John Wayne op sterk water I Y/////////////jV/////Z. Een gezellige film vol koddige praat Zwijgend paardevolk [öj amro bank Symbolisme in Europa, primeur voor Boy mans Nieuwe voorstellingen toneelgroep Centrum FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Vragen over gedrag van oud-generaal Assepoester verfilmd Kwestie huisvesting zigeuners aan orde in Raad van Europa Tekort dreigt aan bekwamè juristen Buurthuiswerkers Zuidafrikaanse kritiek op IKOR-film over massamoord met CRM praten Instappen en wegwezen 'Belasting op vakantiegeld niet uitsmeren' Visser haalt dode man uit Noordzee De gang die 't vuur tegenhield TTROUW/KWARTET VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 FILM EN KUNST 8 Ellen Burstijn en Alfred Lutten. Er zijn toneelstukken en films, die geheel en al gebouwd zijn rondom een rol. Zo'n film is "Alice doesn't live here anymore' van regisseur Martin Scorsese en de actrice die tegelijk als spil en als hoeksteen dient is Ellen Burstyn. v Als Alice's man plotseling sterft, is ze wel geschokt, maar niet wanhopig, want veel aardigheid viel er niet aan hem te beleven. Met haar zoontje van' twaalf gaat ze reizen door het land. vastbesloten om terug te keren naar haar geboortedorp. Monte rey. Maar onderweg moet ze wel aan de kost komen en daarom neemt ze het vak van schlager zangeres weer op, dat ze lang geleden een blauwe maandag heeft beoefend. Natuurlijk komt ze niet in de beste gelegenheden terecht en ze ontmoet onderweg allerlei snaken, die wel wat met •haar willen. Als ze daar op in gaat wordt het direct oeverloze ellende (een veel jongere man met wie ze een verhouding be gint ontpopt zich als een sadisti sche huisvader), haar reis gaat veel op een vlucht lijken. Het zoontje, dat vroegwijs 4s en las tig en vaak verschrikkelijk ver velend omdat het zich verveelt, zeurt haar de oren van de kop. zodat arme Allee soms wel moei te heeft met het dragen van haar zonnige glimlach. Maar hoe Alice doesn't live here anymore vreemd het ook mag klinken, de ware Jacob komt alsnog opda gen. Na enige gelukkige tijd, ge volgd door geharrewar en herrie, blijkt hij zelfs bereid zijn met eigen knuisten ui* de grond 'ge tilde boerderij voor haar op te geven om mee te gaan naar Monterey. Doch op dat eigenste ogenblik verbleekt Monterey. Alice wil best blijven. Er gebeurt wel veel in die film, maar het gaat eigenlijk over niets, ten minste niet over iets wezenlijks. - Wel wordt er lekker in gebab beld. de koddige praat is niet van de lucht, de rauwe rondbor stigheid van een serveerster in een snackbar (in de grond een doodgoeie meid, dat wel) zorgt voor menige lach. daarom moet de scenarioschrijver vermeld worden: Robert Getchell.-Tfllen Burstyn is. natuurlijk, voortdu rend in beeld, zodat haar mi- miekarsenaal aan 't eind aardig begint op te raken. Goed voor een gezellig avondje uit. die film. Maar aan echte problemen wordt zelfs niet getipt, terwijl hij toch de pretentie heeft van een tragi-comedie. W. Wielek-Berg. Jonh Wayne in actie John Wayne is onderdehand acht-en-zestig jaar en hij speelt al acht-en-veertig jaar in films. Ik zou liegen als ik zei dat die op een oor na gevilde halve eeuw ongemerkt aan hem voor bij is gegaan, hij heeft kennelijk moeite om een trap of een paard te beklimmen en de laatste tijd gaat de Amerikaanse droomman er steeds meer uitzien alsof hij natuurgetrouw is opgezet. In 'Brannigan' (geregisseerd door Douglas Hlccock speelt hij weer eens zo'n onberispelijke bonk, waarvan hij er minstens hon derd in de kast. heeft hangen. Als stijfbeense politieman komt hij uit Chicago naar Londen, om daar een grote schurk op te ha len. Maar zo gemakkelijk gaat het nou ook weer niet (anders zou er geen film inzitten)de schurk is via een ingewikkeld complot gekidnapt en Brannigan moet het spoor volgen. De revol ver. die hij ondanks Engelse verordeningen hardnekkig bij zich draagt, wordt weinig ge bruikt: Wayne is het aan zijn image verplicht om verschrikke lijk fair te spelen. Doch als hij Brannigan schiet dan schiet hij raak en honderd procent verantwoord, dat behoeft geen betoog. We komen in de film meer oud gedienden tegen, die zich nog zelden op het witte doek verto nen: Richard Attenborough en Mel Ferrer, eens gelieerd met onze Audrey Hepburn. Ze spelen stereotiepen (de Engelse politie man met een adellijke titel; de louche advocaat) in een duf sce nario. Je staat even met de ogen te knipperenals je in dit ver band de naam van Christopher Trumbo tegenkomt, zoon van Dalton. Pa is heel wat origineler. Alle afgezaagde baardmoppen zijn present, tot en met 'The Americans are oversexed, over- payed en overhere'. De film is zo bedompt als een volgerookte ka mer na een vervelend feest. Maar misschien is Brannigan wel bedoeld als een hommage, wie zal het zeggen. Je komt te genwoordig voor vreemde dingen te staan. W. W. B. Amsterdam, Tuschinsky, 14 j. Er zijn fervente aanhangers van de Western, die menen dat hij onder geen beding buiten zijn zwarte boekje mag gaan. Ja. goedendag, maar altijd hetzelfde patroon wordt op den duur wel knap vervelend. Dat wordt weer eens bewezen dooi Valdez, de Halfbloed, waarin twee giganten van het genre, John Sturges (re gisseur) en Charles Bronson (hoofdrolspeler) samenwerken. Bronson is een zwijger, die zijn hart heeft verpand aan wilde paarden en zijn domein heeft gevestigd aan de rand van een machtige ranch. Hij neemt een jongmaatje in de blokhut, die hem alras gaat adoreren. Dat kan niet gezegd worden van de grote rancher, die hem weg wil hebben en buitengemeen boos wordt als hij betrekkingen aan knoopt met zijn zuster. Maar wat moet een eenzame paarden man eigenlijk met een vrouw: Valdez de halfbloed tenslotte trekt hij maar liever waardig weg, nieuwe horizonten tegemoet. Het jongmaatje heeft hij intussen tot een man ge maakt. dat is altijd meegeno men. Wat zijn die Amerikanen toch mythevormerig. Dat volk moet wel erg onzeker zijn als het nog steeds behoefte heeft aan zulke simpele, onverander lijke voorbeelden. Een modieus vleugje Indianen- nostalgie ontbreekI niet. aan al les is gedacht. Aanbevolen voor paardenliefhebbers: ze golven door het indrukwekkende land schap dat het een lieve lust is. W. W. B. Amsterdam, Rembrandtpleinthe- ater, 14 j. C~2 ROTTERDAM Het Museum Boymans-Van Beuningen zal op 15 november de primeur hebben van de internationale tentoon stelling 'Het Symbolisme in Europa'. Er zullen werken te zien zijn van een tachtigtal kunstenaars uit ver schillende landen van Europa die een rol gespeeld hebben in deze beweging, die het meest actief was tussen de Jaren 1860-1910. Voor het eerst zullen ln Internationaal ver band ook een groep werken te zien zijn uit de Sowjet Unie, van Russi sche kunstenaars uit het laatst van de 19e en het begin van de 20e eeuw, zoals Vroubel, Borissov, Mous- satov en Kousnetsov. Ook Polen en Tsjechoslowakije nemen met enkele typerende en verrassende schilderij en deel. Het symbolisme ls een moeilijk te definiëren geestesstroming in de li teratuur en de beeldende kunsten. De beweging ontstond gedeeltelijk Vervolg van pag. 1 zou zijn geweest'. 'Ik zag ook geen aanleiding tot een nader onderzoek. Ik voelde mezelf wel tot oordelen bevoegd, omdat ik in de oorlog leider van een militai re spionagegroep was en na de oorlog in een zuiveringscommissie voo hoge ambtenaren zat', zei het huidige WD-Kamerlid mr. H. J. de Koster. "De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer ziet echter wel degelijk reden tot nader onderzoek. De Kamerle den Stoffelen en De Vries hebben daarop aangedrongen in vragen aan de ministers Van Agt (justitie) en Vredeling (defensie). 'Wij hebben ons grondig in deze affaire H. verdiept voordat we be-ft< sloten de vragen te stellen. We wilden ons daarmee geen buil val len. We hebben de indruk gekregen dat het dossier dat sinds 1971 op defensie aanwezig is, een verder onderzoek zeker rechtvaardigt', zei mr. P. R. Stoffelen gisteravond. Mr. K. L. de Vries wees erop dat al sinds de jaren '50 op defensie ver halen over het gedrag van oud- generaal H. de ronde doen. 'Het is net een veenbrand, die geruchten duiken steeds weer op. Het wordt tijd dat hierover klaarheid ontstaat. Ik wil ook wel eens weten waarom minister De Koster nooit medede lingen over het door hem gelaste onderzoek heeft gedaan', aldus mr. De Vries. De Kamerleden hebben de ministers gevraagd de Kamer volledig op de hoogte te stellen van de resultaten van het nadere on derzoek. Een vriend De affaire-H. is. zoals eerder ge meld aan het rollen gebracht door de 47-jarige oud-politiebrigadier A. Snippe uit Hoofddorp. Deze kreeg in 1970. toen in dienst van het dagblad De Telegraaf, de beschik king over een pagina uit de me moires van een oud-officier van de Duitse Abwehr. de spionage-afde- ling van de Duitse weermacht. Op die pagina waren een paar zeer belangrijke zinnen doorgestreept. De Abwehrofficier. Richard Gerken, in 1939-1940 verbonden aan de Ab- wehrstelle Münster, die zich speci aal met Nederland bezighield, ver telt daarin dat de Duitse legerstaf via 'een vriend' bij de Nederlandse generale staf de beschikking had over alle gegevens betreffende de Nederlandse defensie, de sterkte, het soort wapens en zelfs de namen van de officieren. Volgens de heer Snippe leidde zijn onderzoek naar de persoon van ka pitein H., die tot juni 1939 als militair attaché verbonden was aan de Nederlandse ambassade in Ber lijn en daarna op een bureau van de generale staf in Den Haag zat- De nu 77-jarige H. bracht het na de oorlog tot chef van de generale staf van de landmacht en tot chef van de militaire NAVO-staf. Een aardig detail ls dat op hetzelfde bureau waar H. voor de oorlog in Den Haag werkte, ook de toenmali ge luitenant Den Toom. later als minister van defensie, de voorgan ger van minister De Koster, werkte. Volgens Snippe leidde zijn onder zoek ertoe, dat of H. of Den Toom de inlichtingen aan de Duitsers verstrekt moest hebben en later kreeg hij zekerheid dat het volgens hem H. geweest moet zijn. 'Den Toom bleek er niets mee te maken te hebben', aldus Snippe. Dr. De Jong Hoewel minister De Koster zich dat niet meer zegt te herinneren valt het aan te nemen dat het Snippe was die hem na overleg met de historicus L. de Jong in 1971 In lichtte over H. Dr. De Jong wijdt in zijn geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog ook een aantal kriti sche kanttekeningen aan de activi teiten van H. tijdens de oorlog. Snippe heeft vier jaar gewacht op het resultaat van zijn inlichtingen aan minister De Koster. 'De man die op defensie het onderzoek leid de. zei mij dat mijn vermoedens bevestigd werden, maar ik heb daarna nooit meer iets gehoord over de zaak en ik weet nog steeds niet, waarom de zaak niet werd doorgezet. Daarom heb ik nu ln een brief aan minister Van Agt aange drongen op een verder onderzoek', zei de heer Snippe. BLADEL De 17-jarige P. Hen driks uit het Brabantse Bladel is woensdagavond bij een bedrijfson geval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Toen hij in het bedrijf van zijn vader een compres sor Inschakelde werd hij door elek trische stroom getroffen en op slag gedood. als reactie op het naturalisme, maar werd ook gevoed door idea listische Ideeën wat betreft samen werking en geestelijke verbonden heid binnen kunstenaarsgroeperin gen. zoals b.v. in Engeland het geval was. en de wens om uiting te geven aan persoonlijke gevoelens. In het kader van deze tentoonstel ling worden daarom de pre-rafae- lieten (die al in 1848 in Engeland hun broederschap .stichten) ge toond: o.a. Rosetti, Burne Jones en Watts. De kunst van de symbolisten is subjectief. Herinneringen, dro men. visioenen en fantastische we zens maakten een belangrijk deel van de onderwerpen uit. In Frank rijk vond de stroming in het be gin meer weerklank bij schrijvers en dichters dan bij schilders: de in vele opzichten zo van elkaar ver schillende Puvis de Chavannes, Mo- reau en Redon. waren, net als Gau guin in enkele van zijn werkeni symbolisten. Deze confrontatie van kunstenaars qit de Oost-Europese landen met hun tijdgenoten en geestverwanten uit Frankrijk, België (o.a. Khnoppf en Rops), Duitsland (Böcklin, Klin- ger e.a.) Italië (met b.v. Segantini), Scandinavië (Munch.' Gallen-Kalle- la) en Nederland (Thorn Prikker, Toorop. Derkinderen. Roland Holst en De Nerée tot Babberich) zal gelegenheid geven om de verschil lende aspecten van een beweging en een stijl, die. door de literaire wereld uit die tijd geïnspireerd werden, diepgaand te bestuderen en dit kan wellicht tot nieuwe ontdek kingen leiden. Na Rotterdam zal de tentoonstel ling te zien zijn in het Museum voor Schone Kunsten Brussel: de Staatliche Kunsthalle. Baden Baden en het Grand Palais te Parijs. In Engeland wordt het sprookje 'Assepoester' verfilmd met in de hoofd rollen o.a. Richard Chamberlain als de prins en Margaret Lockwood als de boze stiefmoeder. Assepoester wordt gespeeld door Gemma Craven, een tot nu toe onbekende actrice en zangeres, die werd uitgekozen nadat een jaar lang audities voor de rol waren gehouden. De film gaat ongeveer 12 miljoen gulden kosten. Richard Chamberlain tijdens een luchpauze, rechts Assepoester Gemma Craven. AMSTERDAM Toneelgroep Centrum komt volgende maand met twee nieuwe voorstellingen. Op 12 september is de eerste première in De Toneelschuur in Haarlem, waar het gezelschap de meeste kerT te° verwachten, premières zal uitbrengen. Het programma vermeldt twee toneel werken 'Eddy en Anna' van John Norman en 'Hartsgeheimen' van Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Zee- valldng (justitie) zal binnenkort de moeilijkheden wat betreft de huis vesting van zigeuners weer bij de raad van Europa aan de orde stel len. Nederland heeft ze al meerma len in Straatsburg aan de orde gesteld, maar kreeg daar tot nu! toe weinig gehoor. De staatssecretaris heeft dit giste ren meegedeeld tijdens een gedprek met zigeuner-leider Koka Petaio. Petaio beschuldigt de Nederlandse regering ervan dat de zigeuners van hot naar her worden gestuurd, zon der dat ze ergens rust kunnen kij- gen. De staatssecetaris vindt ech ter dat er hiervoor een internatio nale regeling nodig is. Van een verslaggever UTRECHT Het is de grote vraag of er wel voldoende bekwame juris ten kunnen worden aangetrokken als de Tweede Kamer zijn fiat heeft gegeven aan een wijziging van de beroepswet. waardoor bijvoorbeeld beroepscolleges als de raden van beroep kunnen worden uitgebreid. Dit zei de voorzitter van de centra le raad van beroep in Utrecht, mr. C. J. A. Koning/ bij de beëdiging van mr. M. G- de Koning tot voor zitter van de raad van beroep en het ambtenarengerecht in Utrecht. Hij constateerde dat deze colleges thans al niet in staat zijn de be roepszaken in een redelijke tijd af te wikkelen. Als de op stapel staan de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring gaat functioneren is een forse stijging van het aantal beroepsza- D. Hofman. De tweede première ls in Bellevue, Amsterdam, waar op 17 september 'De Container' het vijfde stuk van Herman Lutherink, zijn eerste op voering beleeft. Het stuk van Nor man is vertaald door Carel Alphe- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/HIVERSUM De Zuidafrikaanse ambassade heeft bezwaar aangetekend bij de minister van CRM en bij de NOS tegen de uitzending door het IKOR woensdagavond van een film over een massamoord op 105 Zuidwestafrikaanse burger in 1973. naar en wordt geregisseerd door Ad willpn Hipt TH APT van Kempen. Het wordt gespeeld «Uivii iiiv/t invet door Allard van der Scheer en Henriette Tol. Met 'Hartsgeheimen' beleeft de gepensioneerde Rotter dammer D. Hofman zijn debuut bij het beroepstoneel. De zondagschrij ver geeft een beeld van de weder waardigheden van een meisje, dat eigen wegen wil bewandelen, dat met haar 'baas' naar Parijs gaat en dat een intiem reisverslag geeft aan een vriendin. De ambassade zegt in een verkla ring dat in deze film duidelijk sprake was van doelbewuste ver krachting van de waarheid en van opzettelijke misleiding. In antwoord op de bezwaren tegen de film, een Zweedse documentaire, hebben het EKOR en de Kenmerk- redactie commentaar gegeven. Uit Swapo in de reis te betrekken. Een vertegenwoordiger van de bevrij dingsbeweging van Namibië in Londen, Peter Katjavjvi, heeft het IKOR gisteren telefonisch laten weten, dat de massamoord op 105 mensen wel degelijk heeft plaatsge vonden, aldus het IKOR. Bovendien heeft hij een soortgelijke massa moord in 1968 met 63 slachtoffers gesprekken met mensen van de aangetoond voor de VN-commissie Zweedse televisie is gebleken, aldus het IKOR, dat de twee free-lance filmers die de documentaire maak ten. integer zijn. De Zweedse tele visie heeft inmiddels geweigerd mee te doen aan een reis door Namibië, om de 'inhoud van de film te ontzenuwen.' Redenen wa ren de weigering van de Zuidafri kaanse regering vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en van de Namibische bevrijdingsbeweging voo de rechten van de mens. De bewering van de Zuidafrikaanse ambassade dat Kenmerk-journalis- ten zijn uitgenodigd voor de 'ont dekkingsreis' door Namibië, is on juist, zo stelt het IKOR. Volgens de verklaring heeft de Zuidafrikaanse regering zonder opgaaf van rede nen een Kenmerkteam, dat naar Namibië wilde, een visum gewei gerd. Een tweede verzoek om een visum is nooit beantwoord. Carel Alphenaai en Lou Steenber gen regisseren het stuk, dat ge speeld wordt door Margreet van Heemskerk. Els van Rooden, Allard van der Scheer en Henriette Tol. Bij een gemeentelijke container heeft Herman Lutgerink een aantal personen verzameld, die zoeken naar verhandelbare afvalprodukten. Gedroomd wordt van pretpaleizen op 'de mesthoop van de welvaarts maatschappij. Het stuk wordt gere gisseerd door Peter Oosthoek. Spe lers zijn Jacques Commandeur. In geborg Elzevier, Theo de Groot, Ben Hulsman, Frans Vorstman en Elias van Zanden. Centrum houdt voorts 'De Baby foon' van Lutgerink tot maart 1976 op het .repertoire. 'Parende Mussen' van Gerard Lemmens wordt het hele komende seizoen doorgespeeld. De groep speelt, behalve in Haar lem en in Amsterdam ook regelma tig in het nieuwe theater van de Stadsschouwburg in Utrecht. Van een verslaggever UTRECHT De besturen van de landelijke organisaties van buurt en clubhuiswerk hebben gisteren besloten alle werkzaamheden in een adviescommissie van. de minis ter van CRM (de zogenaamde 'bij sturingscommissie') onmiddellijk op te schorten. De besturen van de organisaties, de Salco (stichting landelijke organi saties voor wijk- en buurthuiswerk) en de NBV (Nederlandse bond voor sociaal cultureel vormingswerk) zullen niet meer deelnemen aan vergaderingen van de commissie voordat er duidelijkheid is over het beleid van CRM in 1976. Dat beleid .betreft zowel garanties voor perso neel, huisvesting en organisatielas- ten als de kosten van sociaal-cultu rele activiteiten in jeugd- en jon gerenwerk en in de samenlevings opbouw. De organisaties wezen dat jt de begrotdngs-maatregelen van jj, 1975. die voor hen grote problemen ,r hebben veroorzaakt, in 1976 niet zullen worden ingetrokken. u- LONDEN De KLM, British Airways, de Belgische Sabena en Air France zijn besprekin gen begonnen over de moge lijkheid van 'air shuttle'- diensten tussen Londen en Amsterdam, Brussel, resp. Pa rijs. Bij dit systeem is iedere reiziger, die zich tenminste 10 minuten voor het tijdstip van de vlucht meldt, zeker van een plaats in het vliegtuig. Een dergelijk systeem is al in wer king op de lijn LondenGlas gow. Een woordvoerder van British Airways verwachtte, dat een eventuele dienst vanuit Lon den naar de drie steden nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten. British Airways wil eerst meer ervaring op doen met de lijn Londen Glasgow. Een verbinding tus sen Parijs en Londen lijkt al lereerst het meest ln aanmer king te komen, gezien het grote passagiersverkeer tussen de twee hoofdsteden. UTRECHT Vakbondsleden voe len er niets voor de forse belasting op het vakantiegeld uit te smeren over het hele jaar. Een peiling on der de leden door NW, NKV en CNV heeft uitgewezen dat de ge dachte van spreiding vrij algemeen wordt afgewezen. De drie vakcen trales zullen dan ook geen voorstel len in deze richting bij de regering deponeren. Aanleiding tot het ge sprek met de achterband van de angesloten bonden waren de vele klachten over de frose belasting op het vakantiegeld. Ondanks de vele bezwaren tegen deze zogenaamde 'schandaalbelasting' geven de vak bondsleden er toch de voorkeur aan de klap in één keer op te vangen. DEN HELDER De onderzeeboot jager Hr. Ms. Friesland heeft in de nacht van woensdag op donderdag 1 het stoffelijk overschot in Den Hel der aan wal gebracht van een man, waarvan de identiteit nog niet vast staat. Het vissersschip Sch 68 had het stoffelijk overschot aan het be- lal gin van de avond uit zee opgepikt en aan de Friesland overgedragen.nca De man had. volgens een woord- ac voerder van de marine, naar schat-fig ting acht uur in het water gelegen.pei ns De Raad van Commissarissen en de Raad van Bestuur van de Amster dam-Rotterdam Bank N.V. hebben besloten over het boekiaar 1975 op de gewone aandelen der Vennootschap een halfjaardividend van 2,- per gewoon aandeel van 20.- uit te keren in contanten. Het dividend wordt met ingang van 21 augustus 1975 betaalbaar gesteld bij alle kantoren van de Amsterdam-Rptterdam Bank N.V. In verband hiermede zal worden uitgekeerd op dividendbewijs nr. 26 van de bewijzen van gewoon aandeel - na aftrek van §5% dividend belasting - per bewijs.van 50 gewone aandelen: 75,- bewijs van 10 gewone aandelen: 15,- bewijsvan 1 gewoon aandeel: 1,50 Bij. inlevering van dividendbewijzen nr. 26 door een bank of commis sionair dienen deze aan de achterzijde te zijn voorzien van een firma stempel. Amsterdam. 13 augustus 1975. Bij oeze kilometerslange brandgang van tientallen meters breed werd de be slissende wending bereikt in de strijd tegen de enorme bos- en heidebran den die dagenlang de Lüneburgerheids hebben geteisterd. Met deze gang kon worden voorkomen dat de vlammen opnieuw oversloegen naar andere bosgebieden. De brandweer en militairen kunnen nu beginnen met het na- brussen en het opmaken van de schade. Amsterdam-Rotterdam Bank N.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8