Hitte is best, als het leven erop ingesteld m is dichtbij i!1# Geen onderdak meer aan Noordzeekust Commentaar Wel warm, maar nog géén tropen India Tegenwind (1) Tegenwind (2) ïk Op naar hitterecord Strandverwaehting 500.000 een ansicht voo?* het mu° um fantasie gezichtsbedrog zwart zwijn navolging WUÖR.' TROUW/KWARTET ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND- De manier waarop de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi zich uit de juridische nesten gewerkt heeft laat weer eens duidelijk zien hoe onder het mom van democratische procedures een parlementaire democratie tot een dictatuur verworden kan. Want alle maatregelen die zij genomen heeft om haar doel te bereiken zijn goedgekeurd door de volksver tegenwoordiging, dus zijn in forme le zin democratisch te noemen. De afkondiging van de noodtoestand werd goedgekeurd door hetparlement en gaf haar het recht een groot aantal oppositieleiders in de gevangenis te stoppen. De wijziging van de kieswet met terugwerkende kracht, waardoor de misstappen die zij had begaan en waarop zij schuldig was bevonden, niet meer strafbaar zijn is eveneens door de beide huizen van het parle ment bekrachtigd. Voor een deel zit de oppositie achter de tralies en het overgebleven deel der oppositieleiders boycotte de vergadering zodat de wetsWijzing zonder problemen door het parlement gejaagd kon worden. Het Is een illusie te geloven dat nu de regering de handen vrij heeft om een aantal' sociale hervormingen door te drukken. De premier heeft na de afkondiging van de noodtoestand een groot aantal maatregelen beloofd ter opheffing van de tegenstellingen tus sen rijk en arm, met het idee Üat nu eindelijk zonder de hete adem van de oppositie in de nek, de Indiase rege ring eens aan het werk kan. Maar dit is niets nieuws. De Indiase Congres partij heeft vanaf de onafhankelijkheid sociale maatregelen in haar vaandel gevoerd en heeft zij niet altijd de meerderheid gehad in het parlement? Het saboteren van ae uitvoering van allerleiv.zeer progressieve wetten is niet in de eerste plaats aan de oppositie te verwijten. De moeilijkheden lagen en liggen vooral in de Congrespartij zelf, die slechts met de mond het socialis me beleed. India heeft van een Congresregering die alle macht in handen heeft niets méér te verwachten dan van een Congresregering, die 'gehinderd werd door de oppositie'. In 1970 verscheen 'een haastig pam flet' getiteld: 'De PPR op aarde', geschreven door Erik Jurgens. Het is, zo zegt de schrijver, een politiek Schotschrift gewijd aan de inspraak. De kern vindt de lezer in het hoofd stuk 'meebeslissen'. Jurgens schrijft: 'Door meedenken, meepraten en mee beslissen een centrale plaats te geven, heeft de PPR zich een zware, bijna wanhopige, maar daarom niet ge schuwde taak gesteld. Ze heeft de strijd aangebonden met de nog stevig gevestigde opvatting, dat er altijd toch wel iemand moet zijn, die het laatste woord heeft, die boven de partij staat en zonder die partijen beslissingen neemt, die weet hoe het hoort'. Aan het einde van het boekje laat Jurgens ons nog weten: 'Ik ben in de politiek gegaan om op gemeentelijk niveau iets te kunnen doen. zoals deelnemen aan het stadsbestuur van Amsterdam. Ver der heb ik geed persoonlijke ambitie'. (Op de achterzijde van het boekje vindt de lezer een fraaie foto van de pijprokende Jurgens en de heer Kloos). De PPR heeft ongetwijfeld vergeten de huidige minister van CRM. de heer Van Doorn,een exemplaar van dit schotschrift toe te sturen. De minister had dan toch nog wel het program van zijn partij fPPR) kunnen raadplegen. Daarjn hebben de radika- len vastgelegd: 'Belangrijke overheids- beslissingen worden niet genomen dan nadat alle betrokkenen in beginsel in het openbaar, invloed op de uiteinde lijke beslissing hebben kunnen uitoefe- door Hans W. Ledeboer Bij het aanhouden van dé hitte golf. zoals velen de zomerwarm te van de laatste dagen noemen, wordt een woord in allerlei sa menstellingen steeds populair der: tropen. We spreken van tro- penomstandigheden, tropen- dienst en wat niet al Daarbij komt vanzelf de vraag op. hoé het mogelijk is, dat velen in Europa de bijzonder warme weers omstandigheden als onaangenaam ervaren, terwijl duizenden Neder landers van geslacht op geslacht honderden jaren lang onder op z'n minst even hete omstandigheden hebben geleefd en gewerkt. Zó ple zierig dat velen er met heimwee aan terugdenken. In de eerste plaats: de omstandig heden die we nu in Nederland on dervinden zijn beslist niet tropisch Tropische omstandigheden, welke wij bijvoorbeeld in Indonesië ken nen, betekenen een laagste nacht- temperatuur van 26 tot 28 graden en een dagtemperatuur, die tot be duidend hoger dan dertig graden kan stijgen. Jaar dn, jaar uit, dag in, dag uit. Die betekenen óók een hogere vochtigheidsgraad: in West-Java valt ruim tien meter water per jaar en dat is precies tien maal zoveel als in het natste jaar in Nederland. Deze vochtigheid, tezamen met de in Indonesië vruchtbare bodem zorgt voor een uitbundige natuur, waarin een fikse Nederlandse eeu wenoude eikeboom maar een klein boompje is. Die weelderige natuur zorgt voor schaduw, ook in de stadswoqnwij- ken. Een woonhuis is er anders dan hier. Woonkamers tellen ten hoog ste drie wanden, die zijn flus eerder een grote veranda dan een kamer. In Indonesië spreekt men van voor- en achtergalerij. Ook de slaapkamer heeft ruime deuren naar buiten, die meestal open staan. Vliegengaas houdt de mug gen uit de slaapkamers, meestal komt daarbij nog een klamboe een om het bed gespannen fijn tulen muskietennet. Van zes tot zes De tropen liggen vla^ om de eve naar, de zon gaat dus omstreeks zes uur onder en komt omstreeks zes uur op: de schemering duurt ten hoogste en kwartier. Je moet in hei ochtend duister je bed uit. Zeker, je zou als je lui bent, een uurtje willen blijven liggen. Als je «dat doet. is je bed om half zeven' 's morgens een zwembad geworden zo gauw de zon boven de horizon komt. loopt de temperatuur hoog op! In het donker een kop warme kof fie om wakker te worden, dan de badkamer in voor een koud bad. aankleden en naar je werk. Zo'n Indonesische badkamer heeft meest al niet de bij ons zo bekende douche. Omdat de temperatuur dag en nacht zo gelijkmatig is, zou die alleen lauw water leveren. In de badkamer staat een bak van onge- vec een kubieke meter, waarin het water rustig bekoelt en uit die bak schep je het met een soort steel pannetje over je heen: In de meeste kantoren en werk plaatsen vinden we de inrichting Zo is dè hitte* goed te verdragen (foto genomen op het Scheveningse strand) van de woonhuizen voortgezet: open gaanderijen, die eerder een soort veranda dan een kamer lij ken. Werkplaatsen met alleen maar een dak. In het begin van de mid dag is doorgaans het werk gedaan. Thuis wordt gebaad, even plat uit gestrekt op bed. daarna wéér ba den, dan de avond. Dat wil dus zeggen: ten minste twee tot drie maal daags een bad. ten minste twee tot drie maal daags schone kleding. Tropenleven vereist een enorme hoeveelheid on dergoed. hemden en noem maar op. Dan ,het bed. Een Indonesisch bed kent" niet de matras, zoals wij die kennen. Geen vering, maar stevige planken, daarop een 'bultzak', een matras die zo hard mogelijk ts ge stopt met kapok. Die kapok groeit in Indonesië, dus daaraan is ge makkelijk te komen. Een andere mogelijkheid is een 'slaapplank'. dus zónder matras. Slaapt uitste kend. als men er eenmaal aan is gewend. Verder een keihard gestopt kussen en een 'goeling', een even. hard gestopte 'worst' om de benen over te leggen, zodat er ook nog wat ventilatie onderdoor komt. Nog iets: woningen met platte da ken. zoals wij die hier kennen, zijn in de tropen onbruikbaar. Er hoort een heel hoge kap op. die isolerend werkt en de regens goed opvangt. Die regens zijn stortregens. Voor kinderen heerlijk om bloot in te Wollen stoffen, kunststoffen en dergelijke zijn in de tropen weinig geschikt voor kleding. Katoen, ook voor herenpakken. is uitstekend. Luchtig, kan vaak worden gewas sen. Keuken, toiletruimten, badka mer en dergelijke liggen doorgaans bulten de eigenlijke woning. Zij vormen een complexje, dat met de woning is verbonden via een over dekt gaanderijtje. Onnodig te zeggen, dat de welige spelen. Er zijn mensen die in zo'n l tropische natuur en de grote hoe- bui een regenjas dragen, maar dan ben je onder je jas al gauw even nat als aan de buitenkant, omdat je het onder zo'n jas gloeiend warm krijgt. Velen gebruiken een 'pajong', een paraplu van geolied papier. Binnenmuren in een woon huis of werkplaats sluiten nooit he lemaal aan tot het plafond. Er is een ruime opening, óf er zijn lucht roosters In verband -met. de hoe veelheid regen staan veel huizen op cementen 'neuten', korte palen. veelheid 'schuilhoeken' in de wo ningen ertoe leiden, dat iedere wo ning een grote hoeveelheid gasten herbergt: kleinere en grotere hage dissen. in luchtroosters nestelende vogeltjes, een gezellig, katachtig diertje, dat op Sumatra 'moesang' en op Java 'loeak' heet.en dat leeft van allerlei ongedierte 'tot slangen toe. soms eekhoorntjes. Voor velen, die uit Indonesië naar Nederland kwamen, is een huis hier maar een kale. ongezellige boel: je vindt er niet eens beesten! Aanpassing AMSTERDAM Gedurende het komende warme weekeinde zal aan de Noordzeekust geen onderdak meer te vinden zijn. De plaatselijke WV's hebben ten overstaan van het Nationaal bureau Er wordt in de tropen zware sport voor toerisme deze noodkreet geslaakt om te bevorderen dat degenen die naar het strandzouden willen gaan, elders hun heil zoeken. Het Nationaal Bureau voor toerisme geeft nu de raad naar de provincie Utrecht, het Gooi, de provincie Noord-Brabant en (merkwaardig ge noeg) Rotterdam te gaan. omdat daar nog voldoende accomodate is. Ook in de Nederlandse bos- en heidegebieden is blijkens het advies nog voldoende ruimte aanwezig. De afdeling Oirschot van de VVDM heeft ertegen geprotesteerd dat 400 militairen van de legerplaats Oir schot gisteren moesten deelnemen aan een 22 kilometer lange mars. die deel uitmaakt van een al enkele maanden durende training. De ko- lonne werd begeleid door twee art sen. een ziekenauto en een water waren, terwijl een grote hoeveel heid zouttabletten werd uitgereikt aan de deelnemers, die overigens zonder bepakking en zonder wapen liepen. De plaatselijke VVDM-afde- ling is van mening dat een mars training moet worden aangepast aan de uitzonderlijke weersomstan digheden. De bemanhing van de bibliobussen en bibliobustrailers Ln Friesland hoefde gisteren niet in touw te komen. De rijkspolitie mocht giste ren. evenals de Haagse politie, af wijken van het officiële kleding voorschrift. De stropdassen moch ten af en de bovenste boordeknoop mocht open. De rijkspolitiemannen mochten bovendien nog de mouwen oprollen. De politie in Ede kon reddend op treden bij een auto waarin, evenals eerder in Eindhoven, een baby lag te stoven. De voornaamste factor is natuurlijk de lichamelijke aanpassing. Als in ons land het weer van nu een maand aanhoudt, is iedereen volle dig geacclimatiseerd. Dat merkt ie mand. die van hier uit naar de tropen gaat. geducht: de eerste maand voelt hij zich verre van prettig. bedréven. Het Indische en het Pa kistaanse hockey-elftal hoorden thuis in de wereld-topsport. Indo nesië heeft belangrijke tennissers opgeleverd. Atletiek is altijd een heel populaire sport geweest. Dat kan allemaal, als zowel je lichaam als je levenswijze aan die tropen zijn aangepast. Hygiëne Uiterste reinheid en uiterste hygië ne. in dit opzicht kunnen vele Eu ropeanen van de Indonesische vol ken het nodige leren. Precies we ten. wat je kunt eten of drinken, daarvoor moet een soort 'zesde zin tuig' worden ontwikkeld. En géén zonaanbidder zijn. Geen enkele In donesiër loopt overdag in de volle zon, als het niet strikt nodig is. Smoor-bruinverbrande lieden zal men in de tropen nergens tegenko men. De uitbundige bomengroei biedt schaduw genoeg. Personen en partijen die eigen wetten zeden overtreden, maken zich schuldig aan een dubbele overtreding. De wijze waarop Jurgens tot voorzit ter van de NOS is benoemd, is zo strijdig met eigcif principes, dat men ,zich bijna gaat afvragen, of de minis ter bij de besluitvorming geen last heeft gehad van de warmte. Er is een tweede element dat om een kanttekening vraagt. Dat is de kwali teit van de persoon. Het komt ons voor, dat door de wel zeer ongelukki ge wijze van benoeming tegelijkertijd de kwaliteiten van de nieuwe NOS- voorzitter worden gedevalueerd. Dat lijkt ons niet billijk. Jurgens (wiens politieke ideeën wij niet delen) is een bekwaam en ijverige Kamerlid. Hij zal zeker in staat moeten worden geacht, deze functie na een inwerkperiode aan te kunnen. In de omroepwereld zijn tenslotte wel meer mensen op verant woordelijke plaatsen gezet, die nader hand bekwamer bleken te zijn dan critici dachten. Maar door de onjuiste en onhandige procedure van de be windsman van CRM zal Jurgens de wind lang tegen hebben. Voor ons in dit land. op dit moment, met deze temperatuur wellicht een verkwikkend gevoel, voor Jurgens ze ker niet benijdenswaardig. Tc Er staan dit weekend warmtere- cords op springen. Vandaag wordt naar menselijke berekeningen de zesde tropische dag in successie waargenomen. Dat is een evenaring van de reeks van zes in de hete zomer van 1911. Komt er zondag nog zo'n dag van 30 graden celcius of meer bij. dan is er een nieuw record geboren. Dat geldt eveneens voor het getal tropische dagen, on geacht op welk tijdstip in de maand augustus. Het record van De Bilt is 6 in 1868 en 1911. Wanneer alles meezit kan De Bilt zondag op 7 komen en we hebben een nieuw record over de laatste 125 jaar. Over de zomer als geheel be hoeven we nog niet te spreken: Er moet heel wat gebeuren alvorens die zich ook op de borst zal kunnen slaan. De voorafgaande maanden hebben namelijk helemaal niet zo'n grootse indruk achtergelaten. Opvallend bij de huidige hittegolf is de stabiliteit ervan: Iedere dag is vrijwel een copie van de voorafgaande. De temperatuurmaxima liggen nage noeg op eenzelfde niveau van circa 32 graden (Schiphol. Eelde en De Bilt gisteren 33 graden. Den Helder zowaar 31 graden), althans geme ten op de vliegvelden met slechts geringe bebouwing. Binnen de stadsmuren kan het in de schaduw 34 of 35 graden worden en de nachtelijke minima 20 tot 23 graden. De grote stabilisator is een tot op grote hoogte aanwezig hoge- drukgebied van Scandinavië tot de Balkan. Op het 5 kilometer-hoogte kaartje van vrijdagmiddag viel op. In Hannover was het nog droger met een dauwpuntdepressie van 29 graden. Genoemd hogedrukgebied verzwakt geleidelijk, maar we zijn van me ning dat. het ivarme tot zeer warme u eer dit weekend nog wel zal uit- duren. Echter wel met een in het zuidwesten of zuiden opkomende kans op lokaal onweer, later ge volgd door, wat afkoeling, maar ver moedelijk slechts een tijdelijke ac tie. Enkele uitschieters in Europa: Dresden 30 graden, Munster 32, Keulen 33, Cardington ten noorden van Londen 34, Stockholm 35 gra den, tegenover Tenerife op de Ca- narlsche eilanden maar 23 graden bij noordwestenwind. In de Vere nigde Staten duurt de hittegolf voort met Las Vegas en Rapid City (Zuid-Dakota) op bijna 40 graden, maar New York aan de verkeerde kant van een maxivium op 18 gra den Celsius. Vandaag zonnig en ivarm of zeer wurm met toenemende kans op een plaatselijke onweersbui. Matige of zwakke wind in hoofdzaak uit oost tot zuid. tijdelijk veranderlijk, zee water 20 tot 21 graden. Verdere vooruitzichten: Ook zondag zomers, maar iets lagere middagtemperatu- ten. In ons commentaar van gisteren (verschillen .van inkomen werd vermeld dat er 1088 Nederlanders zijn ieder met een bruto inkomen van meer dan vijfhonderd gulden. Die zijn er echter volop. Maar het ging hier om 1088 Nederlanders met een bruto inkomen van 500.000 (vijfhonderdduizend gulden) per jaar. dat het grootste deel van Duitsland, België en Nederland juist onder een uitloper ervan met zwakke luchtstromingen lagen. In Engeland en noordwest-Frankrijk is de zuid oostelijke circulatie wat sterker en meer depressie-minded, ook al door de lagere temperaturen: Op 5 ki- lomter hoogte -14 tot -16 graden tegenover -12 graden bij onS. In Engeland zijn er vrijdag nogal wat buien met onweer geweest, soms met winduitschieters tot 70 km per uur, oftewel bijna 9 Beaufort Groot was 't verschil tussen Londen Heath row met 33 graden celsius en zuidoostenwind en Culdrose in zuidwest-Engeland met 16 graden en een noordenwind Daar viel 22 mm regen. Gisteravond werden ettelijke on weer skernen gepeild op de route zuidwest-noordwest-Frankrijk, Ka naal. zuidwest-Engeland. zuid-Wa- les, noordoost-Ierland. Koeler dan bij ons was het vrijdag middag ook in Brest (21 graden), San Sebastian (22 graden), Paler mo (26 graden) en Napels (28 gra den). De warmte in de bovenlucht gaat in ons land de neer slagvorming te gen: Temperatuur boven De Bilt op 1500 meter +17 graden (afwijking 8 graden5.000 meter -12 graden (afwijking +4), 7.000 meter - 23 graden (afwijking -+414) en 9.000 meter -40 2 gradenMaar meer nog gaat ook de grote droogte in de bovenlucht de vorming van regen en buien tegen: Boven De Bilt lag het dauwpunt rond 5 km hoogte 22 graden lager dan de waargenomen luchttemperatuurovereenkomend met een relatieve vochtigheidsgraad van circa 14 pet. HO(K> WATER voor zondag 10 augustus Vlisslngen: 3.39-15.58; Harlngvlietélulzen: 5.20-17.47; Rotterdam: 6.36-18.42; Scheve- nlngen: 4.42-17.12; IJmulden: 5.19-17.49; Den Helder: 10.04-22.42; Harlingen: 0.14- 12.01; Delfzijl: 1.49-13.57. onder redactie van loessmit 'Stuur het museum eens een kaart ie!' Die oproep plaatst de redactie van 'Bijdragen en Me dedelingen! in het laatste num mer van dit periodiek, een uit gave van de Vereniging Vrien den van het Nederlands Open luchtmuseum te Arnhem. De le zers wordt gevraagd om eens goed op zolder, in laden en oude schoenendozen te zoeken of er misschien ansichten in zitten die voor het museum waardevol kunnen zijn. Het gaat bij zulke prentbrief kaarten om twee dingen: de voorstelling en de boodschap. Of in dure woorden uitgedrukt: om het ikonografische en het com municatieve. De hier afgedrukte afbeelding is een voorbeetd van een zowel ikonografische als een comjnunicatieve prentbriefkaart: de kaart bezit eeen voorstelling de Meppeler straatweg in •Sieenwijk in het begin van deze eeuw en een boodfdiap aan een 'Beste Nicht': 'Wij verwach ten U Vrijdag maar dan moet ge 's morgens vroeg komen.' Samen geven zulke onformaties in woord en beeld een idee win de manier waarop men vroeger leefde en daarom zijn zowel kaarten met afbeeldingen van straten, pleinen en gebouwen als kaarten met fantasieën van be lang. Het verzenden van prentbrief kaarten vormt op zichzélf al een stukje j cultuurgeschiedenis, merkt 'Bijdragen en Mededelin gen' op. en daar is de laatste jaren vrij veel over geschreven. In de bibliotheek van het mu seum is over dit onderwerp ook al het een en ander te zien. iedereen mag daar gerust naar gaan kijken. In de oproep wordt gevraagd prentbriefkaarten op te sturen, eventueel ongesorteerd (als er tenminste iemand is die er zo veel op zolder vindt dat ze eerst gesorteerd moeten worden), waar de eigenaar niet meer aan gehecht is maar waarvan het toch ook weer zonde is om ze weg te gooien. Of juist kaarten die je eigenlijk niet kwijt wil: 'Om duidelijk te laten merken', schrijft het blad. 'dat u senti mentele gevoelens best de baas kunt. En wij zijn er gélukkig mee. omdat ze op eigen wijze helpen ons beeld van het voor bije dagelijkse leven te comple teren.' V "N Het KRO-blad Studio fantaseert er een heel eind lustig op los door middels zijn 'spion bij de BBC' de naakte ieiten uit de ver verwijderde afleveringen 97 en 98 van de t.v.-serie 'De gebroe ders Hammond te onthullen. Dit 'gebeurt' daarin: 'Moeder Ham mond is in het geheim getrouwd met voorman Bill Riley. Zoon Edward de grote baas van de firma, blijkt al meer dan dertig jaar op vrachtwagens te hebben gereden zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs; een proces wacht hem. Jenni fer Kingsley geeft toe dat Barbara niet de dochter is van de oude heer Hammond, maar van diens zoon David. Barbara zelf laat zich van. haar vierde man scheiden en ontmoet in Parijs de vrouw van David, Jill, die op de renbanen haar komplete er fenis heeft vergokt en niet naar huis terug durft te keren Het bedrijf zeir zit trouwens weer in grote financiële moeilijk heden. een staking kan niet word-'n afgewend, het pond .dat op dat moment nog ruim drie kwartjes'waard is is de oorzaak van het naderende faillissement en de dreiging dat de AVRO na de honderdste aflevering zal stoppen, wordt tijdig afgewend door D° Telegraaf die een cam pagne van start laat gaan. waar in de krant de hele firma over neemt en gebruikt voor het ver voer van kranten door geheel Veder land.' En nu maar afwachten of. Studi o's vooruitziende blik iets met üe echte afloop gemeen heeft. De theorie van de heer Van der Maas uit Doorn, die beweert'dat het verschijnsel "spookheuvel' waar auto's uit zichzelf tegenop klimmen, op gezichtsbedrog be rust, krijgt steun van de heer Zuyderhoff uit Ede. Het verbaast hem, schrijft hij, dat nog geen enkele lezer gewag heeft ge- mamakt van de in heel Schotland beroemde 'Electric Brae' in de buurt van het vissersplaatsje Dunure aan de westkust. Ook dat ia zo'n 'wonderheuvel'. waar onder meer de auto van het echtpaar Zuyderhoff langzaam jit zichzelf tegen op reed. 'zo leek het althans'. Thuisgekomen wil den ze toch wel iets meer over dit wonder weten en sloegen de 'Illustrated guide tot Britain' op, waar de heer Zuyderhoff deze regels vond: op de weg naar' het vissersdorpje Dunure, ligt de 'Electric Brae', waar gezichtsbe- drof, veroorzaakt door de vorm van het omringende landschap, het doet lijken alsof de weg naar beneden gaat. terwijl die in werkelijkheid omhoog loopt'. En omgekeerd natuurlijk. Een Harlinger exportslager heeft een vreemde logé: een zwart, wild zwijn, dat daar door de politie voorlopig is onderge bracht. Het dier. een kruising tussen een varken en een wild zwijn, zat op een goed moment gewoon op de stoep van het wa- tersc'iapskantoor, in z'n eentje. De Harlinger politie vermoedt dat het dier ergens ls gevonden en daarna op de stoep gezet. Zolang zijn baas niet komt op dagen, blijft het varken in de logeerstal, waar het zich, zo .dicht in de buurt van een slager, waarschijnlijk niet bijster op z'n gemak voelt. Een goed voorbeeld doet nog al tijd goed volgen. Zoals het voor beeld van een club voor al danig afgevallen en nu slank blijvende dames in een Noordbrabants dorp. die door hun veranderde eetgewoonten hun hele woon plaats beïnvloeden. De cursus leidster, een 110 pond slanke mevrouw die twee jaar geleden nog .zeventig pond zwaarder was en er nu voor waakt dat zij en haar cursisten op maat blijven, vertelt daarover in 'Denken en doen', het blad voor de Neder lands? vereniging van huis vrouwen: 'Doordat mijn cursisten en ik alsmaar bij de winkeliers zeurden om Franse selderij, ver se ananas, paprika's Hilttenkase enzovoort waarnaar tot dan toe in ons dorp nooit vraag had be staan. Is het inkoopbeleid van de plaatselijke winkeliers nogal wat véranderd. Ook proberen zij meer variatie ln hun artikelen te brengen en zijn ze veel actiever op zoek naar gezonde, niet dik ma kende voedingsmiddelen.' 'Kun je niet beter sturen, Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5