Recreatie rond Leiden: 'Gebed zonder einde' Haags arbeidsbureau zet projekten op voor rijksgenoten Fietsroute Delft- De Lier geopend KOEPEL Gemeente 's-Gravenhage Inlichtingen en inschrijving TROUW/KWARTET ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN 6 Van onze correspondent i LEIDEN DEN HAAG 'Nu rondom Rotterdam de eerste recreatieve nood is gelenigd met o.m. de voorzieningen rond het Brielse Meer en de Oude Maas, heeft voor oils de omgeving van Den Haag bepaald de hoogste prioriteit.' Dit zegt PvdA-gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, drs. J. Borgman als eerste reactie op de vraag hoe het staat met alle mooie en ambitieuze plannen voor recrea- tiegebieden rond Den Haag en Lei den. De heer Borgman, die naast sport en recreatie ook nog verkeer, vervoer, natuur en landschap plus een gedeelte van ruimtelijke orde ning in zijn portefeuille heeft, ver wijst daarbij naar het recreatie basisplan "s-Gravevnwoude, wat twee maanden geleden ha jaren van stu deren werd openbaar gemaakt. Dit plan is een ontwerp van een groot complex recratleve voorzie ningen in het gebied 's Gravenwou- de. dat een elftal gemeenten tussen Zoeterwoude en Delft omvat. De Haagse agglomeratie neemt daarbij een centrale plaats In. In een deel van dit 's Gravenwoude is men al een flink eind met de uitvoering van de plannen gevorderd: dit geldt met name voor de Delftse Hout, het meest zindelijke gedeelte. In het noordelijke gedeelte daaren tegen is de situatie ronduit bedroe vend te noemen. Het gaat hier om het gebied tussen Leidschendam. Voorschoten en Zoeterwoude. een kleine 1000 ha groot, dat begrensd wordt door de Vliet en Rijksweg 4a en wordt doorkruist door het Rijn- Schiekanaal. Volgens uit het mid den der zestiger jaren daterende ideeën zou in dit gebied, Vlietland geheten, een flink recreatieplan moeten worden ontwikkeld, waar van 125 ha bestemd zou worden voor watersport. Ook het recreatie- ADVERTENTIE voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21 plan 's Gravenwoudé noemt deze bestemming. Sinds voor het eerst hiernaar de gedachten uitgingen is er echter nauwelijks iets wezenlijks meer gebeurd om het recreatiege bied meer vorm te geven. Het Vlietland bestaat aan de ooste lijke zijde uit een vijftal polders, voornamelijk op het gefiied van de gemeente Leidschendam. Deze zou den ten dele .moeten worden volge stort met grof puin uit de steden (Leiden en Den Haag) en ten dele moeten worden ontgrond: de zand winningsmaatschappij Rijnland BV heeft in vier van deze polders de zandwinning ter hand genomen. Blijkens het basisplan ondervindt deze ontgronding echter ernstige vertraging door de verminderde be hoefte aan ophoogzand voor wegen aanleg. Met name het uitstel van de aanleg van de Leidse Baan is hier een belangrijke oorzaak van. Gedeputeerde Borgman noemt ech ter desgevraagd nog een aantal an dere factoren die van de Vlietland- plannen 'een gebed zonder einde' dreigen te maken: vooral aan de financiële kant van de zaak schij nen nogal wat haken en ogen te zitten. 'Je kunt niet alles tegelijk doen', constateert Borgman. 'En zelfs nu het gebied rond Den Haag voor ons bepaald aan de beurt is. liggen er nog heel wat financiële obstakels'. Deze blijken dan samen te hangen met een ander heet hangijzer: de bestuurlijke problematiek van 's Gravenwoudeondanks al het ge praat is men het onderling nog steeds niet eens hoeveel elke ge meente moet bijdragen in de kos ten van de verschillende plannen. Ontsluiting Deze kosten worden, met name bij het Vlietland opgejaagd vanwege een derde probleem: de ontsluiting van het toekomstige recreatiege bied. Zoals de zaken nu liggen is het Vlietland nauwelijks bereik- DEN HAAG Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag heeft een aantal projecten in voorbereiding om iets te doen aan de slechte plaatsingsmogelijkheden op de arbeidsmarkt voor Suriiia- mers en Antillianen. baar. Alleen voor fietsers is er een mogelijkheid langs het Rijn-Schie- kanaal vanuit Leiden-Lammen - schans. 'We hebben al eens gedacht aan een brug over of tunnel onder de Vliet, maar ook dat is niet zonder problemen', aldus Borgjman, 'nog afgezien van het feit, dat^hier ook nogeens 15 tot 25 miljoen'mee gemoeid zal zijn. Met de provinciale waterstaat wordt momenteel nagegaan in hoe verre Rijksweg 4 zich leent voor een mogelijke ontsluiting van het gebied'. Volgens de gedeputeerde is deze ontsluiting bijzonder belang rijk, niet alleen voor de toekom stige bezoeker, maar ook al in fiet huidige stadium, om als aanvoer- weg te dienen van het puin voor één der polders, dat als ondergrond moet dienen vbor een recreatiebos. Een goede ontsluiting is ook eèn voorwaarde zonder welke de omlig gende gemeenten waarsehijnlijk- niet zullen willen meewerken aan bijvoorbeeld de nog noodzakelijke wijzigingen van bestemmingsplan nen. Als al deze hindernissen uit eindelijk genomen zijn. zal het nog wel weer even duren voordat de werkelijke uitvoering van de re creatieplannen voor het Vlietland zijn beslag zal krijgen. De heer Borgman durft zich niet aan een voorspelling te wagen, maar hij zegt blij te zijn wanneer er binnen drie jaren enig zicht zal zijn op een oplossing. Hij acht het bepaald niet uitgesloten dat de provincie op ze ker moment zal overgaan tot het stap voor stap klaar maken van het Vlietland. zonder nog langer naar een totale pasklare oplossing te streven. Dat zou dan betekeneh, dat bijvoorbeeld een bepaald deel, waar geen zand meer gewonnen zal worden, klaar gemaakt wordt voor het publiek, terwijl de andere de len, zoals ook nu nog het geval is, officieel ontoegankelijk (in feite op eigen risiko toegankelijk) zullen blijven voor recreanten. En als de financiële problemen onoverkome lijk blijken te zijn wil Borgman (ADVERTENTIE) te warm voor iels anders, dan noar Directeur Stroosnijder van het GAB zei dat op het ogenblik bijna een kwart van het aanbod van mannen in Den Haag afkomstig is uit de West, omdat het grootste deel van deze rijksgenoten óf slecht ge- afhoold is. óf een afgebroken of eebrekkige vervolgopleiding heeft genoten, zijn zij moeilijk te plaat sen. Om hier iets aan te doen zijn enkele projecten in voorbereiding, die erop gericht zijn rijksgenoten op te leiden voor die beroepsgroe pen waar nog een behoorlijke vraag is. Zo is er bij voorbeeld in Den Haag een groot tekort aan typisten en typistes. Daarom gaat er in septem ber een cursus van start voor 70 mensen. Op het ogenblik is de se lectie aan de gang. Er is voldoende animo. Na de opleiding komt er een trai ningscentrum, dat type-opdrachten van bedrijfsleven en overheid kan aanvaarden. Tenslotte zal er een vaste plaats in het arbeidsproces worden gezocht voor de cursus- deelnemers. Daarnaast begint in september, eveneens vooral voor rijksgenoten een opleiding tuinbouw waar 10-15 mensen aan kunnen deelnemen. Later zal de opleiding worden uit gebreid tot 50 60 plaatsen. Deze cursus is vooral bedoeld voor (on geschoolde) vrouwen, maar er kun nen mannen aan deelnemen, aldus de heer Stroosnijder. Tenslotte wordt nog gewerkt aan een opleiding voor de verzorgende beroepen. Het Haagse GAB wil op deze manier iets proberen te doen aan het enorme aanbod in deze sector. Aan deze cursus kunnen uitsluitend vrouwen meedoen, in het begin 15, later dertig. (ADVERTENTIE) Woningbureau/' \^Voningbureau "Centrum" "Centrum' Den- Voor Den- Haag /Verhuur voor Haag Uw onvree, vr\je etages en flatwoningen Van Baerlestraat 24, Den Haag Tel: 070-654778 en 070 - 881545 Geopend van maandag t/m zaterdag van 7.00 uur 's morgens tot 22.00 's avonds Van een onzer verslaggevers SCHIPLUIDEN Gedeputeerde drs. J. Borgman van Zuid-Holland heeft gisteren in aanwezigheid van vele provinciale en gemeente lijke vertegenwoordigers het nieuwe provinciale fietspad 73 ge opend. Zie voor kar' a De route van het 10 km lange pad loopt van de Delftse Tanthofkade via Den Hoorn en Schipluiden naar de Burgemeester C re zeelaan in De Lier. Mef deze belangrijke nieuwe recreatieve aanwinst komt het to tale aantal kilometers van vrij lig gende provinciale fietspaden op 160.- Omdat het te warm was voor een fietstochtje had prov. waterstaat een tweetal Jan Plezier-rijtuigen en enkele koetsjes afgehuurd die n^et de genodigden een ritje over het prachtige "pad maakten. Onderweg plaatste de heer Borgman een bord ten teken dat de route officieel open was (zie foto). Het pad dat de fietsers en brom fietsers door een verrukkelijk Lan delijk gebied voert dat tussen Den Hoorn en Schipluiden al verschrik kelijk 's aanevinst door de in aan- le: zilndë Rijksweg 19 Benelux- w"*) l'gi vrijwel geheel op de voor- -r T.' ir>n van de WSM en - - 'anas da weerkerende t TTnvh•od-ïchap iomt de oude dorp^kpin en de nieuwe wijk Bijsterveld. De ANWB zal hier op korte termijn borden plaatsen. De oude trambruggen over de Zuidgaag. Westgaag en de Middelwatering zijn gehandhaafd, plaatselijk versterkt en van nieuwe leuningen voorzien. Het fietspad is aangelegd door. Aannemingsbedrijf Rienstra BV in samenwerking met Delft. Schiplui den, Maasland. De Lier en het Hoogheemraadschap Delfland. In het 'pad is circa 12.500 ton aan hoogovenslakken en ca. 4500 ton asfalt verwerkt. De kosten bedroe gen 1,4 miljoen. Gedepuetterde Borgman zei na de rit in het. boerderij-restaurant 'De Likkebaardshoeve' (een fijn rust punt ongeveer halverwege de route in Maasland) dat bij de aanlee van he pad de veiligheid voor de fiet sers voorop stond. Tot. voor kort kwam het fletsverkeer op de drukke Rijks'!'''-aatwp? van Maasland naar Den Hoorn in de knel. Binnenkort zo knndivde de heer Borvman ®an. wordt hevonnen met de aan'c? van de provmoiale fiet sman j? r Avk"rdMk«p P'-vssen) en 15 (van B^rt-el naar Rodenrijs). Een overzicht van het toekomstige recreatiegebied De Vlietlanden tussen Voorschoten, Leiden en Zoeterwoude, dat in groter verband deel uit zal gaan maken van het basisplan 's-Gravenwoude. desnoods nog wel van zijn principe afstappen, dat 's Gravenwoude in clusief het Vlietland in de sfeer van de openbare recreatie zou moe tan worden uitgevoerd: 'De nood kan je nopen misschien een deel ter exploitatie te geven in handen van particulieren', Reacties Voorlopig zal het Vlietland echter nog wel blijven wat het is: een mooi rustiek, maar ontoegankelijk gebied van water en drijfzand, met de bestemming om eens randstad bewoners recreatiemogelijkheden te bieden. Ook de meest betrokken gemeenten lopen bepaald niet over van enthousiasme. Wethouder De Jong van Zoetèrwoude hoopt welis waar op een voortgang van het projekt, maar ziet overigens weinig belang jvoor zijn gemeente in het Vlietland. Een goede toegankelijk heid van hef gebied en financiële steun van hét rijk acht hij voor de realisatie onontbeerlijk: 'Anders zie ik de toekomst somber in'. Ook een woordvoerder van de gemeente Leidschendam wijdt de trage gang van zaken aan het geldgebrek. In Leidschendam wordt deze vertra ging bijzonder betreurd gezien de behoefte aan recreatiemogelijkhe den. Van de kant van deze gemeen te zij alle andere beletsels inmid dels wèggenomen: er ligt al gerui me tijd een aangepast bestemmings plan voor het Vlietland. Men heeft er alleen erg veel moeite mee, als bij ontsluiting van het gebied hét autoverkeer door Leidschendam- Zuid zou moeten worden gevoerd. Cronesteijn Met het Vliietland is de klaagzang rond het recreëren rond Leiden be paald nog niet. voltooid. Even ten noorden van het Vlietland had de 't J0DD6 stad Leiden in 1970 een 'Vlietpark' gepland. Na de grenswijziging van 1966 wam een gebied van een kleine 100 hectare van Zoeterwoude bij de gemeente Leiden. Voor dit gebied, dat doorsneden wordt door de spoorlijn Leiden-Utrecht en de Europaweg, stelde de gemeente en de Ned. Heidemaatschappij een re creatieplan op. Dit plan voorzag onder meer in de aanleg van een kampeerterrein, een volkstuinen complex. een aantal spert velden, en een tweetal parken. Uitvoering van deze plannen bleek echter al me teen geen haalbare kaart: in 1970 kostte het geheel al bijna 25 mil joen gulden. Thans zou dat zeker op het dubbele uitkomen, en dat kan' het arme Leiden zich onmoge lijk veroorloven. Dus gebeurde er niets. Totdat het ministerie van CRM onlangs een oude subsidiere geling van stal haalde. Deze maakte het mogelijk dat gemeenten 75 pet subsidie krijgen op aankoop- en .inrichtingskosten van nieuw aan te leggen stadsrandparken. Nadat de provincie Leiden op deze regeling attent had gemaakt vroeg men sub sidie aan voor de Cronesteijnpolder, het middelste gedeelte vanhet ge bied met een oppervlakte van 40 ha. Desgevraagd zei gedeputeerde Borgman ons, dat de provincie, die' over de subsidie-aanvrage moet ad viseren positief staat tegenover plannen om aan dit gebied een racreatieve bestemming te geven. CRM-wethouder Tesselaar van Lei den deelde ons mede dat Leiden onlangs deze 40 ha in eigendom heeft gekregen. Hij kon nog niet zeggen welke concrete plannen Lel den heeft voor dit gebied.. Het zal in elk geval moeten liggen in de sfeer van de passieve recreatie om dat alleen deze voor subsidie In aanmerking komt. 'Wat Leiden met de Cronesteijnpolder en aangren zende gebieden zal gaan doen hangt vooral af van de grootte van de toe te kennen subsidie', aldus de heer Tesselaar, die daar aan toe voegde dat het voorlopig nog wel even kan duren voor recreatie hier ook werkelijk mogelijk zal zijn. burger Polder. De gemeente War mond, waar dit gebied toe behoort, had op het boemerangvormdge ei land ln 't Joppe (Koudenhoorn) aanvankelijk experimentele wo ningbouw gepland. De Kroon dacht daar echter anders over en haalde zo een streep door Warmonds nieuwbouwrekening. Dan maar re creatie, dacht men in Warmond. Vorig jaar lagen uitgewerkte plan nen voor 't Joppe op tafel, die onder meer uitgingen van de aan leg van een jachthaven. Een aantal inspraakhearings onder de bevol king leverde echter nogal wat kri tiek op: men gaf de voorkeur aan een stil recreatiegebied. Inmiddels waren er echter gemeen teraadsverkiezingen geweest en de verschillende politieke partijen die elkaar hadden gevonden meenden, dat er eerst maar eens gepraat moest worden over een viertal structuurnota's die het Warmonds levan inclusief de recreatie zouden behandelen. Daarna zou dan aan de hand van deze nota's een plan voor 't Joppe moeten worden opgesteld. Gevolg van een-en ander is thans, dat de derde en vierde structuurno ta in 1976 gereed zullen komen. Na behandeling moeten dan nog eens de recreatieplannen worden opge- steld en goedgekeurd- Voordat tot werkelijke uitvoering zal worden overgegaan zal er dus nog wel heel wat water naar de zee stromen. Of het recreatiegebied er ook inder daad uiteindelijk zal komen hangt vooral af van (alweer) CRM-subsi dies, zo stelt men in Warmond. Eén ding is irt elk geval zeker: als men in politiek Warmond niet wat meer vaart zet achter de plannen, zal ook recreëren in en bij 't Joppe voorlopig nog niet tot de reële mo gelijkheden behoren. Plassenschap Wanneer we ons onderzoek voort zetten ontmoeten we nog een nieuw stukje recreatiedrama: 't Joppe' genaamd. Dit net boven de Leidse Meren wijk gelegen water is onstaan na zandwinning (ook door Rijnland BV) in de vroegere Zwan- Het water van 't Joppe is met het daarboven liggende plassengebied opgenomen in het recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassengebied, wat momenteel in oprichting is. In dit recreatieschap, waaraan ook Warmond, Oegstgeest en Leiden waarschijnlijk deel zullen nemen moeten de recreatieve voorzienin gen ten noorden van Leiden tot in de provincie Noord-Holland nader worden bezien en verbeterd: Dat mag ook wel, wanneer men be denkt, dat Kaag, het Braassemer- rpeer, Westeihder en Wijde Aa bij een beetje aardig weer, zeker in vakantietijd notoir overbevolkt zijn met watersporters. In dit interprovinciaal plassenschap zou, naast 't Joppe ook nog een ander zandwinningsgebied worden opgenomen: de op de grens van Oegstgeest en Warmond gelegen Voorhofpolder, beter bekend als de 'put van Menten', vernoemd naar de directeur van het zandwinnings- bedrijf. Deze plas ligt, volkomen onbereikbaar ingeklemd tussen het Oegstgeester Kanaal, rijksweg 44 en de Haarlemmertrekvaart. In het verleden was ook hiervoor een re creatieve bestemming uitgedacht, die zou moeten worden uitgewerkt' in een intergemeentelijk recreatie schap, waarin naast Warmond en Oegstgeest ook Leiden zitting zou nemen. Ook dit plan leed schip breuk om financiële redenen. De gemeente Oegstgeest heeft de ver- dere ontwikkeling van plannen in handen gegeven van de heer Men ten en volstaat, aldus een woord voerder 'met belangstellend toe hoorder te zijn'. Ook voor de Voorhofpólder geldt in feite het zelfde verhaal: als Menten met zijn plannen over de brug komt zal het ook hier nog wel even duren voor de plas als welkome aanvulling op het veel te beperkte watersportgebied rondom Leiden gereed is. Een voordeel heeft men hier in elk geval: hoe men ook over particuliere exploitatie van openba re recreatieve voorzieningen mag denken, de uitvoering van een plan door een particulier kan wellicht met wat minder vertraging gepaard gaan dan door de overheid omdat daar het geld maar al te vaak een onoverkomelijke hindernis Is. Een hindernis, die samen met Vele an dere problemen o.m. in de bestuur lijke sfeer het recreëren rond Lei den maakt tot 'een gebed zonder einde Wi&ft r;T- I. Avondschool voor M.A.V.O. Vermeerstraat 56 en Houtrustweg 2 (filiaal). Studieduur m.a.v.o.-4 (6 examenvakken) drie jaar; m.'a.v.o.-3 (5 examenvakken) twee jaar; Het m.a.v.o.-diploma kan ook door middel van deelcertificaten worden behaald. Vakken Nederlands (verplicht). Keuze uit: Frans, Duits, Engels, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde, schei kunde, biofcgïe en handelsken nis. Toelating Tot het eerste leerjaar; met vrucht de lagere school hebben doorlopen en aan de leerplicht hebben voldaan. Tot het tweede of derde leerjaar: afhankelijk van reeds genoten voortgezet onderwijs. Schoolgeld Volgens Rijksregeling. II. Opleiding voor Middenstandsdiploma. Vermeerstraat 56 en Houtrustweg 2. B. Avondschool voor M.E.A.O. (Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs). Waldeck Pyrmontkade 5. Moderne opleiding voor middelbare functies in de economische administratieve en commerciële sec toren: industrie, handel, dienstverlening, overheid. Mogelijkheid tot: a. Volledige studie (6 vakken); b. Deelstudie (3 vakken). Studieduur drie jaar. Toelating a. diploma m.a.v.o.-4 (m.u.l.o.); b. diploma l.e.a.o. (met Neder lands en twee vreemde talen); c. diploma Lagere Detailhandel- school; d. diploma 3-jarige Handels avondschool; e. gelijkwaardige vooropleiding. N B. d. en e. na toestemming van de Rijksinspectie. Schoolgeld Volgens Rijksregeling. Aanvang lessen in de tweede helft van augustus. Duur 1 a 2 jaar, afhankelijk van de vooropleiding. 8,per kalendermaand. Cursusgeld Aanvang lessen voor ALLE opleidingen in de tweede helft van augustus. erme dagr en donderdagavond van 19.00-22.00 uur. Inschrijving is nu reeds mogelijk. Waldeck Pyrmontkade 5, tel. 33.55.01 van maandag t/m vrijdag tussen 9.00 en 16.00 uur en 's-avonds na telefonische afspraak. Inschrijving Is nu reeds mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6