Van Kemenade plaveit de weg naar het jaar 2000 longeren graven naar de geschiedenis Pop op de plaat Het onderwijs van onze kleinkinderen (1) Willie Nelson nogal monotoon jever een vakantiereis mislopen dan dit werkkamp' Grubbenvorst en Heusden leven mee... w I S, j - SÜt Als we de vlak voor de vakantie verschenen Contouren-nota van minister Van Kemenade mogen geloven, zullen onze kindskinde ren in het jaar 2000 ideaal onderwijs genieten. Na een voorbe reidende periode in crèches en peuterspeelzalen zullen zij om streeks hun derde of vierde verjaardag de basisschool betreden. Niet gediscrimineerd naar sekse of sociaal milieu beginnen zij daar aan de verwezenlijking van hun gelijke kansen. In creatief, sociaal, emotioneel en intellectueel opzicht zal het hun de komende twintig jaar van hun leven aan niets ontbreken. Ieder zal zich ontwikkelen in eigen tempo en overeenkomstig eigen begaafdheid. Zonder zittenblijven en voortijdige selectie,- groeiend tot steeds grotere zelfstandigheid en verantwoordelijkheid, komen zij op hun zestiende via de mid denschool op de bovenschool aan. Als je achttien bent zal de leer plicht worden omgezet in een leerrecht en steeds grotere aan tallen zullen van dat recht ge bruik maken door het volgen van hoger onderwijs. Maar ook wie vindt dat hij op zijn achttiende 'sociaal weerbaar' genoeg is om een baan te nemen, zal niet ver stoken blijven van de zegeningen van het geheel hervormde onder wijsbestel. Dan wenkt het per spectief van de open school, waar het genot van de permanente educatie geen einde zal kennen. Het is niet eerlijk om. zoals we hierboven gedaan hebben, de Contourennota van minister Van Kemenade voor te stellen als het utopisch geschrift van een we reldvreemde idealist. De contou rennota zit wel vol idealen voor de toekomst, maar tegelijkertijd is de nota erg praktisch. Niet alleen de heerlijke toekomst van het jaar 2000 wordt 'ons afgeschilderd, ook de moeizame weg daarheen wordt gewezen. Vriend en vijand hebben de minister dan ook ge prezen om zijn knappe totaalvisie op het beleid voor de komende vijfentwintig Jaar. Het is ook daarom niet eerlijk, omdat Van Kemande in de afge lopen twee jaar al veel gedaan heeft om de weg naar het jaar 2000 te plaveien. Experimenten met de basisschool en de midden school zijn begonnen, de open school ging van start, de school begeleiding en leerplanontwikke ling werden op poten gezet, en dat is lang nog niet alle';. Geen nieuwlichterij Men kan Van Kemenade evenmin het verwijt van nieuwlichterij door Piet Hagen maken. Het zijn niet de revolutio naire nieuwigheden van een soci alistische hoogleraar uit Nijmegen die hier gepresenteerd worden, maar grotendeels ontwikkelingen die al onder vorige kabinetten be gonnen zijn. De grond voor de nieuwe basisschool voor vier- tot twaalf-jarigen Is al bouwrijp ge maakt door de KVP-er staatsse- cretatis Schelfhout. De midden school is al in het vooruitzicht gesteld door de anti-revolutionai re staatssecretatis Grosheide uit het liberaal-confessionele kabi net-De Jong. De hervorming van het hoger onderwijs is al ln de maak sinds de KVP-minister Ve- ringa. Als Van Kemenade lijnen naar de toekomst trekt, zijn dat voor een groot deel dus lijnen uit het verleden die doorgetrokken worden. Tegen deze achtergrond bevat de nota eigenlijk ook weinig opzien barends. Er wordt wat gefiloso feerd op de bovenschool die op de middenschool moet volgen en voor het eerst is uitvoeriger nage dacht over een sanering van het buitengewoon onderwijs en een nieuwe opzet van het daarna overblijvende 'specialistische' on derwijs. Maar de meeste plannen waren toch wel bekend. Richting veranderingen Het belang van de Contourennota ligt vooral in de door de minister aangegeven richting van al die veranderingen. Wat willen we ei genlijk met ons onderwijs. Voor zover we de ontwikkelingen in de' hand hebben en politieke keuzen kunnen doen, wat is dan het bes te? Welk ideaal staat ons eigen lijk voor ogen. Het onderwijs is altijd ln verandering geweest, maar in het verleden ging dat erg geleidelijk. De verandering had meer het karakter van aanpassing achteraf. Stel dat het mogelijk is van tevoren een koers uit te zet ten, in welke richting denken wie? Juist omdat er in ons land zoveel verschillende meningen over 'on derwijs en opvoeding bestaan, kan dat een zeer fundamentele discus sie worden. Daarover in een vol gend artikel. BINNENLAND 9 door Kees de Leeuw Het blijft tobben ln deze tijd van hitte en droogte. De meeste platenmaatschappijen wachten met het uitbrengen van nieuwe, de aandacht trekkende elpees tot september en wat er in deze tijd nog wel op vinyl verschijnt, is in het gunstigste geval meegenomen. Dus laten we er maar het beste van maken. Om te beginnen is dat Willie Nelson, de zingende cowboy uit Texas, die inmiddels de veertig is gepasseerd en ontelbare composities op zijn naam heeft staan, waarvan er verschillende zijn opgenomen door uiteenlopende figuren als Perry Como. Prank Sinatra, maar ook Aretha Franklin en Steve Wonder. Hij ging over van Atlantic naar het CBS-label en zijn eerste plaat voor deze maatschappij, is getiteld 'Red Headed Stranger.' Deze langspeler. gestoken in een schitterende hoes met op de binnehoes de teksten, bevat een zogeheten totaalverhaal, dat gaat over liefdesverdriet (Hij betrapt zijn vrouw met een ander in de keuken en wrat kan hij anders doen dan zijn revolver trekken onder het motto 'Beter niets dan helemaal niets') moord en doodslag en de diefstal van zijn hengst door een blonde schoonheid, die daarbij ook het leven laat). Kortom: wat een ellende in deze wereld, toen het Wilde Westen nog het Wilde Westen was. Nelson ook wel de 'Cole Porter of Country Music' genoemd neemt de meeste composities voor eigen rekening, zingt deze zelf en begeleidt zichzelf op de gitaar, daarbij bijgestaan door een aantal vakkundige studiomusici. Daaraan ligt het dus niet, maar toch blijft men bij het beluisteren van deze plaat met een onbevredigend gevoel zitten. Nelson heeft een stem, die ondanks zijn zijn bijnaam 'The voice of Texas' mij niet vermag te boeien. Het is countrymusdc recht voor zijn raap, nogal monotoon en met te weinig uitschieters. Van echte countrypop is nauwelijks sprake en de plaat kabbelt even rustig en vriendelijk voort als een langzaam stromend beekje. Vermeldenswaard zijn alleen de nummers 'Denver', het van de uitvoering van Johnny and the Hurricanes bekend geworden 'Down Yonder' (met honky-tonk pianospel van broer Bobbie Nelson en het titelnummer Red Headed Stranger." Echt een plaat voor de eenvoudige liefhebber, maar geef mij de Eagles maar, om maar iets te noemen. Over naar plaats nummer 2: Fusion III van de uit Polen, maar sinds 1974 in Amerika verblijvende muzikant Michael Urbaniak. Zijn moeder zei jarenlang tegen hem 'Prosze Cwiczic. Michal'. hetgeen ln het Pools wil zeggen: oefenen jongen, en nogeens oefenen.* Dat heeft hij zich goed in de oren geknoopt. Op zijn zesde jaar kreeg hij al vioolles en later studeerde hij twaalf jaar aan het conservatorium, zodat van een gedegen opleiding kan worden gesproken. Dat neemt niet weg, dat hij het snarenspel best moeilijk vónd en er voor de afwisseling een saxofoon bijnam. Op de vlooi speelde hij klassiek en op de sax jazz. Dit alles leidde tot een soort muziek, die ook wel jazz- rock met klassieke invloeden genoemd wordt. Vooral als men dan nog weet. dat het spel van Jean-Luc Ponty bekend onder meer van zijn optreden met Frank Zappa hem inspireerde tot het spelen van Jazz op de viool, kan men zich enigszins voorstellen, vrat er op de langspeler Fusion in te beluisteren valt. Zonder tot negativisme te vervallen, moet ik al weer opmerken, dat dit voor mij allemaal niet hoeft. Het is ongetwijfeld heel knap geconstrueerd en vakkundig ln elkaar gezet, maar mij klinkt het toch te steriel in de oren. Het is eigenlijk vlees noch vis en het overdadig gebruik van de violin- synthesizer. vermengd met de stem van zijn vrouw Urszula Dudziak doet mij al snel naar iets anders grijpen. Ik althans Iaat deze jazz-rock, gecombineerd met laag-over vliegende violen en gillende keukenmeiden graag aan een ander over, die hier misschien wel van in vervoering kan geraken. Rest nog te vermelden dat Larry Coryell op 'Bloody Kishka' de gitaarsolo voor zijn rekening neemt.' De derde plaat (Oef) ln deze rubriek is 'Solid' van de zeven man sterke formatie 'Mandrill', afkomstig uit het zuiden van de VS, maar vergis u niet: het gaat hier niet om de vettige sound uit the South a Ia the All man Brothers of Wet Willie. Nee, niets van dit alles. Het is muziek die hier en daar een beetje funky-achtlg klinkt, niet helemaal vrij is van soul- invloeden (Philadelphia), maar vooral is overgoten met een Latin-sausje, dat Je ln de verte doet denken aan Edmundo Ross. M? ndrtll heeft al een paar platen gemaakt, die echter weinig zoden aan de dijk zetten en hoopt hiermee dan eindelijk te kunnen doorbreken. Ik help er het beste van hopen. fcjw/kwartet zaterdag 9 augustus 1975 bedreigd worden door nleuwbouw- plannen of andere werkzaamheden. De activiteiten van NJBG zijn een welkome aanvulling van onze mo gelijkheden', zegt dr. Renuad. ter- wijl hij zijn blik zichtbaar voldaan via het g'anzeweitje' in de richting van 't Gebroken Slot', zoals de ruïne in de volksmond heet, laat gaan. Over de resultaten van vijf Jaar onderzoék is hij uiterst tevreden. 'Het is een belangrijk onderzoek geweest Al hebben we niet alle bijzonderheden achterhaald, de hoofdlijnen staan nu vast,' conclu deert hij. Van het kasteel in Grubbenvorst was weinig bekend, oude afbeeldin gen bestaan er evenmin van. 'Wij weten thans, dat het kasteel een oppervlakte heeft gehad van zo'n dertig vierkante meter en in het begin van de dertiende -eeuw is gebouwd. Het is in 1568 verwoest bij een belegering door Parma. Eni ge restanten, met name een don jon, hebben het nadien nog eeuwe uitgehouden, totdat de Duitsers die in 1944 hebben opgeblazen', doceert dr. Renaud. Heuvel Een vraag was hoe het mogelijk ls geweest, dat het kasteel enige eeu wen heeft doorstaan op een kunst matige heuvel. Gebleken is dat die heuvel pas is opgeworpen toen het kasteel er al stond. Het bouwwerk was gegrondvest op zeer stevige fundamenten. Interessant was ook de recente ontdekking van een be- kading, die in het begin va de vijftiede eeuw werd gemaakt om het kasteel beter bestand te doen zijn tegen belegeringen maar ook tegen het Maaswater. In die beka- ding zaten op diverse plaatsen to rentjes, een soort bastions. Daarvan hebben de jonge archeologen ook restanten gevonden. Spijtig is dat er aan de kant van de Maas weinig meer te onderzoeken is. De rivier heeft wat daar in de grond zat tn de loop der eeuwen meegesleurd. De bevolking van het 'aspergedorp' Grubbenvorst heeft erg meegeleefd met de activiteiten van de jongelui. 'Als we 's avonds in het dorp ko men is het meteen van: 'En hebben jullie vandaag nog wat gevonden?' Dat kasteel spreekt tot de verbeel ding van de mensen hier', aldus Frank Eliëns. 'Witte juffrouw' De Grubbenvorsters hebben er ook voor gezorgd dat de deelnemers aan het werkkamp volkomen op de hoogte zijn van de verhalen die al eeuwen de ronde doen in het dorp over 'de witte juffrouw', die zich af en toe bij de ruïne zou manifesté ren. Er zijn dorpelingen die er hei lig in geloven dat het er spookt. 'Wij vinden die verhalen prachtig. We hebben nog nooit iets van een spook gemerkt. We slapen heerlijk in onze tentjes aan de voet van de ruïne. Soms haken we in op die spookverhalen en gaan dan zelf voor spookje spelen. Pas maar op, 'de witte juffrouw' laat niet met zich spotten', zeggen ze dan in het dorp. Ach, bij een echt kasteel hoort nu eenmaal een spook. Zo zien wij het', meent Frank. Heusden In het Noordbrabantse Heusden, waar wordt gegraven naar de res- Zo bracht 'Uitleg', het weekblad van het ministerie van onder was en wetenschappen, de weg naar het jaar 2000 in beeld. for Fred Lammers iübbenvorst-heusden - an graven om meer aan de et te komen over de historie ions land is ook een manier je vakantie door te brengen, ipaar honderd Nederlandse en denken er zo over. Zij in de afgelopen twee we- vaak in de brandende zon. steentje bijgedragen om enige sluiers op te lichten zaken die tot dusver in de slen van de geschiedenis wa- gehuld. gebeurde tijdens de archeologi- werkkampen die de Neder- jeugdbond ter bestudering de geschiedenis heeft gehou- Zeventien jaar geleden werd bond opgericht en op het iblik zijn er tegen de zevenhon- I jongeren ni de leeftijd van 12 23 Jaar lid van. 'Dat zijn er enlijk weinig, vandaar dat wij best doen het ledental uit te iden. Wij willen dit jaar de dui- d zien te bereiken. Dat is vooral ngrijk met het oog op de subsi- vertelde Frank Eliëns (18) uit dhoven mij deze week in Grub- vorst. nk is nauw betrokken bij de anisatie. van die werkkampen, jaar een héle klus. Daar blijft niet bij. De archeologische Dpen vormen slechts een onder- I van de vele activiteiten die de B.G. ontplooit. De plaatselijke elingen die in alle delen van het 1 bestaan, organiseren regelma- lezingen en excursies. Verder er nog diverse werkgroepen Is een voor heraldiek (wapen de) en, om een ander voorbeeld loemen, er is de werkgroep kas- nkunde, een paar maanden ge- ;n door Frank Eliëns opgericht, t doel daarvan is onbekende telen onder de aandacht van breder publiek te brengen. Ie- een kent langzamerhand het Iderslot en van Loevegtein geldt zelfde. Maar Nederland is geluk- nog veel meer kastelen rijk. die drisch ook van betekenis zijn'. Frank.- ifgelopen dagen heeft hij ijver- ffleegespit in Grubbenvorst, een i' de kampen voor leden van en de zestien. 'Als je eenmaal if archeologie bent geboeid, kom In Heusden werd na drie dagen zoekeh het fundament van het oude Weverstorentje gevonden. Er was daarna nog heel wat te graven en op te meten. je er niet meer los van. Ik laat rustig andere vakantiereizen, zoals een tocht naar Engeland met vrienden, schieten oni hier naar toe te kunnen gaan, ik wil dit beslist niet missen', vervolgt Frank, terwijl hij vol trots het resultaat laat zien van een week ploeteren, want dat was het wel bij een temperatuur van over de dertig graden, op de plek waar lang geleden het kasteel van de heren van Grubben heeft gestaan. Niet alles ls verdwenen. Nog altijd staan er restanten van een paar torens, die lang geleden deel heb ben uitgemaakt van dit kasteel aan de Maasoever in dit Noordlimburgse dorp. Vijf Jaar geleden kwam er voor het eerst een groep jongeren archeologisch onderzoek verrichten. Dit jaar kwamen ze voor het laatst. 'Je moet er op een gegeven mo ment een punt achter zetten. De grond, waarop we aan het werk zijn is eigendom van een fruitkweker. Ik kan niet anders zeggen dan dat hij en zijn familie bijzonder gast vrij zijn. Maar je kunt die mensen niet blijven -bezoeken. Dan wordt het een bezoeking voor hen', vertelt dr. J. G. N. Renaud, die de archolo- gische leiding van het werkkamp heeft. Dr. Renaud was er vanaf het begin bij en de deelnemers hebben aan hem een goede leider. 't kost wel de nodige zweetdruppeltjes by een temperatuur van ven de 30 graden te gaan graven naar overblijfselen van een im vier eeuwen geleden verwoest kasteel. 'Reuzevent' In het dagelijks leven ls dr. Renaud hoofd van de afdeling middeleeuw se archeologie bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) ln Amersfoort. 'Het is een reuzevent, wat hij ons alle maal niet weet te vertellen! Daar was de geschiedenisles op school niets bij', vindt Gies Breuking uit Boxtel. Hij si voor de vierde keer in Grubbenvorst. Maximaal zijn er twintig deelnemers en de praktijk wijst uit, dat een groot percentage elk jaar terugkomt naar dit roman tische plekje als ze daar de kans toe krijgen. 'Grubbenvorst is een van de kam pen, die het eerst zijn volgeboekt, hoewel je er heel hard moet aan pakken. Maar dat weet je in de regel als je eraan begint. We heb ben hier dit jaar ook vier meisjes. Zij spitten gewoon mee. Al onze kampen staan trouwens open voor jongens en meisjes. De Jongens zijn echter in die werkkampen ver uit in de meerderheid. De meisjes die komen passen er volledig bij. Het zijn niet van die figuren, die bang zijn hun nagels te beschadi gen of van dat soort dingen. Die blijven heus wel weg', verduidelijkt Frank Eliëns. Van de meisjes die dit jaar ln Grubbenvrost kwamen zegt de zes tienjarige Monique Beerendonk uit Voorburg: 'Het is hard aanpakken. Je moet wel tegen een stootje kun nen. Geplaagd word je ook veel, vooral als je zoals lk voor het eerst komt. Maar daar had lk me wel een beetje op voorbereid. Volgend jaar ga ik daarom beslist weer naar een archeologisch werkkamp'. Welkome aanvulling Het is de bedoeling dat er na Grubbenvorst weer een project in Limburg wordt aangepakt. Al die kampen vinden in overleg met de ROB plaats. Niemand mag zomaar gaan graven.' We hebben bij de ROB een heel reservoir van opgra vingen, die niet direct tot de nood- opgravingen behoren, omdat ze niet tanten van het 'Weverstorentje', dat eens op de stadswal heeft ge staan, is er ook belangstelling van de zijde van de burgerij, vertelt de 22-jarige Ton van Hoóijen, student Duits en in Utrecht en leider van dit werkkamp, mij. De gemeente Heusden heeft de deelnemers zelfs gratis een leegstaand huis aangebo den en tevens voor het ruwe werk een dragline beschikbaar gesteld. Dat apparaat bewees vooral de eer ste dagen goede diensten, toen er moest worden gezocht naar de juis te lokatie van het torentje op een terrein aan de Demer 'Na drie dagen vonden we die eindelijk. De stemming klaarde toen meteen op. Omdat in dit kamp veel deelnemers zijn, die voor het eerst meedoen, wat het een beetje teleurstellend, dat we eerst niets vonden.' Sommigen zijn ook nu nog teleur gesteld. 'Het is hier heel leuk. maar wat wij vinden is niet zo bijzonder. Ik heb vorig jaar meegedaan aan een opgraving bij het kasteel van Blaarthem, vlakbij Eindhoven, dat omstreeks 1890 is afgebroken. Daar vonden we een paar tinnen schaaltjes en kommen. Hier vinden we hoogstend wat scherven.' Dat valt me eerlijk gezegd wel een beetje tegen', krijg ik te horen van Fokko Kortlang, die er desondanks toch lustig op losgraaft. Marcel Rommerts was zo gelukkig een muntje te vinden -uit de tijd van Lodewijk de veertiende. Daar er in het plaatselijk museum Ln Heusden waar alle vondsten naar toe gaan a 1 een aantal van die munten zijn, mocht Marcel zijn op gegraven schat zelf houden, iets waar de anderen hem niet weinig om benijden. Favoriete vak Annejet van Zijl uit Leeuwarden had gedacht dat de opgraving 'iets systematischer' zou verlopen. 'Maar ik heb er geen moment spijt van dat ik hier ben. Het is v erg fijn jongens en meisjes te ontmoeten uit allé delen van het land die ook in geschiedenis zijn geïnteresseerd.' zegt Annejet. Alle deelnemers heb ben met elkaar die grote belang stelling voor de historie gemeen. 'Gescheidenis is op school ons fa voriete vak. Alleen zijn wij niet allemaal zo trevreden met onze le raar', valt een de kampgenoten haar bij.' Het is enorm belangrijk hoe jongeren met de geschiedenis in contact worden gebracht. Als je het juist aanpakt hangen ze aan je lippen. Dat bleek de afgelopen week toen de hervormde predikant van Heusden ons uitnodigde op een avond naar de pastorie te komen. Hij heeft toen voor ons allen een lezing gehouden over de geschiede nis van Heusden. Iedereen was er geestdriftig over,' vertelt Ton van Rooijen. Al zouden de meeste deelnemers van de opgraving in Heusden graag meer spectaculaire zaken naar bo ven hebben gehaald, toch -is het werk dat is verricht belangrijk ge weest.' Wij weten waar dat oude torentje heeft gestaan en hoe groot het is geweest. De gemeente Heus den. die erover denkt deze toren in de toekomst te gaan herbouwen hecht daarom grote waarde aan dit onderzoek', vervolgt Ton van Rooij en. Die graverij... Dat de meningen desondanks kun nen verschillen werd mij duidelijk toen ik bij aankomst in Heusden een mevrouw de weg vroeg. 'O moet ge bij die graverij zijn? Nou als ge daar plezier in hebt moet ge het niet laten. Ik begrijp niet wat er leuk aan is. Ik heb in mijn huis ook vele mooie oude dingen staan, maar scherven interesseree me niet. Ze brengen wel geluk, maar ik., heb ze liever niet in huis. Je kunt die belangstelling voor vroeger tij den ook overdrijven', zet zij onge vraagd haar standpunt uiteen. Als ik weer in de auto stap roept ze me nog na: 'Maar als ge een mooie vaas vindt, die nog gaaf is. moogt ge hem rustig bij me brengen'. Een van de restanten van het kasteel van de heren van Grubben is dit stuk toren op een heuvel bij de Maas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9