Eén verlangen: spoedig regen KOLONISTEN IN MINNESOTA 'Schippers hoeven niet bang te zijn voor moordende concurrentie' Even puzzelen un n sjsoEia im mm Taxichauffeurs stellen V an Agt ultimatum Gesprek in Den Haag over vrachtverdeling Busbestuurder met mes gestoken ISBLlH m □BE1E1 13 LS d H ifJDH ttJHüa mUM m BM! 5mr TjS? Arts en omstreden kankerbestrijder vecht voor werk TROUW/KWARTET VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 RADIO/TV Van een verslaggever ARNHEM Een groep taxichauf feurs heeft minister Van Agt een ultimatum gesteld: de groep wil dat er snel recht gesproken wordt en strenge straffen worden opgelegd na overvallen op taxichauffeurs. 'Als niet op korte termijn (veertien dagen) een positief antwoord komt. zullen de chauffeurs niet meer in de hand te houden zijn en zijn de gevolgen voor u.' aldus de inhoud van een brief aan Van Agt, waar mee gistermiddag in Arnhem een kleine honderd taxichauffeurs ak koord gingen. Als een gunstig ant woord uitblijft zullen 'keiharde en landelijke acties' gevoerd worden, werd gezegd. De groep taxichauffeurs, die het initiatief nam. is het na de moord op de Rotterdamse taxichauffeur Hartman opgerichte 'Landelijke By de begrafenis van de Arnhemse taxi-chauffeur Van Beek, gistermiddag in Arnhem, hadden collega's die in de stoet mee reden, rouwlinten aan de antennes van hun auto's bevestigd. overlegorgaan bedrijfsvoering taxi's'. De taxichauffeurs waren gisteren in Arnhem om de crematie bij te wo nen van de zondag vermoorde Arn hemse taxi-hulpchauffeur J. B. van Beek. Vervolg van pagina 1 De plantsoenendiensten van onze grote steden maken zich grote zor gen over de stadsbomen. die het - vooral onder het asfalt - zwaar heb ben te verduren. De dienst beplan ting van Amsterdam is bang dat wanneer er niet binnen een week regen komt een groot deel van de dertienduizend essen, iepen, popu lieren, wilgen, platanen en es doorns. die begin dit jaar werden aangeplant, deze zomer niet zal overleven. Volgens ir. R. van der Wal, hoofd van de dienst, heeft de jonge aan plant vooral de laatste dagen van de droogte te lijden en treden 'herfst-verschijnselen' op. In de ho ger gelegen duinstrook langs onze kust doen de plantsoenendiensten hun best bomen en struiken met besproeiingen in leven te houden. In de gemeente Bloemendaal wor den de visvijvers in de plantsoenen voortdurend bespoten: er is sterfte onder -de vissen opgetreden door gebrek aan zuurstof. Weiden verschroeien Op de hogere gronden van ons land - in de duingebieden, op de Veluwe, in Noord-Brabant, Zuid-Limburg en Drente - beginnen weiden en gras velden te verschroeien. Volgens het Landbouwschap stagneert de gras- groei hier en daar en zal binnen kort het vee meer dan gebruikelijk moeten worden bij gevoederd. De veehouders bespeuren een dalende melkproduktie. Voor veeteelt en ak kerbouw is bij voortdurende droog te grote schade te verwachten, al dus veeteelt- en akkerbouwconsu- lent P. P. Koks uit Eindhoven, waar de grond hooggelegen is In Bra bant en Geldetland maken akker bouwers zich zorgen oyer de mais, die begint te verbrandenop het veld. Wat dé granen betreft, die vlot kunnen worden geoogst, wordt een 'te vroege afrijping' van de korrel geconstateerd. Ook het bie tenblad begint in die streken waar het maanden al niet heeft gere gend. te verwelken. De glascultuur is het Westland heeft nog geen last van de droogte. Het Proefstation voor Groente en Fruit in Naaldwijk: 'Het water, waarmee we sproeien heeft nog een laag chloorgehalte, dankzij de Rijn die nog voldoende water aanvoert'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De binnenschippers behoeven niet bang te zijn voor moordende concurrentie wanneer de evenredige vrachtverdeling wordt afschaft. Mét de afschaffing zal een aantal maatregelen wor den genomen, die erop gericht zijn de overcapaciteit terug te drin gen. Dit zei gisteren drs. J. de Groot, directeur goederenvervoer van het directoraat-generaal van het ministerie van verkeer en water staat na een gesprek met reders en verladers. vrachtverdeling gepaard zal gaan met een oplegregeling en regelin gen voor sloop en bedrijfsbeëindi ging. Hierdoor zal de overcapaciteit (ongeveer vierhonderdduizend ton) moeten verdwijnen, waarna er kans bestaat op een gezonde bedrijfstak. De schippers vrezen dat afschaffing van de evenredige vrachtverdeling zal leiden tot moordende concur rentie en dat de kleinere, onder nemingen zullen worden wegge drukt. Volges het ministerie is handhaving van de evenredige vrachtverdeling niet in het belang van de bedrijfstak. In de huidige situatie is het mogelijk dat schip pers op de markt blijven met on rendabel materieel, dat allang ver dwenen zou moeten zijn. Bijen Bij dit gesprek, waarbij staatssecre taris Van Huiten wegens ziekte ontbrak, lieten de schippers verstek gaan. Zij sloegen woensdag de uit nodiging af. een gebaar dat staats secretaris Van Huiten ten zeerste betreurt en waardoor kostbare tijd verloren gaat. De reders en verladers, die gisteren wel aan het gesprek deelnamen, konden zich verenigen met het voorstel van het ministerie na af schaffing van de evenredige vrachtverdeling (het voorstel komt 28 augustus ir de Tweede Kamer, de afschaffing zou eventueel vol gend jaar oktober ingaan), een be geleidingscommissie in te stellen. Drs. De Groot wees er op dat de afschaffing van de evenredige (ADVERTENTIE) Legers in opmars Spaar de Esveha Multo garantiemerken voorzo n fraaie Ballograf. De imkers klagen over moeilijkhe den in de voedselvoorziening voor de bijen. Een bloem scheidt tot een bepaalde maximum temperatuur nectar af. Thans zijn de temperatu ren zo noog opgelopen, dat de bloe men hun bezigheden hebben ge staakt. Bij aanhoudende droogte zullen de bijenvolken, die deze week naai; de heide worden "overge bracht, moeten worden bijgevoel-- derd mtet suiker. Volgens de vereni ging bevordering bijenteelt in Wa- geningen zitten de bijen 's avonds ook gezellig voor hun kast, vanwege de warmte. Van Doorn herinnerd aan Veronica-beloften Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA-kamerle- den Voogd en Kosto herinneren minister Van Doorn (CRM) in vra gen aan de beloften, die hij gedu rende de Veronica-debatten ,in de Tweede Kamer heeft gedaan. De minister beloofde dat nagegaan zou worden in hoeverre tegemoetgeko men kan worden aan bepaalde ver langens betreffende de presentatie van de programma's van lichte mu ziek (zoals horizontale programme ring. informele presentatie, nacht uitzendingen en zoveel mogelijk inschakelen van vrijkomende me dewerkers van de zeezenders). Als bepaalde beloften nog niet zijn vervuld, moet de minister bevorde ren. dat dit nog gaat gebeuren, aldus de vragenstellers. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij het Centraal Station in Rotterdam werd donder dagavond een 'busbestfuurder van de RET door de zeventienjarige I. H. met een mes in zijn heup gestoken. Het slachtoffer is met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De dader was met zijn vriend via de achterdeur bus 8 binnengekomen. Zij gaven geen gehoor aan het ver zoek van de bestuurder, de bus voorin te stappen. Daarop verlieten ze de wagen via de nooduitgang. Bij de bushalte botsten ze op een an dere bestuurder, waarbij H. zijn mes trok. Een vliegende kraai heeft altijd wat. Dit spreekwoord gaat ook op voor de KRO-medewerkers die met een bont beschilderd bestelbusje telkens een andere provincie afstropen. Op zoek naar zaken, die nog lang niet de voorpagina's zullen halen. Ze had den donderdag een paar uitgespro ken merkwaardigheden. Opgedoken in Friesland. Een man, die van verschillende kanten godsdienstig is opgevoed en waarschijnlijk ge ducht bang is gemaakt herschrijft nu de bijbel. Hij wil het allemaal vriendelijker gaan voorstellen. Elders onder de Friezen is het Ne derlandse Liefdesleger in^opmars. Geen stunt van sexbaronhen. maar geformeerd door mensen die ande ren willen helpen en iedereen ICod's beste zegen' toewensen. Om het even of je een foldertje koopt of niet. Het 'leger' heeft nog geen overrom pelende wervingskracht, want het bestaat slechts uit de heer en me vrouw Picat. Zij noemen zich com mandant en commandante. Ze moe ten een hoop geld hebben uitgege ven voor het uniform dat zij dra gen: een kruising tussen een En gelse kapitein, een Nederlandse ma rineofficier en de portier van de bioscoop-om-de-hoek. Het diepste verlangen van het militante echt paar schijnt te zijn, Nederland weer ontvankelijk te maken voor gezag en orde. En dat lijkt toch meer met politiek dan met religie van doen te hebben. Er is nog een ander en veel talrijker leger in opmars, namelijk dat van de groene kikkers. Ze worden op vele plaatsen gesignaleerd. Terug van lang weggeweest. Bioloog Dick Hillenius vertelde in Achter het Nieuws nog niet precies te weten wat daarvan allemaal de oorzaken kunnen zijn. En ervan is misschien de verbetering van een deel van ons oppervlaktewater. Resultaat van kostbare zuiveringsinstallaties? Hoe dan ook, de terugkeer van de groene kikker is een symptoom dat meer reden tot optimisme geeft dan me- nig stadsmens denkt. Of de KRO echt grote aantallen operetteliefhebbers een genoegen heeft gedaan met Der Tanz ins Glück van Robert Stolz durf ik niet te bevestigen. Wat ik ervan heb gezien, gaf geen aanleiding om te spreken van een tintelende of wervelende voorstelling vol frisse ideeën. Verwikkelingen, melodieën, aankle ding en enscenering stamden alle-, maal uit het oude boekje van de Weense romantiek. De situatie in Portugal wordt met de dag onoverzichtelijker. Medewer kers van Achter het Nieuws deden pogingen, het een en ander te ver duidelijken, maar opnieuw moest worden vastgesteld, dat het medium televisie juist op dit punt tekort schiet. Minister Van Doorn heeft zich vijanden gemaakt door de wijze waarop hij de NOS een nieuwe voorzitter heeft willen voorschrij ven. Nu is Vrij Nederland in 's mans oorlogsverleden gaan wroeten. De vraag of dit een geoorloofde strijd- methode is, geeft stof tot nieuwe discussies. TH. Zijn veertigduizend ingeschrevenen maar topje van de ijsberg? UTRECHT Het NVV ls eeront- rust over de werkloosheid van vrouwen, die sinds begin juni met een kwart is begonnen. Bij de arbeidsbureaus staan nu veertigdui zend vrouwen ingeschreven. Dat is volgens 'De Vakbeweging', het blad van het NVV, nog maar een topje van de ijsberg. Werkloze- part-timers tellen voor de statistiek' namelijk niet mee en anderen la ten zich niet inschrijven, omdat zij geen uitkering krijgen geen WWV voor gehuwde vrouwen of uit onwetendheid. 'Deze werkloosheid is helemaal on verdraaglijk, omdat het een teken is van de ongelijke behandeling van de vrouw. Nog steeds blijkt dat de werkgevers het extra riskant vinden een vrouw in dienst te ne men. Ze trouwt toch. of ze zit met haar hoofd bij het gezin, is volgens het NVV de redenering. Ook onder veel werknemers leeft nog de men taliteit dat vrouwen die nu werken de mannen het brood uit de mond stoten. Het NVV vindt dat het recht op arbeid voor vrouwen met kracht moet worden verdedigd. 131. 'Omnes, qui adsunt surgite' zei de monnik en hij trad aarzelend wat naderbij. 'Goeiemiddag', sprak Kareltje Knetter beleefd en de dik ke kloosterling kwam toen nog wat de kelder in om de vreemdeling met grote ogen aan te kijken. 'Ay!' riep hij uit. 'Wat hoorde ick daer? Seyde ghy dat ghy een langhe reyse door die tydt had gemaeckt? Ai my! Een warm werckjen met sulck weer! Oef, wat warm! Nu begryp ick waeromme ghy er so halfnae- ckens by loopt! Oef de ghedaghte door Vilhelm Moberg Copyright HuUnmlIq H.^- Bnarn —125 Toen de schemering viel nam de regen toe. weldra zat zijn broek tegen zijn benen geplakt en hij sopte in zijn laarzen. Hij zocht een geschikt heenkomen en vond ein delijk een grote ahorn. Daar kroop hij onder. Hij maakte een bed van bladeren, en strekte zich daarop uit, zicht toedekkend met een grote tak met bladeren. De ahorn verborg hem en de bom werd weer verborgen door de duis ternis. De nacht was plotseling in gevallen. Daar lag. hij, vlak bij de wilde dieren, zijn gezonde oor regi streerde alle nachtgeluiden rondom, gesluip. geritsel en gesis. Een paar maal hoorde hij een langgerekte kreet, misschien van Indianen, of van vogels. Maar in zijn linker oor zaten alleen de oude, welbekende geluiden en de eeuwige pijn. Hij plukte een paar natte bladeren af en trachtte die in zijn oor te stop pen. Het voelde koel en zacht aan. en het was net of de pijn wat minder werd. Hij dommelde even «in. maar werd bijna dadelijk weer wakker; zijn vervolger had hem gewekt. Hij stopte wat nieuwe blaadjes in zijn oor: en daarna doezelde hij weer weg. Zo verliep de nacht, met een voortdurend in dommelen en weer wakker worden. In zijn slaap maar ook in wakende toestand hoorde hij de stem van zijn vervolger: Ik ben met je waar je ook heen gaat! Ik zit in je hoofd en je kunt me niet kwijt raken! Je kunt bij andere bazen weglopen, maar bij mij niet! Het werd dag. Een heldere zomer morgen in het wilde woud. De wol ken openden hun poorten voor de zon. die tot in de verste schuilhoe ken van het donkere bos scheen. Hij stond op en kwam moeizaam in beweging, het was of er lood ln zijn leden zat. Hij beefde en rilde; hij had het koud op deze warme mor gen. Hij liep voort, maar trager, en met onzekere tred. De zengende hitte keerde terug, evenals de zwermen muskieten. Hij had dorst en begon uit te kijken naar water. Zijn maag was leeg. maar honger had hij niet. Zijn oor suisde en gierde en joeg hem voort. Hij móest eraan zien te ontkomen. Na de regen van die nacht waren er hele massa slakken te voorschijn gekomen, met hun prachtige huizen op de rug. blauwe, gele. rode en bruine, allemaal mooi gestreept. Maar het regenwater was al in de grond weggezogen, alle kuiltjes en putjes waren droog. Hij moest zijn dorst zien te lessen en bleef zoe ken. Hij vond een paar wild eaard- beien die hij opat. Ze smaakten naar de zomer thuis, als zij, kinde ren. kousen en schoenen uittrokken en op blote voeten ronddartelden, maar zijn dorst lesten ze niet. Een tijdlang volgde hij een slinge rend hertenpad. en kwam toen aan een moeras met een klein vennetje er midden in, maar dat was stil staand water, durfde hij niet drin ken. Daar lagen koorts en allerlei andere ziektes met dodelijk gif op hem te loeren. Drinkwater behoor de stromend water te zijn. Het water van zijn droom moest steeds in beweging zijn. het moest vloeien en borrelen en ln vrijheid bruisen, 'net moest vrij stromen, net als de rivier die voortijlde naar de zee. We will be free, we will be free. Als the wind of the earth or the waves of the sea. Hij beheerste zich en dronk niet. maar liep om het moeras heen: zijn voeten zonken diep weg in de dras sigheid. Hij liet duidelijke sporen achter zich. Dat deden de Indianen nooit, die liepen zo licht en vlug over de grond, of ze erboven zweef den. Nu was hij terug op de plek. waar de afdrukken van zijn schoe nen te zien waren, dat hij er zoëven ook geweest was. alleen al doet my dencken aen schuymend gerstenat. Met dit heete sommerweer reysen! Daer is een frisse dronk wel op syn plaets durickt me!' En in een voor zijn omvang opmerkelijke snelheid stoof de monnik de kelder weer uit en Humfrie H. Puckelton lachte: 'Nou... zeg eens eerlijk! Ik had jullie slechter kunnen wegtoveren hè? Ja ja, laat het maar aan Hum frie over! In plaats van de kop eraf krijgen juffie hier bier. We zijn blijkbaar in een klooster beland en nou is die goedhartige monnik naar de brouwerij gerend om ons te gerieven!' 'Ik weet nog niet of het een klooster is', zei smidje Verholen argwanend. 'En wat die frisse dronk betreftHet was goed dat de smid enige bedenking koesterde want de dikke pater was inderdaad naar het brouwhuis gegaan maar slechts om zichzelf te gerieven. Met bekwame en geoefende teugen dronk hij een grote kruik leeg en hij mompelde'Hè, hèD&t frist op!' PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws 7 02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerle. (7.30 Nws. 7.41 Echo. 8.24 Overweging. 8.30 Nws 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 De wonderlijke letter M: programma voor het Hollandse huishouden. 10.00 Aubade. 110.30 Nws NOS: 11.30.Blik op de Derde wereld. 11.45 Blik op Europa. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot vijf. met om 12.30 en 15.30 Nws. en 12.41 Echo. 17.00 (S) Lich te muziek. 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo ma gazine. KRO: 18.30 Nws. 18 41 Echo. 18 50 Ver kenning: nieuws, feiten en achtergron den op socoaal wetenschappelijk terrein. 18 58 Marktberichten 19.00 Kanjer "Ko ning Kompetitie. 19.05 (S) Folkmuslc. 19.30 (S) (S In antwoord op uw schrij ven. 21.00 (S) Gied. Paul. Caroline en Louis. 22 00 Reisoog&t. 22.25 Overweging. 22.30 Nws 22.40 (S) Goal: een program ma vanuit en rondom de sport. 23.551- 24.00 Nws HILVERSUM II AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 (S Dag met een gaatje (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal 8.30 De groente man). 9.00 (S) Het Radio Kamerorkest. NOS: 9 20 Wat heeft dat kind.- 9.35 Waterstanden. 9 40 (S) Toerlsmo. AVRO: •10.00 (S) Kleutertje Luister. 10.10 Ar beidsvitaminen. (1100 Nws. 11.03 Radio journaal.) 11.30 (S) Knipperlicht. 11.55 Beursplein 5. 12.00 (S) Trad. volksmu ziek. OVERHEIDSVOORL.: 12 30 Terzake. AVRO: 12.40 (S) De Johan Willem Frlso Kapel. 12.55 Radiojournaal. VPRO: 13.00 Nws. 1311 Vandaag dit. morgen dat. 13 25 Programmaoverzicht. 13.30 Inter view. 14.00 Muziek. 15.30 Permanent Wa ive. 16.00 Nws .16 03 Vandaag dit. morgen dat. 16.05 Tahiti. 17.30 Welingelichte kringen 17.55 Mededelingen. VPRO: 18.00 Nws. 18 11 VPRO Vrijdag: rechtstreeks schakel progr. met nieuws, achtergrond Informatie en muziek. (19.15 Anton Constandse. 1930 Radio Vrij Bel- gie). NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. VARA: 20.05 VARA-Klassiek. 22.45 Victor E. van Vriesland leest uit eigen werk. 23.15 (S) Laren Jazz podium 1975: slotconcert. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8.03 Klank bord. 8.10 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 (S) De muzikale fruitmand. TROS: 10.03 Pop-op-drie. 11 03 Drie draalt op verzoek. NCRV: 12.03 (S) Drie tussen de middag. 13.03 (S) Hier en nu. 13.08 Drie tussen de middag. NOS: 14.03 Pop-Kontakt. 16.03 De Ritmeesters Een fijne dag voor Bonzo, uit de Engelse tv-serie Childhood, be staat uit jeugdervaringen van H. E. Bates, de in sfeer-tekening uitmun tende Engelse schrijver. Ned. 1-21.10 Alle Hens (20.31) en De ge broeders Hammond (21.10) gaan vooraf aan AVRO's Televizier Ma gazine. Onderwerpen zijn: de bran den in Duitsland, de achterstelling van oud-KNIL-militairen en een begrafenis in Noord-Ierland. Ned. 2-22.00 Uit de reeks Franse documen taires over de recente wereldge schiedenis vertoont de NCRV 'De geboorteweeën van Afrika'. Ned. 1-22.05 De film Himmel ohne Sterne uit 1955 speelt op de grens van Oost- en West-Duitsland. Duitsl. 1-20.15 Met muzikale impressies pro beerde Eckart Hachfeld een schets te geven van Duitsland tussen 1933 en 1949. Duitsl. 2-21.30 Louis van Dijk begeleidt Caro line van Hemert als zij o.m. zingt My love ls like a red red rose. Hilv. 1-21.00 9 De VARA zendt een studio-uit voering van Jules Massenets opera Hérodiade uit. Een jaar na de oer- première (1881) schreef deze Franse componist zijn opera Manon in Den Haag. Hilv. 2-20.05 NOS: 18,03 De Vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter. AVRO: 20.05 Burengerucht. 21.02 De Negen-uur-show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Supercleen Dreammachlne. 22.55 Mededelingen. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Weekend- Muziek-Magazlne. 1.02 Soul time U.S.A. 2.02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag en dauw. (2.02. 4.02 en 5.57 Radio journaal). NCRV: 6.02-7.00 (S) Klaar wakker. NEDERLAND I NOS 18.45 Minlmolen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Doris Day, tv-serie 19.30 Eddy gó round shoy? NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Steens Mountain. natuurfilm 21.10 Die mooie kinderjaren. Amerikaans tv-spel 22.05 Als de dag van gisteren. dokumentaire serie 23.00 The Continental Singers IKOR 23.15 Geloven in de onvoltooid verleden tijd NOS 23.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Alle hens, tv-serie 21.10 De gebroeders Hammond 22.00 Televizier magazine NOS 22.45 Journaal En steeds weer moest hij denken: hij was al wéér weggelopen. Zodra er niemand toezicht op hem hield, verdween hij in het bos en verborg zich daar. Dat had hij gedaan, sinds hij een klein jongetje was. Maar ditmaal had niemand hem een koeiebel om zijn hals gehan gen. ditmaal zou niemand hem kunnen vinden. Hij zou onbereik baar bh j ven. Hij zag een groot watervlak blauw blinken tussen de bomen door: hij was weer bij het Kl-Chi-Sagameer. Hier waren mensen gekomen die hout gehakt en gezaagd hadden en huizen gebouwd. Maar op dit speci ale plekje lag de oever woest en maagdelijk, zo ver zijn oog kon zien. Loom liep hij een eindje langs de oevere en keek in het water, dat zo helder was. dat de wolken boven zijn hoofd erin weerspiegeld wer den. Daar zag hij het riet op de kop groeien, met de aren uitgestrekt naar een heldere hemel, die bene den in de diepte deinde. Opeens kon hij twee hemels zien. een in de lucht en een in het water, een boven en een onder zich. en daar tussen lag de aarde, waarop hij zelf ronddoolde. (wordt vervolgd) Ü3B3E3I3 1 ■SF Horizontaal: 1. Lnsekteneter, 4. be hoeftig. 7. schijf vis. 8. water in N.Br. 10. tweetal, 13. rund. 14. rondhout, 16. steensoort, 17. rang telwoord. 19. roeipen. 20. voeg woord, 21. deel van de bijbel, 22. verharde huid. 24. bevel, 26. kelner, 27. stuk stof, 28. vertragingstoestel. Verticaal: 2. familielid, 3. aanspre king van een papegaai, 4. atmosfeer Van een verslaggever ROTTERDAM De 82-jarige Vlaardlngse arts (en omstreden kankerbestrijder) Moerman, heeft gisteren de laatste juridische po ging gedaan om het gemeentebe stuur te beletten een verkeersweg aan te leggen over zijn grond. In kort geding vraagt de arts de president van de rechtbank uit te (afk.), 5. familielid, 6. weldra. 9. kleine' aria. 11. spil van een wiel, 12. zangstem, 15. vlaktemaat, 17. priem. 18. hatelijke opmerking. 21. aardrijkskundige aanduiding, 23. eer. 25. reeds, 26. voorzetsel. OPLOSSING VAN GISTEREN: Hor.: 1. ram, 3. tra, 4. ork, 6. tas, 7. spa, 9. ets, 11. ba. 12. la. 14. as. 15. Ta. 17. To. 19. A.M. 20. ra 22. ik, 23. set, 25. ren. 27. olm, 29. kar, 30. aas, 31. Est. Vert.: 1. rat, 2. mos, 3. top, 5. kat, 7. sa. 8. al. 9. es, 10. st. 11. bot, 13. alm. 14. aar, 16. ark, 18. os. 19. at. 21. ar. 22. In, 24. eik 26. els 27. ore. 28. mat. spreken dat de gemeente Vlaardi XDRE gen niet mag beginnen met hente aanleg van de weg, zolang het g rechtshof in Den Haag nog ge uitspraaic heeft gedaan in een der aangespannen geding. In d irrad laatste geding heeft de heer Mo< ügen- man de president gevraagd te v< lenQ( bieden het onteigenlsvonnis in schrijven. In eerste instantie ver ver loor hij dit geding. In hoger bero circ; zal het gerechtshof in Den Ha over over ongeveer drie maanden voni,, wijzen. De heer Moerman z< nu dat de gemeente Vlaardïng ae niet met het werk mag beginu inger voordat de uitspraak bekend is. hijnlij len Het kernargument van de bejaat ardvo arts om de aanleg van een vi tegen te houden, is dat de wee zaamheden zijn levenswer kzullG he vernietigen. Dat levenswerk is ondt bestrijding van kanker. De a zegt dat zijn postduiven, die hij proefdieren gebruikt, zozeer uit gewone doen zullen worden h< haald. De advocaat van de h< eds Moerman kwam gisteren met I d00T tuigschrlften, onder meer van Amerikaanse Nobelprijswinni 1 eej] Pauling, dat Moermans werk t <"gen degelijk van groot wetenschappel n d< belang ls De advocaat van Vla; S€ dingen stelde daar verklaring van Nederlandse deskundigen teg( *r nu over. Weilij

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4