Over de mens, verdwaald in zijn eigen ontwikkeling )p de grens tussen droom en realiteit s es Lalanne: )U\V/KWARTET ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 KUNST 11 Prangois-Xavier Lalannc: 'Kudde van 24 schapen' (wol en alumi- niumj 1965. De tien meesl gekochte boeken in juli 1975 1. Warren Tute D-Dey 29,50 (Van Holkema Warendorf) 2. Jaap KramerfTheo Kampa Nederland Watarkant 21 (De Boer) 3. Rien Poortvliet De voaeen hebben holen 24,50 (Van Holkema Warendorf) 4. Griekenland an Roma, grondlegger* ven onze beschaving 45,- (National Geographic Society/De Haan) 5. H. J. van Nijnatten-Doffegnies Duumkae grond f 17,90 (Van Holkema Warendorf) 6. Nan de Vries Peppl en Kokkl, TV-album dl 11 4,95 (De Gooise Uitgeverij) 7. Heieen A. M. Halverhout Van apH en grill 4,95 (Van Dishoeck) 8. Paul Denver Cannon, het moordend toeval 3,95 (De Gooise Uitgeverij) 9. Jaap ter Haar Koning Arthur 12,50 (Fibula-Van Dishoeck) 10. Tom Hartman/Robert Hunt De Tweede Wereldoorlog In kleur 27,50 (De Haan) Verkrijgbaar In alke boekhandel. door J. van Doorne Het is een bijzonder genot, een bundel goede korte verhalen te lezen. Ik heb dat genot ge smaakt bjj het lezen van 'Musea, vrouwen, meis jes' van John Updike. Updike werd in 1932 in Pennsyl- vanië gebaren. Hij is telg van een emigranten-geslacht, waar van de eerste leden zich al in 1635 in Nieuw Amsterdam ves tigden; ze droegen de naam Op den Dyk. John Hoyer Updike heeft bekendheid gekregen door zijn gedichten, korte verhalen en romans. 'Musea, vrouwen, meisjes' ver scheen in Amerika in 1960; thans zijn de verhalen ook in het Nederlands te lezen. De bun del valt in drie groepen uiteen. De eerste groep is die van de gewone, op zichzelf staande ver halen; de derde en laatste groep wordt gevormd door een aantal vertellingen die een soort van gezinsroman vormen; de tweede groep bevat navrante, spotzieke en bespiegelende stukjes. Updike doet geen poging om op episch-grootse wijze te schrij ven; hij is ook niet lyrisch. Hij schrijft geen verheven, wrange aanklachten, Maar hij is aller minst huiselijk. Zoek bij hem geen Idylle of romantiek. Hij is een scherp observator van de Amerikaanse middenklasse. Hij stelt die klasse nauwelijks in staat van beschuldiging. Hij laat slechts zien in welk slop die klasse geraakt is. Het is aan de lezer, uit dit beeld conclusies te trekken. ru; Bevrijding Het derde deel, dat vijf episoden bschrijft uit het leven van een gezin, de Maples, begint met een sublieme vertelling: 'Een mars door Boston'. Een getrouwde vrouw, moeder van vier kinderen heeft zich geworpen op het vraagstuk van de bevrijding van de negers. Zij weet haar scepti sche man zover te krijgen dat hij met haar aan een mars door Bostn meedoet. M. L. King voert de menigte aan. Het ver haal is zó levendig geschreven, dat je erbij aanwezig schijnt te zijn. Maar dat Is toch niet zijn grootste verdienste. Die bestaat in het afstand nemen van de overigens nergens, gehoonde tocht. Het kermisachtige karakter van het samenstromen van de tocht genoten, de overdrevenheid van de gevoelens en de modieusheid van het houden van zulk een tocht komen haarscherp uit. De auteur valt beslist niet de bewe ging tot het verkrijgen van bur- grrechten aan, maar hij laat er een bepaalde kant van zien. Voor Joan Maple, de echtgenote en moeder, is het meedoen aan zulke demonstraties net zo iets als wat vroeger het naar-de- psychiater-gaan voor haar was. En wel een poging om te ontko men aan de dodelijke leegheid van haar leven. Ze had ook een verwoed bridge-speelster kunnen worden. Bijna alle mensen die in de verhalen van Updlke voor komen kiezen iets als alternatief van religie. Het huwelijk van de Maples is tamelijk goed. of slecht. Het gaat er maar om hoe je het bekijkt. Niettegenstaande dat ze elkaar nu en dan bedriegen en het dan weer opbiechten en niettegenstaande de ruzies die ze hebben om vermeende of echte buitenechtelijke contacten, blij ven ze bij elkaar. Het is een vreemde, grillige gehechtheid die maakt dat ze een paar blijven vormen. Hun beider promiscuï teit is Vluchtig. Updike tekent dit gezin als het ware met een scherp gepunt potlood: dunne, precieze lijnen maar geen scherpe kerven. Er is in deze verhalen niet verdoezeld en niets tot in het extreme ge dramatiseerd. Er is veel humor en spot in. En de kinderfiguren tekent hij met diepe vertedering. De auteur doet ook niet mee aan de mode van obsceen woordge bruik. Een verademing. Innerlijke zekerheid In de eerste groep verhalen ko men vele facetten van de Ame rikaanse manier van leven aan de orde. De hippies, de leegheid van een maatschappij die leder-i een geeft wat hij binnen bepaal de grenzen hebben wil, behalve dan geluk en innerlijke zeker heid, de ellende om Vietnam, de vreugde na de laatste wereldoor log. de ontworteldheid van de jeugd en de typische vanzelf sprekendheid van het kerkelijke leven, waaruit wezenlijke ge loofsbeleving schijnt verdwenen te zijn, zij alle komen voor in de stories. Zuiver geestelijke en werkelijke maatschappelijke nood komen er niet in voor. Geen armoede en geen hunke ring naar God. Updike tekent imnjers de middenklasse? Maar John Updike dat maakt het beeld ju^st zo benauwend. Is Updike tijdens 't schrijven door medelijden bewo gen geweest. Ik denk het. In een interview met hem dat echter in de bundel Is opgenomen, zegt hij, dat hij behoort tot die vreemde, tussenliggende genera tie te jong om in de oorlog te vechten en te oud om te rebelle ren. Hij zegt dan verder, dat die ge neratie geleerd had, Amerika te zien als een machtig en goed land. Het vocht immera tegen Hitier? En nu zegt de jeugd ons dat we een slecht, racistisch, Im perialistisch, uitbuitend land zijn, en ook eenvoudigweg een onesthetisch land. Even verder beweert hij over de jeugd van zijn land dat ex een schrikwekkend vragende, lege uitdrukking op de gezichten van de jongelui van nu staat. Ze weten écht niet wat ze móeten doen. En dan, over zijn eigen generatie: 'Dit soort existentieel gezoek werd ons bespaard, want het overleven zélf was voor ons nog in zekere zin interessant, een spel dat de moeite van het spelen waard was.' 'Boot gemist' Ook constateert hij ergens dat zijn generatie in veel opzichten de boot gemist heeft. Uit de verhalen blijkt echter duidelijk dat geheel Amerika in sommige opzichten de boot gemist heeft. Het heeft met name de injectie van het Marxisme gemist, een injectie die in Europa het chris tendom zózeer beroerd heeft dat het centraal stellen van eigen zaligheid langzamerhand veran derde in bewogenheid met de ganse wereld. Het Marxisme mo ge in sommige landen geworden zijn tot een vloek, maar voor Europa is het sinds dc kerste ning van dat werelddeel de grootste zegen die ik in de his torie kan aanwijzen, hoezeer ik overigens het dialectisch materi alisme als leer verwerp. Ik kan de verhalen helaas niet stuk voor stuk bespreken. Ik wijs op een zeer boeiend en ontdekkend reisverhaal: 'Ik ben stervende Egypte, stervende', waarin ie mand de mens plotseling ziet als een mestkever, een heilige kever die een mestbal voortrolt. De middengroep van de vertellingen bevat een aantal fantastische, geïllustreerde verhalen. Ze spe len In de wereld van de heel kleine waterdieren en in die van de voorbije wereld van de sau riërs. De lijntekeningetjes geven aan de verhalen een komische, kwasi-wetenschappelijkheid. De dieren houden feestjes en par ties, die volkomen gelijk zijn aan die van de mensen. De sau riërs spreken daarbij een woord je Frans. Het is duidelijk dat de auteur met humor, maar vooral ook hier toch wel met wrange spot het society-leven van de middenklasse (en doe van de ho gere) aan de kaak stelt. Ik hoop dat velen zich deze uitstekende bundel zullen aanschaffen. Een enkele opmerking. Aan het boek is een "Verantwoording van de illustraties' toegevoegd. Die lijst speelt mee in' het grappige spel van de kwasi-wetenschap pelijkheid. Het is alleen maar jammer, dat geen van de gege ven pagina-cljfers klopt. Dc denk dat Mie nummering klakkeloos uit een andere uitgave is overgeno men. John Updike: 'Musea, vrouwen en, meisjes'. Oorspronkelijke ti tel 'Musea and women'. Verta ling van Tineke en Jan Donkers (niet vlekkeloos). Met een inter view, afgenomen door Jan Don kers. Bij Meulenhoff te Amster dam. Paperback. Aantal pagina's 256. Prijs 24,50. Sc« 'po* i 20, 8, 12. Mavo I over módern :hinesch P or het, gerekt gebeuren een heleboel gekke dingen op gebied van de beeldende kunsten, 'n \e cru gezegd misschien, maar jarenlang lief museum- en galeriebezoek heeft ioen ervaren, dat veel eigentijdse uitin- zb op de mensen overkomen, op dat handjevol kenners, ingewijden inimi, maar op het (geïnteresseerde Iers kwam het niet) publiek. Nu is iedere voor zichzelf een raadsel en de geschie- heeft geleerd, dat met de tijden de uen veranderen, maar ik heb het over over wat er vandaag gebeurt en hoe de ctie daarop is. alleen de reactie van kunstgeleerden, mmensen en critici, maar ook die van (heel ruim genomen) man - in- de lf voor wie het, volgens zeggen, alle- gedaan wordt. !eu' En dan zie je, dat die zich meestal nogal kwaad maakt, geschokt of geprovoceerd voelt, wel eens even geamuseerd, maar zel den echt geboeid wordt. Zomaar een paar voorbeelden. Heel recent, want vorige week pas geopend, dat project 'Zeevang' in een weiland vlak bij Edam. Daar laat Jaap Hey (b.v.) dertig kunsthars- zakken zien, gevuld met glucosestroop, waarin schaapskoppen, ogen, geslachtsdelen en tongen drijven en langzaam transforme ren. De titel is 'Mens en dier zijn eikaars vriend.' Jan Zeven plantte zeven oude toi letpotten met toebehoren over zeven boompjes, die daar welig doorheengroeien. In de potten staan bordjes met eten dat deels wegrot, deels door de vogels wordt opgeten. Of de zouteloze grappen van men sen als Engels en Van Elk, 'waaraan je in deze kolommen toch aandacht moet beste den. omdat ze in de grote musea (waar dat publiek komt.gepresenteerd worden. Net als die onnozele luchtschepen van Pa- namarenko, die riooit zullen kunnen vliegen of die zes uur durende film die Andy War hol eens van een slapende man maakte. Dat is dan alleen nog maar gaapverwek- kend. Maar je hoeft niet bepaald een artis tieke reactionair te zijn om op zijn minst toch wel enigszins verbaasd te zijn over wat je allemaal op een wereldomvatende mon stermanifestatie als de Documenta voorge schoteld krijgt. Ik noem maar iets, dat project van de Amerikaanse kunstenaar Vi- to Acconci die (op foto's) laat zien hoe hij zijn geslachtsdeel in poppekleertjes hult met als toelichting: 'dan spreek ik tot hem ik wil een onafhankelijk wezen, een andere perspon van hem maken.' En dat is dan altijd nog minder kwalijk dan b.v. de misselijkmakende 'Aktionen' van de Duitser Hermann Nitsch, zoals zijn z.g. 'Ab- reaktionsspiel'een levensgrote (kleuren)- fotoserie die laat zien hoe de kunstenaar en zijn kameraden een geslacht, maar daar na toch gekruisigd schaap uit elkaar scheu ren Vervelend, gestoord of sadistisch, maar zel den boeiend, niet 'vakkundig' gemaakt en nooit 'mooi.' Daarom is het een bijzondere ervaring eens met werk geconfronteerd te worden dat op zijn minst ook buitenissig is, maar daarbij van een enorme inventiviteit, humor en geest getuigt. En fantastisch gemaakt is. Dat van het Franse echtpaar Frangois-Xa- vier en Claude Lalanna. gelost, ïkteur d 58, D, —3 781 p/a Pri :ept. Claude Lalanne: 'Appelmond' (gegalvaniseerd koper) 1968. i gjem loofde :klaan o 173 oor G. Kruis [eubeldieren en toverbeesten', heet de tentoonstelling, die tot 15 september het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam gehouden wordt. Een -hn°i m(jere wereld, vol dartele fantasie, waarin het goed toeven is. Een cliché- idrukking, die ditmaal een échte belevenis dekt. Want je merkt het aan de ïnsen in het museum: ze lopen niet eerbiedig naar kunstvoorwerpen te kij- »n, maar ze belèven er iets. ADVERTENTIE Droomwereld Ze gebruikt voor haar werken het ga lvano-plastische procédé, een manier, waarop je afgietsels kunt' maken van b.v. was of gipsmodel len. maar ook van de teerste na tuurlijke objecten. Je vraagt je af, wat daar nu aan kan boeien. Maar je ontkomt er niet aan. Kortom je krijgt gewoon het idee dat alles wat Claude La lanne aanraakt.' bewerkt, mooi wordt, spanning krijgt, bezig houdt. Haar wonderlijke, schepseltjes, half Claude Lalanne: 'Krokodilstoel' (koper, brons, leer) 1972. verliefden) haar stokbrood op kin dervoetjes en haar kool op vogelpo- ten: te bizar om over te spreken of over te schrijven, maar verrukkelijk om naar te kijken. En dat raad ik iedereen aan. Want zonder overdrijving, dit is een van de meest unieke tentoonstellingen van de laatste jaren. Omdat het getoonde allemaal zo volkomen persoonlijk, zo nergens bij in te delen, zo waarachtig en origineel is. Maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 11 tot 17 uur en bovendien woensdag van 20 tot 22 uur. Toegang gratis. Hoewel je veel van het xposeerde, vooral de grote dieren Francois-Xavier, niet bepaald eet een plaats zal toebedelen in huiskamer dat zou de kunste- Tar het liefste zien is het toch delijk geen 'museum-kunst.' De posten staan dan ook niet direct ist Je, als je de objecten aan- kt. Bij de levensgrote liggende EN Hl, ^ïen van wol met koppen van 724 gepatineerd aluminium, staat een bordje 'Als u op de kame- wilt zitten, schoenen uit graag.' ir dat hoeft niet eens altijd, nt er zit ook nog eens een ver gen, zeer gemakkelijke bank in- louwd, die zo uitgetrokken kan rden en daar hebben voornoem- nHfl suppoosten het nu zeer druk t. 't Klinkt wellicht allemaal wat scherig, ik besef het terwijl ik t neerschrijf, maar die gedachte rat, als je daar die dieren ziet. ai moment bij je op. imng schei l l EF> nmerkend zal wel aan die prachtige kop- i liggen: strak, gestyleerd, maar ir uitdrukking en houding hele- al kenmerkend, vanzelfsprekend, als die groep schapen, 24 zijn het met echte vachten, ook weer koppen en poten (op wieltjes) dat ge patineerde aluminium, staan er, zoals schapen dat ple- te doen, schots en scheef door taar en zodoende merk je bij eerste blik helemaal niet dat er lenlijk maar 8 'complete' schapen ssen staan. De rest waarvan je in of meer veronderstelt dat die aan 't grazen is bestaat uit een soort met schapenvacht overtrok ken bankjes op schapenpootjes. Maar het geheel, je zou zelfs kun nen spreken van de 'compositie', doet wonderlijk compleet aan. Veel andere dieren zijn van glad materiaal, van messing, koper, plaatijzer, staal, porcelein, polyester of cement. Monumentaal, groot meestal, herinneringen opwekkend aan Egyptische en soms ook Assyri- sche plastieken. Soms zijn dat 'gewone' beelden dat wil zeggen alléén-maar-beelden, zo als de enorme vlieg (meer dan 1.20 meter lang) van plaatijzer, messing en plexiglas vleugels, een eend van porcelein of een (gesmede) cen taur. Maar 't liefst maakt hij plas tieken die daarnaast ook nog iets van een functie hebben, zonder dat dit overigens direct opvalt. Groene polyester kikkers b;v. die opengeklapt kunnen worden en dan in een grappig, speels en komforta bel tuinambeubelement getransfor meerd kunnen worden. Kikkers in het gras tuinameublement: dat is het soort logische (zover je daar bij Frangois-Xavier over kunt spre ken) samenhang van de meeste van deze combinaties. Net als de 'Brandkastgorilla', van beton en staal, 'n enorm dreigend beest (be scherming) of het nijlpaard (wa ter) dat je kunt openklappen en als bad, met wastafel, kunt gebruiken. Echt gebruiken, want ook de sani taire voorzieningen van zo'n object voldoen aan de daaraan gestelde eisen. Dit alles Oen er is nog veel meer) zal voor mensen, die deze tentoon stelling nog niet. gezien hebben, waarschijnlijk allemaal een beetje opgeschroefd klinken. Zo kwam het ten miste ook op mij over bij het lezen van de folder. Maar zodra loop je in 't museum of je bent al onder de bekoring van die vreemde, maar nooit nachtmerrieachtige droomwereld. Weer zo'n niet al te vaak meer gebruikt woord, beko ring, maar daar ontkom je niet aan bij dit met recht 'fantastische' echtpaar. Want Claude, Francois- Xavier's vrouw, vult. in 't klein meestal, de grote droom aan. frangois-Xavier Lalanne: 'Brandkastgorilla' (cement en staal) 1970. En wat ze daarmee doet, grenst ronduit aan het ongelooflijke. Ze maaJct niet alleen (wel véél) siera den. in goud, brons, koper. *n arm band van bladeren, een blauwe re gen-centuur. een druivenketting of een margrietenketting, maar er zijn ook twaalf vingertopjes, afgietsels van vintertopjes, hier en daar ver sierd met een blaadje, een bloem pje of een vlindertje, 'n Vreemde woordspeling, maar toch niet be paald een onderwerp dat voor de hand ligt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11