Nederlander fotografeert meer (beter) madurodam! 'Overheid wacht te lang met recreatie in Midden-Delfland' k 'Stormbaan Roermondse kazerne sluiten' 'Tariefrichtlijnen ook geldig voor specialist academische ziekenhuis' Poging schippersbeurs te bezetten mislukt Sluit uw camera niet op! Warmte slecht voor tuinbouw Prijsconflict vertraagt bouw Almere-haven 'Nederland moet weer in walviscommissie' Den Uyl niet gekend in benoeming Jurgens Gedeputeerde J. Borgman: Nederland niet in finale songfestival Onderzoek gevraagd naar activiteiten hoge oud-officier 'Bomenfonds' in Haarlem Gewest Den Haag: Bezwaar tegen golfterrein in duingebied Vrouw in huis doodgeschoten Saxofonist Julian Adderley overleden Meer geïnteresseerd in aangeboden vracht fa J-_. sa Nederland beste in zwemmend redden Directeur wil terugkeren bij Pepijnklinieken Agfa maakt met nieuwe machine elfduize nd afdrukjes per uur Drukte ais nooit tevoren TROUW/KWARTET ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND Van ohze Haagse redactie DEN HAAG De Algemene Vereniging Nederlandse Mi!' tairen (AVNM) wil dat direct de stormbaan van de Ernst- Casimir-kazerne in Roermond tot nader order buiten gebruik wordt gesteld. In een half jaar tijd zijn volgens de AVNM al dertig ongelukken gebeurd op deze stormbaan. Afgelopen woensdag brak het klimtouw en liep een soldaat rugletsel op. De Legervoorlichtingsdienst van het ministerie van defensie vindt echter dat de AVNM de zaak opblaast. In de Roermondse kazerne wor den technische specialisten (kortverbanders voor vier tot zes jaar) opgeleid. Naar aanleiding van het ongeval van woensdag, toen er sportdag was met pu bliek, stuurde de AVNM het (nog) kleine broertje van de 'soldatenvakbond WDM' - een man op onderzoek uiit. Die rap porteerde dat de stormbaan in gevaarlijk slechte staat verkeert: veel touwen zijn doorgerot, de evenwichtsbalk staat te wiebe len, de hoge muur staat op in storten, en de paaibrug heeft een levensgevaarlijke construc tie. De AVNM stelt ,de comman dant van de Roermondse kazer ne volledig aansprakelijk voor de ongevallen, waarvan twee met botbreuken. De legrvoorlichtingsddenst deelde desgevraagd, op grond van in lichtingen van de Roermondse kazemeleiding, mee. dat de AVNM leugens verkoopt. De man die deze week door het touw ging, had rugklachten maar na onderzoek in het ziekenhuis 'ge'en noemenswaardig letsel'. Het afgelopen halfjaar was er slechts een ongeval met bot breuk, namelijk een soldaat die springend van de hoge muur on gelukkig terecht kwam en zijn enkel brak. In totaal kan boven dien van hooguit vijftien onge vallen in de laatste zes maanden worden gesproken, waarbij bo vendien nog de vraag is wat een ongeval is, aangezien op een stormbaan altijd wel wat kan gebeuren. De touwen worden vooraf steeds gecontroleerd door er een man met zijn volle ge wicht ineens aan te laten han gen. De evenwichtsbalk wordt tevoren altijd vastgezet als hij wiebelt. De genie heeft de hele baan in onderhoud. Aldus de le gervoorlichtingsdienst. Maandag heeft de AVNM een gesprek met de commandant van de Roermondse kazerne. Van een verslaggever UTRECHT Ook voor de behandeling in een academisch zieken huis gelden in het algemeen de tarief richtlijnen die de Landelijke Specialisten Vereniging LSV in 1969 heeft opgesteld. Met deze ver klaring heeft de LSV afstand genomen van de hier en daar be staande praktijk om (aan particuliere patiënten) extra hoge hono raria te declWeren. Onlangs publiceerde de Consumen tenbond een voorbeeld daarvan uit de chirurgische kliniek van het Binnengasthuis in Amsterdam: een rekening waarop een kloek extra bedrag de verantwoordelijkheid van •T- maar niet de behandeling door ■«- prof. dr. H. Brummelkamp tot hitdrukking braèht. Het geld was overigens niet voor hemzelf be stemd, verklaarde hij later, maar ter aanvulling van toet salaris van zijn chirurgen en voor verbeterin- gen in de kliniek. Volgens de LSV kan een hoogleraar '41 of lector in twee gevallen meer In rekening brengen dan de landelijke richtlijnen toestaan, 'op grond van zijn specifieke deskundigheid en de samenstelling van zijn patiënten- materiaal'. Dit geldt wanneer de patiënt op eigen verzoek door de hoogleraar of lector persoonlijk wordt behandeld, of wanneer de pa tiënt door een collega-specialist naar hem is verwezen (en dus ken nelijk een moeilijk geval is). In deze situaties mag het honorarium hooguit 25 procent boven de alge mene richtlijn liggen. Dit standpunt is door de LSV opge steld na overleg met de voorzitters van de medische staven van de academische ziekenhuizen, en met vertegenwoordigers van de Lande lijke vereniging van artsen in dienstverband. Tomaten en sla duurder NAALDWIJK De warmte heeft in de tuinbouw tot gevolg gekregen dat de prijzen voor tomaten en sla aanzienlijk zijn gestegen en bijna driemaal zo hoog zijn als die in hetzelfde tijdvak in 1973 en 1974. Momenteel wordt acht tot tien gul den per kistje van zes kilo tomaten betaald tegen drie gulden in de voorgaande jaren. De oorzaak is niet alleen de matige aanvoer van tomaten, maar ook de grote vraag. Bovendien nemen ook Oost- en West-Dud'tsland veel tomaten af. Bij het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen in Nederland noem de men daarentegen de prijzen die thans worden betaald voor kom kommers en augurken afbraakprij- zèn. Niet alleen uit Nederland maar ook uit Italië en West-Duitsla nd worden thans grote partijen kom kommers en augurken aangeboden, zodat de inmaakbedrijven het aan bod niet kunnen verwerken en veel op de mestvaalt terecht komt. Ook de gang van zaken met het zoge naamde zacht frudt, zoals bessen en frambozen, is teleurstellend. Van een verslaggever LELYSTAD De woningbouw in Almere-haven zal zeker een aantal weken worden vertraagd door stag natie in de prijsonderhandelingen tussen het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening en de bouwer, de VANEG uit Has selt in Overijssel. Volgens de rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders is het project van 414 woningen door de dienst ge gund aan het Overijsselse bedrijf voor ruim 19,5 miljoen gulden. Het ministerie zou echter rond 1,75 mil joen van de prijs af willen hebben. Minister Westerterp zou op 20 au gustus de eerste paal voor het com plex slaan. Met het noemen van die datum-is men nu echter zeer voor zichtig geworden. Om de gestelde opleveringstermijn niet te over schrijden moet volgens de Has seltse maatschappij toch wel in september met bouwen begonnen worden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland moet, nu" de walvis-stand in de wereld (en met name die van de kleine walvis sen) wordt bedreigd, opnieuw lid worden van de internationale wal viscommissie. om daardoor meer invloed uit te oefenen op de be scherming van en de jacht op deze diersoort. Aldus minister Van Doorn (CRM), in antwoord op vragen die het tweede kamerlid mevrouw De Boois (PvdA) heeft gesteld aan de staatssecretaris van CRM en de mi nisters van buitenlande zaken en landbouw en visserij. Nederland heeft indertijd zijn lid maatschap van de internationale walviscommissie opgezegd omdat de walvisvangst in ons land niet meer werd beoefend. Nu de vangst de walvisstand in toenemende mate bedreigt is het tijd om weer lid te worden, meent minister Van Doom. (mede namens de staatssecretaris van buitenlandse zaken en de mi nister van landbouw en visserij). Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Minister Van Doorn (CRM) heeft minister-presi dent Den Uyl niet meegedeeld dat hij zijn partijgenoot mr. Erik Jur gens zou benoemen tot voorzitter van de NOS. De minister zei dit gis teravond ih een gesprek met de tv- actualiteitenrubriek Avro's Televi- zier. Hij ontkende dat hij de 'heren in Hilversum', zoals hij ze noemde, geen inspraak bij de benoeming zou hebben gegeven. Op 10 juli. zei hij, heeft hij met hen 'het profiel zeer grondig doorgesproken', al gaf hij toe dat daarbij de naam van Jur gens niet is gevallen. Van een onzer verslaggevers SCHIPLUIDEN Bij de opening van een nieuw provinciaal fiets pad heeft gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) van Zuid-Holland felle kritiek op de rijksoverheid geuit, dat de aanpak van de recrea tieve voorzieningen in het landschapspark Midden-Delfland nog steeds op zich laat wachten. De Nederlandse ploeg voor het internationale songfestival in het Belgische Ostende heeft de finale niet kunnen halen. Zij bestaat uit leider Frans van Klingeren (links), zanger Benny Ne.vman, zangeres Peggy en de Tumbleweeds uit Waalwijk. Hier poseren de Nederlandei's op het strand voor het Casino in Ostende, nog onwetend dat dit festival zo teleurstellend voor hun zou aflopen. 1 Volgens de gedeputeerde kan, nu een beslissing over de verdere aan leg van rijksweg 19 door dit gebied tussen Delft en Schiedam/Vlaar- dingen genomen is riet langer op uitstel worden gewacht, gezien de recreatiebehoefte van de bevolking in de rand3tad. Het wetsontwerp voor de inrichting van Midden-Delfland ligt er al sinds 1962. Er zijn een aantal grond aankopen verricht, maar verder stokt alles bij de bestuurlijke vorm geving. Volgens drs. Borgman wordt de stapel dossiers als maar hoger. Het bestuur van de stichting on derzoek Midden-Delfland heeft, zo zei de gedeputeerde, de néiging verder te gaan dan onderzoek. Via gemeenten en de provincie wil de stichting trachten kleinere plan nen. zoals de inrichting van pick nick-plaatsen, in het gebied uit te voeren. De agrarische bevolking heeft er volgens hem recht op nu eindelijk eens te worden ingelicht over de gevolgen die de uitvoering van het landschapspark voor hun broodwinning heeft. Belangrijk begin De heer Borgman zag de opening van de tien kilometer lange fiets route tussen Delft/Den Hoorn vla Schipluiden naar De Lier in dit verband als een belangrijk begin. Om ook de aanleg van fietspaden Langs zogenaamde tertiaire wegen te stimuleren kondigde de gedepu teerde een subsidieregeling aan voor gemeenten en waterschappen. Dit betreft dan rijwielpaden van twee meter breed waar de brom fietser niet op mag rijden. (ADVERTENTIE) HAARLEM B. en W. van Haarlem hebben een bomen- fonds in het leven geroepen. Stortingen in dit fonds zullen worden gebruikt om extra bo men te planten. Er komen bij de gemeente nogal eens ver zoeken binnen van bedrijven, instellingen en ook particulie ren om giften te bestemmen voor een algemeen doel. Dit gebeurt dan naar aanleiding van jubilea, het betrekken van een nieuw gebouw, soms ook bij legaat. Het bomen- fonds lijkt B. en W. een goe de bestemming voor dit soort giften. DEN HAAG Het dagelijks be stuur van het Gewest 's Gravenhage vindt dat de aanleg van een golf terrein in het ontwerp-bestem- mingsplan 'Den Ruygenhoek' voor wat betreft de gevolgen voor het milieu moeten worden onderzocht. Het college heeft zich afgevraagd of met betrekking tot de aanleg van genoemd golfterrein alle maatrege len zijn getroffen die eventuele verontreiniging kunnen voorkomen. Voorts willen de Gewest-bestüur- ders weten of voldoende aandacht is besteed aan de mogelijkheden van passieve recreatie als toeschou wer bij het golf spel. Het Gewest- bestuur vindt dat vanuit het water- win belang in het gebied 'Den Ruy genhoek' de mogelijkheid bestaat bezwaren in te brengen. De gron den maken deel uit van een uitge strekt duingebied en nemen zowel in planten-geografisch opzich als uit een milieukundig oogpunt be zien een eigen en belangrijke plaats in. ROTTERDAM In haar woning aan de Beijerlandselaan in Rotter dam is gistermorgen de 44-jarige mevrouw E. Littel doodgeschoten. Verdacht wordt de Turk F. E., die in de omgeving van de woning ge zien werd. Het motief is vermoedelijk jaloezie. De man had enkele jaren met de vrouw samengewoond. Enkele weken geleden waren er al moeilijkheden, waarbij de verdachte een mes had getrokken. Hij kende het slachtoffer al sedert 1965. In 1973 had hij ge probeerd de vrouw met behulp van enkele vrienden te ontvoeren. Vorig jaar werd de Turk het land uitge zet. Drie weken geleden was hij weer in Rotterdam teruggekeerd. Bezoek middeleeuwse stadswijk in tijdloos GARY, INDIANA De bekende jazz-altsaxofonist Julian 'Cannon- ball' Adderley is gisteren in een zie kenhuis in Gary. Indiana overleden. Vier \yeken geleden werd hij na een hartaanval hier opgenomen. Hij werd 46 jaar. Cannonball' Adderley was een be kendheid in de wereld van de jazz sedert het begin van de jaren vijf tig. In 1956 voegde hij zich bij de trompettist Miles Davis. In 1959 werd hij altsaxofonist in het kwintet van George Shearing. Verder speelde hij nog met Lionel Hampton, J. J. Johnson en Woody Herman. In 1959 kreeg hij de prijs vambeste altsax-speler van het jaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In overleg met het ministerie van defensie bestudeert het ministerie van justitie een brief van de heer A. Snippe uit Hoofd dorp. In deze brief wordt de minis ter gevraagd een onderzoek in te stellen naar de rol van een vroegere militaire ajttaché in Berlijn in ver band met spionageactiviteiten. De militaire attaché, H., die in de jaren vijftig chef van de generale staf werd, zou volgens het geschrift, dat de heer Snippe aan de minister van justitie heeft gestuurd, schade hebben berokkend aan de militaire belangen van Nederland in mei 1940. De benoeming van de betrok ken officier tot chef van de gene rale staf werd destijds door Trouw gepubliceerd met de vermelding, dat de functionairs zich na de oor log voor de zuiveringscommissie had moeten verantwoorden. Dr. L. de Jong schrijft in 'Het Koninkrijk der Nederlanden', nogal in kritische zin over de rol van de officier, die na de capitulatie van het Nederlandse leger in 1940 hoofd was van het bureau voor de afhan deling van de belangen van de Nederlandse militairen. Leg dat vast met KODAK KLEURENFILM I Van een verslaggever ROTTERDAM Zeven organisaties van particuliere schippers hebben gistermiddag tevergeefs getracht de schippersbeurs in Rotterdam te bezetten, en daarmee de afroep van het werk te verhinderen. De op de beurs naar werk zoekende schippers bleken meer geïnteresseerd te zijn in de aangeboden vracht dan in de actie van de organisaties. De actie was bedoeld als Drotest tezen de ulannen van de rezerinz het binnenlandse bevracht,inesstel- sel. de zoeehet-en evenredige vrachtverdlinz. af te schaffen. On Moordend 28 augustus zal de Tweede Kamer zich over die olannen uitsoreken De sch'inoersorzanisaties benleiten verbe tor ineen van het svsteem in Dlaats van afschaffine In een aan hen gerichte boodsclian wordt de narlementsleden dringend gevraagd teeen het desbetreffende wetsont- wero te stommen. Toen gistermid dag de bstuurders van, de schra- Dersbonden in de beurs bet. nod rum hadden beklommen om de -afrqeD Als de,. Tweede Kamer besluit de ine ondernemingen it de ifte okto'- .is de rren-tie dan aarbii vele het lood ie (ADVERTENTIE) ■n METZLER- bril: ieders oogmerk! beklommen v... -■**— te verhinderen, keerden de schm- oers hen ae rus toe en Drobeeroen zii een vrachtie m de wachtte sleDen. de heer S .Verinsa. be- de chrlsteiiike bond Volgens stuurslld, van van ondernemers in de binnen vaart is het mislukken van actie te wiiten aan het individualistische karakter ven de schioners. Dezen zouden, zeker in de moeilllke eeo- zulk- het svsteem verbeterd zou,, worden, wat de bonden willi staat noe srote verdeeldheid. In de bedriifstak ziin stemmen oo- sesaan door middel van blookades de aandacht te vestisen oo de slechte economische situatie en de onbevredigende structuur van de binnenvaart. De schtonersorsanlsa- ties zeven voorshands de voorkeur aan gematigder acties. (ADVERTEKTlkl ROERMOND In het eindklasse ment zwemmend redden dames en heren tussen de nationale teams van Duitsland, Japan, Nederland en Spanje, dinsdag en woensdag in Roermond, is het Nederlandse team eerste geworden. Spanje werd twee de en Duitsland derde. De wedstrijden werden door de Ko ninklijke Nederlaridse bond tot het redden van drenkelingen georgani seerd. In het totaal-klassement dames scoorde Nederland 1584,8 punten. Spanje 1536,5 punten en Duitsland 1247.6 punten. In het totaal-klassement heren be haalde Nederland 1738 punten, Spanje 1642 punten en Duitsland 1521,5 punten. De Nederlandse ploeg bestond uit vier leden van de Roer mondse reddingsbrigade, één lid van Eefden. één van de brigade Heem stede, één van de brigade Amster dam en één redder, die lid is van de brigades Amsterdam en Zandyoort. Vakantie voorbij, camera de kast in? Zonde van al die ^ndere mooie, fijne kleurrijke momenten Een Kodak filmpje hoort erbij De kleuren uit het gele doosje Om nooil le vergelen Van een verslaggever ECHT De heer J. Beijaert heeft zich op aandrang van de ouders van pupillen en personeel van de Pepijnklinieken bereid verklaard terug te keren als directeur zodra het nieuwe stichtingsbestuur er is. Volgens een beslissing van het scheidsgerecht van het ziekenhuis wezen moet hij op 15 augustus ont slag nemen als geneesheer-direc teur van de kliniek. Volgens Beij aert zal het nieuwe bestuur uiterlijk 15 oktober, maar evengoed ook al volgende week geformeerd kunnen zijn. Hij verwacht stellig dat het nieuwe bestuur de wens van ouders en persbneel zal inwilligen. Op dit moment is de situatie ln de Pepijnklinieken volgens dr Beijaert erg onverkwikkelijk. De zorg voor de 400 zwakziftnigen dreigt ernstig in gevaar te komen door dat velen aan de top psychologen en peda gogen bezig zijn hun biezen te pakken, omdat ze de situatie ln de inrichting niet meer aankunnen en elders een betere baan kunnen krijgen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Nederlander fotografeert (en filmt) deze zomer meer dan ooit tevoren. Vrijwel algemeen hebben de foto-ontwikkelcentrales het razend druk. Op de snikhete Agfa-Gevaert-vestiging in Arnhem is men de record-aanvoer van rolletjes te lijf gegaan door het in gebr uik stellen van het prototype van een nieuwe machine. Een volledig automati sche, elektronisch bestuurde printer, waarmee per uur elfduizend negatieven op papier worden doorgelicht, en die. in die tijd evenzoveel kleurenfoto's afdrukt. In Arnhem heeft men ei genlijk geen andere verkla ring voor de uitzonderlijke activiteiten aan het fotogra feerfront, dan de lange, hete zomer. Er zullen nog wel een paar andere oorzaken zijn, maar dat het weer er mee te maken heeft is in ieder geval zonneklaar. Agfa heeft 250 mensen ln vaste dienst en beschikt verder over nog eens 250 parttime- hulpkrachten. Ook die laatsten zijn op het mo ment bijna allemaal opge roepen, terwiJL bovendien nog een aantal vakantiewer kers zijn aangetrokken. Normaal is er zo omstreeks de bouw vakantie altijd een piek in de aanvoer van rolletjes. Wat er ditmaal op de maandag na de bouwvak- vakantie binnenkwam, heeft echter de vorige cijfers ge slagen. Alleen al wat dia films en smalfilms betreft, bezorgde PTT op die maan dag na de bouwvakvakantie 120 postzakken met elk zo'n duizend films. Geeft de aan voer van kleurenfilms en di afilms al een sterke stijging te zien, in nog grotere mate is dat relatief het geval met smalfilms. Het prototype van de nieu we printer voor het afdruk ken van kleurenfoto's is bij Agfa in Mtinchen, waar ca mera's en andere apparatuur worden gemaakt, ontwik keld. In het najaar kan de machine ook aan andere ontwikkelcentrale's worden geleverd. Conventionele printers, waarvan er in Arnhem een stuk of twaalf in gebruik zijn. komen slechts aan een produktie tot zo'n 2500 be lichtingen per uur. De Nederlander fotografeert niet alleen méér, hij gaat ook beter fotograferen. Hoe wel er nog altijd foto's wor den gemaakt waarbij oom Jan onthoofd is en tante Clara net even buiten het beeld is gevallen, is de kwa liteit van het gemiddelde plaatje duidelijk omhoog ge gaan. Bij Agfa-Gevaert laat men zaken als compositie en dergelijke even bulten be schouwing. maar met de be lichting heeft de gemiddelde amateur-fotograaf veel min der moeite dan vroeger. Een kwestie die vooral te danken is aan de opmars van de automatische came-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3