Werkgevers oorzaak van uit de pan rijzende WAO dichtbij i rnÉ j Commentaar Bedrijven nemen geen risico - 'kneusjes' vissen achter het net Verschillen in inkomens (1) Verschillen in inkomens (2) Verschillen in inkomens (3) Rotterdam rolt "gokhuizen op Rol van invalide velen opgedrongen Dorp voor 300 gehandicapten in Zoeterwoude het weer Bakoven weerrapporten Strandverwachting 'pomp' houdt auto op afstand helmensafe steenvrucht aanbeveling TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND Bij de discussies over de vraag of in ons land wel sprake is van een eerlij ke verdeling van de nationale koek, of anders gezegd van lonen en inkomens, wordt het steeds weer als een ernstige handicap gevoeld dat het beschikbare cijfermateriaal nogal verouderd is. Het is dan ook een kleine verrassing dat het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) in samenwerking met het ministerie van financiën een voorlopig overzicht over 1972 heeft gepubli ceerd, terwijl de meest recente gevens van 1967 waren. Met name omdat het materiaal nog verder bewerkt moet worden moet men terughoudend zijn bij het trekken van vergaande en gedetaillerde conclu sies. Toch is een enkele opmerking mogelijk. Het is verheugend te kunnen constateren dat de inkomensverhou dingen tussen de laagste en de hoogste niet verder uit elkaar zijn gegroeid. Er is, zoals uit de gegevens blijkt, zelfs sprake van een geringe verkleining van de verschillen. De indruk bestaat dat dit in de eerste plaats komt omdat de opeenvolgende kabinetten gelukkig (iets) meer oog hebben voor de reële noden' van de man die drie hoog achter moet wonen' dan voor de 1088 Nederlanders met ieder een bru to inkomen van meer dan vijf honderd gulden, per jaar die ogenschijnlijk zwaar gebukt gaan onder de infla- tiezorgen. Nu kan men opmerken dat deze zeer rijke groep van 1088 vaderlanders nog niet eens een half procent uitmaakt van alle belastingsplichtigen met een inkomen boven de tienduizend gulden. Eveneens is het juist dat een niet onbelangrijk deel van de bruto inko mens door de fiscus wordt wegbelast. En het is ook waar als beweerd wordt, dat de inkomensverhoudingen in ons land in vergelijking met de ongeveer tien andere zeer rijke landen nog niet zo gek zijn. Men heeft verder gelijk als erop gewezen wordt dat deze gegevens van 1972 zijn en dat we sedertdien de goede kant verder zijn uitgegaan. In 1973 immers boek ten de minimumloontrekkers een voor uitgang van iets meer dan vier procent en de AOW-ers zelfs acht procent, en in 1974 is het bestaan voor deze in belangrijke mate achtergestelde groe pen reeël gelukkig nog meer wat verbe terd. Het zijn opmerkingen die op zichzelf wel juist zijn maar die toch niet de kern van het probleem raken. Een samenleving waarin de een een formidabel inkomen weet te bemachti gen in vergelijking met en dikwijls ten koste van de ander, is vatbaar voor ernstige kritiek. En met de ander bedoelen wij bijvoorbeeld niet alleen dc groep middenstanders die ondanks vele overuren beneden het minimum loon blijft. Minstens zo erg is dat de gesignaleerde misstanden voor een groot deel berusten op de armoede van onze medemens in de arme lan den waar men niet eens weet wat statistieken zijn. De vraag moet gesteld worden: kan op korte termijn een samenleving wor den gebouwd waarin zulke forse inko mensverschillen zijn uitgebannen? Een samenleving bijvoorbeeld zoals minis ter Boersma die voor ogen heeft, waarin de netto inkomens aan de top driemaal het minimum zijn. Wij vre ten van niet, want wij zijn, enkele goeden buiten beschouwing gelaten, van nature erg egoïstisch, al ontken nen wij dat heftig. Het proces van beïnvloeden zal op grote weerstanden stuiten, heeft Boersma destijds gezegd. En daarin hééft hij gelijk. Bovendien is de macht van de overheid beperkt. Dat mag de regering evenwel niet verhinderen alles te doen wat wel in haar macht ligt. Dat betekent dat zij er zorgvuldig op toe zal moeten zien dat elke te nemen maatregel die direct of indirect te maken heeft met de inko mens en loonsontwikkeling in de eer ste plaats ten goede komt aan hen die nauwelijks één sport van de maat schappelijke ladder hebben beklom men. door Johan van Workum ?el< een onzer verslaggevers kin rotte: een p0l >p?' titii ra ru pojals nifl :org pg* ïRDAM De Rotterdamse >rK tie heeft- samen met de dienst ^bijzondere wetten en de officier van lustitie, acht Rotterdamse gokhuizen Jpgerold. Eerder waren er al inval len gedaan in twee speelgelegenhe- len- Met deze grootscheepse actie is ]et leeuwendeel van de in Rotter- lam werkende gokgelegenheden ver wenen. JePamiddels hebben twee eigenaars ■"■"van gokhuizen die gezien worden de belangrijkste verdachten itl^g^n dat zij de organisatoren «Men van speelgelegenheden. Zij "bben bekend dat zij de voornaam- 'aandeelhouders' van de clubs zljn en dat twee eerder aangehouden herdachten slechts 'katvangers' wa ren. DEN HAAG De werkgevers en hun verbonden, VNO en NCW, maken zich ernstig zorgen over de WAO. Deze wet op de arbeidsongeschiktheid garandeert blijvend arbeidsongeschikte werknemers dat hun inkomen met niet meer dan twintig procent terugvalt. In 1967 werd de WAO ingevoerd. Sindsdien doet zich een soort explosie van het aantal WAO-trekkers voor. In 1968 waren er 163.000, in '73 waren het er 290.000 en dit jaar zal hun aantal naar verwachting aanzwellen tot 350.000. Al die mensen krijgen hun uitkering van het geld van de premies, die door loontrekkenden en werk gevers moet worden betaald. betaald. Want we hebben nu een maal als gemeenschap met zijn al len besloten dat het sociaal onaan vaardbaar is om medemensen zon der enig inkomen aan de kant te De premie gaat dan ook naar ver houding de lucht in. Toen de wet werd gemaakt in de jaren zestig, werd gedacht dat de premie gelei delijk zou oplopen tot uiteindelijk rond drie procent van het loon. In 1972 was de premie echter al 5,4 procent. Dit jaar is ze niet minder dan 9,2 procent, en serieuze des kundigen, die hun gedachten even laten gaan, hebben het ad over een WAO-premie van dertien tot vijf tien procent voordat 1980 is be reikt. Waar moet dat heen, hoe zal dat gaan, waar komen al die ar beidsongeschikten vandaan? Nu was het kabinet van plan medio volgend jaar de WAO-voorziening aan te vullen met een 'algemene arbeidsongeschiktheidswet', de AAW, waardoor ook zelfstandigen - boeren, middenstand - een inko mensgarantie hebben voor het ge val ze arbeidsongeschikt worden. De werkgevers, verenigd in VNO en NCW, willen uitstel uitstel van deze AAW. Zij vrzen datdie ondenemin- gen bezwijken wanneer ze behalve de schijnbaar bodemloze WAO-put ook nog een AAW-put moeten zien te vullen. De werkgevers willen eerst een wijziging in de wet Die moet het mogelijk maken een deel van de wassende stroom WAO'ers weer kwijt te raken door herplaat sing in het produktieproces. Aangepaste baan Een werknemer die volledig arbeid songeschikt is geworden, krijgt een WAO-uitkering van tachtig procent van het loon dat hij zou verdienen als hij aan het werk had kunnen blijven. Veel WAO'ers kunnen ech ter nog best wel enig werk verrcih- ten, zij zijn niet totaal arbeidson geschikt. Een werknemer die bij voorbeeld 25 procent arbeidsonge schikt is gekurd. krijgt dan ook in principe een kwart van de uitke ring bij volledige ongeschiktheid. Om toch aan een volledig loon te komen, moet zo iemand dan een aangepaste of gedeeltelijke baan zien te vinden. In de praktijk blijkt dat echter vrijwel onmogelijk. De bedrijven nemen kennelijk liever geen enkel risico. Vooral in een tijd als nu, wanneer er door het grote aantal werklozen volop keus is, vissen de kneusjes' steeds achter het net. Daarom laat de WAO in artikel 21 toe dat een gedeeltelijk arbeidson geschikte toch een volledige uitke ring krijgt zo lang hij geen passend nieuw werk heeft kunnen vinden. In de praktijk komt het erop neer dat iemand maar meteen volledig arbeidsongeschikt wordt gekeurd, wanneer de verwachting Is dat hij toch geen werk meer zal kunnen vinden. Het is nu al zo ver dat negen van de tien mensen die in de WAO komen, volledig worden afgekeurd voor werken. Zij krijgen bericht thuis dat ze volledig invali de zijn verklaard. 'Gedwongen' invalide Deze WAO'ers vaak nog tot veel werk - ook in het produktieproces - in 6taat, zullen zo goed als zeker nimmer meer een baan krijgen. De rol van invalide is hun opgedron gen. Zij gaan zich er van lieverlee naar gedragen. Veel van deze WA O'ers zouden misschien na bij - of omschaling of revalidatie weer vol ledig arbeidsgeschikt verklaard kunnen worden. Dan zouden ze weer een normale baan kunnen zoeken, zij het niet eenzelfde als ze vroeger hadden. Maar het volledig invalide verklaard zijn werkt sterk remmend op hun lust om nog wat te ondernemen. Alleen de taaie vechters zullen zich niet onmiddel lijk neerleggen bij het feit dat zij afgedankt zijn, uitgestoten uit de zichzelf zaligmaken achtende ge meenschap van de economisch pro ducerenden. De WAO is een fuik. Alleen door te overlijden of 65 jaar te worden, kom je in de praktijk er nog uit. De werkgevers vrezen dat de AAW eenzelfde ontwikkeling zal laten zien als daarin dezelfde regeleingen gaan werken als in de WAO. Daar om willen de werkgevers de rege ling van artikel 21 veranderen. Zij willen slechts WAO-uatkeringen verstrekt zien naar de mate waarin iemand arbeidsongeschikt is. Wie vervolgens niet in staat is aange past werk te vinden, zou dan aan vullend een soort werkloosheid stoeslag moeten krijgen. Dan ge niet hij toch een volledige uitke ring. De toeslag is tijdelijk. Ze moet elke vijf jaar worden ver nieuwd, Dan kan gekeken worden of de WAO'ers wel voldoende zijn best heeft gedaan om weer aan de slag te komen. WAO'ers die door omscholing weer voor een nieuwe baan volledig geschikt zijn verkl aard, zouden uit de WAO moeten worden overgeheveld naar de wer kloosheidsvoorzieningen. Aldus het voorstel van de werkgevers voor een nieuwe opzet van WAO en AAW. Tolerantie Het werkgeversvoorstel is zeker de moeite van het overwegen waard. Toch gaat het voorbij aan de ker noorzaak van de WAO-explosie. Die is dat de bedrijven - het produktie proces in het algemeen - te veel eist van de werkende mens. Bedrij ven zijn geen filantropische instel ling, heet het dan. Wie niet goed meer kan meekomen, raakt vroeg of Iaat - maar tegenwoordig steeds vroeger - uitgerangeerd. Rationali saties, besparing van arbeidskosten, reorganisaties: de WAOis vaaksen uitkomst o salarlposten wijt te ra ken. Het is bekend dat de WAO vaak fun geert als vervroegd pensioen. Een wat oudere werknemer die bij voor beeld het tempo niet gemakkelijk kan volhouden en daardoor rem mend werkt op zijn medewerkers 'produktiviteitsverlies'zou vol gens de bedrijfsleiding eigenlijk beter kunnen worden vervangen. Er wordt dan eens rustig gepraat met de man. Die lijkt op het eerste gezicht een afvloeiing naar de WA- O, met behoud van een redelijk inkomen, best aanlokkelijk. Maar na verloop van tijd zit de WAO'er met zijn maatschappelijke vereen zaming. Psychisch Bijna een kwart van de nieuwe WAO-gevallen betreft werknemers met psychische of psycliisch-sociale klachten. Dat kan duiden op een doldraaiende samenleving, waarin de mensen hun persoonlijke pro blemen niet meer aankunnen. Het kan ook erop dudde dat het werk diignen van de mensen eist die niet zonder meer zijn op te brengen. Door betere werkomstandigheden en verandering van taak-samen stelling (groter beroep doen op de eigen verantwoordelij klieid van de werker) kunnen de bedrijven daar aan stellig veel verb teren. Maar er zal vooral veel gedaan moeten worden aan het gebrek aan tolerantie van het produktieproces. Juist nu de arbeidskosten zo hoog zijn opgelopen lijkt de noodzaak om een redelijk rendement te blij ven halen ertoe te ledden dat de kwaliteitseisen aan de werknemers tot in het absurde opgeschroefd worden. WAO'ers komen er dan al helemaal niet meer aan te pas. Niemand durft nog het risico te nemen van een salarispost die misschien niet de maximale produktiviteit ople vert. 'Eens een kneus, altijd een kneus' lijkt het nieuwe spreek woord. Niet op de laatste plaats de overheid zelf maakt zich hieraan schuldig. Bij vrijwel geen bedrijf is de medische keuring voor een vaste baan zó uitgebreid, en de werkgever zo genadeloos als er ook maar iets hapert aan de kandidaat. En wie ooit in. zijn leven voor een paar weken is opgenomen geweest in een psychiatrisch ziekenhuis, wordt voor de rest van zijn leven achter volgd door grote problemen, bij voorbeeld bij verlenging van het rijbewijs. Tenzij men de wet over treedt en overheidsinstanties valse inlichtingen geeft. Hetgeen goed mogelijk is en dan ook veel ge beurt. Kortzichtig Bedrijfs-economisch gezien Is de reactie van de werkgevers tegeno ver nit voor de volle honderd pro cent capabele werknemers erg kort zichtig. Hetzelfde geldt trouwens voor diepte-investeringen om sala ris posten kwijt te raken. Op het eerste gezicht levert dat financieël voordeel. Maar de buiten de deur gezette of gehouden werknemers moeten niettemin toch worden uit- Onhenroepelijk krijgen de onderne mingen dan ook de rekening gepre senteerd voor hun rationalisaties, diepte-investeringen, arbeidsuit- stoot en hoge-eisen-stellerij. En wel in de vorm van uit de pan rijzende premies voor sociale las ten. En aangezien die premies wor den geheven over de loonkosten, heeft de kortzichtige bedrijfsleiding dan weer extra reden om nog ver der te rationaliseren en nog hogere produktivLteiLt te verlangen van het personeel. Dit kan maar tot één ding leiden: tot een samenleving waarin een select groepje supermensen van het soort van de Amerikaanse maanrei- zigers zich genoodzaakt ziet om te gen een betrekkelijk meerloon zich tot het uiterste in te spannen. Tot ze er uiteindelijk bij neervallen, en zich ingelijfd zien bij het grote leger arbeidsongeschikten dat ge dwongen langs de kant zit toe te kijken hoe het groepeje uitslovers voor hen de uitkeringscenten bij eikaar verdient. Plannen op papier rond: Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE Het Haagse ar chitectenbureau Prent en Landman heeft in opdracht van de stichting Gemiva in Gouda een dirp voor geestelijk minder validen ontwor pen, dat op een terrein aan de rand van het dorp Zoeterwoude is gepro jecteerd. Het plan, waarin plaats Is voor uiteindelijk ruim driehonderd vol wassenen en kinderen, is opgezet in de vorm van een woongemeen schap, ongeveer identiek aan Het Dorp in Arnhem. De ziekenhui scommissie heeft zich positief uit gelaten over het plan, dat op papier gereed is. In het programma van eisen voor de bouw vah dit project staat dat de toekomstige bewoners gebruik kunnen gaan maken van de in het dorp reeds aanwezige voorzieningen, zoals zwembad, win kels en scholen. Het doel daarvan is: trachten de integratie met de 'gewone' maatschappij te bevorder en. Het nieuwe dorp zal ook open moe ten staan voor de bevolking van Zoeterwoude, die bijvoorbeeld ge bruik kan gaan maken van de sportvoorzieningen en de kerkzaal. De stichting Gemina wacht nog op goedkeuring van het ministerie van volksgezondheid om met de bouw te kunnen beginnen. De totale bouwtijd is geschat op ruim twee jaar. De kosten zullen rond 25 mil joen gulden zijn. De bouw zal bij goedkeuring van de plannen wor den uitgevoerd door Olco Holland Beheer bv uit Utrecht, een dochte ronderneming van de Verenigde Bedrijven Nederhorst. Van ome weerkundige medewerker Europa leek gisteren wel één grote bakoven. Met uitzondering van Ier land, IJsland, en de westkust van Noorwegen stond het weer overal in het teken van de hittegolf. Na een kort regen- en onweersinter mezzo ligt ook Engeland weer volop in de race. Het weerbureau in Lon den boekte 32.2 graden Celsius, de hoogste temperatuur daar ooit se dert het begin van de waarnemin gen in 1900 waargenomen. Het tot dusver geldende record was van 1961. Op de vliegvelden Heathrow en Gatwick werd 33 gr. C. bereikt. Eerder in de week ivas plaatselijk in zuid-Engeland al 34 gr. C. geme ten. Ook in Nederland ging het Spaans toe. De Bilt en Eelde kwa men tot 33 gr. C. Een even hoge waarde als op Majorca. Amsterdam, Rotterdam en Maastricht sloten af op 32 gr. C. Marken en Den Helder 31 gr. C. In Amersfoort werd 33.2 gr. C. geregistreerd. Nog wat losse flodders: Polen plaatselijk 30 gr. C. Valencia 34, Stockholm 35. Valla- dolid 36 en Madrid 38 gr. C. In Spanje nam de hitte weer toe: Se- villa gistermiddag 42 gr C. cn plaats dat eens tegenover Reykja vik met 13 gr. C. Wat wij nu zeggen is gebaseerd op onze eigen waarnemingen in de Friese zuidoosthoek. Niet uit chau vinisme, maar omdat de meest ac tuele temperaturen tot in tiende graden nauwkeurig van Gorredijk beschikbaar zijn. Naar menselijke berekening wordt hier vandaag de vijfde tropische dag van 30 gr. C. of warmer waargenomen. Een derge lijk lange reeks zeer dagen is uniek sedert de ongekend hete en droge zomer van 1911. Destijds boekte de stad Groningen twee series tropi sche dagen: één van vijf en één van zes, de laatste van 9 tot 14 augustus. Over die gerenommeerde zomer waarin het vee in de rood- verbrandde weiden geen drinken meer vinden en vrij veel mensen stierven door zonnesteek hébben Weerrapporten van gisteren 7 uur, maxi mum temperaturen en neerslag 719 u. Amsterdam onbewolkt 32 0 De Bilt onbewolkt 33 0 Deelen onbewolkt 32 0 Eelde onbewolkt 33 0 Eindhoven onbewolkt 33 0 Den Helder onbewolkt 31 0 Luctath. R'dam onbewolkt 32 0 Twente onbewolkt 32 0 Vlisslngen onbewolkt 31 0 Zuid Limburg onbewolkt 32 0 Aberdeen licht bewolkt 26 0 Athene halt bewolkt 30 5 Barcelona zwaar bewolkt 30 0 Berlijn onbewolkt 31 0 Bordeaux onbewolkt 34 0 Brussel onbewolkt 33 0 Frankfort onbewolkt 32 0 Genève zwaar bewolkt 30 0 Helsinki zwaar bewolkt 26 0 Innsbrtlck zwaar bewolkt 28 7 Kopenhagen onbewolkt 30 0 Lissabon onbewolkt 31 0 Locarno onbewolkt 29 0 Londen licht bewolkt 33 0 Luxemburg onbewolkt 31 0 Madrid zwaar bewolkt 38 O Malaga licht bewolkt 34 0 Mallorca licht bewolkt 33 0 München licht bewolkt 27 0 Nice zwaar bewolkt 29 0 Oslo onbewolkt 32 0 Parlj3 licht bewolkt 35 0 Rome half bewolkt 30 0 Split zwaar bewolkt 31 0 Stockholm onbewolkt 35 0 Wenen onweer 27 0 Zürlch onbewolkt 30 0 Casa Blanca half bewolkt 29 0 Istanboel onbewolkt 28 0 Las Palmas onbewolkt 26 0 Tel Avlv onbewolkt 29 0 Tunis onbewolkt35 0 oudere lezers in deze rubriek eerder al eens hun zegje gezegd. Of de huidige zomer ook tot zo iets groots zal uitgroeien? We durven het niet te zeggen. Wanneerechter de hogedrukblokkade even effectief blijkt als nu (een stabiel maximum van Scandinavië tot noord-Italië), kan het erin zitten dat het warme of zeer warme weer op het conti nent de zomer in grote lijnen uit- duurt en wij dus ook in september de nodige warmte over ons heen zullen zien en voelen golven. De barometers op de Azoren staan op het ogenblik vrij laag met circa 1020 millibar. De kans dat het weer tij dens het komende week-end on- weersachtiger wordt, het eerst in Frankrijk en later ook de kant van de lage landen op, is iets groter geworden nu een trogvormige uitlo per langzaam vorderingen in ooste lijke richting maakt in de Golf van Biscaye. Gisteravond om zeven uur werd er onweer gepijld in noord- Spanje, zuid-Frankrijk, Zwitser land, zuidoost-Duitsland en plaat selijk in Oostenrijk. Onze THP-200 (onweersverklikker) sloeg wat ster ker uit dan woensdagavond. Rege nen deed het gisteren ook in de Poolse Karpaten, plaatselijk 8 mil limeter. Het aantal zonnevlekken groeide donderdagavond tot 176. Vandaag hetzelfde zonnige strand weer. Eerst warm tot zeer warm, dacrna kans op een verkoelend zee windje. Verdere vooruitzichten: ook zaterdag aan zee zeer warn.. weinig verandering^ •T /aaVT 1 33 J 3-* \s. /3Q ANP/KNMI Irl ïoö W <i HOOGWATER voor 9 augustus 1975 Vlisslngen: 2.85-15.18; Haringvlletslulzen: 4.35-17.01; Rotterdam: 5.52-17.54; Schcve- nlngen: 4.00-16.30: IJmulden: 4.34-17.04; Den Helder: 9.25-22 04; Harllngen: 11.22- 0.00; Delfzijl: 1.05-13.12. onder redactie van loes smil 'Kunt u wat vlugger schrijven, agent, zjj moet over tien minu ten r\j-examen doen Je fietst door een smalle straat en een auto passeert je zo rake lings dat je van schrik haast tegen een medefietser opvliegt of gelijk maar de goot in. schiet. Schrik op schrik en dan nog totaal onnodig, want met heel eenvoudige hulpmiddelen kun nen zulke situaties voorkomen worden. Maar dergelijke hulp middelen kennen we hier nog niet. In Denemarken wel, weet de Amsterdammer Jaap van Veen, net terug uit dat land. Van een goeie vakantie neem je wat mee en dat heeft Van Veen letterlijk gedaan: hij heeft een op een dun fietspompje lijkend appa raat bij zich, dat met een klem metje aan de bagagedrager van z'n fiets vastgemaakt is. Een uiterst simpele, witte plastic staaf van een centimeter of veertig, die situaties als rake lings gepasseerd worden beslist voorkomt. De staaf is haaks op de bagagedrager bevestigd en steekt dus een heel stuk uit in de richting van het verkeer. Aan het uiteinde is een oranje plas tic vlaggetje bevestigd met een reflecterend vlakje in het mid den. Opvallend genoeg dus en de automobilist die een fietser met opzij zo'n obstakel wil passeren, zal zich wel twee keer bedenken voordat hij er te dichtbij komt. Gebeurt dat toch, dan is er voor de fietser weinig gevaar: aan het uiteinde van de staaf zit een buigzaam metalen gedeelte dat er voor zorgt dat de staaf met elke aanraking meeveert. Ergens blijven haken ts er dus niet bij. Gebruik je 'm niet, dan zet je het uitsteeksel met een bijbeho rend haakje in de lengte van de bagagedrager vast, zodat nie mand er last van heeft. 'De helft van de Denen fietst met zo'n ding rond', zegt Jaap van Veen, die er met enige moeite zelf één op de kop getikt heeft. Op het eiland Funenwa- ren ze helemaal uitverkocht. 'Voetgangers beveiligen zich ook. Voor hen zijn er reflecterende stukjes plastic, die ze met een veiligheidsspeld of een touwtje op hun rug kunnen vastmaken; die worden vooral veel op bui tenwegen gebruikt. Ik heb trou wens toch de indruk dat ze in Denemarken veel verder zijn op het gebied van de verkeersveilig heid dan hier. Je zal daar nooit in donker tegen een puinbak, zo'n container, op kunnen rijden of lopen; daar zijn ze verplicht er een rood lampje aan te han gen. Wat dat betreft kan Neder land nog veel van de Denen leren'. Zijn 'fietspomp' gebruikt hij nu in Amsterdam en ook daar werkt het systeem uitstekend, vindt hij. 'Ik heb er nog geen reacties op gehad, maar ik merk wel dat de auto's verderaf blijven. In Denemarken heb ik er een gul den of zeven voor betaald en als ze 'm hier zouden produceren, hoeft ie naar mijn idee ook niet duurder dan een stevig kabelslot te zijn'. De afstand tussen fiets en auto is precies dezelfde als de lengte van de witte staaf met het oran je vlaggetje, dat in Denemarken passerende auto's op veilige af stand van fietsers houdt. Tot nu toe is er in ons land pas één fietser die zich op deze manier beschermt tegen risico's in het verkeer (zie ook 'staaf houdt au to op afstand'). brandewij n vooral te drinken, omdat dat 'vrouwen mooier en mannen zo moedig als een tij ger' ou maken. 'Het is haast niet te geloven dat een dergelijk lyrisch pleidooi voor het regel matig drinken van alcohol kan verschijnen in een tijd waarin artsen, de openbare mening en wetgevers de handen ineenslaan in de strijd tegen alcoholisme en drankreclame', zegt Kommunist en voegt er aan toe dat de man die dankzij herhaaldelijke dron kenschap zo moedig als een tij ger wordt, nog geboren moet worden. De vrouw die daar mooi van wordt, trouwens ook. Helmen zijn weliswaar erg goed en veilig voor motor- en brom fietsberijders, onhandig zijn ze ook. Mensen die er op brommer of motor op uit trekken voor een strand- of boswandeling of een bezoek aan pretparken en ande re recreatie-instellingen waar geen garderobejuffrouw klaar staat om op de spullen te pas sen, moeten de hele dag met zo'n ding rondzeulen. Want je voertuig kun je op slot zetten of stallen, maer een helmenstalling vind je nergens. Ouwehands die renpark in Rhenen heeft daar (vermoedelijk als eerste) iets op bedacht: een bezoeker die op zijn tweewielig gemotoriseerd voertuig naar het park komt, kan haar of zijn helm bij de ingang opbergen. Daar staat nu speciale helm-safeloketten, waardoor de bezitter van zo'n hoofddeksel rustig de hele dag kan wandelen met alleen een loketsleuteltje op zak. Veertig jaar geleden was een toen 36-jarige Spaanse vrouw al acht maanden in verwachting, toen artsen vaststelden dat het zwangerschapsproces zich buiten de baarmoeder aan het voltrek ken was. Het ziekenhuis In de stad Teruel beschikte destijds niet over de technische appara tuur om de vrouw te opereren de aenrtsen besloten maar een poosje af te wachten in de hoop dat zich intussen een natuurlijke oplossing zou aandienen. Omdat de patiënte na verloop van tijd geen enkele klacht meer had, Lieten ze het maar zo. Kort gele den kreeg dezelfde vrouw, nu 76 jaar, hevige buikkrampen. Ze werd in hetzelfde ziekenhuis on derzocht en daar bleek dat ze al veertig jaar min of meer 'zwan ger' was. want de inmiddels ver steende vrucht zat nog steeds op z'n plaats. Het ziekenhuis, dat nu wel over de noodzakelijke faciliteiten beschikt, heeft haar een kosteloze operatie aangebo den. maar de vrouw wil daar op haar leeftijd niet meer aan. Dit alles meldt een Spaans persbu reau op gezag van de genees heer-directeur van het zieken huis in Teruel. Het in de Sowjet-republiek Ar menië verschijnende partijblad Kommunist heeft de distilleerde rij van Armenië's nationale brandewijn beschuldigd van on verantwoordelijk gedrag: de pro ducenten hadden in een adver tentie de lezers aanbevolen die

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5