Ford en Miki vatten situatie in Azië niet FNLA tijdelijk uit overgangsregering iRechtspraak in China een zaak van 'tegenstellingen' Israël had bijna de vrouw gelijkgesteld Echeverria en de jodenvervolgingen India's Lagerhuis neemt grondwetsherziening aan Japanse oppositie over verklaring Amin geeft toe: bomaanslagen in Oeganda Wachten op terugkeer van Cardoso Doodstraffen om volkswoede te sussen TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 BUITENLAND 7 TOKIO, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Japanse opposi tie heeft gisteren felle kritiek geleverd op de gezamenlijke verkla ring van president Ford van de Verenigde Staten en de Japanse premier Takeo Miki, waarin gezegd werd dat er zonder de Ameri kaanse atoomparaplu boven Japan geen vrede en stabiliteit in Azië mogelijk is. Volgens de Japanse oppositie, aan gevoerd door de socialistische par tij, hebben Ford en Miki laten zien dat ze niets hebben begrepen van de nieuwe situatie in Azië na de Amerikaanse aftocht uit Indo-Chi- ra. De verklaring zal de spanning in het gebied alleen maar doen toenemen in plaats van verminde ren, aldus de oppositie. De wapen wedloop in het gebied zal er niet door vertraagd worden en het zal zelfs voor de Verenigde Staten makkelijker worden Japan op te zadelen met kernwapens. Verder wordt de -spanning tussen Noord- g en -Zuid-Korea verhoogd en is de f hereniging van beide Korea's weer verder op de lange baan geschoven. Tegenstelling KAMPALA (Reuter) De Oegan- lese president Idi Amin heeft toe gegeven dat in de hoofdstad Kam- iala een reeds bomaanslagen heeft ilaatsgevonden. Dat gebeurde vlak oor de topconferentie van de Or- ;anisatie voor Afrikaanse Eenheid OAE) die vorige week in Kampala ilaatsvond. Amin zei dat er arres- aties zijn verricht en beschuldigde irie Afrikaanse staten Botwana, x-president Milton Obote en de Tanzania en Zambia van de aan lagen. )bote werd in 1971 door Amin af- ezet toen hij een conferentie in iingapore bijwoonde. Met Botswa- ia, Tanzania en Zambia zijn de 'erhoudingen vertroebeld omdat de- e drie landen wegbleven van de Jrikaanse topconferentie vanwege het gebrek aan respect voor men- elijk leven' dat Amin aan de dag egt. Tijdens een feest, nog ter gele enheid van z'n huwelijk met de ïegentienjarige Sarah, lid van een elfmoordcommando, vertelde Amin an het bestaan van een Oegandees erzekerde Amin, is mijn positie bij- levrijdingsfront. Desondanks, zo trader sterk. Iedereen die een taatsgreep probeert, pleegt zelf- ïoord, aldus de president In tegenstelling tot de verklating heeft gisteren oud-admiraal La Rocque, momenteel hoofd van de voorlichtingsdienst van defensie, verklaard dat de Verenigde Staten zeker niet nog eens een oorlog zou den voeren om Zuid-Korea tegen een communistische overname te beschermen. Verder was La Rocque van mening dat de Amerikaanse atoomparaplu Kapan niet zou kun nen beschermen tegen een ker- naanval. 'Wij zijn niet van plan Amerikaans grondgebied in gevaar te btengen om Japan te redden in geval van een atoom-aanval, zelfs de Sowjet- Unie weet dat', aldus de oud-admi raai, die er aan toevoegde dat de Verenigde Staten zich binnen niet al te lange tijd militair zouden terugtrekken uit Azië. 'Amerika zal West-Europa en Israël blijven ver dedigen omdat we dat gan het grootste belang achten'. Over China zei La Rocque dat dat land momenteel beschikte over 90 atoomwapens, maar dat die geen bedreiging opleverden voor de Ver enigde Staten. 'China heeft nog geen intercontinentale raketten die de Verenigde Staten kunnen berei ken en ook is China niet in het bezit van onderzeeërs die uitgerust zijn met kernwapens'. Volgens de oud-admiraal - moet Zuid-Korea er rekening mee hou den dat de VS in de komende vijf jaar de 40.000 man Amerikaanse troepen zullen terugtrekken. Wel zouden de Amerikanen er dan voor zorgen dat -Zuid-Korea zich tegen die tijd zelf kan verdedigen. De Amerikaanse regering heeft giste ren nog eens herhaald haar veto recht binnen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te zullen gebruiken om de beide Vietnams uit de organisatie te houden als niet ook Zuid-Korea toegelaten wordt. De Veiligheidsraad heeft de aanvragen van Noord- en Zuid- Vietnam wel op de agenda ge plaatst en die van Zuid-Korea niet. Troepen van de Angolese bevrijdingsbeweging FNLA trekken door Caxito, op 50 kilometer van de Angolese hoofdstad Loeanda. LOEANDA (Reuter, UPI) De bevrijdingsbeweging FNLA (nationale front voor de bevrijding van Angola) is tijdelijk uit de overgangsregering gestapt. Zij wil daarin pas terugkeren als de Portu gese hoge commissaris in Angola, generaal Silva Cardoso, weer in het land is. In de overgangsregering zitten de drie bevrijdingsbewegingen (beha ve de FNLA, de MPLA en de UNI- TA), samen met de Portugezen. Cardoso heeft binnen de over gangsregering herhaaldelijk een be middelende rol gespeeld tussen de drie bevrijdingsbewegingen. Hij is thans om 'gezondheidsrede nen' in Portugal, maar volgens le- gerkringen zal hij worden vervan gen door een meer linkse hoge commissaris die beter past in de lijn van de Beweging der Strijd- de bevrijdingsbeweging MPLA. Ook de UNITA heeft aangedrongen op een spoedige terugkeer van Ca- rodoso naar Angola maar is niet uit de overgangsregering getreden. UNITA-voorzitter Jonas Savlmbi zei dat de Portugezen hun politiek van onpartijdigheid tussen de drie be vrijdingsbewegingen hebben verla ten. Hij sprak de vrees uit dat Cardoso wordt vervangen na het bezoek van een lid van de Portuge se revolutionaire raad, Rosa Cou- tinho aan Angola. Hij heeft de bijnaam 'de rode admiraal' en is een tijdlang hoge commissaris in de Westafrikaanse kolonie geweest. Coutinho werd echter teruggeroe pen wegens zijn onverbloemde steun aan de MPLA. 'MPLA verantwoordelijk' Savimbi, geeft de MPLA de verant woordelijkheid voor het incident ERUZALEM (AP) Op de eerste ag van het staatsbezoek aan Israël an de Mexicaanse -president Luis echeverria heeft zich een pijnlijk ncident voorgedaan. Echeverria en ijn gastheren raakten verstrikt in en woordenstrijd over de uitroeiing oor nazi-Duitsland van zes mil- oen joden. lit débat voltrok zich bij het ge- enkteken voor de nazislachtoffers n Jeruzalem, waar de Mexicaanse resident aan zijn vier dagen du- tnde staatsbezoek begon. Hdeon Hausner, indertijd openbaar anklager in het Jeruzalemse pro- es tegen Adolf Eichmann, leidde de president rond langs de perma nente fototentoonstelling die de nazi-gruwelen zichtbaar maakt. Tijdens zijn uitleg zei Hausner te gen Echeverria dat de joden in de tweede wereldoorlog 'door de hele wereld' in de steek waren gelaten. Even later, bij de kranslegging, zondigde Echeverria tegen het pro tocol door zijn gastheren er 'met verschuldigde eerbied' op attent te maken dat Mexico zijn grenzen voor joodse vluchtelingen uit Euro pa had opgesteld. 'Het kunnen er 1000 of 10.000 zijn geweest' aldus Echeverria, 'onze grenzen stonden zo wijd open dat er geen noodzaak bestond ze te tellen'. Bij de eeuwige vlam in het 'ge dachtenis-tabernakel', in de vloer waarvan de namen staan geschre ven van 22 nazi-vernietigingskam pen, noemde Echeverria deze mas samoord 'het soort exces dat door oorlog wordt opgeroepen'. Eeven later nam Hauser openlijk stelling tegen deze uitspraak door te zeggen: 'dit was geen exces van de oorlog.de oorlog was het rookgordijn waarachter Hitier de joden kon uitroeien'. Echeverria nam de terechtwijzing zwijgend en met. een hoofdknik in ontvangst. LUIS ECHEVERRIA van woensdag waarbij op zijn vliegtuig werd geschoten toen het opsteeg in Sllva Porto, 720 kiiome- ter ten oosten van Loeanda. Savim bi bleef ongedeerd en het toestel keerde veilig naar Silva Porto terug. In de nacht van woensdag op don derdag zijn gevechten uitgebroken bij het zestiende-eeuwse fort Sao Pedro da Barra in Loeanda. Het fort dat uitzicht biedt over de haven is in het bezit van FNLA- troepen, die weten te weerstaan aan aanvallen van soldaten van de MPLA. De rest van Loeanda ls in handen van de MPLA, maar de stad is omsingeld door FNLA-troepen. (Het gevecht schijnt te zijn uitge broken toen FNLA-soldaten het vuur openden op havenarbeiders die twee schepen begonnen te los sen die wapens hebben aangevoerd voor de MPLA. Vorige week had de FNLA aangezegd dat de schepen zouden worden beschoten als po gingen zouden worden ondernomen het te lossen. De luchtbrug voor het overbrengen van Portugezen uit Angola naar Lissabon is donderdag hervat na vertraging als gevolg van brand stof gebrek. In Lissabon landden drie 'jumbo's' met honderden ver moeide vluchtelingen. Het vluchte- lingenverkeer aan de grens met Zuid west-Afrika (Nambibië voor de Verenigde Naties), verloopt minder vlot. In de laatste twee dagen heb ben maar 150 vluchtelingen haar weten te overschrijden. 'JENTSIN (Reuter) Wang Hsia, een jongeman van 20 jaar uit het Chinese Tjentsin, werd on- angs tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het stelen van een fiets en twee jasjes. Wang lad er op school "altijd met de pet naar gegooid en zijn onderwijzers hadden vergeefs geprobeerd lem opnieuw op te voeden. lij kreeg opdracht op een boerderij e gaan werken maar 'hij gaf de oorkeur aan luieren en luxe en telgerde te werken.' Hij stal her- aaldelijk en vluchtte op zeker enblik naar de stad om daar ver- er te gaan met het plegen van lisdaden. lechter Wang Tseng steekt een ieuwe Panda-sigaret op en ver- olgt: 'De jongeman werd door het olk aangehouden nadat hij de ets en de jasjes had gestolen. Ijdens de rechtszitting weigerde J ondanks de vele getuigenverkla- hgen te beginnen. Het volk be ste dat hij een onverbéterlijke üsdadiger is en hij werd gevangen ezet om de eigendommen van de lensen te beschermen.' echter Wang heeft samen andere elangrijke leden van de rechtbank i Tjentsin twee-en-een-half uur »er zijn werk verteld. Hij haalt et geval van de jongeman aan als n voorbeeld van een tegenstel- ng tussen de vijand en het volk' en veelvuldig aangehaald maoï- «h gezegde. Wang zegt dat het slangrijk ls onderscheid te maken tossen dit soort misdaad en de ünder ernstige 'tegenstellingen innen het volk.' Deze formulering Wdt gebruikt voor kleine vergrij en. die onopzettelijk zijn gepleegd I waarbij de dader echt berouw «eft over afdwaling. Over jeugdorlmlninallteit kan de rechter voor de stad geen cijfers noemen maar volgens hem ls het aantal gevallen van onwettig ge drag door opgroeiende Jeugd 'niet groot en meestal kan het door her opvoeding worden verbeterd.' Hao Sioeng Loe, de vicevoorzitter van het volksgerechtshof van Tjentsin somt vijf soorten straffen ln China op van 'volkstoezicht' een soort van proeftijd tot gevangenis straf. levenslang, voorwaard el iike doodstraf en doodstraf. Het toezicht kan tot drie Jaar duren, gevange nisstraffen lopen van zes maanden tot 15. ln bijzondere gevallen zelfs 20 jaar. Levenslang kan, net zoals een vonnis met voorwaarden, ver minderd worden wegens goed ge drag. In overeenstemming met de op dracht van voorzitter Mao. dat het aantal uitgevoerde doodstraffen moet worden teruggebracht, zegt Hao krijeen zij. die een misdaad hebben beeaan waarop de doodstraf staat, maar wier daad niet, tot 'gro te verontwaardlelng' leidde een proeftijd van twee laar voor het- vonnis wordt uiteevoerd Zij moe ten dwangarbeid verrichten en worden nauwkeurig gevoled om te zien of zij hun leven beteren. Als dat gebeurt hun straf worden omgezet in levenslane of gevange nisstraf van een aantal jaren. Slechts een 'handjevol 'misdadigers krijgt de kogel, zegt Hao (De dood straf wordt ln China voltrokken door een vuurpeloton). Dit waren mensen, die zulke afschuwelijke misdaden hadden begaan dat alleen openbare terechtstelling 'de volks woede kon sussen.' Sexuele vergrijpen Gevraagd naar seksuele vergrijpen zegt de vice-vooraltter van het ge rechtshof dat ledereen beneden de 18 jaar tot de jeugd wordt gere kend. Als een volwassene geslachts verkeer heeft heeft met Iemand be neden de 18 Jaar dan is hij of zij schuldig aan 'bedreiging van het gezinsverband. 'Zijn belde partners jonger dan 18 dan wordt gesproken van 'afkeurenswaardig gedrag.' De functionarissen treden niet ln details over de straffen voor het overtreden van de sterk puriteinse zedenleer ln China maar zij wekken de indruk dat een sexueel wange drag over het algemeen behandeld wordt met 'kritiek en opvoeding.' Als een man vele vrouwen verleidt dan wordt hij 'een schavuit' en een vijand van het volk, zo zegt Hao. De vraag of homosexuealiteit in China een misdaad ls beantwoordt de vice-voorzittcr met 'Dat soort dingen komt bij ons niet voor.' Mevrouw Fan Ping, een belangrijke civiele rechter, vertelt dat zij voor het merendeel te maken heeft met huwelijksproblemen en echtschei ding ofschoon haar terrein ook za ken omvat zoals huisvesting, scha devergoeding en het onderhouden van kinderen. Zij vertelt het ver haal van de jonge Tsjoeng-Tsoeng- Hal als een typisch voorbeeld van ConTUCI83nS het soort zaken waarmee zij te maken heeft. communistische geest en verzetten ons tegen de opvattingen van (de oude filosofen) Confucius en Men- cius' zegt mevrouw Fan. Wij oefe nen kritiek uit op de partij die de fouten heeft goed te maken en de familiebanden te herstellen.' Wederzijds respect Tsjoeng dacht een betere kans op een huwelijk te hebben als hij te gen zijn meisje zei dat hij techni cus was in plaats van gewoon fa brieksarbeider. HIJ deed zich zo voor tot na de huwelijkssluiting. Toen zijn vrouw de waarheid hoor de vroeg zij echtscheiding aan. 'De rechtbank stemde toe in de schei ding omdat er geen wederzijds res pect was' want Tsjoengs vermoeden dat het meisje neerkeek op arbei ders was juist, maar ln plaats van een bruid te zoeken met betere opvattingen loog hij tegen het meisje' zegt mevrouw Fan. Zij voegt er aan toe, dat de nadruk bij huwelijkszaken op verzoening ligt en dat weinig gevallen, die voor de rechtbank worden behan deld ook in een scheiding eindigen. De grondregels van de Chinese hu welijkswetgeving zijn gelijkheid van de geslachten, het ontbreken van huwelijksdwang, monogamie en de bescherming van de belangen en de rechte van kinderen. 'Wij ver dedigen het socialistische huwe lijksleven, leggen de nadruk op de i door James Dorsey Alsof hij al niet genoeg aan gevaren bloot staat werd de staat Israël eind vorige maand ook nog bedreigd door een wet die de vrouwen gelijk wilde stellen aan de mannen. Slechts op het nippertje is de staat aan dit doodsgevaar ontkomen. In tegenstelling tot andere lan den heeft Israël geen grondwet. Inplaats daarvan heeft de Knes set en serie speciale basiswetten inwerking gesteld, die samen met de noodzakelijke aanvullen de wetgeving uiteindelijk zullen samenvloeien tot een grondwet. Dat ze eigenlijk al kracht van een grondwet hebben geeft aan deze basiswetten een speciale sta tus, waardoor ze boven het ni veau van de alledaagse wetgeving verheven te zijn. Op het laatst van de maand Juli heeft een groep volksvertegen woordigers uit de Knesset, sa mengesteld uit verschillende partijen, die zich zorgen maakte over de afwezigheid van grond wettige rechtswaarborgen voor de vrouw in Israël, besloten deze zaak aan te vatten. Er werd een speciale basiswet voor de rech ten van de vrouw geïntrodu ceerd. Het voorstel zou mannen en vrouwen geheel gelijkberech tigd maken en belangrijker nog het zou alle wetgeving uit verleden heden en toekomst die de rechtsgelijkheid van de vrouw aantasten ongeldig verklaren. Halacha Daar nu begon het gevaar. De Israëlische wetgeving heeft na melijk alle persoonlijke zaken als huwelijk, scheiding, erfenis sen en dergelijke aan de reli gieuze rechtspraak onderworpen. Nu is de Halacha zoals deze rechtspraak heet in veel op zichten zeer progressief en aan bevelenswaardig, zeker in verge lijking met de wetgeving van andere landen, maar men zou wel stekeblind moeten zijn om te beweren dat zij ook gelijke rechten aan vrouwen toekent. De meeste van deze Wetten wer den van kracht toen de polyga mie nog gesanctioneerd werd en er spreekt dienovereenkomstig een bepaald patriarchale zij het ook liberale geest uit. Als om duidelijk te maken wie er de baas is mogen de rabbinale ho ven die deze wetten toepassen, alleen uit mannen bestaan en worden vrouwen zelfs geweerd als getuigen! Deze hele structuur zou instor ten als de in de Knesset voorge stelde basiswet van kracht zou worden en daarmee zou ook een belangrijke hoeksteen onder de religieuze machtsposities in Is raël worden weggeschoven. De godsdienstige leiders waren >pmerkelijk laat met het ont- iekken van deze bedreiging van hun bevoordeelde positie. De steun voor de wet kwam uit alle partijen en leverde een meer derheid in eerste lezing op. vóórdat de godsdienstige partij en doeltreffende oppositie kon den bieden. Vlak voordat er gestemd zou worden deed een lid van de na tionale religieuze partij een po ging om het ontwerp te blokke ren: hij wist een aantal leden van de regeringspartijen te be wegen de Knesset te verlaten. Maar de wet werd met een dui delijke meerderheid aangeno men, inclusief de stemmen van veel leden van de regerende Ar beiderspartij. Vertrouwd Toen -trokken de religieuze lei ders ten strijde. Om het gevaar te keren brachten zij hun ver trouwde wapen instelling: na melijk het dreigement om een regeringscrisis te veroorzaken. Tenzij de regering het wetsont werp zou blokkeren zouden zij hun steun aan de coalitie opzeg gen en daarmee het kabinet van zijn parlementaire meerderheid beroven. Jltzak Rabin is er de man niet naar om zijn positie in de waag schaal te stellen voor zo iets wazigs als de rechten van de vrouw en hij handelde snel. Minder dan 24 uur na de aanne ming van de basiswet in de Knesset verzekerde hij de reli gieuze leiders dat er niets te vrezen was. Ofschoon hij aan de top staat van een 'wereldlijke' partlj waarvan het program ook de verdediging der burgerlijke vrijheden omvat, aarzelde hij niet de religieuze leiders toe te zeggen dat hij zijn parlementai re aanhang onder discipline zou zetten en hen zou bevelen om in tweede lezing tegen de basiswet te stemmen. En omdat Knesset- leden zelden of nooit hun partij leiders ongehoorzaam zijn kan men wel aannemen dat de ba siswet het niet zal halen, als deze weer ter tafel komt. Rabins snelle ingrijpen heeft de situatie gered. Israël kan weer rustig gaan slapen. Wat zijn in woners ook moeten verduren, eij zullen niet gebukt hoeven te gaan onder een uitheemse wet geving waarbij de vrouwen ge lijkberechtigd zijn. Tenminste, voorlopig niet. Wel in het leger, géén gelyke rechten. NEW DELHI (Reuter, UPI, AFP) Het Indiase Lagerhuis heeft gisteren met algemene stemmen een voorstel tot wijziging van de grondwet aanvaard, dat de verkiezing van president, vice-presi dent, premier en voorzitter van het Lagerhuis boven de wet stelt. Echtgenoten zijn vooral vatbaar voor feodale invloeden en en heb ben soms de neiging hun vrouw als privé-eigendom te beschouwen, hen het huishoudelijke werk te laten doen en hen te slaan en uit te vloeken als ze weigeren, zegt ze Rechter Fan vertelt het verhaal van Sjoe-Tsoeng-Hoea, een huis vrouw uit Tsjentlns. die in 1970 trouwde. 'Haar man werd nog steeds beïnvloed door Confusiaanse opvattingen en dacht dus dat hij zijn gezicht zou verliezen als hij zijn vrouw niet dwong al het werk te doen. Dus kwam de zaak voor de recht bank. De kantonrechter sprak de scheiding uit vanwege het gedrag van de man. Maar hij ging in beroep tegen de beslissing. De rechter berispte hem scherp, hij beloofde zijn leven te beteren, vroeg zijn vrouw om vergiffenis en het huwelijk was gered. Sommige mensen met burgerlijke opvattingen, zo legt ze uit, hebben weieens geprobeerd te schelden omdat ze genoeg hebben van hun partner en een nieuwe relatie wil len. 'Mensen met dit soort deca dente motleven krijgen een herop voeding en zeker geen scheiding.' Dit voorstel maakt deel uit van de campagne van de regerende Con grespartij om een veroordeling van premier Indira Gandhi wegens on regelmatigheden bij de verkiezin gen van 1971 te omzeilen. Een eer dere stap in dit streven was een herziening van de kieswet, waar door de punten waarop de premier op 12 Juni in Allahabad schuldig was bevonden, met terugwerkende kracht niet meer strafbaar werden gesteld. Dank zij de grote meerder heid van de Congrespar'tij ln de twee huizen van het parlement en het feit dat de oppisitie sinds 23 juli de zittingen boycot uit protest tegen een censuur op de nieuwsver- spreiding, kon de nieuwe kieswet in slechts twee dagen worden afge handeld. waarbij er niet meer dan één stem tegen werd uitgebracht. Ook achter de grondswetwlj ziging zet de regering haast. Na de aan vaarding met 336 tegen nul stem men in het Lagerhuis, houdt het hogerhuis er zich vandaag mee be zig.: Omdat een wijziging in de consti tutie ook moet worden aanvaard door tenminste 12 van de 22 deel staten. zijn de parlementen van deze staten voor zaterdag bijeenge roepen. Aangezien de Congrespartij het op twee ultzlnderlngen na - Tamil Nadu en Goejarat - in deze staten voor het zeggen heeft, zal het voorstel ook daar niet op verzet stuiten. Haast De regering wil dat de grondwets wijziging voor maandag a.s. haar beslag krijgt, omdat het opperste gerechtshof begint met de behan deling van het beroep van mevrouw Gandhd tegen haar veroordeling van 12 juni. Volgens dit vonnis is haar verkiezing ln 1971 ongeldig en mag zij gedurende zes Jaar niet aan verkiezingen meedoen. Door de herziening van de kieswet en de voorgestelde grondwetswijziging zal het oordeel van het opperste ge rechtshof echter geen praktische betekenis hebben. De voorgestelde grondwetswijziging houdt ook in dat alle lopende rechtszaken betreffende verkiezin gen voor de ambten van president, vice-president, premier en voorzit ter van het Lagerhuis worden ge schrapt. Geschillen inzake deze ver kiezingen zullen ln de toekomst worden voorgelegd aan een nieuw orgaan, dat volgens de minister van Justitie Gochale geheel los zal staan van de Justitie. Wat voor instantie het wordt. za> leter worden beeldst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7