Archie Bunker versterkt vooroordeel hier niét KOLONISTEN IN MINNESOTA Dolle stunts met gestolen auto's Radio- en televisieprogramma's 1 R FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK CHU verontrust over stijging aardgasprijs Even puzzelen Waarschuwing voor gevaar kernenergie -I TROUW KWARTET VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND/RADIO-TV/FILM PS4/RH4 Boodschap van 'All in the Family' komt wel over Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De komische serie All in the Family versterkt in ons land bestaande vooroorde len en intolerantie niet Dit blijkt uit een onderzoek van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. De samenstellers van dit onder zoek zijn Harold de Bock van genoemde afdeling en de Ameri kaan Cleveland Wilhoit, hoofd van hét bureau voor mediaonder- zoek van de Indiana-universiteit. Uit de resultaten blijkt dat de opvatting van sommige critici en sociale wetenschappers dat Archie Bunker met zijn capriolen de in tolerantie versterkt wordt gelo genstraft In Amerika zou uit een onderzoek blijken dat vooroorde len versterkt zijn. Programma producer Norman Lear uit Ameri ka meent echter weer dat het programma helpt die opvattingen ,te bestrijden. De meerderheid van de Neder landse kijkers indentificeert zich met schoonzoon Mike, maar een toch nog aanzienlijke minderheid met vader Archie. Als enige over eenkomst van beiden wordt ge-' zien dat ze 'leuk' en 'niet schade lijk* gevonden worden. De meerderheid zag All in 'the Family als amusement met een serieuze bedoeling. In dit verband worden genoemd rassenproblemen en gezinssituaties, die aan de orde komen. Maar als algemene functie wordt gezien v het beleven van eenvoudig plezier, even de alle daagse problemen opzij te zetten en de wens er iets van op te steken. Volgens de meerderheid van "de ondervraagde Nederlanders zijn de onderwerpen zeer van toepas sing op de Nederlandse maat schappij. Veel Nederlandse geziri- nen zouden op Archie Bunker's gezin - lijken. De meeste kijkers Paulus naar Engeland en Australië Van onze radio- en tv-redact'c HILVERSUM Paulus de Boska bouter. de televisieserie voor de Nederlandse jeugd, is verkocht naar twee Engelstalige landen. Zowel dc- Australische als de Brit se televisie hebben hem gekocht om nagesynchroniseerd op het scherm in hun land te laten ver schijnen. Met ingang van 1976 zal er weer een nieuw stel afleveringen voor de Nederlandse kijkertjes worden uitgezonden, waarvoor Leen Val kenier de tekst schrijft naar de bekende kinderboeken van Jean Durieux. keken bewust naar All In the Fa mily en niet zozeer omdat de tele visie toevallig aanstond. Personen met strenge opvattingen over kinderopvoeding of intole rant ten aanzien van andere le vensstijlen hadden de neiging het kijken naar All in the Family te vermijden, hoewel jui§t deze men sen in het algemeen bijzonder 'zware' televisiekijkers waren. Personen met strenge opvattingen en zij die in mindere mate afwij zend stonden tegenover mensen van -een ander ras of land. had den de neiging Archie vaak rede lijk te vinden. Maar de essentiële boodschap van de serie, dat veel van Archie's opvattingen en gedragingen on juist zijn. lijkt toch wel door te dringen tot de meerderheid van het Nederlandse kijkerspubliek, aldus het onderzoek. 'Literama'- magazine wordt groter Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het gaat goed met de NCRV-uitgave Literama- Magazine dat met ingang van het laatste nummer er heel anders is gaan uitzien. Voortaan zal het verlucht worden met illustraties. Verder zijn er advertenties opge nomen van uitgevers. De laatste editie is voor éen groot deel gewijd aan de Duitse schrij ver Thomas Mann, van wie portret tekeningen zijn opgenomen ge maakt door Paul Citroen (op' ver schillende leeftijden van Mann). Dit Thomas Mann-nummer heeft Literama-Magazine. dat altijd in speelt op de Literama-radio-uit- zendingen, 160 nieuwe abonnees bezorgd. De oplage van dit belang rijke tijdschrift op litteratuurge- bied was al tweeduizend. Ruim honderd middelbare scho len, honderdvijftig bibliotheken en een groot aantal leraren Ne derlands gebruiken Literama-Ma gazine op school. Opvallend noemt de redactie, onder leiding van Wim Ramaker, het dat een groot aantal huisvrouwen is ge abonneerd. Komische serie van Speight voor de KRO Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In een van de televisiestudio's in Hilversum wor den dezer dagen opnamen ge maakt van een komedieserie, van de bekende auteur Johnnie Speight van All in the Family. Rolls Royce zoals de titel is werd speciaai voor de KRO geschreven. Spelers zijn Rijk de Gooyer als Jan, Annie de Lange als zijn echtgenote Henni, Maroesja Lacu nes als dochter Marja. Zij speelde in Ti-Ta-Tovenaar. Wim Kouwenhoven en Wiesje Bouwmeester fungeren als de bu ren. Max en Rosa Rosenblatt. Re gisseur is Berend Boudewijn. Pro ducer Rens van Dorth. Ryk de Gooyer en Annie de Lange in de nieuwe KRO-serie Rolls Royce. KARELTJE KNETTER Er schijnt bij het filmpubliek, voor al in het zomerseizoen, grote vraag te zijn naar autoraces. Wie er in de Joop der jaren nog steeds niet ge noeg van heeft gekregen kan zijn hart ophalen aan Gone in 60 se conds' oftewel 'Inpikken en wegwe zen' van regisseur H. B. Halicki. Er wordt wat afgereden in die film. Een stel autodieven, die als neven beroep researchwerk verrichten voor verzekeringsmaatschappijen, zijn zo gehaaid in het vak dat het stelen van een auto nog geen mi nuut tol beslag neemt. Ze concen treren zich op dure merken die ze snel verschepen naar het buiten land. Maar een Ford Mustang baart hen zorgen en in dat langgeneusde voertuig wordt uiteindelijk ook de slag met de politie uitgevochten. Het gieren en geros duurt veertig minuten, het 19 waarschijnlijk de langste autorrace in de geschiede nis van de cinematografie. Gehots en gebots langs de onwaar schijnlijkste paden, door en over allerlei vehikels heen is op zichzelf niets nieuws, maar de dolle jacht is niet onaardig versneden met de reacties van onschuldige buiten staanders. die zeer overtuigend paf staan. De film is eigenlük niet meer dan een grap. maar aan wel een dure. Alleen al aan kapotgere- den auto's (93) kost hij meer dan 250.000 dollar. W.W.-B. (Amsterdam - City 1; Rotterdam- Lumière 1; Den Haag- Odeon: Alk maar- Harmonie; Arnhem- Luxor; Breda-Casino; Eindhoven-Parisien; Enschede- Asta: Groningen- Grand; Haarlem- Rembrandt Hil versum- Churchill; Leiden- Tria non; Tilburg- Chicago: Utrecht- City. 14 jr). Van een verslaggever DEN HAAG CHU-fractievoórzitter Krulsinga en zijn fractiegenoot Tol man hebben de regering hun veront rusting kenbaar gemaakt over de aangekondigde prijsstijging van het aardgas. De ministers van landbouw en van economische zaken vragen zij op korte termijn maatregelen om voor de tuinbouw een aanvaardbare compensatieregeling mogelijk te ma- ken. De agraraische sector en met name de tuinbouw worden volgens hen weer extra zwaar getroffen. Persoonlijk leed In het AVRO-programma domi neerde gisteravond de Engelse film 'Mars door de hel'. Eigenlijk had ik de vertoning vari deze oorlogs- herinering willen meemaken in een kring van mensen die weinig weten van wat zieti in Azië heeft afge speeld. Om te zien hoe zij zouden reageren op de handelwijze van de Japanse bezetters. Immers, dit was een van de zeldzame keren, dat een dramatiseririg van persoonlijk leed, door Japanners aangedaan, op het Nederlandse televisiescherm was te zien. Men zegt dat Nevil Shute de gege vens voor zijn boek 'A town like Alice", waarop de film is gebaseerd, heeft geput uit het dagboek van een Nederlandse vrouw, die een derge lijke afschuwelijke tocht zou hebben meegemaakt op Sumatra. Ik kan dat niet controleren. Juist van de barre belevenissen op dit eiland tijdens de oorlog heb ik honderden verhalen gehoord, maar er was er niet een bij over het sjouwen van kamp naar kamp. Waarmee ik overigens niet wil beweren dat zoiets alleen maar op Malakka zou zijn voorgekomen. De Japanners waren zeer wispelturig; in het ene gebied dreven zij alle Europeanen achter het prikkeldraad, elders lieten zij ze ook wel buiten het kamp. Echter, waar precies dat handjevol vrouwen en kinderen hun mars door de hel hebben gemaakt, doet er niet toe. Van meer belang is. dat de in de film getoonde omstandigheden, de talrijke details, door alle oor logsslachtoffers zullen zijn herkend, waar zij ook in Azië onder Japanse hiel hebben geleefd Het zal gister avond in veel woningen zijn gezegd: 'Ja. zo deden ze ook bij ons'. En ik weet haast zeker, dat meer op het kloppen met de eigen herinneringen gelet is dan dat men zich afge vraagd heeft, of alle filmfiguren nu wel voldoende geloofwaardig over kwamen. Daar mankeerde inderdaad wel wat aan. Dat alle Maleisiërs en Toko- Chinezen. zelfs in de rimboe, geen woord Maleis spraken, is natuurlijk een enormiteit, gebaseerd op de on wil van de Britten om iets anders te horen dan hun eigen moedertaal. Hebt u overigens gemerkt dat de rol van de onderwijzeres, Miss Horsefall, gespeeld werd door Jean Anderson, de moedeï van de ge- broedérs Hammond? Achter het Nieuws zond naar aan leiding van de mysterieuze verdwij ning van de Amerikaanse vakbonds leider Jim Hoffa een oud film portret van deze gevreesde figuur uit. Altijd interessant, vooral van wege de geschetste achtergronden. TON HYDRA Theater uit IJsland AMSTERDAM Bij de drie pro ducties met activerend theater die Mickery in Amsterdam nog -voor het einde van het -jaar naar ons land brengt, behoort ook de groep PJodleikhusid uit IJsland die met 'Inuk' komt; het is een groepswerk stuk over Groenland. De première van dit IJslandse optreden zal twee of negen september Plaatsvinden. Na twee weken Amsterdam trekt de IJslandse groep met Inuk het land in. Het seizoen opent al vroeg, op 19 augustus met 'Adventures of Huc kleberry Finn' door het Organic Theatre uit Chicago, een theater- produktie in twee delen naar het bekende werk van Mark Twain. Het eerste deel wordt op oneven data gespeeld, het tweede op even data. Na drie of vier weken gaat het Organic Theatre ermee op toernee door Nederland. Lay off. een muzikale productie over multinationals van de Lon- dense groep 7:84 beleeft zijn eerste voorstelling op 16 september in Mickery. Op 30 september brengt Rote Rlibe uit München 'Terror' een stuk over Chili, in Première. De groepen Pjodleikhusid, 7:84 en Rote Rübe traden nog niet eerder in ons land op. Sennocol: voor een geregelde stoelgang Sennocol is een laxeermiddel dat op natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting1 brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. "s Avonds ingenomen, 's morgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten Uitsluitend verkrijgbaar bij drög st en apotheker. (J) Dagra N.V., Diemen. door Vilhelm Moberg ti.t»rlglit lliillailtlift K V Ihiarti 119 (Je luistert maar ik heb Karl Oskar niet thuis horen komen. Jij hoort ook zo slecht ik heb Je zb doof gemaakt. Dit 'is een lange nacht voor je geweest. Ik had zoveel te vertellen en ik heb getracht niets van wat belangrijk was weg te laten. Maar nu is mijn verhaal bijna uit. Die laatste winter in de spookstad ben ik weer bij je teruggekomen. Sindsdien ben ik maar een paar keer bij je weg geweest. Ik heb zo geweldig gesuisd, gegierd en geha merd. dat je wel naar mij moést luisteren. Je kunt van me zeggen wat je wilt. maar je hebt het aan mij te danken, dat Je over Je le venslot na bent gaan denken; ik heb je uit de slaap gehouden en je tijd gegeven om te liggen peinzen als alles stil ls. Eindelijk ben je dan teruggekomen, om de goudzoeker uit te hangen, die geluk gehad heeft! Dat gezonde, vrije geld zat nog net zo In Je buldel toen je thuiskwam, dat was ook Je bedoeling! Geen enkele bunknoot zou je wisselen! Want Je wilde al Je rijkdommen aan Karl Oskar en Kristina schenken! Je tocht is toch niet helemaal te vergeefs geweest, beste, brave goud zoeker! Jouw geld zal je broer en schoonzuster helpen. Wie verdien den dat ook meer dan zij? En wie kondei. het geld beter gebruiken? Je broer is nog een jonge kerel, maar hij heeft zo hard gewerkt dat hij er kreupel van is al wil hij dat niet toegeven! Als hij de ene akker ontgonnen heeft, begint hij met de tweede, dat gaat maar steeds zo door. Daar heeft hij nu cemaal plezier ln. Maar nooit heeft hij genoeg en toch moet ook hij tenslotte tevreden zijn met een handvol aarde, zoveel als de mond van een dode kan bevatten. En Kristlnia ls lang zo sterk niet als je broer. Ze is nog maar dertig en als ze er geen hulp bij krijgt, is ze al gauw krom van al het werken. Ze heeft nu vijf kinderen, maar er zullen er nog wel edh paar bij komen, ze heeft haar drukke huis houding. al het vee om te verzorgen en dan nog dat voortdurende ge zwoeg binnen- en buitenshuis ZIJ is net een zeilschip: ze is altijd in beweging, er is altijd wel wat wind waarop ze voortdrijft. Je ziet wel. hoe doodmoe ze 's avonds ls. Je mag. er t>lij om zijn dat jouw geld haar last een klein beetje zal kun nen verlichten. En nu neem ik voor ditmaal af scheid van je: Slaap maar lekker, goudzoeker die nooit een voet in Californië hebt gezet!!) Karl Oskar zou die vrijdagavond voor donker terugkomen uit Still water. Hij was laat. tegen slapens- tijd was hij er nog niet. Kristina bracht de kinderen naar bed. maar zelf bleef ze op. zorgde dat het vuur aanbleef en probeerde het avonde ten voor haar man warm te hou den. Ze voelde zich nog niet ongerust. Karl Oskar was zo vaak heel laat van Stillwater en Taylors Tails te ruggekomen Op de slecht begaan bare bospaden kon zoveel gebeuren, waardoor een primitieve ossewagen opgehouden werd. Hun ossen waren nog jong en net getemd En dan die hitte van vandaag en al die zwermen muskieten! Ze had met Karl Oskar te doen. die zo ver moest met de ossen In deze hitte: zelfs bezadigde dieren konden wel weerbarstig worden, als ze steeds weer aangevallen werden door dat stekende ongedierte. Soms sloegen ze wel op hol en dan kon de voerman oök gemakkelijk iets overkomen. Gelukkig was Karl Oskar niet alleen: Algot Svensson was ook een rustige en betrouwbare man. Robert was op dezelfde tijd als anders gaan slapen. Hij hoefde im mers niet op zijn broer te wachten, zwak en uitgeput ais hij was Hij had^ zijn slaap meer dan wie ook nodig Langzaam gingen de uren voorbij en Karl Oskar kwam maar niet. Op de haard stond de maispap aan te branden. Kristina wilde ander eten voor hem maken: ze haalde een paar verse eieren, die ze kookte en sneed een paar dikke stukken spek af om te bakken. Daarna zat ze weer te wachten. Ze liep naar buiten, waar het koe ler was en ging op de bank voor de keukendeur zitten. De krekels kriekten in de struiken en in het gras rondom het huis. Ze was ge wend geraakt aan dat gepiep, maar vanavond wilde ze wel dat ze stil waren. Zo kon ze de ossewagen niet horen aankomen. (wordt vervolgd) 25. Humfrie H. Puckelton bleef verborgen zitten aan de bosrand en wachtte de avond fif. Hij at wat bramen die er in overvloed groei den en keek vervolgens met grote ogen naar de stopklok die hij nog steeds in de zak had. 'Wat een waardeloos ding...' mompelde hij. 'Hij staat alweer stil ook. Eerst brengt-ie me naar de zestiende eeuw en dan geeft-ie er de brui alweer aan En wat zou er nü ge beuren als ik het klokje nog eens aan het lopen bracht? Zou ik dan in deze tijd blijven of zou ik nog eens vier eeuwen terug gezet wor den?' Dat was natuurlijk een vraag waarop men het antwoord alleen maar proefondervindelijk geven kan. Doch Humfrie voelde niet veel voor dat experiment en stak het oude klokje huiverend in zijn zak. Intussen was de duisternis weer ingevallen en de Brit stelde zich nu op aan de slotgracht om daar de situatie eens te bekijken. 'De brug is opgehaald dus is zwemmen het enige wat er op zit', inompelde hij. 'Ik ben wel niet zo'n goeie zwem mer, maar vooruit, voor een slot gracht draaien we onze hand niet om'. Voorzichtig stapte hij in het drabbige water en zwom zonder ge luid te maken naar de andere kant. Daar klom hij onhoorbaar aan land en toen had hij geluk, want in een hoektoren was een poortje aange bracht Het was maar een héél I klein poortje doch het stond open en er klonken geluiden uit naar buiten, die verdacht veel leken op het slijpen van een mes. En de slijper had blijkbaar plezier in zijn werk, want hij zong er een drie gend beulsliedje bij PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN TIE ZWAKTE WOlkéN" BREN6EM VAST REGEN! STAAN WIJ TENMINSTE PR00G EN Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerte. 7 30 Nws. 7 41 Echo. 7.50 (S) Badlnerle. 8 24 Overwe ging. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 De wonderlijke letter M. 10.00 tS) Aubade. (10.30-10.32 Njws.) NOS: Blik op de derde wereld. KRO: 12 00 (S) Van twaalf tot vijf. met om 12 26 Med.. 12.30 Nws 12.41 Echo. 13.00 Kees Schiiperoort. 15 30 Nws. 16 00 Trek tocht langs musea. 17.00 (S) Lichte mu ziek. 17.10- (S) De hutsgeklutste kinder spelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazl- KRO: 18.30 Nws 18.41 Echo. 18.50 Ver kenning 18.58 Marktberichten. 19 00 Kanjer Konlnr Koippetltie. 19.05 (S) Country Time. 19 30 (S) In antwoord op uw schrijven. 21.00 (S) Gied, Paul, Sonja en Louis 22.00 Relsoogst. 22 25 Oyerwe- ging 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7 00 Nws 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje (8.00 Nws 8 11 Radiojournaal. 8.30 Groenteman) 9.00 (S) Concert met orgel en orkest. NOS: 9 20 Wat beeft dat kind. 9.35 Waterst. 9 40 Toerlsmo. AVRO: 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 <S> Arbeidsvita minen (11.00 Nws. 11.03-11 05 Radiojour naal. 1130 Knipperlicht 11.55 Beursbe richten. 12.00 (S) Viool en cello OVER- HEIDSVOORL 12.30 Tekst en uitleg. AVRO: 12.40 (S) Marinierskapel 12.55 Radiojournaal. VPRO: 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Program maoverzicht. 13 30 Interview. 14.00 Mu ziek. 15 30 Permanent wave 16.00 Nws 16 03 Vandaag dit. morgen dat. 16. Ta halt! 17.30 Welingelichte kringen. 17 55 Mededelingen. VPRO: 1800 Nws. 18.11 VPRO-VrlJdag. NOS :9.50 Den Haag vandaag VARA: 20.00 Nws. 20.05 VARA-klasslek. 21 00 Vic tor E. van Vriesland vertelt 21.30 VARA- klassiek. 22 10 De Staalkaart, enen ?a VARA-klasslek. 23 05 (S) Internationaal Jazzfestival van Laren 1975. 0.55-1.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8 03 Klank bord 8.10 (S) Tussen thee en koffie. 9 03 Speciaal 9 Onderwerpen in Televizier Ma gazine zijn: Norg en de Surinamers, Van Drenthem Soestjnan en zijn noenmaalgezelschap, het gevaar van paardrijden en de zanger Bing Crosby. Ned. 2/22.00 fnjltm 3 Drie c NCRV. 12 03 (S) Drie tussen de middag. NOS; 14 03 Pop-Kontakt. 16 03 De Hit- meesters. NOS: 18.03 Devakaturebank. 1810 Joost mag niet eten. 19 02 Drie loopt achter AVRO: 20 02 Burengerucht. 21 02 De negen uur-show. 22.02 Radiojournaal. 22 05 (S) Superclean-Dreammachlne. 22.55 Mededelingen. 23 02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Weekend- Muzlek-Magazlne. 102 Soultlme US.A. 202 Continu de nacht door 4 02 Voor dag en dauw (2.02. 4.02 en 5 57 Radio journaal). NCRV: 6 02-7 00 (S) Klaar wakker 9 Na de tv-film Aan de rand van het leven (21.20) neemt de TROS een Belgische registratie over van de Nederlandse deelneming aan het festival van Oostende. Ned. 1/22.50 9 De vijfde aflevering van de IKOR-serie Geloven in de onvol tooid verleden tijd belicht het. le ven 'Aan Babylons stromen'. Ned. 2/23.05 9 Dieter Melchsners bekroonde tv- spel Prijs voor c.e vrijheid confron teert de kijker met de elkaar wan trouwende bewakers van de Ber- lijnse muur. Duitsl. 1/20.15 9 Günter Grawert maakte een te levisiebewerking van Hermann Su- dernianns boek Der Katzensteg. dat in de vorige eeuw al populair was. Duitsl. 2-21.30 9 Vor fijnproevers wordt een be zoek gebracht aan het Culinair- Historisch Museum in Amsterdam. Hilv. 1/16.00 9 De VARA zendt concertuitvoe ringen uit van twee korte opera's van Adolphe Adam: Le Chalet en La Poupée de Nuremberg. Hilv 2/20.05 en 21.30 9 In Reisoogst van de KRO krijgt de luisteraar informatie over de beroemde Praalstoet van de Gou den Boom die om de vijf jaar naar Brugge trekt- TV vandaag NEDERLAND I NOS 18 45 Minimoler 18.55 Journaal TROS 19.05 De man van zes miljoen Amerikaanse tv-serie NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Dansen, plezie voor twee: reportage Europees Kampioen' schap voor professionals Standaarddansen 21.20 Aan de ra<nd van het leven, Amerikaanse tv-film 22.50 Internationale showtrofee 1975: liedjesfestival ln Oostende NOS 23.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal AVRO 19.05 Avro'sToppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Haak in met Nico. muz.-progr. rond Nico Haak 20.45 De Gebroeders Hammond, Engelse tv-serie 21.35 Mahs, Amerikaanse tv-serie 22.00 Televizier magazine 22.45 Avro's Sportpanorama IKOR 22.40 Geloven in de onvoltooid verleden tijd, tv-serie Hilv 1/22.00 23.10 Journaal ben- Mui d Dat ver] WASHINGTON (UPI) Ongeveer 2300 Amerikaanse wetenschapsmen sen hebben president Ford in een petitie gewaarschuwd voor de 'ern stige mogelijke gevaren' van kern- Horizontaal: 1. stram. 4. schildpad. 7. slaapmatje. 9 aantekenen. 11. foefje (Ind.13. ongaarne. 15. vochtig. 16. kippenloop. 17. lof. 18. watering, 20. door. 22. delfstof. 24. Ierland, 25. steel, 28. steekwapen, 29. inhoudsmaat, 30. boek met kaarten. Verticaal: 1. duivel. 2. koraaleiland. 3. kolenemmer, 4. voertuig, 5. palm boom, 6. hoog bouwwerk. 8. veran dering. 9. vochtig, 10. gevangenis. 12. huisdier, 14. water in België. 18. schrijf kosten. 19. wandversiering. 20. medicijn. 21. figuurraadsel. 23. strak, 24. verharde huid. 26. een zekere, 27. godin van de aarde. OPLOSSING VAN GISTEREN: Horizontaal: 1. inham-pont: 2. naar-aas Ee: 3. drama-tele: 4. ram- etalon: 5. Urk-Eris-ma; 6. keet-er- eva; 7. lak-eg-OTar: 8. aderweek- nd: 9: merelrage. Verticaal: 1. indruk-lam; 2. nar- are-adé: 3. haam-keker: 4. armee- tere; 5. maat-regel; 6. pat-air-oer; 7. Osel-setka; 8. nel-omvang; 9. teenaarde. energie, Onder de ondertekenaar zijn acht Nobelprijswinnaars en vie J mensen die sleutelfuncties hadden bij de ontwikkeling van de eerste* atoombom, ruim dertig jaar gele s den. Het document, opgesteld door deyan Unie van bezorgde wetenschappers dringt aan op drastische beperkinj Rot van de bouw van nieuwe kerncen trales en stopzetting van de expoi hi ervan totdat alle veiligheidskwestie jJ zijn opgelost. De voorstanders val kernenergie, aldus organisator Hen PKe ry W. Kendall, zullen nooit meer he 'en f argument kunnen gebruiken dat «~eh- geen serieuze wetenschappelijke opj*]et 1 positie bestaat tegen de hedendaag se atoomindustrie. dwer Kerncentrales, staat in de petitie Inmi produceren grote hoeveelheden ra van dioactief afval, die een ernstig po-jais c tentieel risico opleveren 'dat alleestoeee beheerst kan worden door een uit ^5. zonderlijk hoog niveau van zorg, itt h.hh zicht en oplettendheid'. Maar. aldu .J de wetenschapsmensen, de kernin... dustrie heeft de noodzakelijke zorgj J°( vuldigheid tot nog toe niet opgé bracht. re&-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4