LUHlt Op 't naaktstrand: Is dat nu alles? Wij hebben er geen moeite mee Waar gaan we in dit land naar toe? 'iilii' Z A J. üi£tl>A(j 10 AUUOüxOO AO I 0 buv iMiiiiijiiiS jJ PÖ15/RH17 de maandelijkse pagina Signalement - over mensen en I zorgen en geneugten - komt vandaag een druk be- >ken vorm van recreatie aan de orde: het naaktstrand, rviews van Jan Brokken, Cisca Dresselhuys en Kees de Foto: Friedlander. •Naakt op het strand zitten is voor mij de gewoonste zaak van de wereld. Niks g§ks aan, geen stiekem ge doe, maar gewoon lekker bloot. Ik gebruik zelf het woord nudisme eigenlijk nooit, dat geeft het zo'n of ficieel karakter, net alsof er allerlei diepere overtui gingen achter zitten. Dat is bij mij helemaal niet het geval: gewoon lekker bloot zonnen en zwemmen, niet gehinderd door een flodderig nat badpak of door krampachtige pogingen zo bruin mogelijk te worden door af en toe eens een bandje te laten zakken, wan- tieer er niemand kijkt. Vrijheid, blijheid: het klinkt nisschien erg afgezaagd, maar daar komt het voor mij toch wel op neer'. Els is een 29-jarig Amster- lams kantoormeisje, dat, raameer ze naar het strand pil, liefst een naaktstrand enle- ont- Eigenlijk ben ik heel toe- rallig, zonder voorbedachte ade,. om het zo eens te zeg- ;en, op het naaktstrand van land voort terecht gekomen. Ve waren daar in de duinen laarblijkelijk ergens ver eerd gelopen en zaten peens op het naaktstrand, fou, dat was in het begin ven een vreemde zaak; ik is, denk ik, toch een beet- hudverig, maar we hebben ewoon direct meegedaan leren uit, en gewoon naakt boek lezen, daarna even :kker zwemmen en dan 'eer zitten en opdrogen, an die tijd af zou ik niet ïeer anders willen: op de en of andere manier geeft at naaktzwemmen me een eel vrij gevoel. n een heeft Na- de 14 te ie be- ielemmererid li ben ik iemand, die al iuw vindt, dat kleren he rinnerend werken. Zo heb ook een hekel aan een v, die draag ik nooit. Ver- iv moeten m'n kleren zo makkelijk mogelijk zitten. geef niet veel om' een ooi en opgepoetst uiterdijk. Dch is het zo, dat je op laktstranden meer man- in dan vrouwen ziet. Ik loof, dat het voor vrouwen oellijker is om zich, letter- k, bloot te geven dan voor annen. Vrouwen is na- urlijk altijd geleerd om ooi te zijn, te behagen, rleidelijk te zijri. moet eerlijk zeggen, dat als vrouw waarschijnlijk rleidelijker bent in kleren n zonder. Vooral vrouwen vinden, dat hun figuur sschien niet je-dat is (ze iden zichzelf te dik of te iger, of ze hebben iets aan merken op hun heupen, lie of bovenbenen) zullen arom niet gemakkelijk n naaktlopen, wanneer tenminste niet van het afkomen, dat een iuw altijd zo mooi moge- moet zijn. Naaktlopen is der andere een zaak van zelf en je eigen lichaam nvaarden, zoals het is, ardoor je zonder schaam- jezelf durft te tonen. Ge- on: ik ben ik en ik ben eenmaal zo gebouwd, dat :epteren jullie maar. lakvlakken ndaar dat ik vlhd, dat iktlopen beslist ook raak- kken heeft met de eman atie van de vrouw. Voor Izelf tenminste wel. Ik l het vroeger nog wel is moeilijk met die 'supe- riteit' van de man. Mede >r het verblijf op een iktstrand, ben ik daar afgeraakt. Wanneer je ir allemaal zo bloot rond- ndelt, is er niet veel te rken van een superiori- van de een boven de Ier. ;n ik daar pas die naakte nnen zag lopen, dacht ik: u en, is dat nu alles?' is afkomstig uit een ge- irmeerd gezin, waar zij vrij en open is opge- d, ook op het gebied van ualiteit en bloot. 'Bij ons is was het helemaal geen om eens naakt door huis te lopen. Dat eelt natuurlijk veel. nneer je altijd bent op- oed in de overtuiging dat >t alleen, achter gesloten ren, geoorloofd is in de ipkamer en de badkamer, het begrijpelijk dat je gemakkelijk een naakt- mmer zult worden. Er en dan teveel taboes ver den aan het verschijnsel ktheid. Die taboes heb ik gelukkig nooit gekend, ze zijn me van huis uit niet meegegeven'. Felle bezwaren Els verbaast zich altijd over de felle bezwaren die veel mensen hebben. tegen naaktlopen-op-het-strand. 'Wij zitten op aparte stran den, ver weg van de gewone stranden. Op zichzelf vind i ik dat belachelijk: eigenlijk j zou je natuurlijk gewoon op éèn groot strand door elkaar i moeten zitten. Maar goed, dat schijnt niet te gaari, vanwege de onverdraag- zaamheid van de mensen. Als naaktloper word je voor gek gezet door de andere mensen. Dat is natuurlijk een algemeen verschijnsel: iemand, die ook maar enigs zins afwijkt van het norma le gedragspatroon, wordt af gewezen en belachelijk ge maakt. Goed, ter bescher ming van beide groepen, zit ten wij dus op aparte stran den. Maar waarom winden die tegenstanders zich -dan nog ZO' op, ze zien ons niet, althans ze boeven ons niet te zien. Angst Ik geloof, dat veel van die opwinding voortkomt uit een soort angst: ze verwij - ten ons de vrijheid,'die wij onszelf gunnen, omdat zij zelf zoiets nooit zouden dur ven. Daarom zetten ze zich tegen ons af. Want ik geloof niet, dat veel van die be zwaren echt voor honderd procent eerlijk en princi pieel zijn; er zit, volgens mij, heel wat hypocrisie bij. Mensen die hard roepen te gen ons, maar zelf de kat in het donker knijpen. Kijk maar eens naar al die men sen, die proberen een glimp op te vangen van de naakt stranden, met verrekijkers vanuit de duinen. Dat zijn degenen die ons het hardst verketteren. Dat is toch lou ter schijnheiligheid en niet anders'. 'In feite fieb ik in die twaalf jaar, dat ik hier nu dienst doe, alles al meegemaakt', zegt hoofdagent Willem Vrolijk (38) van de Haagse gemeentepolitie, die is ingedeeld bij het stranddetachement op Schevenin- gen. 'Eerst het badpak, vervolgens de bikini, daarna de monokini, waarbij alleen het broekje nog enige be schutting bood, en nu dan het naaktstrand. Het gaat allemaal zo geleidelijk, dat je als strandagent gewoon met de ontwikkeling meegroeit. Maar er is een ten dens om 'terug naar vroeger' te gaan en dus zie ik het badpak nog weieens terugkomen'. Met drie collega's, gestatio neerd op Posthuis Noord, is Willem Vrolijk sinds 13 juni van dit jaar ook belast met het toézicht houden op een stukje naaktstrand van tweehonderd meter, gelegen tussen de grensgemeente Wassenaar en op ongeveer tweehonderd meter van de Scheveningse Pier. Willem Vrolijk ziet dat naaktstrand, keling in deze tijd. Incidentjes Tijdens de eerste- zonnige"1 dagen van dezé zomer liepen op het strand van Zandvport enige honderden ménsen legaal naakt. -Éind juni, \toen de gemeenteraad van-Zandvoort zijn goedkeuringaan het naaktstrand had ge- .geven, kon men tussen paal 68,5 en paal 71 enkele duizenden nudisten feilen. Tijdens het tropische eerste weekeinde van adgustus zaten op het Zandvoortpe naaktstrand twintigduizend .mensen. - Het naaktlopen is plotseling' 'in'. Een woordvoerder van de landelijke naturisténvereniging (Zpn en. Leven) zei ons opgewekt dat 'onze vereniging binnenkort niet-meer nodig is'. Of het zo'n 'vaart zaLlopen moeten we nog ,even afwachten, maar een féit blijft dat de naaktstranden de afgelopen rftaanden vaak stampvol zaten en dat de geklede badgast in toenemende nipte 'met nudisme geconfronteerd werd. Nederland telt op het ogenblik vier officiële- naaktstranden:' Zandyoprt.,(yjjfentwintighonderd meter)*, Hoek van Holland (Vijfhonderd meter), Scheveningen'(twéëhóndèrd meter)ren Callantsoog (duizend meter.) Misschien kan Texel1 aan deze lijst worden toegevoegd, want ook daar beraadt-de gemeenteraad ..zich ovèr het aanwijzen van een naaktfefraiR'd. i Behalve op déze officiële nudistenstranden, die met borden staan aangegeven, wordt ook op andere stranden nudisme bedrpven. Bij het Wassena?rse Slag, bij Bergen (NH), op enkele waddeneilanden, op een strand^bij de Rottferdamse'Maasvlakte, m de Bisonbaai, bij Nijmegen en op tal van andere plaatsen Jopen eb- zwemmen 'honderden mensen: naakt. Soms treedt de politie' tegen.he'n op (actikeH 239 Van het^wetboek van strafrecht), meestal niet\ Wij hebben een politieagent gevraagd hoe hij het'vindt om tegen nudisten op te treden. Verdèr hebben wij een nïïdiste en een gemeenteraadslid uitiZandvoort gevraagd wat zij_ hu eigenlijk zo. aardig df zo onaardig aaiT bet Moeilijkheden hebben zich op dat stukje strand sinds die bewuste datum in juni niet voorgedaan. 'Ja. kleine incidentjes, zoals een vrouw die wordt lastig gevallen, maar dat komt overal voor', aldus hoofdagent Vrolijk. 'Dat waren wat binnen stadsfiguren, zoals wij hen noemen, maar dat is ze slecht bevallen, omdat de mensen daar, die een hechte gemeenschap vormen, zich tegen hen keerden. Mijn er varing en hierbij spreek ik namens mijn collega's is dat het een prettig, rustig publiek is, dat het naakt strand bezoekt. Ze houden bijvoorbeeld het strand keu rig netjes schoon en het zijn bepaald geen viezeriken, zoals ze wel in de volks mond worden genoemd. Dat zijn eerder de mensen, die wij de kijkers noemen en die zich weieens als zodanig ontpoppen. Die slaan soms een afkeurenswaardige taal uit, die je op het naakt strand beslist niet zal horen. Ik zeg weieens: gedroeg iede re strandbezoeker zich maar zoals de naaktrecreant'. Nooit klachten Willem Vrolijk: 'Wij van de politie hebben er geen enkele moeite mee gehad, dat het naaktstrand hier is geko men. Er zijn hier op het Posthuis ook nooit klachten binnengekomen. Misschien komt dat ook wel, doordat het allemaal geleidelijk aan ls gegaan. Echter ook voor dat dit stukje strand er was, hebben we weinig moeilijk heden gehad. Bekeuringen uitdelen voor naakt?onnen was er niet bij. De meeste mensen lagen in kullen óf dicht tegen de duinrand 'Het gaat allemaal te snel in Nederland. Ons land wil bij allerlei ontwikkelingen voorop lopen. Het gebruik van drugs, de abortus, de naaktloper ij, het moet alle maal maar hup, een, twee, drie, gerealiseerd worden. Ik vraag mij werkelijk af: waar gaan we in dit land naar toe. In kan best begrijpen dat er een mentaliteits verandering plaats vindt, dat het normbesef vermindert, maar moet de wetge ver1 daarom zo snel op deze öntwikkelin gen inhaken? Richard van As (43) fractie voorzitter van het CDA in Zandvoort, geldt in zijn dorp als een vrij progressief man. Van As heeft jaren lang in het vakbondswerk gezeten. Hij nam actief deel aan de protestacties tegen het lawaaimakende circuit. Vorig jaar stemde hij voor de vestiging van een sleep- in te Zandvoort en hij kon digt nu al, onder enig voor behoud, aan dat hij binnen kort vóór de komst van een casino naar Zandvoort zal stemmen. Het heeft dan ook wel enige verwondering ge wekt dat Van As in juni 1975 tegen het raadsvoorstel nummer 88 stemde: het voorstel dat het aanwijzen van een openbaar naakt strand tussen paal 68.500 en paal 71.000 behelsde. Het voorstel werd met dertien tegen vijf stemmen (vier CDA'ers en één VVD'er) aangenomen. Raadsvergadering 'Op die raadsvergadering kon ik moeilijk uit mijn woorden komen', vertelt hij. 'Ik geloof dat ik toen de slechtste speech uit mijn zes raadsjaren gehouden heb. D^t is ook wel begrijpelijk. Ik heb geprobeerd de hele zaak buiten de emotionali teit te houden. Ik ben tegen het naaktstrand, maar ik wil niemand met de vinger na wijzen. Ik behoor niet tot de categorie tegenstanders die nudisten of naturisten vieze of slechte mensen vinden. Ik respecteer hun opvattin gen, zoals ik ieders overtui ging respecteer. Met mijn betoog wilde ik niemand kwetsen. Ik wilde mij zeer formeel opstellen en dat valt in een politiek debat niet mee. Het is gemakkelij ker je door allerlei emoties te laten meeslepen, dan een heel afstandelijk betoog te houden.' Tegen de borst Welke bezwaren voerde Van As tijdens zijn betoog aan? Wat mij vooral tegen de borst stuit is dat steeds maar weer grote groepen mensen de wet, c.q. het ge zag aan hun laars lappen. Het voornaamste argument dat tijdens de behandeling van het raadsvoorstel te berde werd gebracht was dat het geen zin meer had om het naaktlopen te verbieden ornaat bij paal 68.500 toch al honderden nudisten za ten. Ik vind dit een kwalijke ontwikkeling, een ontwikke ling die ik jjok op tal van andere terreinen in dit dorp tegenkom. De topless ls bij voorbeeld verboden. Maar op het zuidstrand zit de helft van de dames zonder het' bovenste deel van hun biki ni te zonnen. Omdat er zo veel overtreders van het verbod zijn, kan de politie (die in Zandvoort, zeker tij dens het hoogseizoen, zwaar onderbezet is) niets of bijna niets doen. Er blijft dan maar één ding over, vinden veel mensen, en dat is de topless wettelijk toe te staan. Een ander voorbeeld. Het Zandvoortse strand is voor honden verboden. Toch la ten honderden mensen iede re dag hun hond op het strand uit. Krijgen ze een bekeuring dan zeggen ze: Pech gehad. Dat zeggen, om een ander voorbeeld te noe men, de autobezitters die hun wagens op de stoep of midden op de straat neer zetten, ook. Op een zonnige zondag heerst hier werkelijk een verkeerschaos. De mens van tegenwoordig kan gezag klaarblijkelijk moeilijk accepteren, en er zijn zelfs een heleboel men sen die domweg maling heb ben aan het gezag. Het naaktlopen zal ln Zandvoort dan ook zeker niet binnen de twee-en-een-halve kilo- meter-zone blijven. Eerst gaat er eentje de grens over. dan twee dan drie en bin nen vier Jaar wordt er op het hele zuidstrand naakt gelopen.' Gedupeerd 'Nogmaals, ik ben niet tegen de nudisten. Ik wil ze geen kwaad doen, ik wil ze niet beledigen, ik vind het prima als ze bijvoorbeeld op een eiland of op een goed afge schermd stuk strand naakt lopen. Maar ik vind het ver keerd dat zij hier in Zand voort drie groepen mensen in hun vrijheid belemmeren. Het zuidstrand is altijd een vrij strand geweest. Er ston den geen strandtenten, er werden geen stoelen ver huurd, nee, het was een strand waar ieder op zijn eigen manier kon recreëren. Dat kan nu niet meer. Je moet je kleren uitdoen, of je moet ergens anders gaan zitten. De wandelaars en de fietsers zijn ook gedupeerd. Er zijn heel wat mensen die graag van Zandvoort naar Noord- wijk lopen. Zij moeten langs het naaktstrand en zij gene ren zich een beetje. Ja, tenslotte word je toch als een gluurder beschouwd. Degene die van Zandvoort naar Noordwijk fietst, wordt eveneens geconfronteerd met het nudisme. In de dui nen achter het nudisten- strand lopen namelijk vele homofielen naakt rond.' De heer Van As vindt het naaktstrand veel te groot. Hij vreest dat het strand de gemeente Zandvoort han denvol geld zal kosten. 'De ^emeente verdient alleen aan een stuk strand als er stoelen verhuurd worden. Van de huur gaat Immers 12.5 procent naar de ge meentekas. Maar op het naaktstrand worden geen stoelen verhuurd. Wel moe ten er tal van voorzieningen getroffen worden, zoals een post voor de reddingsbriga de, toiletten en parkeer plaatsen. Gezanik Als ik de heer Van As vraag hoe hij nu, twee maanden na het raadsbesluit over het naaktstrand denkt, zegt hij dat hij ln de allereerste plaats schoon genoeg krijgt van het gezanik over dit strand. 'Ik werk bij een groot bedrijf, de KLM, en er gaat geen dag voorbij of men maakt tegenover mij zoge naamde leuke opmerkingen over het naaktstrand. Dat gaat mij en een he leboel andere Zandvoorters, denk Ik de keel uithan gen. U moet niet vergeten dat wij in Zandvoort al van af 1969 over het naaktstrand praten. Toen werd de eerste motie in de raad ingediend waarin om zo'n strand ge vraagd werd.' Hoe denkt de bevolking van .tidvoort over dit strand, vraag ik het raadslid ten slotte. 'Toen ln 1974 de raad de naakstrand motie aan nam, ging er een schok door het dorp heen. Deze motie (van de PvdA en de VVD) kwam zeer onverwachts. Tij dens de verkiezingscampag ne van voorjaar 1974 is over het naaktstrand met geen woord gerept. Een jaar later. In Juni 1975, ging de raad definitief ak koord, maar toen was de bevolking al zo aan het idee gewend, dat het geen enkele emotie heeft opgeleverd. En nu? Ik heb nog nooit een Zandvoorter enthousiast over het naakstrand horen praten. De meeste mensen zeggen: Het laat me koud. OfZe doen maar.' aan, zodat we er weinig aandacht aan hebben be steed. De enkele keer, dat het te opvallend was, ver zochten we hun zich aan te kleden. Dat deed zich onder meer dit jaar voor, toen er nog geen beslissing was ge vallen en de mensen daarop vooruitliepen, maar ik her haal het: naaktrecreanten zijn gewoon prettige men- Willem Vrolijk bekent zelf er geen behoefte aan te hebben helemaal uit de kle ren te gaan op het strand. 'De zwembroek hindert mij niet en ook in het buiten land heb ik er geen aan drang toe gehad. De keren dat ik met vakantie naar Spanje ben geweest, ging ik wel altijd naar het stille ,strand, maar ik hoefde niet zo nodig zonder kleren in de zon te liggen'. Eén doel Dat het naaktstrand bij Scheveningen, maar niet al leen daar» in een 'dringende' behoefte voorziet blijkt wei- uit het aantal bezoekers, dat er sinds juni is geweest. Kwamen er in het begin ge middeld honderd mensen, al snel steeg dit aantal naar de duizend en op de eerste zeg maar gerust hete zon dag in augustus zaten er zo'n drieduizend naaktzonners op een stukje strand van nog geen tweehonderd meter. Het is dan ook geen wonder, dat er inmiddels een verzoek is uitgegaan naar de Haagse gemeenteraad, waarin om uitbreiding wordt gevraagd. De politie van Posthuis Noord staat achter dit ver zoek om uitbreiding, want ook al zijn deze bezoekers heel inschikkelijk, ieder mens ook al ligt hij naakt wil toch wel een eigen plekje onder de zon. Wat enigszins de pret ver stoort, is dat er op dit stuk je strand ook mensen ge kleed gaan liggen, die maar één doel voor ogen hebben en dat is: blote mensen kij ken. 'Dat wekt ergernis', al dus hoofdagent Vrolijk, 'maar we kunnen er weinig tegen doen. We kunnen deze mensen alleen maar verzoe ken weg te gaan, maar als ze dat weigeren, houdt alles op. Verder hebben we geen enkele bevoegdheid, al zou den de naaktrecreanten graag zien, dat wè zouden ingrijpen'. Schutting Het naaktstrand ls voor le dereen vrij toegankelijk. Op verzoek van een ambtenaar van Justitie is er destijds een schutting aangebracht, zodat die strandbezoeker, die niet met ongewenst bloot geconfronteerd wil worden op zijn wandeling, onge schokt achterlangs kan gaan. Willem Vrolijk: Ik heb nog niemand op die manier het jraaktstrand zien passeren. Wel Iemand, die bijna een half uur heeft staan kijken en daarna uit riep, dat ze die lui ln elkaar moesten hakken, maar dat soort mensen zijn uitzonde ringen. Verwacht kan worden, dat het bezoek aan dit stukje strand zal toenemen. Zc'-er als ook in het buitenland via folders er op wordt ge wezen, dat er ln Schevenin gen gelegenheid is om naakt te zonnen. Met het hete weer van augustus zag het zwart van de mensen. Niet alleen uit Den Haag en om geving, maar ook uit Bra bant en Limburg, terwijl daarnaast veel buitenlanders vooral Duitsers van de gelegenheid gebruik maken zich van hun textiel te ont doen. Willem Vrolijk zegt tot slot er geen dag spijt van te hebben gehad bij de politie te zijn gegaan. Maar, zo voegt hij eraan toe, Je moet als agent wél soepel kunnen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17