Weinig ziekteverzuim ondanks tropenhitte Studentenbeweging stelt orde op zaken Verzet tegen manier van benoemen NOS-voorzitter Rijkspostspaarbanl Roxasect Eitje bakken op het dak Voorstel regeling positie raadsleden dit jaar op komst /Tegen muggen en vliegen: o. •n METZLER- Dit zijn de nieuwste, hoogste rentepercentages van de RPS. Lubbers: Noodplan voor distributie stroom niet nodig Surinaams protest tegen optreden Nederlandse politie uw nationale spaarinstelling 'Van Doorn erkent geen inspraak' Na jarenlange strijd: Nu zichzelf democratiseren Niet alle verwarring verdwenen TROUW/KWARTET VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 BINNENLAND 3 (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ondanks de aanhoudende hitte blijft de werknemer in de Nederlandse industrie op zijn post. Dit blijkt uit een kleine enquête die het ANP heeft gehouden. Er wor den, aldus het ANP, wat meer snipperdagen opgenomen dan anders in deze tijd van het jaar, maar van een abnormaal ziekte verzuim is geen sprake. Blijkens inlichtingen die het Ge meenschappelijk administratiekan toor (GAK) van enkeel grote dis trictskantoren kreeg, is het aantal nieuwe ziekmeldingen juist bijzon der klein. Navraag bij een aantal grote bedrijven bevestigde dit beeld. Bij Hoogovens is het ziekte verzuim niet groter dan verleden jaar; de snipperdagen worden nu alleen wat eerder opgemaakt. Het zelfde geldt voor VMF-Stork, waar wel de indruk gestaat dat de ar- beidsproduktiviteit -wat zakt. Maar hoe kan het anders 'bij een derge lijke temperatuur, aldus de zegs man. In verschillende bedrijven worden de werktijden aan de omstandighe den aangepast. Bij Philips wordt het aanvangsuur zoveel mogelijk vervroegd. Enkele bedrijven geven Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering zal nog dit jaar met een wetsontwerp ko men, waarin de positie van ge meenteraadsleden ten opzichte van hun werkgevers zal Worden gete- geld. In deze wet zal worden gere geld dat leden van een volksverte genwoordiging recht hebben op buitengewoon verlof om vergader ingen bij te wonen. Dit antwoordt minister Van Agt op vragen van het tweede kamerlid Dragstra (CPN). Dragstra had deze vragen gesteld naar aanleiding van het ontslag van het Rijnmonds raadslid Bergsma (eveneens CPN). Eenige maanden geleden, wegens het te vaak bijwonen van vergader ingen. In het conflict dat toen rees tussen Bergsma en zijn werkgever heeft minister Bobrsma (sociale za ken) bemiddeld, wat tot gevolg heeft gehad, dat het Rijnmon draadslid voorlopig weer voor een jaar i ndienst is genomen. Met het komende wetsontwerp zal ontslag op grond van het lidmaat schap van een volksvertegenwoor diging, waarschijnlijk onmogelijk worden gemaakt. ADVERTENTIE Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op rrïet Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. de mogelijkheid al om zes uur 's morgens te beginnen: andere hou den het op zeven uur. Bij VMF in Amsterdam is gisteren op beperkte schaal gekoelde frisdrank ter be schikking gesteld aan het perso neel. In Arnhem kregen de bu schauffeurs van gemeentewege fris drank uitgereikt. Zolang de hitte aanhoudt, zullen de Arnhemse bu schauffeurs tweemaal daags een frisdrank krijgen aangeboden. Natspuiten De brandweer van de luchthaven Schiphol is gistermiddag begonnen met het natspuiten van de daken van enkele pieren, waar de tempe ratuur was opgelopen tot ver over de veertig graden. Bij de GG en GD op Schiphol kwamen meldingen binnen van door de hitte flauwge vallen KLM-employê's. Ook de taxibanen worden sinds zondag nog steeds natgehouden: per dag wordt daarvoor 400.000 liter water ge bruikt. Boeren en tuinders uit de omgeving van Bergen op Zoom vonden het gisteren te warm om te protesteren tegen hun steeds slech ter wordende inkomenspositie. Een tocht van een veilingcomplex naar de binnenstad van Bergen op Zoom een woordvoerder van de boeren en tuinders gaven zij er de voorkeur aah uit te puffen. In Eindhoven moest de gemeente politie een ongeveer negen maan den oude baby uit een afgesloten personenauto bevrijden. De auto stond in de brandende zon gepar keerd bij e£n winkelcentrum, ter wijl de moeder boodschappen was gaan doen De politie sloeg op tochtraampje in en haalde het kind uit de auto. waarin de temperatuur was opgelopen tot 65 graden Celsi- Op het dak van het pand in het hartje van Amsterdam waar onze krant redactioneel wordt voorbereid, is gisteren een ei gebakken In de zonne warmte. Het resultaat: bevredigend. Precies half elf 's morgens werd daar een pan (met botergeïnstalleerd (foto boven) en tot twaalf uur kreeg de zon gelegenheid het zaakje voor te verwarmen. De temperatuur in de pan liep op tot... 46 graden. Precies om twaalf uur (middelste foto) ging het ei de pan in en twee uur later (foto onder) werd het eindresultaat bereikt: en temperatuur van 49 graden en een ei dat er duidelijk als een 'gebakken ei' uitzag. Al moeten we er eerlijkheidshalve bij zeggen dat de smaak iets minder was dan lek kerbekken gewend zijn... (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Vermoedelijk door de hitte bevan gen. is gistermorgen de 54-jarige schilder S. Limburg in zijn woon plaats van een drie meter hoge steiger gevallen. Met zware verwon dingen is hij in een ziekenhuis opgenomen. Minder ernstige gevolgen had de hitte in Utrecht, waar tijdens afwe zigheid van de bewoners brand uit brak in de slaapkamer van een woning in Overvecht. Een limona deflesje dat op een stoel in de zon lag, had als brandglas gefungeerd. De brandschade was beperkt. Elders in Utrecht begon in een opslag plaats een alamrminstallatie te werken, doordat een transistor in het alarmsysteem gesmolten was. De plaatselijke sportstichting in Soest heeft alle sportverenigingen die van grasmatten gebruik maken, een speelverbod opgelegd, omdat wordt gevreesd dat bespeling van de velden catastrofale gevolgen zal hebben voor het komende sportsel- zoen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Rubbers vindt' het niet nodig nu al een noodplan te maken voor distributie van elektriciteit ten tijde van oor log of zeer omvangrijke rampen. Er is nog genoeg aardgas in Gronin gen; de elektriciteitscentrales kun nen daar zonder moeite in tijd van nood op overschakelen. Doet zich tezelfdertijd een uiterst strenge vorstperiode voor. waardoor het gas op de eerste plaats voor verwar ming moet worden gebruikt, dan liggen er bij de centrales altijd nog noodvoorraden kolen en olie, ger noeg voor dertig dagen verbruik aldus Lubbers. Van een verslaggever AMSTERDAM De Surinaamse en Antilliaanse welzij nsstichtingen in ons land hebben in een telegram geprotesteerd tegen het optreden van de politie -tegen de 22-jarige Glen R. G die in het penitentiair ziekenhuis in Scheveningen is overleden, nadat hij in Amsterdam door een agente van politie in d de borst was geschoten. Het telegram is gestuurd aan minister Van Agt (justitie;, de gevolmachtigd minis ter van Suriname in Nederland en aan de Tweede Kamer. In het telegram wordt geëist dat de officier van justitie en minister van Agt maatregelen nemen 'ter bescherming van de Surinamers en de Antill anen in Nederland.' Ook wordt geëist dat een aan minister Vtn Agt toegezonden 'gevallendos- sier' onmiddellijk in behandeling wordt genomen. Het stoffelijk overschot van G. zal vandaag door de KLM naar Surina me worden gevlogen .De overtocht is mogelijk gemaakt door de Suri naamse gemeenschap! in Neder land. Deze gemeenschap zal van morgen in de ruimten van de be heersraad in de Bijlmermeer af scheid nemen van de overledene. De Amsterdamse officier van justi tie mr. .t. j .Abspoel heeft meege deeld dat pas volgende week de uitslag bekend zal kunnen zijn van de door hem gelaste sectie op het lichaam. Het stoffelijk overschot is woensdagmorgen door de justitie vrijgegeven 8'A% SpaaFdeposiio 8^5. Heeft 'n looptijd van 6 jaar. De minimum storting bedraagt 1000.-. En de rente is jaarlijks opneembaar. Spaardeposito 8j%. Heeft 'n looptijd van 5 jaar. Minimumstorting 1000.-. En de rente kunt u jaarlijks opnemen. 8M B'eleggingsbewijs 8%. Looptijd 5 jaar. Coupures van j 1000.-. en j 5000.-. De cumulatieve rente wordt aan 't eind van de looptijd samen met het gestorte bedrag uitbetaald. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De procedure die minister Van Doorn heeft gevolgd bij de benoeming van de nieuwe NOS-voorzitter wordt hem in Hilversum zeker niet in dank afgenomen. De minister heeft volgens de omroepwet het recht om een voorzitter voor te dragen en na goedkeuring door de Koningin te behoemen, maar het NOS-bestuur heeft evenzeer, volgens de omroepwet, het recht een aantal personen voor -te dragen. De minister hoeft daar echter geen gebruik van te maken, zo wordt gezegd. Gistefen werd bekend dat het NOS- bestuur eerder deze week een brief aan de minister heeft gezonden waarin er teleurstelling over werd uitgesproken indien deze, na de weigering van drs. Vermeer, een' nieuwe voorzitter zou voorstellen, zónder inspraak van het bestuur. 'Uür besluit elke vorm van inspraak uit te sluiten komt de goede ver houding binnen het NOS-bestuur niet ten goede', aldus het citaat. Eén van de door ons gevraagde reacties op de benoeming komt van VARA-voorzitter André H. Kloos. Hij vindt het op z'n zachtst gezegd 'een uiterst merkwaardige beslissing van de minister, die tot een politie- door Piet Hagen I AMSTERDAM De landelijke studentenbeweging begint na jarenlange strijd voor democratisering tot het inzicht te komen dat zij voor alles zichzelf zou moeten democratiseren. Op het congres dat het kader van het landelijk overleg van grondraden (LOG) begin volgende week in Drienerlo houdt, zal dit een van de punten van bespreking zijn. 1 De linkse studentenbeweging j beeft de laatste jaren opval- i lend veel oog gehad voor de historische noodzakelijkheid I waarmee bepaalde ontwik kelingen zich voltrekken, i i Heiaas gaat het geloof in dit marxistische leerstuk vaak gepaard met een gebrek aan waarderiilg voor wat je de ironie van de geschiedenis l zou kunnen noemen. En daarvan is toch wel sprake als een beweging die zo sterk aanleunde tegen de strak geleide en strak lei dende CPN, nu tot de ont dekking komt dat het in de eigen gelederen niet zo de mocratisch toeging. Ook voor het komende con gres in Twente hebben de LOG-ideologen zich weer uitgeput in uitvoerige be schouwingen over de strijd die sinds L968 gevoerd is. Nog altijd klinkt in de ver halen een zeker heimwee door naar het hoogtepunt van de strijd: de bezetting van het -Maagdenhuis. Nog steeds lijkt de studentenbe weging de daarop gevolgde kater niet helemaal te £o- ven. Maar langzaam maar zeker vertonen - zich ook weer tekenen van herstel. Men begint weer moed te putten uit de kleine succes- jes die in de laatste jaren behaald zijn. De boycot van de duizend gulden college geld was op z'n minst een haxve overwinning. Meer re cent kan de kleine verrui ming de wet-Posthumus (maximale cursusduur van vijf in plaats van vier jaar) op het cpnto van de studen tenbeweging worden -bijge schreven. Toch blijkt uit de gisteren gereedgekomen discussieno ta voor Drienenlo dat aan nog niet alle verwarring een einde is gekomen. Oude en nooit helemaal op te los sen problemen blijven de gemoederen bezig houden. Wat is de verhouding tussen de belangenbehartiging (waarvan men nu erkent dat deze niet per defintie progressief is) en de strijd voor beter onderwijs voor iedereen? Of. hoe overbrug je ook in andere organisa ties' niet onbekende kloof tussen kader en achterban? Vooral dat laatste probleem gaat het LOG steeds meer parten spelen. Want welis waar stemt een meerderheid van studenten bij verkiezin gen voor universiteitsraden progressief (dat wil zeggen oij met het LOG sympathi se! ende partijen), maar het ledental van de linkse grond- raden is flink geslonken. Niet gemakkelijker De positie van het LOG is ook niet gemakkelijk. Per slot van rekening is het nu een 'progressieve' regering die tekent voor studiever korting, studentenstops, her ziening van het beurzenstel sel, verlenging van de wet universitaire bestuurshervor- ming en bezuiniging op het universitaire budget. Een meerderheid van studenten kitst desondanks voor par tijen die de huidige coalitie al dan niet kritisch steunen: met name de Partij van de Arbeid en de PPR. Hoe leg je dan een je achterban uit dai deze regering het volk verlakt? Juist om toch enig politiek gewicht te krijgen is de stu dentenbeweging destijds in de armen van de CPN ge vallen. Dat (nooit officiële) bondgenootschap gaf de be weging weer enige organisa torische ruggegraat. Al te radicale extremisten konden buiten de deur worden ge zet. De in verlegenheid ach terblijvende -activisten kon den verenigd worden op het met erg haalbare, maar wel strijdbare program van de CPN. De prijs die daarvoor betaald moest worden was echter een inperking van de discussieruimte binnen de beweging. Heel duidelijk bleek dat tijdens de rellen in de Amsterdamse Nieuw- marktbuurt. De anders zo demonstratieve grondraden van de VU en de Universi teit van Amsterdam deden er het zwijgen toe. Waar schijnlijk meer omdat de CPN in Amsterdam voor de bouw van de metro is, dan uit spontane sympathie van deze kapitalistische stadsaf- braak. In Drienerlo zal het LOG- kader proheren weer orde op zaken te stellen. Een belang rijk punt daarbij is hoe men zich het komende jaar zal opstellèn tegenover de studieverkorting. Moet je el ke studieverkorting systema tisch afwijzen (de Eerste Kamer heeft de wet-Posthu mus nog niet aanvaard en tot het moment van invoe ring valt er nog veel te sa boteren) of moet je probe ren de reeds bevochten marges uit te breiden? Dat laatste is ongetwijfeld 'rea listischer'. zij het ideologisch moeilijker verkoopbaar. Voor universitaire bestuurders en Haagse bewindslieden zou een keus voor het laatste standpunt echter wel bete kenen. dat z weer meer rekening moeten houden met de linkse studentenop positie. De strijd zal zich dan namelijk meer gaan concentreren op de inhoud van de studie-programma's dan op de politiek steeds minder interessante vraag of een studie vier jaar en zes maanden of vier jaar en negen maanden mag duren. ke partij behoort waar men zo voor inspraak is. Vice-voorzïtter Wage naar en bestuurslid Landsman zijn gisteren naar Den Haag geweest om voor een fait accompli gèsteld te worden'. In PvdA-kringen is men evenmin te spreken over het feit dat geen PvdA-man is gekozen. Het zou te verwachten zijn. vindt men. dat, waar er drie belangrijke functies binnen de omroepen te verdelen zijn, er één voor de socialistische partij zou moeten zijn. Genoemd worden die van regeringscommissa ris. voorzitter van de omroepraad en voorzitter van de NOS. Mr. Cus- ters als KVP'er is onlangs rege ringscommissaris geworden, AR- man prof. mr. P. J. Boukema werd voorzitter vjtn de omroepraad en met Jurgens is er nu een PPR-man. 'Indertijd was het zo .dat twee^van de drie posten werden bezet 'door de. PvdA. Mr. Vrolijk was voorzitter van de omroepraad en mr. Van der Dussen, eveneens PvdA. was rege ringscommissaris', aldus Kloos. Eveneens" is een ontevreden geluid te horen uit de kringen van de VVD. Kloos spreekt er nog altijd zijn spijt over uit dat de kandidaat die het NOS-bestuur had voorge dragen, drs. A. Vermeer, zich heeft teruggetrokken. Inmiddels wordt gesuggereerd dat de heer Vermeer dit heeft gedaan omdat de minister had laten doorschemeren dat zijn kandidatuur niet op prijs werd ge steld. Kloos spreekt er tenslotte zijn ver wondering over uit, dat een zo be langrijke beslissing naar het hen) voorkomt niet in het kabinetsbe raad is genomen. 'Zijn bezwaren gelden niet de persoon van mr. Jurgens zelf. Ook bestuurslid ds. Landsman zegt desgevraagd dat hij het prettiger zou hebben gevonden als er bij de benoemingsprocedure meer overleg met de omroep was geweest. De NCRV spreekt van het verliezen van een stuk vertrouwen in de mi nister. NCRV-secretaris Kieft meent dat de omroepleiders 'voor piet snot' zijn gezet door deze be noemingsprocedure. Hij noemt de heer Jurgens een vriendelijke man, die nooit brede bestuurservaring heeft getoond en hoe moet dat gaan in gecompliceerd Hilversum? AVRO-directeur S. van der Zee noemde de procedure 'bijna onver kwikkelijk' en kan zich daarom nauwelijks voorstellen dat de be noeming waar is. De enige die zich niet verrast toon de over het verschijnen van de heer Jurgens in Hilversum, was mr. Lan- dré van de TROS, 'want ik heb niet anders verwacht dat dat minister Van Doorn ons voor de gek zou houden. Hij benoemt immers overal partijgenoten, en dat is een kwalijke zaak voor een minister*. De reactie van dr. R. J. H. Krui- singa van de CHU was: "Minister Van Doorn heeft met zijn beslissing mr. Jurgens te benoemen tot de nieuwe voorzitter van de NOS ge handeld in strijd met de geest van het omroepbestel. De benoeming is volstrekt afwijkend van het advies van de betrokken NOS-organen. D.e PPR voert inspraak in haar vaandel. Dat beginsel heeft de PPR met voe ten getreden.' Er wordt met deze be noeming een machtsconcentratie tot stand gebracht: PPR-minister Van Doorn, PPR-staatssecretaris Van Huiten en PPR-kamerlid Jurgens gaan een driemanschap vormen dat de belangrijke beslissingen op radio- en tv-gebied gaat nemen.' -riTa" Verwijten De omroepleiders maken vrijwel unaniem minister Van Doorn harde verwijten over het feit. dat juist hij. die altijd hamert op het grote nut van inspraak en democratise ring. deze ideeën bij de procedure van benoeming van een nieuwe NOS-voorzitter heeft genegeerd. VARA-voorzitlrer André Kloos merk te op, dat minister Van Doorn met deze ongehoorde beslissing al zijn eigen argumenten aan zijn laars heeft gelapt. 'O nee. tante, dit is helemaal niet verschrikkelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3