Eén verlangen: spoedig regen Eenheid ÜS!?.advert®tte Groeiend optimisme over Sinaï-akkoord in Israël en Egypte Expositie massief eiken \i In deze krant Zogezegd Sociale dienst aan de grond door enorme toeloop rijksgenoten Meubelfabriek Oisterwijk rro •L Schoolstrijd in VS duurt voort - pag. 7 met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Lieveheersbeestjes De eerste les ook de laatste \Wormenhandel Hitte en droogte wekken steeds meer zorg aan veel bomen Nederlandsche Bank verlaagt rentetarieven 'Gedrag van oud-generaal onderzocht' Noodsituatie in Rotterdam Trouw heeft ook altijd wat En dat blijft zo Welkomstvoordeel. hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG NO. 9599 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 wordt morgen genlZt^6^"- UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 TEXEL Omdat ze werden ge hinderd door miljoenen lieveheer beestjes zijn vele toeristen gister middag voortijdig van het Noord zeestrand op Texel vertrokken. De beestjes zochten vooral bontge kleurd textiel als zitplaats op; zo hadden zich op één enkel wind scherm duizenden kevertjes verza meld. Veel badgasten zaten onder de rood-geel gespikkelde diertjes. De eilandbewoners zeiden nog nooit zoveel lieverheerbeestjes ge zien te hebben. Het aanhoudend warme weer heeft de voortplan ting van de diertjes waarschijn lijk sterk bevorderd. WALTHAM De 17*-jarige Amerikaanse Anna Cuttone heeft haar eerste les in het valschermspringen achter de rug het zal vermoedelijk ook haar laatste les zijn geweest. Met enkele schoolvriendinnen had zij zich voor 35 dollar (on geveer 90) laten inschrijven. Na vijf uur instructies te heb ben gekregen op het vliegveld van Biddeford in de staat Mai ne, maakte zij haar eerste sprong. Door de wind kwam zij terecht op twee meter van een spoorbaan waar juist een an- derhalve kilometer lange goe derentrein met een vaart van 50 km per uur passeerde. Haar parachute werd gegrepen door een van de wagons, waardoor zij enige tijd langs de rails werd meegesleurd. Toen echter ontvouwde zich haar reserve- valscherm. Door de snelheid van de trein blies de parachute vol lucht, waardoor zij de lucht weer invloog en belandde op een van de auto's die de trein vervoerde. Intussen stond de reserve-parachute als eeu bal lon boven op de trein. Aan deze situatie kfram een eind toen de trein een viaduct passeerde. Het valscherm werd geleidelijk platgedrukt, zonder dat zij met parachute en al van de trein werd geveegd. Intussen was de treinbestuur der zowel door de piloot van het toestel waarmee de para chutisten in de lucht waren gebracht, als door een passe rende automobilist, er opmerk zaam op gemaakt dat er iets niet in orde was. Binnenland i> /9 Vrouw slikt meer kalmeren de middelen 3 Beernink: 'Andriessen moet woorden ovér 't CDA terug nemen' 3 Buitenland Asean wil ook meer contact met Europa 7 Kerk Zondagsschoolwerk gaat jubileren 2 Gereformeerden gaan ak- koord met IKON 2 Lutherse leiders naar Nederland 2 Sport Eredivisie van start11 Betere toekomst fruitteelt verwacht 15 Economie Netto-winst van Philips daalde 89 procent 15 Brieven van lezers Nieuwe boeken strips en feuilleton Radio en tv Weer Commentaar Dlclitbij en verder Wie in Nederland als boven-65- jarige tracht zelfstandig te blij ven wordt aangestaard als een aap met drie staarten. W. A. Schreuder, voorzitter, van de Neveb (Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden) Vrij zonnig en warm Vrij zonnig en warm. maar later op de dag plaatselijk onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Minimumtemperatuur rond 13 graden, maxima om streeks 27 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij zonnig maar vooral aan- 14 vankelijk nog een bui. Minder warm. Morgen zon op: 05.24 onder: 20.03 maan op: 16.36 onder: 00.04 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gevolgen van de aanhoudende droogte en hitte voor de natuur, zowel als voor de akkerbouw en veeteelt, worden langzamerhand als zorgwekkend ervaren. Hoewel nog niet over een alarmerende situatie kan worden gesproken, wordt vooral op de hoger gelegen gron den reikhalzend uitgezien naar regen. maakt zich meer zorgen over de mogelijkheid van bosbranden. Het brandgevaar ls groter dan het ja renlang is geweest en iedereen wordt opgeroepen niet in de bossen te roken of met vuur te spelen. 'Ramp dreigt' De Stichting het Goois Natuurre- Vandaag, nu volgens de weersver- wachting opnieuw een zomerse dag \/rpric Vfmr «ICnflflP wordt verwacht, wordt het absolute t 1CC3 vul övllciuv record van achttien achtereenvol gende zomerse dagen gebroken. Een voortduren van de droogte met een of twee weken betekent grote scha de voor de landbouw en voor onze bomen. Ir. A. van Maaren, inspecteur bos bouw van het Staatsbosbeheer, zei gisteren dat de droogte fataal kan worden voor veel jonge aanplant, die diende voor herstel van de stormschade in onze bossen van no vember 1973 en april 1974. Voor de oudere bomen is er nog geen reden tot zorg: 'Dat loofbo men, met name de berken, in een warme augustusmaand hun blad verliezen, betekent niet dat ze ster ven; ze kunnen dan volgend jaar weer uitlopen. Het is een normale zaak, dat de boom zich op deze manier tegen de hitte beschermt, maar wij zijn dat niet gewend om dat we jaren geen warme zomers hebben gekend', aldus ir. Van Maa ren. De boom kan in deze omstan digheden alleen maar blijven leven door zijn bladeren, die tientallen liters water per dag verdampen en aan de boom onttrekken, te laten vallen. Volgens de voorlichting van Staatsbosbeheer dreigt er nog geen ramp voor de bossen als zoda nig. Wel warden bomen langs we gen en bosranden met verschroei-' ing bedreigd. Het Staatsbosbeheer servaat is minder optimistisch: vol gens rentmeester J. P Dhont dreigt ,er een ramp als het niét snel gaat regenen; gevreesd wordt voor mas sale bomensterfte. Vele loofhoutbo men laten hun bladeren vallen door gebrek aan water. Zouden de weersomstandigheden in de komen de herfst of winter bngunstig zijn, dan wordt het twijfelachtig of de bomen zich van de huidige droogte zullen herstellen, aldus de rent meester. Vervolg op pagina 4, le kolom. By Diever ging gisteren een stuk bos door brand verloren. Door snel ingrypen kon het verloren ge- gane gebied beperkt worden tot één hectare. CAIRO, TE^j AVIV (UPI, AP, Reuter) Het optimisme over de onderhandelingen tussen Israël en Egypte over de .Sinaï groeit met de dag. De laatste berichten uit Tel Aviv zijn dat beide landen het nu eens zijn over alle belangrijke punten van het nieuwe akkoord over scheiding der troepen in de Sinaï. Volgens deze diplomatieke bronnen kan de nieuwe overeenkomst voor het eind van de maand worden ondertekend. Officieel zijn deze berichten nog niet bevestigd. De waarnemers in Cairo. Tel Aviv en Washington moeten het hebben van informele zegslieden en verder aanwijzingen, peuren uit het diplomatieke verkeer in de hoofdsteden. Vast staat wel dat de laatste voorstellen die Israël deze week van Egypte kreeg goede kansen op een spoedige overeen stemming bieden. Een regerings functionaris zei dat 'ons voorzichtig optimisme is gebleven' na bestude- Advertentie) Ons landje is een "van de dichtst bevolkte l landen van de wereld. r We zitten door de week met z'n driehonderd negenennegentigen op een vierkante kilometer. Zondags wordt het nóg krapper. Dan wordt er gevoetbald. Dan zitten we met z'n duizenden juichend legen elkaar aan geplakt Dik verliezen mag niet. Als u geen honderden guldens op zak heelt, gebeurt dat ook niet. Zakkenrollers krijgen dan bij u'geen kans. ring van de Egyptische gezichts punten. Volgens regeringskringen in Cairo bestond er gisteren nog één be- larigrijk verschil van mening tus sen Israël en Egypte. Beide landen zouden het nog niet eens zijn over de breedte van de strook, die als buffer moet dienen tussen weder zijdse strijdkrachten. Deze strook zal dan moeten worden bezet door een troepenmacht van de Verenig de Naties Onzeker is of de berg passen Gidi en Mitla (nog steeds in alle beschouwingen als 'strategisch belangrijk' aangeduid) binnen deze bufferzone zullen vallen. Vast staat wel dat Israël deze passen zal ont ruimen. De Israëlische strijdkrach ten zulien zich terugtrekken tot een lijn ten oosten Van Gidi en Mitla. Volgens bronnen in, Cairo gaat het nu alleen nog over de vraag hoe veel van het door IsraëT prijs gege ven gebied door de VN-troepen moet worden bezet. Dat er een nieuw Sinaï-akkoor'd in de lucht hangt wordt ook afgeleid uit een vraagesprek dat president Sadat van Egypte deze week toe stond aan een Libanese krant. Hij richtte zich daarin duidelijk tot de Arabiscne wereld, die kennelijk voorbereid moet worden op zo'n nieuw akkoord. De president her haalt daarin dat Egypte onvermin derd vasthoudt aan de eis. dat Is raël alle bezette Arabische gebieden moet verlaten en dat een tussen tijdse regeling over de Sinaï daar aan niets veranderd. Hij legt uit' dat er een uiterst gevaarlijke, situa tie ontstaat als 'de beweging in de richting van vrede' niet kan wor den volgehouden. Daarom is een Israëlische terugtrekking heel wat waard, aldus Sadat. Van onze economische redactie AMSTERDAM De Nederlandsche Bank verlaagt met ingang van van daag haar rentetarieven met een half procent. De belangrijkste ver laging is die van het promessedis conto, dat is de rente die de Ned. Bank in rekening brengt aan de handelsbanken die bij haar lenen. Deze rente komt van 7 op 6,5 pro cent. Een verandering in het pro messedisconto wordt doorgaanse di rect doorberekend in de rentetarie ven bij kredietverlening door de banken. Ook de Bundesbank, de Westduitse centrale bank, heeft de officiële rente verlaagd. Zie verder pag. 15 ACHTKARSPELEN De éénjarige Ytzen Claus uit Achtkarspelen is gistermiddag door een bestelauto van een melkhandelaar overreden er om het leven gekomen. Hij was onder de auto gekropen toen die voor zijn huis stil stond. De Koster bevestigt: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Oud-minister van defensie De Koster heeft ons gisteravond bevestigd dat hij in 1971 opdracht tot een on derzoek heeft gegeven naar be schuldigingen dat de oud-gene raal H. vóór de oorlog, toen in de rang van kapitein, inlichtin gen aan de Duitsers zou hebben gegeven. 'Ik hoorde toen dat er in Duitsland een boek zou verschijnen waarin deze beschuldigingen voorkwamen. Het was me bekend dat H. grote bewondering had voor de militaire organisatie van het Hitler-rijk. Vol gens mij had H. echter geen sympathie voor het nationaal-soci- alisme als zodanig. Het onderzoek leverde geen bewijzen op, dat H. inderdaad aan de Duitsers inlich tingen had verstrekt. Het was ook de vraag of hij dan nog strafbaar Vervolg op pagina 8. 3e kolom. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gemeente sociale dienst in Rotterdam dreigt onder druk van de sterk gestegen toeloop van rijksge noten vast te lopen. De ambtenaren van de dienst kunnen de stormloop van Surinamers en Antillianen niet meer aan. In drie dagen meldden zich 436 mensen aan de balie voor direc te financiële hulp. Zeventig pro cent van hen kwam rechtstreeks zonder begeleiding naar Rotter dam. De dienst moet werken met volgnummers en elke dag kunnen vele verzoeken om hulp niet behandeld worden. De enorme toeloop heeft er deze week toe geleid, dat de sociale dienst zonder geld kwam te zit ten. In één dag ging het volledi ge kasgeld (tweehonderd dui zend gulden) over de balie, waarmee de kas was uitgeput. Er moest een tussentijds beroep worden gedaan op de banken, om de geldstroom weer op gang te brengen. De noodsituatie in Rotterdam is voor burgemeester Van der Louw en wethouder Schmitz (sociale zaken) aanleiding om begin vol gende week een spoedberaad met staatssecretaris Meyer te houden. Vooruitlopend op dat gesprek, dat onder meer zal gaan over toegezegde financiële steun van acht miljoen gulden heeft wethouder Schmitz be sloten tienduizend uitzendkrach ten te woegen aan de vijftien mensen van de sociale dienst, die zich dag in dag uit met de opvang en begeleiding van Suri- .namers en Antillianen be^lg houden. Gevreesd wordt, dat de toeloop van rijksgenoten de komende maanden nog verder zal oplo pen.. (Advertentie) wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken Kissinger De politie. In Washington is riog plets bekend gemaakt over een aanstaande reis van minister Henry Kissinger naar het Midden-Oosten. Afgelopen week einde werd verteld dat de minister en zijn gezelschap al hadden gere serveerd in het King David Hote' in Jeruzalem voor begin volgende week. Toonzalen Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Leidseplein). Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water). Ede, Grotestraat j 72/74. hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk) Hengelo (O.), Deldener- J straat 3-5. (bij het Stadhuis). Oisterwijk, Beneluxstraat 7 (achter het I station). Utrecht. .Hollantlaan 26 (bij afslag E36 Utrecht/Jutphaas/ I I Nieuw°gein). Valkenburg L.Reinaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). Zuidlaren. De Mjllystraat 7 (vlakbijde Brink). vrije toegang uw kopje koffie staat De nog immer toenemende chaos in Portugal heeft in ieder geval één positief gevolg: eenheid onder de link se broeders in Italië. Die roepen de Portugese geest verwanten samen op om het verder toch maar samen op te lossen. En wie weet helpt het. Nieuwe abonnee:- Straat:_ Plaats:. _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstledcren onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomoliefmodcllen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalcnder. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking dfe krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn- Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. klaar vti Tr,..} »1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1