Vakbond van tennisspelers irijgt steeds meer invloed Rob Clerc winnaar voor Harm Wiersma NMB Soling-zeilers vallen ver terug AZ klaar voor nieuw seizoen Britse sport moet ander gezicht krijgen Komend jaar 44 punten SV en NEC eindstrijd Internationaal damtoernooi van Hoogezand jxly Appel §|ist finale op NMB VasteTermijn Spaarrekeningen lOUW/KWARTET ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 H\WUO:U SPORT13 jrganisatie van belangrijk toernooi zonder tussenkomst ATP ondenkbaar gel LVERSUM (ANP) Van een toenemend aantal afkortingen dat internationale tenniswereld beheerst, ILTF, WCT, WTT, WTA, A en ATP is het zaak vooral de laatste nauwlettend in het oog houden. ATP staat voor 'Association of Tennis Professionals', de cbond van spelers die het racket zwaaien om den broden. De p bestaat in september drie jaar en heeft zich in de vrij korte lode van werkzaamheid een belangrijke plaats aan de onder- ndelingstdfel verworven. Het is nu al zo dat een belangrijk toer- oi zonder tussenkomst van de ATP ondenkbaar is. De spelers rden als machtsgroep geaccepteerd, zij beslissen mee over het n wel en wee. Een voorbeeld: de plaatsing voor de ILTF-toemooien in de reeks van de Grand Prix geschiedt nog uitslui tend op basis van een door de computer samengestelde ranglijst. Daarop komen ook niet-leden van de spelersvakbond voor. De beken de dwarsligger Jimmy Connors wil van de ATP niets weten, doch kan uiteraard niet worden genegeerd en zo zijn er veel meer. Wie lid wil worden van de ATP moét kunnen bogen op zekere resultaten. Voor Rolf Thung ging in 1974 de deur open na zijn zege op John Alexan der tijdens het WCT-toemooi in Rotterdam en zijn prestaties op Wimbledon, waar hij twee ronden overleefde en ondermeer won van de hailve finalist van het jaar er voor, de Amerikaan Alex Mayer. Om lid te worden betaalt een spe ler een 'toegangsprijs' van 400 dol lar (1000 gulden), benevens een jaarlijkse contributie yan 420 dol lar. Dit is voor iedereen gelijk. Wel behoudt de ATP zich het recht voor een enkele grote slokop extra te belasten, met name bij zwaar gedo teerde toernooien als in Tucson en Las Vegas (VS). De Amerikaan Ros- coe Tanner diende bijvoorbeeld vorig jaar van zijn prijzengeld van '3^.000 dollar in Las Vegas 20 pro cent, dus 6.000 dollar, af te dragen. Een soort progessieve inkomstenbe lasting, die door de spelers wordt geaccepteerd. Over het algemeen ziet men de noodzaak van het be staan van een gezonde vakorgani satie in en men neemt dien ten gevolge de financiële offers voor lief. 'Niettemin kampt de ATP met geld gebrek', aldus Richard Evans, een voormalige Engelse journalist, die Europees directeur van de vakbond is. 'Het onderhouden van contacten met jan en alleman, het reizen en de hele organisatie van de spe lers- beweging kost handen vol geld'. Zoveel, dat het door de ongeveer 175 leden van de organisatie mo menteel niet wordt opgebracht. Een contributie verhoging lijkt voorlo pig de enige oplossing. Desondanks heeft de ATP plannen in overvloed, die met name de mindere goden in de tennisbusiness aan een redelijk bestaan moeten helpen. Evans: 'We denken aan een toemooiencircuit in Zuid Europa en LONDEN (ANP) 'Het, beeld van Groot Brittannië als een beleefde tweede in sportwe reld, zal veranderd moeten worden door een professione le aanpak'. Dat is de essentie van een regeringsnota over sport en recreatie, die in Londen is gepubliceerd. In de verklaring stelt de minister van sport, Denis Howell: Successen in internationale wedstrijden hebben een be langrijke uitwerking op het nationale moreel. In verband daarmee zoekt de regering naar wegen om de sportief begaafden te helpen. Er wordt een onderzoek ingesteld of het mogelijk is sportcentra te stichten op universiteiten en hoge scholen. Deze kunnen dan gebruikt worden voor de opvang en algehele opleiding an talentvolle atleten', lowell stelt verder: "Het wordt tijd voor ons op te houden om de sportwereld te- ;emoet te treden met een arm jebonden op de rug of wanneer het Oosteuropese iden betreft zelfs twee. Er testaat geen, reden om men en die sportief begaafd zijn ichter te stellen bij hen van wie de kwaliteiten op het ;eestelijke vlak liggen'. Hij 'oegde er verder aan toe dat iritse sportlieden van naam inancieel gesteund zouden noeten worden door bedrij en om op gelijk niveau de itrijd aan te kunnen met Amerikaanse en Russische iportlieden, die studiebeurzen rijgen. )e Engelse regering zegt in le verklaring ook dat de port, en recreatie in de ko- aende jaren op minder steun tan de overheid zal moeten Bkenen. Er zal bijvoorbeeld neer gebruik moeten worden emaakt van bestaande ac- ommodaties. In 1975 ont- angt de sport van de rege- ing een bedrag van ruim 50 nilj oen gulden. Jimmy Connors, notoire dwarsligger ALKMAAR (ANP) Arie Ligt- hart, de voorzitter van de Alk- maarse eredivisieclub AZ, wond er deze week op de persdag van de club geen doekjes om: 'Alle hulde voor het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB, dat wat betreft de na-competitie voor een plaats in het UEFA toernooi het poot stijf heeft ge houden. Onbegrijpelijk echter is de houding van Ajax in deze zaak geweest, dat ondanks de overeenstemming die was be reikt tussen de clubs ten aanzien van de wijziging van de speelda- ta de na-competitie werd een soort voor-competitie in de contramine bleef. Wij hebben hier veel van geleerd en zullen niet schromen ons voortaan an ders op te stellen'. Ook trainer Joop Brand sprak in de geest van lering, die op het technische vlak getrokken is uit de gespeel de wedstrijden in de Intertoto- competitie. 'Wat ons ten opzich te van de grote vier en daarbij spreek ik over Ajax, Feyenoord, PSV en Twente mankeert is er varing, vooral internationaal. In dat opzicht hebben de Intef- totowedstrijden ons veel wijzer gemaakt. Missfchien zien wij het hier in Alkmaar allemaal iets te idealistisch, maar zoals de heer Ligthart zei. zullen ook wij ons anders opstellen. Voor mij staan voor het komende seizoen de eerste vier al vast, ofschoon hij wel verwachtte gezien de toene mende concurrentie met name van Roda JC en NC de top clubs minder punten zullen be halen'. Het dagelijks bestuur van AZ dat na het overlijden van de heer Jan van der Ben nog slechts uit twee leden bestaat: Ligthart als voorzitter en Klaas Molenaar als secretaris-penning meester, daarnaast fungeren het Stichtingsbestuur en de raad van commissarissen met als pre sident Klaas Molenaar en verder Ligthart, Kees Molenaar, mr. Van Vloten en Van Houts als leden, gaat bij zijn begroting uit van 44 te behalen punten in het nieuwe seizoen. De trainer richt Joop Brand uitgaan van 68 punten zich op het maximum van 68 punten. Hij is echter realist ge noeg. dat dit een schone illusie zal blijven, al ziet hij met opti misme de toekomst tegemoet. Zoals trouwens geheel AZ, dat een recette van 1.7 miljoen no dig heeft om tot een sluitende begroting (2.3 miljoen) te ko men. Van elke te ontvangen gul den vloeien echter slechts twee kwartjes in de AZ-kas door de vermakelijkheidsbelasting, BTW en wat niet al. De nieuwe, uitge breide accommodatie de der de overdekte tribune is nage noeg klaar kan nu 25.000 toe schouwers bevatten, waarmee het servicepakket aan het pu bliek weer aanzienlijk is uitge breid. Er liggen echter nog vele wensen waarvan de grootste pri oriteit geniet een lichtinstallatie, die een investering zal vergen van 1 miljoen gulden. Daarbij rekent met in AZs' financiële kring echter op steun van de gemeente Alkmaar. Noord Afrika. De sterren komen daar toch niet,' omdat het grote geld te verdienen is in Amerika, maar dergelijke toernooien kunne A toch heel aantrekkelijk zijn. We moeten over het algemeen trou wens toch eens af van het idee dat een wedstrijd zonder Connors, As he. Borg, Nastase en Newcombe niets voorstelt, de krachtsverhou dingen zijn ongelooflijk genivel leerd. Er zijn op het ogenblik onge veer vijftig spelers, die wanneer en waar dan ook van elkaar kunnen Winnen. Het gaat tenslotte'om de Spanning. Het publiek wil echt wel en als het lukt sponsors te interes seren, waar we trouwens niet over mogen klagen, komen we er wel.' Tevens speelt de ATP met de ge dachte wedstrijdenreeksen te cre- eren voor aankomende ambitieuze spelers, die zich door middel van resultaten in 'mindere' toernooien toch een zekere status kunnen ver werven. Evans: 'Neem een jongen als Paul van Min. Een goede speler. Maar omdat hij nergens zelfs ook maar voor de voorronde wordt ge accepteerd, krijgt hij geen kansen. Hij heeft toernooien nodig met spelers van zijn sterkte. Die hoeven wij niet apart te organiseren, die zijn er al. Het is alleen een kwestie van coördineren. Ik persoonlijk span mij graag in voor de minder begaafde leden. De groten redden zich wel. Maar de koek moet een beetje eerlijk worden verdeeld'. Onder auspiciën van de ATP, en dat is een aardag succes, wordt dit jaar in de eerste week van oktober JEGEN Landskampioen PSV de tweede wedstrijd voor het •toernooi tegen Anderlecht met gewonnen. De Eindhovenaren tsten zich daardoor voor de fi- van zondag tegen NEC, dat nsdag Everton uitschakelde. was aanzienlijk sterker dan erlecht, maar doelpunten ble- vooralsnog uit door voorti;effe- werk vah uitblinker doelman Ruiter. In de '32 e minuut werd toch gepasseerd door Willy van uylen. Anderleclut kréég daar- inige kansen. Bij een doorbraak Broos werd hij in het straf- ipgebied ten val gebracht, adsrechter Hoppenbrouwer gaf strafschop, die door ex-Ajacied Haan werd genomen. Jan van (ren stopte zijn schot echter. In de 68e minuut kwam PSV op door een treffer van Quaars. minuten later werd de eind- id enigszins gelukkig door PSV aid op 30. Een voorzet van nmiddels in de ploeg gekomen lqvist stuitte via het lichaam Dockx achter Jan Ruiter in het ische doel. heeft een vriendschappelijke rijd tegen de amateurclub met 21 gewonnen. Schouw de thuisclub aan een voor lig, die teniet werd gedaan door ets. Neelemans hielp de Maas- ttse ploeg aan de rtiinieme zege. ?aren 1200 toeschouwers, tar heeft met 90 gewonnen een Castricumse amateurselec- Bij de rust was de stand 20. doelpunten werden gemaakt Van Kooten (4). Jonker (2) t (2) en Bisschot. EN (DPA) Elly Appel is er i strijd om het Europees ten- mploenschap niet in geslaagd I te dringen tot de finale. Na de in ba rende uitschakeling van i Navratilova verloor de als geplaatste Elly Appel van geplaatste 17-jarige Regina kova uit Tsjechoslowakije. De set. die aan beide kanten vice doorbraken te zien gaf minuten duurde werd pas f de jonge Tsjechische beslist tie-break (76). Minder had Marsikova met Elly Ap- i de tweede set. Binnen twin- fiinuten had zij deze met 62 >nnen. HOOGEZAND (ANP) De Amsterdammer Rob Clerc heeft het achtste internationale dam toernooi in Hoogezand-Sappe- meer verrassend gewonnen. Deze jonge dammer, die van daag zijn twintigste ver jaar lag viert, gaf zich zelf hiermee een dag tevoren een fraai geschenk in de vorm van 1500 gulden als eerste prijs. Harm Wiersma werd tweede en toucheerde 1250 gulden. Clerc had het niet erg moeilijk tegen Franklin Waldring, die in het middenspel reeds stug moest verde digen. Clerc had het gehele cen trum in zijn bezit en drong zijn tegenstander steeds meer terug waardoor hij 'een gewonnen eind spel kreeg. Wel meende de Suri naamse kampioen op het eind nog mogelijkheden te zien, maar dat bleek een misrekening. Harm Wiersma ploeterde op dat moment tegen Hugo Verpoest, die van geen wijken wilde weten. Deed er alles aan om een puntendeling te bewerkstelligen en wat Wiersma ook probeerde, meeT dan een remi se zat er voor hem niet in. De derde en vierde prijs (1000 en 750 gulden) werden gedeeld door Hans Jansen en Jan de Ruiter, die hun onderlinge duel met remise beslo ten, terwijl Paul Germain de vijfde plaats innam. Deze gaf in zijn par tij tegen Mostovoy zijn slechte po sitie maar op, met de mededeling dat hij toch altijd op de vijfde plaats eindigde. Waldring en Nimbi deelden de zesde prijs. In de hoofdgroep moest de eerste prijs door vier spelers worden ge deeld. Overman, Robillard. Van Vloten en Visser. Elke speler ont ving 250 gulden. Bij de jeugd zege vierde de nationale kampioen Jan nes van de Wal. EREGROEP: Elfde ronde: Wiersma (NW) - VenJoest (Bel) 1-1, Germain (Ned) - Mostovoy (Fra) 0-2, Schotanus (Ned) - Gagnon (Can) - 2-0, Waldring (Sur) - Clerc (Ned) 0-2), Guichet (Haiti) Nimbi (Kon) 1-1. Jansen (Ned) - De ma (16. 3. Jansen. De Ruiter 15. 5. Germain 12, 6. Waldring. Nimbl li. 8 Verpoest, Mostovoy. Schotanus 9. 11. Gl- chet 6. Gagnon 2. HOOFDGROEP: Elfde ronde: Van Vloten (Ned) -Badlall (Ita) 1-1. Graas (Ned) - yifser (Ned) 0-2. Plcard (Bel) - Spanjer (Ned 0-2. Mensonldes (Ned) - Sangare (Ivoorkust) 1-1, Comtols (Can) - Van Westerloo (Ned) 1—1, Overman (Sur) - op Jamaica een toernooi voor de acht beste landenteams (twee spe lers) ter wereld gehouden, een soort wereldbeker voor tennis. Dit is een lichte provocatie naar de zijde van de Davis Cup, die volgens de ATP behoefte heeft aan een nieuwe opzet, omdat het huidige systeem van voorronden, zonale en interzonale finales te veel tijd kost. Tevens kunnen de vedetten zich lang niet altijd vrij maken om voor hun land te spelen. Het ziet er in alle opzichten naar uit dat de ATP in het internationa le tenniswezen de rol van katalysa tor vervult. Een niet onlogische ontwikkeling. Het gaat tenslotte om de spelers. Dat hun stem wordt gehoord is in de zakelijke aangele genheid die het proftennis is een eindelijk vanzelfsprekende, zaak ge worden. Maar dat was met een directeur als Jack Cramer en een voorzitter als Arthur Ashe ook ei genlijk wel te verwachten. MONTREAL De Nederlandse duobeltwee Arjan Hoek en Dick van der Velde van Rijnland/Wet- terwille heeft zich via de herkan singen geplaatst voor de halve fi nales van de dubbel twee. De Ne derlandse formatie eindigde als tweede in de derde serie achter Groot-Brittannië. Ook de Neder landse skiffeur Peter Schutte kwa lificeerde zich voor de halve fina les Achter de Italiaan Mondolfi passeerde hij als tweede de eind streep CHICAGO (ANP, Reuter) De Nederlandse zeilers Bakker, Rozen- daal en Blok zijn in de vijfde race om het wereldkampioenschap Soling ver in de achterhoede gèëindigd. Geert Bakker werd 29e, Rozendaal 32e en Heike Blok finishte als 51e. De wedstrijd werd gewonnen door de Braziliaan Brun met de Brit Ingam als tweede en Dexter (Can.) als der de. De Amerikaan William Buchan blijft leider in het algemeen klasse ment voor zijn landgenoot Meiges. Gustao Brun rukte op naar de derde plaats. De Deen Jensen, die na de vierde race nog als tweede was ge klasseerd, zakte af naar de vijfde plaats. ABINO BAY De Franse broers Yves en Marc Pa jot zijn op het Erie meer bij Abino Bay (Can) wereldkampioen zeilen in de Flying- Dutchman klasse geworden. De zei lers uit La Baule, die in 1972 bij de Olympische zeilwedstrijden in Kiel beslag legden op de zilveren me daille, zegevierden in de zevende en laatste race, waarmee zij him totaal aantal overwinningn op drie brachten. Verder eindigden de Fransen twee maal als tweede en finishten een keer als vijfde. De N ieuwze^landers Jock Bilger en Murray Ross legden met een totaal van 31.7 punten beslag op de twee de plaats. De derde plaats in het eindklassement ging naar de West- duitse broers Jorg en Eckhart Diesch met 33.8 punten. MEDEMBLIK De Amerikaanse zeiler Bob Whitehurst is vrijdag op het IJsselmeer nabij Medemblik wereldkampioen in de 420-(klasse geworden. Hij won de vijfde en voorlaatste race, hetgeen zijn vier de overwinning betekende. Met daarbij één tweede plaats, is hl} onbereikbaar voor de concurrentie geworden. De Nederlander Carels bereikte door een derde plaats in deze wedstrijd de tweede plaats in de rangschikking achter de supe rieure Amerikaan. (ADVERTENTIE) Robert Clerc verrassend winnaar Robillard (Haiti) 1-1. Eindstand: 1. Overman, Robillard, Visser, Van Vloten 15 punten. 5. Mensonides 13, 6. Spanjer 12, 7, Van Badlali 10. 9. Sangare 9. Picard. Comtols. Hoge rente JM> op spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar op spaarrekeningen met een vaste termijn van 3 jaar op spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar op spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaar ie op spaarrekeningen met een vaste termijn van 7 jaar •Gedurende de looptijd kan niet tussentijds over het tegoed worden beschikt. •Direkt ingaande dagelijkse renteberekening. •Gestorte bedragen zijn niet aan rentewijzigingen onderhevig. •Eerste inleg en verdere bijstortingen ten minste f I.OOO,- *met ingang van 11 augustus op nieuw gestorte bedragen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17