I Vijfde regering in gistend Portugal Boze NOS wil geen contact met Jurgens Moeilijk iet Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant Vijftien gewonden bij botsing personentreinen L en met In deze krant Gematigden boyco tten installatie Warm weer Tropisch Prijsverhoging van sigaretten mogelijk groter Machinist zwaar gewond 'Kinderafslag' Trouw heeft ook altijd wat. Doe er iets mee. ■SI Welkomstvoordeel. Yj Tt0 hoort bij u. 0 Trouw 33e JAARGANG NO. 9594 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 jf'r.miliebericnten kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (Tel. 020-220383). Op zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 BONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 an de boot- Kerk Over de liefde 2 Cultuur in stroomver snelling 2 Buitenland De Chinese partijleider Mao Tse-toeng (links) en dë president van de Philippijnen, Marcos (rechts zijn vrouw) staan centraal in een artikel over 'Het bamboegordijn gaat steeds verder open'. Zie pag. 13 'Scheepjes' in de kerk 2 Binnenland Jongeren graven naar geschiedenis e.9 Van Kemenade plaveit weg naar jaar 2000 9 Economie Succesvol exporteren eist veel voorbereiding 21 l(adlo en t.vl commentaar 5 IVeeroverzIcht 5 Zorza 7 Denksport 15 l'oslzegelnietiws 15 LISSABON (UPI, Reuter, AP) Terwijl het land gistte van de anti-communistische demonstra ties, die steeds dichter naar de hoofdstad komen, heeft premier Gongalves gistermiddag voor de televisie de vijfde voorlopige regering sinds de revolutie gepresenteerd. De plechtigheid werd gemarkeerd door de nogal tegenstrijdige toe spraken van Gongalves, die een harde onderdrukking van de 'neo fascist ische verschijnselen', toezeg de, en van president Costa Gomes, die betoogde deze regering alleen maar een overgangsregering was die wat ademruimte moest ver schaffen op weg naar een definitie ve oplossing van de crisis. Het negentien leden tellende kabi net telt twaalf burgers en zeven militairen. Militairen hebben de posten defensie, voorlichting en ar beid en burgers beheren de minis teries die verband houden met de economie. Dat ook de militaire basis voor de nieuwe regering met gering is in gekrompen bleek uit de demonstra tieve afwezigheid van negen leden van die inmiddels 'gedegradeerde' Revolutionaire Raad. die kort tevo ren een felle reprimande van het driemanschap hadden gekregen omdat zij een document hadden verspreid waarin zij zich vierkant tegen de nieuwe regering uitspra ken. In dit document werd gesproken van de 'fascistische geest 'waarin radicale officieren in de Beweging van de Strijdkrachten bezig waren 'een bureaucratische dictatuur' te vestigen tegenover een 'uniforme vai- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het NOS-bestuur zal elk contact met de 'nieuwe NOS-voorzitter, mr. E.'C. M. Jurgens, vermijden zolang de proce dure die bij deze benoeming gevolgd is niet in het parlement aan Het algemene stemmen heeft het TOS-bestuur zich gisteren voor de mise 'actie' uitgesproken. Het stand- j.punt is neergelegd in een brief aan minister Van Doorn. her-Inmiddels hebben de CHU-Tweede Kamerleden Kruisinga en Van Leij- enhorst minister Van Doorn vragen I gesteld over de 'concentratie van PPR-leden .rond het radio- en tele- sisiebeleid'i'en de WD heeft aange kondigd in de Kamer te willen interpelleren. Zoals al te verwachten was uit de eerdere verontwaardige reacties van 'De mensen, die wij met de revolutie hebben willen dienen, zijn niet in staat gebleken haar te begrijpen.' Premier Vasco Congalves van Portugal De weersverwachting tot van avond: Zonnig en zeer warm met voornamelijk in het zuidwes ten van het land kans op een lokale onweersbui. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Minimum temperaturen ongeveer 20 en maxima om streeks 32 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Kans op een lokale onweersbui en iets minder hoge tempera turen. Morgen zon op: 05.15 zon onder: 20.15 maan op: 09.27 maan onder: 21.07 omroepvoorzitters, is gisteren tij dens de NOS-bestuursvergadering, heel wat gal gespuwd over de wijze waarop de minister iedere vorm van inspraak bij de benoeming van de voorzitter van de omroep heeft genegeerd. Daarbij deden omroep- af ge vaardigden, afgevaardigden van de Kroon en afgevaardigden van culturele organisaties niet voor elkaar onder. Klimatologische om standigheden zullen wel enigszins hebben bijgedragen tot de verhitte reacties. Aan het eind van de discussie werd de brief aan de minister samenge- Zie verder pagina 4, le kolom. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijsverhoging voor sigaretten per 1 september wordt misschien uitgesteld met een maand en bovendien wat groter, namelijk geen 15 cent maar een kwartje of daaromtrent. Dat zal het geval zijn wanneer de regering be sluit de accijns op tabak volgend jaar te verhogen. Een beslissing hierover staat voor eind volgende week op de agenda van de minis terraad. De verhoging van 15 cent per 1 september is om de industrie en de handel wat meer te laten verdie nen. Het kabinet zoekt echter ook naar middelen om meer belasting geld in de schatkist te krijgen en heeft hierbij onder meer tabak en alcohol op het oog. Bij de bespreking van de prijsver hoging voor sigaretten op het mi nisterie van economische zaken is van de kant van het ministerie geopperd de verhoging te laten sa menvallen met een eventuele ac cijnsverhoging wanneer daartoe het kabinet mocht besluiten. Houders van automaten zouden dan ook niet gedwongen worden twee maal kort na elkaar ombouwkosten te maken, terwijl er ook voor de in dustrie voordelen zitten aan een verhoging ineens. Industrie en handel willen hun prijsverhoging echter niet uitgesteld zien tot 1 januari. Vandaar dat een eventuele gecombineerde verhoging het best per 1 oktober zou kunnen ingaan. Als de verhoging een kwartje wordt, levert dat het rijk volgend jaar ongeveer 200 miljoen gulden extra op. Van de twee gulden die thans de meeste pakjes sigaretten kosten, gaat al 134 cent als btw en accijns naar het rijk. Het kabinet is volgende week weer op volle sterkte aanwezig. Het zal dan eerst de economische vooruit zichten bespreken aan de hand van de eerste schetsen voor 1976 van het centraal planbureau. Vervolgens moet worden beslist welke belastin gen zullen worden verhoogd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Even buiten de overkapping van het Centraal Station in Amsterdam zijn gister middag twee personentreinen frontaal op elkaar gebotst. Vijftien mensen raakten gewond. De ver wondingen waren van lichte aard, behalve die van de 32-jarige machinist H. W. Bergman uit •Amsterdam, die in een Amsterdams ziekenhuis is opgenomen. De bij een botsing tussen twee personentreinen ernstig gewond geraakte machinist Bergman wordt op een brancard uit de rein gedragen. De bij de botsing betrokken treinen waren de Spanje-express, dae net het station had verlaten, en de stoptrein uit Arnhem, die even voor twee uur het centraal station had moeten binnenrijden. De gewonden waren afkomstig uit- beide treinen, die op het moment van de botsing (ADVERTENTIE) Kom naar het Dolfinarium Harderwijk i show In het grooisie ovéMektefDolfijnenslacton ter wereld mei 2 500 zitplaatsen ziet u een unieke sho.v van (y zeeleeuwen en dolfijnen m |Q eénprogramma Tijden: jaar <j dagelijks 10 00-11 30-13 00 14 30 - 16.00 en 17 30 uur VciC* zondags raet om 10 00 uur). Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. w een geringe snelheid hadden. De locomotief van de Spanje-express, die in de zomer elke vrijdagmiddag uit Amsterdam vertrekt, liep zware schade op en de eerste wagon liep uit de rails. Ook de neus van de stoptrein werd flink gehavend. Beklemd De machinist van de stoptrein, de heer A. W. van Dongen uit Utrecht, zag het ongeluk aankomen en wist zich net op tijd in veiligheid te stellen. Zijn collega van de Spanje- express raakte in zijn cabine be klemd en kon daaruit pas anderhalf uur na het ongeluk door de brand weer worden bevrijd. Hij was ern stig, maar niet levensgevaarlijk, ge wond aan onder meer zijn hoofd, een hand en zijn benen. Van de andere gewonden, twee Spanjaar den en twaalf Nederlanders, hoefde niemand in een ziekenhuis te wor den opgenomen. JAKARTA (Reuter) De gou verneur van Jakarta, Ali Sadi- kim, heeft gisteren meegedeeld dat vermoedelijk een speciale belasting zal worden opgelegd aan burgers die meer dau drie kinderen hebben. De maatregel is bedoeld om de bevolkingsgroei in de hoofd stad te beteugelen. Jakarta heeft thans een be volking van 5,2 miljoen zielen. Volgens officiële cijfers nam de bevolking vorig jaar met 2.6 procent toe. Over de oorzaak van de botsing, die plaatsvond op een wissel ter hoogte van het postkantoor aan de Ooster- doksdijk, waar juist een nieuw per ron is aangelegd, teast de spoorweg recherche in het dutèter. Machi nist Bergman kon gisteren nog niet worden gehoord en zijn collega Van Dongen, die met een taxi naar huis werd gebracht, werd rust gegund. Voor zover gisteren viel na te gaan, was de beveiliging in orde. Stagnatie Het treinverkeer op dit drukke ge deelte bij het Amsterdamse cen traal station ondervond urenlang ernstige stagnatie. Tot vier uur stond het vrijwel geheel stil. De passagiers van de Spanje-express zijn in de loop van de middag met een D-t.rein naar Parijs gebracht, evenals de onderweg wachtenden. De laatste grote treinramp in de omgeving van Amsterdam heeft plaatsgehad op 30 mei 1971, toen een intercitytrein uit Maastricht in Duivendrecht inreed op een stil staande trein uit Genua. Daarbij kwamen vijf mensen om en werden er 33 gewond. (ADVERTENTIE) Verhuist u? of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen LELYSTAD: Tel. 03200-21600/21400. Dokkum: Tel. 05190-2292/2580 en passieve massa burgers'. De nieuwe regering miste volgens het document geloofwaardigheid en is 'onbekwaam tot regeren. Het driemanschap, van wie aange nomen wordt dat president Gomes de kritiek deelde, zei in antwoord op het aocument dat het 'verdeeld heid zaait en alleen maar kan die nen om de crisis te verlengen'. Het werd een 'inbreuk op de militaire ethiek en discipline' genoemd. Het is nog niet bekend of tegen deze dissidente officieren onder wie ook twee van de drie regionale bevelhebbers zijn maatregelen zullen worden genomen. Het docu ment was aan Costa Gomes over handigd door kapitein Vasco Lou- rengo, die van het begin af woord voerder van de Revolutionaire Raad geweest ls Opmerkelijk was dat ook een ande re centrale figuur uit de revolutie van vorig jaar, generaal Fabiao. bijede presentatie van de nieuwe regering voor de televisie ontbrak. Generaal Carvalho vertrok heel snel na de plechtigheid als veil- ligheidschef wordt hij overstelpt door zorgen. Onlusten De grootste volksoploop tegen de communistische stadsbestuurders manifesteerde zich gistermiddag in Bombarral. een stad op zeventig km. ten noorden van Lissabon, waar in allerijl troepen heen wer den gezonden die barricaden op wierpen om het verkeer van en naar de stad te verhinderen. Twee weken geleden hier het communis tische partijkantoor al vernield. Andere demonstraties werden ge meld uit Braganza, Sao Joao da Persqueira, Sao Pedro dO| Sul en Porto de Espada. Bij de onrust in het noorden zijn tot gisteravond vier doden en enige tientallen ge wonden gevallen. Het Lissabons dagblad Diarlo de Noticias openbaarde ook nog een eerder document van militaire commandanten uit het gistende noorden van Portugal, waarin verklaard werd, dat de burgerij daar niet als 'reactionair' bestem peld kon worden, maar als ontevre den met een revolutie die 'tot dus ver heeft gefaald om haar werkelij ke en rechtmatige belangen te die nen'. Zie verder pagina 7, le kolom. Amerika heeft ooit nogal zijn best gedaan om de Noordvietnamezen uit Zuid-Vietnam te houden. En nu doen ze weer hun best om de gedachte van één Vietnam te bevorderen (waar Noord- en Zuid- nog niet zo aan toe zijn). Politiek is soms te moeilijk. Nieuwe abonnee Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats- Ik ontvang graag: O 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder-1 wetse locomotief modellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel, k 1 O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riem kalender. Modern, ori ug gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. M M ijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt f ter kennismaking de krant hebben minder voor de eerste termijn. De nieuwe abonnee krijgt (na twee weken.gratis ontvangen) zes gulden schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer !792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. vt, "r„ v 'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1