Komende winter 250.000 tot 300.000 werklozen Militaire opstand dreigt in Portugal Erger Ford en Peres zijn zeer optimistisch met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Aantal werkzoekenden steeg in juli boven de 200.000 In deze krant Israël stelde bijna vrouw gelijk - pag. 7 Uw kleine advertentie Op w^me beurs de dassen af Benoeming van Jurgens tot NOS-topman valt slecht Ook duur van werkloosheid is toegenomen Psychiater ernstig gewond door aanval van patiënt Toestel met ij zeihouders vertrokken Bomalarm na dertien jaar Schaakrecord in de hitte Over nieuw akkoord in Sinai Officieren eisen meerpartijenstelsel Als u nou iemand weet die nog leest... Welkomstvoordeel. - hoort bil u. i Trouw 33e JAARGANG NO. 9593 - VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TCLEFOON 020-220383 ABONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91i33 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van een verslaggever AMSTERDAM Op de als regel door formele kleding opvallende Amsterdamse ef fectenbeurs leken gisteren door de hitte de remmen losgeslagen: de stropdassen gingen af, iets wat nog nooit eerder was gebeurd. Wel waren in het begin van deze- week al cobèrtjasjes uitgetrokken en zelfs liepen er al handelaren in over hemden met korte mouwen rond. Officieel bestaan er op de beurs geen kledingvoor schriften, maar aan de stropdas was als door een stilzwijgende afspraak nog nooit getornd. Ook bij de spoorwegen wordt wat soepeler met de kleding omgegaan: als nu een conducteur zonder das wordt gesignaleerd knijpt men een oogje dicht. Vol gens een oud voorschrift mocht bij warm weer het jasje uit, als er maar geen bretels zichtbaar waren, de stropdas ombleef -en de pet op. In een nieuwer voor schrift staat dat 'het geheel er verzorgd uit moet zien' maar met dien verstande dat bretels niet zichtbaar mogen zijn. 'Boven de dertig graden wordt het allemaal soepel gehanteerd. Een los boordeknoopje gaat dan door voor 'verzorgd' maar zeven losse boordknoopjes kunnen natuurlijk niet door de beugel', aldus een NS- woordvoerder. "Meer nieuws over de warmte op pagina 3. Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG-HILVERSUM In om- roepkringen was men gisteren niet érg te -spreken over de benoeming, gisteren door minister Van Doorn bekendgemaakt, van mr. E. C. M. Jurgens tot voorzitter van de NOS. De benoeming is gebeurd zonder inspraak van de mensen die met de nieuwe voorzitter moeten werken en ook blijkt duidelijk de politieke voorkeur van de minister als PPR- man, aldus omroepkringen. De heer Jurgens is lid van de Tweede Ka mer voor de PPR. Mr. Jurgens is 39 jaar oud. Hij werd geboren in Duitsland en volgde het basisonderwijs in Engeland en daarna het gymnasium te Zeist. Aan de gemeentelijke- universiteit van Amsterdam studeerde hij Ne- i. Zeer warm Weersverwachting tot van avond: zonnig en zeer warm weer met maximum tempera turen van circa 32 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 19 graden. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: Aan houdend zeer warm. maar la ter kans op een -locale on weersbui: Binnenland Studentenbeweging stelt orde op zaken 3 Buitenland Ford en Miki vatten toestand Azië niet Kerk Record aantal mensen woonden zendingsdag bij Sport Brazilië kandidaat WK-78 Economie E. C. M. Jurgens derlands recht. Hij is werkzaam geweest aan het ministerie van buitenlandse zaken en ook een paar jaar bij Unilever in Nederland en Duitsland. Van 1960 tot 1961 en van 1965 tot 1972 was hij docent aan de juridi sche faculteit van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. De laat ste keer was hij dat als weten schappelijk hoofdmedewerker met leeropdracht Nederlands staats recht. De heer Jurgens was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Hij is met vakantie. Zio ook pagina 3. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het aantal werklozen zal zich de komende winter bevinden tussen de 250- en 300.000. Deze conclusie valt te trekken uit de cijfers over de werkloosheid eind vorige maand, en de sombere verwachting van het Centraal Planbureau voor de ontwikkeling van de economie in het najaar. Het aantal werkzoekenden steeg in juli met ruim 15.000 tot ruim 205.000. Wordt rekening gehouden met de invloed van het gunstige zomerseizoen, dan bedraagt de 'the oretische werkloosheid' thans enen?.oaa. De stijging van de werkloosheid deed zich vorige maand voor over alle provincies. In de bouwsector was de stijging echter de helft van die in juli vorig jaar. Er zijn nu 33.600 werkloze bouwvakkers. De groei van het aantal werkloze me taalbewerkers is echter bijna het dubbele van die in juli 1974. Juli is altijd de maand dat veel schoolverlaters als werkzoekenden worden ingeschreven op de arbeids bureau's. Dit jaar echter is de leer- plicht uitgebreid, en moeten' de meeste vijftienjarigen nog een vol jaar naar school. Niettemin is het aandeel van de jonge werklozen (tot negentien jaar) in het totale werklozenbestamd nog iets groter dan vorig jaar in deze tijd. Hét aantal bij arbeidsbureaus opge geven vacatures bleef dalen: Het Van een correspondent BRUNSSUM In het ziekenhuis van Brunssum (Zuid-Limburg) heeft een psychiater ernstige ver wondingen opgelopen, toen een van patiënten na een woordenwisseling op de dokter instak. De man, de 48-jarige werkloze Z. uit Heerlen, is aangehouden. De psychiater ,de heer J. A. Kosel- ka, uit Brunssum, liep ernstige ver wondingen op aan het hoofd. Hij verkeert na operatief ingrijpen bui ten levensgevaar. De verdachte zal vandaag worden voorgeleid aan de f. officier van justitie in Maastricht. In twee artikelen zal de eco nomische redactie enkele as pecten van de xport belich ten. In het eerste artiekel van vandaag wordt uiteengezet, dat vooral veel kleine bedrij ven nog weinig exportgezind zijn. Bij de Economische voorlichtingsdienst staat de exporteur een uitvoerig infor matiepakket ter beschikking. Zie pagina 13. Lezen, schrijven Kadio en t.v Strips, feuilleton Even puzzelen Commentaar VVeeroverzIcht Dichtbij en verder Familieberichten SINGAPORE (Reuter) Een Japan se DC-8 is vanuit Koeala Loempoer vertrokken naar Libië met aan boord tien leden van het Japanëe rode le ger, 4 gijzelaars en 9 bemanningsle den. Kort tevoren hadden de Japanse gijzelhouders alle 15 gijzelaars vrij gelaten. De uitwisseling van de laat ste 15 gijzelaars op het vliegveld van de Maleisische hoofdstad vond in etappes plaats. Eerst lieten de over vallers in het vliegtuig 5 gijzelaars vrij in ruil voor bemanningsleden van de DC-8. Vervolgens werden ndg eens 5 gijzelaars ingeruild voor vier nieuwe gijzelaars, t.w. twee Maleisi sche en twee Japanse functionaris sen die officieel zijn aangewezen om een veilig vertrek van de leden van het Rode Leger te waarborgen. Ten slotte werden de laatste 5 gijzelaars uitgewisseld tegen de vijf kameraden van de overvallers die uit Japanse gevangnissen zijn vrijgelaten en die sinds maandag in de vertrekhal van het vliegveld van Koeala Loempoer werden vastgehouden. Tot de laatste groep uitgewisselde gijzelaars be hoorden de Amerikaanse consul, Ro bert Stebbins en de Zweedse zaakge lastigde, Fredrik Bergènstrahle. Officieren in Noord-Portugal heb ben een petitie aangenomen waarin zij aandringen op een meerpartij enstelsel in Portugal. Gisteren zijn weer regeringsgetrouwe mariniers naar het noorden van Portugal ge stuurd om een aantal taken van de landmachtmilitairen over te ne men. Deze staan voor een groot deel achter de anti-communistische acties die de afgelopen dagen over Noord-Portugal golfden. De -mari niers gelden als 'politiek betrouw baar'. Generaal Otelo Saraiva de Carval- ho, hoofd van de veiligheidspolitie COPON, en lid van het drieman schap dat op het ogenblik in feite Portugal bestuurt, is gisteren naar Oporto gereisd voor -overleg. Met hem reisde Carles Fabio, dechef staf van het leger. Carvalho, zei dat de toestand in het noorden, van Portugal met zo kan voortduren en dat aan het geweld een einde moet komen. Hij kondigde 'zekere veran deringen' aan. Uitgejouwd In Oporto is Carvalho bedreigd en uitgejouwd door een woedende me- Van een verslaggever MAASTRICHT Een man die dertien jaar geleden merkte dat er een bom zat tussen het zand dat hij met zijn auto aanvoerde voor het dichten van een binnenvaart, maar er toen over zweeg, heeft nu de politie gewaarschuwd. De bom is alsnog onschadelijk gemaakt. Op de met het zand opgevulde terrein zal nu namelijk gebouw worden en daarom kreeg de man die de bom destijds aanvoerde schuldgevoe lens. De plek die hij aanwees bleek te juiste te zijn. De bom, zestig centimeter diameter, is door de explnsieven-opruimingsdienst tot ont ploffing gebracht. Van een verslaggever HOOFDDORP In de tropische hitte is gistermiddag in Hoofd dorp een schaak-duurrecord ge vestigd. Dat gebeurde door Ro nald Wouterson en Ernst van der Riet (beiden 18 jaar en lid van de Hoofddorpse schaakvereni ging), die het bestaande record van 61 uur achter zich lieten. 'We stoppen niet, we gaan door tot vrijdagmiddag 1 uur'. 'Het we reldrecord willen wij op honderd zijn er nu nog ruim veertigduizend, d^t is vierduizend minder dan eind juni. 1130 bedrijven hebben ver gunning voor werktijdverkorting. Daaronder vallen ruim 86.000 werk nemers. Vooral in de textiel- en kledingindustrie groeide het aantal werktijdverkortingen. Ook de duur van de werkloosheid neemt toe. Eind mei van dit jaar zaten bijna twintigduizend mannen en vrouwen al meer dan een jaar zonder werk. In augustus vorig jaar waren dat er ruim dertienduizend. (ADVERTENTIE) WASHINGTON ,TEL AVIV (Reuter, UPI) pe kloof tussen Israël en Egypte in de pogingen om tot een nieuw interim-akkoord te komen is kleiner geworden. President Ford van de Verenigde Staten zei gisteren in een televisie-interview dat hij 'in toenemende mate optimistisch' was over een nieuw Sinaï-akkoord. Ook de Israëlische minister van defensie Shimon Peres zui gisteren dat Israël en Egypte in de eindfase van de onderhandelingen over een tussentijdse regeling zijn aangeko men. Volgens Israëlische regeringskrin gen is Jeruzalem vandaag van plan te antwoorden op de jongste Egyp tische voorstellen, waarvan waarne mers zeiden dat er uit bleek dat Egypte het grootste deel van de door Israël voorgestelde 'landkaart voor een gedeeltelijke oplossing' had aanvaard. De Israëlische radio meldde gisteren dat Henry Kissin ger Israël had verzocht het tempo van de onderhandelingen op te voeren. Hij zou dan omstreeks 20 augustus zijn pendeldiplomatie kunnen hervatten. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontkende echter dat Kissinger Rabin zou hebben aangespoord tot versnelling van de onderhandelingen. Ameri kaanse functionarissen achtten het echter wel degelijk mogelijk dat Kissinger eind deze maand naar het Midden Oosten vertrekt. Om de beide partijen toch maar tot enige spoed aan te zetten heeft president Ford gisteren verklaard dat een confrontatie tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie niet uitgesloten moet worden ge acht als in het Midden-Oosten een nieuwe oorlog uitbreekt. Jaarlijks worden er 116.000 kleintjes groot.Ze gaan dan voor 't eerst naar die grote schoof. Ze zijn vaak lopend, 't ls druk op ome wegen. Ze steken over. 't Is allemaal wat onwennig. Wen uw kinderen daarom dc eerste dagen aan die nieuwe route. Wijs ze op de gevaren. Maak ze wegwijs. De politie. Anti-communistische betogers in Noord-Portugal hebben een auto omver geworpen en in brand ge stoken. LISSABON (Reuter, UPI, AP) De dreiging van een militaire opstand in het noorden van Portugal is groter geworden. Legereenheden in dit deel van het land spraken zich gisteren openlijk uit tegen eerste minister Vasco Gongalves en zijn pro-communistische politiek. «igte. Toen de menigte zich tegen hem keerde racete een grimmig kijkende Carvalho weg. Achter hem joelden de betogers: 'Ga terug naar Mozambique' (Varvalho is daar ge boren). Terwijl Carvalho in een restaurant zat te eten verzamelde zich buiten een menigte die zijn jeep met stenen bekogelde. Luttele kilometers buiten Oporto, in Fafe, is -de sfeer nog steeds gespannen In die plaats vielen woensdagavond bij een straatge vecht tussen anti-communistische betogers en communisten een dode en zes gewonden. Gisteren schoten mariniers_op de menigte toen die tegen hun aanwezigheid betoogden. Er vielen geen slachtoffers. Later trokken de mariniers zich terug, na geruchten dat infanterieregimenten een aanval op hen beraamden. Nieuw kabinet In Lissabon heeft premier Goncal- ves eindelijk het kabinet gevormd waarop Portugal 28 dagen heeft moeten wachten. Het is het vijfde kabinet sinds de militaire machtso verneming zestien maanden gele den en het zal vandaag worden beëdigd. Portugal heeft zonder regering ge zeten sinds de socialisten en cen trumlinkse volksdemocraten in de oppositie gingen uit protest tegen het besluit van de militaire mach thebbers de natie om te vormen tot een 'volksdemocratie'. Als er een keer naaktstranden zijn, denk je dat je nou alles wel gehad hebt. Maar het kan nog erger. In het hart van het kapitalisme in Nederland, de Amsterdamse effectenbeurs, zijn de dasjes afgegaan. We zijn sprakeloos. Maar we schrijven nog. Nieuwe abonnee J Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: "Naam: Adres Plaats:_ Ik ontvanc graag: O 4 fraaie zwart-kuös tied eren onderzetters met zilver bedrukte ouder-1' wetsc IocomotlefmodcHcn. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, ori glneei. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeeL Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers.'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. t 7/v...

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1