Brazilië kandidaat organisatie wereldkampioenschap voetbal Harm Wiersma maakt fout tegen Mostovoy Elly Appel plaatst zich voor halve finale Graaf heeft evenveel kans op hoofdluis als landloper Wanneer Argentinië van WK moet afzien: Dit jaar dertigduizend Surinamers naar ons land Clerc reikt weer naar de top Voetbal door hitte verlaat Weinig succes jeugdige ruiters Europese tenniskampioenschappen Arbritagezaak UEFA-KNVB begint maandag Goede prestaties van roei-jeugd Man klaagt over symbool van Boycot Outspan Geert Bakker weer voorin Scheeren alleen aan de leiding Extra subsidie Helmond Sport Hanneke Glas in jeugdploeg TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 SPORT/BINNENLAND 9 Van onze sportredactie AMSTERDAM Alls moeite, die Nederland en België eind vorig jaar en Spanje sinds kort, zij het op voorzichtiger niveau hebben ondernomen om de organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in 1978 eventueel van Argentinië over te nemen,, is door FIFA-voorzitter Joao Havelange middels éen simpele verwijzing naar de reglementen van de wereldvoetbalbond tot vergeefse moeite bestempeld. Want juist nu er steeds meer twijfels zijn gerezen ten aanzien van de organisatie-(on mogelijkheden in Argentinië, heeft Havelange aangekondigd dat in geval van nood een ander Zuidamerikaans land de organisatie zal overnemen. Het valt aan te nemen, dat de Braziliaan Havelange zijn eigen land als stand-in naar voren zal schuiven, wanneer de problemen in Argentinië waar de nieuwe mi nister van economische zaken, Pe dro Bonanni al heeft aangekondigd bepaald niet gelukkig te zijn met de WK te bizarre vormen gaan aannemen. De Argentijnse realiteit van elke dag is er nu al één van politieke onrust, series moordaanslagen, ont voeringen en een volkomen ont wrichte economie. Brazilië zou een eventuele organisatie ongetwijfeld aankunnen, aangezien het land over voldoende grote stadions in verschillende steden beschikt. REGLEMENT Havelange kwam tot zijn tamelijk opzienbarende uitspraak in een in terview met het Westduitse maand blad 'Sport Illustrierte für Sport und Freizeit'. Op de vraag of het mogelijk is dat de organisatie van de WK alsnog naar een ander land verhuist, antwoordde Havelange di plomatiek 'nóg niet aan die moge lijkheid te hebben gedacht', maar het verdere relaas van de Brazili aan loog er niet om: 'Volgens het reglement is het zo: wanneer een land is aangewezen om de wereld kampioenschappen te organiseren en ze niet organiseert, wordt eerst een land van hetzelfde continent gevraagd de organisatie over te ne men'. In hetzelfde interview stelde Have lange eerst onomwonden te gelo ven, dat de WK in Argentinië door gaan. 'Argentinië is als organiise- rend land aangewezen en daar hou- de we ons aan'. Maar vervolgens stelde Havelange toch weer: 'Er is een FIFA-com- missie van onderzoek, die onder leiding staat van de Westduitser Neuberger. In november zal er weer een onderzoek plaats vinden'. PUBLIEK GEHEIM Het is een publiek geheim, dat Joao Havelange de organisatie in Argen tinië al lang niet meer ziet zitten, ofschoon hij dat op tal van pers conferenties pertinent ontkent. In november van het vorig jaar had hij het op het FIFA-congres in Rome al over 'het aanwijzen van een mogelij fee reserve voor Argenti nië, in geval dat land niet in staat zou zijn het toernooi te organise ren'. In de wandelgangen ging hij nog véél verder door te zeggen 'blij te zullen zijn, wanneer er voor het probleem Argentinië een oplossing zou komen'. 'De FIFA was kort daarna best in genomen met het voorstel van Ne derland en België om de organisa tie van Argentinië over te nemen, maar het is nooit de bedoeling geweest om de WK daadwerkelijk in Europa te laten plaatsvinden. De kandidatuur van Nederland en Bel gië kwam Havelange in zoverre goed uit, dat hij toendertijd een stok achter de deur had voor Ar gentinië. Maar als nieuwe, Zuida- merikaanse FIFA-president kan het nooit zijn bedoeling zijn geweest de WK van een Zuidamerikaans land naar een Europees land over te hevelen. Ook toen zal het Havelan ge ongetwijfeld bekend zijn ge weest, dat in geval van hoge nood een ander Zuidamerikaans land in aanmerking zou komen. Dat hij nu pas met dat reglement schermt, lijkt de realiteitszin, die de FIFA met betrekking tot de, wanhopige, Argentijnse situatie heeft, te onder strepen. Een situatie, die in het land een WK-toernooi onmogelijk maakt. JOAO HAVELANGE, de Braziliaanse FIFA-president. HOÓGEZAND In de voorlaatste ronde van 't achtste internatio nale damtoernooi van Hoogezand heeft Harm Wiersma vrij on verwacht een punt moeten afstaan aan de Franse kampioen Geor ge Mostovoy. Hij zag hierdoor Rob Clerc, die een gedecideerde overwinning boekte op Anton Schotanus, mede aan de leiding ko men. De laatste ronde zal bijzonder spannend worden want met een punt achterstand volgen Jansen en de Ruiter. DOETINCHEM-UTRECHT-WA- GENINGEN In verband met de hitte zijn enkele vriendschappelijke voetbalwedstrijden op zondag ver plaatst van de middag naar de avond. Zo is het duel De Graaf- schap-Lierse SK verschoven naar 18.30 evenals Wagendmgen-Racdng Mechelen. De wedstrijd FC Utrecht-Beerschot is nu op 19.30 vastgesteld.' De dienst voor sportzaken te Haar lem heeft besloten dat op de ge meentelijke sportparken geen vriendschappelijke voetbal wedstrij - den meer mogen worden gespeeld in verband met de slechte toestand van de veilden door de droogte. De verenigingen zullen wel in de gele genheid wordn gesteld op bepaalde stroken van de sportparken te trai nen. De Joegoslavische eerste divisie- club Rijeka heeft woensdagavond FC Den Haag in een vriendschap pelijke wedstrijd met 30 (10) verslagen. Er waren 2000 toeschou wers. DORNBIRN (ANP) Op de eerste dag van het Europees kampioenschap springen voor junioren, dat in Dorn- birn wordt gehouden, waren de Ne derlandse ruiters weinig succesvol. In het eerste parkoers, voor uiters zonder internationale ervaring, werd Suzanne Aubert met Gallantry 18e, An ja van de Plas legde met Pride In terland beslag op de negentiende plaats. Het nummer werd gewonnen door de Zwitser Theiller met Black Water. In het middenspel was het reeds te zien dat Wiersma zijn partij niet zou kunnen winnen. Want op dat moment had hij nog niets tegen de goed op dreef zijnde Mostovoy be reikt. Ook in het verdere verloop gaf de Fransman geen krimp en het eindspel van zelfs nog voordeli ger voor hem. Rob Clerc pakte het aanvallende spel van Schotanus met een omsin- gelingstaktiek zeer goed aan en dreef bij zijn tegenstander nog meer de vijandelijke helft binnen 5PJgg?" SBBhh&I I HANS JANSEN, remise. om aldaar zijn positie te verster ken. Natuurlijk was De Ruiter te sterk voor Guichet die wel lang stand hield maar tenslotte voor het sterke positiespel van de dammer uit De venter moest zwichten. Hans Jan sen heeft het erg lastig gehad tegen Verpoest. De positie die Jansen aan de rand had ingenomen werkte dan ook in het voordeel van de Belgi sche kampioen, die misschien in het eindspel niet de scherpste voortzet ting heeft gekozen. Na vele lastige klippen te hebben omzeild bereikte Jansen remise. Eregroep tiende ronde: Verpoest (Bel)- Jansen (Ned 1-1, De Ruiter (Ned)-Gui chet (Hol) 2-0. Nimbi (Zad)-Waldring (Sur) 0-2, Clerc (Ned)-Schotanus (Ned 2- 0, Gagnon (Can)-Germain (Ned 1-1, Mos tovoy (Pra)-Wlersma (Ned) 1-1. De stand Is: 1. Wiersma, Clerc 15 pun ten, 3. Jansen, De Ruiter 14, 5. Germain 12. 6. Waldring 11. 7. Nimbi 10. 8. Verpoest 8, 9. Mostovoy. Schotanus li. Guichet 5, 12. Gagnon en. WENEN EUy Appel heeft in de kwartfinale van de Europese ten niskampioenschappen voor amateus voor een verrassing gezorgd door de als eerste geplaatste Tsjechische Martina Navratilova, te verslaan: 6—2, 3—6, 6—4. De Europese kampioene Navratilo va. maakte een zeer nerveuze in druk. Ze maakte een verrassend groot aantal fouten en haalde zich zelf nog meer moeilijkheden op de hals toen ze ongecontroleerd ging aanvallen. In de halve finale zal Elly Appel uitkomen tegen de Tsjechische Re- gtna Marsikova. Elly Appel versloeg eerder in het toernooi de Russische Birjoekova (62, 64) en de Poolse Redejz (6—1, 4—6, 6—1). René Gorter en Inge Korsten zijn in Roermond tenniskampioenen van Nederland bij de jeugd tot ZEIST De arbitragezaak tussen de KNVB enerzijde en de UEFA ander zijds over het al of niet geldig zijn van de zogenaamde nacompetitie o meen plaats in het eerstvolgende UEFA-cuptoernooi zal maandag in Bern beginnen met de uitwisseliing der schriftelijke stukken van beide partijen. achttien jaar geworden. René Gro ter (Amsterdam) versloeg Garos in de finale van het enkelspel bij de jongens in drie sets: 26, 61 6— 1. Bij de meisjes won Inge Korsten zonder moeite met 60 en 61 van Marriette Pakker. De eerste zes bij de jongens en de vier halve finalisten bij de meisjes plaatsten zich voor de kwalificatie ronden van het nationale kampl- oenschp, dat maandag in Scheven- ingen op de METS-banen begint. De grote verrassing bij de jongens was het feit dat de favoriet, de 16- jarige Olaf van de Wildenberg uit Tilburg bij de jongens in de acht ste finales sneuvelde. MONTREAL (ANP Eén van de vier Nederlandse boten, de gestuur de twee van Die Leythe/Cornelis Tromp, heeft zich rechtstreeks ge plaatst voor de finale van de we reldkampioenschappen roeien voor junioren, die woensdag in Montreal zijn begonnen. Skiff, dubbel twee en vier-met slaagden er niet in hun serie te winnen en zullen moeten uitkomen in de herkansingen. De twee met stuurman, Willem Jan Atsma, Frank Veenhoven en David Harmsen, won zijn serie in 5 minuten 45,55 secon den voor de beide Dultslanden, waarmee een opvallende prestatie werd geleverd. OostDuitsland name lijk, dat in alle acht nummers had ingeschreven, drong met zes boten door tot de volgende ronde. In lotto 31 van het afgelopen weekeinde ls geen deelnemer geweest die zes cijfers Juist had aangestreept. Het bedrag dat voor de eerste prijs beschikbaar was zal daarom over de andere prijzen worden verdeeld De uitslag van lotto en toto van het af gelopen weekeinde zijn: lotto nr. 31: aan tal deelnemers 614.418, Inleg 2.507.669, Srijzenbedrag 1.191.143. erste prijs, geen winnaar, één-vijfde deel van de prijs naar de Jackpot van lotto 32, het restant wordt gelijkelijk ver deeld over de andere prijsklassen. Tweede prijs: 5 winnaars, bruto 40.498. Derde prijs: 85 winnaars, bruto i 3082. Vierde prijs: 6391 winnaars 55. Vijfde prijs: 5193 winnaars 55. Aangeslen het aantal winnaars van de vierde,prijs groter was dan dat van de ""ijlde Is het totale bedrag van vierde- en llfrin *nT*i Ie crpl i UtaI f ilr vprripplri finrlpr rip vijfde I vijfde prijs gelijkelijk verdeeld onder de winnaars van die prijsklassen. Jackpot voor lotto 32: 83.379. LEIDEN Bij de Reclame- Codecommissie te Amsterdam is een klacht ingediend over de symbolische afbeelding die al jarenlang wordt gebruikt door de Boycot Outspan (BO- A), De Klager, de heer B. J. Riemslag te Amstelveen, die de afbeelding aantrof in een advertentie van de BOA, ver zocht de codecommissie 'drin gend maatregelen tot stopzet ting van deze minderwaardige reclame-uiting, ongeacht wel ke manier of via welk medi um dan ook, te treffen'. Hij vindt de afbleeding 'voor iedere weldenkende Nederlan der - pro of contra apartheid en alles wat daarmee te ma ken heeft - weerzinwekkend en volledig in strijd met de ethische normen'. De afbeel ding toont een hand die het hoofd van een Afrikaan op een sinaasappelpers drukt. Daarom gevraagd door de Re- clame-Code-Commissie, licht de BOA toe, dat dit symbool sinds 1973 op 500.000 affiches in Nederland, 31.000 in West- Duitsland en 42.000 affiches in Frankrijk is verspreid en als internationaal symbool is gaan fungeren. Het bedoelt, aldus BOA, de aandacht te vestigen op het onmenselijke beleid van de Zuidafrikaanse regering tegenover twintig- miljoen niet-blanken en die blanken die apartheid afwij zen als een onchristelijk en immoreel systeem'. De BOA acht de klacht niet van reclame-ethische maar van politieke aard. Naar haar overtuiging komen dergelijke bezwaren uitsluitend van mensen die niet wensen de gruwelijke werkelijkheid van het apartheidssysteem in te zien. CHICAGO (ANP) Geert Bakker is vierde geworden in de vierde wedstrijd van het wereldkampioen schap in de soling klasse op het Michiganmeer bij Chigaco. Heike Blok kwam als negentiende binnen uit het veld van 62 boten, die 20 landen vertegenwoordigen. In het klassement na vier wedstrijden be zetten Blok en Bakker respectieve lijk de achtste en negende plaats. De vierde wedstrijd leverde de tweede overwinning in successie op voor de 35-jarige Westduitse vlieger Willy Kuhweide, de Westduitse- en Europese kampioen van 1974 in de Soling-klasse. Kuhweide, Olympisch kampioen '1968 in de Finn-Jollen, had een voorsprong van honderd meter op de Deen Jensen, die ook tweede staat in de algemene rang schikking. De Amerikaan Buchan kwam als derde binnen en voert nog steeds het klassement aan met een com fortabele voorsprong. Kuhweide werd met tien andere boten in de eerste wedstrijd gediskwalificeerd na een te vroege start en eindigde in de tweede wedstrijdals 32e. SNEEK Der de en laatste team wedstrijd Friesland-Holland in de regenboogklasse van de Sneekweek leverde gisteren bij licht weer een Hollandse zege op. De Hollanders met Rob van Asten, Luut de Groot en Heinde de Goederen in de voor ste gelederen, verzamelden 30.75 pnt. tegen de Friezen 46 pnt. De Friese voarsprong in de belde voorgaande wedstrijden was echter van ddien aard dat de wisselbeker weer voor een jaar in de Friese prijzenkast kon wo; Jen apgeborgen. Friesland kreeg een puntentotaal van 113.50 tegen Holland 129.75. Op het Kolmeersland reikte de voorzitter van de Koninklijke Zeil vereniging Sneek de wisselbeker en de plaquettes aan teamleider Johan de Wilde uit. Van een verslaggever DEN HAAG 'Het verband tussen hoofdluis en lichaamshygiëne is niet zo simpel als de lekepers ons wil doen geloven. Langzamer hand tekenen zich wat minder eenduidige meningen af, schrijft dokter W. Wafelbakker in het jaarverslag van zijn afdeling jeugd gezondheidszorg van het ministerie van volksgezondheid- Toto nr. 31: aantal deelnemers 22.480. In leg 67.560. Prljzenbedrag: f 32.091. Eerste prijs: 7 winnaars, bruto 1833. Tweede prijs: 88 winnaars, 91. Derde prijs: 769 winnaars, 14. VELP (ANP) —In de zevende ron de van het open Nederlandse Schaakkampioenschap in Velp is Peter Scheeren uit Eindhoven ver rassend in de hoofdgroep alleen op kop gekomen. Hij won van de Duitse professor Schone, terwijl de andere topper tussen Gert Ligteriink en Rob Hartoch na een fel duel in remise eindigde. Scheeren heeft nu 6& punt, en dat is een half punt meer dan Ligte- rink, Hartoch en Roy Dieks, die gemakkelijk won van Smout. De voor de top ook belangrijke partij en De Bruioker-Carlier en Van der Heijden-Vogel zijn afgebroken. Een uitslag voorspellen in het eerstge noemde duel is vrijwel niet moge lijk, terwijl de strijd tussen Van der Heijden en Vogel vrijwel zeker in remise zal eindigen. Van Baarle klom op naar de ge deelde zesde plaats, via een zege op Molenkamp, terwijl Van der Hauw op knappe iwijze De Ruiter liet struikelen. Hoewel de temperatuur in de sport hal De Dumpel in Velp niet veel hoger was dan woensdag, is het nu toch duidelijk te merken, dat het weer de uitslagen gaat beïnvloeden. Niet alleen vielen er nogal wat remises, maar bovendien werden er In de zevende ronde tamelijk veel blunders gemaakt. Uitslagen van de vijfde ronde: Dekkerp- Hartoch 014 Rosmuller-Scheeren 01 Ligterlnk-Van der Sterren afgebroken Ballon-De Ruiter afgebroken Schone (WDl)-Van Dongen 10 Van der VUet- Scbuermans (Belg) 10 Houtman-Dieks afgebroken Raja Pavolovic (Jog)-Van den Berg 1—0 Goldstern-De Bruicker (Belg) 01 Sjjrrensen-Verholt remise. Van der Mlje-Houtmam 10. De uitslagen van de zesde ronde: Har- toch-Scheeren Vi-fe; Van Baarle-Schone- (Wdl) 01; Llgeterink-Van der Vliet 1 0; Smout-Rosmuller afgebr. Dleks-Van der Mlje 10; Egmond-Van der Heijden 01; De Bruicker (Bel)-Dekker l—O; Vo gel-Ballon 10; De Ruiter-Raja Pavlovic (Joe) 10; Carlier-Renet afgebr. De belangrijkste uitslagen van de zeven de ronde: Hartoch-Dlgterinik Vi-'A Scheeren-Schone (W. Dts) 1'0; De Bruioker (Bel)-Carller afg. Van der HelJ- den-Vogel afg, R. Dieks-Smout 10; Van der Hauw-De Ruiter 10. Molenkamp- Van Baarle 01; Boersma-Van Dongen i|.^Van der Vlie^Verholt W—hi' p óieks-Brinkers h-Vj: van der Meijé-Nico- AMSTERDAM Gisteren arriveerde op Schiphol de voetbalploeg van CF Barcelona. De club speelt iau-Paase afg. met ^|ax? Feyenoord en het Belgische RWD Molenbeek in het toernooi ter gelegenheid van Amster: i£heereSfn6>,?® 2^H^to^heLigteiSnk: R dam 700 ïaar stad» dat vanavond in het Olympisch Stadion begint. Op de foto van links naar Dieks, alien 'e. 6-8 schone (w. Duits- rechts: Hennes Weisweiler, de trainer van Barcelona, Johan Neeskens, toernooi-organisator Jack land). Van Baarle. Van dor Hauw allen v{m Zanten eQ J()han Cruyff Hij ontleent aan de Britse vaklite ratuur dat hoofdluis de voorkeur geeft aan een schone en droge om geving. 'Een graaf', aldus het Royal Society of Health Journal, 'heeft evenveel kans om ermee besmet te raken als een landloper.' Er zijn geen concrete cijfers be kend over het voorkomen van hoofdluis. Vorig jaar is daarom alle schoolartsen gevraagd om er eens op te letten. Voor de grote steden, waar de kleine beestjes het meest voorkomen, komt dokter Wafelbak ker intussen tot een zeer voorzich tige schatting van vijf tot tien pro cent van de jeugd die besmet zou zijn. En zolang iedereen dat meteen in verband brengt met vies, onge wassen en onhygiënisch, is het geen wonder dat ouders zich scha men om gevallen te melden. In de Leide kliniek voor huidziek ten van prof. Polano is aangetoond dat Gammexaan in de gebruikelijke concentratie van 0,4 procent (Noury-hoofdwater) de neten niet doodt. Het officiële advies moet daarom luiden: tweemaal behande len met één week tussenpoos, zodat ook inmiddels uitgekomen neten worden gedood. Ook de huisgenoten moeten worden behandeld. Tweemaal Uit Engeland komen overigens al enkele jaren berichten over een zich ontwikkelende resistentie van hoofdluis tegen Gammexaan. Men propageert daar nu behandeling met malathion. Daarmee is intus sen ook in Rotterdam al wat erva ring opgedaan. Conclusie van dokter Wafelbakker: 'Het zou van wijs beleid getuigen om ook voor een betrekkelijk onbe duidende zaak als hoofdluis weten schappelijke aandacht te vragen. We weten onvoldoende over de ontwikkeling van resistentie, we weten te weinig over de invloed van lichaamshygiëne. we weten niets over het bestaan van een biologische cyclus die het kollossaal toenemen van luizen en schurft zou kunnen verklaren.' Van onze parlementspdactie DEN HAAG Het aantal Surinamers dat dit jaar naar Nederland is gekomen en nóg komt zal ongeveer dertigduizend bedragen, tien duizend meer dan vorig jaar. Dit heeft minister Van Doorn van CRM gisteren bekendgemaakt na het wekelijks ministerberaad. Deze toename, vijftig procent, was enige weken geleden nog ontkend door minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken. Aan de pogingen van het Centraal Burëau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten om de Surinamers een goede eerste opvang te verle nen werken volgens de minister de meeste gemeentes positief mee hij betreurt de houding van de Drentse gemeente Nord, die te kennen heeft gegeven gen Surinamers binnen haar grenzen te willen opvangen, maar kan anderzijds begrip opvren- gen voor de situttie in Rotterdam, waar al een bijzonder groot aantal rijksgenoten woont en waar de komst van nog eens honderd Suri namers met enige reserve wordt bezien. Volgende week zal de minister een bezoek brengen aan Suriname. Op Van onze soprtcorrespondent HELMOND De gemeenteraad van Helmond heeft besloten de eerste- divisieclub Helmond Sport dit jaar een extra subsidie te geven van dertigduizend gulden. De jaarlijkse subsidie gaat nu 75 duizend gulden bedragen. De raad hoopt hiermee te bereiken dat er voor de club, die vier ton schuld heeft de mogelijkheden open blijven door te gaan met betaald voetbal. Wanneer een rapport van een commisise-ad hoe einde dit jaar uitsluitsel geeft over de toekomst mogelijkheden van Helmond Sport zal di subsidieverhoging voor vol gende jaren bekeken worden. de agenda staan besprekingen over de problematiek va de migratie, over de mogelijkheid de re-migratie te bevorderen en over culturele uit wisseling. De bewindsman zal te vens onderzoeken of ook in Surina me een centraal opvang-bureau be staat of kan worden ingesteld. DEN HAAG (ANP) Hanneke Glas (De Spartaan) is door de na tionaal technische commissie juni oren van de KNAU toegevoegd aan de Nederlandse afvaardiging naar de Europese jeugd atletdekkampi- oenschappen in Athene (22-24 au gustus. De Lisser atlete zal uitko men op het nummer hoogspringen, het onderdeel waarop Nederland op voorgaande kampioenschappen zo veel succes boekte. In 1971 werd Mieke van Doom in Parijs Euro pees kampioene en twee jaar later veroverde Annemieke Bouma in Duisburg het zilver. Hanneke Glas kwalificeerde zich voor Athene door de sprong van 1.76 meter, die zij woensdagavond in Koblenz maakte. Met haar 1.76 meter bereikte Hanneke glas niet alleen een persoonlijk record maar zij bleef ook vier centimeter boven de internationale limiet voor de Europese jeugdkampioenschappen. Nederland zal in het Karakskaikis- stadion in Athene nu vertegen woordigd worden deor acht meisjes en vier jongens. De NIC-junioren heeft besloten de ploeg voor Athene niet meer verdik vit te breiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9