guerrillaleider van ïerste uur over het ndonesië van nu Mozambique's moeizame begin - jUW/KWARTET ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 13 te zijn. had slechts een derde van alle leerplichtigen een school in de buurt. 'Enkele jaren geleden', zo vertelt Graca Simbine. minister van Onderwijs en Cultuur, en de enige vrOuw in het Frelimo-kabi- net. 'was 98 pet van de bevolking analfabeet. We schatten dat dit cij fer tot 90 pet is teruggebracht sinds de transitionele regering in sep tember het onderwijs van de Portu gezen heeft overgenomen. Sinds die tijd is een begin gemaakt met het stimuleren van projecten tot zelf ontwikkeling. De bevolking is op geroepen om zijn eigen scholen te bouwen. De regering zorgt voor het onderwijzend personeel en het les materiaal. Maar de opleiding van onderwijzers heeft de Frelimo-rege- ring voor grote problemen ge plaatst. De helft van alle Portugese onderwijzers heeft het land verla ten en degenen die over zijn. heb ben om te beginnen een politieke herscholing nodig', aldus Graca Simbine. 'Het betekent helemaal niets om een onderwijzersdiploma te hebben of een universitaire opleiding. Wat we bovenal nodig hebben is een revolutionair kader, zelfs als dit ten koste gaat van "het niveau van het onderwijs'. In 1972 waren van de 5400 lagere scholen in Mozambique niet meer dan 800 door de Portugezen opge zet. De rest was .opgericht door missionarissen of particuliere in stellingen. Een-vijfde van dit totaal was in de omgeving van Lourengo Marques gebouwd. Datzelfde jaar werden 45.000 middelbare scholie ren toegelaten t.w. 23.000 blanke studenten, 12.000 kleurlingen en slechts 10.000 Afrikanen. Er zijn 250 geregistreerde middelbare scho len in Mozambique, waarvan er tien door de Portugezen zijn gebouwd. Samora Machel, Mozambique's president in een karakteristieke M6CÜSCh6 ZOfQ houding. Hij is meedogenloos tegenover corruptie op hoge posten, zoals bleek uit een reeks van 28 ontslagen in de afgelopen weken. technische verworvenheden van een industriële samenleving liggen hier uitgestald, op weg naar een vrijwel industrieloos Mozambique. De etalages van Lourengo Marques puilen uit met Zuidafrikaanse pro- dukten, op de avenidas rijden in Zuid-Afrika geassembleerde auto's, in de cinema's draaien in Zuid- Afrika geproduceerde films en tot 25 juni waren ook Zuidafrikaanse kranten volop te krijgen in de ki osken. In het eerder geciteerde verslag, dat is opgemaakt door de over gangsregering. wordt geconcludeerd dat behalve door de afhankelijkheid van het buitenland. Mozambique geleidelijk aan economisch is ge wurgd. doordat a) het land niet in staat is de invoer van zelfs essen tiële levensmiddelen tegen te gaan, zoals blijkt uit de gedurige toename van de invoer in vrijwel alle secto ren, en b) doordat de ontwikkeling van het produktievolume steeds ge richt is geweest op een paar exclu sieve produkten als katoen, suiker en cashew noten. 'Hetgeen weer eens bevestigt dat het Portugese kolonialisme geprobeerd heeft een uitgebalanceerde en geschakeerde agrarische en industriële ontwikke ling in Mozambique te voorkomen', zo besluit het rapport. Niet alleen economisch zit Mozam bique aan de grond. Ook in sociaal opzicht is het land ernstig verwaar loosd. Hoewel het basisonderwijs onder Portugees bewind niet alleen verplicht maar ook kosteloos heette Op het Ministerie van Volksgezond heid wordt hetzelfde droevige beeld geschetst. De uittocht van de Por- tugeezen heeft vooral in de medi sche sector een enorm vacuüm ach tergelaten. De autoriteiten geven grif toe dat de toestand rampzalig is. Op een totale bevolking van bijna negen miljoen mensen, kan Mozambique beschikken over onge veer 100 doktoren! Talloze particu liere inrichtingen zijn onbemand achtergelaten, de apparatuur is be schadigd of onbruikbaar geworden. Ook hier weer is het merendeel van de ziekenhuizen en klinieken om en nabij de hoofdstad geconcen treerd. In de bevrijde gebieden is Frelimo-soldaten voor een etalage in Lourengo Marques. Frelimo weliswaar lange tijd gele den begonnen om medische hulp posten op te zetten, maar het lijdt geen twijfel dat deze 'noodzieken huizen' niet meer dan een druppel uitmaken op een gloeiende plaat. De Portugezen hebben de afgelopen Jaren zes nieuwe ziekenhuizen ge bouwd: vijf zijn nooit geopend we gens gebrek aan financiën. Mo menteel heeft Mozambique debe- menteel over 77000 ziekenhuisbed den. Ook in deze sector heeft Frelimo de bevolking gestimuleerd om eigen hulpposten te bouwen. Ongeveer 200 noodklinieken worden ingericht en voor de medische voorzieningen is voorlopig een bedrag van 50 mi joen uitgetrokken. Met de reparatie van bestaande faciliteiten, de trai ning van medische assistenten, en de bouw van plaatselijke gezond heidscentra. is reeds een begin ge maakt. Om de ergste nood te leningen, moet Frelimo toch weer een beroep doen op het buitenland. Een recru- teringsteam heeft de afgelopen we ken in India duizenden doktoren, ingenieurs, onderwijzers, landbouw deskundigen en andere experts aangeworven. Hen wordt een drie jarig contract aangeboden en met dit noodprogramma hoopt de Freli- mo-regering een eerste aanzet te maken tot de ontwikkeling van Mozambique. 'We moeten vermijden ons te laten meeslepen door emotionele gevoelens van euforie, vooral bij het analyseren van onze economische en sociale positie. Het vermindert in geen geval de gran deur van onze strijd, van ons volk en onze natie, om te erkennen dat de economische en finan ciële situatie rampzalig is'. v Samora Machel Volksverhuizingen De noodtoestand wordt nog verer gerd door een omvangrijke volks verhuizing in Mozambique's noord westelijke provincies, Nyassa, Cabo Delgado, Tete en Manlca. In deze gebieden dreigt een voedseltekort. Volgens waarnemers van UNDP. het Ontwikkelingsprogramma van edachten van Simatupang bij 17 augustus-proclamatie Jt. 4- ir prof. dr. J. Verkuyl t is zondag dertig jaar geleden dat de republiek Indonesië werd uitgeroe- Niet lang vóór deze viering heeft de voorzitter van de Indonesi- le raad van kerken, dr. T. B. Simatupang een rede gehouden, waarover ik t dankbaarheid bericht. Ik hoop dat de vertolking van deze stem zal leiden meeleven met de republiek Indonesië en met degenen, die met gevoel van •antwoordelijkheid staan midden in de geschiedenis van dat grote land en lidden van de .uitdagingen en verzoekingen, waarin dat land zich bevindt ie huidige wereldsituatie. Pr. Simatupang hield een rede naar aanleiding de capitulatie van Pnomh Penh en van Saigon. Hij voerde het woord in zelfde gebouw waarin op 17 augustus de Republiek Indonesië was uitge- pen. En het werd van lieverlee ook een 17-augustus-rede. Simatupang is in 1942 door de inners gevangengenomen. Bij feinde van de oorlog met Japan de proclamatie werd hij be- tot chef-staf van het Indo- che leger, dat hij van de grond >bouwde. pertegeruwoorddger van het leger hij deel aan de besprekingen In zijn rede zegt Slmatupapg onder meer dat de Amerikaanse aan we- lggajati.enop.de RenwMe en xgheid todooMna de fundamen- tele situatie in Zuid-Oost-Azië als missie voor kerk en samenleving. In diie functie was hij onlangs in Zuid-Korea om bij de president te pleiten voor vrijlating van gevan gen predikanten en priesters. Versluiering aan de RondetafeLconferen- Den Haag in 1949. Hij werd )59, na een conflict met Soe- o, als chef staf ontslagen. Soe- d verdroeg niet dat Srmatu- hem de waarheid zei. Sinds- t is Simatupang begonnen acht te schenken aan het werk de Indonesische kerken en aan ecumene. Hij ontwikkelde zich een leke-theoloog, die zowel zijn publicaties als in allerlei re functies leiding geeft. Ive voorzitter van de Indonesi- raad van kerken is hij ook itter van de conferentie van ;n voor geheel Zuid-Oost Azië, an het uitvoerend comité van ereldraad, lid van de commls- oo r internationale zaken van ereldraad en lid van de com- het ware versluierd heeft, to dat verband haalt hij herinne ringen op aan de beginperiode van de strijd tegen het kolonialisme. Op 17 augustus 1945 werd de Indonesi sche Republiek geproclameerd, op 2 september 1945 volgde de 'procla matie van de Republiek Vietnam onder leiding van Ho Tsji MLnh. Vanaf het begin werd vanuit Indo nesië een verschil in benadering geconstateerd. In Indonesië speelde in de ontstaansgeschiedenis van de Republiek de communistische ideo logie geen rol. Indonesië koos voor de ideologie der vijf zuilen (Pant- jasila): erkenning van de religieuze dimensie van mens en maatschap pij, met ruimte voor volledige gods dienstvrijheid, humaniteit, nationa le zelfexpressie, democratie en soci ale gerechtigheid. De proclamatie vond plaats zonder aanwezigheid van communisten. In Vietnam werd de nationale zelfexpressie van het begin af aan gebonden aan een communistische ideologie. Het Amerikaanse ingrijpen in Vietnam heeft 30 jaar een ding versluierd. Namelijk dat die staten in Zuid- Oost-Azië, waarin de nationale ex pressie zich met de communistische ideologie verbonden had èn die sta ten, die deze binding niet wensen en die kiezen voor een meer open, pluralistische samenleving, met el kaar moeten leren leven in Zuid- Oost Azië. Terug bij begin Die lang versluierde werkelijkheid treedt nu met nieuwe kracht te voorschijn. Potentieel is nu de situ- aite gelijk aan die van augustus 1945', (aldus Simatupang. Wat zal er nu gebeuren in de ontwikkeling van de relaties tussen de commu nistisch-georiënteerde staten van Azië en de ndet-communistisch geo riënteerde, waartoe de Pantjasïla- staat Indonesië behoort? positief is de republiek te verster ken en dat wat haar .kennelijke zwakheden zijn te bestrijden door sociaalpolitieke vernieuwing. Als positieve faktoren noemt de schrijver het toegenomen zelfver trouwen van het Indonesische volk. het besef en de wil om een eigen plaats in Azië in te nemen. En ook het verlangen om vast te blijven houden aan de grondbeginselen van de Pantjasala. Daarna somt hij de zwakheden op: de te grote af hankelijkheid van buitenlands ka pitaal. de corruptie, die als een besmettelijke ziekte is geworden, de disharmonie tussen militaire en po litieke macht enerzijds en de eisen van cultu. »le zelfexpressie en so ciale rechtvaardigheid anderzijds. Na een uitvoerige en eerlijke uit eenzetting aangaande deze en der gelijke zwakheden eindigt hij met het noemen van enkele problemen, die in het bijzonder aandacht vra gen in de nieuwe situatie. De handhaving van de Pantjasila- staat en de afwijzing van het tota- litaristische communistische systeem mag er niet toe leiden aan de eisen van gerechttigheid en men selijkheid te kort te doen. De overwinning van de drqiging van het communisme is niet gele gen in de effektuering van minder gerechtigheid maar voor meer ge rechtigheid. In dit verband spreekt Simatupang van zijn verwachting en hoop, dat meer gewerkt zal wor den in de richting van 'Pantja- Sila-sociaiismeeen plura listisc h socialisme, dat openstaat voor reli gieuze waarden en religieuze kri tiek. De macht In de tweede plaats noemt hij de noodzakelijke herbezinning op de funktie van de militairen in de Indonesische Republiek, een onder werp. dat hem krachtens zijn eigen levensloop al heel vaak heeft bezig gehouden in allerlei publikatdes. Uitvoerig gaat hij in op de 'dubbele funktie', d.w.z. de funktie van het leger in verband met de veiligheid en de funktie in verband met de nationale opbouw in de nieuwe si tuatie. Hij wijst erop. dat de ge schiedenis leertf. dat als militairen het monopolie van de macht willen vasthouden het gevaar groot is. dat de democratische processen, die op gang moeten komen om het volk op creatieve wijze deel te laten nemen aan de verantwoordelijkheid stagneren en gefrustreerd worden. Als afschrikwekkende voorbeelden wijst hij op ondergang van de Kwomintang in China, van figuren als Ngo Din Diem, Lon Nol, Nguyen Van Tbieu, die allen faalden in het op gang brengen van demokratase- ringsprocessen. Hij wijst op de betekenis die mili tairen in alle ontwikkelingslanden, ook in Indonesië, in het proces van de nationale opbouw hebben, maar hij waarschuwt, dat de belangen van het volk als geheel te groot zijn om de behartiging ervan alleen aan generaals over te laten. In dat verband gaat hij in op de gevaren van militairisme. Hij noemt het; gevaar van machtsmisbruik en cor ruptie. dat levensgroot aanwezig is als de publieke macht in handen ljgt van degenen, die over het mili taire apparaat beschikken. Verder het gevaar van een te krampachtig 'veiligheidsdenken', waarbij de angst voor aantasting van de vei ligheid zo centraal staat dat de behartiging van mensenrechten in de verdrukking komt. In dit ver band doet hij een krachtige oproep om voort te maken met de afhan- keling van het vraagstuk der poli tieke gevangen, dat tot nu toe wel incidenteel is aangepakt, maar nog niet als geheel is getoetst aan de eisen van menselijkheid en recht vaardigheid. China Simatupang gaat ook in op de rela tie met China en de plaats van de Indonesische staatsburger van Chi nese oorsprong. In de staatkundige relatie met de Chinese volksdemo- kratie is het nodig, dat er ruimte komt voor de genering van de trau matische ervaringen rondom de mislukte coup »van 1965. Met in achtneming van de waakzaamheid, die nodig is om te voorkomen dat er weer zo'n inmenging geschiedt, is het zijns inziens toch nodig langzaam kontakten op te bouwen. Wat betreft de grote groepen Indo nesische staatsburgers van Chinese afkomst doet hij een beroep op die groepen om mee te werken aan de economische opbouw en het dragen van politieke verantwoordelijkheid als staatsburgers. In dat verband schrijft hij, dat het Indonesische volk zich realiseren moet dat deze groep alleen een toekomst heeft in Indonesië. Hij constateert met na druk, dat hij ais lid van een be paalde kerk, die overwegend uit le den van deze groep bestaat, de samenwerking met deze groep zeer,, positief waardeert. Gereserveerd maar toch positief gaat Simatupang in op de lntro- duktle van moderne technologie en de resultaten van de exacte wetenschappen. Zoals Aldert Schipper in dit blad reeds berichtte over zijn stellingna- me op de conferentie over energie in Sigtuna (Zweden), is hij een voorstander van de introduktie van moderne technologie, mits daarbij technologie en ethiek niet los naast elkaar komen te 6taan, maar de technologie onderworpen wordt aan de eisen van recht voor allen en humaniteit. De jongeren Binnen' tien jaar zal ook ln Indo nesië de leiding liggen in de han den van een generatie, die de revo lutie niet heeft meegemaakt en aan de proclamatie niet heeft deelgenomen. Simatupang pleit voor het scheppen van veel meer faciliteiten om de joggeren inten sief bij de verantwoordelijkheid voor de opbouw van de Republiek te betrekken. hooi, :gens RENQO MARQUES, augus- 1975 De onafhankelijk- jsfeesten zijn al weer meer een maand achter de rug. traten in de hoofdstad zijn langer gepavoiseerd. Ge- ntew^rkers zijn begonnen velkleurige Frelimo-vlaggen de lantaarnpalen te halen. buitenlandse gasten en lalisten zijn vertrokken, en daar worden de eexste ges met Frelimo-vaantjes e beeltenissen van Machel, ilane (de eerste Frelimo- dent) en Dos Santos, ont- d. openbare leven hervindt zijn Bachtige patroon. De uitbundi- estvreugde van enkele weken sn maakt langzaam maar ze- >laats voor een katerig besef e werkelijkheid. Pas nu wordt e Mozambicanen duidelijk dat fenis van 500 jaar Portugese eersing een klassiek geval Is coloniale verwaarlozing. Soci- :onomisch is Mozambique na- g bankroet. e naar schatting 120.000 Por- in die het land hebben verla- ïeeft een omvangrijke kapi- ucht plaatsgevonden. Naar de e hiervan kan alleen maar n geraden. De financiële re- van het land zijn uitgeput, ■elimo-regering heeft de laat- italing in goud van Zud-Afri- >or de 100.000 Mozambicaanse rerkers. besteed aan de invoer ssentiële levensmiddelen. Het lal dat Mozambique van nu af nkomt, is geleend geld. China •t bijna een miljard gulden prongen. De rentevoet van de f is zo laag dat, gegeven een jkse inflatie van tien procent, van een gift mag worden oken. De Oosteuropesee landen Sowjet-Uiiie hebben behalve in natura ook enkele honder- niljoenen aan leningen bijge- n. Maar dit geld moet over >eriode van vijf tot tien jaar n uitgesmeerd. En de transl- e regering schatte reeds in mber dat alleen het eerste'jaar t bedrag van 1,5 miljard nodig ijn voor het lenigen van de nood. inkelijk conomie is sterk afhankelijk iet buitenland, en met name Zuid-Afrika. De afhankelijk- van Mozambique's racistische &nd wordt grotelijks onder zo is de eerste indruk bij een aan Mozambique. Uit een elijk gepubliceerd econo- overzicht blijkt dat in 1973 iatste periode waarvan cijfers kbaar zijn) 14,7 pet van de invoer uit Zuid-Afrika afkom- iras. dit cijfer krijgt pas betekenis in bezoek aan Lourengo Mar- Wie met de trein van Johan- rg n'aar deze hoofdstad reist, het perron van het grenssta- tessano Gargia volgepakt met «ifrikaanse waren. Trapnaaima- uit Nelspruit, transistorradi- wasmachines uit Johannes- ijzerwaren uit Durban; alle de Verenigde Naties, één van de eerste organisatie die Frelimo de helpende hand bood en reeds in januari een kantoor opende in Lou- rengó Marques wordt door zeker 350.000 Mozambicanen honger gele den. De helft van de 100.000 Mo zambicaanse vluchtelingen die tij dens jie bevrijdingsoorlog de grens met Tanzania en Zambia waren overgestoken, is reeds in het ge boorteland teruggekeerd. De volks verhuizing wordt vergroot door de miljoenen Mozambicanen die door de Portugese overheersers in 'aldea- mentos', beschermde nederzettin gen als vee waren samengedreven en die nu naar hun oude woon plaats terugkeren. Een derde factor is het hervesti gingsprogramma van Frelimo, naar Tanzaniaans model (ujamaa), waaraan thans voorrang wordt ver leend. De bedoeling is de bevolking ln gecentraliseerde nederzettingen te hergroeperen, om de voorziening van onderwijs, gezondheidszorg e.d. te vergemakkelijken en de land- bouwproduktle te vergroten. De overstromingen van de Limpo po-rivier eind vorig Jaar. hebben bovendien nog eens tienduizenden Mozambicanen dakloos gemaakt. Frelimo beperkt de publiciteit over deze noodgebieden. omdat het niet de Indruk gewekt wil zien, dat Mozambique met een onoverkome lijk probleem wordt geconfronteerd. De vertegenwoordiger van UNDP betoogt dan ook met nadruk dat Frelimo de door de VN geleverde voorzieningen efficiënt en zonder vertraging aan de noodlijdende be volking distribueert. Het Wereld voedselprogramma heeft een bedrag van 2,5 miljoea toegewezen. Een oproep van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingenhulp aan de do norlanden heeft tot dusver 7,5 mil joen opgeleverd. Uit het VN-nood- fonds is voorlopig tien miljoen overgedragen, en UNDP heeft voor de periode '75-'76 in eerste aanzet achttien miljoen beschikbaar ge steld, terwijl voor de komende vijf jaar nog eens 44 miljoen zal wor den toegewezen. Grond genoeg Dit geld zal voornamelijk gespen deerd worden aan landbouw-, voed sel- en scholingsprojecten, in nauw: overleg met de Frelimo-regering. Dat de nadruk wordt gelegd op de landbouw is niet zo verwonderlijk, aangezien 66 pet van Mozambique's totale oppervlakte geschikt is voor bebouwing, maar tot nu toe braak ligt. Slechts 18 pet van de vrucht bare grond wordt momenteel benut. De agrarische produktie, zo propa geert Frelimo. is van vitaal belang voor de ontwikkeling van Mozambi que. Om de invoer van levensmid delen terug te dringen moet priori teit worden verleend aan de land bouw, de basis van Mozambique's economie. 'Om deze economie op poten te helpen, is een mammoettaak", zo gaf Machel in een recent interview volmondig toe. Maar tegelijkertijd verwelkomt hij de economische en sociale onderontwikkeling. "Want', zo verduidelijkt Mozambique's lei der, 'de aanwezigheid van een per fect gestroomlijnde sociaal-econo mische structuur zou de constructie van een nieuwe socialistische staat allefen maar bemoeilijken Simatupang noemt vijf mogelijkhe den: 1. De realisering van de 'domino theorie, waarin de verwachting ge suggereerd wordt, dat deze niet- communistische staten één voor één omrollen. De schrijver wijst deze theorie af omdat volken nu eenmaal geen dominostenen zijn. Zelfs al zouden bepaalde machten dat willen. 2. De tweede mogelijkheid is die van twee blokken als in de relatie West- en Oost-Europa, een moge- la jikheid, die de schrijver betreuren zou omdat ze leidt tot een verstar ring, waaruit Europa zich nu enigs zins tracht te ontworstelen. 3. Een derde, eveneens niet bege renswaardige mogelijkheden is de balkanisatie van Zuid-Oost-Azië waardoor de verschillende staten in dat gebied tot speelbal van de grote machten van Oost en West zullen worden. 4. Een vierde mogelijkheid is, dat Zuid-Oost-Azië terecht komt onder de hegomonie van één van de grote machten, van China of Amerika of Moskou. Een situatie, die noch voor de betrokken landen, noch voor de hegemonie uitoefenende super macht aantrekkelijk is. 5. De vijfde mogelijkheid is die mogelijkheid waarvoor de schrijver kiest, vdrmen van co-existentie en samenwerking in de ruimte van Zuid-Oost-Azië. Daarin respecteert het ene land het andere in de keuze van ideologie en planning en probeert men door onderling kon- takt waakzaam en alert toch de Weerstanden van wantrouwen, vooroordeel en angst langzaam te overwinnen in de overtuiging, dat- de diepere tegenstelling in de we reld niet ligt in de tegenstelling Oost- West. maar in de spanning Noord - Zuid. Wil Indonesië, gezien in het geheel van Zuid-Oost-Azië op deze wijze een eigen plaats innemen, dan zal het aldus de schrijver nodig zijn, dat Indonesië tracht, dat wat door Willem Offenberg Dr. T. B. Simatupang, gefotografeerd tijdens de wereldzendings- conferentie in Bangkok van 1972.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13