroorloven tonnen uit te geven voor grote spelers, is het vooral aangewezen op de speurta- lenten van Sonneveld en zijn me dewerkers. Elke competitiezondag trekt een mannetje of tien langs de amateurvelden om spelers te beoor delen. Van elke voetballer met ta lent wordt een conduite-staat aan gelegd waarop nauwkeurig diens verrichtingen in de loopx van een heel seizoen worden geregistreerd. Sonneveld beschikt nu over een schat aan gegevens, die hem in staat stellen Sparta's seleotiegroep op peil te houden, want in tegen stelling tot alle sombere berichten over de toekomst van de Kasteel club, ziet Sonneveld de situatie wat rooskleuriger. PANIEK 'Er is door de slechte resultaten in de intertotocompetitie hier en der bij Sparta de nodige paniek ont staan. Maar paniek heerste er ook vorig seizoen, toen er een uittocht volgde van spelers die jarenlang het gezicht van Sparta hebben be paald. We zijn toen doelbewust tot verjonging van het èlftal overge gaan. En wat was het resultaat? Inderdaad, een zesde plaats.' Tochis er ook bij Hans Sonneveld plaats voor enige reserve in de toekomstverwachtingen van Sparta. 'Misschien is ons beleid wel te veel op de toekomst gericht, maar in de gegeven omstandigheden konden we niet anders handelen. Het is jammer dat ik geen kans heb ge zien een Engelse spits aan te trek ken. We waren" voor negentig pro cent met hem rond, maar omdat zijn vrouw een baby verwachtte ging de transfer niet door. Nee. ik noem zijn naam niet. Wellicht ne men we later nog wel eens contact met hem op.' RICHARD MATTHIJSSE Sparta-bestuurder HANS SONNEVELD: 'Wjj willen de jeugd bij brengen dat ze zich niet meer moeten spiegelen aan de heden daagse voetbalprof'. Eredivisie Heden: PSV—MVV (20.00 uur) SpartaAjax (20.00 uur) Morgen FC AmsterdamNAC FC UtrechtFeyenoord AZ'67Go Ahead (18.15 uur) De GraafschapNEC Roda JCEindhoven FC Den HaagFC Twente Excelsior—Telstar Heden: VeendamHelmond Sport Morgen: FC VlaardingenWillem II FC WVWageningen (17 u.) HaarlemHeerenveen HeraclesFC Den Bosch PECFC Groningen SC CambuurVolendam VitesseSC Amersfoort (18 u.) FC DordrechtFortuna SC zijn de Britten John Loveday en Dann Lewis In Sint Morltz reeds Europees kampioen In de 505-klasse geworden. Met drie eerste plaatsen, een tweede en een vierde uit vijf races zijn zij onbereikbaar geworden voor de rest van het veld. ATLETIEK Aan de Internationale atletiekwedstrijden, die woensdag a.s. In het Letzlgrundetadlon In Ztlrlch worden gehouden, zullen vijf Neder landse Olympische kandidaten deelne men De mogelijkheid bestaat nog dat er in totaal zeven. Nederlanders op de snelle baan zullen starten. Tolne van de Goolberg en Ina Blauw staan na melijk nog op de wachtlljBt van res pectievelijk de 400 meter en de 800 meter De vijf Nederlanders, die ln ieder geval zullen starten, zijn: Rla Stalman (discus). Evert. Hoving (800 m). Gerard Te broke (5000 m). Frank Nusse (400 m horden), en Ruud Wie- lart (hoogspringen). LAUSANNE Het Internationale Olympische Comité (IOC) heeft zich in de strijd om de televisierechten van de Olympische Spelen in Montreal gemengd. In een in Lausanne gepubliceerde verklaring vraagt het IOC de organi satoren van de Spelen in Montreal in de strijd met de verschillende tv-organisaties toe te geven. De verklaring werd in Lausanne uit gegeven nadat het bestuur van het IOC enkele uren lang had ver gaderd. Woensdag maakte de Europese Omroep Unie (EBU) mede namens de Aziatische, Latijns-Amerikaanse, Oosteuropese en Arabische omroep organisaties bekend, dat de organisatoren het gezamenlijke aanbod van 9,3 miljoen dollar (ruim 23 miljoen gulden) voor de televisie rechten had afgewezen. Omdat de organisatoren het dubbele van dat bedrag vroegen waren de onderhandelingen, voor wat de EBU betreft, afgebroken. In zijn verklaring wijst het IOC de organisatoren van de Spelen op de regeling, die voor Miinchen in 1972 was getroffen. De Canadezen krijgen voor de tv-rechten een totaalbedrag van 27 miljoen dollar, wanneer de bedragen van de Amerikaanse organisatie ABC en de EBU c.s. worden opgeteld. München ontving in 1972 in totaal 11,9 miljoen dollar. Het IOC- aandeel van Montreal bedraagt 6,9 miljoen dollar (München 5.9 miljoen). Het IOC verwijst bovendien naar zijn stdtuten waarin staat dat de stad, die Olympische Spelen organiseert, er voor moet zorgen dat zoveel mogelijk mensen de Spelen kunnen meebeleven. Bovendien moeten volgens het IOC de organisatoren rekening houden met de geweldige reclame die televisieuitzendingen betekenen voor het organiserende land, de stad, de Olympische beweging en de sport. Verder stelt het IOC dat alle rechten van de Olympische Spelen het IOC behoren. Het IOC 'delegeert' zijn volmacht aan het organisatie comité. Daarom ook moeten o.a. verdragen over tv-rechten ook door het IOC worden goedgekeurd. Waarnemers in Lausanne zien in de verklaring van het IOC een ernstige waarschuwing aan de Canadezen. Wanneer het conflict niet tot een oplossing komt. verwacht men dat het IOC het bestaande verdrag met de Amerikaanse ABC zal afwijzen. Ongeveer twintig Amerikaanse, Japanse en Westeuropese onderne mingen, die trachten contracten af te sluiten voor het bouwen van hotel- en stadionaccommodaties voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskon, lopen zich stuk op de Russische bureaucratie, aldus het Amerikaanse tijdschrift 'Business Week'. 'Een van de grootste problemen voor buitenlandse zakenmensen is Moskou's vele lagen van langzaam in beweging te krijgen bureau craten. De zakenmensen hebben ook moeite om hen ervan te over tuigen dat in hun ogen het bij de Spelen niet alleen om deel nemen gaat, maar ook om het maken van winsten,' aldus het tijd schrift. De Zweedse maatschappij Skanska Cementgjuteriet heeft een jaar geleden een contract gesloten om drie hotels te bouwen in Moskou, Leningrad en Kiev, geleid door 'Intercontinental Hotels', een dochter onderneming van de luchtvaartmaatschappij Panam. 'De onderhan delingen zijn echter vastgelopen omdat Intercontinental gevraagd had om een deel van de winst en een sterke zeggenschap in de leiding voor de eerste tien jaar.' zegt het artikel. FRANKFURT De 27-jarige West duitser Walter Schmidt heeft in Frankfurt het wereldrecord kogel slingeren verbeterd en gebracht op 79,30 meter. Het oude wereldrecord stond sedert 19 mei van dit jaar op naam van zijn landgenoot Karl Hans Riehm, die in Rehlingen tot 78,50 me ter kwam. De prestatie van Schmidt is uiteraard ook een nieuw Europees record. SCHEVENINGEN Naar het zich laat aanzien, gaat Elly Appel de titel veroveren waarop zij qua spel al een jaar recht heeft: die van nationaal tenniskampioene. Tweemaal eerder werd de nu 23- jarige Beverwijkse in de finale verslagen. In 1972 door Betty Stöve en vorig jaar door Marijke Schaar. Beidé malen ging zij aan zenuwen tenonder. In 1972 zelfs na eèn setwinst met 60. Nu echter ijkt ze gereed de hoogste eer te grijpen. Zelfs al gaat de eindstrijd dan tegen Marijke Schaar, die wat betreft de nationa le kampioenschappen een unieke recordserie heeft opgebouwd: vijf tien maal deelneemster, in de laat st negen jaar achtmaal in de fina le en kampioene in 1968, 1969, 1971, 1973 en 1974. Filosofie-studente Nora Lauteslager zocht in de halve finales vergeefs naar zwakke plekken in de mentale wapenrusting van de atletische blondine. Elly Appel retourneerde de halfhoge ballen op de backhand waaraan zij zo'n hekel heeft, zonder vaart terug, zag af van onbesuisde netparades en sprokkelde de pun ten na gedegen voorbereiding bij een: 6—1, 6—1. Marijke Schaar moest iets meer punten afstaan aan de als vanouds lustig slaande Astrid Suurbeek, maar werkte ook haar karwei bin nen het uur af: 63, 63. Nora Lauteslager verweet zichzelf na afloop dat ze te weinig had geprobeerd te scoren. Astrid Suur beek. dat ze te weinig had ver traagd. Ook als deze taktische con cepten wel naar behoren hadden gewerkt, zou het zeer de vraag zijn geweest of dat iets aan de cijfers had veranderd. Elly Appel heeft de beschikking over een slagenreper toire van internationale allure. De met de linker- en rechterhand slaande Marijke Schaar mag inter nationaal gesproken uitgeteld zijn, nationaal behoort ze met Elly Ap pel en de afwezige Betty Stöve en Tine Zwaan nog altijd tot de on verbiddelijke vier, die de dienst uitmaken. In de onderlinge confrontaties van dit jaar staat Elly Appel met 21 voor tegen Marijke fechaar. Als ge volg daarvan is zij voor deze natio nale titelstrijd als eerste geplaatst voor Marijke Schaar. Psychologisch gezien eerder een na- dan een voordeel. Dames enkelspel, halve finales: Marijke Schaar—Astrid Suurbeek 6-3, M, Elly Ap pel—Nora Lauteslager 6-1, 6-1. Heien dubbelspel: halve finales: Fleury/ HordijkKoek/Sanders 4-6, 6-2. 7-5. 7-5, Hemmes/LaudlnVan Mln/Thung 5-7, 6-2, 7-5, 6-4. Gemengd dubbelspel: halve fi nales: Judith 6alomé/Fred HemmesSis Veentjer/Blelefeld 6-2, 6-1. BUENOS AIRES Omdat de Ar gentijnse voetbalprofs in staking waren gegaan, heeft de afsluiting gingen voorbij aan een andere eis van de profvoetballers: een maan delijkse vergoeding van ruim twee van de competitie daar een vreemd "honderdvijftig gulden voor de leer- ntenf- (RDAM Bij het onderzoek (gebruik van verboden stimu- i middelen na de nationale [enschappen op de baan, die weken geleden in Utrecht I gehouden, is een der ren- psitief bevonden. Het betreft (stayer Fred Rompelberg, die tweede plaats eindigde, rste onderzoek heeft sporen ledrine aangetoond in het (onster van de stayer. Rom- heeft in de overtuiging niet |ti-dopingregelement te heb- >r reden, een contra-experti- pevraagd. De uitslag van dit onderzoek is voor hem ook 'er3°Iig uitgevallen. bkelijk van de test op dope uitspraak daarvan bekend .femaakt besloot de sportcom- II HSvan KNWU Rompelberg. iwïo^edeelde niet bewust het jq |n middel te hebben ge in iet in te schrijven voor het (ampioenschap der stayers. 5 wereldkampioen Cees Stam 1 kampioen Nico Been en leur derde in de nationale üd, aangemeld voor de wed- l in Rocourt. tintje gekregen. Donderdagavond greep River Plate de titel dankzij een 1-0 overwinning op Argentinis Juniors. Maar voor de 80.000 toe schouwers op de tribune speelden 22 spelers die de leeftijd van acht tien jaar nog niet bereikt hadden. River Plate werd zo kampioen met een elftal dat een fractie kostte van wat de eigenlijke hoofdmacht waard is. De club had aan het begin van het seizoen nog bijna twee miljoen gulden geïnvesteerd in nieuwe spelers om eindelijk kampioen te worden na 18 weinig succesvolle jaren. Maar op de voor laatste dag van de competitie ging de halve jeugdafdeling op de schouders. De staking van de profvoetballers was afgelopen maandag afgekon digd. De spelers eisten toen verbe tering van him salaris en andere secundaire arbeidsvoorwaarden. De AFA, de Argentijnse voetbalbond, wenste daar echter niet op in te gaan. Ook toen de staking uitbrak boog de bond niet. De gevolgen waren er naar. Zo speelden er jongens van veertien Jaar mee om elftallen compleet te maken. Drie teams konden geen elftal formeren en moesten zich zonder te spelen gewonnen geven. De profs hadden wel een beroep gedaan op de puders van de jonge den uit te komen, maar die oproep spelers om hun kinderen geen toe stemming te geven in de wedstrij- haalde weinig uit. Zij kozen voor de mogelijkheid op te vallen en lingvoetballers, die nu officieel nog amateur zijn in hun opleidingsperi ode. De Italiaanse voetbalclub Napoli heeft een wereldrecord gevestigd. De club heeft in de afgelopen transferperiode de 28-jarige Giu seppe Savoldi van Bologna gekocht voor 2000.000.000 lires (ruim zeven miljoen gulden). Een aardig record vooral als men bedenkt dat Napels de Italiaanse stad is met de meeste werkloosheid en de grootste achter buurten. En dan ook nog te beden ken dat Savoldi één keer in het Italiaans elftal heeft gespeeld en geen zeer grote bekendheid als doelpuntenmaker genöet. Terwijl de penningmeesters van de meeste clubs hun kasboeken met een rood potlood bijhouden. De enige verklaring die voor de opzienbarende transfer gevonden kan worden ligt m de enorme po pulariteit van de voetbalsport in itaüë. Er kan heel wat gedaan en vooral gerommeld worden om maar met een sterk elftal tevoorschijn te komen. De Italiaanse transfermarkt is ja renlang de best lopende voetbal- handel ter wereld geweest. Maar met het oplopen van de salarissen en het teruglopen van de bezoeker saantallen (in de hand gewerkt door televisie-uitzendingen) is er de klad in gekomen. Bologna kreeg de transfersom dan ook niet in z'n geheel cash uitbetaald. Een deel kwam in natura in de vorm van voetballers die Napoli bereid was van de hand te doen yoor een sterke spits. Savoldi staat er in Italië om be kend sterk met het hoofd te zijn. En naar Italiaanse maatstaven ligt zijn produktie van 86 doelpunten in zeven Bologna-seizoenen ook vrij hoog. Maar. zo zeggen ook de Itali aanse voetbalkenners. Savoldi is natuurlijk niet meer waard dan Jo- han Cruijff. En toch ging Napoli over tot de aankoop. Vooral dan. omdat de club leiding begreep dat de farrtleke fans (Napoli heeft misschien wel de beruchtste tifosi van heel Italië) ietc nieuws ln het elftal eisten. Dankzij die fans immers slaagde de club er afgelopen seizoen in een kleine winst te maken. Er zijn ln Italië zelf nu eenmaal te weinig jonge kwal iteits voetballers te koop. Terwijl de grenzen nog steeds gesloten zijn voor de buiten landse voetballers. De inwoners van Napels mogen dan veelal arm en werkzoekend zijn, er blijven altijd nog genoeg lires over om aan de voetbalsport te beste den. En met zeer veel genoegen bemerkten de Napoli-leiders dan ook.' dat de komst van Savoldi geschat wordt dat hij nog drie sei zoenen als goede spits voor de boeg heeft de fans door het dolle heen bracht. Nu al is voor 1800 miljoen lires aan seizoenkaarten verkocht. Bijna genoeg om de komst van Savoldi helemaal te dek ken. De club moest de verkoop van seizoenkaarten zelfs staken, toen bleek dat er te weinig kaarten over zouden blijven voor de toevallige bezoekers en de fans van de tegen partij. In het stadion van Napels kunnen na een nieuwe uitbreiding 92.000 mensen een plaatsje vinden. Daar tussen zal komend seizoen zich ook steeds een blinde fan bevinden. Hij kocht twee seizoenkaarten. Een voor zichzelf en een voor zijn vriend die naast hem zit en een rechtstreeks verslag levert. Veel kritiek was er dus niet in Napels en omstreken. Nee de kri tiek kwam uit het noorden en had voor de Napolitanen dus het beken de jullie-kijken-op-ons-neer sausje. Het Tu rijnse blad La Stampa schreef op de voorpagina dat het allemaal kolder was wat er nu ge beurde. Savoldi was per kilo acht keer zoveel waard als een kilo goud. En, zei La Stampa: "Binnenkort kun en we zien hoe een speler die 1000.000.000 lires heeft gekost voor schut wordt gezet door een Poolse mijnwerker of een Hongaar se trambestuurder'. Nog meer nadruk werd gelegd op armoede van Napels en het verschil met de overbetaalde voetballers. In Napels lopen de zakerv het gemeen tebestuur om de haverklap uit de hand. Op het moment dat Savoldi's transfer wereldkundig werd ge maakt bijvoorbeeld, stapelde zich in de straten van de stad het rot tend vuil op omdat de vuilnisopha lers in staking waren gegaan. De gemeente had geen geld om hun achterstallige loon uit te betalen. Gewezen werd door de NoorditaM- aanse kranten ook op 240.000 werk lozen in Napels. Op het nog steeds voortdurend aanwezige epidemie gevaar in de stad. Twee jaar gele den brak er cholera uit. En alleen in de maand juli al waren er 108 gevallen van geelzucht (infectieuze hepatitis). De clubleiding heeft alle kritiek terzijde geschoven. Volgens signor Corrado Ferlaono had Napels nu eenmaal geld overgehouden door een goed aan- en verkoop beleid in de laatste jaren. En zei signor Fer iaino ook: 'Wij zijn er niet voor om hier kindertehuizen of ziekenhui zen, die nodig zijn, te bouwen. Als de Napoltanen betalen voor hun kaartjes dan is het onze plicht om ze op voetbalgebied te geven wat ze willen'. Ook de gemeentelijke autoriteiten bleken niet ondersteboven van de noordelijke kritiek. Het voetbal, zo stelden zij, heeft nu eenmaal een belangrijke functie en zorgt ervoor dat de aandacht niet steeds op de problemen van de stad is gericht. En. Napels heeft nu de kans kam pioen te worden en dan is er ein delijk eens revanche genomen op de rijke clubs uit het geïndustriali seerde noorden die zo lang de com petitie al beheersen. Het fanatisme van de Napoltaianse aanhangers is beroemd in heel Ita lië. Bij iedere thuiswedstrijd zitten er altijd wel 3000 'muur-slopers' in het stadion. Dat zijn mensen die door de muren rond het stadion zijn gekropen, 's Nachts voor de wedstrijd maken ze een gat ki de muur, schermen dat vervolgens af met board en kruipen er de volgen de dag doorheen. Een ander systeem óm gratis binnen te komen is ontwikkeld door invaliden die met hun begeleider gratis toegang hebben. Tegen betaling nemen zij van buiten het stadion iemand mee, zetten die binnen af en gaan door een andere uitgang weer naar buiten om de truc te herhalen. ELLY APPEL NIJMEGEN De Biljartbond Kring Nijmegen (BBKN) heeft be sloten zichzelf op te heffen en weer terug te keren tot de Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB). Het voorstel tot opheffing werd in een extra ledenvergadering met 25 stemmen voor en twee onthoudin gen aangenomen. Ongeveer twee jaar geledein scheid de de BBKN, bestaande uit 25 vere ntgingen (ruim 400 leden) zich af naar aanleiding van de affaire No- viomagum. Na t tallen vergader ingen tussen de k uit drie leden bestaande commissies van de KNBB, BBNK en het district Nij megen werd uiteindelijk een oplos sing voor de problemen gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21