BAMBOEGORDIJN GAAT STEEDS VERDER OPEN )e moeilijke twee passen terug Philippijnen voorop in koersverandering )UW/KWARTET ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 13 oge- 25 het hrij- xmt door Johan ten Hove Na de Amerikaanse aftocht uit Indo-China, gepaard gaande met de ineenstorting van de regimes- in het Cambodjaanse Phnom Penh en het Zuidvietnamese Saigon zijn tal van Aziatische landen bezig met een herwaardering van hun buitenlandse politiek. Cerii traal daarbij staat de vraag wat de nieuwe realiteiten in het gebied zijn en wat de Amerikaanse belofte om Zuid-Oost-Azië te beschermen tegen het oprukkend communisme, nog waard is na de voor de Amerikanen zo vernederende afgang op het Indochinese js'chierei- land. Niet veel meer, zo moet het merendeel van de lidstaten van de Associatie van Zuid oost-Aziatische landen (AS EAN) hebben geconcludeerd toen ze overgingen tot het bekoelen van de relatie met de Verenigde Staten, om ook op die manier in het gevlei te komen bij de tegenstan ders van het Amerikaanse imperialisme. Drie landen van de ASEAN, Maleisië, de Philippijnen en Thailand hebben inmiddels, hun opwachting gemaakt in communistisch China. En daar werden ze uitermate vriendelijk ontvangen, want in het qua buitenlandse po litiek wel zeer pragmatische Peking wordt aah gasten niet gevraagd of ze links of rechts zijn en of ze in eigen land al dan niet een feodale structuur handhaven. Ook Singapore is bezig met on derhandelingen en het ziet er naar uit dat ook het vier de lid van de ASEAN spoe dig tot ambassadeursuitwis seling kan overgaan. Indonesië Alleen Indonesië, het vijfde ASEAN-lid heeft tot nu toe nog niet laten blijken de afgebroken relaties met Chi na te willen herstellen. Waarschijnlijk zit de angst voor de sterke invloed van Peking op de Indonesische communistische partij PKI_ nog te diep. Weliswaar werd in 1965 na de staatsgreep de PKI in Indonesië vrijwel uit geroeid. maar toch vonden de Chinese leiders haar weer belangrijk genoeg om haar bij de 55-ste verjaardag een boodschap te sturen waarin China verklaart 'de gewa pende strijd' van de com munisten te steunen en te vens de hoop uitspreekt op een succesvol einde van de revolutie in Indonesië. Indonesië als zwaarwegend ASEAN-lid doet dus voorals nog niet mee aan de reizen naar Peking en heeft dan ook enigszins wantrouwend gereageerd op de relatief snelle 180 graden omwente ling van de Philippijnen en Thailand. Niet voor niets vloog de Thaise premier Koekrit Pramoj. vóórdat hij zijn, ambassadeur naar Chi na stuurde, naar Indonesië. Inmiddels hebben de Thaise premier en de Philippijnse president Ferdinand Marcos laten weten de ASEAN weer nieuw leven te willen inbla zen en deze enigszins kwij nende associatie, die coördi nerend op het gebied van handel en monetaire poli tiek moet optreden, om te vormen tot een gemeen schappelijke markt, zoals de Europese Gemeenschap. Uitbreiding van de associa tie met de nieuwe regigms ln Indo-China wordt niet onmogelijk geacht. Maar dan zullen de bestaande lid staten eerst de Amerikaanse basis moeten sluiten en zich terug trekken uit de in vloedssfeer ,van de Verenig de Staten. Dat is althans de eis van prins Norodom Siha- noek, formeel hoofd van het bewind in Cambodja. Mar cos en Koekrit kwamen vo rige week in een gezamen lijk communiqué in zoverre aan deze eis tegemoet dat ze de buitenlandse bases op huh grondgebied 'een tijde lijk karakter' toekenden. De Thaise regering heeft al eer der laten weten dat de laat ste Amerikaanse bases op haar grondgebied voor maart volgend jahr ont ruimd moeten zijn. Ook hebben de beide leiders al aangekondigd een einde te willen maken aan het, al eveneens kwijnende bestaan van de militaire Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisa tie, de ZOAVO, waarvan naast Thailand en de Philip pijnen, ook de Verenigde Staten, Engeland, Australië en Nieuw Zeeland lid zijn. Deze organisatie, die nog in de dagen van John Foster Dulles werd opgericht om de •communistische expansie en subversie in Zuidoost-Azië tot staan te brengen', heeft haar hoofdkwartier in de Thaise hoofdstad Bangkok. De organisatie moet nu vol gens Koekrit en Marcos ge leidelijk verdwijnen 'om de situatie in het gebied in overeenstemming te laten komen, met de nieuwe reali teit'. Niet-inmenging En die nieuwe realiteit is, dat de oude scheidslijn door de Amerikanen met hun kennis van de plaatse lijke flora het bamboegor dijn genoemd niet meer telt. Thailand heeft al rela ties aangeknoopt met Sai gon en Hanoi en de Philip- Imelda Marcos de presidentsvrouw van de Philippijnen gearmd met Mao op de foto, tijdens haar baanbrekend bezoek aan Peking. pijnen hebben hun bedoe lingen in dezelfde richting al kenbaar gemaakt. Boven dien beseffen de niet-com- munistische landen dat het Amerikaanse Congres de re gering en het Pentagon nieuwe militaire avonturen in dat deel van de wereld niet meer zullen toestaan. Aangezien verschillende Azi atische landen binnen eigen grenzen te kampen hebben met communistische guerril la's, leek hen een formeel vriendschapsverdrag met China op basis van niet- inmenging in eikaars bin nenlandse aangelegenheden dan ook zeer gewenst. En China haaldë ze met open armen binnen vanwege zijn grote angst voor mogelijke versterking van Sowjet-Rus- sische invloeden. Zo staat er in het gezamenlijke Chi- nees-Philippijnsecommuni qué dat de nieuw eeb r-ket kingen tussen beide landen regelt niets over de Ameri kaanse bases op de Philip pijnen. Waarschijnlijk is Peking be vreesd dat dit vacuum zou worden opgevuld door die grote mogenheid die volgens de Chinezen toch al pro beert de 'hegemonie in dit deel van de wereld te vesti gen'. In de eigen kleurrijke termen waarschuwt Peking de Zuid-Oost-Aziatische lan den voor 'de tijger aan de achterdeur, terwijl ze bezig zijn de wolf bij de voordeur weg te jagen'. Voorlopig zullen de Ameri kaanse bases op de Philip pijnen dan ook wel blijven; Marcos heeft immers ook geen datum genoemd toen hij het over een 'tijdelijk karakter' had. Dit laatste is zeer waarschijnlijk vooral bedoeld om de Amerikanen er vast aan te laten wennen dat ze behoorlijk zullen moeten betalen voor hun aanwezigheid op de Philip pijnen. Handelspartner President Marcos van de Philippijnen .naast Thailand Amerika's trouwste bondge noot in de strijd tegen de Indonesische revolutionairen (van beide landen vochten troepen mee aan Ameri kaanse zijde) zag de bui van de ineenstorting van de Amerikaanse macht in In do-China al vroeg hangen. In september van het vorige jaar effende zijn vrouw Imelda Marcos de weg naar Peking, waar zij een ont vangst kreeg die zelfs weinig staatshoofden te beurt is ge vallen. Zij verscheen hand in hand met de 81-jarige partijvoorzitter Mao Tse- toeng om te poseren voor de fotografen. Mevrouw Marcos is zo actief in de Philippijnse politiek dat er over haar in Manilla het volgende grapje gaat: 'Wat moet er gebeuren als de Philippijnse regeringslei der ernstig ziek wordt? DarL- zal president Marcos zelf moeten gaan regeren'. In ie der geval heeft mevrouw Marcos haar werk goed ge daan, want in haar kielzog kregen ongeveer 60 voor aanstaande Philippijnse za kenlieden toestemming om in Peking te komen praten over mogelijke handelsak koorden met China. Ook dit heeft resultaat opgeleverd want op 9 juni tekende pre sident Marcos en de Chinese premier Tsjoe En-lai een akkoord waarin naast de uitwisseling van ambassa deurs ook geregeld werd dat de Philippijnen de status van meest begunstigde han delspartner zullen krijgen. Wat de handel betreft is vooral de Chinese olie voor de Philippijnen van groot belang. President Marcos, die sinds de afkondiging van de noodtoestand in 1972 welhaast dictatoriale be voegdheden bezit, heeft in eigen land namelijk ook nog te maken met een opstandi ge moslem be weging, die bij tijd en wijle door het Phil- lippijnse leger te vuur en te zwaard bestreden wordt. Dit is een doorn in het oog van de Islamistische landen, waaronder de Arabische olieleveranciers van de Phi lippijnen, Koeweit en Saoe- di-Arabië. Marcos doet al het mogelijke de Arabieren te vriend te houden. In het Midden-Oosten-conflict kiest hij de Arabische zijde en in de Philippijnse 'vrije pers' wordt alleen over de goede bedoelingen van de regering met de moslems gepraat. Vorig jaar juni, toen de ministers van bui tenlandse zaken van de isla mitische landen in de Ma leisische hoofdstad Koèala Doempoer vergaderden klaagden de leiders van de Philippijnse Moro Rationale Bevri j dings beweging" (MNLF) him nood op deze conferentie. En ook dit jaar tijdens de conferentie te Djeddah in Saoedi-Arabië stond de onderdrukking van de moslems in de Philippij nen opnieuw op de agenda. Onafhankelijkheid De opstandelingen worden vanuit de naburige Maleisi sche staat Sabah (het vroe gere Brits-Borneo) gesteund, maar de autoriteiten in Ma nilla spreken daar liever niet over om de betrekkin gen met het mede ASEAN- lid niet te verstoren. In Ma nilla is het verder een pu bliek geheim dat Libië de op standelingen van wapens voorziet, maar ook dit heeft de regering-Marcos nooit aan de grote klok gehangen om de Arabische wereld niet tegen ach in het harnas te jagen. Mocht de Philippijnse leider erin slagen olie te krijgen van China, waardoor hij on afhankelijker zou worden van zijn Arabische leveran ciers, dan ziet het er voor de moslemopstandelingen verre van rooskleurig uit. Presi dent Marcos heeft de op standelingen een zekere ma te van autonomie binnen de Philippijnse staat aangebo den, maar zij eisen volledige onafhankelijkheid voor die gebieden die grotendeels door hen bewoond worden. Dat zijn grote gebieden van het zuidelijke eiland Minda nao en verder de Soeloe- archipel waar het eiland Jo- lo het hart van de opstandi ge beweging vormt. Sinds eind 1972 zijn er bij de steeds opnieuw oplaaiende gevechten tussen het Philip pijnse leger, de christenen en de moslems, al naar schatting meer dan 3000 mensen opgekomen. Het conflict tussen de chris tenen (80 pet. in de Philip pijnen is katholiek en 10 pet. is protestant) en de moslems heeft zijn wortels in de 16de eeuw toen de Spaanse overheerser de be volking in het noorden ker stende maar er niet in slaag de de Islamitische bevol king in het zuiden te onder werpen. Na de Amerikaanse overname in 1898 probeerde men opnieuw de islamieten of Moro's te onderwerpen, hetgeen bloedige gevechten tot gevolg had. De afgelopen tientallen jaren vestigden er zich steeds meer katholieken in het door moslems be woonde gebied, toegelaten door de islamietische feoda le overheersers. Maar naarmate de katholie ken het politieke toneel meer en meer gingen be heersen namen de moeilijk heden toe. Beide religieuze groeperingen hadden zich inmiddels op grote schaal bewapend. En in 1968 bra ken er felle gevechten uit. Het MNLF werd actief en eiste onafhankelijkheid. Het land verviel tot chaos, ge weld en corruptie en Marcos kondigde in september 1972 de noodtoestand af. Hij be loofde de Philippino's een 'nieuwe samenleving', waar recht en orde zouden heer sen. De corruptie zou wor den aangepakt en er zouden landhervormingen plaats vinden om zodoende tot herverdeling vah de wel vaart te komen. De kleipe corruptie is inder daad verdwenen, maar de grote viert hoogtij. In de grote steden is het rustig en veilig, vooral als de avond klok van kracht is. zo schamperen tegenstanders van het bewind van Marcos. In weerwil van de beloofde herverdeling van de wel vaart bezitten ongeveer 400 vooraanstaande families (waaronder die van Marcos en zijn vrouw) nog steeds 90 pet. van de bezittingen in het land. Ook van de beloof de landhervormingen is tot nu toe zeer weinig terecht gekomen. Politieke gevangenen Naast het verzet van de moslems in het zuiden en de marxistische guerrilla's in het noorden van het land heeft Marcos in toenemende mate te maken met verzet van progressieve christenen, die14 zich het lot aantrekken van de onder de noodtoe stand gearresteerde politie ke gevangenen. Zij beschul digen de regering van het martelen van deze gevange nen. Vrorige maand riep de raad van kerken ln Neder land nog op tot steun aan het verzet van Philippijnse christenen tegen de schen ding van de mensenrechten. Marcos liet onlangs weten dat de noodtoestand in het land van kracht blijft zo lang 'de economische Gereld- recessie aanhoudt en zo lang de opstandelingen zich blijven verzetten'. Niets wijst erop dat de moslems him eisen zullen matigen en het verzet binnen de linker vleugel van de kerken neemt alleen maar toe. En wat de marxistische guerril la in het noorden betreft hoeft Marcos zich geen illu sies te maken. Ook niet nu China formeel heeft beloofd zich niet met de Philippijn se interne zaken te bemoei en. Soortgelijke beloftes aan Maleisië cn Thailand hebben de Chinese communistische partij er niet van weerhou den de communistische be wegingen in Thailand en Maleisië haar steun toe te zeggen. Ook niet nadat Mao Tse-toeng in eigen persoon de Thaise premier Koekrit Pramoj vertelde hoe hij de communistische guerrilla's in eigen land het best kan aanpakken. id br H. Biersteker meer twee tegenstanders zoals Israël en Egypte, elkaar hart- idig wantrouwen, dan leggen ze eikaars verlangens zo agres- mogelijk uit en hebben ze weinig oog voor eikaars reële pro- lien. Dit geldt met name de hele discussie over de strategisch eminent belang genoemde Giddi- en Mitlapassen in de Sinaï ingeveer veertig kilometer ten oosten van het Suezkanaal. In ëlische ogen zijn de Egyptenaren hier op een vuistpand uit, dat heer en meester maakt over de rest van de Sinaï, zodat zij hun igvordering van de bezette woestijn ook daarna weer kracht nen bijzetten. In Egyptische ogen willen de Israëliërs de beide sen althans voor een deel vasthouden om voor zichzelf de mo- jkheid van verrassingsaanvallen op het Suezkanaal voor te be den Dat ligt tenslotte maar veertig kilometer verder. noorden ervan waar toch geen bergen meeer zijn dan geen be hoorlijke .doorgangen voor tankko- lonnes meer? Er is inderdaad één, smalle wég langs de noord, over El Airisj en Gaza, maar ook dUe wordt geflankeerd door drijfzand en moe- dhiien slaagt Kissinger er in om iartijen ervan te doordringen er nog iets anders ook is wat ipponent zo halsstarrig maakt, is namelijk ook een centen- tie. Israël heeft in de loop van aren minstens voor twee mil- gulden aan versterkingen en aire installaties in de twee en gestoken. Dat is niet alle- stom beton, maar het is ook uiterst kostbaar vei^binddngsnet de vlak boven de passen lig- e luchtbasis bij Bir Gafgafa. Mens afgezien van het ver van het 'geïnvesteerde kapitaal' twee miljard gulden zou er iddellijk een half miljard als •opkosten nodig zijn om een we linde te bouwen. ook voor Egypte is er geen ige 'centenkwestie' in het ge- Egypte's Arabische suikerooms en kapitalen toegezegd voor de strialisatie van de oevers van Suezkanaal. Maar zij piekeren et over om daar te gaan inves- t, zolang de Israëliërs in een st gunstige uitvalspositie op dg kilometer afstand ervan zit- valspoort de militairen, die betaald wor- om uitsluitend rekening te hou- ïnet de streken van de vijand, die Giddi- en Mitlapassen en landengte ten noorden daarvan unieke uitvalspoort naar het van de Joodse staat. Om dat de wereldpers uit te leggen tkseerde de Israëlische generale vorige maand een excursie de wereldpers naar de beide passenonder leiding van kolonel Simba Maoz, die ze in 1967 had helpen veroveren. Het zijn twee als trechters toelopende valleien in de noordwestelijke uitloper van het gebergte, dat de hele puntzak van de Sinai vult. Het gebergte is daar nog zo'n slordige zeshonderd tot 750 meter hoog. De zuidelijke pas is de Mitlapas, de noordelijke de Gi- dipas. Naar Egyptische kant lopen ze zeer wijd uit, maar zwaar mate rieel moet er wel achter elkaar op de weg blijven rijden want terzijde zou het wegzakken in het zand. De passen zijn ongeveer twintig kilometer lang .en naar Israëlische kant lopen ze trechtervormig toe. Wie eenmaal door die twintig kilo meter lange passen naar voren is gekomen, staat voor een onmetelij ke centrale zandvlakte die zich .uit strekt tot Israëls oude bestands- grens van 1967. Op die vlakte kan een offensief tegen Israël zijn stootkracht ontwikkelen en natuur lijke barrières komen 'pas weer bij de bestandslijn van vóór 1967. Dat is voor Israëls militaire staf akelig dichtbij. Daarmee verliest de Israëlische verdediging wat zij noemt 'strategische diepte'.. Kolonel Maoz herinnerde eraan, dat het Egyptische leger in 1967 maar tien kilometer van de ba ven van Ei lat stond, veertig kilometer van Beers- jeba en nauwelijks vijftig kilometer van Tel Aviv. Egypte kneep teen het verkeer door de Golf van Akaba af, hetgeen het voorspel werd van de Zesdaagse Oo. log De mitla- en G:.ii-passen liggen overigens meer dan' honderd kilo meter ten zuiden van de Middel landse Zee-oever. Zijn er ten De belangrijkste doorgang ligt zuidelijker, bij Tasa, die gaat ten noorden langs de noordwestelijke uitloper van het Sanï-gebergte, zie kaart maar de doorgang naar het centrale deel van de Sinai wordt dan versperd door de zoëven genoemde luchtbasis Bir Gafgafa bij Refidim het belangrijkste militaire en logistieke centrum van de hele Sinaï-defensie. Volgens Is raëls generale staf kan men die basis wel vergeten als de passen in hun geheel moeten worden afge staan aan Egypte omdat zij dan niet meer te verdedigen is. Het drukke heen- en weer-gereis van de Amerikaanse ambassadeur in Cairo: de heer Eilts, heeft alles te maken met het gevecht om het laatste deel. ongeveer vijf kilometer van de twee passen en het daarom heen liggende gebergte, dat Israël niet wi'l afstaan. Met dat stukje menen de Israëliërs de passen te kunnen blijven beheersen en wat voor hen het belangrijkste is achter te kunnen blijven kijken met hun radar. Dat is nu voor de Egytenaren weer onverdra gelijk: zij willen dat Israël helemaal achter die bergen verdwijnt en er niet op blijft zitten, want anders komen die investeerders voor het Suezka naal niet. Maar de militaire excur sieleider in de Sinaï had beroeps matig minder oog voor het onge stoord willen investeren dan voor het ongestoord militaire macht wil len opbouwen van Egypte. kant en uitsluitend ten behoeve van Israël en één gericht op de Israëlische kant en uitsluitend ten behoeve van Egypte! 'Een intrige rend idee', schreef de Washington Post. dat een belangwekkend nieuw experiment in vredebewarende ac tie kan zijn. Maar. voegde het blad er aan toe, zitten we er naet lelijk tussen als het toch misgaat? De Washington Post- vindt het te gek dat dat zulke ingrijpende voor stellen aan strijdende partijen op de Kissinger-manïer geheel buiten de medezeggenschap van het Ame rikaanse volk gehouden worden. Eén van de punten van Israëls verzet ln de onderhandelingen is echter dat het zélf wil blijven mee kijken over de passen en daarach ter. Het gelooft niet in een vol maakt functionerende dubbele loija- liteit van de VS. Het wil ook de mond van de twee trechters de Gidi- en Mitlapassen blijven be heersen. Daar kan het met een bataljon een hele divisie zolang te genhouden dat er tijd overblijft om al 's lands reservisten in paraatheid te brengen, zodat die nog in de Sinaï zelf de tegenstander kunnen tegemoet treden en niet pas op of binnen de Israëlische grenzen. De militairen zeggen er overigens tel kens bij: over de politieke kanten van de zaak willen we ons niet uitspreken. Rust kopen Januskop 'Ik vertrouw hem alleen zolang ik hem zie' schijnt de wederzijdse ar gumentatie te zijn en hier zijn de .Amerikanen met een zeer gedurfd voorstel tussenbeide gekomen: Zij willen zélf wel op de bergen gaan zitten met radar- en andere stati ons om de bewegingen aan weers zijden in de gaten te houden. Zowel ten béhoeve van de Egyptenaren ais ten behoeve van de Israëliërs De Washington Post kwam al in eind juni met het verhaal dat er twee Amerikaanse 'vroege waar- schuwings-stations' waren voorge steld: één gericht op de Egyptische Hier en daar in Israël hoort men bezorgdheid uiten dat de regering met het vasthouden aan de passen of het achterste deel ervan toch teveel op het spel zit- Vorige maand hebben een aantal leidende figuren in de Arbeiderepartij waar op de Israëlische regering groten deels rust, erop aangedrongen dat Israël de passen prijsgeeft- Hun ar gumentatie is dat Israël andere naar de Vredesconferentie ln Genè- ve zal moeten gaan, waar totale terugtrekking uit alle bezette ge bied geëist zal worden, een eis die Amerika als ondertekenaar van de VN-resolutie uit 1967 wel zal moe ten steunen. Ook een oude militaire havik, lid van de conservatieve Heroet-partij verhief zijn stem. de vroegere luchtmachtchef Ezer Weissman. Deze zei: we moeten die passen met Egypte inruilen tegen drie jaar rust. zodat wij de tijd krijgen om militair, economisch en mentaal weer overeind te komen. Zowel beleggings- als militaire ad viseurs gaan uit van begrippen als maximale zekerheid. De zekerheid die Clemamceau na de Eerste We reldoorlog met het verdrag van Versailles meende te hebben ver worven dat Duitsland er nu voor goed onder zou worden gehouden. Van echte politici wordt meer ver wacht: ook het vermogen om zich in de hoop en vrees van tegenstan ders te verdiepen. Andere zorgen Sadat wordt veel meer beziggehou den door de vraag of hij Egypte economisch een toekomst kan ge ven, dan of hij nog wel zuiver op de graat is ais vijand van Israël. Het is waar dat hij in 1973 de oorlogsmachine tegen Israël in be weging zette. Maar wie Heökals me moires over de voorbereidingen van die oorlog leest, ziet dot Sadat op zijn minst uitgedaagd is geweest door Israëlische plannen om aan de Sinaïkust een havenstad voor zich zelf aan te leggen voorbij Gaza, nabij Jamit. Het voorkomen van zo'n voldongen feit ls voor Sadat een belangrijk oorlogsmotief geweest. Maar van daag heeft Sadat een andere be wijslast. Namelijk of hij de Egypte naren het zijn er nu al 38 miljoen tegen de 24 miljoen waar Nasser mee te maken had door zijn nieuwe oriëntatie een leefbare toekomst kan bieden. Het is een heel spannend gevecht. De Neue Zürcher Zedtung signaleer de pas nog dat Nassers hervormin gen in de landbouw zowel de recht vaardigheid als de productiviteit vergroot hebben maar dat ze in at Industrie een verlammende bureau cratie hebben nagelaten, die Sadat alleen langs een omweg, door het vestigen van nieuwe industrieën kan dwingen tot rationeler aanpak. Maar hij heeft daarbij nogal wat slapende honden wakker gemaakt. Utopie? Israël heeft herhaaldelijk verklaard dat het bijvoorbeeld wederzijdse handel als teken van de vredeswil van Egypte zou zien. Daarom zou het de economische kopzorgen van dat land beter moeten verstaan en erop Inspelen. Het wonderlijke is dat er zojuist i n Cairo een boek van de pers gerold ls van een redacteur van het belangrijkste blad Al Aliram waarin Israël zo waar een rol krijgt toebedeeld in de economische ontwikkeling in het Midden-Oosten. Volgens deze linkse journalist. Mo hammed Sajjid Ahmad, in zijn boek 'Nadat «Je kanonnen zijn ver stomd-',' kan er een tijd aanbreken 'waarin de Arabieren in staat zijn Israël in hun midden te integreren door het die nuttige functie toe te kennen die het altijd heeft willen spelen maar die zij altijd zo ener giek van de hand gewezen hebben'. Daar ls forse kritiek op gekomen. Maar het is dan toch maar gedrukt, in Cairo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13