Honderd jaar strijd tegen drankmisbruik Wat wilt U', vroegen de Japanners Pop op de plaat Het beste van Poco J Acties op breed sociaal front i/er bananen, sigaretten en een onverwachte bevrijdingspreek Een ongelovige Thomas in een juichend kamp btlW.'KWARTET ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 11 door Kees de Leeuw IN HAAG Onder de clubs, bonden en verenigingen, die de strijd hebben ïgebonden tegen koning alcohol, nog steeds volksvijand nummer één (en t, zoals wel wordt gedacht de drugs, wat men daar dan ook onder mag ver- an)., neemt de Volksbond tegen drankmisbruik een bijzondere plaats in. zonder in die zin, dat deze bond, in tegenstelling tot de bonden van geheel- houders; de drank op zich. in het geheel niet afwijst, maar de naam zegt al slechts het misbruik van dit geestrijke vocht. De bond respecteert op 1 best wel de mening van een geheelonthouder, maar is er zich van bewust, geheelonthouding niet moet worden voorgeschreven. Dat is een utopie het blijkt wel in de praktijk van vooral vandaag, dat men daarvoor geen iresse heeft, aldus het jaarverslag 1 974 van deze bond. Volksbond tegen drankmisbruik bestaat Jaar honderd jaar en dit feest zal op 6 ember in het Congresgebouw in Den g' met gepaste vrolijkheid worden ge el.. Reden genoeg om eens even stil te nbij de geschiedenis van deze bon^, na een eeuw nog altijd springlevend is. lat hij er in de loop der jaren steeds euw in geslaagd' is niét zijn tijd mee aart. Vaak was het zo, dat de Volks een bepaalde nieuwe ontwikkeling al aankomen en erop voorbereid was. heer deze zich in de werkelijkheid ïbaarde. ietgedenkschrift '100 jaar Volksbond n drankmisbruik, 1875 - 1975'. samen- eld door H. Woudstra, is het een en ;r t.e lezen over de geschiedenis van bond, die op 3' september 1875 Werd irich't door de heer L. Phillppona, maar r bekend onder de. naam 'Multapatior' ijn jvoor: 'Ik lijd veel"). Zijn eerste rden bij die Oprichting waren: 'Mis te van alcohol is'een maatschappelijk ad'. De algemene vereniging Volksbond n drankmisbruik, zoals de officiële m lufdt, trok van het begin af aan ten de tegen het misbruik van bedwelmen- ranken, voornamelijk gebaseerd op de tschappelijke gevolgen, die in Neder- uit dat misbruik voortkwamen. Ge- ken werd over de verraderlijke rol van tol. vooral jenever in onze staatshuis- ing. In 1880 werd 'bijvoorbeeld per i vanide bevolking 4,90 liter van dit tilleerde goedje geconsumeerd, deze eelheid was vorig jaar 2,75. Volksbond' presenteerde zich als 'ópen' nisatie. waarvan ledereen voor een dubbeltjes lid kon worden en waarbij verantwoordelijkheid jegens de naaste in het vaandel stond geschreven. Het es van de vereniging was het 'teweeg brengen van een mentaliteits-veranderen- de levenshouding'. Van betutteling van de mensen wilde de bonds niets weten, maar het feit, dat hij zich openlijk manifesteer de als matigheidsorganisatie, werd hem in bepaalde kringen niet in dank afgenomen. Vooral de 'Vereniging tot afschaffing van sterken drank' moest van het matigheids principe niets" hebben, maar dit nam'niet weg. dat ln tal van plaatsen in Nederland afdelirigen werden opgericht, waarbij hei_ kenmerk van de Volksbond was: gedecen traliseerd Ln uitvoering en gecentraliseerd in beleid. Er werden contacten gelegd met het bedrijfsleven, wat tot gevolg had. dai. sommige bedrijven daadwerkelijk tot de vereniging toetraden en onmisbare steun verleenden bij het uitdragen van de doel stelling.'die meer omvatte dan'alleen een matigheidsgedachte. Goed en goedkoop Om het misbruik van sterke drank tegen te gaap. werd de gedachte geopperd om. lokaliteiten open te stellen voor hét 'nuttt- gen van goede spijzen en dranken tegen' billijke prijzen'. In Amsterdaih werd begonnen met het introduceren van melk- verkoop per glas langs de weg. Dit in samenwerking met de Amsterdamse Melk inrichting. De resultaten waren positief, evenals het instellen van zogeheten bonds- huizen. De sociale betekenis van deze te huizen kreeg verder gestalte, door hieraan de mogelijkheid van spaarvormlng ('Stui- versbank') te verbinden. Dat ook belang werd gehecht aan educatieve vorming blijkt wel uit de oprichting van leesinrich- tingen en kantoren voor maatschappelijk advies en informatie. Centraal stond in de discussie de vraag of sterke drank zij het met beperkingen Een plaat die velen zich nog zullen herinneren: in veel verenigingsgebouwen hing hij nog niet zó lang geleden nog aan de muur. De plaat is in 1883 gete kend door oJhan Braakensiek. geserveerd moest worden, daarbijmitgaan- de van de Individuele vrijheid van de bezoekers en gedachtig aan het principe, dat gedragsverandering het beste kon wor den bereikt door voorbeelden van matiging of geheelonthouding en niet door een al geheel verbod voor'iedereen. 'Een zienswij ze, ,die ook nu nog actueel is', wordt snedig opgemerkt in het gedenkschrift. 'In de eerste jaren ondernam de Volksbond pogingen om te bewerkstelligen, dat de methode van lqonuitbetaling een geregle- menteerder karakter kreeg, waardoor meer geld voor het gezin beschikbaar bleef. Dit tot vreugde van de huismoeders met hun veelal kroostrijke gezinnen. Vanzelfspre kend waren ae kroegbazen minder enthou siast, omdat ze bang waren voor hun omzet. Militairen Bestrijding van de drankellende als onder deel van het sociaal-maatschappelijk stre ven van de vereniging leidde ertoe, dat plannen werden ontwikkeld voor het In stellen van gezondheids- en penitentie- inrichtingen 'voor dronkaards. In die tijd lag het accent van de alcoholbestrijding nog op het toepassen v.an strafmaatrege len. Binnen de kring van Volksbond waren al stemmen opgegaan, dat bestrijding van misbruik door toepassing van straf niet het meest geëigende middel voor volksop- voeding was. Niettemin wezen de justitiële statistieken uit, dat er terdege oorzakelijk verband lag tussen criminaliteit en drank misbruik. Ruime aandacht werd besteed aan het gesignaleerde drankmisbruik onder spoor wegbeambten en militairen. Samen met de 'Nederlandsche Vereniging van Spoorweg- Artsen' werden initiatieven ontplooid om het drankmisbruik onder spoorwegperso neel tegen te gaan. En met positief resul taat. Wat de militairen betrof, daarvoor werd, mede op initiatief van een aantal (oud-)officieren, leden van de Volksbond, overleg gevoerd met de chefs van verschil lende garnizoenen. In Haarlem werd een "lees- en recreatiezaal geopend, waardoor een begin werd gemaakt met -georganiseer de kantineverzorging in de krijgsmacht. De Volksbond, heeft ook een rol gespeeld bij de drankwet, die op 1 november 1881 ih werking trad en die in sommige krin gen van de drankbestrijding enige teleur stelling veroorzaakte, maar nietbij de Volksbond, die juist door de invoering van de wettèlijke maatregelen een groot ar beidsterrein zag. Eenarbeidsterrein, vooral gericht op de ontwikkeling van gemeen schapsgevoel en gemeenschapszin. Vooral jenever In de beginperiode van de vereniging stond vooral jenever als volksdrank geno teerd. Als vervangende drank bleken in die tijd koffie en thee nog onvoldoende in- gang te vinden, terwijl wijn te duur ln aanschaf was. De matigingsvereniging vond bier als zwak-alcoholische drank een g-oede' vervanging voor sterke drank. Dat de keuze van de Volksbond juist was. bleek wel uit het feit. dat. meer en meer het nuttigen van jenever plaatsmaakte voor bier, dat aanzienlijk goedkoper in prijs was. Liep het veranderen van drinkge woonten enerzijds gemakkelijk, anderzijds waren er veel problemen te overwinnen. Niet zozeer bij de bonafide brouwerijen, die bereid waren een verlaagd alcoholper centage in te voeren, als wel bij de slijte rijen, die tengevolge van de accijns en de toenemende vraag naar bier een verkoop prijs berekenden, die driemaal boven die voor jenever lag. Deze blerstrljd resulteerde uiteindelijk in een goed produkt met een alcoholpercentage van drie procent tegen een redelijke prijs. In de loop der jaren heeft de Volksbond óp tal van terreinen van het maatschappe lijk leven zijn steentje bijgedragen. We noemen slechts: het onderwijs, de gezond heidszorg. het welzijnswerk onder militai ren, het volks-ontwikkelingswerk, de volks tuintjes, de V(olks)B(ond)-kantine-ver zorging en de opvang van buitenlandse werknemers. Uit dit alles blijkt wel, dat de vereniging er steeds weer opnieuw in slaagde op tijd de bakens te verzetten zonder zijn oorspronkelijke, doelstelling het tegengaan van, drankmisbruik* te' verwaarlozen. Driehonderd koffiehuizen Enkele cijfers: er worden nu bijna drie honderd kantines en koffiehuizen en en kele woonoorden voor buitenlandse werk nemers geëxploiteerd. In 1974 werden on geveer 48 miljoen koppen koffie, zeven miljoen frisdranken, vier miljoen koeken en gebak en ongeveer 3.5 miljoen wanne en koude maaltijden aan ruim 225.000 werknemers verstrekt alsmede de volledige verzorging van ruipi 1500 buitenlandse werknemers met een jaarlijkse servering van 750.000 warme .maaltijden, aangepast aan de nationale eetgewoonten van de gasten. En dat alles zonder winstoogmerk, want ook al moet de vereniging op een waarderingssubsidie van vierduizend gul den van de regering na zichzelf bedrui pen. het maken van winst behoort niet tot de doelstelling van deze vereniging Een hoofdstuk apart is de voorlichting, waaraan de bond ruime aandacht heeft geschonken en nog steeds schenkt. Met name kan hierbij worden gedacht aan de 1 november-wet. waarbij met andere Instel lingen werd samengewerkt. Ook het ver schijnsel drugs is de vereniging niet uit de weg gegaan. In een oplage van miljoenen exemplaren zijn folders met affiches de deur van het centraal bureau in Den Haag uitgegaan. OVer hasjiesj en marihuana, pep, heroïne, opium en morfine. Vermeldenswaard is nog, dat de Volksbond zich in de lijn van de regering-Den Uyl heeft ulgesproken voor liberalisering van het cannabis(soft drugs) beleid. Directeur P. M. Tiesema en zijn ruim duizend medewerkers kunnen met gepaste trots aan de jubileumviering beginnen. Een jubileumviering, die zeker zij het. met name met enig alcoholgebruik ge paard zal gaan. En waarom ook niet, want dat is geheel in de lijn van deze nu honderdjarige vereniging, die de drank op zich niet schuwt, als maar niet zo wordt overdreven, dat men niet meer van het glas kan afblijven. ig jaar 'geleden, eind augustus kwam voor duizenden Neder- ïrs die in Japanse kampen Ln tuiden van Azië verbleven, de 'erwacliite bevrijding. In on- aand verhaal beschrijft ds. C. nu gereformeerd emeritus kant te Hardegarijp, zijn her ringen aan de bevrijding zoals lie beleefde in een kamp in ia. 'Ook veel Nederlanders wer-: laar gedwongen te werken aan "irmaspoorweg". een vierhon- kilometer lange verbinding, de, waarvan vele duizenden inlevens eiste. Mak (nu 76 jfiar) stond ikelijk in Brielle, maar ging naar Medan op Sumatra, oorlog was hij jarenlang als .huispredikant in Leeuwarden ;aam. Ir ds. C. Mak in -dag in augustus 1945 kwa- onverwachts enige ons onbe- hoge Japanse officieren ons in Birma binnen. Zij deden voor als een soort controle- lissie, want ze steldep ons al- vragen. Gezeten rond de tafel commandantsbarak* hoor- •ij ze tot onze verbazing vra- 'what do you want first?" I wilt u eerst) dokters riepen als een man: lijnen, vooral kinine'. :ort bevel tot iemand uit het en wij zagen een Japanner draf weglopen. Even later hij terug met dozen pillen, voorraad lagen in het ma- vlak bij het kamp. En dat we nooit één tablet kinine loskrijgen voor onze vele patiënten. Dit wa^ trouwens sequentie van de keiharde van de spoorwegbouwers: wie is en niet langer bruikbaar het werk. moet maar dood- hoe eerder hoe liever. Enfin. :r wensen mochten geuit wor- lam ik de'kans waar en vroeg imming om een klein kamp te ken, dat enige kilometers ver- langs de weg lag. Die vraag een bepaalde reden. Wanneer it die nederzetting ons op de met hun .vrachtauto passeer- jebeurde het herhaaldelijk dat is hele trossen bananen toe- n, soms zelfs pakjes sigaretten, •ngens zagen er ook patent uit vermoedden wij, dat ze ln uitzonderlijk welvaartsstaatje In elk van deze brakken in het kamp Tamarkan waren tweehon derd krijgsgevangenen ondergebracht. leefden, waar ook voor ons vast wat te halen zou zijn. Misschien wat medicijnen, misschien wisten zij ook veel meer dan wij over de oorlogssituatie. Zij reden met hun vrachtwagens naar stations en ha vens, waar men allicht meer te horen kreeg (er was in ons kamp zeer geheim een radio, maar de batterijen gaven al weken geen stroom meer). Vele malen al had den de pastoor en ik via de tolk laten vragen of we onze kameraden van dat kamp in de buurt mochten bezoeken. Vooral bananen... 'Die mensen waren toch van alle geestelijke verzorging verstoken!' We kregen telkens nul op het re kest. En nu de hoge bezoekers? Die zeiden direct ja. zodat een paar minuten later op bevel van onze eigen Japanse commandant een be waker mij kwam ophalen Ineens moest alles in een hurry. Toen ik me snel gekleed had en met een lege rugzak klaar stond, hingen ba rakgenoten mij nog twee Australi sche legertassen om de hals en fluisterden: 'Denk er 'om. zoveel mogelijk bananen en vruchten, maar allereerst medicijnen en.... berichten'. Tijdens de wandeling liep ik medi tatief mijn toespraak voor te berei den, want er moest toch een korte dienst worden gehouden, ook al waren de motieven voor het con tact helemaal niet zo zielzorgelijk als de Japanner was voorgehouden. Toen we het kampje naderden, schoot ons een auto voorbij met een paar krijgsgevangenen, die mij Iets toeschreeuwden, terwijl zij en thousiast him hand met het V- teken omhoog hielden. In het kamp aangekomen werd ik door een stel opgewonden kerels omringd, die onmiddellijk dóór hadden dat ik nog nergens van wist. 'Weten jullie het niet? Japan heeft gecapitu leerd, de oorlog is voorbij!' En toen gebeurde er iets geks met mij. Ik durfde het niet dadelijk te geloven. Misschien ook omdat al zoveel ke ren de meest fraaie berichten loze geruchten waren gebleken. Ik kon niet zo maar met hun uitge laten vreugde meedoen cn bleer maar vragen: 'Weten jullie dat. ze ker. waar heb, je dat gehoord?' En toen het tot mij doordrong, dat het heus waar moest zijn. kon ik het van blijdschap weer niet geloven. Dat staat er toch ook geschreven van de discipelen als de uit de dood opgestane Heer zich aan. hen ver toont? Je kunt het niet verwerken, het is te mooi om waar te zijn. We komen allemaal Ik ben temidden van die juichende en dansende mannen zeker een vervelende bezoeker geweest, een ongelovige Thomas, een vent, met een gezicht, waar geen lachje af kon! ZIJ namen mé mee naar binnen en pakten me als volgt aan: 'Kijk eens dominee, als u ons niet wilt gelo ven, dan gebeurt er dit. We zijn gastvrij, we hebben eten genoeg en weten dat fh uw kamp honger Is. U krijgt van ons lekkere nasi-goreng. Dan kunt u wel teruggaan, want als u een dienst wilt houden, zal nie mand onder uw gehoor komen. Maar als u ons eindelijk wilt gelo ven. dan begrijpt u. willen wij een feestrede, een bevrijdingspreek en dan komen we allemaal, niemand uitgezonderd, alle 51 man! Maar dan zetten wij u ook feesteten voor, nasi met kip. en satétjes en kroepoek en alles wat bij een fat soenlijke rijsttafel hoort'. Ik moet eerlijk bekennen, dat door deze toespraak en de verlokkende aanbieding van het feestetentje de ban van mijn twijfel gebroken werd en mijn hart opsprong van vreugde. Maar nu mij eerste na-oorlogse dienst. Mijn onderweg voorbereide preek kon lk wel afschrijven. Waar haalde ik zo gauw een geschikte tekst vandaan, die werkelijk op de vreugde over de bevrijding sloeg? In zulke situaties vraag Je in je hart om Gods leiding en die krijg je dan ook. Ik werd 'bepaald' (om een oud gezegde te gebruiken) bij de woorden van Psalm 124:7 en 8. 'G z'el is ontkomen als een vo gel uit de strik van de vogelvan gers; de strik is gebroken en wij zijn ontkomen! Onze hulp is in de naam van de Here, die hemel en aarde gemaakt heeft'. Voor de vuist weg Alle 51 manschappen, monteurs en chauffeurs waren op het binnen- pleintje tussen barakken en repara tiewerkplaats present. Het viel me niet moeilijk voor de vuist weg te spreken, geïnspireerd door het vreugdevolle nieuws, het aandach tig gehoor en niet het minst door de tekst, woorden van lof en dank over ongedachte bevrijding. Zesentwintig jaar later liep ik op een vergadering van pastores van diakonessenhuizen een Jongere col lega tegen het lijf, Jonkman gehe ten. die zich ontpopte als één van de toehoorders van de bevrijdings toespraak op die gedenkwaardige avond in Birma. Hij moet een ge heugen hebben als een computer, 'want hij vertelde in grote lijnen, wat ik toen gezegd had. Hij had bijvoorbeeld nooit vergeten, dat het slqtvers (Onze hulp is, enz), voor de dichter na al de doorstane el lende oneindig dieper en rijker moet geklonken hebben dan dezelf de woorden voor dc man, die zijn lied ermee begint (n.l. ps. 121). Fijn om na vele jaren te bemerken, hoe woorden in iemands ziel kun nen blijven haken. Beladen Belast en beladen keerde ik die avond ln eigen kamp terug. Ze hadden mij van alles meegegeven: vruchten, groenten, gekookte eie ren, kinine en ander medicijn, ta bak, sigaretten en zelfs lucifers die we ln tijden niet gezien hadden. Het bleek mij, dat heel het kamp in een soort oproer van vreugde ver keerde. Het Jarenlang gehoopte nieuws was nog onverwacht bekend geworden en had ieder ln een roes van blijdschap gebracht. Alleen in de ziekenbarak had het merendeel op de heuglijke tijding apatisch of ongelovig gereageerd. Daarom vroeg de commandant mij of ik de patiënten mijn ervaringen van die middag wilde gaan vertel len. Ik wist een deel van hen nieu we moed in te spreken - morgen zou er al betere verzorging zijn - maar er ging een scheut van pijn door je hart. toen sommigen som ber1 mompelden: 'Voor mij is het toch te laat'. Ik herinner mij ook. dat ergens in de flauw verlichte barak met klaaglijke stem gevraagd werd: 'En krijgen we morgen nu Een van dc vele bruggen in de Birmaspoonveg. weer een volle veldfles?' (gekookt drinkwater was gerantsoeneerd). Zielig. Maar zo kan de horizont van een ziek mens zich vernauwen. De open poort De volgende morgen stond de poort van onze gevange nis wagenwijd open en kon den wij vrij ln en uitgaan. Wat een vreemde en verrukkelijke ervaring na drie en een halfjaar onvrijheid! Er lag een kleine kotta ln de buurt met wat huizen en kedehtjes (win keltjes). We wandelden er heen en vierden op allerlei dwaze manieren onze onverwachte bevrijding. 'Kijk', zei bijvoorbeeld iemand uit ons groepje, 'nou lopen we recht op dat kedehtje aan, maar het lollige is. dat lk net zo goed dat zijstraatje kain pikken of een ander winkeltje binnengaan'. Het was ook een on gewone en feestelijke ervaring, dat je kon staan en gaan waarheen jezelf wilde. Soms werd dat vreug- degevoel zo heerlijk, dat je bang werd, dat deze werkelijkheid toch geen echte werkelijkheid was. Het ls mij en anderen overkomen dat je bleef stilstaan en aan je kame raad vroeg: 'Zeg, rammel me alsje blieft eens door elkaar: ik wil we ten. of ik werkelijk hier ben of wakker moet worden uit mijn slaap'. Je werd dan ook hardhandig door elkaar geschud en gestompt. Totdat je 'au, au' schreeuwde met tegelijk de plezierige zekerheid, dat je niet droomde, maar werkelijk met je vrienden en zonder een Japanse bewaker op een weggetje buiten het kamp liep. Eigenlijk beleefden we hetzelfde als de teruggekeerde ballingen destijds in Israël. 'Toen de Heer de gevan genen van Sion deed wederkeren waren wij als degenen, die dromen' (Psalm 126:1). door Kees de Leeuw Het feit, dat deze rubriek moet worden begonnen met een verzamelelpee. zegt eigenlijk al genoeg over de kwaliteit van de aanvoer van nieuw platenmateriaal, maar daarom niet getreurd en met frisse moed aan de slag. Daar gaat-ie dan. Het kon niet uitblijven .dat er ook eens een plaat zou verschijnen met daarop de hoogtepunten uit het oeuvre van Poco, een groep, die haar sporen wel verdient op het gebied van de country-rock. Het feit, dat Poco overstapte naar ABC- records. was voor CBS een mooie gelegenheid om met 'The very best of Poco' op de proppen te komen. Poco werd destijds geformeerd door Richard Furay. nadat de legendarische Buffalo Springfield uit elkaar klapte, omdat Neil Young en Stephen Stills het voor gezien hielden. Tot groot verdriet van met name Richard Furay heeft Poco nooit die faam gekregen, die het toch wel verdiende en dat terwijl Stills en Young roem oogstten met de formatie Crosby, Stills. Nach Young. Dit leidde binnen Poco tot nogal wat frustraties, hetgeen tot-gevolg had dat figuren als Jim Messina (na drie elpees) en Furay zelf (na zes elpees) de pijp aan Maarten gaven. De resterende groepsleden Rusty Young. George Grantham. Timothy Schmlt en Paul Cotton gaven de moed echter niet op en gingen vrolijk verder. The very best of Poco bevat (twintig nummers uit de acht óp GBS- label verschénen elpees: van 'Plckin* Up the Pieces' tot 'Cantamos'. Het is country-rock van over het algemeen pulk gehalte. Een 'very best' elpee (een dpbbelaay) is ln zoverre nogal willekeurig, dat er natuurlijk altijd gezeugd kan worden, waarom een bepaald nummer wel of niet is gekozen, maar laten we dat deze keer maar achterwege laten. Voor wie kennis wil maken met de verfrissende muziek van Poco is dit een uitstekende gelegenheid deze.plaat in huls te halen. Inmiddels heeft mij het bericht bereikt, dat de huidige Poco- leden. die met 'Cantamos' bewezen ook zonder Richard Furav best vooruit te kunnen, een nieuwe plaat 'Head over Heels', hebben gemaakt, maar daarover zal ongetwijfeld mijn veachte collega Willem Jan Martin uitgerust terug van vakantie een deskundig oordeel vellen. Red Octopus Onder de naam 'Jefferson Starshln' heeft de voormalige groep 'Jefferson Airplane' de plaat 'Red Octopus' het licht doen zien. daarmee duidelijk makend, dat er nog steeds muziek zit in deze groep uit San Francisco, die een belangrijke bijdraee heeft geleverd aan wat in de jaren zestig (wat gaat het toch allemaal snel) wel als Westcopst-rock werd aangeduid. Bekende figuren uit die tijd als de niet te versmaden zangeres O rare Sllck (wat een stem). Pp'il Kantber.' Martin Balin en Dav'd Freiberg proberen de vereane glorie van weleer oon'euw tot leven te brengen, maar met wisselend resultaat. 'Met name de nummers 'Fast "Roek Freddie'. 'There is Love' en 'Piav on Love'. waarin dame Slick zich duchtig weert, zijn te nnn'men. maar de rest valt enigszins tegen. Ook hier geldt. r>ot "joffprtion StaT-sbin' niet mppr is n-Pt de 'Airplane' eens eeweest Is. Guess who Over naar the Guess Who. een viertal jongens uit Canada, die 'al heel wat laartjes met de muziek meelopen, maar het nooit echt helemaal gemaakt hebben. Hun nieuwe elpee 'Power in the Music' behelst aardige, vlotte muziek, maar zonder hoogvliegers. Het Is jammer- maar meer zit er althans wat mij betreft niet in. Vermeldenswaaard Ls wel het titelnummer van de plaat, dat bedoeld ls als een soort ode aan die groten uit de muziekwereld, die daarin ieder op zijn terrein een belangrijke rol •hebben gespeeld, te weten: Louis 'Satchmo' Amrmstrong. Duke Ellington, Frank 'The Voice" Sinatra en natuurlijk (wat de popmuziek betreft) Chuck Berry. Little Richard en de Vier uit Liverpool, beter bekend als the Beatles. Rest tot slot de elpee 'Psl-fl' van de Engelse groep 'Seventh Wave'. Hun debuut vorig Jaar werd door muziekliefhebbers van dit genre 'veelbelovend tot opzienbarend' genoemd en deze tweede elpee zou het dan helemaal moeten hebben, maar mij hebben deze muzikanten met hun 'symphonlsche' rockklanken niet vermogen te boeien. Met Sjef van Oekel kan ik mij alleen maar afvragen: wordt er ook gemusiceerd ln het dierenrijk? Nee. dat heb geen nut.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11